niOOFD VERSTOPT? SUKRETTEN 1« ^'1 ,rs’. BINNENLAND Aanvoer UIT DE OMSTREKEN van RADIONIEUWS GEMENGD NIEUWS Generaal-majoor N. T. Carstens goederen van overzee VlCKS Va-tro-nol de van ^WMiïlEK HAAGSCTTE COURANT VAN VRIJDAG 22 MAART 1940'. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. gegrepen het BADIO-PROflltAMMA Indexcijfers kleinhandelsprijzen De VERDACHT VAN SPIONNAGE Amster- Wet de Regeering wordt in nader overleg getreden Extra steun voor de garnalen- visscherij Overeenkomst met Engeland geparafeerd VIJF BEKENDE „ZWARE JONGENS” GEARRESTEERD Wielrijdster door autobas en gedood Paaschcollecte „Bio-Vacantieoord” Algemeene vergadering Neder- andsche Vereeniging voor Luchtbescherming uitgesteld Luchtafweergeschut voor dam aangekomen Verdacht van een aantal groote inbraken in de hoofdstad Voor duizend galden sieraden gestolen Pas op voor Te Malmö aangekomen Benoemd tot commandant van eerste legercorps Nederlandsche ambulance naar Finland Verbod tot vervreemding van binnenschepen „Moed, Beleid en Trouw” Doodelijke trap van een paard <3 RECLAMES. RECLAMES. Instelling van een gemengde commissie Hilversum I 1875 en 414.4 m. Maart schaalcollecte de aldaar gemobili- Eventueel ander station.' (Bij informatie ter bevoegder plaatse vernamen wij, dat inderdaad gisteren de parafeering van een regeling inzake den aanvoer van goederen van overzee werd verwacht.) Een paar van deze druppels—en U ademt weer vrijuit. 1939 1940 De boterheffing Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 21 tot 28 Maart vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd),. Vijf verdachten in verband met tindiefstallen De Amsterdamsche politie heeft nog een arbeider aangehouden, in verband met de diefstallen van tinschuitjes bij de draad- en kabelfabriek over het IJ. Thans zijn hiervoor vijf verdachten aangehouden. 6.15 Kin- >peningsrede. Ds. J. Hoorn, zette uiteen, 40 ct. per ons busje - poeder of klontjes. Zorg, dat U een voorraad in huis hebt komen. Wij meenen nu te weten, dat minister v. Boeijen aan het bestuur der vereeniging verweten heeft, dat het deze statutenwijziging niet loyaal zou heb ben voorbereid en dat zelfs in een der gelijke mate, dat de minister meende dit bestuur te mogen beschuldigen van dub bel spel te hebben gespeeld. Zooals vanzelf spreekt, heeft het be stuur, dat weigerde ons omtrent dit con flict in te lichten, zich niet zonder meer bij het standpunt van minister van Boeijen neergelegd. Een bevestiging hiervan geeft bovengenoemd A. N. P.- bericht. Naar verluidt, heeft de minister zien ter motiveering van zijn standpunt o.m beroepen op mededeelingen, hem ver strekt door een der commissarissen der Koningin. Naar reeds lang bekend was. bestaan er bij de vereeniging vele en velerlei bezwaren tegen het standpunt van den minister van Binnenlandsche Zaken en het beleid der Regeering ten aanzien van de luchtbescherming. Het Britsche ministerie voor den economischen oorlog deelt mede „De besprekingen, welke sedert eenigen tijd tusschen Britsche en Nederlandsche vertegenwoordigers te Londen zijn gevoerd over han- delskwesties, voortvloeiende uit den oorlogstoestand, zijn thans met succes bekroond gisteren is een overeenkomst geparafeerd. Er is een gemengde commissie ingesteld, welke te Londen of te ’s-Graven- hage zal bijeenkomen ter bespre king van alle vraagstukken, welke bij de nakoming der overeenkomst kunnen rijzen.” Van de zijde van het comité lucht afweer Amsterdam vernemen wij, dat vier stukken 3.7 luchtafweergeschut aan de Hembrug zijn aangekomen. Na controle zal het materiaal ter be schikking van Amsterdam worden ge steld. Gisteravond om acht uur is te Nij megen een ongeveer twintigjarige wielrijdster, die het kruispunt Graaf- schewegvan Oldenbarneveldtstraar wilde oversteken, door een autobus van den dienst Wychen Nijmegen aangereden. De wielrijdster smakte tegen de straat en was vrijwel op slag dood. Conflict met den minister? Aan het gisteren door ons gemeld A. N.P.