HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa m Van Frisco naar Curasao L. BUITENLAND Zaterdag 23 Maart 1940. STADSNIEUWS TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS BINNENLAND e L Huwelijk in de sportwereld nieuw De schrille tegenstelling tusschen oud en ZESDE BLAD. OP DE het Het f Geen voldoende voedsel Technische problemen der geluids- alarmeering BEZETTING VAN HANGö VERTRAAGD Heden is te Voorburg het huwelijk voltrokken tusschen mej. L. Gisolf, oud-Europeesch kampioene hoogspringen en succesvol deelneemster aan de Olympische Spelen 1928 en 1932, en den heer H.Verdam, bioloog. DUITSCHE TEGENSPRAAK KENNISGEVINGEN DUITSCH COMMENTAAR TORPEDEERING VAN ZES DEENSCHE SCHEPEN DE TURKSCHE BESPREKINGEN MET DE GEALLIEERDEN DE OPLEVING VAN DEN DUIKBOOTENOORLOG Geruchten over Duitsche militaire vliegtuigen boven Nederland V oor j aarsex positie bij P. van Reeawijk te Rotterdam NOORSCHE SCHEPEN DOOR VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN BEGRAFENIS R. CL Th. ROOSMALE NEPVEU Het Prinselijk Paar ter kerke No. 17526. met I Wnhbemaplein 10; een br. damesportemon- f I n en or» A mnn ii. CHR. GEREF. GEM. VAN ’s-GRA- VENHAGE-OOST. HANGÖ, 23 Maart. (D.N.B.) De Rus sische bezetting van het eiland is ver traagd aangezien de stad geheel zonder voorraden is. Men verwacht, dat de aan komst der troepen zal worden uitgesteld, totdat voldoende provisie zal zijn aan gevoerd. BERLIJN, 23 Maart. (Eigen tel.) Van bevoegde zijde wordt tegengesproken, aat von Ribbentrop zich naar Belgrado za’ begeven. Ook wordt ontkend, dat Molotof zich thans in Berlijn zou be vinden. Op een vraag of Molotof niet spoedig in Berlijn zal komen, verzocht de woord voerder van het departement van bui- tenlandsche zaken deze vraag niet te stellen, wat er op zou wijzen, dat hij over eenige weken wel naar Berlijn zou komen. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po- plein 20 en aldaar te be- werkdagen, telefonisch al- mon- het deelgenomen aan het BERLIJN, 23 Maart (D.N.B.Tot de slachtoffers van den zeeoorlog der laat ste dagen behooren behalve Britsche 6 Deensche schepen. Tegenover de bewering van Engel- sche zijde, dat de tot zinken gebrachte schepen, niet in convooi voeren en des ondanks zonder waarschuwing in den grond geboord werden, stelt men het geen van Duitsche zijde ondubbelzinnig geconstateerd is. Een neutraal schip, zoo wordt van bevoegde Duitsche zijde betoogd, hetwelk vaart in een convooi of in de onmiddellijke nabijheid daar van, neemt daarmede de gevaren van den oorlog op zich. Duitschland voert den hem opgedrongen zee-oorlog in de lucht en ter zee met strenge inachtne ming van de herhaaldelijk verkondigde principes, die volledig in overeenstem ming met het volkenrecht zijn. Op de tweede nationale postzegel- tentoonstelling te Berlijn, die van 28 Maart tot 31 Maart wordt gehouden, wordt een speciale postzegel uitgegeven met een afbeelding van de Rijkskanse- larij, welke zegel 76 pfennig kost. Een gedeelte van de opbrengst is bestemd voor het fonds van cultureele ontwikke ling. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. De Koningin heeft aan mej. M. A. du Chatinier. eerste linnenjuffrouw, toegekend het zilveren kruis van ver dienste van de Huisorde van Oranje wegens 40-jarigen Koninklijken dienst ANKARA, 23 Maart. (Havas.) De mi litaire delegaties van Engeland, Frank rijk en Turkije, die maarschalk Mitchell er. generaal Jauneaud, de opperbevel hebbers van de geallieerde luchtmacht in het Naburige Oosten, naar Aleppo hebben vergezeld, zijn vanmorgen te Ankara teruggekeerd. De leider van de Turksche militaire delegatie en de ver tegenwoordiger van het departement van buitenlandsche zaken zullen paa over eenige dagen terugkeeren, als da besprekingen, die thans in Beiroet ge voerd worden, zijn afgeloopen. dat hier het strakke is weggevallen. Er is een sterke Fransche invloed merk baar, die vooral voor de stoelen de ge bogen lijn invoert. Het eiken is op den achtergrond gekomen men ziet veel mahonie, berken en gepolitoerde hout soorten in vrijwel alle denkbare kleu ren. Het lichtgetinte meubel schijnt terrein gewonnen te hebben. In de slaapkamers begint het lichte meubel zelfs reeds de overhand te krijgen. Zoo is er evolutie waar te nemen in de meubelindustrie, een evolutie, waaraan de interieurkunst zich aan past. De tentoonstelling is zoo inge richt, dat men de meubelen zooveel mogelijk in een passende omgeving ziet. De verlichting neemt hierbij een belangrijke plaats in en zoo varieert de stijl der ornamenten evenzeer als die der meubelen. Ook in de licht kronen ziet men een Franschen in vloed, maar de strakke moderne lamp- stijl, die op eigen bodem is ontstaan, handhaaft zich. En opvallend is ten slotte de winst, die de indirecte ver lichting, vooral ook die door achter paneelen verwerkte staaflampen, ge boekt heeft. Geheel Italië herdenkt vandaag den 21sten verjaardag der oprichting van de organisatie der fasces. De par tijsecretaris zou vanmiddag voor de radio een herdenkingsrede houden. MENIGTE IN ULSTER UITEEN GEDREVEN. LONDONDERRY, 23 Maart. (U.P.) Leden van de speciale politiemacht, met de bajonetten op het geweer, hebben een menigte, die zich in het centrum van de stad had verzameld, uiteengejaagd. Eenige personen hadden twee detectives aangevallen en mishandeld. Verschei dene personen werden gearresteerd. VERSPREIDE BERICHTEN De directeur van het koninklijke Belgische cbservatorium, Delporte, heeft de planetoïde „Amor”, waarvan hij acht jaar geleden de ontdekking aankondigde thans opnieuw waarge nomen. „Amor” heeft een doorsnede van ongeveer 6 k.m. en bevindt zich thans zoo dicht bij de aarde, dat hij waarneembaar is. Opnieuw een bedankje. Naar wij vernemen heeft ook ds. J. P. Geels te Drachten bedankt voor het beroep van de Chr. Geref. gemeente van ’s-Gravenhage-Oost. ZANGDIENST ZUIDERKERK. Morgen, len Paaschdag, zal in de Zuiderkerk (Falckstraat) een zang- dienst worden gehouden. Deze dienst zal ’s middags om vier uur aanvangen. Spreker is ds. K. H. E. Gravemeijer. Medewerking wordt verleend door mej. Louise Rombouts, sopraan, en het „Zuiderkerkkoor” onder leiding van den organist der kerk,, de heer W. H. van der Kaay jr. PARIJS, 23 Maart. (Havas.) torpedeeren van 6 kleine Deensche schepen in volle zee wordt in Fransche marinekringen uitgelegd als een zeker teeken van de opleving van den duik- bootenoorlog. Ongeveer 10 dagen ge leden was er een pauze ingetreden in de actie van de Duitsche duikbooten tegen den internationalen handel. Het was waarschijnlijk, dat men zich in een dal bevond tusschen 2 golven van onderzeebootaanvallen, welke uitgingen van de Duitsche bocht. Ook de Engel- schen schijnen thans het duikboot- wapen te hebben ingezet, daar het Duitsche stoomschip „Heddernheim”, dat geladen met ijzererts van Narvik