De neergestorte Engelsche bommenwerper Langs het Fransche Front in onze vertrek gereed voor Duitsche schepen Indische havens maken zich Haagsche Courant van Vrijdag 29 Maart 1940 EKiderlens Jenever o hü T i in .MM ^**'<*SS*k IC jP 031» het Verscheidene booten en f- zijn grijs geschilderd nemen lading in ■Pi Niet altijd dringt oorlogsbeeld zich op Ff stukken rails (asperges) Sast DERDE BLAD, PAGINA 1. Weerkundige Waarnemingen IF"? Per Literflesch: o öa E KIDERLEN SCHIEDAM V.JV - - - Ook in de Maginotlinie maakt men gebruik van om een opmarsch met tanks door de Duitschers onmogelijk te maken. De foto brengt een op deze wijze versterkt bosch in beeld. J Enkele schepen liggen j nog onder beslag tw Tot we eindelijk in een streek kwa- hien, waar de oorlogsrealiteit duidelijk “aar voren trad en het landschap over- Het naderen van de oorlogs- zóne is alleen merkbaar aan de t ondefinieerbare, alleen aan te t voelen, atmosfeer: een sfeer van ernst, welke over de men- schen hier hangt, maar die een grap of een kwinkslag echter niet aitslait ga uur: Tankvallen en versperringen. De „Soneck”. Singapore attent! De bemanning Bij de berichten omtrent het gereed maken van de in Nederlandsch-Indië opgelegde Duitsche schepen kan nog het volgende worden aangeteekend: De schepelingen zijn nog altijd allen aangemonsterd en als zoodanig vallen zij buiten de toelatingsbepalingen. Zij hebben dus ook niet de positie van toe- gelatenen. Bij een eventueel vertrek der schepen zullen zij dus wel meegaan, hetgeen ook kan worden afgeleid uit Uit Padang wordt nog nader gemeld, dat een van de vijf Duitsche schepen welke te Padang zijn opgelegd, de ..So neck” gereed is om de terugreis te aan vaarden. Het schip is reeds volgeladen met handelsgoederen en is opnieuw ge verfd, waarbij de scheepsnaam niet is aangebracht. Barometer alhier v.m. 8 u. 763 m.m., 12 u. 763 m.m.; thermometer resp. wordt. Een gedeelte hierv an is reeds ge reed. In verband met het beslag, dat op het schip is gelegd, wordt dit nog steeds bewaakt. De onderdeelen uit de machi nekamer, welke in verband met dit be slag van het schip zijn verwijderd, zijn in bewaring bij den beslaglegger. Barometerstand van hedenmiddag 12 unr Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren a. o itó, Ook in Makassar, Menado en Padang Ook uit Makassar, Menado en Pa dang komen bij Aneta berichten binnen, dat de opgelegde schepen aldaar zich gereedmaken om te vertrekken. In Makassar en Menado wordt hoofd zakelijk copra in de schepen geladen, naar bij onderzoek bleek. Deze copra .wordt tegen contante betaling geleverd. Voordat de-schepen kunnen vertrek ken, zal bovendien, voor zoover de daarop gelegde beslagen gelden, de schuld van de maatschappij moeten worden voldaan, in verband waarmede, zooals reeds eerder verschillende malen werd gemeld, op diverse schepen beslag is gelegd. In de derde binnenhaven te Tand- jong-Priok liggen momenteel drie Duit sche schepen, welke bij het uitbreken van den oorlog daar zijn gebleven. Het zijn de „Nordmark”, de „Rendsburg” en de „Vogtland”. Het laatste schip ligt het verste af en is thans, naar Aneta pns heden uit Batavia seint, druk bezig met lading in te nemen, o.m. bestaande uit copra. Het schip is omgeven door verschillende laadbooten. Ook de „Rendsburg” neemt lading in. Bovendien is de schoorsteen van dit schip, welke vroeger de kleuren van de maatschappij droeg, thans geheel zwart geschilderd. Op het verzoek van Aneta om inlich tingen, welke een bevestiging omtrent de lading inhielden, konden geen ver dere inlichtingen van het agentschap worden vernomen. het feit, dat enkele schepen de beman ning reeds voltallig maakten. Niemand kan echter met zekerheid inlichtingen geven of de schepen inder daad zullen wegvaren. Hierbij wordt er op gewezen, dat aan deze zaak allerlei kanten zitten, zooals ook civiel-rechter- lijke, algemeene