TENTOONSTELLING HET IN GEMEENTE-MUSEUM JUIST NU IS EEN GOEDE MAAG 1 NOODZAKELIJK! i KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS tl f i O- HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MAART 1940. PAGINA 2. VIJFDE BLAD, HET ZUID bloemen en van van Fred, BrouwerHet atelier van den beeldhouwer Alb. Termote, HET NATIONAAL ONDERWIJSCONGRES ZILVEREN JUBILEUM „HET EIGENDOM” CONCERT TEN BATE KONINGIN EMMAFONDS VIJF EN DERTIG JAAR „CON AMORE” EEN GESCHENK VOOR DE GEMEENTE AMSTERDAM Gids voor concerten, Opera en Danskunst. ft Stillevens dertig schilders heden Congres neemt enkele conclusies aan In het Gemeentemuseum Succesvolle avond in den Kunstkring ■4/ rlSF*"’ .^i 'ft h ,4^ l ift Geslaagd feest in Pulchri Studio Overzicht voor de komende week. Rede professor Gelissen. Nieuw programma. 4 Gelissen voerde prof. ir. 1941 Rede professor ir. Paul Heymans. -- na een bij het Bij de voortzetting van het Nationaal Congres van den „Bond ter beharti ging van de belangen van het kind”, werd gistermiddag na de discussie over de inleiding van dr. J. Smit, rector van het Hervormd lyceum te Amster dam, over het „Tuchtprobleem”, aan den voorzitter van den Bond, den heer J. D. Ros, ter gelegenheid van zijn 30- jarig jubileum in deze functie, een bloemenmand aangeboden. Hierna hield prof. dr. M. J. Lange- veld, hoogleeraat te Utrecht, een inlei ding over „De zedelijke en godsdien stige opvoeding”. Als uitgangspunt koos spr. het gezin, waarin de eerste zedelijke en even tueel godsdienstige opvoeding van het kind plaats heeft. Het is de taak der opvoeders hun moreele en godsdien stige opvattingen voor het kind bevat telijk te maken. Later krijgt het kind eigen ervarin gen en eigen beoordeelingen. Dan ont dekt het kind de waarde van hetgeen hem vroeger is voorgehouden. Het kind leiding geven beteekent ook het kind zoover laten gaan tot waar het alleen kan gaan en opletten om op het goede moment in te grijpen. vemeur van de (Belgische) provincie Limburg H. Verwilghen en de commis saris van de Koningin in de (Neder landsche) provincie Limburg mr. W. G. A. van Sonsbeeck. De heer van Isacker leidde, welkomswoord, de beide sprekers de vergadering in en verleende eerst het woord aan prof. Gelissen. KOSTELOOZE INGEBRUIKGEVING LOKALEN GEBOUW GEM. VAKCUR SUSSEN VOOR WERKLOOZEN TEN BATE VAN MILITAIREN. Het Haagsche Comité voor ontwikke ling en ontspanning van militairen, heeft de medewerking van de Gemeente ingeroepen om lokalen van het gebouw der Gemeentelijke Vakcursussen voor Werkloozen aan de Nieuwe Schoolstraat alhier, op nader te bepalen avonden be schikbaar te stellen ten bate van hier ter stede gelegerde militairen, teneinde hun gelegenhéid te geven hun vakbe kwaamheid te onderhouden en te ver- grooten. Hoewel B. en W. met het oog op de groote moreele en maatschappelijke be- teekenis van deze aangelegenheid in be ginsel bereid waren de gevraagde medewerking te verleenen, hebben zij ioch gemeend, zich op het standpunt te moeten stellen, dat het hier in de eerste plaats een rijksbelang geldt. Zij hebben zich daarom tot het Rijk (departement van Sociale Zakeh) gewend en een re geling tot verdeeling van de kosten voorgelegd Met deze regeling heeft de minister van Sociale Zaken, zich, even als genoemd comité, kunnen vereeni- gen. Zij behelst het volgende: De kosten van leeraren en ander per soneel komen ten laste van het Rijk, (departement van Sociale Zaken), die van het gebruik van werktuigen en ge reedschappen en aanschaffing van ma terialen ten laste van