Engeland tracht zijn uitvoer QL te vergrooten engte en Hangö Stroom van vluchtelingen uit de Karelische land- BkHPER van een Vorming exportraad PHILIPS De nationale verdediging Het kabinet-Reynaud naar Duitsche Italië De Turksche staf- besprekmgen met de geallieerden Rijwiellantaarns Lekken in de geallieerde blokkade PHILIDYNE" 4 ZOHEH De uitvoer van steenkolen Onderhoud met den minister van economische oorlogsvoering EERSTE BLAD, PAGINA 2. HAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1930. JAPAN ZWEDEN. BELGIE. FRANKRIJK. Nog eenige wijzigingen ITALIË. DENEMARKEN. CANADA. GAAT Z'N NEST WEER BOUWEN. ’n TIP VAN BOOTZ Vooral de eva cuatie van het vee levert groote moeilijkheden op beperking van het benzine- GEBRUIK. Honderden Zweedsche auto’s naar Finland De lente is in 't land en alles wordt weer nieuw en mooi. Nu is het ook voor U de tijd, om eens aan nieuwe dingen voor Uw huis te denken. Laat Pander U helpen om Uw eigen thuis weer nieuw te maken. U weet dan zeker dat het vlug en blijvend goed in orde komt. Denkt U aan ons nieu|j|p telefoonnummer: Den Haag’ 39-49-60 Rede van minister Bagge Vragen in het Engelsche Lagerhuis tienduizend dienstplichtigen WORDEN OPGEROEPEN. Duitschland garandeert levering van 12 millioen ton per jaar Zie verder le blad, RECLAMES. Inz. D.v.K.N. te A’dam, ontv 'n fl. TIP lijken prijs en als wij u levering belo- antwoord Een oorlogscomité (Van onzen correspondent.) over de meeste Gunstige ontvangst Karelische Vannacht zijn de gebrachte Communiqué van den mi nisterraad. Te Istanboel gelooft men, dat de be sprekingen van den vicechef van den Turkschen generalen staf met de ge allieerde legeraanvoerders in vernand staan met de coördinatie van de Turk sche, Britsche en Fransche troepen, en hun samenwerking binnen de bepalin gen van het driemogendhedenverdrag tot onderlingen bijstand. door een Prijzen vanaf f, 6.85 Het benzineverbruik is met 25 pC- beperkt. Vooral zullen door de nieu*e regeling de zware vrachtauto’s, die benzine verbrifiken, getroffen worden Geen verandering in de politiek. Autoriteiten en publiek te Washing ton hebben, naar United Press meldt, de Fransche kabinetswisseling met kalmte opgenomen. Men is in Amerika van meening, dat in beginsel de Fran sche politiek geen verandering zal on dergaan. In enkele kringen meent men. dat het nieuwe kabinet den oorlog in een actiever stadium zal brengen. Dat ook Daladier deel uitmaakt van het nieuwe kabinet, acht men een aanwij zing, dat in het regime weinig veran dering zal komen. De vreê blijft nog steeds n [illusie En het onderwerp van vee) [discussie. Ach. kw; nen ze maar Bij ’n TIP tot elkaar, ‘t Was dan heel gauw [gedaan met de ruzie lersche linnenindustrie. Reeds nu is besloten, dat deze industrie uitsluitend voor .twee doeleinden zal werken voor de landsverdediging (canvas e.d.) en voor den export. Van de binnenland- sche markt zal het beroemde lersche linnen, zoolang de oorlog duurt, geheel verdwijnen. Andere industrieën zullen nog wel voor Engeland blijven werken, maar i mindere mate dan vroeger net geval was. De textiel-industrie b.v. moet méér gaan exporteeren, met het waarschijn lijke gevolg, dat de Engelschen zelf min der kleeren zullen kunnen koopen dan voorheen. Spoedig zal men ontwaren, dat allerlei artikelen, die het leven van den Engelschman plachten te veraange namen, in kleiner hoeveelheden in de winkels aanwezig zullen zijn. De Engelsche regeering vertrouwt er op, dat de Engelsche bevolking de nood zaak van dezen verhoogden uitvoer ten koste van het binnenlandsche verbruik zal inzien, zoo