kwam, getorpedeerd is. Wanneer de Engelsche marine voor nemens is den Duitschen uitvoer van erts door duikbootactie onmogelijk te maken, moet men bedenken, dat dit slechts van korten duur kan zijn, aan gezien de Duitsche import van erts, zoodra de Oostzee weer ijsvrij is, niet meer via Narvik, doch uit de Zweed- sche ertshavens zal geschieden. De ertstransporten uit Narvik vin den plaats in de territoriale wateren van de lange Noorsche kustlijn, waar na de schepen aan de Zuidpunt het Kattegat oversteken om zoo spoedig mogelijk weer de Zweedsche of Deen sche territoriale wateren te bereiken. Congres te Delft. Uitgaande van de geluidstichting en de inspectie luchtbescherming den Haag zal op Donderdag 28 Maart in het labo ratorium voor technische psysica te Delft, een congres worden gehouden, waar de technische problemen der ge- luidsalarmeering zullen worden behan deld. Op dit congres zal ir. H. T. H. Teeu- wisse alhier, een algemeene inleiding houden, terwijl prof. dr. C. Zwikker uit Delft, zal spreken over „accoustische problemen”, ir. J. Libourel uit Delft, over „energiebronnen der geluids- alarmeering’ir. E. W. van 'Heuven, Voorburg, over „constructie van sire nes” en ir. C. Broekmeyer, alhier, over „afstandbediening en contróle-organen der alarmeeringsinstrumenten”. NIEUW FILIAAL VAN DE NEDER- LANDSCHE VERKOOP-CENTRALE. Met ingang van heden heeft de Ne- derlandsche Verkoop Centrale een nieuw filiaal gevestied in het ruime pand aan het Hobbemaplein 96. Het geldt hier een speciaalzaak op bet gebied van woninginrichting en wer kelijk kan, zooals is aangekondigd, ge sproken worden van een meubelpaleis. Over de vier étages verdeeld, zijn een groot aantal modelkamers ingericht en ook de zeer ruime étalages zijn hier voor bestemd. Men vindt er een uitge breide collectie slaapkamer-, huiskamer en salonameublementen. Er is voor elck wat wils, want zoowel voor hen met kleine beurzen, als voor de beter gesi tueerden is het mogelijk een keus te ma ken. Zooals men weet, kan bij de Neder- landsche Verkoop Centrale betaling in termijnen plaats vinden. Met veel smaak is de grootscheepsche meubel-expositie ingericht, vooral overzichtelijk. Vanmiddag om 3 uur is de zaak voor het publiek opengesteld en direct be stond er al een groote belangstelling. Ook was door zakenrelaties en anderen, een groot aantal bloemstukken gezon den, die aan de ingebruikneming een feestelijk cachet gaven. Op 2en Paasch dag van 11 tot 5 uur zal de zaak voor bet publiek geopend zijn. die wondere juweelen in Friesland en Holland en ge bepeinst hoe verwon derlijk beschaafd, hoe kunstzinnig en hoe fijn die meesters geweest zijn, die Amsterdam en Hoorn en Middelburg hebben neergezet als steedsche schoon heid in rood en wit, in grijs en zwart, in het groene lichte Holland. Ach wanneer ik oprecht mag zeggen zooals ik het voel want ieder onzer heeft zijn eigen smaak en zijn eigen schoon- heidontroering wat valt Californië dan tegen. Niet het land zelf met zijn bergen en zijn bloemen en zijn prach tige kust van rood en grijze rotsen, waar een schuimende, blanke bran ding tegenaan kolkt niet zijn licht van de zon, zijn warmte en zijn ver rukkelijk klimaat niet zijn fraaie landhuizen, zijn villa’s als paleizen, zijn bloemen en zijn vruchten in alle jui chende kleuren, die de Groote Schilder op zijn eeuwig palet heeft staan. Maar wat de menschen met deze schoonheid hebben gedaan, wat