HAAGSCHE COURANT Het vijftigjarig bestaan van het Korps Marechaussee in Atjeh VAN DE Indische Telegrammen UIT DE INDISCHE BLADEN het blanke De vóór-vechters wapen op Donderdag 28 Maart 1940, No. 17529. b 3 p 2- Een korps met een roemrucht verleden DE HERREGISTRAT1E IN DE RUBBER beren”.) Ete brigades Toekoe Oemar of wel Teungkoe Oema (met hoofddoek onder de Atjehsche muts) en zijn gevolg. Brigade marechaussee (op den voorgrond, gehurkt, de kettinggangers, de zgn. der Tangsé-colonne Sigli 1913. Luitenant-generaal H. N. A. Swart, de patyficator van Atjeh. AUTO-ONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP F ml L O j Amerikaansche het korps was SIGLIÉR. son, door rang FAMILIEBERICHTEN UIT DE INDISCHE BLADEN. ken op te sporen en voort te jagen. Een nieuwe geest was ontwaakt. t t t t i f f n 4 t i f t n t t t n f 4 DE HEER J. H. DUYS. t Te Medan is uit New York bericht ontvangen van het overlijden van den heer John H. Duys, een bekend han delaar in Sumatra-tabak. lezen wij in de „Deli Crt.” van 5 dezer. Nu wijlen de heer Duys heeft altijd zijn zaken in New York afgewikkeld en behoorde tot een der grootste Ameri- kaansche afnemers van de Deli-tabak, Hij was zelf geen fabrikant, doch make, groote partijen aanstaande figuur is. Aangezien in dit g'egeven Britsch- Duitsche tegenstellingen tot uiting fo. men, heeft men, mede op advies van den resident van Malang, afgezienvan de opvoering. CULTUUR MIJ. PASIR NANGKA. BATAVIA. 26 Maart. (Aneta.) Aan de op 8 April te houden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders in de cultuur mij. Pasir Nangka zal wor den voorgesteld over het boekjaar 1939 een dividend uit te keeren van 29 pCt EUROPEESCHE INBREKER STAAT TERECHT BATAVIA, 26 Maart (Aneta). De Raad van Justitie zette de behandeling voort van de zaak tegen H., die be schuldigd wordt van verschillende in braken. Beklaagde was niet bereid een be kentenis af te leggen, in verband waar mede de behandeling van de zaak werd geschorst in afwachting van de komst van een deskundige uit Ban doeng, teneinde vast te stellen of de verf, welke op een beitel van beklaagde werd gevonden, dezelfde was als die aan den binnenkant van een geldkist. De officier van justitie eischte tegen beklaagde vier jaren gevangenisstraf, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. De uitspraak werd bepaald op 2 April a.s. Op 1, 2, 3 en 4 April hebben in Koeta Radja verschillende plech tigheden en festiviteiten plaats ter gelegenheid van het gouden je est van het korps Marechaus see. Maar aangezien een sterke band de oud-officieren van dit roemruchte korps samen houdt, zal ook Holland niet achterblij ven. Op 2 April wordt in de Witte Sociëteit hier ter stede het traditioneele marechaussee-diner gegeven, en het spreekt vanzelf, dat ditmaal de „Kandoeri Ma- soesé een bijzonder karakter zal dragen, nu de Atjeh-helden, in onze residentie vereenigd, het feit herdenken van het 50-jarig be staan van hun korps. VERZOEK OM GELDEN VOOR VOEDSELVERSTREKKING. SOERABAJA. 26 Maart (Aneta). De resident van Bodjonegoro richtte een verzoek tot de Regeering om een be drag van 50.000 ter beschikking te stellen, ten behoeve van de verstrek king van voedsel aan de bevolking. STUDIE OPDRACHT AAN INDISCHE ARTSEN. SOLO, 26 Maart (Aneta). Het ooft- gres van de Vereeniging van Indone sische geneeskundigen besloot o.m. de mogelijkheid voor een studie-opdracht aan Indische artsen onder de aandacht van de Regeering te brengen. DE KOLONISATIE. POERWOREDJO, 27 Maart (Aneta). Dezer dagen zijn de laatste transpor ten kolonisten naar Sumatra vertrok ken, n.l. ongeveer 100 gezinnen uitKe boemen en ongeveer 150 gezinnen uit Poerworedjo. Het KOLONIAAL BIJBLAD bevat naast oorspronkelijke bijdragen van deskundige hand een overzicht van het voornaamste uit de per laatste mail ontvangen Indische bladen en periodieken, waardoor zij, die zich voor Indië interesseeren. volkomen op de hoogte blijven van de koloniale