HAAGSCHE COURANT H.M. De oorlog Europa m de Koningin te Rotterdam CGriisrdag 28 Maart 1940. TELEGRAMMEN LEGER EN MARINE STADSNIEUWS BINNENLAND HET UITBREIDINGS PLAN „REIGERSBERGEN” UFDE BLAD. Officieel Noorsch communiqué De Koningin bij aankomst aan het Stadhuis. Naast H.M. burgemeester Oud. Bijzondere vergunning zou worden DE POSITIE VAN DE NEUTRALEN Het mijnengevaar voor de stoomtrawlers VERZOEK OM LOONS- EN SALARISVERHOOGING DE INTERNEERING VAN DE DUITSCHE DUIKBOOT RUSSISCHE DUIKBOOTBASES VOOR DUITSCHLAND? DE WEDEROPBOUW VAN FINLAND DE OORLOG IN DE LUCHT Beperking heid naar van reismogelijk- het buitenland overwogen KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen BEGRAFENIS W. VAN HOBOKEN DE BIJEENKOMST VAN DEN OPPERSTEN OORLOGSRAAD DUITSCHE TEGENSPRAAK No. 17529. en Toenemend verbruik van bier. Het vuurschip „Terschellingerbank” op een andere plaats neergelegd. zou staatsbelang noodig Voorschotten voor den bouw van arbeiderswoningen. Het Tweede-Kamerlid Bommer heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van een in het openbaar gedane mededeeling, volgens welke de bestaande regeling betreffende het beschikbaar stellen van voorschotten onder verband van tweede hypotheek voor den bouw van arbei derswoningen door particulieren o.a. aldus zou worden gewijzigd, dat het thans geldende percentage, dat de ge meenten in een eventueel verlies hebben bij te dragen, aanmerkelijk zou worden verminderd. Gevraagd wordt of deze mededeeling, welke ten opzichte van de regeling van het verlies geen bevestiging vond in de sindsdien verschenen ministerieele be schikking van 5-12 Maart 1940 tot wijzi ging van genoemde regeling, juist is en. zoo ja, tot welk percentage de Regee- ring dan bereid is het Rijk te doen dee- len in een eventueel verlies voor de gemeenten als gevolg van toepassing der tweede-hypotheekregeling en wat wordt in dit verband onder „verlies” verstaan. Tenslotte werd gevraagd of de Re- geering ook bereid is het Rijk te doen deelen in een eventueel verlies voor de gemeenten als gevolg van de verleening van een 4 pCt. voorschot (zonder bij drage) ingevolge de Woningwet. MUTATIES. Bij Kon. besluit is aan den reserve- majoor E. N. Rahusen, van het corps motordienst, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. de nen JUBILEUM MEJ. G. VOS. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat mej. G. Vos bij de firma C. H. Kuhne alhier in dienst trad. „VOORUITGANG IS ONS STREVEN”. Het dagelijksch bestuur van de werk- loozenvereeniging op neutralen grond slag „Vooruitgang is ons streven” al hier heeft een schrijven tot den minis ter van Sociale Zaken gericht, waarin het verzoekt de steunuitkeering met minstens 25 pCt. te verhoogen, in ver band met de verhooging van de levens- middelenprijzen. OSLO, 28 Maart (Noorsch tel ag.) Volgens een officieel communiqué van het departement van buitenlandsche zaken is de Duitsche duikboot „U. 21” in den nacht van Dinsdag op Woensdag aan den grond geloopen op een plaats, die weinig beschutting tegen de zee biedt, n.l. op een der rotsen ten Oosten van den vuurtoren van Ryvingen, in het graafschap Vest Agder. Toen de duikboot Woensdagochtend van de kust af werd waargenomen, zon den de marine-autoriteiten een vlieg tuig en eenige inspectievaartuigen er heen. Woensdagmiddag was de duikboot weer vlot na hulp te hebben gekregen van een Duitschen trawler, die toeval lig passeerde. De duikboot werd toen naar de Mandalsfjord gebracht. Het Duitsche gezantschap verzocht om vrijlating van de duikboot en ver klaarde, dat het schip gedwongen was geweest