De bijeenkomst van den Britsch-Russische toenadering? oppersten oorlogsraad Luchtgevecht boven de Noordzee I 1940 No. 17530 Een Duitsch Automatische lichtschepen langs de Engelsche kust vliegtuig neergeschoten Vrijdag 29 Maart. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 11 Toch een poging van De Britsche verliezen Duitsch legerbericht Fransche legerberichten bemiddelings- Roosevelt ■i EERSTE BLAD. BUITENLAND handels- BINNENLAND Sumner Welles zwijgt Britsch convooi aangevallen i Diplomatieke Parijs en Londen zullen slechts bij wederzijdsch goedvinden over vrede onderhandelen Duitsch vliegtuig in Frankrijk neergestort Een diplomatenconferentie te Londen bijeengeroepen BELGIE. Verscheidene ambassadeurs en gezan- fen van België worden dezer dagen te Meer dan 700 dooden sinds het begin van den oorlog Meer geallieerde belangstelling voor Zuidoost-Europa Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Dit numm. bestaat uit ZEVEN bladen en No. 7 van de „Nieuwste Mode” - -- I Brussel verwacht. Hun bezoek draagt informatief karakter. De lichtschepen., gestationneerd langs de Engelsche kust, worden wegens het groote gevaar voor de bemanningen vervangen door automatische lichtschepen. Deze vaartuigen, welke denzelfden vorm hebben als de binnengehaalde schepen, doch kleiner zijn, hebben een lengte van 10 meter en de lampen ervan kunnen twee maanden automatisch zonder toezicht branden. Twee der nieuwe lichtschepen in een Britsche haven. Moskou stelt een accoord voor COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Eerste blad, pag. 1. een Eerste blad, pag. 1. OVERZICHT Derde blad, pag. 1. der van het het acht De Duitsche lezing. allieerden op de vliegers zijn behouden teruggekeerd. Nieuw Zeelandsche boven Duitschland. Bommenwerpers Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” f 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. gevechtsvliegtuigen weersomstandigheden Nieuw- Woens- Britsche diplomatieke vertegenwoor digers uit Donau- en Balkanlanden zijn naar Londen ontboden. Eerste blad, pag. 1. Ten behoeve van de instandhouding van de Stoomvaartmaatschappij „Zee land” heeft de Regeering een tweetal wetsontwerpen ingediend. Derde blad, pag. 2. Het Duitsche legerbericht van giste ren luidt: „In het Westen geen bijzondere ge beurtenissen. Duitsche gevechtstoestellen hebben in de avonduren van 28 Maart onder de moeilijkste weersomstandigheden met succes een Britsch convooi aangevallen in het zeegebied van de Shetlandeilan- den. Het convooi werd uiteengedreven. Zes groote koopvaardijschepen kregen treffers, een schip vloog in brand en een bewakingsvaartuig werd tot zinken gebracht. Alle deelnemende gevechts vliegtuigen keerden ongedeerd terug. In den loop van den dag werden in ver sterkte mate boven de Noordzee, Enge land en Frankrijk verkenningsvluchten ondernomen. De vluchten strekten zich uit tot de Orkaden en de Shetlandeilan- den. Ondanks heftigen afweer brachten zij waardevolle verkenningsresultaten. Twee verkenningstoestellen zijn niet teruggekeerd van hun vlucht naar den vijand.” aan de VERTEGENWOORDI GERS NAAR BRUSSEL. dat de tegenof- bijeen- i daar op den ■3 op de een sa- Italië i on- Hoewel dit plan i Mos kringen te moge- Op den hoek van de Goevemeurlaan en de van Zeggelenlaan zijn gister middag een personenauto en een po litiemotor tegen elkaar gebotst met het gevolg, dat de motorrijder, de 50-jarige agent van politie J. K„ werd gedood. Vierde blad, pag. 1. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels 150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct„ daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. I verstevigen en te vermijden, dat de Officieel wordt te Parijs medegedeeld, dat een Duitsche machine, een Dor nier 17, gisteren in Noord-Oost-Frank- rijk is neergestort. Alle inzittenden kwamen om het leven. Vrede alleen op eigen voorwaarden. Volgens politieke kringen te Londen de beteekenL van de verklaring van den oppersten oorlogsraad, dat de geallieerden alleen op hun eigen voor waarden /rede zullen sluiten, tn deze verklaring is een duidelijke waarschu wing voor vredesstichters, meldt Uni ted Press. De verklaring, welke samen valt met Welles’ terugkeer te Washing ton, schijnt bedoeld om elk vredesini tiatief van Roosevelt den kop in te drukken. De verklaring herhaalt de diploma tieke taal die aan Welles in Londen en Parijs duidelijk maakte, dat de geal lieerden noch zullen toestaan in een vrede „gemanoeuvreerd” te worden, noch een buitenstaander als de Ver- eenigde Staten zullen toestaan zich te mengen in hun plannen voor een Euro- peesche schikking op een definitieve vredesconferentie. ging nam. Welles’ verklaring te Rome welke blijkbaar doelde op het zoo genaamde elfpunten-plan van Hitler ontkende alleen maar de ontvangst van concrete vredesvoorstellen, maar ontkende geen inlichtingen omtrent de minimum eischen van beide partijen. Het is nu aan Roosevelt, te beslissen in hoeverre het rapport van Welles een basis zal verschaffen voor een bemid delingspoging en dientengevolge wordt de volgende stap van Roosevelt op in ternationaal gebied met spanning af gewacht. Het Britsche departement van oor log heeft de derde lijst met de namen van de gesneuvelden sedert het begin van den oorlog gepubliceerd. Deze om vat meer dan 700 namen van officie ren, onderofficieren en minderen, die in actieven dienst zijn gedood, alsmede de namen van 12 ziekenverplegers. Duitsch- een samen- Italië op den Rusland heeft Engeland een handels- accoord aangeboden. Eerste blad, pag. L Bommenwerpers van het Zeelandsche eskader hebben dagavond voor den eersten keer boven Duitschland gevlogen. Alle toestellen Op de Noordzee is het Noorsche vrachtschip „Burgos” (4700 ton) ge zonken. De bemanning werd gered. Eerste blaa nap. 2. Daladier door ziekte verhinderd. De Fransche minister van defensie, Daladier, heeft wegens ziekte, de bijeenkomst van den oppersten raad van oorlog niet Kunnen bijwonen. Het voetèuvel. dat hij eenigen tijd geleden bij zijn bezoek aan het front heeft opgeloopen. is nog niet geheel hersteld. Reynaud en de andere leden van het kabinet, die de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad bijwoonden, keerden om 7 uur gisteravond te Parijs terug. Naar verluidt neeft de afwezigheid van Daladier bij deze bijeenkomst geen politieke beteekenis, ondanks geruch ten, die het tegendeel beweerden. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Verscheidene Duitsche schepen in onze Indische havens nemen kolen en lading in en maken zich gereed voor vertrek. Britsche ambassadeur keert naar Moskou terug. Verwacht wordt, dat de ambassadeur sir William Seeds binnenkort naar Mos kou zal terugkeeren. Van gezaghebben de zijde wordt er te Londen op gewezen dat de Britsche regeering altijd de be doeling had, dat hij, nadat zijn verlof van twee maanden om was, terug zou gaan. De terugkeer zou echter beteeke- nen dat de Britsche regeering op het oogenblik niet van plan zou zijn de betrekkingen met de sovjet-Unie te verbreken. Het Fransche legerbericht van gister avond luidt Activiteit van de artillerie weerszijden in het gebied van Westelijke Vogezen. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt „Niets te melden”. Van betrouwbare zijde verneemt Uni ted Press te Londen, dat Rusland offi cieel het voorstel aan Engeland heeft doen toekomen, dat de beide landen on- derhandelingen over een handelsac- coord zullen aanknoopen. Men meent te weten, dat de sovjet ambassadeur Maisky, op instructie van zijn regeering, het Russische aanbod aan Halifax Woensdag op het departe ment van buitenlandsche zaken heeft overhandigd. Men meent voorts te weten, dat de Britsche regeeringsleiders zich op de hoogte hebben gesteld van het oordeel van Reynaud over dit voorstel, ter ge legenheid van de bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad. Gisteren hebben Britsche en Duitsche vliegtuigen opnieuw gevechten ge leverd. Volgens een officieeie Britsche rne- dedeeling, is gisteren te Londen de zesde bijeenkomst van den oppersten raad van oorlog gehouden. De raad vergaderde des morgens en kwam in den middag opnieuw bijeen. Engeland was vertegenwoordigd dooi Chamberlain. Halifax. Churchill. Oliver Stanley en sir Kingsley Wood, die waren vergezeld van sir Alexander Cadogan, sir Cyrill Newall, sir Dudley Pound en sir Edmund Ironside. Frank rijk was vertegenwoordigd door Rey naud. Campinchi en Laurent Eynac, die waren vergezeld van Corbin, Alexis Léger, generaal Gamelin, admiraal Darlan, generaal Vuillemin en generaal Koeltz. Chamberlain zeide, zich te verheu gen, dat hij Reynaud op deze bijeen komst voor het eerst als minister-pre sident kon begroeten. De opperste raad besprak de ontwik keling in den strategischen toestand sedert de vorige vergadering en nam besluiten over het beleid. In het licht van de resultaten, tot stand gebracht door de in December door sir John Simon en Paul Reynaud geteekende overeenkomst, en in het verlangen, le strekking dezer overeenkomst uit te breiden tot alle terreinen, die op de belangen en de veiligheid der beide landen betrekking hebben, hebben beide regeeringen de volgende verkla ring goedgekeurd: De regeering der Fransche repu bliek en de regeering van het Ver- eenigd Koninkrijk en Noord-ler- land verplichten zich wederkee- rig gedurende den tegenwoordigen oorlog niet over een wapenstil stand of een vredesverdrag te on derhandelen en geen wapenstil stand of vredesverdrag te sluiten, tenzij bij wederzijdsch goedvinden. Zij verplichten zich geen vredes voorwaarden te bespreken, vóór zij het volledig zijn eens geworden over de voorwaarden, welke noo- dig zijn om beiden landen een wer- kelijken en blijvenden waarborg voor hun veiligheid te verschaffen. Tenslotte verplichten zij zich na het sluiten van den vrede op elk terrein gemeenschappelijk te blij ven handelen, zoolang dat noodig mag zijn voor de verzekering van de veiligheid van beide landen en voor bet met andere landen opbou wen van een internationale orde, welke de vrijheid der volken, de eerbiediging van het recht en de handhaving van den vrede in Europa waarborgt”. onwaarschijnlijk, dat vliegtuig zijn basis heeft kunnen berei ken. De Britsche vliegtuigen zijn be houden weergekeerd. Een Engelsch vliegtuig was door 20 kogels doorboord, terwijl uit een der motordeelen olie liep. Iri den avond van 28 Maart hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen onder slechte weersomstandigheden een Britsch convooi in de nabijheid van de Shetlandeilanden aangevallen. Boven dien is in het Kanaal een Fransche tor pedoboot-jager aangevallen. Het con vooi werd uit elkaar gedreven en ver scheidene schepen werden door bom men getrofen. Alle vliegtuigen keerden ongedeerd naar hun basis terug. Gedurende den dag hebben Duitsche vliegtuigen meer uitgebreide verken ningsvluchten gemaakt boven