de menschen aan deze schoonheid hebben bedorven wat zij schreeuwen op hun felle, krijschende reclameborden, die langs alle wegen, op alle heuveltoppen, langs de geheele kust iedere illusie van stilte en schoonheid kapot maken. Maar dan staan toch, temidden daar van die stille, blanke kloosters als schoone rustpunten voor oog en hart en dat is waarlijk van uitnemende schoonheid. Eilanden van vrome be zinning her en der, wit tusschen groen, glanzend in het felle zonlicht. (Van onzen specialen verslaggever.) Met een «hotel te San Luis Obispo als middelpunt en met een gezellige bar, waar het na lange autotochten goed rusten was bij een koelen dronk en gramofoonmuziek, die ge telkens voor een nikkelen stuiver uit den auto maat kunt tooveren, gingen we „along the Mission Trail” langs het spoor van de vrome monniken, die nog geen anderhalve eeuw geleden het onher bergzaam oord Californië voor hun Gód en geloof op vreedzame wijze kwa men veroveren. Nu staan hun kloosters en kerken fijne, stille, witte gebouwen als rust punten in het razende land van blik en celluloid van auto en film van dagdroomen en sinaasappelen van zon en autowegen en filmsterren. Een mooi en zonnig land, doch wie de schoonheid der aarde en de rust voor het hart niet scheiden kan, die moet hier wel pijnlijk teleurgesteld er varen hoezeer de mensch in zijn waan van snelheid, gemak en sensatie dit gansche Californië heeft geofferd aan de immense leelijkheid van kilometers lange rammelende, auto-karavanen van schreeuwende reclame-borden van slordige telefoondradenvgn kroegen en knakworsttenten. Wanneer ge dan door zoo’n stadje met de liefelijkste aller namen gaat Santa Clara, Santa Barbara, San Juan Bautista, Arroyo Grande en ge vindt weer zoo’n vier kant en houten leelijkheid, m»t alle maal tankstations en benzinepompen langs de straten, die in rechte hoeken op eikaars leelijkheid staan dan gaat ge, als Nederlander, verlangend denken aan die stadjes thuis aan DE PAASCHKLOKKEN LUIDEN TE ROME. VATICAANSTAD, 23 Maart. (Havas.> De klokken van den Sint Pieter en van, de andere kerken van Rome hebben van morgen een uur lang geluid en daar mede het Paaschfeest aangekondigd. De gebruikelijke plechtigheden van den Paasch-Zaterdag zijn, met deelneming van een groot aantal geestelijken, o.a. verricht in den Sint Pieter en in de Sint Jan van Lateranen. Het voorjaar is begonnen en de tra ditie getrouw heeft de N.V. Maatschap pij voor Woninginrichting P. van Reeu- wijk in haar magazijn aan de Kip- straat te Rotterdam haar voorj aars expositie van meubelen ingericht. Nu de verhuistijd is aangebroken en ook menige niet-verhuizende huisvrouw aan vernieuwing denkt is voor de meubelindustrie de tijd gekomen om een overzicht te geven van alles wat er op de markt is. Zoo is de tentoon stelling weer een volledig overzicht van de gangbare meubel-stijlen en -vormen, die in 1940 het publiek moe ten veroveren. Over variatie zal men niet te klagen hebben. De vraag beweegt zich over een steeds uitgebreider terrein en de tentoonstelling bestrijkt dat terrein volledig. Opvallend is de variatie in gothische meubelen, die, reeds eenigen tijd in de gratie, nu uitgewerkt zijn tot een verscheidenheid en een kost baarheid, die wel geheel in strijd zijn met de toch ook nog heerschende be grippen van „zakelijk wonen”. Voor hen, die tegen de zakelijkheid van on zen tijd een tegenwicht zoeken, zijn er