BIOSCOPEN RADIONIEUWS FINANCIEELE KRONIEK HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MAART 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. VEREENIGINGEN ONDERWIJS EN KERK GEMEENTERAAD MAANDAG DE DRIEMAANDE- LIJKSCHE GOLFLENGTEWISSELING RADIO-PROGRAMMA Zondag 31 Maart. Hilversum I 1875 en 414.4 m. „De Gebochelde”. „Zigeunerbend e”. op viool. 7.45 Ber. 8.— Metropole. Odéon „Bel Ami”. Olympia Passage met het m. „Manon" dacht trekt. Rembrandt d e 11.50 Eng. Corso 910 Rex Flora Eventueel ander station. N.C.R.V. muziek. 6.05 Nederl. Herv. (Van onzen financieelen medewerker). Met de Amerikaansche conjunctuur wil het nog niet vlotten. Ondanks de herhaaldelijk in de persberichten tot uiting komende optimistische klanken en voorspellingen, ondanks de in ’t al gemeen zeer goede winstcijfers en vrij behoorlijke dividenduitkeeringen (men denke speciaal aan de onverwachte her vatting der dividendbetaling op de ge wone aandeelen U.S. Steel met 1), blijft de tendentie in het bedrijfsleven onzeker en overhellend naar lusteloos heid. Men is het er niet over eens, of deze apathische stemming nog steeds een reactie is op de kortstondige uitge laten hausse van den vorigen herfst, dan wel een „primaire conjunctuurinzin- king” aankondigt. Wanneer men afgaat op den grooten conjunctuur index, die gelegen is in de bedrijvigheid der staal industrie, welke thans tot 61 pCt. is ingezakt tegen een recordhoogte van 94.4 pCt. aan het eind van November, dan zou men, oppervlakkig oordeelend, geneigd zijn, aan een werkelijke con- junctuurdaling te denken. Legt men an derzijds het oor te luisteren in den kleinhandel, waar de omzetten zich nog steeds op een hoog peil bewegen, of in den exporthandel, die een recordhoogte heeft bereikt, dan zou men veeleer ge- looven, dat men in 't algemeen nog teert op de groote aangelegde voorraden, al vorens tot aanvulling ervan over te gaan. Doch van welken kant men de situatie ook bekijkt, duidelijk is, dat overvloed aan geld, waarvan de Vereenigde Sta- .III. £.113. I.JU aut. 2.45 Danmarks Radio*). 44» „In het vreemdelingen legio e n.” Voor de theater de tot Oliver bevatte ontwaren wij bij een onderneming als de Hessa Rubber Mij., die bij een winst van 143.000 (tegen 52.000 in het vorige jaar) 90.000 aan de reserve heeft gecrediteerd en de dividendbe taling met een uitkeering van 5 pCt. heeft hervat. Tenslotte zij nog te ver melden het jaarverslag der Ned. Bank voor Zuid-Afrika, die den oorlogstoe stand ten spijt, haar bedrijf nog verder heeft kunnen ontplooien, dank zij de gunstige Zuidafrikaansche conjunctuur. Gedurende het tijdvak van 1 April tot 1 Juli zullen de programma’s van A.V.R O., V.A.R.A. en V.P.R.O. worden uitge zonden over den 301,5 m. zender en die van K.R.O. en N.C.R.V. zoowel over den 415,5 m. als over den 1875 m. zender. 5.05 Gewijde Kerkdienst. erger” Hardy. naast 8.55 Jack 10.50 |50 11.10 II. I. 9.50 EnJ' 1M 5.10 9.10 Programma Gem. Radiodistributie Zondag 31 Maart. Alle uitz. van Hilversum I HAAGSCHE TOONEELVEREENIGING „W.W.W.”. De Haagsche tooneelvereeniging „W.W. W.” (Wij Willen Werken) geeft op Za terdag 13 April een tooneeluitvoering. Öp- gevoerd wordt het tooneelspel „Arme meisjes”, in 4 bedrijven. De opvoering heeft plaats in het Volksgebouw, Prinse- gracht 7173. Muziek: The ïfappy Boys, o.l.v. C. A. Baasbank. Het bal staat o.l.v. W. H. Bol. V.A.R.A. 9.uur v.m. Ber. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Zang. 9.40 „Van Staat en Maatschap pij”. 9.59 Ber. Asta. „brand op den Oceaan.” De boeiende Ufa-film „Brand op den Oteaan” wordt in Asta-theater geprolon geerd. In de hoofdrollen: Hans Söhnker, Rene Oeltgen, Rudolf Fernau e.a. „Het uur der vergelding slaat voor iedereen.” „Filmstudiogeheime n”. „Het uur der vergelding” is een dier voortreffelijke Fransche films, waarvan de intrige weinig gecompliceerd is, doch gedragen worden door boeiend spel. Voor deze film geldt dit wel heel sterk. Wat een prachtige creatie geeft Michel Simon als de goedgeloovige echtgenoot van het vrouwtje met een verre van fraai ver leden, en welk een tragiek weet Corinne Luchaine in haar spel te leggen als de echtgenoote, die niet los kan komen van haar vroeger armoedig verleden en uit verveling een verhouding begint met den zwerver (Fernand Gravey). In dit drie- hoeksdrama ligt naast spanning een sterke bewogenheid opgesloten van men- schelijke