HAAGSCHE COURANT cons Lets s et DE ZWARTE ORCHIDEE Unilever Voorlichtings Instituut BINNENLAND STADSNIEUWS Tentoonstelling van Reeuwijk s LUCHTVAART Donderdag 28 Maart 1940. INGEZONDEN ZESDE BLAD. FEUILLETON. MILITAIRE AVOND VOOR 0. EN 0. Vrijdag 2-6 uur niet goed gaat in de huishouding Strafverzwaring voor spionnage Christelijk Historische Unie dan kunt (1 het U.V.L om raad vragen» VEREENIGINGEN Het Unilever Voorlichtings Instituut verstrekt niet alleen recepten, het staat U bij met advies in alle huishoudelijke moeilijkheden. als U eens iets nieuws wilt opdienen... als de tafel eens bijzonder moet worden versierd als er voor onverwacht bezoek „iets bij" gemaakt moet worden.....^ HELPT GRATIS GAUW Laat het Unilever Voorlichtings Instituut U helpen; „Gratis, Gauw en Goed” H.V.I. Rotterdam Postbox 1 telefoon 21440. van Middeleeuwsch tot Modern Hertaxatie van gevorderde motor voertuigen en paarden Duizend burgers en burgeressen van 7 tot half één „recruten” V (Nadruk verboden.) en ïiWordt vervolgd^ Op Woensdag 3 April in de zalen van den Dierentuin. I l No. 17529. M. SCHRADER, Stortenbekerstraat 72, den Haag, (Door de redactie eenigszins bekort.). EN y k GOED* Den Haag Amsterdam Hoogstraat 38, telefoon 113959 Leidschestraat 41, tel. 40691 Plaatsing van ingezonden stukken be- teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naam en adres van den inzender ons volledig bekend zijn. Red. 1500 Modelkamers ERGERLIJKE VERNIELZUCHT. Een dezer dagen werd ik voor de zoo- veelste maal onaangenaam getroffen door de vernielzucht van onze jeugd. Ons volk mag dan vele goede hoedanigheden bezit ten, maar het blijkt steeds weer, dat vooral onze jeugd weinig of niets gevoelt voor de natuur en dat haar onvoldoende wordt bijgebracht, dat zij het bezit oer gemeenschap van bosschen en parken in goeden staat moet laten en respecteeren. In de Scheveningsche Boschjes, de Wa terpartij en omgeving was het o.a. Dins dag j.l. meer dan treurig. Heele legers van onze brave jeugd vielen met allerlei middelen het jonge groen aan en rukten overal takken, groot en klein, vol met knoppen, af om hutten en versterkingen te bouwen en al dien tijd, dat ik daar liep, zag ik geen agent of boschwachter. Het is wel treurig. Maar zou er niet meer toezicht gehouden kunnen worden of kan men het bezoek zonder geleide niet verbieden? (Wie niet hooren wil...). Er wordt wel eens geklaagd over alle afzettingen in Nederland, maar ik geloof: als er nog een grasspriet zotter prikkel draadomheining staat, zou die het nog moeten ontgelden. Wanneer men als bur ger een aanmerking maakt, wordt men uitgejouwd en met diverse dingen na gegooid. In de hoop, dat ouders, onderwijzers (essen) en politie krachtig willen mede werken om ons kostbaar bezit niet wil lens en wetens te laten vernielen, A. J. BLOKLAND. VISCHKOPPEN. Naar aanleiding van het besluit van de Regeering, om voortaan diverse vischkop- pen o.m. kabeljauwkoppen, tot veevoeder te verwerken, moet mij het volgende uit de pen. Er wordt gesproken van een nuttige bestemming van de anders waardelooze koppen. Dit nu is een groote misvatting, want mij is bekend, dat zeer velen deze koppen voor eigen consumptie koopen. Werkloozen en andere minder koopkrach- tigen, die de dure visch niet kunnen koo pen, verschaffen zich dikwijls een goed en voedzaam vischmaal, juist door deze vlee- zige kabeljauwkoppen. Bovendien dienen zij velen, om hun huisdieren en ook de bewoners