weer geheel uit de hand ingelegde en gebeeldhouwde stoelen en tafels met gothische motieven en de meubelma kers hebben zelfs verder gearcheologi- seerd en Romaansche invloeden in hun werk gebracht. Men heeft op de expo sitie eenige volledige interieurs met deze meubelen samengesteld, waarbij men met betimmering en belichting speciaal rekening heeft gehouden met de moderne behuizing. Naast de collectie Chippendale- en old finished-meubelen, die niet uit de mode schijnen te kunnen raken, vor men, behalve de antieke meubelen, de moderne interieurs de grootste groep. Anders dan bij de antieke kan bij de moderne meubelen echter niet meer van een bepaalden vorm spreken. In het algemeen kan men misschien zeggen, OSLO, 23 Maart. (Noorsch Tel. Ag.) De reederij van het Noorsche vracht schip „Tora Elise” bevestigt, dat drie opvarenden van het schip, toen het Woensdag door Duitsche vliegtuigen werd aangevallen, gedood zijn. Een op varende werd zwaar en twee anderen werden licht gewond. Het schip werd slechts licht beschadigd. Het droeg dui delijke nationaliteitskenmerken, die de laagvliegende toestellen hebben moeten zien. De opvarenden van het Noorsche stoomschip „Einar Lindoe”, dat van daag te Haugesund is aangekomen, heb ben medegedeeld, dat het schip Woens dag is aangevallen door acht Duitsche vliegtuigen, welke zes bommen uitwier pen, die echter geen schade aanrichtten. Er verscheen een oorlogsschip, dat het vuur op de vliegtuigen opende, waarna er een getroffen werd en naar scheen neerstortte. De Missions met hun eenvoudige zuilengalerijen, hun zwijgende klok kentorens, hun kleine kerken en koele binnenhoven zijn een ware heerlijk heid juist hier. En zwijgend gaande door hun tuinen me<t olijfboomen en vijvers en oude putten, waar een em mer aan roestige kettingen wiegelt in den zoelen windzittend op een bank Het waren toestellen van de Lufthansa. Het feit, dat sedert enkele dagen de Duitsche Lufthansa wederom vliegt tusschen Amsterdam en Berlijn, blijkt nog niet algemeen bekend te zijn. Van daar, dat de verschijning van een Duitsch verkeerstoestel boven Neder- landsch grondgebied reeds enkele ma len aanleiding heeft gegeven tot ge ruchten als zou een Duitsch militair vliegtuig boven ons land hebben ge vlogen. De bevokling in den omtrek van den „corridor”, welke voor het verkeersvliegtuig is aangewezen, zal Wel spoedig gewend zijn aan de gere gelde verschijning van deze toestellen. Nadat door ds. H. W. Creutzberg in de rouwkamer aan de Hooikade 46 een korte dienst was geleid, werd heden op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen het stoffelijk omhulsel van Z.Exc. R. Ch. Th. Roosmale Nepveu, buiten gewoon gerent en gevolmachtigd minis ter ter beschikking, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof blijk de heeren jhr. mr. dr. F. Beelaexts van Blokland vice-presi dent van den Raad van State. Z.Exc. mr. E. N. van Kleffens minister van Buiten landsche Zaken, W. F L. C. ridder van Rappard, oud-gezant, J Lopes Oliva.i griffier Perm. Hof van Intenat. Justi tie, de Spaansche gezant de heer Gines Vidal y Sauza, J. Burgy oud-administra- teur dept, van Buitenl. Zaken, H. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst, J W. des Tombe te Olst, jhr. M A. Beelaeits van Blokland, E. L. graaf van Limburg Stirum, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secr.