de Noordzee, Engeland en Frankrijk. Niet tegenstaande krachtigen afweer brach ten de vliegtuigen, welke wederom naar de Shetlandeilanden en de Orka den waren gevlogen, waardevolle be richten mede. Twee vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De opperste oorlogsraad van de geal lieerden kwam gisteren te Londen bijeen. woordigers in het buitenland. In den vorigen oorlog was het veelal gebrui der Britsche regeering. gezanten het buitenland over te ter bespreking van de van hun speciale zónes. Slechts redelijk, dat op een als thans, nu de Balkan en burige Oosten zoo zeer op De Britsche admiraliteit heeft mede gedeeld, dat „een vijandelijk vliegtuig gisteren een onzer convooien op de Noordzee heeft aangevalen en vijf bom men heeft uitgeworpen, welke geen schade hebben aangericht.” Het Britsche departement van lucht vaart deelt mede, dat vliegtuigen van het kustcommando gisteren bij een patrouilletocht boven de Noordzee twee vijandelijke vliegtuigen hebben ontmoet. Tijdens het langdurige treffen werd een der vijandelijke vliegtuigen her haaldelijk getroffen. Men heeft gezien, dat het ernstig beschadigd is en men niet dichter bij den Haag geweest dan op een afstand van 200 mijl. Hoe kon dat dan van daar gemeld worden Op bijna alle andere hem gestelde vragen luidde het antwoord „Geen commen taar”. Volgens Reuter schijnt het, dat Wel les voldaan is over de resultaten van zijn reis, daar hij heeft verklaard „Ik heb alle gelegenheid gehad om de in formaties te verkrijgen, waarvoor ik was uitgezonden.” Hooge functionnarissen te Washing ton meenen. dat er weinig optimisme bestaat ten aanzien van de mogelijk heden van een vrede, na den terug keer van Welles uit Europa. evenredig winsten. Ten vierde onthullen de „memoi res” van Neville Henderson, dat En geland vóór den oorlog reeds eenige Duitsche eischen. zooals koloniën en toegang tot grondstoffen, in overwe- Lord Halifax heeft een diplomatieke conferentie te Londen belegd. De Brit sche minister van buitenlandsche za ken heeft de ambassadeur te Ankara en de gezanten te Athene. Belgrado. Boekarest. Boedapest en Sofia uitge- noodigd naar Engeland te komen om met hem een bespreking op het Foreign Office te hebben. Zij zullen begin April in Engeland aankomen. Ook de ambassadeur te Rome, sir Percy Lor raine, wordt in Apnl voor een k >rt verlof te Londen verwacht. Dit diplomatiek overleg bevat, naar Reuter meldt, niets nieuws, noch ver rassends. Ook de Fransche regeering houdt ruggespraak met haar vertegen- Poolsche vliegtuigen naar het front. De eerste escadrilles der Poolsche luchtmacht, welke zich naar het front zullen begeven, zijn door generaal Sikorski, den commandant van het Poolsche leger, geïnspecteerd. Gisteren is Sumner Welles door pre sident Roosevelt ontvangen. Het on derhoud duurde anderhalf uur. Na zijn aankomst te New York was Welles terstond met den trein naar Washington doorgereisd. Hij weigerde standvastig om iets te zeggen over de persoonlijkheden, met wie hij in Euro pa van gedachten gewisseld heeft, doch verklaarde wel, dat hij geen plannen heeft over een tweede bezoek aan Europa. In verband met een bericht, dat uit den Haag afkomstig heette, en vol gens hetwelk hij teleurgesteld was over zijn reis, verklaarde hij „Ik ben De mogelijkheid van stap van Roosevelt. T 1 United Press meldt, dat te Washing ton werd aangeduid, dat Roosevelt een verklaring zal afleggen. Sommige waarnemers gelooven, dat Welles een basis zal verschaffen voor een bemid deling van Roosevelt, ondanks de ont kenning van Welles, dat. er een vre desplan zou zijn, benevens de voorbe reidingen van de