genoemd comité, terwijl de Gemeente kosteloos de noo- dige lokalen, verlicht en verwarmd, be schikbaar stelt en voor haar rekening voor schoonmaak zorgt. Volgens deze regeling zou een uitgaaf van ongeveer 2.50 per avondgebruik van 2 uur per lokaal ten laste van de Gemeente ko men. Bij het opmaken van deze rege ling is uitgegaan van de gedachte, dat vijf lokalen noodig zullen zijn. B. en W. zijn van oordeel, dat er voor de Gemeente voldoende aanleiding be staat aan de totstandkoming van deze regeling mede te werken. Zij stellen den Raad voor de lokalen kosteloos be schikbaar te stellen. ALLIANCE FRANCAISE. Jean, graaf de la Varende, zal op Maandag 8 April as., des avonds, in Di- ligentia een lezing houden over „Flau, bert en Barbey d'Aurévilly”. Jaap Stotijn werd gekenmerkt door de bijzondere natuurlijkheid en levens kracht, welke zijn vertolkingen ook. op vorige concerten in hun onontkoombare welsprekendheid op den toehoorder heb ben overgedragen. Treffend waren de een voud en vanzelfsprekendheid, waarmede da fijnste muzikale intimiteiten, de ge niaalste klankkleur- en dynamische scha, keeringen in de herscheppingen lagen be- sloten. Wij zullen dan ook stellig bij deze gelegenheid de schoonste openbaring van het, ons nog onbekende, meesterwerk van Hans Schouwman hebben ontvangen. Een milde stemming is van de rijke melo dieën van deze harmonische klankcon- structie uitgegaan. De langdurige applaus- hulde, welke den beiden uitvoerenden ten deel viel, zal voor een belangrijk deel Hans Schouwman, als schepper van deze Sonate, waarvan het Allegretto moest werden herhaald, hebben gegolden. Vóór de pauze heeft jhr. mr. A J. H. Stoop namens het bestuur van het Ko- ningin Emmafonds, de medewerkenden, die vereenigd waren te midden van een voor hen bestemden ten tooneele prij- keden bloemenschat. op hartelijke wijze dank gezegd voor hun tegenover de in stelling getoonde toewijding. Een extra woord van lof mocht mevr. Arendina Kroese ontvangen voor haar initiatief tot het geven van dit concert, dat den aan wezigen zulk een aangenamen avond heeft verschaft. sche voorstellingen, waarin zij de poppen plaatst, eer als figuur- dan als stilleven schilderes moet worden aangemerkt. Een opvatting, welke men kan bestrijden, maar waarvoor toch zeker iets te zeggen is. Een andere moeilijkheid bood de schil der Schuhmacher, dien men terecht als representatief stillevenschilder meende te moeten aanzoeken, maar die niet bereid bleek om zijn medewerking te verlee nen. Weer een andere moeilijkheid vloei de voort uit de omstandigheid, dat niet alle aangezochte schilders op dit oogen- blik de beschikking hadden over hun beste stillevens. De directeur van het Gemeentemuseum, dr H. E. van Gelder, en de hoofconserva- tor. dr G. Knuttel, hebben zich door de De aula van het Gemeentemuseum was gisteravond zoo goed als geheel uitver kocht in verband met een liefdadigheids- concerf, dat daar ten bate van het Ko ningin Emmafonds, tot steun aan hoog bejaarde behoeftigen van alle gezindten, werd gegeven. Louise de JongWilling (zang). Arendina Kroese (piano), Sam Swaap (viool), Jaap Stotijn (hobo) en Hans Schouwman (piano), dus kunste naars, waaronder zich eenige bevonden, die aigemeene bekendheid genieten, ver leenden aan deze uitvoering hun mede werking. De Amsterdamsche wethouder vuur de Kunstzaken, dr. E. Boekman, heeft heden in den Stadsschouwburg te Am sterdam het door mevr. Tourniaire aan de gemeente Amsterdam ten ge schenke gegeven portret van wijlen Qscar Tourniaire in de rol