-bericht. dat noch het hoofdbestuur noch functionnarissen van de Neder landsche Vereeniging voor Luchtbe scherming voornemens zijn als zoodanig af te treden of hun ontslag te nemen, voegt de Tel. het volgende toe: Wij hebben dezer dagen reeds gewe zen op de moeilijkheden, welke de Ned Vereeniging voor Luchtbescherming heeft, moeilijkheden, welke vooral een gevolg zijn van verschil van meening betreffende fundamenteele punten van practische uitvoering tusschen den mi nister van Binnenlandsche Zaken en het bestuur van de vereeniging. In aansluiting op bovenbedoeld, blijk baar van bevoegde zijde aan het A.N.P verstrekte communiqué, kunnen wij nog mededeelen, dat minister van Boeijen eenigen tijd geleden schriftelijk ver langd heeft, dat de voorzitter en de secretaris van deze vereeniging hun mandaat ter beschikking zouden stellen. Wij hebben reeds gemeld, dat de ver eeniging op 30 Maart a.s. een algemeene ledenvergadering houdt waar een be langrijke wijziging van statuten in het Thans uitgestrekt tot alle vaartuigen De minister van Waterstaat deelt met betrekking tot de overdracht van binnenschepen het volgende mede De wet tot behoud van scheepsruimte 1939, die voor zooveel binnenschepen betreft, tot dusver slechts toepassing had gevonden op sleepbooten, is inge volge beschikking van 20 Maart j.l. met ingang van 22 dezer ook van toe passing verklaard op andere binnen schepen, waarbij onder schepen zijn te verstaan alle vaartuigen, hoe ook genaamd en van welken aard ook, der halve met inbegrip van drijvende werk tuigen en inrichtingen. Het is thans verboden op eenigerlei wijze te bewerken of ertoe mede te werken, dat een in Nederland thuis- behoorend binnenschip zonder door of namens den minister van Waterstaat verleende vergunning zijn hoedanigheid van in Nederland thuisbehoorend bin nenschip verliest, in eigendom wordt overgedragen dan wel in gebruik of ter beschikking wordt overgedragen. Het verbod van overdracht in eigen dom resp. in gebruik of ter beschikking geldt niet bij overdracht van bepaalde met name genoemde categorieën van binnenschepen en evenmin in geval de overdracht op nader omschreven wijze plaats vindt aan in Nederland geves tigde Nederlandsche personen, vennoot schappen enz. Voor sleepbooten is het bestaande verbod zooals dit werd uitgevaardigd bij beschikking van den minister van Waterstaat, d.d. 30 Januari 1.1., in zoo verre gewijzigd, dat thans geen ver gunning meer wordt vereischt voor het aanvragen of vervolgen van een reis naar en in het buitenland. Dientenge volge is tevens de verplichting tot het stellen van een garantie vervallen. Voor de overdracht van sleepbooten blijft overigens de bestaande regeling van kracht. Het hoofdbestuur van de Nederland sche Vereeniging voor Luchtbescher ming heeft aan haar afdeelingen het navolgende communiqué doen toe komen. Terugkomende op den oproep tot bij woning van de algemeene ledenver gadering op 30 Maart a.s. te Utrecht heeft het dagelijksch bestuur aan de afdeelingen medegedeeld, dat de ver schillende berichten, die dezer dagen in de pers hebben gecirculeerd, niet van het hoofdbestuur afkomstig en on juist zijn. (Met uitzondering dan van het bericht, waarin het voorgenomen ontslag van het hoofdbestuur of andere functionnarissen werd ontkend). Het