besloot minister Ronald Cross het onderhoud. Het is een van de noodzakelijke opofferingen, die de Engelschen zich zullen moeten getroos ten en die als zoovele andere dingen blijmoedig zullen moeten worden aanvaard. if Reynaud een inter- raad. be- finan- taak van EEN REDE VAN SIKORSKI. Tijdens een door de American club te Parijs te zijner eere aangeboden lunch, heeft de Poolsche minister-president in Frankrijk. Sikorski, gisteren in een rede hulde gebracht aan de Amerikaan- sche natie en aan president Roosevelt. Hij zeide voorts,, dat géén enkele middelmatige staat zich nog veilig kan wanen en aan zijn onschendbaarheid gelooven. Het oogenblik is daarom ge komen, waarop het gemeenschappelijk gevaar voor alle vrije naties de aaneen sluiting eischt van al haar hulpbron nen. al haar materieele krachten en al haar moreele waarden. Persoonlijk, al dus Sikorski, heb ik volledig vertrou wen en een onwrikbaar geloof in de overwinning van onze heilige zaak Dit is ook de eensgezinde wil van de geal lieerden, d.w.z. Frankrijk, Engeland en Polen.” Ten aanzien van de levering van Duitsche steenkool aan Italië schrijft de speciale correspondent van de „Popolo di Roma”, dat Duitschland garandeert, vrijwel de totale behoeften van Italië te zullen dekken. Behalve de 8 million ton steenkool, welke het tot dusver heeft geleverd, zou Duitschland namelijk nog 2 millioen ton Poolsche en 2 millioen ton Duitsche steenkool naar Italië zen den en dit alles per spoor zoodat Italië kan rekenen op 12 millioen ton, bij een totalen jaarlijkschen invoer van 13 millioen ton. In aanmerking nemende, dat Italië in Februari per spoor 510.000 ton steen kool uit Duitschland invoerde, schijnt het plan, per maand 1 millioen ton steenkool per spoor te vervoeren, geens zins onuitvoerbaar. Voor het vervoeren van deze enorme hoeveelheid steenkool is men voornemens, alle zes de lijnen over de Alpen te gebruiken, met een gemiddelde van 40 of 50 treinen per dag. TELEKI’S BEZOEK AAN ROME. De Hongaarsche premier Teleki heeft voor zijn vertrek naar Rome tegenover bevestigd, dat hij bespre- an Ciano zal de hartelijke betrekkingen VERLENGING VAN HET HANDELS- VERDRAG MET FRANKRIJK. Het departement van buitenlandsche zaken kondigt aam dat Frankrijk en Japan het handelsverdrag hebben ver lengd tot 15 April. Het was officieel 15 Maart afgeloopen. De cnderhande- ingen wore i echter voortgezet en men hoopt tot een permanente schik king te komen. United Press meldt uit Helsinki: Hef is als een begrafenis. Je denkt er slechts over, wanneer alles voorbij is, zoo sprak een ruim zestigjarige grijze boer, toen hij zijn hoeve den rug toekeerde en zich bij den stroom vluch telingen voegde, die van de oevers van het Ladogameer in Westelijke richting vluchtten. Tienduizenden boeren, dorps bewoners, en stedelingen, die niets heb ben gered dan wat zij met de handen kunnen dragen, zijn opeengehoopt in leege schoollokalen en schuren, die de tijdelijke schuilplaatsen zijn, nabij de veldkeukens, die hun het voedsel ver schaffen en waar Lotta's den scepter zwaaien. De evacuatie-kampen in de dorpen en steden achter de demarcatie lijn worden steeds grooter. Dagelijks komen er ongeveer 30.000 menschen bij. De grootste verliezen worden door hen geleden, die in of nabij Wiborg wonen, daar zij onmiddellijk moesten vertrek ken. Drie dagen nadat de vrede geslo ten was, kwamen de eerste Russische troepen bij de demarcatielijn om Wi borg aan. In de dichtbevolkte, hoewel reeds ge deeltelijk geëvacueerde districten rond Kaekisalihi aan den Westelijken oever van het Ladogameer, bewijst