de Noorsche wateren binnen te varen, in verband met de ruwe zee en averij, wat volgens de Noorsche neutra- liteitsbepalingen de eenige reden zijn, waarom vreemde duikbooten de Noor sche wateren kunnen binnenvaren. Uit hetgeen door den duikbootcom- mandant als bewijs werd aangevoerd, bleek echter, dat de schade aan een der machines veroorzaakt was door de stranding en bijgevolg de duikboot niet gedwongen kon zijn geweest de Noor sche wateren binnen te varen en even min was het weer zoo slecht, dat het voor de duikboot noodig was de kust te naderen. De ware oorzaak was een fout in de navigatie van de duikboot en zelfs in dien zulk een fout in verband met het huidige weer en den sneeuwval veront schuldigd kon worden, vormde het niet een wettige reden voor de duikboot om de Noorsche wateren binnen te varen. Beschadiging van Waterstaatswerken, in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden. Toen deze feiten waren vastgesteld, werd order gegeven, de bemanning te ontwapenen en de duikboot te inter- neeren en vanochtend heeft een Noor sche torpedojager deze order uitge voerd. In een nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende vaststelling van bepalingen ter beperking van ge varen. voortvloeiende uit beschadiging van Waterstaatswerken, gelegen in een en de kleine In van Engel- van i in BERLIJN, 28 Maart (Eigen Tel.) Het staat voor bevoegde Duitsche kringen vast, dat de geallieerden, althans tegen over Scandinavië, nog veel onverbidde lijker zuilen optreden. In een Havas- bericht heet het, aldus de Duitsche woordvoerder, dat Frankrijk en Enge land alleen voor landen, die er een actieve onzijdigheid op na houden, be grip en sympathie hebben. Actieve on zijdigheid zoo zeide men heden in de Wiihelmstrasse is werkzaam zijn tegen Duitschland ten gunste van de ge allieerden. Men schijnt hier in poli tieke kringen nauwelijks te verwach ten, dat Noorwegen en Denemarken middelen zullen vinden, om hun rech ten tegenover de geallieerden te hand haven, al gelooft men wel, dat beide landen hiertoe hun best zullen doen De situatie kan op deze wijze voor Noorwegen en Denemarken en wellicht ook voor andere neutralen nog moeilijker worden. Men gelooft hier echter niet, dat een en ander Noor wegen en Denemarken partij zal doen kiezen. TOKIO, 28 Maart. (Domei.) Ge vraagd naar het gerucht, als zou de sovjetregeering aan Duitschland duik- bootbases en andere faciliteiten ver leend hebben op drie verschillende punten, antwoordde de woordvoerder van het departement van buitenland sche zaken daarvan geen bevestiging te hebben, doch van meening te zijn, dat een HELSINKI. 28 Maart (D.N.B.) Inzake de wederopbouwplannen der nieuwe regeenng heeft Tanner, die thans mi nister voor de volksverzorging is, te genover de Zweedsche pers o.m. ver klaard, dat het opbouwprogram radi cale maatregelen behelst tot oplossing van de problemen. Behalve een heffing voor eenmaal op de vermogens, vooral van degenen, die niet direct door den oorlog te lijden hebben gehad, denkt men aan een nieuwe agrarische hervor ming, teneinde den vluchtelingen zoo mogelijk nog tegen den zomer land te verschaffen. De minister gaf uitdruk king aan zijn vrees, dat binnenkort een krachtiger rantsoeneering van le vensmiddelen zal moeten worden in gevoerd ter verzekering van de volks- voeding Voor personeel Haagsche Tramweg Mij. Naar wij vernemen zal door de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel aan de directie van de H.T.M. een verzoek worden gericht, om de loonen en salarissen van het geheele daarvoor in aanmerking ko mende personeel