en internationale. Bovendien wordt nog opgemerkt, dat de radio-installaties van de schepen on bruikbaar zijn gemaakt. Voorts ontbreken bij sommige sche pen onderdeelen in de machinekamer, als gevolg van de bekende beslagleg gingen op de schepen. In verschillende kringen worden de verdere gegevens en het verder ver loop van deze kwestie met aandacht beschouwd. Nader wordt nog vernomen, dat de te Tandjong-Priok liggende „Rendsburg” thans grijs wordt geschilderd. Nader wordt nog vernomen, dat twee van de te Tandjong-Priok liggende schepen nog steeds bezig zijn met het inladen van goederen, waaraan ook een deel van den avond en den nacht wordt besteed. De militairen rond het wrak van den neergeschoten bommenwerper. Veel meer dan wat verbogen en uit elkaar geslagen metaal is er niet van overgebleven O o o J In Sabang, Tjilatjap en Soerabaja Aneta verneemt, dat de schepen, welke in Sabang en Soerabaja zijn op gelegd, eveneens bezig zijn met lading in te nemen. Ook andere voorbereidse len voor een eventueel vertrek worden getroffen. Ook uit Tjilatjap wordt bericht, dat een aldaar opgelegd Duitsch schip bezig is kolen in te nemen. De „Essen”. Twee van de drie Duitsche schepen, welke te Perak zijn opgelegd, worden beladen, hetgeen ’s nachts geschiedt. Een van deze schepen, de „Essen” heeft stoom op. Het wettelijk beslag op deze schepen is echter nog niet opgeheven, in verband waarmede wordt vernomen, dat deze zaak Woensdag a.s. wederom op den „rol” zal komen. De verwach ting is echter, dat de behandeling daar van opnieuw zal worden uitgesteld. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat de in verband met het be slag uit de schepen verwijderde machi- ne-onderdeelen, waarop eveneens beslag is gelegd, niet zijn teruggegeven. DISTILLATEURS rff 1 De depressie, die gedurende de afge- loopen dagen het weer in onze omgeving beheerschte, is over de Oostzee wegge trokken. Zij is gevolgd door een rug van hoogen luchtdruk, die zich over de Noordzee uitstrekt en zich in Oostelijke richting verplaatst. De buiïgheid nam in ons land af. Daarbij werd uit enkele plaatsen onweer gemeld De genoemde rug van hoogen luchtdruk wordt gevolgd door een depressie bij Ijsland, die giste ren eerst dieper werd, maar thans aan het opvullen is. Deze is er de oorzaak van, dat de koude populaire luchtstroom) ng over de Noordzee is afgenomen. Het arctische maximum over Groenland herstelt zich weer snel. Het hoogedruk- gebied bij de Azoren is weinig veranderd. Stormwaarschuwingsdienst. Hedenmorgen te 7.35 uur werd geseind aan alle posten: „Attentiesein neerhalen.” Zonsopgang: 30 Maart 5.41 u. Zonsondergang: 30 Maart 6.30 u. Lantarens aan: 30 Maart tot 5.11 u. v.m.. 30 Maart 7 u. nam. Hoogwater te Scheveningen: 30 Maart ’s morgens 7 10 u.; nam. 7.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. derdtal schoten gelost, o.a. op een Duitsche batterij van middelbaar kali ber aan den overkant en met een kalme zelfvoldoening voegde de commandee- rende luitenant er bij: „En nu zwijgen ze ook”. Doch niet alleen uit batterijen en blokhuizen, hoe talrijk deze ook mogen zijn, bestaat deze versterkingslinie tusschen en voor de forten van de Ma- ginotlinie: ze worden nog beschermd door tankvallen en versperringen, niet één, maar de een na de andere, ein- delooze en eihdelooze reeksen in ce ment vastgeklonken rails aan elkaar verbonden door een wirwar van prik keldraad. In grillige bochten slingeren ze zich door het landschap en ze zetten zich voort verder en verder, zoover het oog reiken kan. Hier en daar steken op bijna een meter boven den grond uit afgezaagd»; boomstammen: enkele maanden geleden stond daar nog een bosch, men heeft de boomen omgehakt om met de stammen de ondergrondsche schuilplaatsen te stutten en tegelijk en tegelijk ejen vrij schootsveld te krij gen voor de artillerie, want overal waar de vijand