-generaal dept, van Buitenl. Zaken, mr. J. H. v. Roijen, jhr mr. dr. A. C. D. de Graeff oud- minister van Buitenlandsche Zaken en oud-gouverneur-generaal van Ned. O.-In- dië, mr. G. W. baron de Vos van Steen- wijk gezant te Boedapest, mr J. A. N. Patijn oud-minister van Buitenl. Zaken, R. D. v. Haersma Burna, jhr. J. Rendorp, jhr. C. E W van Panhuys hoofdingenieur Rijkswaterstaat, notaris jhr. C. J. G. Six, luitenant-generaal b.d., jhr. W. Roëll oud- commandant van het Veldleger, jhr. J. H. A. P von Schmidt auf Altenstadt, mr. W. J. baron van Lijnden opperkamer heer van H M. de Koningin, mr H. Da niels, Ch. A. graaf Oberendorf, W. graaf van Limburg Stirum, jhr. mr. A. K. C. de Brauw, jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen directeur Ned Siemens Mij., gepens. ma joor W W. de Wit, J. de Blesson le secretaris Fransche legatie, ir. C. Th F. Turkow, Padilla Nervo zaakgelastigde a i. Mexicaansche legatie, jhr. mr. W H. den Beer Poortugael en vele dames. Ds. H. W Creutzberg kwam met de na bestaanden en familie in den stoet mede. In de aula bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte, „Freu’dich sehr o meine Seele” en „Wenn ich einmahl soil scheiden” van Bach ten gehoore, waarna minister van Kleffens het woord nam. Spr. gaf uiting aan de diepe deelne ming der Regeering en aan de groote waardeering, welke hij voor deze trou wen landsdienaar gevoelt. Spr. roemde het diepe inzicht van wijlen den heer van Roosmale Nepveu in menschen en dingen, welk inzicht door jarenlange er varing «was gerijpt en door studie ver fijnd. Zijn woord had gezag en dikwijls is het voorgekomen, dat hij in critieke momenten eën goede oplossing wist aan te geven, of in een warwinkel van moei lijkheden den juisten weg wist te vin den. In dit verband herinnerde de mi nister aan den tijd, welke wijlen den heer van Roosmale als gezant heeft doorgebracht in Spanje, waar hij vruchtbaar heeft gewerkt en waar hij dank zij de achting, welke de Spaan sche regeering hem toedroeg, een zeer moeilijke aangelegenheid oploste tot heil van Nederland. Na zich vervolgens met woorden van troost tot de nabestaanden te hebben gewend, uitte spr. den wensch, dat de ontslapene in vrede zoude moge rusten. Nadat hierna de heer van Leeuwen van Aduard nog een kort afscheids woord had gesproken, werd de kist, waarop onder de talrijke bloemstukken ook kransen van den minister van Bui tenlandsche Zaken en van de Hongaar- sche regeering waren neergelegd, onder het spelen van het Slotkoor uit de Mattheus Passion van Bach, grafwaarts gedragen. Nadat ds. H. W Creutzberg aan de groeve de begrafenisliturgie en het Onze Vader had uitgesproken, dankte de schoonzoon, de heer F. des Tombe uit Olst, voor de betoortie be langstelling. litie, Alexa m vragen op al leen tusschen 10 30 en 12 uur en deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een heerenrijwiel, een bagagerek cartonnen doos inh. een zak fruit en een zakje gepelde noten, een nikkelen pot lood, een heerenrijwiel, een kinderman- teltj’e, een winkeljas, een bruin lederen portemonnaie met ritssluiting inh. 0.26, een Veco sleutel in br. portemonnaie, een paar zwarte beenpijpen, een actetasch, een bl. kindermuts, een bl. wollen das, een rapport van St Franciscusschool t.n.v. J. de Jager, een cellophaan gezichtsscherm, een ziekenfondskaart t.n.v. Vos, een br. led actetasch inh. 2 paar schoenen, een pakje bonnen, een ziekenfondskaart t.n.v. B Blok, ee.i H.T.M.