Weer oplevende activiteit van U-booten De Finsche delegatie te Moskou j^o. 17525 1940. van scheepvaart van Duitsch schip getorpedeerd Zware verliezen neutrale Waarschuwing aan Duitschland inzake het bombardeeren steden Vrijdag 22 Maart. Het bombardement BELANGRIJKSTE NIEUWS eerste blad. BUITENLAND de Gaat Over verschillende punten wordt nog onderhandeld Het plan van een Noordsch defensief verbond Fransche legerberichten Twee Deensche schepen getorpedeerd t VOOT Het vertrek van „Queen Mary” Duitsch legerbericht PRIJS ÖER ADVERTENTIËN: PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND een Molotof naar Berlijn Eerste blad, pag. 1. Het eerste in dezen oorlog Vierde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 1. Vierde blad, pag. 2. BINNENLAND Tweede blad, pag, 2. gevoerd er van- Maarschalk Mannerheim onderscheiden Neutrale persvertegenwoordigers bezoeken het eiland den de Het Fransche kabinet is definitief gevormd, nadat nog enkele kleine wij zigingen waren aangebracht. Eerste blad, pag. 2. In 24 uur heeft de Deensche koop vaardij 6 schepen door oorlogsactivi- teit verloren, waarbij, voor zoover be kend, 65 menschen om het leven kwa men. Eerste blad, pag. 1. Het handelsverdrag met Engeland is gisteren geparafeerd. Tweede blad, pag. 2. zou Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct,. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief, Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gisteren hebben vertegenwoordigers van de pers der neutrale landen een be zoek gebracht aan het eiland Sylt, om de schade in oogenschouw te nemen, welke door het bombardement van de drijvig langs een aanzienlijk stuk van de Engelsche Zuidkust. Gemeld was, dat Duitsche toestellen in de nabijheid waren en een niet herkend vliegtuig was gezien, dat witte en oranjekleurige vuurpijlen uitwierp. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt: Plaatselijke activiteit van patrouilles aan weerszijden van de Saar. Het Fransche legerbericht van ochtend luidt „Aan het geheele front een kalme nacht.” In gezelschap van de „Mauretania” met onbekende bestemming vertrokken Reynaud legde heden in de Fran sche Kamer de regeeringsverklaring af. Vierde blad, pag 2. trouwen niet misplaatst was, blijkt uit bepaalde stemmen en manoeuvres bij de Westelijke mogendheden, die in het geheim daarin een welkome gelegen heid zagen, het haar ontglippende Noor den weder op te vangen en zich als tweede linie van dit verbond op te dringen. Bovendien heeft de geschiede- nis van de regionale pacten en zulke „defensieve bondgenootschappen” der laatste 20 jaren geleerd, dat men onder een defensief etiket de grootste agressi viteit kan ontwikkelen en zulke instru menten naar gelieven tegen iederen on- gewenschten buurman kan gebruiken. Aan den anderen kant, zoo besluit het blad, heeft de uitlating van een voor aanstaande Zweedsche persoonlijkheid, dat de zin van dit bondgenootschap „ook tegen het Zuiden” gericht is, en de reeds genoemde belangen der Wes telijke mogendheden bij zulk een bond genootschap, ertoe geleid, dat Berlijn, daar het zelf met het misbruiken van dit verbond rekening zou moeten hou den, ook het Russische wantrouwen volkomen begrijpelijk vindt. Vijftien ton bommen zouden op Sylt zijn neergeworpen. Volgens de „Daily Telegraph” namen 40 Britsche vliegtuigen aan de aan vallen deel. Er werden 15 ton bommen uitgeworpen. De ondergang van de „Bothal” en „Viking” De gisteren gezonken Deensche sche pen „Viking” en „Bothal” blijken eveneens als gevolg van den oorlog te zijn ondergegaan. Tot commandant van het eerste legercorps is benoemd generaal-majoor N. T. Carstens. Duitsch vliegtuig boven de Shetland-eilanden Gistermiddag is een Duitsch vlieg tuig verschenen boven de Shetland- eilanden. Er werd luchtalarm gemaakt. Ongeveer een kwartier later werd het sein „alles veilig” gegeven. Woensdagavond is aan de Zuidkust het Britsche schip „Barnhill” gebom bardeerd door een Duitsch vliegtuig. Er werden drie bommen geworpen, waarvan één het schip trof. Vier op varenden werden gedood, een vijfde is later aan zijn verwondingen bezweken. De „Barnhill”, die ongewapend was, voer niet in convooi. Er ontstond brand aan boord, doch