DE OORLOG TER ZEE HOEST FAMEL samenwe De Britsche blokkade Zware fabrieksbrand te n De Belgische neutraliteits politiek Britsch-Fransch- Turksche samenwerking Fransche legerberichten Japan en de Amerikaan sche vlootoefeningen Duitsch legerbericht Luchtgevechten boven Frankrijk en de Noordzee President Kallio over de vredesvoorwaarden TTAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 MAART 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 2. NOORWEGEN. ZWEDEN. ENGELAND. ZUID-SLAVIE. DUITSCHLAND. re- Brandweer rukte uit met 75 auto’s GRIEKENLAND. Eenige toestellen neergestort TURKIJE. Hij zegt voorts, dat België in het ge val van een aanval op Nederland, in alle vrijheid zou hebben te beslissen over de besluiten, welke het zou moe ten nemen, alsmede over zijn houding ten opzichte van den Volkenbond. Het verschil tusschen de conventio- neele neutraliteit van voor den oorlog en de tegenwoordige neutraliteit van België is vastgelegd in een rapport van Carton de Tournai over de begroeting van buitenlandsche zaken. De rappor teur wijst op het feit, dat de neutrali- Het Fransche legerbericht van gister avond vermeldtDuidelijke activiteit der artillerie van weerskanten in het gebied ten Westen der Vogezen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt De De het met tijd meldt zette ge- SPANJE. HERDENKING VAN DEN VAL VAN MADRID. Ter gelegenheid van den eersten ver jaardag van den val van Madrid, wij den de bladen lange artikelen aan de wapenfeiten uit den oorlog. De gemeenteraad heeft een crediet Duitsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht Te Londen wordt officieel medege deeld, dat de Britsche luchtmacht op de Noordzee een Duitsch patrouille-vaar- tuig tot zinken heeft gebracht. Vreemd vliegtuig boven Denemarken. Gistermiddag is op zeer groote hoogte boven Esbjerg een vreemd vliegtuig van onbekende nationaliteit waargenomen. Na een waarschuwingsschot van een luchtdoelbatterij is het vliegtuig ver dwenen. VERKOUDHEID BRONCHITIS SIROOP Vergrooting van de haven van Narvik Het bericht, dat de haven van Nar. vik zal worden vergroot, wordt volgens United Press te Stockholm als zeer belangrijk beschouwd, daar dit het be gin beteekent van de ontwikkeling van Narvik en andere Noorsche havens onder de omstandigheden, geschapen door de Russische overwinningen. De geprojecteerde uitbreiding van de ha ven omvat kaden, kranen, badinstal laties voor ertsen, en voor houtpulp en cellulose. De opdrachtgever is de Mij. Grangesberg. van 6 millioen peseta’s goedgekeurd, om een pyramide op te richten met de namen van hen, die in Madrid werden gefusilleerd. Deensche scheepvaart door mijnen belemmerd Nadat de vaart over de Groote Belt door het werk van krachtige ijsbre kers weer mogelijk was geworden, doen zich nu nieuwe moeilijkheden voor, doordat talrijke mijnen van de velden ten Zuiden van de Groote Belt tenge volge van den wind losgeslagen en in het vaarwater geraakt zijn. Ijsbrekers en vliegtuigen patrouilleeren, doch hun arbeid wordt door het ijs bemoeilijkt. De staatsspoorwegen hebben het ver keer over de Belt voorloopig gestaakt. De woordvoerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken heeft, gevraagd naar de komende Amerikaanse he vlootoefeningen, ver klaard, dat de Vereenigde Staten vrij zijn vlootoefeningen te houden ter be scherming van hun nationale verdedi- ging, zooals ook andere mogendheden doen, doch dat het de vraag is, of de voorgenomen manoeuvres niet de rede lijke perken te buiten gaan en of zij geen agressief karakter aannemen. Het blad van de Japansche vloot „Kanazawa” zegt, dat voor het geval de Amerikaansche manoeuvres