-kaart t.n.v. J. v. Tricht-Doorman, een rood kindermutsje, een damesrijwiel „Voorwaarts", een pakje ansichtkaarten een led. damesportemon- naie inh distributiebon en geld, een lin ker wit led kinderschoentje, een rood le deren zakje inh. 2 sleutels, een Lipsmodel ABA-HAM- een roode autoped op lucht handen een rijwielhandpomp, een zwem- ”°skaart voor Bosbad t.n.v. Theri Suer- ondt een br. led. heerenportemonnaie r-t inhoud, een linker zwart rubber jomeskaplaars, een fotobelichtingsmeter, in „Ensign” in étui, een radiateurdop, „n njwielhandpompje een grijs led. Lnesportemonnaie met inhoud 4.93, een h? nortemonnaie inh. 3 sleuteltjes, een lederen beursje met rits- iiatins inh 3 centen, een nikkelen thee- ■rhepie een girobiljet t.n.v. Gr. Runder- i in een zwart led. portemonnaie met Sluiting inh. ƒ0.20 met 2 huurbrief- !?een rolletje zwart band, een lorgnet J®'t verm. doublé garnituur in étui, een l< van autokoplamp (Chevrolet), een ^penhouder merk Sheaffer met naam Gross in rood led. etui, een culot „„auto een groote voetpomp, diverse lateis ’handschoenen, njwielbelasting- mXn en ceintuurs. Rii de navolgende ingezetenen: n broche met groenen steen, een te damesportemonnaie met ritsslui- z"'® een Chineesche ring met lila steen, Fransch modeblad, diverse handschoe- een yr00ni en Dreesmann, Spuistraat; een S’harig glad bruin hondie, v. Beunin- ^or troot 96 een reserve autowiel „Ci- l'in” Dijkstra, v. Ravesteinstraat 319; Weniwnnr” vulpen, v. d. Leeuw, Rosseel- e® t een portemonnaie met ritsslui- 0 50, Kolden, Raamstraat 39; tag ‘kie inh' medische platen. Wolf, Wa- wn Priat 183, een bos sleutels, Deyer, li t< 3 contactsleutels, Jansen, Prinse- 94. een verzekeringspapier en rij- S t.A.v. v. Leest Hoevenagel, Escamp- i een br. led. portemonnaie met den Hertog, Snijdersstraat 62; een kosteloos rijwielbelastingmerk, Schuemie, lefraat 58; een koopmansbeurs met in- i a Hnofterkamp, v. d. Vennestraat 50; L°n naar zwarte beenpijpen, Reinhardt, Hobbemaplein 65; een Oratus damesrijwiel 1R6721 een een Lion Cycle dames- rbwiel C 73597, Vos, Kempstraat 124; een iprtie kindertaschje, v. Duinen, Zuider- „□rklaan 227; een Cypersch^kater, Kanis, P?. 10: een br. damesnortemon- "na"ie ïnh^f50 en Amerikaansche mun- tm Buis, Hcnthorststraat 6; een houten twkwaeen Moonen, Terwestenstraat 198; eer heerenrijwiel „De Uiver”, v. d. Kamp, Fkneetstraat 24: een ragebol, v Putten, de la Reyweg 191; een rolietje schrijf- marhinelint in doosje, de Graaf, Rem- brandtstraat 28 (Loosd.); een grijze kat, Posthuis, Gem. Reiniging, Fan. Schol- Straat 2; een paar geel led. heerenhand- schoenen v. Diggelen, Drebbelstraat 242; een zegelboekje „de Schakel”, Kooy, Goe- vemeurlaan 310; een kinderschoentje (rood) Kooyman, Trekweg 59; een huis sleutel Swinkels, Drebbelstraat 139; een wit-zw’art hondje, Sloots, Zwetstraat 68; 4 katten Rossmölder, Calandplein 19; een rozenkrans met zw kralen, Seriese, Dreb belstraat 45. een heerenrijwiel, Brassem, Stationsplein 41; een bankbiljet, Baele, Theresiastraat 114; een br. led. beurs zon der inhoud. Bij postkantoor, Z.O. Buiten singel; een blauw led. beursje met in houd 'v. d. Spek, Daltonstraat 70; een zwart halskettinkje, v Loenen, Hollander- straat 6; een br nappa heerenhandschoen, Verseveld, Loosduinscheweg 871; een roode damesportemonnaie inh. 5 bonnen van St. Jan en geld, de Bolster, Hortensiastraat 10' een verchroomd armbandhorloge met dito