zal binnendringen indien hem dit ooit mocht lukken zal hij een kaal landschap vinden, waar geen boom en geen huis hem beschut ting zal bieden tegen het vuur der Fransche kanonnen. Hoe de stemming er is? Ik geloof die het best te kunnen karakteriseeren door u te vertellen, waarover het ge sprek ’s avonds aan tafel liep. We zaten daar rondom dien disch in een klein Elzasser stadje, in het gezelschap van verschillende Fransche officieren, natuurlijk werd er ook gesproken over den oorlog en de Maginotlinie, maar al heel spoedig nam het gesprek een andere wending, de oorlog was verge ten en met een prachtige stem reci teerde een kapitein verzen van Rim baud. Verlaine en Henri Batéille wer den aangehaald, de heele moderne Fransche litteratuur passeerde de re vue: we waren niet meer aan het front, maar in een litterairen kring. Bedrijvigheid in Sabang. Volgens zeer betrouwbare inlichtin gen zijn de te Sabang opgelegde niet- Nederlandsche schepen bezig met het innemen van kolen en levensmiddelen, voldoende om een thuishaven te berei ken. Dit is eveneens het geval met de schepen, waarop beslag was gelegd en waaruit diverse onderdeelen van de machinekamer waren verwijderd, die inmiddels echter wederom zijn aange bracht, Omtrent de juistheid van het even- tueele vertrek kan echter niets worden medegédeeld. De te Sabang opgelegde schepen „Moni” enj.Rickmers” hebben kolen ingenomen. Drie andere Duitsche sche pen liggen nog aan den ketting. Omtrent eventueele plannen tot ver trek is nog niets bekend, hoewel men het waarschijnlijk acht, dat dit voorloo- pig nog niet het geval zal zijn. Van bunkering, welke voldoende is om een thuishaven te bereiken, is vol gens andere berichten geen sprake. De „Stassfurt”. De geruchten omtrent het vertrek uit Tjilatjap van het Duitsche s.s. „Stassfurt” zijn gebaseerd op het aan brengen van steenkolen, welke op het haventerrein zijn opgeslagen. Het be treft hier een hoeveelheid van ongeveer 2000 ton. Het Schip wordt thans opnieuw opge schilderd, waarbij de huid donkergrijs Wat er van de vreemde machine overbleef, toen de brand was uitgewoed. Men ziet de beide motoren met daartusschen den kop van het toestel. De resten van de vleugels liggen op den grond De beslagleggingen. Vernomen wordt, dat aan de ophef fing van de beslagleggingen op de bui- tenlandsche schepen, door middel van een bankgarantie, nog altijd wordt ge werkt. Een datum van behandeling van deze zaken kan echter nog niet worden gegeven. - Ook de te Singapore verschijnende „Straits Times” brengt het bericht, dat verscheidene Duitsche schepen in Nederlandsch-Indische havens voor bereid worden op een vertrek. De be manning van de schepen is versterkt, zegt het blad, en de schepen zelf wor den grijs geschilderd met zwarte schoorsteenen, terwijl de namen ver wijderd worden. De „Straits Times” noemt de volgende schepen: de „Nord mark”, de „Redsburg”, de „Vogtland”, de „Cassel”, de „Essen” en de „Naum- burg”, die kolen laden en een lading van peper, rubber, kapok en copra en boord hebben. Volgens den correspon dent te Batavia van de „Straits Times” hebben de gezagvoerders de order ge kregen zich gereed te houden voor het vertrek. beerschte. Maar toen stonden we ook °P een zestal kilometers van de grens >n de tweede linie, waar de afgesloten (ronttroepen een betrekkelijke rust lenieten. Dat oorlogsbeeld zagen we jn de dorpen, waaruit de burgerbevol king geëvacueerd was, en waar het krioelde van de roldaten. Hier trok een «ataillon in oorlogsuitrusting langs en weg, ginds stonden batterijen artil- erie op het pleintje rond de kerk, ter wijl de bedieningsmanschappen hun Vliegtuigen startklaar opgesteld. Later op den middag zagen we en kele malen op zij van den weg en meestal tegen den rand van een bosch, een vliegveld, enkele jagers stonden startklaar opgesteld en eenmaal scheerde een patrouille Curtiss-vlicg- tuigen