zich zouden uitbreiden tot het Westelijk deel van de Stille Zuidzee zulks een agressie ten opzichte van Japan zou beteekenen. Japan wacht dus den loop met de groot, ste nauwlettendheid af, eveneens wijdt het zijn aandacht aan het toenemen van de marinevliegtuigen op de Philippij- nen. In het tweede deel van zijn rapport behandelt de rapporteur de economi sche kanten van de Belgische onzijdig heid. Hij wijst op de noodzakelijkheid voor het land, economisch sterk te blij ven en schrijft: Wij hebben alleen te hopen, dat op den dag van den vrede, welke niet noodzakelijk de dag der ont wapening op economisch en diplomatiek terrein zal zijn, België in de oogen van andere naties niet een verzwakt volk is. personen zijn gearresteerd, die er van clubs, spelers, elftal. broken. auto’s terrein groot materiaal. De beruchte bankroovers Franz en Erich Sass, die tot langdurige gevan genisstraffen waren veroordeeld, zijn gisteravond in de Berlijnsche gevange nis doodgeschoten door bewakers, om dat zij zich zouden hebben verzet, al dus meldt United Press. Wederzijdsche activiteit van patrouil les, o.a. in het gebied van de Vogezen”. Belgische militaire deskundige over de situatie aan het Westelijk front De opvarenden van de „Columbus” Vijftien leden van de bemanning van de „Columbus” zijn aan boord van de „Tauta Maru” naar Duitschland afge reisd. Zij zijn ongeschikt voor den mi litairen dienst. Vierhonderd acht en veertig anderen bevinden zich nog steeds op Angel Island, het immigratie- station te San Francisco. Twee andere groepen tezamen negen en veertig man reisden af aan boord van de Italiaan- sche schepen „Fella” en „Rialto”. HOEDEN EN VLOERKLEEDEN VAN MENSCHENHAAR. De strijd tegen de verspilling is naar United Press meldt dezer dagen uitge breid tot de kapperswinkels De kap pers zijn verdicht al het afgeknipte haar te verzamelen en in te leveren bi; Te Belgrado zou hedenochtend een Hongaarsche handelsdelegatie aanko men, welke tot taak heeft het bestaan de handelsverdrag overeenkomstig de huidige economische omstandigheden te wijzigen. De kansen zijn zeer gun stig, de verbeterde politieke verhoudin gen geven hoop, dat eventueele moei lijkheden gemakkelijk te overwinnen zullen zijn. Vooral de Hongaarsche machine-industrie heeft de mogelijk heid van een gunstig afzetgebied in Zuid-Slavië. De bladen publiceeren bijzonderhe den over het door de regeering-Me- taxas verrichte werk voor de reorgani satie van het leger en de verzekering van de landsverdediging. Sedert het dienstjaar 1936/’37 zijn in het geheel 6616 millioen drachme buitengewone credieten verstrekt voor de herbewa pening. Van den zomer 1936 af zijn werk zaamheden ondernomen aan de inrich ting van een permanente versterkings- linie, de „Metaxas-linie”, welke 3000 permanente werken van gewapend be ton omvat. Voor Augustus 1936 heeft Griekenland slechts vier stuks lucht doelgeschut gehad. Thans heeft het et 200. Hetzelfde is het geval met mili' taire vliegtuigen, de kazerneering het werk der organisatie van het leger. Qet hoofdkwartier van de Engelsche luchtmacht in Frankrijk deelt mede: „Een formatie, bestaande uit 7 vijan delijke verkenningsvliegtuigen, is op gevangen en aangevallen door een Britsche gevechtspatrouille. Er werden luchtgevechten geleverd. Onze toestellen hebben de vijandelijke formatie uiteen- gedrev.en en gedwongen haar verken ning op te geven. Een van onze pa trouilles heeft een formatie ontmoet van 9 vijandelijke gevechtstoestellen. Tij dens het daarop ontstane gevecht werd gezien, hoe 2 vijandelijke toestellen omlaag stortten. Een onzer gevechts machines werd neer geschoten. De piloot kon