zielen, worstelend met hun goed en kwaad. Een dramatische film, welker reprise gerechtvaardigd is. Na de pauze staat op het programma de amusante film „Filmstudiogeheimen” met o.m. Adolphe Menjon, de Ritz Brothers, Charlie McCarthy en Edgan Bergen. Ten overvloede nog een Hollandsch journaal. nieten kan. Het voorprogramma is uitgebreid en amusant. Behalve de actualiteite 1 krijgt men nog drie films te zien, waarvan er twee den lever doen schudden, terwijl aan de derde „Ship ahoy”, iedere lief hebber van watersport zijn hart zal opha len. Voegt men dus bij „Sneeuwwitje” dit aantrekkelijke voorprogramma, dan mag men gerust zeggen, dat „Rembrandt” deze week uitnemend voor zijn bezoekers gezorgd heeft. V.P.R.O. 5.Gesprekken met luisteraars. V.A.R.A. 5.30 Voor kinderen. 6.Bravour en Char me. 6.30 Sportpraotje. 6.45 ANP. 7.03 Schuldig of onschuldig. 7.28 Rosianorkest. A.V.R.O. 8.ANP. 8.20 Amusementsorkest. AVRO- girjs en soliste. 8.50 Radio-Maandblad. 9.40 Omroeporkest. 10.30 Gram.muz. 11.ANP. 11.10 Gram.muz. 11.40 Pianovoordracht. Hilversum II 301.5 m. K.R.O. 8.30 uur v.m. Morgenwijding. N.C.R.V. 9.30 Evang. Luth. Zangkoor 10.10 Gewijde muziek. 10.20 Evang. Luth. Kerkdienst. circus, waarvan de eigenaar. Harris, door een gewetenloozen compagnon in de ge vangenis is geraakt. Er ontbrandt weldra een openlijke strijd tusschen de drie vrienden en den compagnon met zijn aan hangers, een strijd die op hardnekkige, doch doelmatige wijze ten gunste van den onschuldigen Harris wordt beslist. De tweede hoofdfilm, behandelt uiterst boeiende wijze het leven van de onverschrokken kerels van de Amerikaan sche kustwacht. Twee vrienden, een pi loot en een zee-officier, die met doodsver achting den bewusteloozen kapitein van een verongelukt koopvaardijschip hebben gered, worden beiden verliefd op diens kleindochter. Hierdoor ontstaat verwijde ring en zelfs vijandschap tusschen de twee vrienden. Totdat. De hoofdrollen vervullen Ralph Bella my, Randolph Scott en Frances Dee. Wereldnieuws en een imposant filmwerk over onze marine gaan vooraf. situaties gewikkeld, waar zich buitengewoon mee Tropennacht in Saigon. Een boeiende film, met Hedy Lamarr en Robert Taylor in de hoofdrollen, ge regisseerd door Jack Conway en met een uitmuntende rol door Joseph Schild kraut, draait deze week in Passage: „Tropennacht in Saigon”. Het behandelt het motief van de halfbloeden, die nóch Fransch, nóch Inheemsch zijn en een eigen, min of meer verloren bestaan lei den onder de huidige wetten. Een jonge Amerikaan bezoekt met een gezelschap toeristen Saigon. Zij ontmoeten er een jonge halfbloed, Manon, op wie de jonge man weldra verliefd is. Zij huwen. Maar dan begint de misère. Het blijkt, dat zij geen pas kunnen krijgen, althans de vrouw niet. Armoede en gebrek staan hun te wachten, want niemand wil den man, die met een halfbloed trouwde, in dienst ne men, waarbij het paar ook nog wordt tegengewerkt door een machtigen rivaal. Een boeiend en meesleepend filmwerk. Aan deze ontroerende film gaat een rijk gevarieerd voorprogramma vooraf, waar bij een voortreffelijk kort filmpje over het mysterie van den schoener „Marïe Céleste”, waarover al heel wat pennen in beweging zijn geweest, sterk de aan- Cinéac Het programma in ons Haagsche nieuws- theater is deze week weer gevarieerd als altijd. Men kan zich in den tijd van een uur volledig op de hoogte stellen van de meest op den voorgrond tredende gebeur tenissen in de wereld. Het belangrijkste is deze week het bui- tenlandsche nieuws. Men krijgt er o.a. beelden te zien van de conferentie tusschen Hitler en Mussolini op den Brenner en het verlaten van Hangö door de Finsche bevolking, een trieste uittocht. Verder generaal Evangeline Booth te New York, de begrafenis van prins Aage van Dene marken, de internationale tafeltennis- kampioenschappen enz. Uit het binnenland zijn er beelden van het Koninklijk bezoek aan Rotterdam, den afstandsmarsch van „de Princevlag”, Paaschgebruiken in Over- ijsel, soldatennieuws enz. Het programma wordt gecompleteerd door een geestig, gekleurd teekenflimpje, een interessante documentaire over de ontdekking van het radium en een muzi kale, film van het Don-Kozakken koor. City. „Liefdesspe 1.” Dit theater prolongeert „Liefdesspel”, de charmante Fransche film met Danielle Darrieux in de hoofdrol. Centrum „Tarantell a”. „B o o 1 o o”. Als eerste hoofdfilm werd in bovenge