van „Bibber- wang”, vervaardigd door mevr. A. Roland Holstde Meester, uit naam van het gemeentebestuur aanvaard. moeilijkheden echter niet laten afschrik ken en zijn er, na de ateliers van de meeste uitverkoren schilders te hebben bezocht, in geslaagd, een collectie bijeen te brengen, die in vele opzichten aan de door hen gestelde eischen voldoet en stellig de aandachtige beschouwing zeer waard is. Natuurlijk is er ruimte voor allerlei critiek. Men zal hier meer dan één hedendaagsch stillevenschilder mis sen, dien men toch zeker gemeend had te mogen verwachten; men zal ook niet van eiken 'wél vertegenwoordigden kun stenaar het aanwezig werk het beste of meest representatieve achten. Doch men denke dan aan de groote beperking, welke de museum-directie zich heeft op gelegd om de expositie overzichtelijk te houden, en aan de moeilijkheden, welke wij hierboven hebben aangestipt Wellicht zal men zich afvragen, of het niet öeter ware geweest, een grooter aantal schil ders te doen vertegenwoordigen met van elk een kleiner aantal werken, eventueel slechts één maar, dan karakteristiek en voortreffelijk werk. De museumdirectie heeft echer gemeend de voorkeur te moe ten geven aan een minder volledig schema Zondag 31 Maart geeft in Diligentia Frederic Lamond zijn laatste Beet- hoven-matinée in dit seizoen. Het zal den populairen meester-pianist aan belangstelling wel weer niet ontbreken. Des avonds in Dili gentia een jubileumconcert door het Haagsche a capella koor „Fi- delio” onder Alb. Jager met so listen. Maandag 1 April in Diligentia de talentvolle zangeres Else Rijkens met Hans Schouwman aan den vleugel. Dinsdag 2 April een uitvoering in Diligentia door het Nederlahdsche Kamerorkest onder Otto Glastra van Loon. Solisten zijn Jaap Sto tijn, hobo en Han v. d. Ven, viool. Een veelbelovende avond. Woensdag 3 April in het Gebouw door het Ned. Opera Ensemble on der Maarten Spaanderman Wag- ner’s Tannhauser, met Jacques Tur ner in de titelrol en Liesbeth Pool- man-Meissner als Elisabeth. De re gie berust bij Chris van Dam. Donderdag 4 April treedt in Dili gentia het gemengde koor „Pro Arte” op onder Constant v. d. Els- houdt. De Harmonie-Messe in B-dur van Jos Haydn zal ten gehoore worden gebracht. Vier zangsoiisten en twee pianisten verleenen mede werking. Vrijdag 5 April geeft in Diligentia Theo van der Pas wederom een aiano-avond. De voortreffelijke kun stenaar zal uitsluitend werken van Chopin voordragen. In het Ge bouw een uitvoering door de be roemde danseres Ilse Meudtner. Zaterdag 6 April in den Haagschen Kunstkring een soirée waarop de danseres Lien Jaldati optreedt. Als zanger zal zich Erhard Wechsel- mann laten hooren. Aan den vleu gel dr. Eberhardt Rebling. Een verzwakt zenuwgestel door voortdu rende spanning en zorgen heeft onmiddel lijk invloed op het verteringsproces en daar bij de physieke lasten van een slechte spijsvertering niet nog andere bezwaren toegevoegd moeten worden, is Gebismu- reerd Magnesium aangewezen bij de eerste symptomen van spijsverteringsstoringen Alle overmaat van zuur moet onmiddel lijk geneutraliseerd worden wil men niet voor men het weet, tot ernstiger klachten komen. Opgeblazenheid, gassen, branding hoofdpijn na het eten, al dergelijke symp tomen verdwijnen 3 minuten na het in nemen van een kleine dosis Gebismureerd Magnesium. De maag voelt als „vernieuwd” en de vol gende maaltijd verteert normaal en gezond Verkrijgbaar bij alle apoth. en drogisten in de handige nieuwe verpakking a 0 35 Ook grootere hoeveelheden a 1.of ƒ1.75 (groote voordeelige maat). 