het De verlaten stad aan Fransche front Haagsche Courant van Donderdag 28 Maart 1940 SANOSTO L „Het lékkere leverlraan-product!" A BA N t BINNENLAND RECHTZAKEN „Nog één heel klein 9 het Evacuatie heeft plaats gehad en alleen zij, die nuttige diensten kunnen verrichten zijn gebleven Ontstemming onder tramweg personeel DERDE BLAD, PAGINA 1. Een kazemat, waarin zich kanonnen van zwaar kaliber bevinden, in de Magmollime. Weerkundige Waarnemingen Barometerstand van hedenmiddag 12 mr Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren DE HAAGSCHE SPIONNAGE- ZAAK Heffingen ten behoeve van Leeningfonds 1940 Meerendeel der leden in Helsinki aangekomen Aan van H. de maximum-straf opgelegd Minister de Geer maakt geen bezwaar tegen beperking tot 5 jaren De Nederlandsche ambulance voor Finland ZIJN ECHTGENOOTE VEROORDEELD TOT ANDERHALF JAAR, mr. B. TOT TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF (Van onzen specialen verslaggever.) u. uur: arctische hoogedrukgebied 1 Geen doode stad had Tegen 1941 zal versterking der middelen noodig zijn. 4 4 i f I 4 f f f I I I I I I I I i I i I i .1 Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal Woensdagmid- iag 3 April om één uur bijeenkomen. Op de agenda staat o.m. het wetsont werp tot aanwijzing van heffingen ten behoeve van het Leeningfonds 1940 en de begrooting van het Werkloosheids- subsidiefonds voor 1940. Ook het wets ontwerp tot heffing van een winstbe lasting zal aan de orde zijn, indien het eindverslag is uitgebracht, maar het ligt in het voornemen van den voorzitter de behandeling van dit ontwerp niet te doen aanvangen voor Vrijdag 5 April. vonnis is hulpzaam plannen. De officier van Justitie S. be- diens ver was het Arrondissements-rechtbank BROCADES STHEEMAN 8. PHARMACIA douanebeambten. In de stad zelf wordt door verschillende honderden agenten en militaire patrouilles voortdurend dag en nacht de eene rondgang na de an dere gemaakt en dat toezicht is afdoen de gebleken. Aan de geëvacueerde bewoners heeft men alle faciliteiten verleend om zoo veel mogelijk van hun eigendommen weg te halen, want toen na een veer tien dagen bleek, dat de vijandelijk heden niet onmiddellijk een zoodanig karakter namen, dat een kort verblijf in de stad gevaarlijk zou zijn, heeft men niet willen verhinderen, dat d< kapitalen aan koopwaar, kostbaarheden en huishoudelijke artikelen, eveneens naar veiliger streken werden overge bracht. Sinds dien tijd zijn er dan ook ongeveer 100.000 der 180.000 inwoners teruggekeerd, om er tenminste iets van hun eigendommen weg te halen. Wie achterbleven. Buiten de ordedienst, welke over al de verlaten huizen waakt, verblijven nog in die stad brandweerlieden en manschappen der passieve luchtverde diging, die gelukkig nog geen dienst hebben moeten verrichten en een aan tal medici en verpleegsters, die daar de ziekenhuizen gesloten zijn een nood-hospitaal hebben ingericht in een klooster van Capucijnerpaters. Verder heeft de burgemeester er op gestaan met enkele ambtenaren in zijn gemeen te te verblijven en zijn medeburgers, die allen naar dezelfde streek van Frankrijk zijn overgebracht, heeft hij niet willen volgen, maar de zorg over hen opgedragen aan zijn oudsten wet houder. Ook de geestelijke overheid is op haar post gebleven en in de crypte van de prachtige kathedraal, waar een soldaat op het harmonium het Misoffer begeleidde, zagen wij den bisschop in aandachtig gebed verzonken. Met de werklieden van een tiental in de bui tenwijken gelegen fabrieken, die toe stemming hebben verkregen den arbeid te hervatten en met de enkele winke liers, die voor deze zeer beperkte be volking voldoende zijn, vormen deze de kern, die de ziel van de stad le vend houden. Er behoort ongetwijfeld een groote dosis moed toe om in deze omstandig heden in die stad te blijven wonen. Alle verstrooiingen, welke op zijn tijd een ieder wel eens noodig heeft, ontbreken, en niemand mag zich na half tien ’s avonds op straat begeven. Deze maatregelen zijn niet overbodig, want de breedte van den Rijn scheidt de menschen hier van den vijand en al is in dezen vreemden oorlog nog