Grlo’cvne STADSNIEUWS BINNENLAND Emser-Water en TTAAGSCHE COURANT VAN VRIJDAG 29 MAART 1940. DERDE BLAD. PAGINA 2. VERSCHILLENDE INLEIDINGEN De werkloosheid Actie van tramwegpersoneel J. W. H. Berden overleden Wijziging der Haringwet Een België-dag te Breda De Nederlandsche ambulance in Finland Instandhouding stoomvaart maatschappij „Zeeland” gewenscht Twee wetsontwerpen tot steun ingediend De wijziging van de wet op de Militaire Willemsorde HET NATIONAAL ONDER WIJS CONGRES GENOOTSCHAP „NEDERLAND- SPANJE” HET KOPVERBOD IN WERKING GETREDEN Dr. Schieffer’s Stofwisselingszout WIELRIJDER DOOR AUTO AANGEREDEN 1932: 26,5 (25,9); 1933: 1934: 1936: 1938: 1940: Voortzetting der behandeling van paedagogische vraagstukken RECLAMES. Vooral! Echt Gaat vandaag naar haar standplaats. HANDELSONDERNEMING „EMKA" - APELDOORN Thans wederom eenige daling t offer was de van den Het duurtevraagstuk door de Spoor wegen opnieuw in studie genomen. Zwaar door de oorlogsomstandigheden getroffen Oud-directeur van de Rijksschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam. van vestigd. De boterheffing. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 28 Maart tot 4 April vastgesteld op 80 cent per k.g. (onveranderd). 30,3 30,6 29,6 21,9 (30.7) ; (33,0); (30,6); (22.8) ; Vermengd met warme melk her van ouds beroemde middel bij Hoest Verkoudheid Griep INDISCHE MAIL. De Indische mail is hedenmiddag hier ter stede aangekomen en opgeno men in de derde bestelling. en van Voorkome men: verstopping, slechte ontlasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en inge wanden met Een weldaad voor het organismeI Flacon f 1.05. Dubbele flacon. 1 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. 25,5 (27,0); 32,0 (34,1); 25,8 (27.1); 22,0 (22,0). 1935; 1937: 1939: Echt op dit Handel* «••rb De onbewaakte overwegen In verband met de toestemming van den minister van Waterstaat aan de Nederlandsche spoorwegen om een drietal bewaakte overwegen in de spoorlijnen EistGeldermalsen, SchaesbergSimpelveld en Leeuwar denStavoren te veranderen in onbe waakte overwegen, wordt ons van de zijde van de Nederlandsche spoorwe gen medegedeeld, dat van deze ver gunning voorloopig geen gebruik zal worden gemaakt. De beschikbare flikkerlichtinstalla- ties zullen eerst worden geplaatst bij thans reeds bestaande onbewaakte overwegen. „ALLES VOOR HET MISDEELDE KIND”. De ’s-Grav. ontspanningsvereenigmg „Alles voor het misdeelde kind” zal morgen c.a. 350 kinderen in de gelegen heid stellen de dolle avonturen van „Sjors van de Rebellenclub" in het ge bouw Diligentia, Lange Voorhout, bij te wonen. tot versterking der economische betrek kingen kunnen bijdragen. Van Belgi sche zijde zullen als sprekers optreden prof. ir. P. de Smet, hoogleeraar aan de universiteit van Leuven, senator en oud-minister van economische zaken, mr. L. Delwaide, schepen van de stad Antwerpen en lid der volksvertegen woordiging, terwijl van Nederlandsche zijde zullen spreken mr. B. J. M. van Spaendonck, secretaris der algemeene katholieke werkgeversvereeniging. en ir. A. Plate, voorzitter van het hoofd bestuur der Nederlandsche maatschap pij voor handel en nijverheid. Verwacht wordt, dat de België-dag o.m. zal worden vereerd met de aan wezigheid van minister Steenberghe en van den Belgischen gezant alhier. De deelnemers aan de bijeenkomst zullen in den namiddag door het ge meentebestuur van Breda worden ont vangen. Strafbaarheid van rechtspersonen. Ingediend is een ontwerp van wet tot nadere wijziging van de Haringwet 1927. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Bij gelegenheid van de wijziging van de Haringwet 1927 in 1937 is in die wet artikel 15, betrekking hebbende op de strafbaarheid van rechtsperso nen, komen te vervallen. De practijk heeft intusschen aangetoond, dat, in het licht van de jurisprudentie zooals deze zich sedert heeft ontwikkeld, een regeling op dat punt in de wet be zwaarlijk kan worden gemist. De mi nister meent dan ook, dat er aanlei ding is, de vervallen bepaling, zij het in een gewijzigde redactie, zooals deze na overleg met het departement van Justitie in den laatsten tijd in som mige andere wetten, o.a. in de Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937 bij haar wij ziging door de wet van 14 December 1939 werd opgenomen, wederom in de Haringwet 1927 aan te brengen Het onderhavige ontwerp van wet strekt daartoe, Een wondermiddel - dót is Glorine. In schoonmaaktijd komt het letterlijk overal bij te pas. Voor het bleeken van Uw goed. Voor het reinigen van gootsteen, aanrecht, vloeren en closets. Voor de ziekenwasch. Voor het verwijderen van vele soorten vlekken. Aansluiting lager en mid delbaar onderwijs. In de middagzitting voerde als eerste spreker het woord de heer J. A. Sellen- raad, gemeentelijk inspecteur bij het lager onderwijs te Enschede, over het onderwerp „Aansluiting van lager on derwijs en middelbaar onderwijs” Spreker lichtte de volgende stellingen toe1. De overgang van lager onder wijs op middelbaar onderwijs wordt beïnvloed door sociologische, economi sche en psychologische factoren. 2. De taak van het L.O. is verantwoord, wan neer ze een voor het geheele land vast gestelde hoeveelheid feitenmateriaal aan de leerlingen meegeeft. 3. Het voorbereidend H.O. stelle bij de toe lating een onderzoek in naar het in zicht der leerlingen 4. Het M.O. worde eenvoudiger en meer aangepast aan de eischen, welke het practische leven stelt en 5 Alleen het V.H.O. geve toe lating tot de universiteit. Over hetzelfde onderwerp sprak ver volgens dr. W F. de Groot, directeur van de Dalton-H.B.S. alhier. Deze in leider ontwikkelde de volgende stel lingen 1. Twee-en-twintig procent van de candidaten tot de eerste klas der H.B.S.-en te ’s-Gravenhage toegelaten der ver- „vereeniging in heerschte den! vroolijke stem ming. Den len prijs behaalden de dr mes Polak en den tweeden PrUS mevtl v. d. Rijn en mevr. Katz, In den ouderdom van bijna tachtig jaar is gisterochtend te Amsterdam, overleden de heer J. W. H. Berden, oud- directeur van de Rijksschool voor Kunstnijverheid aldaar. In zijn geboor teplaats Venlo bezocht hij de H.B.S., waarna zijn opleiding volgde voor ar chitect. Na voltooiing dezer studie kwam hij in dienst van den Rijksgebou- wendienst van het departement van Binnenlandsche Zaken. In 1900 werd hij benoemd tot directeur van de Rijks school voor Kunstnijverheid te Amster dam. Op velerlei gebied heeft hij zich be wogen Zoo was hij medeoprichter van ..Arti et Industriae” alhier en eerelid van den R.K. Volksbond, eveneens hier ter stede. Te Amsterdam heeft hij o.a. zitting gehad in de commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs. Vele oude bouwwerken van kunst historische waarde zijn onder zijn lei ding gerestaureerd Het Muiderslot en vele andere kasteelen getuigen van zijn belangstelling voor ons architectonisch verleden. Van zijn hand verschenen o.a. een „handboek der ornamentiek” .alsmede een bewerkte vertaling van Bruno’s ..de kunstnijverheid” De Regeering erken de zijn verdiensten door hem te benoe men tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Hedenmorgen te half negen is in de Parkstraat ter hoogte van perceel 97I de 33-jarige wielrijder J. S. uit de Bragastraat, doordat hij plotseling naar links uitweek aangereden door een per-1 sonenauto bestuurd door de 23-jarige I mej. C. P. H„ woonachtig aan den I Vijverweg te Wassenaar. S. liep een ver-1 wonding aan het hoofd en een hersen-1 schudding op en werd door den genees-1 kundigen dienst naar het ziekenhuis! aan den Zuid wal vervoerd. Controle aan den Vischafslag. Met ingang van gisteren is het door de Nederlandsche Visscherij Centrale voorgeschreven kopverbod in werking getreden De koppen der visschen welke hier voor in aanmerking komen, moeten door de kooplieden worden ingeleverd. Zij