1934 Conclusies Tenslotte werden door het congres twee conclusies aangenomen. In de eerste conclusie dringt het congres er op aan, dat bij de opleiding van alle onderwijskrachten van kleu ter- en lager- zoowel als van het ver dere onderwijy de volle aandacht ge wijd zal worden aan de eischen der moderne psychologie en paedagogie. In de tweede conclusie geeft het con gres als zijn meening te kennen, dat het voortbestaan van talrijke te groote klassen vcor het Nederlandsche volk een groote schade beteekent, doordat de opvoeding van een belangrijk deel van het jonge geslacht niet voldoet aan de eischen, die daaraan in den tegen- woordigen tijd gesteld mogen worden. Vervolgens heeft prof. dr. J. Boeke, hoogleeraar aan de universiteit, een inleiding gehouden over het onderwerp: „De hoogere roeping der wetenschap”. Na discussie over de rede van prof. Boeke nam het congres een conclusie aan, waarin het de wenschelijkheid uitspreekt, dat maatregelen genomen worden, dat goed kleuteronderwijs in het geheele land gewaarborgd wordt. De voorzitter sloot hierna het congres met een kort woord, waarbij hij op merkte dat in dit congres goed naar voren is gekomen, dat het psycholo gisch inzicht den grondslag van de paedagogie moet vormen. Dit noemde spr. een nieuw beginsel. Na prof. Paul Heymans, oud-minister van Eco nomische Zaken in België, het woord. Spr. is van oordeel, dat de beoogde toenadering niet het gevolg kan zijn van gewone verbetering van de be staande handelsverdragen. De toena dering omvat immers meer dan de handelsverdragen prijzenpolitiek, loonpolitiek, crediet- en muntpolitiek. sociale politiek, technisch onderwijs enz. Ofschoon het denkbeeld van een tol linie hem niet afschrikt, prijst hij deze uiterste oplossing niet onmiddellijk aan, hij acht de voorwaarden thans gunstig tot het experiment van een tusschenstadium, mits dit niet geken merkt wordt door halve maatregelen, vaak aan elkander tegenstrijdig, waar door tenslotte meer na- dan voordee- len zouden ontstaan. Wanneer hij de mogelijkheid onder zoekt van een stelsel van preferen- tieele tarieven onder de betrokken lan den, stelt spr. de vraag, of de clau sule van de meest begustigde natie ook ditmaal weer tegen ons ingeroe pen zou worden en of wij in dat geval de mogelijkheid eener economische toe nadering zouden moeten verzaken, al leen omwille van een kwestie van be naming. .Want zou eenzelfde feitelijke toe stand niet even goed door een z.g. tol- unie kunnen worden tot stand ge bracht, wanneer die tol-unie zou wor den verzacht door contingenteerings- en fiscale maatregelen, als dit het ge val zou zijn door een gewone entente met preferentieele rechten Alleen op de werkelijkheid komt het aan, niet op het etiket. EXPOSITIE WERK J. B. HAZEWINKEL De tentoonstelling van grafisch werk van den heer J. B. Hazewinkel, welke ge houden wordt in kunsthandel Scherft, Laan van Meerdervoort 88, wordt een week verlengd. Iets extra's. De museum-directie heef ook de goede gedachte gehad, in twee andere zalen een kleine tentoonstelling in te richten van stillevens en bloemstukken uit het l’«v‘ van het museum, een in vele opzichten mooie en interessante collectie, ónwe tende werken van Nederlandsche scn'1- tiers van oudere generaties, ongeveer 'nn de Haagsche School tot den (vorige’’ oorlog, met namen als (jn wiVekeurs® 'nlgorde): Marg. Roosenboom. Mari" Os, Anna Abrahams. W de Zwart. Ma ners. Vincent van Gogh Floris Verster. Suze Bisschop— Robertson. Chr. Bissch”P- Sara