gebeurtenissen. Wij ontvingen per laatste luchtmail, via Napels, Indi sche bladen, loopende tot 15 Maart j.l. CLASSIS WEST-JAVA DER CHINEESCHE KERK BATAVIA, 26 Maart (Aneta). De zelfstandigheidsverklaring van den classis West-Java der Chineesche kerk geschiedde gisteren in tegenwoordig heid van verschillende kerkelijke auto- riteiten. Ds. Gouw Khiam Kiet werd in zijn ambt bevestigd. In Zuid-Sumatra. De redacteur van het „S. H.” te Ba tavia schrijftg Nadat in 1936 een registratie van den rubberaanplant was gehouden, volgde in 1938 een her-registratie, vooruitloopend op de thans gaande zijnde her-registratie. De her-registra tie van 1938 toonde verschillende fou ten aan, zoodat met de toenmalige her- registratie thans geen rekening wordt gehouden, te minder daar nu niet al leen in de Lampongs, maar ook in Pa lembang een nieuwe her-registratie zal worden gehouden. Binnenkort zal in de onderafdeeling Kotaboemi der Lampongsche distric ten worden begonnen met een verken ning van het geheele terrein door een aantal opnemingsbrigades, waarna de topografische dienst overgaat tot het eiders werd geen rust gelaten. Steeds J waren daar de mannen van Graafland en zijn opvolgers om schrik te ver spreiden. Het korps werd uitgebreid ijn taak werd verruimd. Van Heutsz werd gouverneur van Atjeh en nu ging het voorwaarts, na dat wij dertig jaren met den Atjeher in strijd waren geweest. Eerst werd het verzet gebroken en daarna werden de verspreide benden opgezocht en onschadelijk gemaakt Wat dat beteekende in dit ruwe ter rein. met bergen en ravijnen, met een vijandige of tenminste angstige bevol king, angstig voor de wraak van de onverzoenlijken) kan men zich mc^j- lijk voorstellen. Het was speuren, zoeken, woud-loo- pen, ontberingen lijden en daarna vechten. Maar het gelukte. De groote verzets leiders, die zich in het binnenland had den teruggetrokken, tot het leger, met de marechaussee vooraan, ze had op gezocht in hun schuilplaatsen, zoodat zij geen rust meer konden vinden, wer den onschadelijk gemaakt of moesten het hoofd buigen. In 1904 maakte overste van Daalen. die volmaakte militair, zijn tocht naar de Gajo- en Alas-landen, een van de moedigste staaltjes uit de geschiede nis van het korps marechaussee. Met slechts tien brigades marechaus see trok van Daalen door onbekend gebied, honderd-drie-en-zestig dagen lang. De voorbeeldige discipline, de groote opoffering, de kordaatheid van hem en zijn mannen maakten dezen tocht tot een volkomen succes. In groote lijnen was het verzet nu bedwongen. Maar hier en daar bleven nog haarden. Ook die werden uitge doofd en wederom was het de mare chaussee, die bij de zoogenaamde pa- irouille-actie vooraan stond. Gelooft niet, dat deze arbeid van „opruimen” minder eischen stelde dan de onder- werpingsactie. Integendeeljuist nu moest men diep het binnenland in trekken. Men stond nu tegenover de Atjehers, die zich ten doode hadden gewijd. Nog jaren zou het duren, alvorens men kon spreken van een gepacificeerd Atjeh. En toen b’.eef nog oppassen de boodschap. Een tijd van inzinking heeft het le ger in Atjeh echter niet meer gekend. Eens en vooral was het peil opge- Wanneer straks op de esplanade te Koeta-Radja, kolonel G. F V. Gosen- militair commandant van Atjeh en Onderhoorigheden, zelf oud-mare- chaussée-officier (zijn nog goed-zicht- bare litteekens bewijzen voldoende dat hij zijn Militaire Willemsorde niet gemakkelijk heeft verkregen), op twee April de troepen inspecteert, dan zal het vijftig jaar geleden zijn, dat het Korps Marechaussée in Atjeh werd opgericht. Er zal vreugde zijn, in Koeta-Radja, maar ook hier. Vreugde, want dan voelt ieder, die zijn hart aan de mare chaussée verpandde, of hij nog dient dan wel van zijn pensioen geniet, dat de opoffering, de ontbering, de strijd niet tevergeefsch is geweest. Daar, in Koeta-Radja, zal men U in de nabijheid van de k o 11 a, de plaat sen aanwijzen, waar vroeger wapen feiten zich hebben afgespeeld. Daar