slechts betrekkelijk weinig kruit verschoten, wie weet, wat de dag van morgen bren gen kan. Verder gingen we door de eenzame straten: hier en daar sloop met de staart tusschen de beenen een achter gelaten hond voorbij, zielig beest, dat geen tehuis meer had, waar het etens bakje klaar staat en nu door de straten zwerft en leeft van afval. De bruggen van het havencomplex gingen we over, prikkeldraadversperringen noodzaakten de chauffeurs tot vreemde acrobatie, doch bijna nergens zagen we tot onze groote verwondering militaire activi teit. Hier en daar een schildwacht, die de papieren controleerde, maar waar waren de anderen, die duizenden en duizenden mannen, die overal langs de Rijnoevers scherpe wacht houden? „Ze zijn er, maak u maar niet on gerust", verzekerde ons de ons bege leidende kapitein, „maar u moet ze onder den grond zoeken en niet er bo ven”. De verhooging van het in voerrecht op benzine. Met betrekking tot de bezwaren, tegen de verhooging van het bijzonder invoerrecht op benzine geuit, is de mi nister het eens met de leden, die be- toogen, dat deze bezwaren, voor zoover ze al niet te breed uitgemeten zijn, nu de noodige middelen tot dekking van de buitengewone uitgaven gevonden moeten worden niet zoo zwaar wegen, dat de verhooging van genoemd invoer recht daarop zou moeten afstuiten. Betaling motorrijtuigenbe lasting per maand De minister is bereid met zijn ambt genoot van Waterstaat in overleg te treden nopens een wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet in dien zin, dat de mogelijkheid worde geopend de motorrijtuigenbelasting per maand te betalen. Barometer v.m, 3 gr. en Barometer stationnair. Neen, dood is die stad niet, ze slaapt in afwachting van betere tijden en dat latente leven, dat elk oogenblik weer tot volle activiteit kan ontwaken, voelt men aan niettegenstaande die drukken de eenzaamheid. Die zucht tot nieuw leven bespeurt men overal, waar nog menschen wonen tusschen die verlaten huizen. We zagen in de hall van een der groote stedelijke gebouwen een pracht verzameling goed-onderhouden dwergcactussen, elders heerschte opge wekt leven aan wel-voorziene tafels in een der twee restaurants, die ten be hoeve der bewoners vergunning hebben gekregen open te blijven. Het was ove rigens een vreemde gewaarwording, toen we uit de koude straat plotseling een stroom weldoende warme lucht ons voelden tegenwaaien van uit de vol komen gecamoufleerde draaideur van dit restaurant. Aan geen enkel teeken was uit de verlaten straat te merken, dat hier hongerige gasten op rijke menus onthaald konden worden en plot seling stonden we daar midden in een zaal, waar bijna alle tafels bezet waren met menschen. In de eerste plaats zijn de stedelijke en militaire autoriteiten er op uit geweest de bezittingen van de geëvacueerde bewoners der groote stad afdoende te beveiligen. Een reeks maatregelen zijn daartoe door den plaat- selijken commandant uitgevaardigd: niemand, maar dan ook absoluut nie mand mag de stad binnenkomen of ver laten zonder voorafgaande toestemming en daarom zijn alle toegangen afgezet met militaire posten en bewapende Maar Dokter heeft gezegd, dat 3 theelepeltjes per dag voldoende voor hem zijn. Dus hoe heerlijk Sanostol ook smaakt, de kurk gaat erop! Sanostol Is een volwaardig levertraan-product, smakelijk ge maakt met het sap van zonrijpe sinaasappelen en nóg waardevoller gemaakt door toevoeging van mout, dat veel diastase bevat. Een schat van vitaminen A, D. C en B is in Sanostol vereenigd. Per flacon f. 1.40. In de extra-voordeelige „familieverpakking” (2'/a X zooveel) slechts f. 2.75. Sanostol is óók voor volwassenen het aangenaamste, natuurlijke tonicum. Bij het Nederlandsche Roode Kruis is gisteravond een telegram uit Helsin ki ontvangen, waarin gemeld wordt, dat vier doktoren en zestien verpleegsters, deeluitmakende van de ambulance voor Finland, in de Finsche hoofdstad zijn aangekomen. Heden zouden de overige leden van de Nederlandsche ambulance, drie dok toren en vijf verpleegsters, in Helsinki worden verwacht. o r Een brugversperring. Toen zagen we plotseling om den hoek van