de opvarenden konden het vuur blusschen. Het schip is thans in veiligheid. De kapitein is „Aardappel Jones”, die bekend is geworden door het bre ken der Franco-blokkade bij Bilbao tijdens den Spaanschen burgeroorlog. Jones is in het ziekenhuis opgenomen met een gebroken schouder. Patrouilles Britsche gevechtsvlieg tuigen bleven den geheelen nacht be- De waarde van de Noorsche hulp aan Finland tot heden wordt berekend op 35 millioen kronen, die van Zweden op 125 millioen kronen. Moskou spreekt tegen, dat nieuwe eischen zijn gesteld Naar United Press uit Moskou meldt spreekt het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken catagorisch de berichten tegen, dat de sovjet-regeering het plan zou koesteren, haar territo riale eischen ten opzichte van Finlano uit te breiden. Een nieuw projectiel tegen vliegtuigen? Een van de Britsche vliegers, die Dinsdagavond Sylt hebben gebombar deerd, heeft gezegd, dat. naar het schijnt een nieuw vijandelijk projectiel werd opgemerkt. Het vertoonde zich als een tiental roodachtige kogels, welke zich verspreidden en met groote snelheid omhoog schoten. Een andere vlieger noemde dit nieuwe anti-vliegtuigwapen een „nieuw kanon, dat dingen omhoog zendt, welke op Romeinsche kaarsen (een soort vuurwerk) lijken, wanneer zij uit elkander springen”. Het 7-jarig meisje W. J. B., dat gisteren op de Kon. Emmakade door een auto is aangereden, is aan de be komen verwondingen overleden. Vierde blad, pag. 1. Voor den voetbalwedstrijd tegen Luxemburg is een sterk gewijzigd Ne- derlandsch elftal samengesteld. Derde blad, pag. 3. Britsche vliegers door koning George gedeco reerd. Koning George heeft drie der Brit sche vliegers, die Dinsdag den aanval op Hörnum hebben uitgevoerd, gede coreerd. op de reis naar het eiland konden de journalisten constateeren, dat de be richten over het vernielen van den Hin- denburgdam - onjuist waren, meldt het Duitsche nieuwsbureau. Op den elf k.m. langen dam was geen enkel spoor van een ingeslagen bom te zien. Op het eiland zelf zagen zij aan weerszijden van de spoorlijn de bevol king rustig haar werk doen, terwijl voor de huizen de kinderen speelden. De vliegtuigbasis Hörnum op de Zuid punt van het eiland, welke het voorwerp van den voomaamsten aanval van de Britsche vliegtuigen vormde, is slechts weinig beschadigd. Slechts een gebouw, het ziekenhuis, is door een bom getrof fen, welke evenwel niet door het be tonnen dak heen is geslagen. Verder zijn in het vrije veld een aantal trech ters geslagen en zijn een .aantal ruiten door den luchtdruk vernield. Dit zijn de eenige sporen, y/elke het bombarde ment van eenige uren heeft nagelaten. De „Algier”, een schip van 1654 ton, werd, naar Reuter nader meldt, zonder waarschuwing getorpedeerd. Twintig geredden 19 leden der bemanning en een vrouw die in zee hadden moeten springen, zijn in een haven aan de Noordkust van Schotland aan wal gebracht. Zij waren door een te Aber deen thuisbehoorenden trawler opge pikt, nadat zij tien uur in een redding boot doornat en in barre koude, had den rondgedreven. Een der overleven den moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De „Algier” was te mid dernacht getorpedeerd. Leden der bemanning hebben ver klaard, dat na den aanval drie red- dingbooten en twee vlotten waren neergelaten, doch alle, op een na, vie len te water. Kapitein Larsen gelastte toen alle opvarenden in zee te sprin gen. Op vijf personen na hebben allen dit gedaan. De vijf anderen, waarbij de hoofdmachinist en twee oliemannen, zijn met het schip ondergegaan. Nog een Deensch schip, de „Minsk” (1229 ton) is gezonken aan de Noord kust van Schotland. Men gelooft, dat het vaartuig eveneens werd getorpe deerd. Negen leden der bemanning zijn door een Britsch oorlogsschip in een Schot- sche haven aan wal gebracht, nadat zij 36 uur in een sloep hadden rondge zwalkt. Vijf leden der bemanning moesten in een ziekenhuis worden op genomen. Elf leden der bemanning worden vermist. nieuwe Fransche kabinet is al- te Parijs en Londen gunstig ontvangen. In de nieuwe bemanning van het schip van staat zijn ook en kele socialisten opgenomen, die deel willen hebben in de regeeringsverant- woordelijkheid. Voldoening