met zijn valscherm dalen”. .leuter meldt, dat de Engelsche vlieg tuigen Dinsdag boven Fransch gebied tenminste vijf Duitsche toestellen heb ben neergeschoten. Men gelooft, dat twee andere vliegtuigen eveneens zijn neergehaald. Een Britsch gevechtsvlieg tuig van het type „Hurricane" ging ver loren. de inzamelingsbureaux, vanwaar het eiken dag naar de desinfecteer- en sor- teennrichtingen wordt gezonden, die het aan de textiel- en hoedenfabrieken verkoopen voor het vervaardigen van vilt. Men doet ook proeven met het maken van vloerkleeden uit menschen- haar. Voorts produceert men uit asbest, klei, ijzervijsel en schaafsel een nieuw materiaal, „Westwall-ijzer” genaamd, waarvan men radiators en kachels maakt. Het zou de warmte beter gelei den dan gewoon ijzer. Te Berlijn begint bierschaarschte te heerschen. De kannen van een liter en liter inhoud zijn vervangen door gla zen van 0,15 liter. Vele brouwerijen zijn begonnen met de fabricage van licht bier van 2 De begrooting voor 1940 van de ge zondheids-, arbeids- en verzekerings diensten, welke vandaag gepubliceerd is, beloopt in totaal 166.891.537 pond sterling, tegen 184.530.046 over 1939. Voor werkloozensteun is ruim 30 millioen uitgetrokken, hetgeen bijna 14 millioen minder is dan het vorig jaar. Bij de electrische centrale van Ips wich is gistermiddag een Britsch bom bardementsvliegtuig in de rivier de Or well gestort. Een der inzittenden werd zwaar gewond. Britsch vliegtuig neergeschoten Duitsche verkenners hebben gisteren, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, boven de Noordzee Britsche vliegtuigen ontmoet, die trachtten de Duitsche Bocht binnen te dringen. Een Britsch vliegtuig van het Bristol- Blenheim type werd neergeschoten. De Duitsche vliegtuigen keerden alle terug. Dinsdag minstens 5 Duitsche vliegtuigen neergehaald. Reuter meldt uit Londen Een van de Bristol-Blenheim-bom- menwerpers, die gisteren tijdens een verkenningsvlucht boven de Duitsche Bocht door Duitsche jagers zijn opge- vangen, wordt vermist. brengt, noch een politiek van zwakheid, noch een van mercantilisme is. „In tegendeel, zij vermindert onze economi sche activiteit en door de militaire krachtsinspanning, welke wij ons ge troosten, ruïneert zij de openbare en particuliere financiën. Bij een inval zou ons leger zijn plicht doen met een vurig patriottisme”. Maarschalk Mannerheim gent van Finland? United Press meldt uit Stockholm In politieke kringen te Stockholm acht men de wijzigingen in het Finsche kabinet een teeken, dat dit iets verzoe ningsgezinder tegenover Rusland staat en bereid is het verdrag na te komen, tenzij de sovjets nog verdere ambities in Westelijke richting zouden hebben. Politiek zal er weinig gewijzigd wor den. Als voornaamste succes beschouwt men het feit, dat de Boerenpartij het kabinet zal blijven steunen, ondanks dat de leiders dezer partij zich hebben teruggetrokken uit het kabinet. Naar in Stockholm verluidt zou Manner heim, die thans in Helsinki vertoeft, in de komende dagen benoemd worden tot regent van Finland. De belangrijkste verandering ten opzichte van Zweden is het terugroepen van Erkko, die wel licht door Paasikivi zal worden vervan gen. Deze heeft hier goede relaties en zou de niet meer zoo hechte banden tusschen beide landen kunnen ver sterken. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt Aan het Westelijk front geen bijzon dere gebeurtenissen. Bij vergeefsche aanvallen van enkele Britsche vliegtuigen op patrouillesche- pen in de Duitsche bocht is een Engelsch Bristol-Blenheim-toestel door een Duitsch jachtvliegtuig neergeschoten. Van de vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van 27 op 28 Maart wederom met schending van Deensch, Neder- landsch, Belgisch en Luxemburgsch rechtsgebied over de Duitsche grens Duitschland in- en uitvlogen, werd een Britsch vliegtuig door ons luchtaf weergeschut brandend neergehaald. Een deel der bemanning werd gevangen ge nomen. Alle reservisten tusschen de 40 44 jaar zijn door de militaire overheid opgeroepen tusschen 1 en 19 April voet herkeuring. Zij zullen niet worden in* gelijfd. doch slechts worden onderzocht naar hun geschiktheid voor den mili' tairen dienst voor het geval zij in tijd van nood zouden moeten worden geroepen. Besprekingen te Aleppo United Press meldt uit Aleppo Bij een Britsch-Fransch-Turksche militaire bespreking is besloten tot sa menwerking op basis van het drievou dige pact van wederkeerigen bijstand Deze bijeenkomst werd bij gewoond door den maarschalk van de lucht macht sir William Mitchell, door ge neraal Jauneaud, de chefs van de geal lieerde luchtmacht in het Nabije Oosten en door generaal Assim Guen- guez, plaatsvervangend chef van den Turkschen generalen staf. Verscherpte afweer tegen spionnage in Engeland Aan zeelieden van neutrale Euro- peesche schepen werd gisteren toestem ming geweigerd te Huil en Grimsby van boord te gaan in verband met de verscherpte maatregelen, welke tegen spionnage genomen zijn. Ongeveer een honderdtal Nederlandsche, Noorsche en Zweedsche zeelieden zijn hierbij be trokken. Tot nu toe waren zij vrij van boord te gaan en konden zoodoende spreken met Engelsche zeelieden en op die wijze in de havens zelf of in neu trale havens waardevolle inlichtingen verstrekken aan vijandelijke spionnen. Naar verwacht wordt zullen de haven- wachten over geheel Engeland worden versterkt. Captain Altham van de marine- contraspionnagedienst verklaarde, dat de wijze, waarop Engeland zich ver weert tegen spionnen heel wat onbe hagelijkheid heeft gewekt. Officieele kringen worden ervan beschuldigd al te mild op te treden tegen buitenlan ders, waardoor de nazi’s een „prachtig rookscherm” hebben voor het zenden van spionnen naar Engeland. Een ge vaar van dezen oorlog is, dat er een zoo groot aantal zoogenaamde vluchte lingen is. Een groot aantal van hen is natuurlijk volmaakt onschuldig, maar zij dienen dan toch als een rookscherm voor de werkelijke spionnen. De meeste zeelui weten hun mond te houden, maar er zijn onder hen praat zieke elementen en uitzonderingen, die gevaarlijk zijn. De vloot heeft voor alles stilzwijgen noodig om tot succes volle operaties te kunen overgaan. In het bijzonder waarschuwde hij er tegen te spreken over de zes types kanonnen, waarmee de koopvaardij schepen zijn bewapend. Reeds werden achtduizend buitenlanders door recht banken ondervraagd en vrijgesteld van interneering. In parlementskringen ver wacht men, dat op grootere werkzaam heid der politie zal worden aangedron gen en ook dat het buitenlanders niet veroorloofd zal worden binnen dertig mijlen van de kust te komen. Een nieuwe afdeeling stelt een onderzoek in naar de nationaliteit van alle ge ëmployeerden in bedrijven, die op de een of andere wijze met de defensie in verband staan. den laatsten vervaardigd, politie fabriek is voorstad De Belgische militaire criticus, kolo nel Requette, bespreekt in de „Inde pendence Beige” de kansen op veld slagen aan het Westelijk front. Frankrijk en Duitschland, schrijft hij, zijn als twee onneembare forten en iedere beslissende operatie aan dit front schijnt uitgesloten. Doch het ein de van de volkomen stagnatie is even wel te voorzien in verband met de blokkade, welke in dezen oorlog van het grootste belang is. Op het oogen- blik