hoofdbestuur is in nader overleg getreden met de Regeering en han gende dit overleg is het niet ge- wenscht de vergadering van 30 Maart a.s. te laten doorgaan. Het ligt in de rede, dat het aanbeveling verdient het nemen van beslissingen te verschuiven tot een lateren datum, wanneer het standpunt van de Regeering volledig bekend zal zijn en het geheele terrein voor de N.V.L. kan worden overzien. Er zal tijdig nader bericht worden, wanneer de algemeene vergadering zal worden gehouden. In de Paaschweek zal de stichting Bio-Vacantieoord” weer een beroep _’-9en op het bioscoopbezoekend pu bliek, ten bate van de armsten der armen. Zooals men weet is het Bio-Vacan tieoord een stichting van het Neder landsche film- en bioscoopbedrijf, die in het „Russenduin” te Bergen aan Zee, dat haar eigendom is, ruim 900 kinderen per jaar ter verpleging op neemt. Deze kinderen van de allerarmsten uit ons land vertoeven daar elk circa 5 weken en worden met nieuwe kracht en gezondheid aan de maatschappij teruggegeven. Al te veel heerscht nog het mis verstand, dat bijvoorbeeld alleen kin deren van bioscooppersoneel voor uit zending naar dit vacantieoord in aan merking komen. Hiervan is geen sprake. Het film- en bioscoopbedrijf Leeft met de uitzending geen enkele bemoeienis; dit geschiedt via de af deelingen van het Centraal Genoot schap voor Kinderherstellingsoorden en vacantiekolonies. Het bestuur hoopt, dat weer velen een gift voor het „Bio-Vacantieoord” zullen geven, ter verwezenlijking van dit prachtig menschlievend doel* WASSENAAR Ver. voor Ziekenhuisverpleging Ziekenzorg Gisteravond is in café Bellevue de jaar. vergadering gehouden van de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging Ziekenzorg. Aan de jaarverslagen van secretaris en penningmeester valt te ontleenen, dat het een zeer voordeelig vereenigingsjaar was. Uitgezonden werden slechts 44 patiënten met een aantal van 849 verpleegdagen. De ontvangsten beliepen 6171,09, de uitga ven waren ƒ4842,22, zoodat het batig sal do bedroeg 1328,87. Het bezit van de ver eeniging is 9257,99. Aftredende bestuurs leden waren de heeren v. Brink en v. d. Kooy, die met algemeene stemmen wer den herkozen. De heer Huibregtse, aftre dend lid van de contröle-commissie, werd eveneens met algemeene stemmen herko zen. Allen namen hun herbenoeming aan. Het bestuursvoorstel om de uitkeering voor klinisch medische hulp te verhoogen van 40 op 50 werd aangenomen. Uit de vergadering werd hulde gebracht aan den voorzitter en den administrateur. Burgerlijke Stand van Rijswijk ONDERTROUWDC. van der Kley en C. Vroegop. G. Zondag en M. van ZijlL T. Paardekooper en C. W. Harbers. G. Lankhaar en C. M. R. Heijstek. L.C. Bladergroen en K. J. van der Mijl GETROUWDTh. W. Kuijper en Th. G. Veereschild. BEVALLEN: A. L. Kouwenhoven geb. Zuijdervliet, z. J. A. C. Koreneef geb. Vervloet, d R. P. Streur geb. Mou- rik, z. J C. G. Bakhuijs geb. Pieter sen, z. Th. J. L. A. Droog geb. Arens, z. Ph. M. C. Mouthaan geb. Knipa, z. G. M. Barnhoorn geb. van der Hoéve», z. E. M. van der Meer geb. Broesé- lisko d. OVERLEDEN: J. M. Ludikhuize, wed. van J. Meeuwse, 88 j. H. Ligtmans, echtg. van L. Touw, 62 j. H. F. J. M. Piasmans, ongeh., 27 j. G. Nijhuis, echtg. van J. de Meijere, 40 j. S. Het- tema, echtg. van A. de Mars, 58 j. D. E van der Horst, wed. van J. J. Rotte veel, 78 j. J. C. Hamers, echtg. van J. H. L. Roosa, Ti j. VOORBURG De Chr Nat. Jongerengroep Voorburg houdt op Donderdag 28 Maart in de bestuurskamer van de van Wasse- naer Hoffmannschool, Parkweg, een ver gadering Spreker de heer K van Die- peningen over he onderwerp: de geschie denis der