een straat de machtige bo gen der twee Rijnbruggen voor ons lig gen. Van de spoorbrug was het mobiele gedeelte op Franschen bodem openge draaid, doch de brug voor voetgangers- en automobielverkeer is vast. Daar tot nu toe de noodzakelijkheid nog niet is gebleken die brug op te blazen, heeft men zich tevreden gesteld met het bpu- wen van ’n versterking, welke den toe gang volkomen afsluit en elke verras sing onmogelijk maakt. Geschut en mitrailleurs steken de dreigende loe pen door nauwe schietgaten en bestrij ken het heele brugdek, dat slechts zichtbaar is met behulp van periscopen. Wat men ziet door dien periscoop? Weinig, heel weinig: scherven van vele gebroken flesschen, prikkeldraadver sperringen en daar aan het andere uit einde op ruim 200 m. afstand een ha kenkruisvlag aan den top van een paal. Maar menschen, soldaten? Geen enkele. En toch zijn ze er, want nauwe lijks een tiental dagen' voor ons be zoek heeft het nog duchtig gespookt in dien hoek, hebben de mitrailleurs woedend gerateld. Of we soms een be ter kijkje willen hebben op den Duit- schen oever, vraagt ons een officier. Natuurlijk willen we dat en door een nauwe kronkelende loopgraaf klimmen we over naar de spoorbrug. Onder het stalen gevaarte van den opengedraaiden boog moeten we doorkruipen tot we den vrij hoog oploopenden oever be reikt hebben. Op onze hurken kijken we er over en we zien uit over den Rijn, welke hier ongeveer 240 m. breed is. Het is een rustig en vreedzaam landschap, weilanden strekken zich uit aan beide zijden, hier en daar staan boerderijtjes, verderop rijen zich de da ken van een dorpje aaneen. Doch geen mensch, geen dier brengt leven en be weging in die beweginglooze stilte. Vlak voor ons aan den overkant zien we een Duitsch blokhuis, waarvan de betonnen voorkant bijna gelijk ligt met het niveau van de rivier, daar de oever ginds veel lager is dan aan den Franschen 'kant. En wanneer we ver derop kijken, stroomop- en afwaarts, dan zien we overal van die grauwe blokhuisgevels afsteken tegen het groen, overal zijn kanonnen en mitrail leurs naar dezen kant gericht, waar overigens minstens evenveel geschut staat opgesteld om een mogelijken aan val af te slaan. „Laat ze maar komen", verklaart ons vol zelfvertrouwen een der officie ren, „we zijn klaar en de ontvangst zal warm zijn”. En dan wijst hij zoo in het vage weg om zich heen: „Daar ginds en verderop staan eenige ver rassingen opgesteld, welke hen wel heel gauw tot rede zullen brengen” Hoog boven al dit oorlogsbedrijf waait aan een paal bij den ingang van de brug de Fransche vlag, een oude, verregende vlag, die reeds meer dan zes maanden wind en weer trotseert en aan den voet van dien paal ligt een denneboom op den grond, twee emble men, waaraan de bezetting met hart en ziel gehecht is: aan dien verrafelden vlag, omdat hij daar hangt sinds het begin van den oorlog, aan dien den neboom, omdat hij aan een kleine episode herinnert, waarop allen nog trotsch zijn. Het was in den Kerst nacht van het vorige jaar: aan Duit- schen kant waren talrijke Kerstboom pjes geplant en de Franschen hadden het zich in den kop gezet een van die boompjes te bemachtigen, s Nachts in het ^tikkedonker sloop een onderoffi cier met halsbrekende, acrobatische vaardigheid van boog tot boog, steeds dichter naar de Duitsche linies. Na der en nader kwam hij bij de boompjes totdat hij er eindelijk een kon bemach tigen zonder dat de schildwacht het opmerkte en met zijn buit kon terug sluipen naar den Franschen kant. Ge volg? Acht dagen woedend mitrailleur, vuur van de Duitschers, die dit bra- vourstukje maar niet konden verkrop pen. Zoo waken daar in die eenzame stad dezelfde jongens als in de versterkin gen van de Maginotlinie, even eenzaam en even sober is er hun leven als dat hunner kameraden in de stellingen te midden der bosschen en hetzelfde insigne dragen zij op hun mutsen: „On ne passera pas”. Het weer in ons land blijft onder in vloed van de depressiekern. die van De nemarken naar Zuid-Zweden is getrok ken. Gisteren nam zij nog iets in diepte toe, maar thans is zij langzaam aan het opvullen. Tengevolge