het bevro ren oppervlak van het meer goede dien sten bij de evacuatie. Aan den Noorde lijken oever is de toestand ingewikkel der, daar de grenslijn de oude frontlijn snijdt Hier moeten de Russen terug trekken. Dezen zijn hier reeds mee be gonnen. In de landelijke districten aan den oever van het Ladogameer blijkt de evacuatie van het vee groote moei lijkheden op te werpen Duizenden paar den en koeien werden met vrachtwa gens en sleden weggevoerd, doch een groot aantal moest door de diepe sneeuw op de met ijs bedekte wegen ge dreven worden Voor vele dieren was de inspanning te groot, zij moesten wor den doodgeschoten. Langs de wegen vindt men het gedoode vee liggen. Men schrijft ons Sedert het uitbreken van den oor log heeft Engeland een nieuw departe ment dat van economische oorlogsvoer ring. Aan het hoofd van dit uiterst belangrijke departement staat Ronald Cross, die ons een onderhoud heeft wil len toestaan, -eneinde iets mede te dee- len over de Britsche economische plan nen, die natuurlijk geheel verschillen van die in vredestijd. Handel is een machtig wapen in tijd van oorlog, zoo begon de minister zijn uiteenzetting, en in het bijzonder de uitvoerhandel is een waardevol hulp middel in Jen strijd. Engeland heeft dat in het eerste halfjaar van den oorlog wel eens vergeten. Tijdens de overscha keling van vrede naar oorlog had men in Engeland aan zooveel verschillende dingen te denken, dat men niet steeds voldoende aandacht kon besteden aan de belangen van den uitvoerhandel. De exporteurs hadden twee voorname omstandigheden van de eerste oorlogs- klachten. Zij konden in de onzekere maanden geen stabiele prijzen vragen en zij konden geen levering op een be paalden tijd garandeeren. Onder die omstandigheden valt het inderdaad niet mee Engelands klanten in het buiten land tot tevredenheid te bedienen. Klachten hielpen. Aan deze moeilijkheden zal nu een spoedig einde komen. Niet alleen zul len de exporteurs de volle aandacht ontvangen voor de klachten, die zij hebben geuit er zal bovendien een grootscheepsche poging worden onder nomen om Engelands handel met het buitenland in ongekende mate te doen toenemen. Engeland moet veel invoeren aan mu nitie, voedsel, grondstoffen, enz. Dit is een .evensbelang in oorlogstijd. Even belangrijk is echter, dat Engeland dezen invoer zal kunnen betalen met de opbrengst van zijn uitvoer. Eerst wan neer die toestand zal zijn bereikt kan Engeland, als oorlogvoerende mogend heid, tevreden zijn. Op het oogenblik is men daarvan nog ver verwijderd. Terwijl Engeland naar schatting goede ren ter waarde van 600.000.000 pond sterling per jaar zal moeten invoeren, bedraagt de waarde van zijn uitvoer niet meer dan 438.000.000 pond sterling per jaar. Het streven zal er van nu af aan op gericht zijn dit verschil te over- bruggexi m waarde van den Engel- schea uiivok tot tenminste 600.000.000 pond sterling per jaar te doen stijgen De vorming van een Export-Raad. Tot dit doel is een Export-Raad ge vormd en de Britsche regeering heeft in een dezer dagen gepubliceerd Wit boek het doel en de plannen van dezen Export-Raad nader omschreven. Geen gerechtvaardigd middel, dat zou kunnen leiden tot vergrooting van den Britschen uitvoer, is bij voorbaat uit gesloten, maar de Britsche regeering heeft niet in de eerste plaats aan het verleenen van exportpremies of aan andere vormen van subsidieering van de export-industrie gedacht. Bovendien heeft geen enkele Britsche industrie tot dusverre nog om subsidies van dezen aard verzocht. Men wil zijn doel hier ook liever langs andere en