der Haagsche Tram weg Maatschappij te verhoogen met 10 Dit verzoek zal gepaard gaan met een petitionnement, waarop thans druk wordt geteekend. De verlangde verhooging geldt voor salarissen tot 3000. Over deze voor gestelde verhooging is geen overeen stemming verkregen tusschen de direc tie der H.T.M. en den Personeelraad. of meer der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland, en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden, zegt de Regeering, dat bij den minister van Binnenland sche Zaken, maatregelen van soortge lijke strekking in voorbereiding heeft, voor de andere proviciën dan de drie genoemde. De minister zal daartoe een commissie instellen. De maatregelen worden voorbereid met den spoed, dien de materie vereischt. LONDEN, 28 Maart. (Reuter.) Sedert het begin van den oorlog tot en met het gevecht van gisteren zijn aan het Westelijk front 128 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten tijdens gevechten met Engelsche luchtstrijdkrachten, de Engelsche vloot of door Britsche lucht- afweerbatterijen. Dit totaal dekt alle fronten. Bovendien werden 44 Duitsche vliegtuigen zoo zwaar beschadigd, dat zij waarschijnlijk niet naar hun basis hebben kunnen terugkeeren. Van het totaal, groot 128, dat defini tief als neergeschoten bekend staat, werden er 29 neergehaald aan het Wes telijke front en 99 bij gevechten buiten de Oostkust van Engeland en Schot land, boven de Duitsche Bocht en bo ven de Noordzee. De nadruk wordt er op gelegd, dat bovenstaande cijfers geen enkel vliegtuig omvatten, dat door de Fransche of Poolsche strijdkrachten is neergeschoten. Dezer dagen is er van de zijde der opvarenden van de stoomtrawlers, in verband met het leggen van een nieuw mijnenveld in de Noordzee, op gewezen, dat het leggen van lichtschepen of bakens noodig was. In het verslag der Reedersvereeniging te IJmuiden wordt er op gewezen, dat van de zijde der visscherij via de Nederlandsche Vissche- rij-Centrale tot de Regeering het ver zoek was gericht, om, evenals gedu rende den vorigen oorlog, een paar licht schepen uit te leggen, hetgeen temeer noodzakelijk werd geacht, daar het vuurschip „Terschellingerbank” was weggenomen. De Regeering heeft aan het verzoek reeds spoedig, hoewel ge deeltelijk, voldaan, door het vuurschip „Terschellingerbank” op een andere plaats neer te leggen, waardoor de oriëntatie op zee voor de visschers zeer is vergemakkelijkt. Aangezien bij de Regeering bezwaar bestond om een tweede vuurschip be noorden Doggersbank neer te leggen, is verzocht, dan in ieder geval ten be hoeve van de schepen, die meer Zuide lijk visschen, nog een paar lichtboeien te willen neerleggen. Aan dit verzoek had de Regeering op 31 December nog geen gevolg gegeven, doch van reeders- zijde werd de aandacht hierop geves tigd gehouden. geen enkel vliegtuig verloren. Zoo is het ook met het bericht over een Duitsch patrouillevaartuig, dat aange vallen werd. De aangevallen patrouille vaartuigen hebben alleen eenige bom men in het water zien vallen en de door Duitsche jachtvliegtuigen aangevallen Engelsche bommenwerpers na het neerschieten van een Bristol-Blenheim- machine naar huis terug zien keeren. GEZELSCHAP VOOR PHILOSOPHIE EN PARA PSYCHOLOGIE. Dezer dagen heeft het Gezelschap voor Philosophic en Para-psychologie onder de bezielende leiding van den voorzitter, dr. Greven, het tienjarig bestaan gevierd aan een gezelligen maaltijd in de bovenzalen van „Riche”. Onder de aanwezigen bevond zich Z.Exc. dr. van Broekhuizen, gezant van Zuid-Afrika. Met een hartelijke rede heeft de voorzitter