van de drukstijgin- gen in het Westen eenerzijds en het uitdiepen van de depressie over Zuid- Scandinavië anderzijds is het luchtdruk- verval over ons land t oegenomen en wakkerde de Noordwestenwind tot storm achtig aan Daarbij werd het weer zeer buiig, met regen, sneeuw en hagel Ook over de Noordzee blijft het lucht- drukverval groot. De toevoer van koude lucht van polairen oorsprong bleef dien tengevolge nog onverminderd aanhouden. In geheel Scandinavië blijft het zeer koud. Het arctische hoogedrukgebied over Groenland neemt snel in beteekenis af onder invloed van een nieuwe depressie, die ook op Ijsland groote dalingen van den barometer veroorzaakt. Dit nieuwe minimum zal intensiteit van de polaira luchtstrooming spoedig doen afnemen. Zonsopgang: 29 Maart 5.43 u. Zonsondergang’ 29 Maart 6.28 u. Lanta r er s aan: 29 Maart tot 5.13 u.; v.m. 19 Maart 6.58 u. nam. Hoogwater te Scheveningen: 29 Maart ’s morgens 6.20 u., nam. 6.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. tegen mr. B. een gevangenisstraf van twee Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de hef fingen ten behoeve van het Leening fonds 1940 is het volgende ontleend Het bedrag, dat tot dekking zal strekken van de gewone uitgaaf op de fondsbegrooting 18 millioen zal verkregen worden door het onder havige wetsontwerp. Als vaststaand mag reeds worden aangenomen, dat het volgend jaar met de opbrengst van dit wetsont werp niet zal kunnen worden vol staan. In dat jaar toch zal, volgens het on langs aangenomen ontwerp tot instel ling van een Leeningfonds, meer be- noodigd zijn een bedrag, gelijkstaande met een 15-jarige annuiteit van de in 1940 te doene mobilisatie-uitgaven, na dat deze laatste zullen zijn verminderd met de aan den Staat komende bate van de herwaardeering van het goud. In dit meerdere zal door het onder havige wetsontwerp nog slechts voor 9 millioen worden voorzien. Immers de opbrengst ervan, welke voor het loopende jaar (waarin het slechts ge deeltelijk zal werken) op 18 millioen is geraamd, zal in 1941 bedragen 2 millioen. De meergemelde 9 millioen zullen, indien de oorlog het geheele jaar voortduurt, waarschijnlijk niet veel meer dan .een vijfde beloopen van wat de gewone dienst van het Leening fonds in 1941, boven dien van het loo pende jaar, aan uitgaaf en dus aan in komst zal vergen. Ook indien de oorlog vroeger ein digt, zal een versterking van de jaarlijksche middelen van het Lee- ningsfonds tegen 1941 noodig zijn. Het voornemen bestaat dan ook, te dien aanzien in het aanstaande na jaar voorstellen bij de Staten- Generaal in te dienen. De minister moet bezwaar maken, zich over die voorstellen reeds thans uit te laten. Minister Kuyper heeft eens, toen men inlichtingen vroeg om trent wetgevende plannen, welke in voorbereiding waren, geantwoord de heeren worden straks tot mee-aanzitten aan den disch genoodigd, maar zij blijven beter buiten de keuken of wil men een ander beeld, de heeren mogen straks het kind mee ten doop houden, doch ik zie hen liever niet in de kraam kamer. Den aandrang van een aantal leden om reeds thans een verder gaanden belastingdruk ingevolge den oorlogs toestand op te leggen moet de minis ter evenzeer afwijzen als den aandrang van andere leden om de inwerkingtre ding van de voorgestelde heffingen nog eenigen tijd uit te stellen. Tijdelijk karakter. Geen bezwaar daarentegen zou hij er tegen hebben, aan de voorgestelde heffingen een tijdelijk karakter te geven. Een termijn van vijf jaren zou dan b.v. in aanmerking kunnen komen. De heffingen op koffie en suiker. De aangevoerde bezwaren tegen de koffie en maar in Voorzoo- dusver waar de op dit uitzonderlijke 757J mm., 12 u. 757J m.m.; thermometer resp. 4 gr na Ergens aan het front, Maart. Ofschoon de oorlog aan het Fransch- Duitsche front nog niet in al zijn moorddadig geweld is losgebarsten, zijn in de onmiddellijke nabijheid der grens talrijke dorpen en steden, hetzij uit mi litaire noodzaak, hetzij uit voorzichtig heid om de bevolking grooter leed te besparen, geheel ontruimd. Een ware volksverhuizing is het geweest: hon derdduizenden hebben