noemd theater vertoond het grootsch op gezette filmwerk „Tarantella”, zich af spelende omstreeks 1800 in het zonnige Spanje, alwaar Napoleon 1 zijn macht ook zal vestigen. De Fransche officieren worden vergast op onstuimige dansen en schoone liederen van een temperament volle actrice, in welke rol Jeanette Mac Donald gelegenheid te over krijgt ons van haar mooien zang te doen genieten, bijgestaan door Allan Jones. Maar de be koorlijke zangeres speelt een gevaarlijk spelletje en ontpopt zich later als een sluwe Spaansche spionne. Haar eerste list mislukt, maar alê zij dan haar hoog ste troef uitspeelt weet zij toch haar volk van de Fransche overheersching te be vrijden. Voor de pauze werd na de actualitei ten de avonturenfilm „Booloo” vertoond. Met bewondering werd het knappe werk van den operatur gevolgd. Talrijke adem beklemmende jachttafereelen wisselen ar met mooie dierenopnamen uit het tro pisch oerwoud. Casino „Charley Chan in de moordkame r”. „De vermiste gast”. „De vermiste gast” is een Universal film, vervaardigd onder regie van John Rawlins en met Paul Kelly en Constance Moore in de hoofdrollen. Het is het verhaal van een verslaggever van een Amerikaansch blad die eindelijk eens met iets sensationeels voor den dag moet komen, anders gaat hij „de laan uit”. Door een ongelukkig of eigenlijk geluk kig toeval komt hij terecht in een huis waar het spookt en daar zit natuurlijk wel copie in voor hem. Er gebeurt ook nog een geheimzinnige moord en een tweede gast uit het spookhuis verdwijnt plotseling. Dat is de kans van zijn leven. Een lugubere huisknecht en een paar zware jongens, die bij het huis hooren, be- hooren tot de verdachten. Maar natuur lijk zijn zij onschuldig en onze schrandere reporter brengt het juiste licht in deze zaak. Als tweede hoofdfilm „Charley Chan in de moordkamer”, een sensationeele film met Sidney Toler en den als altijd grappi- gen Slim Summerville in de hoofdrollen. K.R.O. 12.15 uur nam. Causerie „Het edele oude ambacht gaat herleven”. 12.45 ANP. 1.— Letterkundige causerie. 1.20 KRO-orkest 2.Vraag en antwoord. 2.45 Piano, kla rinet en cello. 4.Musiquette. 4.30 Zie kenhalfuur. Apollo. „Elisa'beth en Essex.” Voor de derde week draait in Apollo het aangrijpende filmwerk „Elisabeth en Essex”, met Bette Davis en Errol Flynn in de hoofdrollen. „Drie kameraden”. Als hoofdnummer is op het nieuwe program gebracht de prachtige Metro- Goldwyn-Mayer-flm „Drie kameraden” naar Remarque’s vermaarden roman, die een beeld geeft van de geestelijke ver warring, de moeitevolle economische en maatschappelijke omstandigheden, waarin vooral het jonge geslacht, dat den wereld oorlog overleefd had, verkeerde. Zooals men weet, vervullen Robert Taylor, Fran- chot Tone, Robert Young en Margaret Sullavan de hoofdrollen in deze indruk wekkende rolprent. Voor de pauze draaien het Profilti- en Paramountjour- naal en een buitengewoon aardige Ame rikaansche filmcomedie, waarin met pers excessen op het gebied der sociëty-repor- tage in de Ver. Staten op vermakelijke wijze de draak wordt gestoken. Aiieen deze film zou al een gang naar het thea ter in de Prinsestraat waard zijn! Tyrone Power, Loretta Young en Don Amechi vervullen in „Het laatste nieuws is lief de” de hoofdrollen. Dat deze vlotte en amusante film, die èn door spel en door beeld groote aan trekkelijkheid bezit, nog eens op het pro gramma terug verschijnt, toont dat de belangstelling voor Willv Forst’s werk na zooveel tijd nog groot is. Deze onderhou dende amusementsfilm, vol gratie en charme en goed in den vlotten Fran- schen geest gespeeld, is een film waar mee Willy Forst eer inlegde en waarin hij wederom toonde een regisseur en ac teur van bijzondere kwaliteiten te zijn. Naast hem treden op Olga Tsjechowa, Hilde Hildebrand, Ilse Werner, Lizzi Waldmuller, Johannes Reeman, die alle zonder uitzondering buitengewoon goed spel te zien geven in deze speelsche film, waarin trouwens allé rollen met zwier worden vertolkt, ’t Voorprogramma is zeer gevarieerd. Na interessante buiten- en binnenlandsche journaals worden nog ver toond „Lente in de Zwitsersche bergen” met schitterende natuuropnamen, „Vreem de sporten” met allerlei bijzondere spelen die we hier te lande nog niet kennen en en een boeiende film over staalfabricage in Duitschland „De drie stuivers-opera.” Duizenden hebben in den loop der ja- ren al genoten van dat merkwaardige