Chr. Hist. Unie. Het is verbazend, hoe snel de ver velende verstoptheid bij hoofdverkoudheid of neuscatarrh te verhelpen is wanneer U een paar druppels Va-tro-nol in de neusgaten doet. U voelt de tintelende geneeskracht, die zich snel door de dieper gelegen neuskanalen verspreidt. Spoedig verdwijnt het hinder lijke slijm en vermindert de zwelling der slijmvliezen. De irriteerende prikkeling in den neus houdt op en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U kunt weer frisch en gemakkelijk adem halen. Voorkomt ook vele verkoudheden Maar dat is niet alles. Vele verkoudheden kunt U nu geheel voorkomen of in het eerste stadium afweren, wanneer U slechts Vicks Va-tro-nol bij het eerste waarschu wende niezen gebruikt. Dit merkwaardige middel is speciaal bereid voor neus en keel, waar verkoudheden ontstaan. In deze “ge- vaarzöne” helpt Va-tro-nol de natuur ver koudheden af te weren, vóórdat zij kunnen doorzetten. Woensdagavond poogde een man door middel van een valschen sleutel een damesmodemagazijn in de Leidsche- straat te Amsterdam binnen te dringen. De eigenaar was echter nog aanwezig en wist den man aan de politie over te leveren. Hij werd, verdacht van poging tot diefstal, opgesloten. Zooals te doen gebruikelijk pluisde de poiitie de zaken van haar arrestant terdege uit. Men bleek te doen te heb ben met een Italiaan, van wien de poli tie wist, dat hij deel uitmaakte van een complot, en zij ging eens op bezoek bij zijn kameraden. In den loop van den nacht en den ochtend werden daarop nog vier man nen, twee Italianen en twee Amster dammers in hun woning aangehouden en naar het bureau overgebracht. Een der heeren voelde zich blijkbaar bij het zien van de politie zoo schuldig, dat hij maar meteen op de vlucht sloeg. Hij rende naar boven en het dak op, waar de politie hem echter spoedig wist te grijpen. Tevens werden huiszoekingen ver richt. Hierbij werden voor de aange houdenen dermate compromitteerende zaken gevonden, dat de poiitie aan de hand hiervan verschillende groote in braken, in den loop der laatste jaren in de hoofdstad gepleegd, zal kunnen ophelderen. De politie noemde in dit verband de inbraken bij het reisbureau Lissone in de Leidschestraat, bij de Hema in de Kalverstraat en bij de Galeries Modernes in de Reguliersbree- straat. Naar men zich zal herinneren wer den in deze zaken de brandkasten a la sardine opengesneden en van hun aan zienlijken inhoud beroofd. Zoo wera o.a. bij het reisbureau ongeveer tien duizend gulden gestolen. Nader vernemen wij, dat het vijftal morgen voor den officier van Justitie zal worden geleid. De bij de huiszoekingen gevonden inbrekerswerktuigen vormen zeer belas tend materiaal. Naar wij van officieele zijde verne men, heeft de minister van Economische Zaken besloten, voor éénmaal een extra steunbedrag uit te keeren aan garnalen- visschers, die het vorige jaar de garna- lenvisscherij hebben uitgeoefend. Deze steun is bedoeld als een tege moetkoming in de z.g. vaste kosten, welke op de bedrijven van de visschers rusten, eventueel voor aanschaffing van het noodige bedrijfsmateriaal, of voor het weder in bedrijf brengen van hun vaartuigen. Deze bijzondere steun zal onder be paalde voorwaarden aan de garnalen- visschers worden verleend voor elk vaartuig, waarmede in 1939 aan de con- sumptiegarnalenvisscherij is deelgeno men, en zal bedragen 50 of 25 per vaartuig, al naar mate van de in ten siieit, waarmede in het vorig jaar aan de garnalenvisscherij is deelgenomen. Verdere bijzonderheden worden per afzonderlijke publicatie bekend ge maakt. LEIDSCHENDAM Onder voorzitterschap van den heer W. Bleijs, hield de