scherp over ons heen. Enkele lichte vechtwagens stonden vredig tus schen boerenwagens op een erf, jju en dan snorden we langs een gemo toriseerde afdeeling, verderop kwam ons een heele stoet gerequireerde vrachtauto’s tegemoet rijden, auto’s, welke soms door de chauffeurs op malle ®anier waren gedoopt: „Tino Rossi”, „Nénette” of „Mistinguette” en op die autos was de dolste verzameling ar- hkelen geladen: banken en kachels, isten en potten en pannen, dekens en strassen, al het bezit, dat een van oantonnement veranderende afdeeling met zich meesleept. Maar een waar oorlogsbeeld? Neen, dat was het nog “lot. Ret verschrikkelijk-ernstige van oorlog ging er nog niet van uit: -meer op manoeuvres, maar den c ket leek dan Op een zeer groote schaal. In de tweede linie. Verwachting tot den avond van 30 Mrt.: Wind: zwak tot matig, Zuidwestelijk tot Noordwestelijk, aanvankelijk lichtbewolk- te lucht, droog weer met lichte, in het Oosten plaatselijk matige nachtvorst; la ter toenemende bewolking met kans op eenigen regen en stijging van tempera tuur. v.m. 5 gr. en 7 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stijgende. (Van onzen correspondent.) Ergens in Frankrijk, Maart. Wanneer men op weg is naar het Fransche front, doet men een zeer merkwaardige ondervinding op en wel deze, dat het eigenlijke oorlogsbeeld volkomen teruggedrongen is tot op een paar kilometer van de grens en de eer ste linie. Natuurlijk ziet men, wanneer men van Parijs uit een 350 tot 400 kilo- meter per auto in Oostelijke richting aflegt, langs de wegen talrijke beelden, welke aan den oorlog herinneren. Hier is het een kasteel, waarop de Roode-Kruis-vlag waait en dat tot la zaret is ingericht, ginds zijn het ein- delooze colonnes vrachtauto’s, in bonte camouflage-kleuren geschilderd, welke met allerhande voorraad beladen lang zaam achter elkaar verder trekken, dan weer ziet men in boerderijen en dorpjes langs den weg troepen gele gerd, Marokkaansche tirailleurs, zon- gebrande magere kereis, met een zwart ringbaardje om wangen en kin of Al penjagers met hun op muilezels gela den bergartillerie. Verderop hangen geniemanschappen de draden van een veldtelephoon in de takken der boomen langs den weg of graven ze greppels voor oddergrondsche kabels, de brug gen worden streng bewaakt en hier en daar steken dreigend mitrailleur- loopen omhoog om vijandelijken vlie gers een warm onthaal te bereiden. Over het algemeen echter verdringt het oorlogsbeeld niet de rust en den vrede van het landschap. Bijna overal zijn de akkers beploegd en bezaaid, het winterkoren steekt zijn groene sprietjes boven den grond uit en waar het noodig is, drijft de boer zijn paar den vooruit, diepe voren trekkend door den zwaren grond. In alle dorpen en alle steden is het een druk beweej van de burgerbevol king, hlsof er geen oorlog was. Verder op staan de lange staken, waartegen straks de hop zal groeien tegen elkaar aan als de wigwams van Indianenstam men, kronkelen de nog ontbladerde takken van een typisch gesnoeide druivenwingerd zoo dooreen, dat ze in de verte bedriegelijk veel lijken op prikkeldraadversperringen. Verschil lende honderden kilometers kan men afleggen zonder dat het vreedzame van dit rustige landschap opvallend door het oorlogsbeeld gestoord wordt en we voelden ons veel meer als touristen dan als oorlogscorrespondenten, toen we ’s middags even rondwandelden in een der groote steden,, er de rijk-voor- ziene winkelétalages bekeken en con stateerden, dat de prijzen lager waren dan te Parijs. En dat gevoel werd nog sterker, toen we later door een aller- vriendelijksten conservator door een verlaten stad werden rondgeleid en opmerkzaam gemaakt op al de archi tectonische schoonheid, die om de prachtige kathedraal is opgebouwd en later af daalden naar de kelders van zijn museum, waar hij en de plaatse lijke commandant in een