de tafel geopend. Hij gaf een kort, maar duidelijk overzicht van het wetenschappelijk werk in het genoot schap gedurende 10 jaren. De heer Bertram vertolkte den dank der vereeniging voor al wat de onver moeide voorzitter trots zijn handi cap, blindzijnde deed en doet, op- Binnenlandsche Boeijen, heeft de vergadering In verband met het blijkbaar veel vuldig voorkomende verschijnsel van korte en ook langere reizen van Neder landers naar het buitenland, waaronder zich gevallen voordoen, waarin de ver blijfsduur over de grens niet langer dan enkele uren bedraagt, zou de regee ring een maatregel overwegen, welke de mogelijkheid opent om déze grens overschrijdingen te beperken, althans te controleeren. Deze maatregel om redenen van worden geacht. de sovjetregeering niet tot zulk definitieve actie is overgegaan. Wij hebben ons naar aanleiding van dit gerucht tot het regeeringscommis- sariaat voor het vreemdelingenverkeer gewend, waar men ontkende, iets van dezen aard te weten. Ook de directie der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreem delingenverkeer bleek er niet mede op de hoogte. Van andere zijde wordt ons heden evenwel bevestigd, dat een voornemen als bovenbedoeld inderdaad bij de regeering bestaat. Het middel, dat de regeering zou overwegen, zou bestaan in het al dan niet verstrekken van een bijzondere vergunning, welke voor grensoverschrijding naast het pas poort noodig is. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alic werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en mon deling tusschen 12 30 en 2.30 uur: een bril met half hoornen en half nik kelen montuur, een grijze heerenhoed, een notitieboekje, een rozenkrans in bruin e ui, eer. voornaaf van rijwiel, een bruin 1 .derjasje, een hanger voor japon, een t atumstempel, een blauw mutsje, een bruin kindersandaaltje, een bruin lederen handkap een paar zwarte beenpij pen en motorslot, een metalen uitschuifbare wa penstok, een zwarte stoffen broek, een pakje papieren bekers en borden, een Phi lips electr. lamp, een bruine alpinomuts, een kinderportemonnaie met 84 cent, een zwart gelakt heerenrijwiel, een zwarte heerencape een hockeystick, een rijbewijs A ten name van G. Kerkman, een bruin led actetasch inh. papieren (reclame), een kolenbon recht gevende tot het ontvan gen van 1 h.l. eierkolen, een blauwe portefeuille met papieren ten name van j j v. Zolingen, diverse sleutels, hand schoenen, rijwielbelastingmerken en cein tuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een huissleutel, Camfferman, Beukstraat 16: een bruine portemonnaie met inhoud, Keehnen, Prinsegracht 84; een verchroomd damespolshorloge met koordbandje, Vlug, Roozendaalstraat 8, Hilversum; een hee renrijwiel, Clams, Brouwersgacht 5a; een kwitantie ƒ40 ten name van J. W. v. d. Tuin, Hartsuiker, Lange Voorhout 8; een broche met 5 steentjes, v. Wijk, Crispijn- straat 63; een grijze jongensjas, Schreve, Westerbaenstraat 42; een vulpenhouder, Gruyter, N Schoolstraat 55; een dames- rijwiel, v Driel, Hoogezand 104; een ring met 5 sleutels en 2 musRatons, Zwalve, Javastraat 215; een belastingmerk, v. Gul den, Veluweplein 14; een gouden schakel armband, Winterkamp, Velpschestraat 211; een huissleutel No. C. 1543, de Haagh, Schalkburgerstraat 365; een bruine dames- portemonnaie met inhoud, Deijs, Indigo- straat 46; een kat, Reysse, Hoefkade 591; een zwarte blauwe damesvulpen, v. Toor, Gabr. Metsustraat 70; een paar rolschaat sen, Rosveld, Zuiderparklaan 279a; een zakmesje, Luijendijk, Prins Hendrikstraat 61 (Loosd.); een heerenrijwiel „Ned. Fa