geallieerden tot een langen strijd. Deze meening is geba seerd ten eerste op het feit, dat de wereld en de Vereenigde Staten on danks tijdelijke oorlogswinsten, voor een zwaar verlies staan bij een voort- durenden oorlog, afgezien nog van het grooter wordende gevaar, dat het land direct 'in den oorlog betrokken zal ge raken. Dientengevolge is het slechts natuurlijk en verantwoord, dat de pre sident van de Vereenigde Staten niet de geringste kans negeert, het einde van den oorlog te verhaasten. Ten tweede zullen dergelijke pogin gen den warmsten steun van alle an dere neutralen hebben, voornamelijk van het Vaticaan en Italië. Ten derde zijn waarnemers over tuigd. dat de oorlogvoerenden de mo gelijkheid van een langdurige, kost bare periode onder oogen hebben te zien en zelfs, indien een zege behaald wordt, zullen de opofferingen en ri sico’s, waaronder de mogelijkheid van inwendige moeilijkheden, absoluut on zijn aan de uiteindelijke Donaugebieden uitsluitend een econo- s inisch en politiek jachtterrein van H Duitschland worden. Een commentaar j Uit een gezaghebbende buitenlandsche 1 I bron te Londen was, dat het een ver- 'I dere late poging schijnt te zijn „Mün- chen” ongedaan te maken. Duitschland’s plan is in den Balkan een gordel van neutrale staten te vor men, welke geheel onder zijn invloed zouden gebracht moeten worden om een maximum van economische hulp aan het Derde Rijk te verleenen. De Duitsche poging is er op gericht, de geallieerde blokkade te doorbreken en de Balkan zou daartoe een gunstig ter rein vormen. Daartegenover staat, dat de geallieerden thans krachtiger maat regelen treffen om de blokkade vaster aan te trekken. Te Londen meent men, dat het bij eenroepen van de conferentie op aan sporing van Reynaud is geschied, die er op zou hebben aangedrongen, dat de geallieerden „meer gang zullen zet ten” op den Balkan. Behalve dat aangeduid wordt, dat de conferentie waarschijnlijk een groot diplomatiek offensief zal inluiden in dat gebied, is men in Britsche offi- I cieele kringen zwijgzaam over de nauwkeurige motieven, welke aan het I terugroepen van de Britsche diploma ten uit Zuidoost-Europa ten grondsiag hebben gelegen. Het schijnt zeker, dat de regeering in consultatie met Frank rijk pas haar volgende beslissingen zal nemen nadat de terugkeerende diplo- I maten inlichtingen hebben verstrekt. T Men gelooft, dat het zeker is, dat het bijeenroepen van de conferentie een onderdeel is van het pogen van het Britsche kabinet de positie van de ge allieerden op de Balkanmarkten te n in laten komen vraagstukken Het schijnt oogenblik i het Na- den voor grond staan, dat de Britsche vertegen woordigers in deze streken tezamen worden gebracht voor een gedac en wisseling onder leiding van den mi nister van buitenlandsche zaken. Men kan uit de aangekondigde con ferentie opmaken, dat er te Lon e groeiende belangstelling bestaat va 1 geallieerde zijde voor Zuidoost-Europ In goed-ingelichte kringen te on is men van meening. dat nu land plannen maakt voor werking met Rusland en Balkan, het hoog tijd wordt, geallieerden een diplomatiek fensief ondernemen. De a.s. komst te Londen zou het begin van zijn. Sedert de ontmoeting Brenner heeft de Duitsche per® noodzakelijkheid gewezen van c mengaan tusschen Duitschland. en Rusland, om Zuidoost-Europa j der hun controle te brengen. volgens sommige berichten zou zijn afgestuit op verzet van kou, houdt men in politieke 1-- Londen toch rekening met de lijkheid, dat het plan te gelegenertijd opnieuw zou worden aangevat. Duitschland’s plan is in -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1