laten de tegenover elkaar staande legers de nabijgelegen vijandelijke fa brieken werken, hetgeen paradoxaal is. Aan den anderen kant kan de blok kade niet werkzaam zijn, dan wanneer men het geblokkeerde land dwingt, zijn voorraden snel op te gebruiken. Deze overwegingen doen concludeeren tot de ontwikkeling van een zekere activiteit in de naaste toekomst. Te Stockholm zijn wegens spionnage veroordeeld Georg Koch tot drie jaar dwangarbeid, dr. Georg Michael en Konrad Karlsson ieder tot 10 maanden en Koch’s moeder tot drie maanden dwangarbeid. Allen, behalve Karlsson, waren Duitsche emigranten. Koch, die in 1922 in Zweden kwam, was secre taris van de Duitsche kolonie, Michael was sedert 1917 als geneesheer aan de Duitsche legatie verbonden. De regeering heeft een speciale com missie voor de munitie ingesteld, wel ke rechtstreeks onder de regeering zal staan. Het zal de taak van de commis sie zijn, te zorgen voor de noodige grondstoffen voor de vervaardiging van munitie. Het torpedeeren van de „Edmund Hugo Stinnes” De Deensche raad voor de scheep vaart heeft het torpedeeren van het Duitsche schip „Edmund Hugo Stin nes” in den nacht van 23 op 24 Maart behandeld. De Deensche raad behan delt ook de aangelegenheden van bui tenlandsche schepen, wanneer schip breukelingen onmiddellijk naar Dene marken komen en de eigenaars van de schepen dit verlangen. De stuurman van de „Edmund Hugo Stinnes” verklaarde, dat het Britsche oorlogsschip eerst een waarschuwings schot heeft gelost en hierna met scherp heeft geschoten, waardoor twee opvarenden werden gewond. Het schip draaide daarop bij. De kapitein liet allesklaar maken om het schip tot zinken te brengen, doch het oorlogs schip vuurde een torpedo af, welke het schip tot zinken bracht. De Brit ten verlangden, dat de kapitein zou worden uitgeleverd en hij werd aan boord van den onderzeeër genomen. De stuurman verklaarde verder, dat het schip twee zeemijlen van de kust is getorpedeerd. De ligging van het wrak zal door een Deensch inspectie- schip worden bepaald, wanneer het weer gunstiger is. omdat de industrieele situatie de laat ste zes maanden naar verluidt niet gunstig zou zijn. Gisteravond is brand uitgebroken in de Bergmann electrische productenfa- waar werd Press, af. Nog ertstransport door Scandinavische territoriale wateren Het bewijs, dat de Britsche blokkade van het Skagerrak niet voor honderd procent efficient is en nog steeds ga ten vertoont, waardoor de Duitsche ijzerertsschepen tusschen Duitsche ha vens en Narvik kunnen varen, wordt geleverd door de aankondiging, dat de „Altmark” de haven van Kiel is bin- nengeloopen. De Duitsche schepen kunnen nog steeds de Engelschen ver mijden door in de territoriale wateren langs de Noorsche en Zweedsche kus ten te varen tot ze de wateren rond Denemarken bereiken. De Duitsche trawler .Wilhelm und Maria” is op de kust van Jutland aan den grond geloopen, naar verluidt door dezelfde oorzaak als waardoor de „Ost- preussen” aan den grond is geloopen. namelijk tengevolge van manoeuvres, bedoeld om Engelsche oorlogsschepen en onderzeeërs te ontloopen. Dit be wijst dat Engeland waaxzaam blijft. Een vreemde noot in tie geheele si tuatie is, dat terwijl de Duitsche zee lieden al het mogelijke doen om te ver mijden,dat zij de Britsche oorlogssche pen ontmoeten, en daardoor in neu trale wateren blijven, zich tegelijker tijd Britsche koopvaarders in de terri toriale wateren bevinden om de Duit sche U-booten te vermijden, welke ge regeld in open wateren gesignaleerd worden. Zoodoende moet Noorwegen, dat reeds zoovele moeilijkheden met haar eigen scheepvaart heeft, thans nog trachten zoowel