van diverse asyls van voedsel te voorzien. HUISVROUW. ling van de uiteindelijk vastgestelde vergoeding kan worden verkregen door de desbetreffende beslissing van den commissaris der Koningin over te leg gen aan den gemeente-vntvanger ter plaatse van inwoning. Diegenen, die voornemens zijn, als nog hertaxatie aan te vragen van mo torvoertuigen of paarden, welker vor dering door bemiddeling van den bur gemeester van de gemeente van in woning op een vorderingsterrein heeft plaats gehad, wordt in hun eigen be lang dringend aangeraden, hun aan vrage uiterlijk vóór 1 Mei a.s. bij den commissaris der Koningin in hun pro vincie in te dienen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bovenstaande geen betrekking heeft op bezwaren en reclames betreffende de taxaties van door militaire commandanten der halve buiten den burgemeester om gevorderde motorvoertuigen en paar den. Op laatstbedoelde bezwaren is de procedure van artikel 12 van het In- kwartieringsbesluit van toepassing. Nadere inlichtingen hieromtrent kun nen worden ingewonnen ter gemeen tesecretarie van de plaats van inwo ning. EEN SLECHTE WEG Is het B. en W. bekend, dat er een pad loopt van den Moerweg naar het bosch van Overvoorde, dat in zoo'n slechten toe stand verkeert, dat het haast ondoenlijk is er te fietsen of te wandelen? Vooral voor hen, die dagelijks over dien weg moeten, omdat zij een tuintje bezitten aan den van Vredenburchweg, Buitenlust, is deze toestand hinderlijk. Zulks temeer, daar er dagelijks honderden militairen .oefeningen houden. In het voorste gedeel te van den weg, wat bestraat is, staan de steenen haast op hun kop, waardoor het rijden er bijna ondoenlijk is, vooral met een aanhangwagentje. Nu is de vraag van velen, of B. en W. in overweging willen nemen, aan dezen toestand een eind te maken, waarmede velen gebaat zouden zijn. Ook wandelaars. P. J. HIJZELENDOORN. JAARFEEST „NATURA”. De afd. den Haag van het Ned. Toeris- tenverbond „Natura” viert haar 11e jaar feest, op Zaterdag 30 Maart a.s., in de bo venzaal van café „De Poort van Kleef”. Het programma voor dezen avond is uit sluitend samengesteld uit beroeps-artis- ten, terwijl de bal-muziek verzorgd zal worden door een Band, bestaande uit le den van den Ned. Toonkunstenaars Bond. Balleider* is de heer J. A. Nentenaar jr. Het sociaal programma vastgesteld. In het verdere verloop van de te Amsterdam gehouden bijeenkomst van de Christelijk Historische Unie werd medegedeeld, dat in de vacatures, in het hoofdbestuur ontstaan door het af treden van jhr. mr. D. J. de Geer en van den heer W. F. C. van den Broek, zijn gekozen mr. G. E. van Walsum te Rotterdam en J. Kroles te Horst (Er- melo), terwijl de aftredende hoofdbe stuursleden mevr. J. J. baronesse Mackay en de heer J. J. Wallien her kozen werden. Voortgezet werd de behandeling van het ontwerp-sociaal-program. Er kwa men geen belangrijke amendementen van principieelen aard meer aan de orde en in het algemeen verklaarde de vergadering zich accoord met de strek king van de door het hoofdbestuur gegeven praeadviezen. Een voorstel-Eindhoven, om in het nieuwe program de invoering van het stelsel van plaatselijke keuze op te nemen, dat ook in het oude program heeft gestaan, werd o.a. verdedigd door oud-minister prof. dr. J. R. Slotema- ker de Bruine. Het hoofdbestuur maakte geen be zwaar tegen ’t opnemen van de plaatse lijke keuze in het program, waartoe bij meerderheid van stemmen