wekt het aanblijven van Daladier op zijn be langrijken post aan het departement van defensie. Het nieuwe kabinet be vat vertegenwoordigers van rechts en links en is verzekerd van een over- groote parlementaire meerderheid. Men verwacht, dat het de problemen krach tiger zal aanpakken dan het vorige kabinet, speciaal ten aanzien van de oorlogvoering. De slappe houding van de geallieerden ten aanzien van de hulp aan Finland, is een der oorza ken geweest van den val van het ka- binet-Daladier en men meent, dat de Franschen thans hun bereidheid be toond hebben tot een sterkere actie. Hoe deze zich zal ontwikkelen, blijft voorloopig een groot raadsel Welke houding zal Frankrijk tegenover Rus land aannemen De „Popolo di Ro ma” schrijft, dat de nieuwe Fransche premier pro-Russisch is en steeds de beteekenis van een samengaan van Frankrijk en Rusland niet heeft onder schat Hoewel de omstandigheden wel eenigszjns zijn gewijzigd, meent het Italiaansche blad, dat Reynaud zou trachten Moskou van Berlijn los te maken. Dit zou een reden zijn, dat men te Londen het nieuwe Fransche kabi net zoo gunstig heeft ontvangen. Zul len de geallieerden pogingen'doen om een bres te schieten in de Russisch Duitsche vriendschap Deze zou ech ter steeds „inniger” worden en er dui ken geruchten op, dat Molotof binnen kort naar Berlijn zal gaan of von Rib bentrop naar Moskou. In Duitsche po-» litieke kringen meent men, dat de ..demonstratie van den Brenner” wel dra door een nieuwe diplomatieke ac tie sial worden gevolgd. Het feit, dat de Russische ambassadeur te Berlijn met een regeeringsvliegtuig naar Mos kou is vertrokken, wordt door velen beschouwd als het voorteeken van een bezoek van Molotof te Berlijn. Van bevoegde Duitsche zijde wordt dit bericht noch bevestigd, noch gelo genstraft. De geruchten houden aan, dat Duitschland thans werkt aan een toe nadering tusschen Italië en Rusland. Allereerst zou deze verwezenlijkt kun nen worden door een handelsovereen- koinst, waarbij Italië aan Russische steenkolen wordt geholpen. Het Duit sche plan zou verder zijn in samen werking met Italië en Rusland den geallieerden invloed op den Balkan en net Naburige Oosten te doen verdwij- nann. Voor een toenadering Rome Moskou zou het noodig zijn, dat Ita- le zijn'politieken koers, welke tot dus- Ver steeds anti-bolsjewistisch heel i -• 111C1 ---- Brenner-conferentie i__. speuren. Italiaansche bladen °P. dat uit die Volgens nire” houdt Mussolini vast President Kallio betuigt zijn dank voor de buitenlandsche hulp Kallio, de president van Finland, heeft tijdens een ontvangst van de buitenlandsche pers het woord ge voerd en zijn dank betuigd aan allen, die Finland hebben geholpen in zijn be proeving. Hij zeide: „Wij werden aan- gemoedigd door de sympathie, welke wij overal hebben ondervonden. In eenige gevallen ging deze sympathie uit boven aan particulieren te stellen grenzen, daar, zooals wij weten, de Westelijke mogendheden bereid waren, indien de omstandigheden gunstig zou den zijn geweest, ons een meer actieven steun te verleenen dan anderen. Het is mijn dankbare taak den vrijwilligers uit de verschillende landen dank te zeggen, die, geïnspireerd door het vrijheids ideaal, naar voren traden om te vech ten. Mijnglank is in het bijzonder ge richt aan de Zweedsche vrijwilligers, die de eersten waren om zich naar dit land te spoeden.” Kallio bracht hulde aan het werk der correspondenten in Finland, die, naar hij zeide, de waarheid hadden verzon den, zooals zij deze aantroffen en het nieuws voor zichzelf lieten spreken. De president voegde hieraan toe: „Wij zijn de openbare meening van de wereld dankbaar. Als een onzichtbaar leger heeft zij overal de kleine natie gesteund welke voor haar onafhankelijkheid vocht.” Het met bekwamen spoed samenge^- stelde gemeen Het nieuwe Fransche kabinet te Parijs «n Londen gunstig ontvangen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden mede: In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen. De luchtmacht heeft, ondanks het slechte weer, verkenningsvluchten ge maakt tot boven het Noordelijk deel van de Noordzee. De actie van onze strijdkrachten in den handelsoorlog leverde weder veel succes op. In slechts