K.J.M.V. in samenwerking met de R.K. Middenstands- vereeniging „De Hanze” een vergadering in het Patronaat. Na een welkomswoord van den voorzitter, was het woord aan den heer H. M. Lugard, over het onderwerp: „Ned. Fabrikaat”. Spr. schetste het doel dezer vereeniging en drong er op aan, meer Ned. fabrikaat te koopen. Spr. ein digde met den slagzin „Koop Nederland sche waar, dan helpen wij elkaar”. Hierna werden de films „Lochems na tuurschoon” en „Eerbied voor eigen werk” vertoond. De opbrengst van de verlo ting ten bate van de kas van de vereeni ging voor uitzending van zwakke kinde ren naar herstellings-kolonies is ƒ73.75. De v o o r j a a r s c o 11e c t e voor de Zending heeft alhier 98.30 opgebracht. Behalve een groote hoeveel- heid gedragen kleedingstukken werden door de vereeniging „Zusterhulp” in het afgeloopen jaar 269 nieuwe kleedingstuk ken uitgereikt, terwijl aan 5 kraamvrou wen gedurende eenigen tijd versterkende middelen werden verstrekt. LOOSDUINEN In de Ned. Her v. Kerk (doi is een Finland-avond gehouden. Ds. Venema hield de oi C. van Benimel, te dat een volk eerst dan een volk is, als een geestelijke hand allen samenbindt. Zulk een gemeenschap vormt het Fin- sche volk. Uitvoerig toonde hij aan van welk een machtigen invloed de reformatie voor dat land geweest is. De ziel van Finland is de kerk. De ziel van de kerk is Christus. De volgende spreker, mr. J. J. R. Schmai, bepaalde zijn gehoor bij den hul digen bewogen tijd. Gelukkig is er, on der de inenschen, nog veel bewogenheid. Niet alle vormen van bewogenheid zijn goed te keuren. Een liefdadigheidsbal, met veel champagne, ten bate van Fin land,' keurt spr sterk af. Spr. besluit met een krachtige opwekking tot geven. Ds. J. Smelik hield de slotrede. Het Herv. Kerkkoor (dir. de heer Henk G. v. d. Berg) verleende medewerking. Bij den uitgang werd een 12—-- gehouden. Woensdag werd in de Ju- lianaschool te Loosduinen een cabaret avond gehouden voor seerde militairen. Er werd opgetreden door een tooneel- en cabaretgezelschap uit de residentie, onder leiding van de heeren Mansveld en Sohuilenburg. Alles was amateoirswerk en geschiedde geheel belangeloos. Hier en daar werd het programma aangevuld door eigen krachten. P. van Noort met zijn accordeon was een der succesnum mers. Bijzonder verdienstelijk was het werk van het Xylophone-ensemble „The Happy Hammers”, onder leiding van den heer Peter Kuyten. Ook de heer Sohuilenburg als Hannes de infanterist oogstte veel succes, even als de heer Jan Roland als goochelaar. De geheele avond werd geleid door de eigen officieren van het onderdeel, ter wijl de noodzakelijke kosten steeds bijeen gebracht werden door de militairen zelf De Ouderavond van de open- bare school, Julianastraat 42, was door ongeveer 100 ouders en genoodigden be zocht. Vertoond werd de film „Kinabu”, onder leiding van den heer Francois. In de pauze werden tot commissieleden her benoemd de heeren Westerhout en Schol- tus. Tot leden der contröle-commissie wer den gekozen de heeren Carnère, Bosch en Bonhof. De voorzitter sloot den geslaagden avond met een woord van hulde tot den heer de Pater, richtte een woord van hulde tot den heer Boetes, den hoofdonderwijzer, voor zijn beleid, t.a.v. de school, in dezen moeilijken tijd. De vergadering sloot zich daarbij met een krachtig applaus aan RIJSWIJK Gevonden voorwerpen: een das, politiebureau; belastingplaatje, lep- laan 27; nieuw Simplex heerenrijwiel, Lin delaan 25; een paar kinderhandschoenen, politiebureau, een zilveren hangertje met ketting, waaraan fantasiesteentjes, Joos- tema, Eschdoornstraat 6; een pak ledige koekblikken, politiebureau; beige