was diè overvalling en daar die. (Te onzer rechtvaardiging zij hier vermeld, dat een marechaussée nooit spreekt van een overval, doch steeds van een overvalling en dat wij de tra ditioneele terminologie wenschen te volgen.) Maar men zal u, vóór alles, wijzen waar de mannen liggen, die het leven lieten in den strijd tegen den vijand; die bleven, bij het volbrengen van de opgelegde taak, een taak welke volko men is volbracht: de pacificatie van Atjeh. Daar, op het groote rustige kerkhof Peutjoet, liggen de honderden, die hun leven gaven aan het vaderland. Nooit zal in Atjeh een militaire plechtigheid plaats vinden, of men wendt de schreden naar Peutjoet om de gevallen kameraden te eeren en te herdenken. Het Korps Marechaussée, de vóór- vechters, eerst bij de onderwerping, later bij de volkomen pacificatie, is en blijft één groote familie. Nooit wor den de banden verbroken. Niet dood of pensioen en niet door en stand. Onderling spreekt men graag sen om zijn wil door te zetten. Toen J was het woord aan het Indische leger J en in de eerste plaats aan het korps marechaussee, overal vooraan om het J verzet te breken, om de onverzoenlij- ken op te sporen en voort te jagen. Teungkoe Oema en anderen verzets- t Z over de vroegere ervaringen; over wat men heeft geleden en wat men heeft be reikt Maar naar buiten maakt de ma rechaussée daar geen ophef van. In de laatste weken hebben wij ver schillende oud-marechaussée-officieren gesproken. Maar steeds verwees de een ons naar den ander „want die heeft feitelijk veel meer gepresteerd”. Tot dat, toen wij meenden dan den man te treffen die toch wel bijzondere staal tjes van moed, beleid en trouw op zijn naam had staan, deze ons tegen- voer: „Maar dat is nog niets, verge- om het korps marechaussee geheel naar voren te brengen, om de nood zaak van groote activiteit scherp in het licht te stellen. Die klap was het verraad van Teungkoe Oema, op 29 Maart 1896. Toen onzen. GETROUWD A, Ch. Bloemhard en J. M E. Wollrabe. Batavia-Centrum. J. H. A Meyer en M. Schilling, Batavia-C. A. J. J. de Feijter en I. van Ditmars, Pinang-Medan J. H. Zimmermann en N. Ligthart Medan. J. A. Spruyt en J. H. van Tui nen, Bandoeng. W. F. Zaetemeijer en F. van Meerten, Medan. BEVALLEN G W. van der Laan, geb. Schaeffer, d., Pangkal Pinang. R. F. Neumann, geb. Spanjaard, d., Batavia-C. Lans geb. Oosting, d.. Batavia-C. SteylinS. geb de Vries, d., Soerabaja. J- Crans, geb. Eykman, d., Batavia-C. J. Hessel, geb. de Groot, d., Tandjong Karang Juchter, geb. van Dulken- raad, d., Batavia-C. J. H. Ph. Kwan- tes, geb. Reijling, d., Makassar. Wilde, geb. Groeneveld, d„ Mr. Cornells. A. Rodijk, geb. Hagedoorn, z. Oni Kie Hong, geb Polak, z., Semarang. Harberts, geb. Sallay, z„ Toli-Toli. vaa Someren Greve, geb. van Andel, z., ^a’ dang. VOORSTELLING „ZWÖLF TAUSEND” WEESJONGEN TE PADANG TE MALANG AFGELAST. VERDRONKEN De re(iacteur te Malang van het De pupillen van het R.K. Jongens-1 g. H." schrijft: Weeshuis te Padang mogen ’s Zondags Na langdurige voorbereiding had de nog al eens onder leiding van een Concordia-tooneelvereeniging alhier ge- Broeder, bij Poeroes zwemmen. De durende een drietal weken de opvos kleineren spelen dan onder het oog van ring in studie genomen van Bruno den Broeder, terwijl degenen, die kun- Frank’s tooneelspel „Zwölf tausend”, nen zwemmen, in het water mogen. een stuk, dat omstreeks 1760 speelt en Zondag 10 dezer geschiedde dit ook. waarin Frederik de Groote een voor- De Broeder had echter den kleinen Wil-1 lem reeds tweemaal bij den arm geno men en verboden dicht bij het water te komen. Het jongetje echter ging nu ongemerkt op een andere plaats spe len, buiten het gezicht van den Broe der, die dit niet bemerkt had. Aldaar speelde hij met een pisang- stam en is in een ongemerkt oogenblik in het water geraakt. De kleine jon gens liepen aanstonds Maar de groote- ren, die direct in het water sprongen, doch het knaapje niet vonden. Kort