drie dagen tijds werden 32.694 br. reg.ton aan vijan delijke en voor den vijand van nut zijnde koopvaardij-scheepsruimte tot zinken gebracht. De „Queen Mary” is, zooals gemeld gisteren uit New York uitgevaren. Ver moedelijk zal het schip hetzelfde doen als de „Mauretania”, n.l. het anker uitwerpen nabij het Ambrose-lichtschip en dan de verzegelde orders betreffen de de bestemming openen. Duizenden spoorwegabonné’s, die met hun trein van New Yersey op de veer pont stonden op weg naar Manhaften keken belangstellend naar het schouw spel van de „Queen Mary”, die lang zaam de rivier afvoer. Maar zelfs op een afstand van een halve mijl was het moeilijk het groote schip waar te nemen door de doelmatige camouflage, die de grijze verf bood. Men gelooft, dat het schip eerst naar Boston zal varen om daar te dokken in het eenige Amerikaansche droogdok, dat groot genoeg is voor dit schip.- De „Mauretania” lag bij Sandyhook te wachten op de „Queen Mary” om tegelijk met deze verder te varen. pit nummer bestaat uit VIJF bladen De president der Finsche republiek heeft maarschalk Mannerheim het grootkruis van de orde van de vrijheid, in brillant toegekend. Dit is de hoogste Finsche onderscheiding. In een radiorede heeft de Britsche luchtmaarschalk, Gossawe, Duitschland gewaarschuwd, dat indien Britsche steden gebombardeerd zullen worden, de Britsche luchtmacht represailles zal nemen. Hij voegde hieraan toe, dat de aanvallen, welke tot nu toe door de beide luchtmachten zijn gedaan, vooral moeten worden beschouwd als het me ten van de krachten. Spreker zeide vervolgens, dat door de Britsche lucht patrouilles het leggen van mijnen door den vijand aanmerkelijk is bemoeilijkt. Tenslotte merkte de luchtmaarschalk op, dat de Britsche luchtmacht voor deel getrokken heeft van de practi- sche lessen en dat zij thans bereid is een heviger aanval van den vijand het hoofd te bieden, indien deze zou ko men, Het Duitsche stoomschip „Hedder- heim” is gisteravond in de nabijheid van het Kattegat door een Britsche duikboot getorpedeerd. Alle opvaren den werden gered. Te Belfast had een betooging van het Ier sche republikeinsche leger plaats. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad /4-zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 7.p. kw. Bij postkantoren apri de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. tegeu Het Deensche motorschip „Algier” is in de Noordelijke Schotsche wateren door een Duitsche duikboot getorpe deerd en binnen drie minuten ge zonken. Vier leden der bemanning en een vrouwelijke passagier hebben het leven verloren. President Kallio heeft tijdens ontvangst te Helsinki dank gebracht aan allen, die Finland hebben gehol pen. De Finsche delegatie zet te Mos kou de onderhandelingen met de sov jets voort. Duitschland zou 300 vliegtuigen naar de sovjet-Unie hebben gestuurd was, ge wijzigde. Hiervan is ook na de -nog niets te be- i wezen er geen plotselinge ommekeer ontmoeting zou voortvloeien, het Italiaansche blad „Awe- i aan de Principes van die van *non-belligerentie en anti-komintern-politiek. Het eerste WH, volgens het blad, zeggen, dat alles J^ordt in ’t werk gesteld om te voor komen dat de oorlog wordt uitgebreid oa hem vooral verre te houden van "en Balkan, waar Italië belangen heeft, welke door den oorlog zeer in gevaar gebracht zouden worden. De aati-konuntern-politiek beteekent, dat Usland zijn veroveringshonger kan evredigen in de IJszee of in de Oost- maar dat, indien het de bedoe- ‘PS had het Donaugebied te schenden ziin invloed in de Middellandsche ee te verspreiden, de „reus met lee- JPen voeten” zich weldra nogmaals ^genover den overwinnaar van den Phanschen kruistocht zou vinden. Havas meldt uit Moskou Tijdens den Finschen oorlog Duitschland de sovjetregeering jachtvliegtuigen en snelle bombarde- mentstoestellen van het Heinkeltype hebben geleverd. Moskou dient meer en meer tot over stapstation voor de activiteit der Duit- schers in het Oosten. Men ziet voortdurend Duitschers gaan naar en uit Perzië, Afghanistan,, China en Ja pan. Blijkbaar zijn deze reizigers niet altijd zakenlieden. Men meent voorts te weten, dat een aanzienlijk aantal leerlingen van de Oosterschool in