Hendriks, Kever. Storm van s-ora venzande. mevr. S. Mesdag—van Houw» v. d. Sande Bakhuyzen. Gabriël. Bosboom. J. H en J. Weissenbruch, David v. d. Maarel, Arntzenius. Akkerin- g- A. v. d. Berg. J. Toorop. de Ook als vergelijkingsmateriaal vo" ‘oonstelling „stillevens en bloemen dertig schilders van heden" is de?e 'DB| zameling van werk van zooveel knap*” voorgangers interessant. Als eerste nummer van het uitgebreide programma werd de Sonate no. 8 voor viool en piano door de beide uitvoerenden Arjndina Kroese en Sam Swaap op ver dienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De vertolking bekoorde, evenals die van de Vioolsonate op 4 van L. Goghi en de kleine werken van Voormolen, de Sara- sate en Vieuxtemps door de klankschoon heid van het spel van Sam Swaap. De zangeres Louise de JongWilling bracht op dezen avond, door den pianist Hans Schouwman aan den vleugel op uit muntende wijze begeleid, „Ah, mio cor” van G. F. Handel, „Air d’Orphée” van Chr. W. Gluck en vocaalcomposities van M. Reger, W. F. G. Nicolai en J. Wa- genaar ten gehoore. Wij hebbendaarbij nog het meest de kwaliteiten van de aan genaam getimbreerde stem van deze se rieuze kunstenaresse kunnen bewonderen in haar verzorgde en alleszins doordach te voordracht. Jaap Stotijn heeft door zijn prachtig, fijnzinnig spel dezen avond een belang rijk muzikaal karakter gegeven. Een So nate op thema’s van Pergolese van J. Barbirolli en een Sonatine voor hobo en piano van Hans Schouwman heeft de be roemde hoboïst van het Residentie-orkest, tezamen met den schepper der laatstge noemde compositie, met voortreffelijke loonvorming uitgevoerd. Het spel van In aans’uiting aan de receptie in Pulchri Studio van de vereeniging van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigen dom” gistermiddag in Pulchri Studio, ter' gelegenheid van het 25-jarig be staan vond ’s avonds de aigemeene ver gadering plaats. Na een kort openings woord van den voorzitter, den heer A. Henkemans, werden de verschillende agendapunten behandeld. Van de rond vraag maakten eenige aanwezigen ge bruik om het bestuur van „Het Eigen dom” te complimenteeren met het 25- jarig bestaan der vereeniging. Wel zelden was een aigemeene ver gadering zoo snel beëindigd, waar schijnlijk, daar iedereen naar het „ge zéllig samenzijn” verlangde. Dit werd geopend met een feestrede eveneens van den voorzitter. Er was gezorgd voor verschillende attracties. Henning Franzen, lid van de Haagsche amateur- goochelaarsclub, deed de aanwezigen verstomd staan met een serie aardige trucs. Ph. Kajanoff en M. Korsakoff amuseerden het publiek met piano- en accordeonspel. Beiden hadden een wel verdiend applaus in ontvangst te ne men. Zij droegen er in niet geringe mate toe bij, dat de stemming, al naar het uur verstreek, steeg. Zoo kan men dan ook met recht spreken van een welgeslaagd feest. Vermeldden wij nog, dat ’s middags bij de receptie de gemeente-secretaris, dr. J. J. Boasson, namens de gemeente ’s Gravenhage zijn gelukwenschen kwam aanbieden. Het programma, dat de directie Van ’t Zuid deze week aan de bezoekers biedt is weer van uitstekende kwaliteit. De voornaamste medewerkers zijn zonder twijfel het danspaar Bay en Berry. Zelden zagen wij een Boléro of een Engelsche wals zoo mooi gedanst als door dit sublieme danspaar De bewegingen zijn volkomen be- heerscht en vloeien in elkaar over tot een prachtig geheel en zijn zeer gra cieus. Francy en Co. zijn acrobaten, 2 vrou welijke en een mannelijke. Hoewel er op het gebied van de