filmproduct, dat „De drie stuivers-opera” heet en duizenden zijn nog immer vol belangstelling. Dat bleek gisteravond weer in Rex, waar deze rolprent deze week nog eens wordt vertoond, want on afgebroken was de zaal tot de laatste plaats bezet. Het is niet alleen niet doen lijk hier den inhoud weer te geven, het lijkt ons bovendien overbodig en daarom meenen we te kunnen volstaan met nog eens bijzonderen lof toe te zwaaien aan de knappe regie van G. W. Pabst en de voortreffelijke uitbeelding der hoofdrol len door Rudolf Forster, Reinhold Schün- zel en Fritz Rasp. Men verzuime deze kans niet, want men zou werkelijk een der merkwaardigste evenementen uit de filmhistorie missen. Het programma brengt verder eenig nieuws en een aardige teekenfiim. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Wierden (toez.) ds. W. Vroegindewey te Hoogeveen. Aangenomen naar Goënga (toez.) ds. P. L. Tasseron te Eethen en Drongelen. Bedankt voor Zierikzee ds. M. C. van Wijhe te Vught. Benoemd tot hulppred. te Berlikum de heer J. Brons, cand. te Groningen. Beroepen te Spijk (Gr.) ds. A. Groot te Oudeschoot. Beroepen te Arum ds. K. H. Siccama te Brouwershaven; te Hilvarenbeek ds. J. A. R. Terlet, emeritus O.-Ind. pred. te Amsterdam. „Sneeuwwitje en ze veil dweirge n”. „Rembrandt” verplicht ongetwijfeld zeer velen aan zich door nog eens de gele genheid te geven „Sneeuwwitje en de ze ven dwergen” te kunnen zien, de sprook- jesfilm vol kleur en fleur en vol verras singen van een fantasierijken geest, waar mede Walt Disney ons heeft verrijkt. Wie de film al eerder heeft gezien, zal con- stateeren, dat het een genoegen is. voor een tweede maal deze unieke serie tee- keningen aan het oog te laten voorbij gaan. De zaal is toepasselijk voor deze film gedecoreerd, zoodat men volop van Sneeuwwitje en de dwergmannetjes ge- Capitol. „Zuster Theresia.” Het Capitol-theater prolongeert deze week de film „Kleine zuster Theresia”, de non van Lisieux, met Irène Korday in de hoofdrol. K.R.O. ANP. 8.15 Voor soldaten. 9.Gram.muz 9.40 Radio-Almanak. 10.30 ANP. 10.40 Epiloog. 11.— tot 11.15 Espe- rantonieuws. ENGELAND 391 en 449 m. Na 10.20 n.m, ook 342 m. 12.20 uur nam. Berichten. 1135 Pianovoordracht. 12.50 tot 1.35 BBC-Har- monie-orkest. 1.50 Hallé-orkest. 2.55 tot 3.20 Bohemians. 3.50 tot 4.20 Koorconcert. 5.20 tot 5.35 Ber. 6.Gram.muz. 6.35 Ac tueel progr. 7.15 Kerkdienst. 8.05 Zang. 8.20 Ber. 8.40 Gevar. progr. 9.40 BBC-Sa- lonorkest. 10.05 Epiloog. 10.15 BBC-orkest, 10.50 R. King’s orkest. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Solisten. 12.35 Cello. 1.05 Klarinet. 1.30 Piano 1.50 Rose Cornay’s gitaar-ensemble. 2.35 Trio- concert. 3.20 Zang. 3.35 Chansons. 3.50 Tooneel. 4.50 Variété. 5.05 Symphonic- concert. 6.50 „Brummel”, operette. 9.35 viool. 10.05 Variété. 11.20 tot 11.50 Lichte muziek. KEULEN 456 m. 12.20 uur nam. Omroep, orkest. 1.45 Populair concert. 3.20 Con cert. 6.50 H. J. Fierke’s kwintet. 7.45 Too neel. 8.50 Gram.muz. 9.50 tot 10.20 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch. 322 m. 12.30 tot 1.» uur nam. G. Lambrechts-orkest. 1.50 en 2.50 Koninklijke Fanfare. 3.35 Fluitvoor- dracht. 4.50 Zang en gitaar. 5.35 Cello. 6.10 Gram.muz. 7.20 Bont progr. 9.30 Gram.- muz. 10.20 tot 11.20 Dansmuziek. BRUSSEL Fransch 484 m. 12.30 uur nam. Dansorkest. 12.50 tot 1.10 Gram.muz. 1.50 „Véronique”, operette. 4.50 Militair con cert. 6.15 en 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Tooneel. 8.50 Dansorkest 9.30 Dansmuziek. 9.50 tot 11.20 Gram.muz, DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 7.35 uur nam. Omroeporkest en -kamerkoor. 9.10 Ber. 9.50 Kaiser’s orkest en pianoduo. 11.20 Ber. Hierna tot 12.20 Concert. Programma IV. 8.30 uur v.m. Danmarks Radio*) Keulen 10.20 Br. Fr. 11.20 Br. VI 1.20 uur nam. Danmarks Radio 1-w Fr. 4.50 Parijs. 