ontvangen hiervoor de door de Nederlandsche Visscherij Centrale vastgestelde vergoeding van 0.02 per kilo. Zooals men weet, wordt van de koppen vischmeel voor veevoeder ge maakt. Verschillende controleurs houden toezicht of aan de vastgestelde voor waarden wordt voldaan. Deze controle vindt niet alleen plaats aan de afslag- loods te Scheveningen, maar ook langs den weg. Enkele moeilijkheden moeten nog overwonnen worden, maar binnen en kele dagen zal dit kopverbod in den vollen omvang in werking zijn getre den. Vereeniging van scheepsbevrachters. De vereeniging van scheepsbevrach ters in Nederland heeft gisteren haar 33e algemeene ledenvergadering ge houden in hotel van Gijtenbeek te Zwolle. Bij den aanvang der vergade ring, welke onder leiding stond van den voorzitter, den heer H. G. J. M. Drabbe, alhier, en door afgevaardigden van alle negen aangesloten afdeelingen en vele leden was bezocht, werd een telegram van aanhankelijkheid gezon den aan H. M. de Koningin. Aan het verslag van den secretaris, den heer J. H. Brouwer alhier, ont- leenen wij, dat Limburg dit jaar als nieuwe afdeeling tot den bond is toe getreden. Met betrekking tot de wet op de coördinatie van het goederenver voer verkeert de bond in afwachting, speciaal inzake de wettelijke regeling van het aanstellen van een scheeps bevrachter. Voorts deelde het verslag mede, dat er naar gestreefd wordt bij het vervoer van militaire goederen een scheepsbevrachter ingeschakeld te krijgentot dusverre echter zonder resultaat. Zes aftredende bestuursleden werden herkozen. Besloten werd den naam eeniging te wijzigen in van Nederlandsche makelaars scheepsbevrachten”, zoodra nadere wet telijke voorzieningen ten opzichte van de regeling van het bedrijf van scheepsbevrachter zijn getroffen. De vergadering van vandaag. In de vergadering van heden heeft allereerst de heer W. Terpstra, ge meentelijk inspecteur bij het L.O- te Utrecht, een inleiding gehouden over „Opleiding, onderwijzer en leeraar”, waarbij hij 10 stellingen verdedigde. Prof. R. Casimir uit Leiden besprak daarna het Middelbaar Onderwijs, waarbij eveneens verschillende stel lingen werden ontwikkeld. De grootte der klassen. In de afdeeling „Moeilijkheden in verband met de grootte der school klassen” sprak als inleider de heer R. Schoemaker, lid van het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Onderwij zers Genootschap, over het onderwerp van denzelfden naam. Deze spreker lichtte de volgende stellingen toe1. Geconstateerd moet worden, dat in tal van Nederlandsche lagere scholen te groote klassen worden aangetroffen, d.w.z. klassen van een zoodanigen om vang, dat vruchtdragend onderwijs daar niet gegeven kan worden, in elk geval een onderwijs, dat niet bereikt, hetgeen in een minder talrijke klasse redelijkerwijze verwacht mag worden, dat bereikbaar is. 2. De te groote klasse is een beletsel voor elke onder wijsvernieuwing, daar de gemiddelde leerkracht niet in staat is in de groote klas de persoonlijke kwaliteiten der leerlingen juist te onderkennen en tot hun recht te doen komen. 3- Dit geldt nog meer ten opzichte van de zede lijke opvoeding. In de groote klasse zal het ten eenenmale onmogelijk zijn de zede lijke waarden door de leerlingen te doen leeren kennen door beleving der werkelijkheid. Te veel blijven tal van leerlingen in de groote klasse vreem den voor elkander en 4. Het voortbe staan van talrijke te groote klassen be- teekent voor het Nederlandsche voIk een groot verlies, doordat de opvoeding van een belangrijk deel van het jonge geslacht niet voldoet aan de eischen, welke daaraan in den tegenwoordigen tijd gesteld mogen worden. Vervolgens sprak de heer K. van der Veer, oud-leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Buitenzorg en ambtenaar aan de afdeeling Handels- museum van het Koloniaal Instituut over het onderwerp „Wat kan het on derwijs in Nederland doen om tot