de Duitschers als de geallieerden tevreden te stellen. Over de stranding van den trawler „Wilhelm und Maria" wordt gemeld, dat de geheele bemanning door een Deenschen kustvaarder werd gered. Ook Rusland een lek in de blokkade De Engelsche bladen brengen het be zoek, dat de sovjet-ambassadeur Mais ky gisteren aan Halifax gebracht heeft, in verband met de aanhouding van de Russische schepen „Vladimir Maya- kowsky” en „Selenga”, welke met een lading tin, antimoon en wolfram te Hongkong worden vastgehouden. De bladen schrijven, dat ladingen metalen Duitschland uit de Vereenig de Staten bereikt hebben via den Grooten Oceaan. Wladiwostok en den Transsiberischen spoorweg. Voorts, dat de Duitschers en Russen den laat sten tijd groote hoeveelheden grond stoffen hebben gekocht in Neder- landsch-Indië en dat de daar liggende Duitsche schepen gebruikt zouden kun nen worden om via Wladiwostok de blokk ide te breken. Goedingeiicnte Amerikaansche waar nemers zijn van meening, dat de En- gelsch-Russische scheepvaartmoeilijk- heden te regelen zijn. Deskundigen wijzen er op, dat de sovjets regelmatig veertigduizend ton erts en koper per jaar uit het buitenland betrekken en van de Vereenigde Staten afhankelijk is voor molybdenum. Men gelooft daar om niet, dat Rusland koper en andere metalen naar Duitschland zal vervoe ren. maar wel dat het alles voor bin nenlandse!) gebruik zal reserveeren, De president der Finsche republiek Kallio heeft de leden van het afgetre den kabinet ontvangen en hen toege sproken. Hij zeide Wij kunnen onze meening hebben over de hardheid der vredesvoorwaar den, maar de natie en het parlement hebben begrepen, dat een zware vrede meer waard is dan een bloedige oorlog tegen een machtig er vijand, waarvan de gevolgen onoverzienbaar zouden zijn geweest. beschuldigd worden honderden buiten landers uit Zuid-Amerika binnenge smokkeld te hebben tegen 250 dollar per persoon. Uit Montevideo wordt gemeld, dat geen der in Uruguay geïnterneerden wordt vermist. Twee opvarenden van de „Graf Spee”, die in Cordoba zijn geïnter neerd, vonden dadelijk werk als be roepsvoetballers voor plaatselijke Beiden waren vooraanstaande naar verluidt uit het vloot- Vijf-en-zeventig begaven zich van den van beslissing, indien een aanval op Nederland zou worden gedaan De Finsche troepen betrekken nieuwe stellingen. Achter de nieuwe staatsgrenzen heb ben de Finsche troepen de stellingen betrokken. Het departement van binnenlandsche zaken heeft het betreden van het ge bied in kwestie verboden. Buitenlan ders mogen er slechts met speciale ver gunning binnenkomen. Voor de doorreis over Tornea en Haparanda naar Zweden gelden bij zondere bepalingen. Geheel Italië viert vandaag het feit, dat Mussolini 18 jaar geleden het Ita- liaansche luchtwapen oprichtte. Op den eervollen dag der Italiaansche luchtmacht, zoo schrijven de bladen, welke technisch en moreel bij geen andere luchtvloot achterstaat, moet de leus zijn steeds meer en steeds betere vliegtuigen bouwen. Mussolini ver leent vandaag decoraties aan vliegers, die zich bijzonder hebben onderschei den. Geredden van Noorsch schip binnengebracht. Drie vrouwen en twee kinderen, o.w. een zuigeling, behooren tot de 42 geredden van het vergane Noorsche stoomschip „Cometa”. Zij werden gis teren in een haven aan de Noordoost kust van Schotland binnengebracht. Eenige geredden hebben verklaard, dat zij 17 uur hadden rondgezwalkt eer zij werden opgepikt. Te Berlijn doet, aldus Belga, het hardnekkige gerucht de ronde, dat Hitler binnenkort in den Rijksdag een rede zal houden. Bevoegde kringen ver klaren echter niets van een bijeen komst te