6.35 Br_ Fr. 6.50 uu Beromünster Studio. „V a 1 s t r i k k e n.” 6de week wordt in Studio- Fransche film „Valstrikken” geprolongeerd, met Chevalier, von Stro heim, Renoir en Marie Dea in de hoofd rollen. Amicitia Bovengenoemd theater brengt deze speelweek een reprise van het fameuze Fransche filmwerk „De gebochelde”, waar in de hoofdrol Henri de Lagardère op su blieme wijze wordt vertolkt. Reeds eerder hebben wij met veel lof over deze zeer bezienswaardige film geschreven en kun nen dus wel volstaan met een watme aan beveling. Voor de pauze draait de film „Zigeuner bende”, een Fox 20th Centurv film met veel actie, met veel grappige en bonte tafereelen en ook met gevoelige momen ten. De hoofdrol „Gipzy” wordt vervuld door de jeugdige actrice Jane Withers en op meer dan een oogenblik is de film een echte musical show in de natuur of in de overigens wel wat onwaarschijnlijke music-hall en kerkscènes. Aan beide films gaat een keur van ac tualiteiten vooraf opgedischt door Fox- Movie-tone nieuws. Thalia „Sherlock Holmes”. „Van kwaad tot erger”. Twee particuliere detectiven, die in langen tijd geen opdrachten hebben ont vangen, besluiten ten einde raad, zich voor den meester detective Sherlock Holmes en diens helper dr. Watson uit te geven. Van hun laatste spaarduiten koo- pen zij een geruite pet, een tabakspijp en een vioolkist. Zij wordt zoo goed vermomd dat het personeel van de Noordexpress en de in dien trein zich bevindende inbre kers in hen Sherlock Homes en zijn hel per herkennen en de vlucht nemen met achterlating van een aantal koffers met gestolen goederen. Het blijkt Sherlock Holmes en zijn helper dat beide dames in den trein met de inbrekers hebben ge dineerd. Het geheele verhaal eindigt op zeer prettige wijze. Als tweede hoofdfilm met Stan Het voor- Paramount Journaal, de intellect film in kleuren „De wereld aan het werk”, de komische een- acter Viva Willie en de komische twee- acter Our gang Follies Seinpost „Goodbye Mr. Chip s”. „Goodbye Mr. Chips”, het voortreffe lijke filmwerk van de Metro Goldwyn draait deze week fin het Seinposl»- theater. Er is reeds heel veel gezegd en geschreven over deze film, die ver en ver uitgaat boven het gebruikelijke genre en terecht tot de beste producten van het laatste jaar wordt gerekend. Zij wordt gedragen door de typeering van Robert Donat, die de hoofdpersoon in dit ontroe rend verhaal van menschelijk leed en vreugde, zoo zuiver weet uit te beelden, dat men van het begin tot het einde ge boeid blijft. Het is een greep uit het le ven van den leeraar aan een Engelsche jongensschool, welke in deze film tot uiting wordt gebracht. Een van de groot ste verdiensten is zeker wel, dat de regisseur het niet gericht heeft in het valsch sentimenteele, doch In alles het accent heeft gelegd op de werkelijkheid. Voor de pauze draait een zeer inte ressante film over instinctieve reacties bij dieren, een kluchtig gegeven, gespeeld door „Our Gang” en Hollandsche en bui- tenlandsche journaals. Br. fr Bn VÏ. 10.20 Eng. 11.20 Parijs. Programma IV. 8.— uur v.m. Br. Fl. 8.30 Keulen. Duitschlandzender. 9.10 Pauze L20 en 3.30 uur nam. Duitschlandwndtf 4.55 Br. Fr. 8.10 Danmarks ^10'. Br Fr. 6.20 West Reg.*). 6.50 B®f°g‘res. ster*). 7— Gem. Radio Distr .j, lau*) 8.20 Boedapest*). 9-05 ’„«f). 9.20 Beromünster*L 9.50 Boedape» 10.30 Duitschlandzender. ten thans toch het typische voorbeeld geven, op zichzelf verre van voldoende is, om een conjunctuuropleving te ver oorzaken. Hiervoor is meer noodig en met name de vertrouwensfactor speelt hier een leidende rol. En dit vertrou wen blijkt nog grootendeels te ontbre ken. Zoo nu en dan, gelijk deze week bijv, het geval was, vindt ter beurze even een vleug van opleving plaats, waarvan de oorzaak moet worden ge zocht in de dividendverklaring van U.S. Steel, in de radiorede van Reynaud, die een krachtiger oorlogvoering voorspel de, en wellicht ook in geruchten over een verdere devaluatie van den dollar als tegenzet tegen de scherpe waarde vermindering van het pond. Doch dit zijn geen elementen, die als basis van een werkelijke hausse kunhen dienen en die schijnt te zullen uitblijven, zoo lang men in Amerika niet weet, of al dan niet de „New Deal” grondslag der economisch-financieele politiek zal blij ven uitmaken. De komende presidents verkiezing zal derhalve een remmenden factor blijven vormen bij elke poging een hausse-beweging te forceeren. Inmiddels heeft de verdere scherpe daling van het pond sterling haar ont wrichtende uitwerking niet gemist. Het blijkt thans, dat de Britsche regeering het „vrije” pond volkomen zijn „vrijen” loop laat. Het aanbod immers is zóó gering, dat het gemakkelijk te absor- beeren zou zijn door officieele interven tie. Waar deze ontbreekt en waar ook de handel en de speculatie geen behoef te aan vrije ponden blijken te hebben, daar is het duidelijk, dat de bodem on der het pond is weggetrokken. Het is het eenrichtingsverkeer, dat