besloten werd. Bij de behandeling van het hoofdstuk grondpolitiek besloot de vergadering op voorstel van het lid der Tweede Kamer, den heer J. Bakker, den laat- sten zin te schrappen, luidende: „Be perking van het erfpachtstelsel in dier voege, dat het in eigendom verkrijgen van grond voor particulieren in ruime mate mogelijk zij”. Tevens werd besloten, een commis sie in te stellen tot vedrere bestudee- ring van het erfpachtstelsel. Een voorstel-Katwijk aan Zee werd nog overgenomen, tot het instellen van een visscherijcommissie. Bezoek van den minister van Defensie aan enkele barakkenkampen in de omgeving van Alkmaar De minister van Defensie, de heer A. Q. H. Dijxhoorn, heeft, vergezeld door den waarnemend inspecteur der artillerie, kolonel jhr. Quarles van Uf- ford, en van ’s ministers adjudant voor de landmacht mr. H. J. Kruis, gisterochtend een bezoek gebracht aan enkele barakkenkampen in de om geving van Alkmaar. Contingenteeringsontwerpen. Ingediend zijn eenige wetsontwerpen tot bekrachtiging van Kon. besluiten tot regeling van den invoer van klom pen, klompenmakerswerk van porse lein, glas en sanitair aardewerk en ver glaasde en onverglaasde muur en wand- tegelsvan vleesch. NIEUW CURTIS-WRIGHT- TOESTEL. Gisteren heeft het grootste tweemoto- rige Curtis-Wright-verkeersvliegtuig te Saint Louis zijn eerste proefvlucht ge maakt. De prijs van dit toestel bedraagt 900.000 dollar. Het is een toestel van 19 ton met twee motoren van 1700 p.k., dat 36 passagiers kan vervoeren. Het toestel was in 11 seconden los na 200 meter over het veld te hebben gereden. De Regeeringspersdienst meldt; Aan belanghebbenden, die hertaxatie van bij de algemeene mobilisatie ge vorderde motorvoertuigen of paarden bij den commissaris der Koningin in hun provincie hebben aangevraagd, wordt bekend gemaakt, dat uitbeta- hebben zij zich vereenigd en ons als hun gemeenschappelijken vijand be handeld. Dit is het paradijs van den na tuuronderzoeker. Zij kregen, een weinig verderop, een glimp van de apen te zien, doch wer den niet gemolesteerd. Zooals Carson verzekerd had, werd de vegetatie langzamerhand minder dik en veran derde deze ook van karakter. Hier en daar waren bloeiende klimplanten en lage struiken, welke overdekt waren met wasachtige bloemen. Vogels, ge huld in een schitterenden vederdos, en prachtige vlinders vertoonden in het helle zonlicht een zee van kleuren. Hemel... wat is dit alles wonder mooi! riep Monroe opgetogen uit. Verderop is het zelfs nog mooier. Binnen een half uur komen we weer aan de rivier. De zon scheen nu hoog aan den he mel en de hitte werd steeds intensie ver. Geen van beiden droeg iets meer dan een hemd en een broek, vervaar digd van het lichtste materiaal, bene vens een helmhoed en toch transpireer den zij heftig uit elke porie van hun huid. En ben je van plan, dit twee jaar te verdragen! riep Monroe uit. Als je my vraagt, dan is Singapore hierbij vergeleken koel. Je raakt er op den duur wel aan gewend. Kijk maar eens naar Wah Su. Ik neem aan, dat hij zoo koel is als een komkommer. O, maar dat is een Chinees! Hij zou het zelfs in Hades nog koel hebben. Wah Su grinnikte, toen hij hoorde, wat men van hem zeide. Hij scheen erg tevreden, ofschoon hij, behalve de lunch, ook nog Monroe’s geweer droeg. Tenslotte kwamen zij aan de ri vier en Monroe stond met open mond te kijken, toen hij het tooneel voor hem aanschouwde. Overal waren reusachti ge orchideeën, de boomen, welke