hun huizen moe ten verlaten, hebben achtergelaten alles, wat zij bezaten en met een slechts schamele bagage zijn zij overgebracht naar veiliger oorden. Wanneer men langs het front reizende door die verlaten dorpen trekt, dan is die indruk van eenzaamheid niet zoo heel erg sterk, omdat militairen de plaats der burgerbevolking hebben in genomen. Al is de activiteit er heel an ders dan die, welke er in vredestijd heerscht, men ziet er toch levende we zens in de straten, er zitten menschen voor de ramen, deuren gaan open en dicht, rook stijgt op uit de schoorstee nen, paardenhoeven trappelen op stee nen: er is leven en beweging, al is dit het leven van den oorlog. jaar, tegen van H. een gevangenisstraf van twee en een half jaar en tegen mevrouw van H. een gevangenisstraf van een jaar geëischt. De rechtbank heeft alle drie ver dachten schuldig verklaard aan mede plichtigheid aan poging tot „het opzet telijk bescheiden omtrent een zaak, waarvan de geheimhouding door het belang van den Staat wordt geboden, aan een buitenlandsche mogendheid mededeelen of in handen spelen” (ar tikel 98 Wetboek van Strafrecht) en deswege mr. B. veroordeeld conform den eisch tot twee jaar gevangenis straf, mevr, van H. tot één jaar en zes maanden en van H. tot twee jaar en acht maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft de gevangen neming van de drie verdachten gelast, overwegende, dat, voordat de von nissen in kracht van gewijsde zullen zijn gegaan, gevaar voor vluchten be staat. Bij deze straffen is de preven tieve hechtenis niet afgetrokken. Het maximum, dat aan deze dachten kon worden opgelegd 2 2/3 jaar gevangenisstraf, n.l maximum van zes jaar, dat op net misdrijf van art. 98 W. van S staat, tweemaal verminderd met een derde omdat slechts medeplichtigheid aan de poging tot het misdrijf ten laste was gelegd. Mr. Bourlier zal voor zijn cliënten, het echtpaar van H., hooger beroep aanteekenen. Geheel anders wordt dit beeld in een groote stad. Toen we aan kwamen rijden werd onze auto aan de grens aan gehouden door mobiele garden en ge wapende grensbeambten en streng wer den onze papieren gecontroleerd, want niemand mag die eenzaamheid betre den zonder speciale vergunning. Toen reden we binnen, straat na straat reden we door, overal gesloten luiken voor ramen zonder leven, winkels, waar geen klanten in- en uitgingen, hotels, waar geen gasten afstapten. Angstig, beklemmend was die stilte, die door geen auto-claxon verbroken werd, de trams gierden er niet met belgerinkel over de rails, geen lawaai van stoeiende kinderen kaatste op tegen de huizen. Toch krijgt men er niet het gevoel van een doode stad, het is eerder alsof het leven er ingeslapen is en op den prins uit hét sprookje wacht om te ontwaken. Hier en daar staan bloempotten in vensterbanken, boven een bioscoop hangt nog een schreeu wende reclameplaat en met reuze-let- ters staat er tusschen een Fransche kepi een Duitsche helm, de titel op geschre ven van de film, die in de laatste week van Augustus vertoond werd: „Coups de feu”. Ongewilde, maar helaas, ware voorspelling. In de étalagekast van een winkel er naast pronken nog modieuse dameshoedjes, ginds bij dien kapper kijkt het gepermanente hoofd van een modepop ijdel-voldaan in een spiegel en daar voor dien papierwinkel hangt een heele reeks ansichtkaarten met stads beelden nog buiten op een plank ge prikt, maar geen punaise ontbreekt aan een der hoeken. Op een plein wandelen we langs een krantenkiosk, aan alle zijden hangen nog dagbladen en tijd schriften met bont-gekleurde kaften voor de ramen, maar de data zijn van Augustus en begin September en het Augustusnummer van een Berlijnsch modeblad getuigt, dat toen nog vrede heerschte in Europa, ofschoon de titel op de „Illustration” er vlak naast: „Entre la paix et le guerre: la tension Européenne” er wel op duidt, dat de donkere dagen van tegenwoordig angst wekkend naderden. Bijeenkomst van leden der Nederland sche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Gisteren kwamen te Utrecht in het N.V. Huis de afgevaardigden van de personeelen der tramwegmaatschap- pijen, welke