de valuta’s hebben ingeslagen en op welken nood- lottigen gang in deze kolommen reeds herhaaldelijk is gewezen. Het is te vree- zen, ja, ik durf haast zeggen, te voor zien, dat geen enkele valuta aan dit proces zal ontkomen. De Fransche franc is door zijn koppeling aan het pond reeds vanzelf meegesleurd. Te verwach ten is, dat de Scandinavische valuta’s de eerstvolgende zijn, die haar reis op den eenrichtingsweg zullen voortzetten. Denemarken bijv, doet wanhopige pogingen, om zijn uit het evenwicht geslagen betalingsbalans en begrooting in een gunstiger positie te brengen, o.m. door de heffing van 10 pCt. op een groote reeks importgoederen. Het valt te betwijfelen, of dit de situatie zal red den. Ook Zweden heeft thans in het kader van zijn deviezenrestrictie beslo ten tot de beperking van den invoer van weelde-artikelenduidelijke symp tomen van den wensch, die overal nu tot uiting komt, inflatie te voorkomen en door versobering het evenwicht zoo veel mogelijk te herstellen. Nederland kan en mag hierin niet achterblijven. Wij hebben nog steeds een vrije valuta, doch die vrijheid doet ons eigenlijk thans meer kwaad dan goed. Ook wij hebben een door de ontzaglijke mobilisatie-uitgaven uit haar evenwicht geslagen begrooting en ook wij zien onze betalingsbalans gestadig-aan ver slechteren. Deviezenrestrictie zal dan ook voor ons land niet veel langer kun nen uitblijven en het is noodig, dat onze bevolking op haar eventueele invoering reeds thans wordt voorbereid. Zulk een restrictie zal zich ten ontzent in de eer ste plaats moeten bezig houden met de intooming van den invoer. De thans als gevolg van het zoo juist tot stand ge komen handelsverdrag met Engeland en Frankrijk binnenkort in volle wer king tredende Algemeene Nederland- sche Invoer Centrale (A.N.I.C.) zal hier bij de behulpzame hand kunnen bieden. Daarnaast zal van regeeringszijde ook iets moeten worden gedaan, om het dreigend gevaar voor ons staatscrediet af te wenden. Het blijkt immers thans wel duidelijk, dat de uitgifte der Staats- leening 1940 II toch een groot moreel fiasco is geworden. Het had niet mogen voorkomen, dat deze leening reeds thans een disagio doet van circa 6 Va pCt. Dit is een gecamoufleerde kapitaalheffing, die beleggers afschrikt en die het noodig maakt, dat bij een volgende uitgifte, die wel niet zoo lang meer op zich zal laten wachten, een nog veel zwaardere knup pel achter de deur gereed gehouden moet worden. Men krijgt den indruk, dat onze Regeering zich uiterst weinig bekommert om marktpsychologie en markttendenzen en deze vormen toch zulk een voornamen factor bij het slagen van een leening en het op peil houden van het staatscrediet. Ik begrijp niet, waarom ten onzent het koerspeil geheel aan zijn beloop wordt overge laten. Teneinde demoralisatie te voor komen, zal het naar mijn meening noo dig zijn, tenzij men tot mobilisatie van buitenlandsch aandeelenbezit zou wen- schen over te gaan, ook aan onze beurs, evenals zulks in Engeland het geval is, minimumkoersen in te voeren. Waarlijk, er moet iets worden gedaan, om het vertrouwen in onze financieele politiek en in onze beleggingsmarkt te herstel len. Overigens vertoont onze beurs een zeer verdeeld beeld. „Koninklijke” blijft onder den druk staan van de pond- daling, die eenerzijds, naar men aan neemt, de rentabiliteit van het concern zal verminderen en die anderzijds aan leiding is voor verkoopen van Britsche en Fransche zijde. De Nederlandsche exportindustrieën weerspiegelen in haar koerspeil de groote uitvoermoei- lijkheden de uitvoer van kunstzijde en radio-artikelen is in Februari wel bij zonder sterk gedaald (met meer dan een derde) en er is weinig aanleiding om een verbetering te verwachten. Daarentegen vertoont de positie van andere bedrijven een uitgesproken be vredigend beeld. Te denken valt in dit verband vooral aan de scheepvaart, waar het hooge vrachtenniveau een zeer gunstige uitwerking heeft op de bruto- inkomsten. Het jaarverslag van de K.N.S.M., dat een saldo winst vertoont van ƒ6.133.000 tegen 2.676.000 in het vorige jaar, is hiervan een duidelijk voorbeeld. Dat uit deze sterk toegeno men winst slechts een dividend van 8 pCt. (v.j. 6 pCt.) wordt uitgekeerd, is toe te schrijven aan de zeer te waar- deeren conservatieve politiek, die het bestuur er toe heeft gebracht niet min der dan 5.250.000 aan de reserve toe te voegen. Een zeilde conservatief beleid Oliver Hardy en Stan Laurel zullen deze week het publiek nog eens laten schateren over hun avonturen in het vreemdelingenlegioen. Verder: Walt Dis- ney’s „Sprookjesparade”. Progr. IAlle uitz. van Hilversum 1 Progr. II: Alle uitz. van Hilversum It Programma III. 8.30 uur v.m. Br. VI. 10.20 Br. Fr I. 10 uur nam. Eng. 1.35 Pauze*). West Reg. wo.uun.ko Pauze*). 