hun takken over de rivier hadden hangen, waren in vollen bloei. Lange, schitte rende en geurende trossen hingen tot in het zwarte water. Zulk ’n wilde schoonheid had tot heden toe slechts in zijn verbeelding bestaan. Nu, wat zeg je ervan? vroeg Car- son. Het is... het is onbeschrijfelijk. Zet het pak neer, Wah Su en laten we gaan lunchen. Mijn keel is net een oven. Wah Su deed wat hem gevraagd werd en spreidde een waterdicht kleed over den grond uit, aangezien er een soort roode mieren huisden, die de on- plezièrige gewoonte hadden om in iemands schoenen te kruipen, om ver volgens tot in de huid door te dringen. Na' dezen voorbereidenden maatregel opende Wah zijn pak en stalde een keurcollectie van eetwaren uit, bene vens twee flesschen witten wijn. Gedurende een half uur aten zij ste vig door, terwijl Wah deze bezigheid combineerde met het wegjagen van een uitgebreid leger van vliegen, het welk een heftigen aanval op het voed sel forceerde. De wijn was van een bui tengewoon goede hoedanigheid en dien tengevolge dan ook spoedig verdwenen. Na een uur rusten maakten zij een wan deling langs de rivier, waarbij Monroe hier en daar bloemen plukte. Toen zij op het punt stonden om terug te kee- ren, werd zijn aandacht getrokken door een prachtige bloem en hy was niet te- GEDRAGEN KLEEDING EN OUDE METALEN. Nu het voorjaar weer is aangebroken, alles een grondige schoonmaakbeurt moet ondergaan en velen uwer met net gedra gen kleeding en oude metalen geen raad weten, komen wij tot u met het vriende lijk verzoek, onze T.B.C.-patienten te wil len gedenken en aan onderstaand adres even een briefkaartje te zenden. Dan komt de zaak in orde. Het publiek wordt beleefd verzocht, al leen op vertoon van een legitimatiekaart, voorzien van het stempel der vereeni- ging, goederen en metalen af te geven. Ver. tot bevordering der belangen van de T. B. C.- patienten in Nederland, afdeeling ’s-Gravenhage, secretariaat v. d. Broekstraat 8. Zilveren Jubileum Algemeen Ned. Chr. Ambtenarenbond. In de gistermiddag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Alg. Ned. Chr. ambtenarenbond werd het feit herdacht, dat deze bond vijfentwintig jaar bestaat. Deze herdenkingsbijeenkomst werd geopend door den voorzitter van de afdeeling Amsterdam, den heer S. van Erk, waarna de bondsvoorzttter, de heer A. van Driel, een gedachtenis rede hield. Daarna sprak de voorzitter van het Christelijk nationaal vakver bond, de heer A. Stapelkamp. De heer C. J. van Dam, voorzitter van het bibliotheekcomité, bood hier na het bestuur een studiebibliotheek aan, bestaande uit een 70-tal werken, alsmede een bedrag aan geld als on- derhoudsïonds. Verschillende sprekers voerden hier na nog het woord. Vervolgens werd een druk bezochte receptie gehouden en om half zes verzamelden de aanwe zigen zich aan een diner. De avond werd besloten met een filmvoorstelling, waarbij nog enkele sprekers het word voerden. Een aankondiging derhalve in mili tairen stijl. Zij dient dan ook voor een feestavond, gedurende welken men de gasten zooveel mogelijk met de militai re sfeer in aanraking wil brengen. Om in dezen stijl even voort te gaan: de luitenant-kolonel Bogaert zal dan, naar hij hoopt, 1000 recruten (uit de bur gerij) commandeeren en in een maxi maal straf tempo opleiden. Zij worden in de tuinzaal, na buiten de wacht te zijn gepasseerd, ontvangen, mogen, voordat zij zich aan den solda tenmaaltijd zetten, een apéritif (onder muziek van een strijkje) gebruiken en vallen dan, na een toespraak van luite nant-kolonel Bogaert, op de belegde kuch, cavaleriesoep, rats en soldaten dessert, het feestelijk menu van de kazerne aan. De kok van het Algemeen Paardendepót heeft de niet gemakke lijke taak om voor deze duizend gasten te koken. Aan het hoofd van elke tafel staat een militaire kok. Veertig koks met 80 helpers zullen voor de bediening zorgen, terwijl jongedames, getooid met een coquet kwartiermutsje, voor het goede doel bier aan den man zullen brengen. Na de openingsrede zal het 80 man sterke Fortkoor uit IJmuiden het „Wil helmus” zingen en zich verder gedu rende den maaltijd doen hooren, even als het orkest van het Algemeen Paar dendepót en... Lou Bandy, die geheel belangeloos zijn medewerking aan dezen avond verleent. Om 9 uur wordt een groote taptoe uitgevoerd door tam boers, trompetters, hoornblazers en het orkest „Prins Bernhard” van het depótbataljon Jagers. Na den maaltijd is er gelegenheid tot dansen in alle zalen. Zooals ge zegd, zullen vier militaire orkesten daarbij medewerking verleenen, n.l. de Horse Serenaders van het Alg. Paar dendepót, de Mixed Band, het orkest „Prinses Irene” en dat van de genie troepen uit Rotterdam. Het dansen wordt afgewisseld door militaire attrac ties, waarvan we er reeds enkele heb ben genoemd en die geboden zullen worden o.a. door de geniesoldaten uit Rotterdam, door Jagers en mariniers van het detachement uit de residentie. In totaal zullen 350 militairen op dien Woensdag voor hun O. en O. en die van andere gemobiliseerden in de weer zijn, in de hoop dat de „recruten” uit de burgerij in grooten getale zullen komen opdagen. En, naar het zich laat aanzien, zal het maximum, dat men bergen kan, wel worden bereikt. Er DE NOODLIJDENDE JEUGD EN HET RIJWIELPLAATJE. Een groot deel van de Nederlandsche jeugd, behoorende tot noodlijdende gezin nen, is niet in de gelegenheid om de schoonheid van ons land, waarvan zij op school zoo vaak heeft gezongen, te leeren kennen. Geld voor reizen is er niet. Een oud rijwiel staat op zolder, of is te krij gen of is reeds door den fiscus op een „genotvollen” tocht langs Holland’s schoone dreven in beslag genomen, met alle ellende daaraan verbonden, het „rijwielplaatje” beschikt evenwel in dezen over wel en wee. De Paaschvacantie is daar, de lente heeft haar intrede gedaan, de zomer en de groote vacanties zijn in aantocht, van het populaire vervoermiddel „de fiets” wordt alweer veel gebruik gemaakt. Wanneer de zon straks haar weldadige stralen krach tiger op de aarde zal doen neerkomen, bestijgen talloozen „het ijzeren ros” om dan, of weer, te kunnen getuigen: Holland, o Holland, ik vind je zoo mooi, met je bosch, rivier en je velden” Moet de noodlijdende jeugd daar nu nog langer, terwille van hét belastingplaatje, van verstoken blijven? Moet ook zij, de misdeelde jeugd, de jeugd, vaak genoemd de stralende jeugd en de toekomst in dit opzicht nog lij den, omdat de ouders niet in staat zijn een „rijwielplaatje” te bekostigen? Of is het onze taak en plicht, de desbe treffende autoriteiten op dit onrecht op merkzaam te maken en erop aan te drin gen, zoo spoedig mogelijk daaraan een einde te maken? Zij, die nu accoord gaan met de bedoe ling van dit artikeltje, zenden bewijzen van instemming aan MAATSCHAPPIJ VOOR WONINGINRICHTING uit een Soeden avond deelde hij Monroe mede, dat deze zich voor den- volgenden mor gen