gebreide handschoenen, Kolenwagenslag, Scheve- ningen; blauwe gabardine regenjas, poli tiebureau; linker heerenhandschoen (gla cé), Donselaar, Stadhoudersstraat 74; bruin wollen heerenhandschoen, politiebureau; bruin lederen damesschoen, merk Sala mander. Zwaan, Kleiweg 31; grijs wollen want, politiebureauring met drie sleu tels, politiebureau. Ópgevangen een witte poedelhond, v. d. Gaag, Carel Nakken- straat 29. Van een hoenderpark aan den van Vredenburchweg is een 20-tal kippen ontvreemd. omstandigheden zouden kunnen steeds stelling. Het dagelijksch bestuur hoopt door toenemend ledental, dan wel door bij dragen, in staat te blijven zoo noodig de zorgen van den levensavond te ver lichten van de mannen, die niet alleen een werkzaam aandeel hadden bij het verzekeren van orde en rust in het ge heele „uitgestrekte deel van het Rijk in Azië”, doch zich daarbij bijzonder onderscheidden, veel meer gaven dan plicht gebood en van de vrouwen, met wie zij verbonden waren. Gistermiddag hebben inbrekers hun slag geslagen door op klaarlichten dag in te breken in een woning aan de Stadionkade te Amsterdam. Alles werd nauwkeurig doorzocht en een aantal kostbare gouden en zilveren sie raden, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer duizend gulden, werd meegenomen. Men was de eerste ver dieping, waarvan de bewoners niet thuis waren, binnen gekomen door het vernielen van een deurruitje. Paaschverrassing voor de „militaire gasten' van de Spoorwegen. In samenwerking met en met volle medewerking van O. en O. hebben de Ned. Spoorwegen als Paaschverrassing een pakket gezonden aan alle lands verdedigers, die een militaire taak hebben bij het spoorwegbedrijf. De pakketten bevatten een spoor- wegbouwmodel of -zaagfiguur, wat bloc-notes, legpuzzles, sigaretten, scheerzeep en prentbriefkaarten. Elk pakje is voorzien van een keu rige, door Jo Spier geteekende kaart, waarop de Directie der N. S. (als huis baas) en O. en O. (als makelaar) den jongens een prettig Paaschfeest toe- wenschen. Stijging houdt aan. Wat het verloop der kleinhandels prijzen betreft geven de volgende door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfers van winkel prijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de be rekening zijn prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij ging van 11.1 pCt. der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroor zaakt van de uitgaven voor het geheele gezinsbudget van 4,4 pCt., waarbij aangenomen is, dat 40 pCt. van de ge zinsuitgaven besteed wordt aan voe ding. Augustus 1939 100. Aug. 100,0; Jan. 1940 108,6 Febr. 110,2 12 Maart 110,5 19 Maart 111,1. Maart en Rheumatiek twee slinksche bondgenooten, die U bekruipen met guur, onverdragelijk weer en het onmiskenbare •gevolg: aanvallen van Rheumatische pijn, met alles wat daaraan vastzit. Neem dit maal Uw maatregelen zonder verwijl. Want hoe eerder ge Uwe Rheumatische aandoeningen den kop indrukt, hoe beter. Pas de in tallooze gevallen zoo afdoend ge bleken Kruschen-kuur toe! Kruschen Salts zuivert Uw lichaam van de schadelijke zuren, die de directe oorzaken zijn van Uw lijden. Mevr. H. E. schreef: „Een maand of 15 geleden verging ik van de Rheumatische pijnen in de armen, rug en beenen. De pijnen in mijn ledematen waren ondragelijk, zoodra ik in bed lag en wat begon door te warmen. Vooral in mijn armeij waren de pijnen ondragelijk. Tot ik bedacht, dat ik zooveel over Kruschen las. Ik begon er óók mee en ik ben nu zoo blij te kunnen zeggen, dat de pijnen al een jaar zijn weggebleven”. Spiegel Uzelf aan die ontelbare gevallen van verlossing van Rheumatische pijnen, die lichaam en gezondheid sloopen en die U het leven maken tot een ondragelijke last. Doe óók een bloedzuiverende kuur. Neem óók Kruschen Salts! Het zal U zoo goed doen! Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apoth. en drog. A ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Grif fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) Opgericht 1756. 672 Zaterdag 23 V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP, gram.muziek. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Voor arbeiders in continebedrijven. 12.uur n.m. Gram.muziek. (12.45 ANP) 1.30 Orgel en zang. 2.Esperanto-uitzen- ding. 2.30 Muzikale causerie. 3.Repor tage. 3.30 Community-Singing (opn.) 3.45 VARA-orkest. 4.30 tot 4.50 Vragenbus. 4.55 Gram.muziek. 5.50 Orgelspel. Twentsche uitzending. 6.45 tot f— derleesclub. 7.10 Politiek journaal. - V.P.R.O. 7.30 „Hoe werkt de kerk?’1 V.A.R.A. 8.— ANP. 8.15 Puzzle-uitzendig. 8.36 tot 9.05 Rosian-orkest. 9.15 Tooneél. 9.30 Gta- mofoonmuziek. 10.— En nu.... Oké! 11.15 ANP. 11.25 VARA-strijkorkest Hilversum II 301.5 m. K.R.O. 8.ANP. 8.05 Gram.muziek. 8.30 Paasch- mis. 945 Gram.muziek 12.— uur n.m. Ber. 11.15 KloKgenn. rui Gram.muziek. (12.45 ANP) 1.10 KRO-«- kest. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Grammuz 2.45 Kinderuur. 4.— KRO-Melodistet 5.15 Intern, sportrevue. 5.30 Gram.muziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalis tiek overzicht. 6.45 Gram.muziek. 7.— Ber. 7.15 Juridische causerie 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.— ANP. 8.15 Overpein zing. 8.45 KRO-Kamerorkest en solisten. 10.— Voor de jeugd. 10.30 ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 uur n.m. ook 342 m. 12.20 uur n.m. Berichten. 12.30 Entr’acte Players. 1.— tot 1.35 Ma- rine-orkest. 1.40 Lichte muziek uit Hol land. 2.30 Declamatie. 2.50 tot 3.35 BBC- orkest. 5.20 tot 5.35 Ber. 5.50 Luton-or- kest. 6.20 tot 6.50 Tooneel. 7.20 Variété. 8.20 tot 8.40 Ber. 8.55 BBC-orkest 9-35 Kerkdienst 9.50 Cabaret 10.20 Henry Hall’s orkest 11.— Declamatie. 11.20 Ber. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur n.m. Piano- voordracht. 12»35 Zang. 1.05 en 1.30 Oud» instrumenten. 2.20 Muzikale causerie met Raugel-koor. 2.50 Populair progr. 3.W Zang 4.45 Ortambert-kwartet. 5.20 Opera. 9.20 Tooneel. 10.20 Chansons. 10.35 Too neel. 11.20 tot 11.50 Lichte muziek. KEULEN, 456 m., 12.20 uur n.m. Militair concert. 1.45 Populair concert. 2.20 Bont progr. 5.05 Folkloristisch progr. 5.25 Gra mofoonmuziek. 6.50 Concert 7.45 Zi» Duitschlandzender. BRUSSEL, Vlaamsch, 322 m., 12.30 u, n.m- Omroeporkest. 12.50 Gram.muziek. 1.25 tot 1.55 Causerie over jazzmuziek 2.20 Ceci- lia-koor en orkest Circa 5.05 Omroeport 6.35 Gram.muziek. 7.20 Cabaret. 8.35 Folk loristisch progr. 8.55 Lente-programma- 9.35 Zang. 10.20 tot 11.20 Gram.muziek. BRUSSEL, Fransch, 484 m., 12.30 U. Radio-orkest. 12.50 tot 1.15 Gram.muziek. 1.55 Accordeon-ensemble. 2.20 Zang. U5 Jazz-pianoduetten. 3.05 en 3.35 Gram.mil- ziek 4.55 Zang en hoorn. 5.35 Gram.muz- 7.20 Voor soldaten. 7.50 Tooneel. 8.50 e» 9.30 Radio-orkest. 10.05 Dansmuzith. 10.50 tot 11.20 Gram.muziek. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m., M5 8 n.m. Operetteconcert. 