brikaat’; v. d. Berg, Bierkade 24; een bril met hoornen montuur in zwart étui, Gra- vendijke, Oranjeplein 76; een gouden ver lovingsring met inscriptie, Roodijk, Oude- mansstraat 380; een paar zw. dichte been kappen, v. d. Berg, Alb. Thymstraat 50; 4 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een belastingmerk in led. étui en riempje, Zou tendijk, Miquelstraat 2; een zwart hondje met bruine vlekken (penning no. 6037-’39), Rausch Newtonstraat 281; een kleine zwarte portemonnaie met ritssluiting inh. Ij cent, Muusse, Eerbeeklaan 31; een paar zwarte wollen handschoenen, Reijs, Ka- millestraat 31; een verm. doublé schakel- armbandje, Huizer, Notenplein 14; een paar bruin led. dameshandschoenen, Leen- houts, Vlielandschestraat 107; een grijs witte duif, v. Galen, Mient 382; een licht blauwe damesvulpen, v. d. Knoop, van Stienhovenstraat 3 (plm. een week geleden gevonden); een kosteloos rijwielbelasting- merk, v. Boven, Wieringschestraat 6; een blauw gebreide kindermuts, Franken, Wie ringschestraat 498; een heerenrijwiel R S Voortman, Rotterdamschestraat 99; een bruin gebreide meisjeswant, Toorenburg, Gev. Deynootstraat 59; een verm. gouden damesarmband, Last, Duinweg 4; 2 hon den, een kat en een tortelduif, x Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Nieuwe Haven 73. Minister van Boeijen woont weder vergadering van Ministerraad bij. In de tweede aflevering 1940 van het maandschrift van het centraal bu reau voor de statistiek komt een over zicht voor van het binnenlandsch ver bruik van bier en den afzet der brou werijen over 1939, waarin tevens de overeenkomstige gegevens over de vier voorafgaande jaren zijn opgeno men. Hieruit blijkt o.m., dat de afzet, welke sedert 1937 een stijgende lijn vertoont, in 1939 wederom is toege nomen en wel met 9 pCt. Het binnen landsch verbruik over 1939 bedroeg rond 140 milioen liter of ongeveer 1Ö liter per hoofd der bevolking tegen rond 129 millioen liter of 14,8 liter per hoofd over 1938. In stillen eenvoud werd heden op begraafplaats Nieuw Eik en Dui- het stoffelijk omhulsel van den heer W. van Hoboken, oud-hoofdcom- mies bij het hoofdbestuur van de P.T. T., aan den schoot der aarde toever trouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij i. blijk de heeren P. Huijgens, referen- LONDEN, 28 Maart. (U.P.) Ter wijl de Britsche en Fransche officieele persoonlijkheden er, zooals gewoonlijk het zwijgen toe doen, wat betreft de agenda van de bijeenkomst van den op persten oorlogsraad, wordt aan buiten landsche ambassades de meening uitge sproken, dat een belangrijk punt van bespreking zal zijn de toekomstige ver houding van de geallieerden met Italië, den Balkan en Rusland— Aangenomen wordt, dat Reynaud de in October van het vorige jaar afgebro ken onderhandelingen, die naar ver luidt zeer ver gingen in het tegemoet treden der Italiaansche eischen inzake Djiboeti, Suezkanaal en Tunis, wenscht te hervatten. Te oordeelen naar de uit spraken van verantwoordelijke Italia nen in Londen, zou Mussolini sedertdien zijn voorwaarden uitgebreid hebben. De indruk overheerscht dat Engeland ge neigd is een voorzichtige gereserveerd heid ten opzichte van Italië in acht te nemen in afwachting van een gunstiger moment om Italië los te maken van zijn Duitschen bondgenoot. Anderzijds kondigen berichten in de pers aan dat Hitler het plan heeft laten schieten om Italië en Rusland met el kander te verzoenen en met deze beide landen tezamen den status quo op den Balkan te garandeeren. Gewoonlijk wel ingelichte diplomaten blijven echter met een dergelijke ontwikkeling rekening