gereed moest houden. Wah had reeds een soort van picnic- hiand in orde gemaakt en Carson had hvee geweren en wat ammunitie opge- Bnord. Daar er voor Wah in het kamp niets te doen viel, besloot Carson mede te nemen. Om ’s morgens *es Uür gjng ftet tweetal op stap, ter- *Ü1 Wah de achterhoede vormde. Ï9) Toch zal je dat gaan vervelen. Maar als de zaken naar wensch blijven marcheeren, dan zal ik mijzelf het ge noegen gunnen je de rivier op te bren gen naar een plaats, waar je een over vloed van de wonderbaarlijkste orchi deeën zult aantreffen. Ik ben er eens op uit geweest om ijzerhout te zoeken en ben toen op die plek gestooten. We hebben er een pad naar toe gehakt, zoodat we het tamelijk gemakkelijk zullen hebben, dezen keer. Nu, dat hoop ik dan te zijner tijd mee te maken. De daarop volgende dagen werkte Carson als een paard om een speciaal Werk af te maken, dat hij wilde beëin digen, alvorens het voorgenomen stapje ten uitvoer te brengen. Op is nog een klein aantal plaatsbewijzen te verkrijgen ad 2.50 per persoon, te gireeren op no. 68230 ten name van mevr. E. v. d. Bosch-de Jongh, Rijslag 27 alhier, onder vermelding van het juiste adres waaraan de entreebewijzen moeten vVorden toegezonden. In genoemd bedrag is de soldaten maaltijd inbegrepen. Ter verduidelijking van wat onder „veldtenue”, waarin de gasten zich zullen moeten vertoonen, wdfdt ver staan, moge dienen, dat avondtoilet niet op prijs wordt gesteld, zoodat lange japonnen en smokings een vrijen avond moeten hebben. Het is wel aardig te vermelden, dat de eerste, die aan de uitnoodiging ge volg gaf, was de burgemeester der residentie, mr. S. J. R. de Monchy. Wat dien avond ondernomen wordt, is een experiment, maar het idee is zoo aardig, dat het ons niet verwon deren zou, indien het comité zich ge noopt zou zien een herhaling van dit origineele programma te geven, indien dit practisch mogelijk is. Derhalve óp naar de „rats, kuch en boonen”! vreden, voordat hij den steilen oever omhoog geklauterd was om het exoti sche specimen af te snijden. Carson keek van beneden af toe. Ned, kom eens hier! Monroe keek over zijn schouder naar beneden, zijn gezicht zenuwachtig vertrokken. Wat is er? vroeg Carson. Ik moet je iets laten zien. Kom toch! Carson zuchtte, toen hij den steilen oever beklom. Hij kwam Monroe ter zijde en keek in de richting van diens vinger. Het eenige, wat hij zag, waren twee stengels, welke keurig afgesneden waren. Is dat alles? Ja, maar, ik heb ze niet af gesne den. Ik heb mijn bloemen hier van daan. De andere bloemen moeten nog geen uur geleden geplukt zijn, want het sap komt nog uit de snede. Er moet iemand vlak in de buurt zijn. Zonder twijfel inlanders. Zij kun nen die bloemen in Batavia verkoopen. Ik hoop, dat je nu eindelijk klaar bent met het berooven van de natuur. Ik geloof het wel. We zullen van avond onze tafel prachtig kunnen ver sieren. Zij waren op weg naar het rimboe- pad, toen Monroe nog een onweer staanbare soort zag. Met een kreet van bewondering dook hij in de bloemen massa, het mes in de hand. De allerlaatste! riep hij. Carson zat op een aardverhooging op hem te wachten, terwijl Wah Su op zijn geweer rustte en wezenloos in de rim boe voor hem staarde. Toen Carson zich verwonderde, wat Monroe zoo Het comité voor Ontwikkeling en Ontspanning, garnizoen ’s-Gravenhage, organiseert op Woensdagavond 3 April in de zalen van den Dierentuin een mi litair feest, dat nu eens een geheel