6.20 Br. Fr 10.40 Boedapest'' II. 20 Parijs. Roxy Tweede Midnight. Na binnenlandsch nieuws door Poly goon draait als eerste hoofdfilm „Twee de viool”, een blijspel met Sonja Henie ir. de hoofdrol. In deze rolprent laat de charmante schaatskampioene ons genie ten van haar geweldige capaciteiten op dit gebied. Het is een amusante geschie denis, waarin Sonja de rol uitbeeldt van het eenvoudige dorpsonderwijzeresjes, dat naar Hollywood gaat om filmster te worden, met een gebroken hart terug keert, maar tenslotte nog eindigend met een happy end. Na de pauze de pikante amusements film „Midnight”. Claudette Colbert is het meisje, dat straatarm in Parijs arri veert op een regenavond. Onder de hoe de van een taxichauffeur komt en ver volgens verzeild raakt op een feest en zich uitgeeft voor schatrijke barones. Om deze rol vol te houden wordt zij in de onmogelijkste het publiek amuseert. Maandag 1 April. Hilversum I 1875 en 414,4 m. N.C.R.V. 8.— uur v.m. A.N.P. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.— Christ, lectuur. 11.30 Gram.muz. 12— uur nam. Ber. 12.15 Gram.muz. (12.30 A.N.P.). 1.Orgelspel. 2.Gram. muz. 2.25 Fluit en piano. 3.Kookpraatje, 3.30 Gram.muz. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muz. 5.156.25 Voor kinderen. 6.30 Vragenuur. (7.Ber.). 8.A.N.P. intern, overzicht. 8.25 NCRV-Symphonie-orkest en -harmonie-orkest, groot koor en so listen. 9.10 Uitslag wedstrijd. 9.25 NCRV.- Harmonie-orkest. 10.A.N.P, actueel halfuur. 10.30 Vedelaars. 11.15 Gram.muz. 11.50 Schriflezing. Hilversum II 301,5 m. Algemeen programma van de A.V.R.O. 8.— uur v.m. A.N.P. 8.10 Gram.muz. 10.— Morgenwijding. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. (11.00—11.15 Voor de vrouw). 12.15 uur nam. Gram.muz (12.45 A.N.P). I. Omroeporkest. 1.30 Romancers. 2.30 Omroeporkest. (3.30—3.50 Causerie „Met oog en oor: fantasie of werkelijkheid”). 4.30 Discocauserie. 5.30 Bartho Decker’s ensemble 6.10 Amusementsorkest. 6.50 Zang en piano 7.40 Causerie „Strategie ter zee in dezen oorlog”. 8.A.N.P. 8.15 Concertgebouworkest en soliste 9.15 Too neel. 10.— Gram.muz. 10.15 Renova-septet. II. — A.N.P. 11.10 Orgelspel. 11.25 AVRO- dansorkest. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 n.m. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber 12.35 Or gelconcert. 1.05 Variété. 1.35 Lewis’ or kest. 2.20 Variété 2.50 Bolsover Fa- brieksorkest. 3.20 Variété. 3.354.20 BBC- orkest. 5.20 Ber. 5.35 Radiofilm. 5.556.20 Cello. 6.40—7.05 Schotsche dansmuziek. 7.20 Gev. progr. 8.20—8.40 Ber. Pianovoordracht. 9.20 Tooneel. 9.50 Harris’ orkest. 10.20 BBC-orkest. Entr’Acte Players. 11.20 Ber. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur nam. Altviool. 12.35 Zang. 1.05 Cembalo. 1.30 Fluitspel 2.20 Orgelconcert. 3.05 Chansons. 3.20 Tooneel (Eng.). 3.50 Piano. 4.35 Loewen- guth-kwartet. 5.35 Kamermuziek. 6.20 Concert. 6.50 Tooneel. 8.05 Parijseb blaas- kwintet 9.05 Zang. 9.35 Tooneel. 10.95— 11.50 Nationaal orkest. KEULEN, 456 m. 12,35 uur nam. Populair concert. 1.45 Muz. tusschenspeL 2.20 Gevar. progr 2.50 Münchener Hoorntrio. 3.50 Folkloristisch progr. 4.25 en 6.05 Gram.muz. 6.35 Omroeporkest. 8.50—9.20 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL, Vlaamsch 322 m. 12.30 uur nam. Viool. 12.50—1.20 4.20, 5.50, 6.35 en 7.20 Gram.muz. 7.50 en 8.35 Omroeporkest en -koor. 9.3010.20 Opera „Manon” (gr.pl.). BRUSSEL Fransch. 484 m. 12.30 uur nam. Radio-crkest. 12.50—1.20 Gram.muz. 4.55 Dansorkest. 5.35 Kwartet van Luik. 6.- Gram.muz. 6.05 Dansorkest. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Radio-orkest. 9.30 Dansor kest. 10.05—10,20 Gram.muz DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 6.35 uur nam. Literair-muzikaal progr. 7.2* Berlijnsch Philharmonisch orkest. 8J* Ber. 8.50 A Rink’s orkest. 9.20 Dobrindt's orkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Con cert. 11.26 Militair progr. „Kom op Cowboy”. „De jongens van de kustwach t”. Voor de pauze draait de spannende Western „Kom op cowboy” met in de hoofdrol het graaggeziene cowboytrio, de drie Musketiers van het Westen. Zij ne men de leiding in handen van een reizend V.P.R.O. 10.Zondagsschool. 