meer nor male wegen bereiken. Het ideaal van vrij goederenverkeer. Ook zal er geen poging worden ge daan, zoo ging de minister verder, om de handelsmethoden van de totalitaire staten na te bootsen. Engeland ver trouwt integendeel op de welwillende samenwerking met het Engelsche volk zoowel als op een even goede samen werking met zijn klanten in het buiten land. Evenmin ligt het in de bedoeling der Engelschen van de oorlogsomstandig heden gebruik te maken om markten voor zich te monopoliseeren. Niet alleen zou Engeland zich dat in de gegeven omstandigheden bezwaarlijk kunnen veroorloven, maar bovendien hecht men hier tezeer aan het ideaal van een vrij goederenverkeer tusschen de landen der wereld dan dat men zich met open oogen op zulk een gevaarlijk pad zou willen begeven. De voornaamste boodschap, die de Britsche Export-Raad aan de buiten landsche klanten van Engeland heeft te geven is wij zullen trachten u onze goederen te verkoopen tegen een rede- MINISTER SPAAK OVER DE LANDS VERDEDIGING. Op een bijeenkomst van de werklie denpartij te Brussel heeft de minister van buitenlandsche zaken. Spaak, gis teren gezegd, dat de Belgische politiek eerlijk en duidelijk is: Zij aanvaardt geen verplichting, welke zij niet kan na komen; zij is gerechtvaardigd door het echec van den Volkenbond en bekrach tigd door de waarborgen der groote mogendheden. „Niemand”, aldus Spaak, „kan zeg-, gen, of wij voor den oorlog bewaard zullen blijven, doch onze verdediging wordt met den dag sterker en het zou, voor wien ook, zeer gevaarlijk zijn onze neutraliteit te schenden. Onze toestand is beter dan die, van welk ander Euro- peesch land ook: Wij hebben ons geen enkele beperking op te leggen en onze grondstoffenvoorraden zijn grooter dan in September.” ZUID-TIROLERS BIJ MUSSOLINI. Mussolini heeft gisterochtend verte genwoordigers van de bewoners van Bolzano en Trento in Zuid-Tirol ont vangen, die, hoewel van vreemde af komst, zich voor het Italiaansche staats burgerschap hebben uitgesproken. In een toespraak zeide de Duce, dat de Al- pengrens nooit weder een oorzaak van geschil zal vormen, maar in tegendeel de verbinding tusschen de twee staten met hun groote beschaving en hun ge lijksoortige en moderne revoluties. Butler de te de Op het laatste oogenblik zijn in de samenstelling van het nieuwe ministe rie nog enkele wijzigingen gekomen. Inplaats van Février, kreeg Jules Ju lien zijn portefeuille van P.T.T. terug. Queuille, aanvankelijk aangewezen voor landbouw, kwam aan het hoofd van een nieuw departement, dat van ravitailleering, terwijl Thellier zich voor landbouw beschikbaar stelde. Pernod liet de portefeuille van gezond heidsdienst over aan Marcel Heraud. Ook bij de benoeming van de onder staatssecretarissen hadden nog enkele wijzigingen plaats. Février, die al weer „af” was als minister, kreeg het onder- staatssecretariaat voor inlichtingen. Het achttal werd met vier uitgebreid, n.l. handel en industrieAmaury de Lagrangekoopvaardij, Pinellibe wapening Meny (samen met Blan- cho) nationale economie Hachette. Het onderstaatssecretariaat voor ge ëvacueerde gebieden werd afgeschaft de aanvankelijke titularis, Schuman, kreeg denzejfden rang bij het vice- ministerpresidium inplaats van Ray mond Vidal. Het nieuwe kabinet telt evenveel leden als het oorlogskabinet van Cle menceau, n.l. 22, doch er zijn twee nieuwigheden. Gösta Bagge, minister van openbaar onderwijs en kerkelijke aangelegen heden en sedert 1935 leider van de con- servatieve partij, heeft gisteren te Stockholm een redevoering gehouden, waarin hij de eischen