an der karakter zal dragen dan andere avonden, welke ter versterking van de geldmiddelen van O. en O. zijn gehou den. De contact-officier van het garni zoen te dezer stede, de luitenant-kolo nel jhr. P. J. Boogaert, en de dames en heeren van het werk-comité resp. mevr. E. v. d. Bosch-de Jongh. mevr. J. G. M. D. Meihuizen-ten Braake, mevr. A. M. Quarles van Ufford-gravin van Lim burg Stirum, en reserve-kapitein H. Mandersloot, res. Ie luitenant mr. G. C. van Dijk, W. van Beuningen jr. en J. M. van Kempen, hebben een program ma opgemaakt, waaraan een origineel idee ten grondslag ligt. De met militaire emblemen versierde fraaie uitnoodigingskaart, welke aan een groot aantal Haagsche ingezetenen is toegezonden (tekst van Melis Stoke, ontwerp van G. J. van Koppenhagen), onthult iets van de bedoelingen der or ganisatoren. Daarin is sprake van een „bijzondere avond-oefening”, die om 7 uur aanvangt. Om kwart voor zeven, „zal voor den kok in de keuken gebla zen worden, voor het aan tafel gaan, tot het nuttigen van een soldatenmaal”. „Bovendien zullen gedurende de ver schillende deelen van de oefening „has- sebasjes” verkrijgbaar zijn”. Voorts is „veldtenue voor alle opgeroepenen voorgeschreven” en wordt dezen de raad gegeven „in geval van gebruikma king van deze oproeping tot opkomst, met spoed, er voor zorg te dragen, dat hij (zij) voorzien is van een paar eigen sterke, bruikbare hem (haar) passende schoenen, aangezien er gedanst zal wor den op de muziek van vier militaire dans-bands, afgewisseld door militaire nummers, o.a. taptoe, colonne-geweer, avond-appèl, enz. met medewerking van Lou Bandy. Om half één zal einde van de oefening geblazen worden”. Oproep van een comité. Er heeft zich, naar wij vernemen, als reactie van de openbare meening op de behandeling van verschillende strafpro cessen van den laatsten tijd op het ge bied van spionnage en aanverwante misdrijven, een voorloopig comité ge vormd, hetwelk naar een aanmerkelijke en, nu doeltreffende strafverzwaring voor soortgelijke delicten streeft. Van de zijde van het comité wordt ons omtrent de drijfveeren der oprich ters o.m. medegedeeld: Misschien is het begrijpelijk, dat de minister van Justitie al dadelijk in den aanvang, ervoor terugdeinst de eenmaal afgeschafte doodstraf opnieuw in het wetboek van strafrecht in te voeren en evenzeer, dat er wellicht bezwaren zou den kunnen rijzen tegen een partieele herziening van ons strafwetboek, welks systeem geen geïmproviseerde wijzi gingen verdraagt. Aan deze bedenkingen ware tege moet te komen door een aanvulling van de Wet op den staat van oorlog en beleg, waarbij het maximum van straffen, bij verschillende artikelen van het wetboek van strafrecht be dreigd, aanzienlijk wordt verhoogd, indien de feiten „in tijd van oorlog” (als bedoeld bij art. 8 van het wetboek van strafrecht) wordt gepleegd. De ernst van deze misdrijven, bezien in het licljt van onzen tijd en onze in ternationale situatie, zal het criterium behooren te zijn voor de mate, waarin le. de maximumstraf aanzienlijk wordt verhoogd, 2e. de nieuwe straf, n.l., de doodstraf wordt%edreigd. Een adres aan de Kroon, gesteund door de namen van Nederlanders uit alle geledingen van ons volk, acht het voorloopig comité de meest doeltreffen de vorm te zijn, om ter bevoegde instan tie te doen blijken, wat ten dezen in onze Nederlandsche natie leeft. De hiertoe benoodigde schriftelijke betuigingen van adhaesie zullen