onder leiding der Neder landsche Spoorwegen staan, bijeen. De bijeenkomst was belegd door de Neder landsche vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Het hoofdbestuurslid, L. W. Peterse, gaf een uiteenzetting van de stappen, die door de leiding der organisaties be reids waren gedaan om tot een ver hooging van inkomsten te geraken. Spreker uitte ernstige teleurstelling over de houding van den president-di- recteur der Nederlandsche Spoorwe gen, die naar hij zeide tegen de wenschen van verscheidene tramweg- directeuren, die eenige tegemoetkoming noodig achten, in, niet alleen weigert deze tegemoetkoming te verleenen, maar zelfs een behoorlijke behandeling van deze zaak bemoeilijkt. Het standpunt der Nederlandsche Spoorwegen is blijkbaar, dat dan pas wat gedaan zal worden als voor het Rijks- en het spoorwegpersoneel iets is gedaan. Dit standpunt moet krachtig bestreden worden, wijl vroeger ieder verband tusschen de arbeidsvoorwaar den van het spoorwegpersoneel en die van deze tramgroepen zoowel door de Regeering als door de Nederlandsche Spoorwegen werd ontkend. De arbeids voorwaarden zijn dan ook nog belang rijk ongunstiger dan bij de N. S. Gevraagd was aan de Nederlandsche Spoorwegen vóór 27 Maart een nadere beslissing te nemen. Deze vraag bleef nog onbeantwoord. Aandrang uit de vergadering om door een daadwerkelijke actie het ver langen te ondersteunen werd voorals nog door het hoofdbestuur van de hand gewezen, zoo lang er nog onder hande lingen mogelijk zijn. Evenwel werd besloten zoo mogelijk in verdere samenwerking met de beide confessioneele organisaties op een spoe dige en gunstige wijziging in de hou ding der N. S. aan te dringen. In een nieuwe afwijzing meende het bestuur niet te zullen kunnen berusten. De Haagsche rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaken tegen mr. W. B. J. B„ hoofdcommies van het departement van Economische Zaken, G. W. F. van H., referendaris van het departement van Sociale Zaken en diens echtgenoote mevrouw W. A. H. van H. geboren van A„ die terecht hebben gestaan, verdacht betrokken te zijn in een spionnagezaak, waarbij de genaturaliseerde Duitscher ir. F. W. J H. P. S. gegevens betreffende in het buitenland aangehouden Nederland sche schepen aan een vreemde mogend heid heeft getracht in handen te spelen. De drie verdachten, over wie vandaag gewezen, zouden ir. zijn geweest bij De opcenten op de successie belasting. De bezwaren, welke worden aange voerd tegen de voorgestelde heffing van 15 opcenten op de successiebelas ting. worden door den minister onder schreven. Hij zeide dit reeds in de me morie van toelichting, maar voerde daar tevens de redenen aan, waarom, ondanks bedenkingen, in de gegeven omstandigheden die heffing zijns in ziens als onvermijdelijk behoort te worden aanvaard. Een verhooging van de vermogens belasting .waarvan in het ontwerp tot invoering van een „nationale inkom sten- en winstbelasting” een verlaging werd voorgesteld, kan niet in aanmer king komen. Evenmin kan worden gedacht aan een verhooging van de inkomstenbelas ting voor het Leeningfonds. nu een verhooging van die belasting met f 30 millioen voor den normalen dienst wordt voorbereid. voorgestelde heffingen op suiker zijn onmiskenbaar, dezen tijd niet overwegend, ver bekend, is Nederland tot het eenige land in Europa, koffie onbelast is. Datt dan oogenblik, nu naar een versterking der middelen moet worden uitgezien, allereerst aan deze uitzon derlijke ontheffing een eind komt, ligt toch wel zeer voor de hand. Suiker is tevoren reeds belast geweest met een hooger percentage dan er thans op zal drukken. Dat een verhooging van den huidigen accijns met slechts 2’4 cent per k.g. in dit tijdsgewricht redelijke grenzen zou overschrijden valt be zwaarlijk vol te houden. Verwachting tot den avond van 29 Mrt: Wind: krachtig tot matig. Noordelijk tot Westelijk; afnemend buiig, wisselende bewolking. lichte, plaatselijk matige nachtvorst; overdag iets zachter.. alhier vm. 8 11. III. f Vil Celsius hedenmiddag 12 5 z -j - j I /C5 i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9