houden. Dit heeft in buitenlandsche diploma tieke kringen het geloof versterkt, dat de opperste oorlogsraad veel belang stelt in economische maatregelen op den Balkan, meer in het bijzonder in een mogelijke uitbreiding van de aan- koopen der geallieerden in Zuidoost- Europa, uitgezonderd Turkije, waar ceze aankoopen al in grooten omvang plaats hebben. Ook meent men, dat de oorlogsraad eveneens geïnteresseerd is in de strategische economische en poli tieke gevolgen van den Russisch-Fin- schen vrede en verdere eventualiteiten in Scandinavië. Gissingen betreffende de discussies van den oorlogsraad worden ook ge maakt inzake de houding der geallieer den ten opzichte van Rusland. Het ont breekt aan aanwijzingen, dat Engeland thans met Moskou zou trachten te bre ken, ofschoon de Engelsch-Russische verhouding koel blijft. dat de vereeniging wils” blijft bieden. Hierna voerden nog het woord Z.Exc. dr. van Broekhuizen, dr. Rademaker en generaal Giel. Voor een alleraardigst intermezzo zorgden de heer en mevr, van Asten en Pita Thonus, leerlinge van de dans studio van mevr. Daria van Asten. o.m. blijk de neeren r. nuijgens, leiereu- daris hoofdbestuur P.T.T., A. C. Over- gaauw, gepens. werktuigkundige Gouver- nements Marine Oost Indië, J. Janen, oud- referendaris P.T.T., J. C. Becht, hoofd- commies hoofdbestuur P T T., J. Kooy, ge- pens, ambtenaar P.T.T., F. Bouwman, oud- referendaris hoofdbestuur P.T.T., H. Wel- lens, referendaris hoofdbestuur P.T.T., ir. J. G. Krijgsman en rector Mol. In de rouwkapel bracht de organist, de heer J. R. Gravelotte, het Largo van Handel en „Wenn ich einmahl soil scheiden” van Bach ten gehoore, waar na de heer P. Huijgens, referendaris bij het hoofdbestuur der P.T.T., naar voren trad om in opdracht van den hoofdingenieur-directeur der P.T.T., ir. H. J. Boetje, die voor dienstaange legenheden verhinderd was hier tegen woordig te zijn, een kort woord ter nagedachtenis te spreken. Het is reeds zoo lang geleden, dat de heer W. van Hoboken de functie van chef van het Inkoopbureau der P.T.T. bekleedde en onvergetelijk is de wijze, waarop hij Het huwelijk van den Engelschen pers attaché met freule von Pannwitz. In de oude Ned.-Hervormde kerk te Bennebroek, welke feestelijk met bloe men, groen en Perzische kleeden ver sierd was, werd hedenmorgen het hu welijk ingezegend van John, graaf van Chichester, derde secretaris tevens persattaché van de Britsche legatie in de residentie, en freule Ursula von Pannwitz, dat eergisteren reeds volgens de burgerlijke wet was voltrokken. De kerkelijke huwelijksinzegening geschiedde door reverend H. M. Wil liams, chaplain van de Engelsche Kerk hier ter stede volgens den Anglicaan- schen ritus. De bruidegom was vergezeld door den heer J. N. Elliott, honorair attaché der Britsche legatie als „best man”. De bruid werd onder orgelspel bin nengeleid door den Argentijnschen ge zant, den heer Carlos Brebbia. Bruids meisjes waren freule H. Gevers miss Nancy Parish. Behalve familieleden van bruid bruidegom woonden zeer velen plechtigheid bij, zoodat het kerkje geheel gevuld was. Onder meer merkten wij op den deken van het corps diplomatique, den Zwitserschen gezant M. de Pury, den Britschen ge zant sir Nevile Bland, den secretaris der Fransche legatie den heer Jacques de Blesson, mevr. Röell, echtgenoote van den commissaris der Koningin in Noord-Holland, die zelf door ambts bezigheden verhinderd was tegenwoor dig te zijn, den burgemeester van Ben nebroek mr. K. J. G. baron van Har denbroek en den gemeentesecretaris, den heer C. Bregman, jhr. A. van de