worden verzameld door prof dr. H. Blok, Wil lem de Zwijgerlaan 18, Oegstgeest. Het nauwe pad liep langs de rivier tot aan den waterval en ging vervol gens met een scherpen hoek het land in. Overal waren de sporen van bijlsla gen aanwezig. De rimboe werd hoe langer hoe dichter en het pad leek ten slotte wel een tunnel, welke door een soliede massa gehakt was. Allemachtig, ik heb nog nooit iets dergelijks medegemaakt! riep Monroe opgetogen uit. Dat moet duivel’s werk geweest zyn, om daar doorheen te komen, niet? En of. Maar zoo erg is het niet den geheelen weg. De plantengroei wordt gaandeweg minder intensief en laat de zonnestralen wel een weinig door. Kijk uit! Monroe sprong opzij, toen een slang van groote afmeting over het pad kronkelde en in het bosch verdween. Het zit er hier vol van, merkte Carson op. Maar ik geloof, dat de meesten ongevaarlijk zyn. Na eenigen tijd werd een geheimzin nig gesnater en geschreeuw hoorbaar, dat plotseling ophield om weer op een andere plaats te beginnen. Toen weer klonk opeens een gillend geluid, niet on gelijk aan een satanischen lach, dat door het geheele oerwoud resoneerde. Groote góden! Carson lachte om Monroe’s ver schrikte gelaatsuitdrukking. Apen, legde hij uit. Er zijn hier twee uitgebreide families of stammen. Zij schijnen in een soort van vendetta gewikkeld te zijn, in ieder geval be schimpen zy elkaar om het hardst en bestrijden elkander met steenen of wat zy maar in hun handen kunnen krijgen. Toen we den vorigen keer hier waren, ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN MELKSLIJTERS. De afdeeling den Haag van den Al- gemeenen Nederlandschen Bond van Melkslijters houdt morgenavond in de groote zaal van café Knijnen- burg, Nieuwstraat 26, een openbare vergadering, waar als sprekers zullen optreden de heeren C. de Jong en J. v d. Westen sr. Op deze vergadering zal de positie van de melkslijters en hun verhouding tegenover de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorziening besproken wor den. lang bezighield, hoorde hij een vreem den kreet van Wah Su. Hij draaide zijn hoofd vlug om en aanschouwde een tooneel, dat hij in de allerlaatste plaats hier had verwacht. Wah had zijn geweer laten vallen en staarde in de donkere tunnel, welke de rimboe doorboorde. In de opening daarvan was het figuur van een vrouw zicht baar. Zij had een wit linnen kleedje aan, waarvan de rok zoo kort was, dat de stevige hooge laarzen in hun geheel te voorschijn kwamen. Een ka rabijn hing over haar linker schouder, terwijl haar rechterhand een bos schit terende bloemen omklemde. Maar hetgeen oorzaak was, dat Wah Su zijn geweer had laten vallen, had ook Carson heftig geschokt, want het gelaat onder den breedgeranden hoed, was dat van Tresa. Gedurende een fractie van een seconde stond zij daar als aan den grond genageld. Carson slaakte een heeschen kreet en sprong overeind, doch in dat ondeelbare oogenblik was het visioen verdwenen. Wah Su raapte zijn geweer op deed, alsof er niets gebeurd was. Wah, welken kant is zij opgegaan? Opgegaan, opgegaan, mompelde Wah. Niet begrijpen. Je zag haar toch... de meesteres^ Ze verdween zoo snel... Wah schudde gedecideerd met het hoofd. Carson stond hem in de uiterste verbazing aan te kijken. Was hij gek geworden, of was dit soms een spelle tje? Hij greep den Chinees bij den schouder en keek hem recht in de oogen. Kipitraat Rotterdam

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21