daarop haalde een Inlander hem onder den struik van een klapper te voorschijn, aldus schrijft de ,.S. Bo de”. Met dit alles was een half uur verloopen. Alles werd geprobeerd om de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen helaas niet mocht gelukken. OVERLEDEN Mevr. J. Ch. L. Siau van Leeuwen, geb. Hansen, Malang. G. O. M. Ter* vooren, Medan. A. BAART t MEDAN, 26 Maart. (Aneta.) Ow leden is de 54-jarige gemachtigde van de firma Kaper en Co., de heer A. Baart. De teraardebestelling van het stof felijk. overschot geschiedde met ma- Conniek rituaal, waarbij de voorzitter- meester van de Loge Deli, dr. W. J. Beek, een redevoering hield. leken bij het werk van De dra ger van dien laatsten naam rustte op Peutjoet. Zóó is de mentaliteit van den mare chaussée. Eén voor allen en allen voor één. Respect voor elkanders werk. Respect voor de ondergeschikten, van wie de officieren bewogen verhalen doen, van wie zij de herinnering en het portret bewaren. Zij warer. toch allen gelijk, want allen marechaussée. Colijn. de eenige onder hen, die zich opwerkte tot een staatsman van buitengewoon formaat, even goed als Ponggoh of Nussy. Eerlijk gezegd achten wij den geest van het korps, welken wij hierboven hebben getracht te schetsen, even be langrijk als de geschiedenis. Die geschiedenis ligt vrijwel vast in het resultaat: de pacificatie van Atjeh. Om te beseffen wat die pacificatie beteekende, dient men zien in de eer ste plaats in te denken hoe de toe stand was, toen men de noodzaak in zag om een speciaal korps, een korps van aanvallers, te stichten. voerd tot een hoogte, waarop men kon zeggen, het recht te hebben om de baas te zijn. En nu is het land vredig. Hiervoor is het vaderland dank ver schuld i.'Ki aan de marechaussee, het korps, dat zulk een groot en werkzaam aandeel heeft gehad in dien pacificatie-arbeid. Het zal feest zijn op twee April. Om dat men weet, dat de taak is vol bracht. En de gedachten van de marechaus see zullen uitgaan naar de tijden van weleer, den heerlijken tijd, waarin men zich kon geven voor het vaderland, waarin men ontberingen heeft geleden, maar waarin die ontberingen dubbel en dwars werden vergoed door de eer. welke allen, commandant, officier, on derofficier, soldaat en zelfs ketting ganger, verzamelden voor hun roem rucht korps het korps Marechaussee in Atjeh. KOLONIAAL BIJBLAD Men zal zich afvragen: was het In dische leger dan niet voldoende Óm Atjeh te onderwerpen? Zouden wij hierop met een „Neen" antwoorden, dan zouden wij dit iegvi tekort doen. ‘Het was, in 1890. de geest van anderen, welke het leger onguti stig beïnvloedde. Niet het leger maakte de „Atjeh- politiek uit. Wel ondervond het leger den invloed daarvan. Het zou tot niets dienen, ons te veel in de oorzaken van deze depressie te verdiepen. Genoeg zij, dat er een ein de aan kwam. Niet onmiddellijk bij de oprichting van het korps marechaussee. Maar eerst toen dit korps zich had kunnen trainen en vormen en vooral, toen het voldoende bewegingsvrijheid verkreeg. Dat was eerst in 1896, toen de commandant kapitein Graafland, het zoover wist te voeren, dat hij met zijn menschen, die op elkander ver trouwden, kon optreden. Waar men vroeger angstvallig bin nen de linie bleef een houding, die het moreel van den vijand belangrijk had omhoog gebracht patrouilleer de men nu buiten de linie. Open ter rein werd vermeden. Elke aanval op de Atjehers ihoest een verrassing zijn. Met 80 kan. snelheid tegen een boom gereden Zondagmorgen 10 Maart om zes uur is de heer G. O. M. Tervooren, geolo gisch assistent bij de N. P. P. M., die met een drieweeksch verlof in Medan vertoefde, nabij Tandjong Poera met groote snelheid met een personenauto tegen een boom gereden. De heer Ter vooren, die alleen in de auto zat, werd zwaar gewond en is nog dienzelfden dag in het Gemeenteziekenhuis te Medan overleden. Over dit ongeluk lezen wij nader in de „Deli Crt.” van 11 Maart: De heer Tervooren leende Zaterdag avond van een vriend in Medan een auto om te Pangkalan Brandan de cabaretvoorstelling van het A. B. C.