weten. Geïnterneerden van de „Graf Spee’ ontsnapt Amerikaansche regeeringcautorttei- ten hebben een onderzoek ingesteld naar de geruchten als zouden verschil lende opvarenden van de ..Graf Spee” in de Vereenigde Staten gesmokkeld zijn. Inlichtingen werden niet ver strekt, hoewel het bekend is, dat acht ITALIË. Kolonel Ladislas Hary, commandant van de Hongaarsche luchtmacht, is naar Rome vertrokken. Het doel van deze reis is een bezoek te brengen aan den Italiaanschen onderstaatssecretaris voor luchtvaart, generaal Pricolo, om hem het grootkuis van de orde van verdienste te overhandigen, dat hem door admiraal Horthy is verleend. In het kader van de cultureele over eenkomst tusschen Duitschland en Ita lië worden twee permanente leerstoe len voor Italiaansche letterkunde aan de universiteiten Keulen en München opgericht. In Berlijn wordt bovendien een nieuwe leerstoel opgericht voor „ethnografie en geografie van Italië”. .Over het algemeen een kalme nacht. Voorts zal het onderricht in de Ita liaansche taal op de scholen bevorderd worden. De „Altmark” te Kiel aangekomen Het Duitsche tankschip „Altmark”, teit, zooals België deze in de praktijk dat op 16 Februari in de Jössing-fjord door een Engelsch oorlogsschip geën terd werd, is gisteren in de haven van Kiel aangekomen. De „Altmark” had de Jössingfjord meer dan drie weken geleden verlaten en zich naar de nabijgelegen Sande- fjord begeven, waar het schip twee we ken bleef liggen. Ongeveer tien dagen later vertrok het schip vandaar naar Duitschland. Omtrent de bewegingen van de „Altmark” heerschte groote geheimzinnigheid, daar de Noorsche wet de verspreiding van inlichtingen over de bewegingen van het schip be lette. Naar verluidt, heeft een Noorsch oorlogsschip de „Altmark” op een ge deelte van zijn tocht vergezeld. Het Duitsche schip bleef onder de Noor sche kust varen en vervolgens naar het Zuiden onder de Zweedsche kust, ging voorbij Denemarken naar Duitsch- land. briek, munitie United den omtrek legen in de voorstad Wilhelmsruh. Groote hoeveelheden hout zijn in de vlammen opgegaan. De oorzaak is nog niet bekend. Omstreeks drie uur van nacht nam het vuur af. Naar verluidt zouden er ook kleine munitievoorraden zijn opgeslagen, hoewel dit niet be vestigd kon worden. Men vertelde on zen correspondent dat de brand om ongeveer 10 uur ’s-avonds uit was ge- brandweer- naar brand Burgers zonder spe ciaal bewijs mochten de terreinen niet meer naderen. Inlichtingen wenschte de politie onzen correspondent niet te verstrekken, Menschen, die in de buurt woonden verklaarden, dat zij verschil lende explosies hadden gehoord. Men antwoordde ontwijkend op de vraag, wat de Bergmann-fabrieken eigenlijk produceeren De schade wordt geschat op honderdduizend dollar. Kleine flacon f 1.15 Groote flacon f 1.90 VAN Sedert meet dan 30 iaat wordt Siroop Famel door doktoren gewaardeerd als een betrouw baar geneesmiddel ter bestrij ding van aandoeningen der ademhalingsorganen. TWEE BANKROOVERS DOOD GESCHOTEN. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■«■«■■■■■■■■■■■■■■■■a Vrijheid HANDELSBESPREKINGEN MET HONGARIJE. DE REORGANISATIE VAN HET LEGER. Am. OP DE BEGROOTING IS 14 MILLIOEN MINDER VOOR WERKLOOZEN- STEUN UITGETROKKEN. MILITAIR VLIEGTUIG IN EEN RIVIER GESTORT. Bij apotheker* en drogisten In verpakkingen van IQ, 30 en 60 tabletten. j HERKEURING VAN DE 40- TOT 4*' JARIGEN. SPIONNEN VEROORDEELD. SPECIALE COMMISSIE VOOR DE MUNITIE. LUCHTWAPEN 18 JAAR OUD. GERUCHTEN OVER EEN BIJEENKOMST DEN RIJKSDAG. COMMANDANT VAN DE HONGAAR SCHE LUCHTMACHT NAAR ROME. TWEE ITALIAANSCHE LEER STOELEN.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2