van den tegen- woordigen politieken toestand heeft be handeld. „De jongste gebeurtenissen »aren van zoodanigen aard, dat zij een zeer gelukkige wijziging hebben gebracht in de houding van het Zweedsche volk no- pens de nationale verdedig ig. Het ge. loof in een vaderl„.id, dat waard is ver. dedigd te worden, het geloof in de kracht van de Zweden het land zelfs tegen machtiger vijanden te verdedigen en vooral de wil zich persoonlijke op offeringen voor het vaderland te ge troosten, dat alles is het gemeenschap, pelijk idee geworden van het Zweed sche volk. Een tevoren in het binnenste van het volk sluimerende kracht is aan het licht getreden.” Bagge sprak vervolgens over de aan Finland verleende hulp. Hij noemde in dit verband een bedrag van ongeveer een half milliard kronen. De Zweedsche industrie heeft, naar hij zeide, in be langrijke mate ten behoeve van Finland gewerkt. „Zonder aan de belangrijk heid te kort te doen van de door andere landen verleende hulp, aldus spreker, is het duidelijk, dat zonder de bereid vaardigheid van de Zweedsche regee ring zich deze inspanningen te getroos ten op beslissende oogenblikken en op beslissend gebied Finland niet den ge weldigen tegenstand had kunnen bie den, welke door de geheele wereld naar waarde is geschat. Op grond van den internationalen toestand en de omstandigheden in het algemeen zou een Zweedsche militaire interventie of de vergunning voor de Westersche mogendheden troepen door Zweden te laten passeeren, beteekend hebben, dat het bestaan van Zweden in gevaar zou zijn gebracht en dat de hulp aan Finland haar doeltreffendheid zou hebben verloren. Het alternatief van den brutalen vrede van Moskou, dat velen onzer duchtten, was de volledige vernietiging van Finland, de verlamming enbolsje- wiseering van het Finsche volk. Toch heeft men sinds Januari geweten, dat, dank zij de buitengewone waakzaam heid van het Finsche leger en de Zweedsche hulp, het mogelijk is ge weest een vrede te sluiten, weliswaar op buitengewoon harde en bedroevende voorwaarden, maar een vrede, welke het voor Finland toch mogelijk maakte zijn bestaan als vrije en onafhankelijke natie te handhaven. Wij hebben gezien, dat zelfs de Fin sche minister-president de conclusie heeft getrokken, dat de inmenging van de Westersche mogendheden aan Fin land niet voldoende snel en doeltref fend hulp zou hebben gegeven en dat zij oorzaak zou zijn geweest, dat Fin land in den grooten oorlog zou zijn be trokken. Voor wat aangaat de Zweedsche mili taire interventie in Finland, daaraan heb ik niet mijn goedkeuring kunnen geven, daar ik van meening was, dat zij voor Zweden dezelfde gevolgen zou hebben als de interventie der Wester sche mogendheden. Bij de eerste verontwaardiging, ove rigens begrijpelijk, heeft men de poli tiek der regeering gegispt, doch men vergeet, of men geeft zich niet vol doende rekenschap, van het alternatief, dat op dit oogenblik een nog veel wree- der werkelijkheid zou zijn geweest" de „Piccolo” kingen met Mussolini hebben. Hij zeide. dat Italiaansch-Hongaarsche steeds gehandhaafd blijven. Graaf Teleki zal de volgende week door den Paus in audiëntie worden ontvangen. In het Lagerhuis hebben de liberale afgevaardigde Mander en de conserva tief Boothby geklaagd over het bestaan van ernstige lekken in de geallieerde blokkade. Mander zeide. dat de overeenkomsten met de neutralen blijkbaar waren tot stand gekomen op den grondslag van den wederuitvoer naar Duitschland on middellijk voor den oorlóg, toen Duitschland voorraden aanlegde. Man der vergeleek den invoer van ruwe