Poll, wethouder van Heemstede en W. graaf van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. de Koningin. Het Aerdenhoutsche koor heeft bij den aanvang van den dienst een zang van Palestrina ten gehoore gebracht en na afloop een koorwerk van Men delsohn gezongen. vooral in de jaren na den oorlog zich van zijn zoo moeilijke taak kweet. In 1924 verliet van Hoboken den dienst en werkte spr. in de moei lijkheden van zijn functie. Van Hobo ken was een man van orde en nauw gezetheid. Nadat spr. een gedeelte uit één van Schiller’s gedichten „Strenge wie mein Gewissen” had gereciteerd, sprak hij den wensch uit, dat deze rust de harmonische afsluiting mocht zijn, die berustend dient te worden aanvaard. Nadat een schoonzoon een kort woord van dank had gesproken, werd de kist, die onder een schat van bloemstukken bedolven was, onder het spelen van Ases Tod van Grieg graf waarts gedragen. De minister van Zaken, de heer van hedenmiddag weder van den ministerraad bijgewoond. BERLIJN, 28 Maart. (D.N.B.). verband met de berichten Z sche zijde over het neerschieten minstens vijf Duitsche vliegtuigen den loop van den 27sten Maart, wordt van Duitsche zijde vastgesteld, dat de ze beweringen geheel uit de lucht ge grepen zijn. Op grond van- vaststellin gen door bevoegde instanties heeft het Duitsche luchtwapen de laatste dagen Nu de Raad a.s. Maandag het nieuwe plan „Reigersbergen” zal behandelen, willen wij nog even herinneren, aan het vroeger (bij gelegenheid van het eerste plan) door ons geopperde be zwaar, n.l. dat men zich door de be bouwing van dit terrein voor altijd de gelegenheid zal laten ontgaan om een unieke strook natuurschoon in onze stad te scheppen, n.l. Haagsche Bosch, ReigersbergenMarlot, een aaneen gesloten geheel tusschen Benoorden- houtsche- en Bezuidenhoutscheweg. Het nieuwe plan komt aan ons be zwaar niet tegemoet, zooals men uit de bijzonderheden in ons nummer van gis teren heeft kunnen concludeeren. Er komt wat meer plantsoen (om aan de bezwaren ten aanzien van Huis-ten- Bosch tegemoet te komen), maar het plan om het terrein te bebouwen, blijft onveranderd gehandhaafd: Wel is waar mogen er alleen vrijstaande en dubbele villa’s komen en mag niet meer dan 18 pCt. van het bouwperceel wprden be bouwd, maar het wordt daar dan toch geen, alleen uit natuurschoon bestaand wandelpark, zooals het Haagsche Bosch en het bij bedoeld terrein aansluitende i wandelpark Marlot. Wij zullen thans niet alle argumen ten herhalen, die wij meermalen voor Asyl, ons denkbeeld hebben aangevoerd. Wie zich den toestand goed voor oogen stelt ziet onmiddellijk de groote voordeelen van het behoud van dit aaneengesloten natuurschoon. Een tegenargument is natuurlijk, dat de uitvoering van ons denkbeeld aan de Gemeente zeer veel geld zou kosten omdat de grond geen waarde zou heb ben als villaterrein. Voor zulk een fi nancieel offer is het nu wellicht niet de tijd. Maar aan villabouw ter plaat se bestaat voorloopig vermoedelijk niet veel behoefte. Zou het daarom niet wijs zijn de be stemming van bedoelde gronden voorloo pig nog niet vast te leggen en betere tijden af te W'achten? Men kan dan later altijd nog overwe gen wat het meest gewenscht is: wan delpark of villapark. Doch men ziet dan voor dit oogenblik nog niet voor altijd af van de mogelijkheid om onze stad een breede, en lange strook na tuurschoon te bezorgen, zooals men moeilijk elders zal vinden. Van de groote beteekenis van zulk een „groene strook” zijn de huidige ste- debouwers toch wel overtuigd. voor „Elck wat

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17