10.30 Kerkdienst. A.V.R.O. 12.uur nam. „Onze Weermacht”. 12.25 Viool en orgel. 12.45 ANP. 1,Aeolian- orkest. 1.30 „De gesproken mailbrief”. 2.Boekenhalfuur. 2 30 Eerste acte „De Parelvisschers”. (opn.) 3.20 Filmrubriek. 3.45 AVRO-Dansorkest. 4.15 Gram.muz. 4.55 ANP. West-End „De vrouw m a s k e r”. Weenen in den goeden ouden tijd, den tijd van pracht en pret, van muziek en dans, van onweerstaanbare mannen en charmante vrouwen, van liefdesavonturen en bij gelegenheid liefdesdrama’s Wil liam Powell is hier de vrouwenharten veroverende mondaine teekenaar Fritz, rond wien zich een ingewikkelde historie afspeelt. De vrouw van een voornamen dokter poseert voor hem, uitsluitend ge kleed in een bonten shawl en gemaskerd de pikante teekening verschijnt in een mondain blad en het bont wordt her kend. Aangezien echter de doktersvrouw dat bont juist even geleend had van de verloofde van een orkestdirigent, meent men in deze laatste dame de gemaskerde dame te herkennen. Om een schandaal te voorkomen noemt de schilder een wille- keurigen damesnaam als zijn model, maar er bestaat inderdaad een dame van dien naam en zij komt voor het voetlicht óók Nu komen de verwikkelingen eerst recht los en de geschiedenis neemt zelfs een tragische wending. Maar het „happy ending” maakt alles goed. Een boeiende, vaak amusante, goed ge speelde film vol afwisseling. Fr. 4.50 Parijs. 6.35 Br Fr. 6.50 münster*). 7.Gem. Radio Distr. Danmarks Radio*). 8.35 E— --- 9.30 Br. Fr. 11.30 Duitschlandzender. Maandag 1 April. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum Progr. II: Alle uitz. van Hilversum Programma III. 8.uur v.m, Br. VI. 8.20 en 11.50 Br. Fr. 1.20 uur nam. Danmarks Radio West Reg 3.35 Eng 4.20 West Motala*). 5.50 Br. VI. 8 20 Br. „Van kwaad Laurel en programma AANVULLINGSAGENDA voor de vergadering van den Gemeente raad op Maandag 1 April, te half twee. Benoeming van: twee tijdelijke leeraren in de Fransche taal en handelscorrespondente aan de gemeentelijke handelsavondscholen. Beraadslaging over: 4. het voorstel tot wijziging van de verordening tot vaststelling van voor-, achter- en zijgevelrooilijnen voor het bouwblok, begrensd door den Waalsdor- perweg, de van Akenstraat, de Stalpert- straat en de van der Aastraat; 5. het voorstel tot het toekennen van vergoeding krachtens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 (boventallige leer krachten) aan verschillende besturen van scholen voor bijzonder lager onderwijs over 1934, 1936 en 1938; 6. het voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan „Reigersbergen”, met de daarbij behoorende toelichtende be schrijving en verordening; tevens prae- advies op het adres; 7. het voorstel tot kostelooze over neming van grond, gelegen voor het per ceel Gentschestraat 26; 8 het voorstel tot aankoop van grond nabij de Hoekenburglaan te Voorburg; 9. het voorstel tot verhuring van grond, gelegen aan de Kalvermarkt, aan de N.V. Bataafsche Aannemings-Maatschappij v.h. firma J. van der Wal en Zn.; 10. het voorstel tot verhuring van grond, gelegen aan de Binckhorstlaan, aan de N.V. Ant. den Engelsen’s Chemi sche Wasscherij en Ververij; 11. het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Stichting voor opleiding van maatschappelijke werkers; 12. het voorstel tot kostelooze over neming van grond, gelegen voor het per ceel Rijswijkscheweg 157-159; 13. het voorstel tot wijziging van de rioleering in een gedeelte van de Jan van der Heydenstraat; 14. het voorstel tot overneming in eigendom van een gedeelte van den Rijks weg naar Naaldwijk; 15. het voorstel tot kostelooze inge- bruikgeving van lokalen van het gebouw der Gemeentelijke Vakcursussen voor Werkloozen ten bate van militairen; 16. het voorstel tot ruiling van grond met de begraafplaats Nieuw Eykenduynen N.V.; 17. het voorstel tot het aangaan van eenige geldleeningen; 18. het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Heineken’s Bierbrouwerij-Maatschappij N.V., waarbij deze N.V. afstand doet van rechten op aan de Groenmarkt en de Hoogstraat ge legen grond en aan haar worden ver huurd eenige oppervlakten grond, gele gen aan de Groenmarkt en de groote Hal- straat;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10