acrobatiek toch al heel wat gepresteerd is, geraakt men toch in bewondering voor dit trio, waar van vooral „Francy”. ledematen var elastiek schijnt te bezitten. De „Dritte im Bunda” zijn de jong leurs Arenco, die met ballen, stokjes en wat dies meer zij buitengewoon handig kunnen manoeuvreeren. Vermelden wij tenslotte nog de band van Majo Marco, die de talrijke bezoe kers steeds weer tot een dans uitnoodi- gen. België, Luxemburg en Nederland zijn thans, volgens prof. Gelissen, po litiek rijp omeconomisch samen te werken, vooral sedert de in 1936 inge treden koerswijziging in de Belgische buitenlandsche politiek. Spr. acht het zeer wel mogelijk, dat voor bepaalde artikelen wederzijds pre- tefentieele rechten zouden worden ver leend. Zoo zou het eerste begin gelegd kunnen worden. Van groot belang acht spr. ook, dat handelsafspraken tusschen bedrijnen in beide landen door de respectievelijke regeeringen. o.m. in haar contingentee- ringspolitilek, zouden worden erkend, wanneer zou blijken, dat het economi sche belang onzer landen, met derge lijke afspraken wordt gediend. De samenwerking zou eveneens tot uiting kunnen komen op het gebied van de industrialisatie van die bedrij ven, welke of in onze beide landen nog niet bestaan, of wegens de klein heid van het economische achterland niet levensvatbaar blijken. Ook op het gebied van credietverkeer kan nog meer economische samenwerking plaats vinden dan thans het geval is. Prof. Gelissen bracht verder de agra rische politiek en de havenpolitiek in beide landen ter sprake. In eerstge noemd opzicht beveelt hij aan, dat nu reeds overleg zou worden gepleegd tusschen Belgische en Nederlandsche deskundigen op agrarisch gebied, ter wijl hij anderzijds deed uitkomen, dat afspraken omtrent haventarieven e.d. beter aan de economie van beide lan den ten goede zouden komen, dan een onderlinge moordende concurrentie, welke gelukkig tot het verleden be hoort. Om een juist inzicht te krijgen in het effect onzer economische samen werking zou de basis hiervan in een economisch verdrag van langeren duur dienen te worden omschreven. Met een dergelijke samenwerking zou spoedig een begin moeten worden gemaakt, om dan middelerwijl te kun nen nagaan of het mogelijk is dit te vervolmaken in een algemeen tolver bond. Al schijnen groote moeilijkheden daartoe te moeten worden opgelost, toch is spr. van meening. dat de sa menwerking tusschen beide landen op economisch gebied uiteindelijk zal die nen te geschieden via een tol-unie. maar dat het echter gewenscht is re kening te houden met een zekeren aanlooptijd. VERHURING OPSLAGPLAATS. B. en W. stellen den Raad voor te verhuren aan de Bataafsche Aanne- mings-Maatschappij v.h. firma J. van der Wal en Zn. N.V., alhier, als op slagplaats van bouwmaterialen c.a. een oppervlakte gemeentegrond, groot on geveer 300 m2., gelegen aan de Kal vermarkt, voor het tijdvak van 1 April 1940 tot en met 30 September tegen een huurprijs van 600. GEMEENTEPERSONEEL B. en W hebben benoemd tot schrij ver 2e kl. bij den dienst der Stads ontwikkeling en Volkshuisvesting N. Haazebroek. Vanmiddag is in ons Gemeentemuseum een tentoonstelling van bijzonder karak ter geopend. Om dit karakter te begrij pen moet men iets weten van de voor geschiedenis Zooals wij bekend mogen verondersteller is in het Rijksmuseum te Amsterdam waar zeer veel ruimte is beschikbaar gekomen door het in veilig heid brengen van kunstschatten "éen tentoonstelling .Kunst van heden” gehou den, waaraan door tal van Nederlandsche schilders