Amerikaansche katoen in de neutrale landen gedurende September en No vember 1939 met dien over dezelfde periode in 1938. De invoer in Zweden, zeide hij, was verviervoudigd, die in Noorwegen en België verdubbeld, die in Nederland verdrievoudigd, die in Zuid-Slavië met de helft toegenomen, die in Hongarije 20 maal en die in Zwitserland 160 maal zoo groot gewor den. Men moge ten aanzien van deze cijfers een zekere reserve in acht nemen, dan nog blijven zij genoeg ver wondering wekken. Mander zeide voorts, dat er iets moet worden gedaan tegen het transport van Zweedsch ijzer erts door de Noorsche territoriale wa teren naar Duitschland en beschuldig de Noorwegen en Zweden er van, dat zij het Volkenbondshandvest hadden geschonden door Britschen troepen den doortocht naar Finland te weigeren. Boothby zeide, dat er over Triëst en Genua te veel materiaal naar Duitsch land gaat. In zijn antwoord zeide namens de regeering, -dat berde gebrachte vraagstukken ernstige aandacht der regeering heb ben, in het bijzonder de katoenkwestie. Ten aanzien van de Noorsche en Zweedsche verplichtingen uit het hand vest herinnerde Butler er aan, dat de Scandinavische staten te Genève alle voorbehoud hebben gemaakt voor de maatregelen der Volkenbondsresolutie, die op sancties geleken. „Ik geloof, dat wij het meest bereiken, indien wij, liefst in samenwerking met Frankrijk, ons tot de neutralen wenden en hen herinneren aan de jaren, dat wij naast elkander gewerkt hebben.” Sommige groepen dienstplichtigen, die nog geen militaire opleiding hadden gekregen, zuilen dezen zomer onder wapenen worden geroepen. Het aantal zal ongeveer 10.000 bedragen. D«e dienstplichtigen behooren tot alle miÜ’ taire categorieën Nadat vanochtend eerst onder voor zitterschap van Reynaud eer kabinets raad was gehouden, heeft onder voor zitterschap van president Lebrun de ministerraad vergadert. Na afloop heeft Roy, de minister van binnenlandsche zaken, een com muniqué voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de ministerraad met alger meene stemmen zijn goedkeuring heeft gehecht aan de regeeringsverklaring. welke Paul Reynaud eerst in den ka binetsraad had voorgelezen De ver klaring zal in de Kamer worden voor gelezen door Reynaud en in den Se naat door Chautemps. lijken prijs en als wij u levering belo ven tegen een bepaalden datum zullen wij ook zorgen, dat de goederen er zijn. Hoe zal dit stelsel nu in de practijk werken Voor een aantal industrieën, die in staat geacht worden aan de groote export-campagne deel te nemen, zullen exajrt-groepen worden gevormd. Verschillede dezer groepen zijn reeds in werking. De taak van de groep is voor die bepaalde induètrie een plan te ontwerpen, dat den maximum uitvoer van deze industrie verzekert. De groep zal volledig worden ingelicht omtrent markten, buitenlandsche betaalmidde len, politieke en handelsbetrekkingen. vraagstukken van economische oorlog voering, enz., enz. Er zal nauw contrct worden gehouden met het departement van Handel en er zal, eventueel met medewerking van het departement voor de Oorlogsvoorzieningen, voor worden gezorgd, dat de industrie zal kunnen beschikken over de grondstoffen, die zij voor de bevordering van haar export behoeft. Aan andere vragen zooals b.v. propaganda in het buitenland voor Britsche producten, zal eveneens aan dacht worden geschonken Men zal steeds trachten de vergroo ting van den uitvoer te bereiken langs de reeds bestaande handelskanalen en in overeenstemming met de handels- practijken en -beginselen, die Engeland steeds heeft gevolgd. Hoe meer men den