Tasj- kent naar China en zelfs naar Tibet is gezonden. Het doel van hun reis is niet bekend. „Berlijn vindt het Russische wan trouwen volkomen begrijpelijk” De „Börsen Ztg.” bespreekt het plan van een defensief verbond tusschen de Noordsche staten in verband met de door Tass gemelde opvattingen van de sovjet-regeering, dat zulk een plan niet in overeenstemming te brengen is met het Finsch-Russische vredesverdrag. Het was, zoo schrijft het blad, van het begin af duidelijk, dat zulk een bondgenootschap, gesloten terstond na een fel militair en moreel conflict, bij alle goede bedoelingen, uiteraard in Rusland aanleiding moest geven tot de vraag, waartoe het werkelijk gesloten moet worden en tot welke misbruiken het zou kunnen leiden. Dat dit wan- Het Duitsche stoomschip „Hedder- heim” is gisteravond om kwart over elf op 57 graden 47 min. N.B. en 10 gr. 58 min. O.L. getorpedeerd. De loodskotter van Skagen heeft de uit 36 leden bestaande bemanning, die zich in twee booten bevond, aan boord genomen. De hoofdmachinist van de „Hedderheim” is echter door de'duik boot gearresteerd en aan boord van den oorlogsbodem genomen. De „Hedderheüm” is het eerste Duitsche schip, dat sinds het uitbreken van den oorlog werd getorpedeerd. Een communiqué van de Britsche admiraliteit deelt mede, dat de „Hed- dernheim” (4947 ton) op 8 mijl van de Deensche kust werd opgevangen door een Engelsche onderzeeboot en ge torpedeerd. Zij heeft gemeld, dat de bemanning in veiligheid is en dat zij het schip tot zinken heeft gebracht. De bemanning, bestaande uit 36 kop pen, nam na gewaarschuwd te zijn, plaats in de reddingbooten. De Engel- schen namen den eerste-machinist ge vangen. Brandbommen aan boord van Engelsch schip? De opvarenden van het Britsche stoomschip „Albonic” groot 2700 ton hebben bij aankomst in een haven van Wales verklaard, dat Dinsdag in de machinekamer een brand was uitge- broken, die aan brandbommen wordt toegeschreven. De vlammen dwongen de bemanning in de booten te gaan. Na twee uur rondgezwalkt te hebben, wer den de schipbreukelingen door een Engelsch tankschip opgepikt, dat ze weer op een reddingboot overbracht. De „Albonic” is een haven in gesleept. Britsche vliegtuigen is aangericht. Reeds Deelnemers aan den slag bij de Rio de la Plata te Kaapstad In Kaapstad is aan elf gewonden, die deel hebben genomen aan den slag bij de Rio de la Plata tusschen de Britsche oorlogsschepen en de „Admi ral Graf Spee”, een enthousiaste ont vangst bereid. In triomf reden zij door de straten en de burgemeester der stad bood hen een lunch aan. Aan deze lucht werd een welkom van generaal Smuts en van de regeering voorgelezen. De Noorsche en Zweedsche steun United Press meldt uit Stockholm, dat het nog niet vaststaat, wanneer de Finsche delegatie uit Moskou zal terug- keeren. Er zouden nog besprekingen worden gevoerd over de volgende punten: le. Het Scandinavisch defensief ver bond; Moskou dringt er op aan, dat Finland het zal laten varen, als in strijd met het vredesverdrag. 2e. Uitwerking der voorloopige be palingen van een handelsverdrag de Russen verlangen 15 pCt. van den Fin schen export (vóór den oorlog kregen zij 0.6 pCt.) en zij wenschen, dat 20 van den Finschen invoer uit Rusland zal komen (vóór den oorlog was het 1.8 pCt.). 3e. Voorloopige regeling der nieuwe grenzen. Naar verluidt vragen beide partijen iets meer gebied met het oog ap een verbetering der strategische en technische grenzen. Beide zijn bereid, elders gelijkwaardige gebieden af te staan. Men zal eerst op de kaart een minder theoretische lijn vaststellen, waarna de grenscommissie volgende week haar taak kan aanvangen. 4e. De aanleg van de spoorlijn Kan- dalaksjaKemijarvi; de Russen bieden aan, groote hoeveelheden materiaal te verschaffen, indien Finland terstond begint met den aanleg van het op Finsch gebied gelegen gedeelte. Met den aanleg van het Russische gedeeelte is evenals met dien van het tweede ge deelte der lijn MoermanskLeningrad, reeds begonnen. Luchtaanval op Engelsch vaartuig COURANT HAAGSCHE OVERZICHT 300 Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 ïf KAPITEIN „AARDAPPEL JONES" GEWOND.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1