met duizenden schilderijen werd deelgenomen. De Amsterdamsche mu seum-directie had aan de Haagsche ge vraagd, of deze bereid was om een groep uit deze verzameling ter expositie over te nemen Men voelde hier wel voor een groep „stillevens van heden”, maar dit plan bleek niet uitvoerbaar: het Rijks museum was niet bereid een keuze uit de werken te laten doen; bovendien zou men te veel bekende figuren onder de hedendaagsche stilleven-schilders missen. Doch nu het denkbeeld eenmaal bij de Haagsche Museum-directie was gerezen, liet zij het niet meer los en zij besloot tot een eigen stilleven-tentoonstelling van een gemakkelijk overzichtelijken omvang: ten hoogste 120 schilderijen, maar waardoor verschillende hedendaagsche richtingen in de Nederlandsche schilderkunst zouden zijn vertegenwoordigd, zóó dat van eiken exposeerenden schilder het eigen karakter goed zou uitkomen; daartoe zou van elk een groep van minstens drie schilderijen aanwezig moeten zijn, van enkelen liefst nog eenige meer. Zoo kwam men er toe, het aantal te vertegenwoordigen schilders te bepalen op 30, schilders, die niet óók wel stillevens schilderen, maar van wier werk het stilleven een integreerend deel uitmaakt. De lijst van schilders ter Am sterdamsche tentoonstelling bevatte bijna 100 namen van kunstenaars, die als over wegend stilleven-schilders kunnen wor den beschouwd; enkelen hunner werden ook hier opgenomen, maar men wenschte zich te beperken tot thans productieve schilders en tot werken van de laatste 5 of 6 jaren, waarbij, als reeds meege deeld, zeer verschillende richtingen moes ten worden vertegenwoordigd. Verschil lende kunstenaars moesten daardoor af vallen Er werd naar gestreefd, van el' richting het beste te nemen. Natuurlijk kwam men vooral L de groote beperking, welke men zich h opgelegd voor moeilijke problemen 4 staan, die op de eene of de andere wijz< moesten worden opgelost. Zulk een moei lijkheid deed zich b.v. voor ten aanzien van de bekende groep, welke men „de Am sterdamsche Jofferen” noemt en waarvai Lizzy Ansingh ongetwijfeld als represer tante het eerst in aanmerking komt a men aan stillevens denkt, want zij is ver maard om haar poppen-composities. Onze Museum-directie echter was van opvat ting, dat Lizzy Ansingh door de dramati- De avond die de dameszangvereeniging „Con Amore”, gisteren in de zaal van den Haagschen Kunstkring aan de Lange Houtstraat, gegeven heeft, is in alle op zichten een doorslaand succes geworden. Er was een zeer groote belangstelling. De zaal was nagenoeg geheel gevuld en de stemming onder de toehoorders bewees dat dit zevende lustrum van „Con Amore” gevierd is in een sfeer van sympathie en enthousiasme van de zijde van het pu bliek. Deze avond, die ondanks het feit, dat er geen feestelijkheden aan verbon den waren, toch een uitgesproken feeste lijk karakter had, was dubbel belangrijk, omdat het 35-jarig bestaan der zangclub, sarnenviel met het 35-jarig leiderschap van den dirigent, de heer J D. van Rams horst. Het koor opende met Zomeravond en Gij vriendelijke Zonne, van H. van Tus senbroek, Lentezang, een compositie van de hand van den dirigent en J. Dalcrose’s l’oiselet. Verder werd vertolkt J. A. de Zwran’s Bede, J D v. Ramshorst, Erfüll- ter Traum, door hem aan Prinses Juliana opgedragen en A. Sullivan’s „The lost Cord” (waarbij Corrie Franssen de solo- vioolpartij op verdienstelijke wijze ver tolkte). Tenslotte zong het koor een werk van H. van Tusschenbroek (met solo-sopraanpartij door mej. L. Kaijk.) Henk Viskil, tenor