extra-handel opbouwt op de bestaande handelsorganisa.ic. des te gezonder zal zij naar het -oordeel van de Engelschen worden en des te beter zal zij de schok ken kunnen verdragen, die men na den oorlog moet verwachten. Het plan heeft in Engelsche politieke- en handelskringén een gunstige ont vangst gehad. De eerste indruk is. dat de regeering inderdaad heeft gepoogd een goed plan te ontwerpen en de Engelsche voorkeur om maar van den eenen dag in den anderen te leven van zich heeft afgeschud. Veel zal nu na tuurlijk afhangen van de practische uitwerking van het plan maar ik krijg wel den sterken indruk, dat we het ons gestelde doel zullen bereiken. Groote offers Het plan zal groote offers vragen, vooral van de bevolking van Engeland zelf. Uitvoer op zulk een groote schaa, zal onvermijdelijk beteekenen. dat r voor het binnenlandsche verbruik van verschillende goederen minder zal over blijven. Een typisch voorbeeld levert de EEN WAARSCHUWING VAN MACKENZIE KING. In zijn laatste radiorede voor devf’ kiezingen heeft minister-presided Mackenzie King gewaarschuwd, dat komende 5 jaar de gevaarlijkste moeilijkste zullen zijn in de geschiede’ nis van het land. In dezen tijd de veiligheid en het bestaan van D' nada en de vrije volken overal ter *'f’ reld als nooit tevoren worden dreigd. Verleden week Vrijdag werd middel van de radio in Zweden dringend beroep gedaan op de bezitters van auto’s naar Finland te gaan, aan gezien bij de evacuatie van de afgestane gebieden een groot gebrek aan vervoer middelen bleek te bestaan. Den volgen den ochtend waren reeds vele honder den auto’s op weg naar Finland. De gingen over het Bothnische golf van Umea naar Wasa. Iedere wagen had twee chauffeurs, daar dag en nacht gereden moest wor den. Alle gingen naar de landengte en naar Hangö. om twaalf uur gaat de verpachting van Hangö aan de Russen in en van dat uur af zal de Finsche marine slechts kunnen varen met de toestemming van de Russen. Reeds een week lang duurt de uittocht van de Finnen. Alle wapens, munitie en proviand worden meegenomen. Als de Russen komen zullen zij een haven vinden zon der schepen, kaden zonder kranen, spoorwegen zonder treinen, versterkin gen zonden kanonnen, enz. lederen dag worden 1200 vrachtauto’s volgeladen. De organisatie is echter schitterend, daar men elkaar zooveel mogelijk helpt. Voortdurend cirkelen Russische vliegtuigen boven de te ont ruimen gebieden om den uittocht gade te slaan. Er zijn echter geen incidenten voorgevallen. Morgen is de weg voor de Russen vrij en men verwacht dat de eerste sovjettroepen met een ijsbreker zullen aankomen. De sovjet-Unie heeft het recht opgeëischt een groot garni zoen in Hangö te mogen vestigen Er zijn echter geen cijfers genoemd Men verwacht echter een leger van 5000 man, infanteristen en luchtafweertroe- pen. Er is in de eerste plaats een oor- logscomité, bestaande uit den minister president, den plaatsvervangenden ministerpresident en de ministers van defensie, koloniën, financiën en blok kade. Dit comité zal driemaal per week onder voorzitterschap van vergaderen. Voorts is er ministeriqele economische staande uit den minister van ciën en de ministers, wier economischen aard is. Deze raad ver gadert ten minste eens per week onder leiding van den premier. Het kabinet-Reynaud is door de Fransche pers buitengewoon gunstig ontvangen, temeer daar Daladier zijn gewezen minister van financiën ter zijde blijft staan en het oorlogspro- gramma van Frankrijk, ondanks de wisseling van ministerie, hetzelfde blijft.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2