de kennis van de overzeesche gebieds- deelen bij te dragen Voor de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel Nu de tegenwoordige situatie in Europa de wenschelijkheid eener nau were economische samenwerking tus- schen Nederland en België met den dag doet toenemen, hebben de depar tementen Breda en Oost-Noordbrabant van de Nederlandsche maatschappij voor nijverheid en handel daarin aan leiding gevonden om een België-dag te organiseeren in de provincie met de meest centrale ligging in het verkeer tusschen beide landen. Op deze bijeenkomst, die op Donder dag 11 April in het gebouw Concordia te Breda zal worden gehouden, zullen eenige deskundigen het woord voeren over verschillende gezichtspunten, die De vaststelling der toelagen. Aan een nota naar aanleiding het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot herziening van de wet van 30 April 1815, houdende in stelling van de Militaire Willemsorde, is o.a. ontleend, dat de hoogte der toe lage afhankelijk wordt gesteld van den rang of stand, welken de ridder op het oogenblik, dat hij zich de on derscheiding heeft waardig gemaakt, bekleedt, de Regeering opmerkt, dat bij de totstandkoming van de vigee- rende wet de gedachte heeft voorge zeten, de materieele positie van den geridderde eenigermate te verbeteren, welk beginsel zij ook thans nog juist acht. Zulks brengt noodzakelijkerwijs mede, dat het bedrag der toelage ver band moet houden met den rang of stand der betrokkenen. Het ligt in het voornemen der Re geering, bij de herdenking van het 125-jarig bestaan der Orde zich niet afzijdig te houden en in financieel op zicht steun te verleenen. Met het oog op de bijzondere omstandigheden zal die steun uiteraard van beperkten om vang moeten zijn. Zooals gemeld wordt hier ter stede door den Bond ter behartiging van de belangen van het kind, ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan, in het Neder landsch Lyceum alhier, een twee- daagsch nationaal congres „Ons onder wijs, gezien in het licht der moderne psychologie” gehouden. In de ochtendvergadering van gis teren fungeerden in de afdeeling „Voor bereidend onderwijs” als inleidsters mej. B. Perné, voorzitster van den Bond van onderwijzeressen bij het Voorbe reidend onderwijs en mej. J. E. Schaap, gemeentelijk inspectrice bij het lager onderwijs te Rotterdam. De eerste in- leidster behandelde als onderwerp „De waarde van goed voorbereidend onder wijs”. Zij lichtte de volgende stellingen toe 1. Goed voorbereidend onderwijs is van groot belang voor de geestelijke gezondheid van ons volk. 2. Het behoort tot de taak van de overheid te zorgen, dat het voorbereidend onderwijs goed is. 3. De overheid zorge voor voldoen de, goede opleidingen tot kleuteronder- wijzeres. 4. De minimum-eischen voor ’t examen van onderwijzeres bij het voorbereidend onderwijs moeten wette lijk worden vastgesteld en 5. Alleen bevoegden mogen kleuteronderwijs geven. Mej. Schaap behandelde het onder werp „Opvoeding en onderwijs in de kleuterjaren” aan de hand van de vol gende stellingen 1. Opvoeding en on derwijs behooren zich voor eiken leef tijd te richten naar de behoeften van het kind. 2. De kleuterleeftijd is vol gens de uitspraken der moderne psy chologie een zeer belangrijk levenstijd perk en 3 De kleuterperiode eindigt niet bij het betreden van de lagere school. De directeur van den Rijksdienst der Werklooshedsverzekering en Ar beidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede over de week van 4 tot en met 9 Maart. Op 9 Maart 1940 waren bij de or ganen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven 315.271 werkzoeken den (300.764 mannen en 14.507 vrou wen). Hiervan waren 243.139 (233.547 mannen en 9.592 vrouwen) werkloos en waren 55.615 personen geplaatst bij werkverruimingen, ook al mochten zij tijdelijk wegens weer- of andere om standigheden niet hebben kunnen wer ken. Blijkbaar waren er dus 16.517 