en Anton Goedman, verleenden op voortreffelijke wijze hun medewerking als tenor en als begeleider en solist aan den vleugel, zoo zong de heer Viskil b.v.; Grieg’s „Letzter Früh- ling”, en twee liederen door E. D. Pijzel. Tezamen met het dameskoor en begeleid door ’t kwartet: Anton Goedman (piano); Corrie Franssen (viool); E. van Merre- bach (cello) en J D. van Ramshorst (orgel), werden in een bewerking door den heer Ramshorst Gounod’s „Jezus de Nazareth” en Bach-Gounod’s „Ave Maria”, uitgevoerd. Een vertolking die terecht een enthousiast succes bij het publiek had. Tenslotte eindigde 't koor met „Immanuel” van Nössler (met een goede altsolo van mej. Dora Steen) Jouret’s „les Fleurs” en Tarantella door C. Millöcker. Vlak voor de pauze heeft daarop mej. Dora Steen, namens „Con Amore”, den di rigent, den heer van Ramshorst op aller hartelijkste wijze toegesproken en er aan herinnerd, wat door den talentvollen lei der in de voorbije 35 jaren voor „Con Amore” is gedaan. Deze huldiging ging gepaard met een fraaie mand bloemen. Na de pauze werd tenslotte het blij spel „Blauw Bloed” opgevoerd door de leden: L. Kaijk R. de Veen, G. ten Kate, D. Steen en A. Elenbaas. Een vlotte, ge- noegelijke vertooning, waarop de zaal le vendig reageerde. Dit was het slot van den feestelijken avond. en in het kader van dezen opzet heeft men de tentoonstelling te zien en zal men haar stellig kunnen waardeeren. Kortheidshalve hebben wij hierboven meestal alleen van „stillevens” gesproken, doch ook de daaraan verwante bloemstuk ken zijn zooals uit den naam der ex positie blijkt vertegenwoordigd. De vertegenwoordigde schilders. Volgen wij de zeven zalen van deze tentoonstelling in de aangegeven volg orde, dan ontmoeten wij achtereenvol gens werk van de volgende schilders: Fred. Brouwer (o.a. met groote aquarel len naar werk van den beeldhouwer Termote), Jan Wiegers, R. de Bruyn Ouboter (den knappen aquarellist) K> Fernhout, H. H. Kamerlingh Onnes (fijn zinnig werk), mej. T. G. M. van Ketting» I Tromp, L. Verkoren (werk van prach- tigen kleurtoon), H. Ykelenstam, knap en I kleurig werk), Ger Gerrits (in ietwat I leege kleurvakken gestyleerd werk, maar ook een veel rijper en rijker fruitstille- I ven), R. Hynckes (groote stillevens van I een even indringende als knappe schil- dering), J. G. Jordens (met vakken-com- posities), Th. Stiphout (consciëntieus I werk), Charley Toorop (markant van vormgeving en kleur. Kees Verwey (wet breed krachtig werk), R. j. Drayer, Dick I Ket (opmerkelijke stukken). D. Nijland, I A. Colnot (o.a. een majestueus bloem- stuk en een imposant stilleven met doode I eenden). Jan Sluyters (met verscheidene I kleurkrachtige stillevens en bloemen. M- I Wiegman (ook met sterk werk), H. F. Boot, J. van Herwijnen, mej. Coba Rit- I sema (oa. breed geschilderde bloemen). I mej J. Bieruma Oosting (o.a. een sterk I stilleven met gestroopte haas), mej. M. E. van RePteren Altena. Paul Arntzenius, D- g H. W. Filarski, Ina Hooft (over wier ver- I rassende stillevens wij kort geleden nog hebben geschreven), mevr. B. Westen- I dorp—Osieck, mej. Jacoba Surie. Prijsvraag voor bezoekers. I Met deze korte aanduidingen meeoen I wij te mogen volstaan. Zij mogen vol- I doende zijn om op te wekken tot een I druk bezoek en tot eigen oordeel. De museum-directie bereidt den bezoe- I kers een aardige verrassing: onder hen I zal n.l. een prijsvraag worden gehouden 1 met betrekking tót de geëxposeerde werken. r.-: i? L

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18