zeer deskun dige discussie geraakten over de betee- kenis van den uit den grond opgegra ven voorwerpen uit den Gallo-Romein- schen tijd. De oorlog was op dat oogenblik ver, heel ver... paarden lieten drinken op de groote gemeentelijke drenkplaats. Soldaten zagen wij, waar we ook keken, solda ten in de schuren, en soldaten in de huizen, soldaten langs den weg en sol daten ginds heel ver weg, dat ze leken op stipjes, die verder kropen langs de landwegen. Hier en daar een bereden officier, nu en dan gemotoriseerde estafettes, op sommige punten keuken wagens, waarom de hongerige militai ren zich verdrongen. Toch was het niet de aanwezigheid van al die mili tairen, die ons beseffen deed, dat we de oorlogszone genaderd waren, maar de heele atmosfeer, welke er heerschte. Die atmosfeer beschrijven is haast on mogelijk. het is iets, wat men aanvoelt, iets ondefinieerbaars, dat als het ware in de lucht hangt, een sfeer van ernst, welke over zaken en menschen hangt en die wonderlijk contrast toch niet een grap en een kwinkslag uit sluit. Wanneer men nog verder gaat over die wegen, welke, niettegenstaande het geweldig zware verkeer, dat reeds sinds maanden dag en nacht onophoudelijk er over circuleert, in uitstekenden staat verkeeren en waarlangs overal geweldige brokken basalt en graniet liggen, om eventueele schade door luchtbombardementen onmiddellijk te kunnen herstellen, dan verandert dit beeld opnieuw; de uiterlijke bedrijvig heid van menschen wordt kleiner, want ze- zitten verscholen onder de verster kingen, welke overal in den grond ver borgen zijn. Het is werkelijk ongeloof lijk, hoe Frankrijks grenzen beveiligd zijn: waarheen we ook kijken, overal zien we blokhuizen oprijzen, batterijen van allerlei kaliber, Veldgeschut en zware kanonnen liggen ingegraven in den grond en bedekt met netten en tak ken tegen de onbescheiden blikken van vijandelijke vliegers. Men vindt ze of liever: men brengt ons er hepn, want alleen zouden we ze misschien niet gevonden hebben op de meest onmo gelijke plaatsen: achter boschjes, tegen heuvels aan, in den boomgaard van boerderijen. En wanneer men dan zoo’n batterij bezoekt en door dat heele com plex van schitterend afgewerkte en met latten en takken afgeschutte ver- bindingsloopgraven rondwandelt, hier een munitiebergplaats, ginds een schuil plaats meters diep in den grond geboord voor de bedieningsman- scjiappen in oogenschouw neemt, dan constateert de bezoeker, dat er door de soldaten ook een vleugje vroolijkheid is aangebracht: foto’s van filmsterren, geknipt uit geïllustreerde bladen en van andere aardige jonge meisjes, hangen tegen de wanden. Op dat mo ment hooren we, dat dat alles niet door gespecialiseerde troepen, maar door bakkers en kruideniers, kantoorbe dienden en boeren, advocaten en stu denten is gebouwd en dan krijgt men diepen eerbied voor het geweldige aan passingsvermogen van de Franschen, die met vereende krachten een verde digingslinie hebben opgericht, waar volgens menschelijke berekening, geen vijand kan doorbreken. De meeste dier batterijen hebben nog geen schot ge lost, ofschoon ze zonder moeite de over de grens liggende vijandelijke steden zouden kunnen bombardeeren en ook gereed staan dit werkelijk te doen, in dien Fransche steden beschoten zouden worden. Een van die ontelbare prachtig ge camoufleerde stellingen, welke wij be- De „Scheer” Uit Makassar wordt bericht, dat de „Gina”, een sleepboot van de Ned. Ind. Steenkolen Hande'ls-Mij. aldaar is aangekomen. Deze sleepboot heeft de „Scheer”, welk schip niet op eigen kracht kan varen door het ontbreken van machineonderdeelen in verband met een beslaglegging op het schip, naar de kade gesleept, waar onmiddellijk een aanvang werd gemaakt met het inladen van goederen in het schip. Jl A zochten, had echter reeds een vierhon- -Z-:

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9