personen als werkzoekende ingeschre ven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 4 tot en met 9 Maart waren bij gesubsidieerde ver- eenigingen met werkloozenkas aan gesloten 596 872 personen, waaronder 75.252 landarbeiders. Van de 521.620 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercentage 22.0 (in de vorige verslagweek van 19 tot en met 24 Februari 1940 was dit per centage 27.1). Voor de 596.872 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders, het werkloosheidspercentage eveneens 22.0. In de overeenkomstige verslagweek van Maart was het werkloosheidsper centage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haak jes zijn vermeld de percentages indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): Ingediend is een tweetal wetsontwer pen, waarbij voor de ministers van Waterstaat en van Financiën machti ging wordt gevraagd namens het Rijk over te gaan tot het verstrekken van een rentedragende hypothecaire geld- leening tot een bedrag van ƒ66.813 aan de N.V. stoomvaartmaatschappij „Zee land” te Vlissingen alsmede tot het verder deelnemen in het aandeelen- kapitaal dier vennootschap tot een be drag van 550.000. De begrooting van het verkesrsfonds voor 1940 zal daar door met 616.813 worden verhoogd. In de memorie van toelichting zegt de Regeering o.m., dat de toestand thans zoo is, dat de dienst der „Zee land” onder de huidige omstandigheden geen economische beteekenis meer heeft. Intusschen is de Regeering van oordeel, dat deze nationale scheep vaartverbinding met Engeland, welke van ouds een belangrijken schakel vormt in het internationaal spoorweg en postverkeer van, naar en door Nederland en welke door de maat schappij „Zeeland” gedurende meer dan 60 jaren is onderhouden, bij terug keer van meer normale tijden moet kunnen worden hervat. Instandhou ding van de „Zeeland”, uitstekend ge outilleerd als zij is met haar nieuwe juist in dienst gestelde motorschepen, welke geheel aan de verwachtingen, ook wat besparing van exploitatiekos ten betreft, hebben voldaan, is naar de meening van de Regeering, met het oog op de ontwikkeling van het vreem delingenverkeer en van het vervoer in het algemeen, een nieuw offer van ’s Rijks schatkist waard. Bovendien mag het niet uitgesloten worden geacht, dat zich ook tijdens den oorlog omstandigheden voordoen, die een hervatting van den dienst wen- schelijk doen zijn. behalen in vijf jaar het einddiploma. 25 pCt. doen er zes jaar of ^langer over. Rekent men hierbij tien procent, die door verhuizing of verandering van studierichting (bijv M.T.S. na de derde klasse) de H.B.S. verlaten, dan be reiken meer dan 40 procent van de tot de H.B.S. toegelaten leerlingen niet het gewenschte doel. 2. Na alle po gingen, welke reeds zijn gedaan moet betwijfeld worden of langs den weg van een toelatingsexamen een juistere selectie zal zijn te verkrijgen, waarmee intusschen niet uitgesproken is, dat het toelatingsexamen afgeschaft moet worden. 3. Het oordeel van de hoofden der lagere school over de geschiktheid der candidaten voor middelbaar onder wijs is in het algemeen juist, wanneer de uitspraak ontkennend is. Van de candidaten echter, die met een gun stige verklaring op de H.B.S. komen, mislukken er 35 procent. Gistermiddag vergaderden te Utrecht de hoofdbesturen van de drie samen werkende organisaties van Spoor- en Tramwegpersoneel, t.w. de Nederland sche vereeniging. de Roomsch Katho lieke en de Protestant-Christelijke bond, ter behandeling van de actie tot inkomstenvermeerdering van die per- soneelen, die werkzaam zijn bij de tramwegmaatschappijen, welke als dochterondernemingen der Nederland sche Spoorwegen kunnen worden be schouwd. Deze organisaties die ter zake een beroep op de Nederlandsche Spoorwegen hebben gedaan, om maat regelen te treffen, onafhankelijk van wat eventueel voor het Spoor- en Rijkspersoneel zou worden gedaan, hebben op hun verzoek van den pre- sident-directeur der Nederlandsche Spoorwegen de mededeeling ontvangen, dat het duurtevraagstuk voor het tram wegpersoneel opnieuw in studie heeft genomen en dat hieromtrent binnen enkele weken nader bericht zal volgen. De hoofdbesturen namen met vol doening van deze mededeeling kennis en besloten, de nadere schikking af te wachten. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis heeft gistermid dag een telegram ontvangen van den tijdelijken Nederlandschen zaakgelas tigde te Helsinki, mr. C. W. A. baron van Haersolte, waarin wordt medege deeld, dat de Nederlandsche ambulance vandaag naar haar standplaats te Vierumaeki vertrekt. Het plaatsje Vierumaeki ligt zoo vernemen wij nader in een mooie boschrijke streek op de spoorlijn van Lahti naar Heinola, op een afstand van 24 kilometer Van Lahti en 14 ki lometer van Heinola. Lahti ligt 130 kilometer ten Noord-Oosten van Helsinki. In Lahti is het zendstation den Finschen radio-omroep ge- JOODSCHE DAMES BRIDGECIUB. Gistermiddag heeft de Joodsche Da-, mes Bridgeclub „Winst Met Liefdadige! Bestemming” (W.M.L.B.) Voorhout, een wilde bridgedrive mei. vasten partner gehouden waaryovis veel belangstelling bestond. Als bijzon-| dere attractie werd door ieder der fel den een klein cadeau medegennwl zoodat iedereen na faloop met e®n P^’l naar huis kon gaan. De drive had ee»| zeer goed verloop. Er ganschen middag een Wachtgeldregeling Voorshands lijkt het gewenscht, uit te gaan van een hervatting in de naaste toekomst van den dienst, waar voor het van belang is, het personeel aan het bedrijf te binden. Hiertoe is een voorloopig tot 31 Maart 1940 gel dende wachtgeldregeling in het leven geroepen voor het niet in dienst gehou den personeel. Door den minister van Sociale Zaken is een subsidie van 60 pCt. verleend in de uitkeeringen. die op grqnd van deze wachtgeldrege ling worden gedaan. Indien de voorge stelde regeling tot stand komt, ligt het in de bedoeling het daarheen te leiden, dat de wachtgeldregeling voorshands tot 31 December 1940 wordt verlengd. Deze kosten kunnen voor het jaar 1940 worden begroot op ƒ631.813. Daarin zijn opgenomen de belooning voor het in dienst gehouden personeel en de ten laste der maatschappij blij vende kosten der wachtgeldregeling. Ook is bij de vaststelling van voor meld bedrag rekening gehouden met de rente en de aflossing op de obli- gatieltening ad 2.000.000, waarvoor de twee nieuwe schepen hypothecair zijn verbonden. Causerie van den heer A. Duiker. De heer A. Duiker, bestuurslid Van het Genootschap Nederland—Spanje, heeft gisteravond aan de hand van een zeer fraaie collectie lichtbeelden in Pulchri Studio voor leden van het (ge nootschap Nederland—Spanje een inte ressante causerie gehouden over kathe dralen en kerken in Spanje. Tevoren heeft de secretaresse, mevr. Jolis, verteld van een reis, die zij kórt geleden naar Spanje maakte, waarbij zij tevens allerlei nuttige wenken voor hen die een reis daarheen willen ma ken, gaf. Irun is. zoo zeide spr. bijna geheel plat geschoten. San Sebastian is geheel intact, Bilbao en omliggende plaatsen hebben heel veel geleden In Madrid is hard aan den opbouw ge werkt. Het is er drukker dan weleer. Uiterlijk aan de verwoeste gebouwen is al veel hersteld. Binnenin wordt nog druk gewerkt. Men kan echter niet hard opschieten bij gebrek aan materialen. De groote modehuizen hielden weer modeshows. Alle ministeries zijn weer in Madrid terug. Typeerend vond spr. het, dat op alle hooge posten jonge menschen zitten. Een speciaal departe ment is ingesteld, voor de vernielde ge deelten Het tekort aan woningen is zeer groot. Alle vrouwen van 17—35 jaar kunnen als vrijwilligster, dienst doen bij den dienst, die door het ge heele land de zorg voor zieken en kin deren op zich genomen heeft Ieder die om hulp komt, wordt geholpen. Spr. wees er op. dat door de ver- u oesting van kerken en kloosters vak kunstwerken