bandje (rond model), v. Gugten, Boomkruiperlaan 7; een br. led. dames portemonnaie met inhoud, Boogert. Pip- pelingstraat 127; babytruitjes en hand- werkartikelen, Brouwer, Thomsonlaan 159; een bruine koffer inh. linnengoed, Vrin- ger, Soestdijkschekade 1042; een bril met hoornen montuur, ten Beukel, Indigostraat 9; een roode kinderportemonnaie gevuld met kralen, v. Groningen, Sonderdanck- straat 14; een verm. zilveren rozenkrans in étui, Haasebroek Dr Lelykade 296; een gekleurde wollen kinderwant, Fondrie, Ant. Duyckstraat 42; een sleutel BK.G., Fehling D Hocgenraadstraat 86; een ca daver kat, 4 honden. Asyl, Nieuwe Haven 73; 5 katten en een hond, Dierentehuis, Swammerdamstraat 97. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. H.K.IL Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteravond onder gehoor van ds. E. H. Blaauwen- ^ratï e?r kerkdienst bijgewoond in de Ned. Herv. kerk «aarn< C dezen dienst heeft Prinselijk paar H. Avondmaal* onder hun koele zuilenbogen, waar dan zoowaar een monnik biddend langs u gaat, even het hoofd neigend voor een groetpeinzend in de stilte van zulk een binnenhof, waar de boomen rui- schen, de bloemen geuren en de wie rook uit de breede, hooge kerkdeui komt, om zich te mengen met de fijne odeurgeuren van mimosa en rijpe si naasappelen, stovend in de hitte van den dag dan gaat ge eerst recht gevoelen, dat het menschelijkste van den mensch met snelheid, met ben zine, met celluloid en gladde autowe gen niet wordt gevoed, doch dat het gedijt in stilte en bezinning. En zoo liggen de witte Missions van Californië als een rij van stille verma ningen in het luide land. Zoo waren zij een verademing in de luidheid van een groot en schoon gebied aan de zee en in de zon, waar de menschen niet veel schoons van hebben gelaten. Doch ’s avonds zijt ge dan weer op genomen in het geroezemoes van de hotel-bar, waar de toeristen sarrenzit- ten vierkante, whisky-ende Ameri kanen en schoone vrouwen achter cocktails. Zoo is het leven. En zoo zijn de tegenstellingen van één zonnigen CaJifornischen dag. Ik steek een siga ret op en schuif een stuiver in den automaat, ’t Ding zingt„The Mexican Way”. Dien zullen wij spoedig gaan. Maar eerst staan Los Angelos en Hol lywood nog op het program. En dan te denken, dat het nog geen honderdvijftig jaar geleden is, dat vrome monniken met hun eigen han den deze witte kloosters en deze schoo ne, kleine kerken in het wilde land CaJifomië hebben gebouwd. Dat hun bronzen klokken, welke nu nog wiege len in de campanilla’s, de aarzelende geloovigen voor het gebed riepen waar nu de auto’s onafgebroken, dag en nacht, over de wegen razen en de sirenes van de filmstudio’s oproepen om met alle wondermiddelen van techniek en vernuft den mensch zijn droom-op-celluload aan te bie den..., WESTLANDSCHE STOOMTRAM MIJ. De ontvangsten van de N.V. West- landsche Stoomtram Mij. over de maand October van het vorig jaar bedroegen 53.418.77, tegenover ƒ43.600.50 in October 1938. In totaal werden vervoerd 128.772 reizigers en 22.027.521 k.g. goederen (in October 1938 106.666 reizigers en 21.018.849 k.g goederen). ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onvei lig tot Katwijk op Donderdag 28 Maart van 11 uur v.m. tot 6 uur nam., wegens schietproeven met geschut De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn in gehaald. J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21