- cabaret aldaar te kunnen bijwonen. Zondagmorgen om zes uur keerde hij weer naar Medan terug en dicht bij Tandjong Poera, ter hoogte van het telefoonkantoor der D. S. M., vond toen het ongeluk plaats. Hoe het precies gebeurd is, valt niet meer na te gaan, daar er geen getuigen zijn, doch wel heeft men uit verschil lende feiten het ongeluk kunnen re- construeeren. De politie is daarbij tot de conclusie gekomen, dat de automobilist, juist nadat hij met een snelheid van on geveer tachtig kilometer door een vrij scherpe bocht gereden was, tegen een boom is getornd. Vermoedelijk heeft de bestuurder, die onbekend was met den weg, de bocht pas op het allerlaatste oogenblik opgemerkt. Hij zag toen nog kans om zijn stuur om te gooien, doch de wagen kon niet tijdig meer na het nemen van de bocht in de goede richting worden gebracht. Met een enormen klap schoot het voertuig tegen een asemboom op en bleef vervolgens dwars over dfen weg staan. Door den klap was een mandoer van het telefoonkantoor op het ongeval op merkzaam gemaakt en hij waarschuwde onmiddellijk de politie. De heer Tervooren bleek zwaar ge wond te zijn en werd door dr. Amir naar het Landschaps hospitaal over gebracht. Niet alleen was zijn linker been op twee plaatsen gebroken, doch bovendien werd de borstkas zwaar ge kneusd en liep het slachtoffer ernstige hoofdwonden en een hersenschudding op. Nadat door dr. Amir medische hulp geboden was, is het slachtoffer naar het Gemeenteziekenhuis te Medan over gebracht, waar hij gistermiddag om vier uur, zonder tot bewustzijn te zijn ge komen, is overleden. Aanvankelijk wist de politie niet wie de betrokkene was. In de auto werden namelijk twee rijbewijzen gevonden, één ten name van Tervooren en één ten name van een anderen Europeaan. Later bleek in het Gemeenteziekenhuis te Medan echter, dat het de heer Ter vooren was en dat het andere rijbewijs toebehoorde aan zijn vriend, van wien hij de auto leende. De auto is een „total loss”; zij werd juist twee dagen tevoren door den eige naar verzekerd. Nu wijlen de heer Tervooren is 18 October 1915 te Nijmegen geboren en kwam in Juni 1937 op eigen risico naar Indië uit. Hij trad hier in dienst van de N.P.P.M. en werd als geolo gisch assistent naar de exploratieter- reinen in het Zuiden gezonden. Dezer dagen keerde hij vandaar met een ge bruikelijk drieweeksche verlof (dat om de drie maanden wordt verleend) naar Medan terug. doen van opmetingen van de terreinen, waarvoor men over de aanwijzingen der brigades beschikt. In de kleinere rubbertuintjes zal het werk niet door den topografischen dienst, doch alleen door de brigades worden verricht. I laar en kocht steeds Na de opmetingen door den topogra- „Amerikaansche soorten” op, die be. fischen dienst, volgt de repartitie, met stemd waren voor de kleinere sigaren, opname van de individueele tuinen fabrieken in de Vereenigde Staten, die Vermoedelijk zal men hiermede in 1941 geen eigen opkoopers naar Frascati in klaar zijn. Amsterdam zonden, gelijk bijvoorbeeld Het ligt verder in de bedoeling, mu- de Bayuk en de General Cigar (twee taties in de vastgestelde gegevens te groote Amerikaansche sigarenfabrie- administreeren, op gelijke wijze als bij ken) wel doen. de landrente geschiedt. Bij de huidige verkoopingen in Deli Voorts zullen tapproeven worden ge- werd de firma Duys vertegenwoordigd houden, voor het vaststellen van de door de heeren Nienhuys en Steur, die productie der rubbertuinen, en zal een nog te Medan vertoeven. klassificatie naar de kwaliteit van de Nu wijlen de heer Duys bereikte den rubber worden ingevoerd. leeftijd van zestig jaar. Nog één klap zou er moeten vallen f t f i f de maat vol voor de J f Toen begon de ware actie. Toen kreeg een man als van Heutsz de kan- was het woord aan het Indische leger S' e ’.V-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10