verloren gingen. Hierna hield de heer Duiker zijn cau serie. Spr wilde het onderwerp .Ka thedralen en kerken in Soanje” van Hen historischen kant zien. Hij gaf aller eerst een overzicht van de geschiedenis van Spanje van zeer oude tijden af en van de vormen van bouwkunst, welke er sedert deze oude tijden in Spanje nog aanwezig zijn. Hij wees op den in vloed van de kolonisatie-perioden van Phoeniciërs. Grieken. Karthagers. Ro meinen en Gothen. Van de Gothische periode zijn resten overgebleven van de bouwkunst in Spanje. In 711 drongen de Mooren Spanje binnen. Moorsche bouwwerken zijn de toonbare bewijzen van dit Moorsche tijdperk. De gothiek is in Spanje belichaamd in de greote kathedralen van Burgos, Leon en To ledo. Aan de hand van fraaie lichtbeelden behandelde spr. achtereenvolgens de kathedralen en kerken in Spanje, nadat daaraan de kleine kerkjes van de vr^g christelijke periode in de omgeving vaal Oviedo waren voorafgegaan. Zoo zagen! we o.a. de kathedraal van Sevilla met I zijn typischen Moorschen toren, de ka-1 thedraal van Burgos, de mooiste in! Spanje, het Karthuizer-klooster met I zijn uit hout gesneden altaar, de ka-1 thedraal van Toledo, van Leon, van I Santiago, met zijn zeer beroemde Ro I maansche portaal, de Tempelridders-1 kerk van Segovia, de zeer merkwaard!-1 ge vestingkerk van Avila e.a. Ta] van interieurs, beeldhouwwerken en reli-l quien werden vertoond, waarbij spr. I vele interessante bijzonderheden wist j te vertellen. De oorzaken. Hiervoor zijn drie oorzaken aan te geven a. De onderwijzers kunnen den geweldigen drang der ouders om hun kinderen naar de H.B.S. te zenden niet stuiten, b Het feit, dat er ook nog ongeschikt verklaarden zijn, die in vijf jaar het eindexamen behalen, maakt het den onderwijzers zeer moeilijk een positief oordeel uit te spreken, c. Bij de geschiktheidsverklaring wordt te weinig rekening gehouden met den leeftijd van den candidaat. Het tempo, waarin intellectueele vaardigheden worden bereikt, legt een groot gewicht in de schaal. 4. De opleidingsklassen (c-klassen) hebben geen oplossing van het aansluitingsvraagstuk gebracht. Op leidingsklassen leiden van zelf tot dressuur met als resultaat hooge cijfers voor het toelatingsexamen zonder ech ter de geschiktheid voor het M.O. maar in eenige mate te bevorderen. 5. Begaafde leerlingen kunnen na zes jaar zonder speciale opleiding examen doen. Begaafde leerlingen overwinnen de moeilijkheden van den overgang van lager naar middelbaar onderwijs vrij gauw. 6. De middelmatige, doch moge lijk geschikte leerlingen volgen na zes jaar een brugklasse, geen opleidings- klasse. 7. Waar moet de brugklasse ge vormd worden Er zijn drie mogelijk heden a. De brugklasse wordt ge vormd op de H.B.S. Deze oplossing, welke de beste is, zal voorloopig niet te verwezenlijken zijn, omdat ze de H.B.S. zes-jarig maakt, b. Als brug klasse dient de le klasse van de U.L.O.-school, welke door haar getem perd vakleerarensysteem een goeden overgang vormt van het lager naar het middelbaar onderwijs, c. Het pro gramma van de c-klassen wordt in overeenstemming gebracht met dat van de eerste klasse van de U.L.O.-school. De oplossingen b. en c. kunnen samen gaan. 8. De leerlingen, die met goede cijfers naar de tweede klasse van de U.L.O.-school worden bevorderd ook een geschiktheidsverklaring den klasse-onderwijzer bekomen, kun nen zonder examen in de eerste klas van een H.B.S. plaats nemen. Na discussie over deze inleidingen traden bij de afdeeling nijverheids onderwijs als inleiders op de heer C. de Galan, leeraar aan de nijverheids school te Enschede en mej. C. Boele van Hensbroek, leerares bij het Nij verheidsonderwijs voor meisjes te Amersfoort. De eerste behandelde het onderwerp „Het nijverheidsonderwijs voor jongens, gezien in het licht der moderne psychologie”. Hij ontwikkelde enkele stellingen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10