9.20 Ber. 9.50 tot 10.20 en 10.40 Omroeporkest en kwartet 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 concert Naar wij van het Ned. Roode Kruis vernemen is het personeel van de Nederlandsche ambulance naar Finland gisteren op Malmö geland met de drie vliegtuigen de „Ibis” om 5.05 uur, de „Tapuit” om 5.37 uur en de „Xema” 5.46 uur. De leden zijn nu allemaal gearriveerd. Waarschijnlijk zouden zij denzelfden avond nog met den nachttrein van 11.45 uur naar Stockholm vertrekken. Naar wij vernemen, is generaal-ma joor N. T. Carstens, tot voor kort sous-chef van den Generalen Staf en laatstelijk benoemd tot inspec teur der Artillerie, thans benoemd tot comandant van het eerste leger corps, als opvolger van wijlen gene raal-majoor jhr. J. Th. Alting von Geusau. Twee opsluitingen te Arnhem In het huis van bewaring te Arnhem zijn opgesloten een inwoner van Arn hem en een bakker uit Babberich, welke twee personen van spionnage worden verdacht. De bakker uit Babberich is onlangs bij Beek betrapt, toen hij bezig was koffie te smokkelen. De smokkelaar vluchtte met achterlating van de kof fie en eenige papieren. Den volgenden dag kwam de man aan het douane kantoor de koffie terughalen. De mare chaussee, die inmiddels de papieren had onderzocht, vond den inhoud zoo be zwarend voor den bakker, dat de man in arrest is gesteld, verdacht van spion nage. Tegen den Arnhemmer is even eens bezwarend materiaal bijeenge bracht. Beide mannen hebben onafhan kelijk van elkaar gewerkt. De meening in Londen. In Londensche kringen gelooft men sterk, dat deze overeenkomst waar schijnlijk de Nederlandsche olie-im- porten uit Amerika zal beperken, welue tot dusverre aanzienlijk grooter waren dan door de Nederlandsche binnen landsche behoeften gerechtvaardigd werd. Er wordt aan herinnerd, dat Enge land begin Maart heeft aangekondigd, dat olie voor Nederland, België en Denemarken moest worden aangehou den voor contrabandecontróle tot de reserves zouden zijn uitgeput, nadat voorafgaand hieraan de vastbesloten heid van Engeland tot uiting was ge bracht te voorkomen, dat Duitschland olie zou ontvangen uit de overschotten der neutrale landen. Eveneens werd aangekondigd, dat overeenstemming was bereikt waarbij het aan Nederland zou worden toege staan haar importen aan grondstoffen aanzienlijk uit te breiden ten einde de overzeesche markten op grootere schaal van fabrikaten te voorzien, het welk vroeger een onderdeel was van den Duitschen exporthandel. Naar wordt vernomen zijn de Nederlandsche vertegenwoordigers gisteravond naar Holland vertrokken. Den 30en April a.s. zal de instelling „De Militaire Willemsorde” haar 125- jarig bestaan herdenken en zal ook de vereeniging onder bovenstaande, aan de orde ontleende zinspreuk, geduren de een halve eeuw zich aan de door haar gekozen taak hebben gewijd. Zij werd in het leven geroepen, toen het noodzakelijk bleek een gelegenheid te scheppen, waar ridders in de M.W.O. - beneden den officiersrang en hun we- huishoudelijk reglement aan de orde zal duwen en weezen in hulpbehoevende verkeerende, steun erlangen. Dit bleef het hoofdoogmerk van de in- Gisteravond is te Kesteren, de 26- iarige dienstplichtige H. Lazaroms, uit Oud-Gastel van een paard gevallen. Hij eg een trap van het beest, waardoor hr inwendige kneuzingen opliep. In het ziekenhuis te Tiel is L. overleden. Programma Gem. Radiodistributie. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum I Progr. II: Alle uitz. van Hilversum U Zaterdag 23 Maart Programma Hl -T 8.— uur v.m. Br. VI. 8.20 en 9.50 Eng, 10.25 West Reg. 12.20 uur n.m. Br. Fr. 1-1’ West Reg. 1.50 Keulen. 2.20 Pauze. U» West Reg. 4.55 Br. Fr 6.05 West Reg. Beromünster. 7,20 Pauze. U" Duitschlandzender 9.20 Beromtinstei 9.30 Boedapest. 10.20 Eng. 11.—B<*’ dapest. 11.20 Parijs. Programma IV 8.— uur v.m. Keulen 8.20 Pauze M* Keulen 9.20 en 11.10 Parijs. 11.20 Br 1.55 u. n.m. Br. VI. 2.20 Br. VI. 7.20 Gej' Rad Dis. 8 tot 11.20 Br. VI. 11.30 Duits"1’ landzender.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6