Rusland handhaaft zijn neutraliteit Roosevelt acht de kans op vrede gering No. 17531) Zaterdag 30 Maart'. van De redevoering Molotof 1940 BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND JAPANSCHE EISCHEN AAN MACAO? EERSTE BLAD. Britsche convooien aangevallen Moskou wenscht buiten maar geallieerden van reis Het Vaticaan Polen en De De beteekenis Sumner Welles’ De verklaring in den oppersten sovjet Onderzoek door Duitschland geweigerd De actie van de Duitsche vliegtuigen Volgens de Duitschers is een kruiser door verscheidene bommen geraakt Portugeezen zouden 2 eilanden moeten ontruimen BUITENLAND BINNENLAND Dit nummer bestaat uit ZES bladen en het Zondagsblad „Kikeriki” Duitsch vliegtuig in zee gestort den oorlog te blijven, wantrouwt de Voorbereiding van geallieerde t actie in de Zwarte Zee Engeland niet geneigd een handelsverdrag met Moskou aan te gaan De Finsche oorlog HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Zesde blad, pag. 2. de onafgebroken na ver- Welles opnieuw bij Roosevelt. lijk, dat hun bedoelingen zijn een vol ledige ter nederwerping en verminking van Duitschland, dat een te gevaarlijke concurrent werd voor de imperialisti sche mogendheden in Europa Enge land en Frankrijk. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode". „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. pe- van De vijandige houding van de geallieerden. Sumner Welles heeft zich gisteren, in gezelschap van minister Hull naar het Witte Huis begeven, om zijn besprekin gen met Roosevelt voort te zetten. Ondanks al deze inspanningen heb ben de kracht en vastberadenheid van het roode leger den oorlog omgezet in een roemrijke overwinning. Naar schat ting bedraagt het aantal dooden aan Inlichtingen volkomen vertrouwelijk Duitsche vliegtuigen hebben wederom Britsche convooien aangevallen. Een Duitsch vliegtuig stortte in zee. Eerste blad. pag. 1. President Roosevelt heeft medege deeld, dat hij de kans op vrede zeer ge ring achtte. Eerste blad. pag. 1. Twee Duitsche vliegtuigen zijn aan het Westelijk front neergeschoten. Zesde blad, pag. 2. Een Duitsch witboek is verschenen over de voorgeschiedenis van den oor log, dat samengesteld is uit Poolsche documenten. Eerste blad, pag. 2. De nieuwe Chineesche regeering on der Wang tsjing wei is te Nanking ge ïnstalleerd. Eerste blad, pag. 2. Japan zou eischen gesteld hebben ten aanzien van Macao, het Portugeesche gebied in Zuid-China. Eerste blad, pag. 1. De Russische ambassadeur te Parijs, Souritz, is naar Moskou vertrokken. Eerste blad, pag. 2. Van 12 April tot 9 Mei zal opnieuw een half pond peulvruchten per persoon beschikbaar worden gesteld. Zesde blad, pag. I. De acht overlevenden van de „Proti- nus” zijn in Engeland aan wal gebracht. De schipper, Klaas Rijker, behoort tot de vermisten. De namen der drie andere slachtoffers zijn echter nog steeds niet bekend. Eerste blaa pap i Morgen bestaat de Vereeniging „Ne- derlandsch Fabrikaat” 25 jaar. Vierde nlad pag 2. een blad der Molotof verklaarde in een rede, dat Rusland zijn neutraliteitspolitiek zal voortzetten en zich niet zal mengen in den oorlog der groote mogendheden. Eerste blad, pag 1. Bij den Volksraad is thans het slag- kruisersplan ingediend. De totale kosten zijn geraamd op 283.200.000, waar n 213.000.000 alleen voor de drie k. tale schepen. Zesde blad, pag. I. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Wij hebben een dag doorgebracht aan boord van Hr. Ms. „Sumatra”, welke patrouillediensten verricht langs onze kust. Vijfde blad. pag. 1. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. Het Weygand-leger. In Syrië en het Naburige Oosten be staat wantrouwen over de activiteit der legers van de Westelijke mogend heden onder leiding van generaal Wey- gand. Wij moeten waakzaam zijn te genover alle pogingen deze troepen te gebruiken voor jegens de sovjet-Unie vijandige bedoelingen. Hun moet dui delijk zijn, dat het gevaarlijk is met vuur te spelen. Te Brussel is een Nederlandsch- Belgische dag gehouden, waar dè pro fessoren Gelissen en Heymans gepleit hebben voor een nauwe economische samenwerking tusschen beide landen. Vijfde blad, pag. I Inzake het conflict in de luchtbe scherming heeft een conferentie plaa.s- gevonden tusschen het bestuur der Ned. Vereeniging en de Regeering. Zesde blad. pag. 1. Gisteravond heeft men voor North umberland een groot vliegtuig in zee zien vallen. Reddingbooten zagen op zee olievlekken, doch vonden geen spoor van het vliegtuig. Op het departement van luchtvaart te Londen vernam Reuter, dat het vliegtuig een Duitsche machine was, die gisteravond aan den aanval op een convooi heeft deelgenomen. President Roosevelt heeft gisteren verklaard, na kennis genomen te hebben van Sumner Welles’ rap port. dat er voor direct geringe vooruitzichten zijn op een stabielen vrede in Europa, doch dat de door Sumner Welles verkregen inlichtin gen van waarde zullen zijn, wan neer de tijd zal komen een vrede te vestigen. Bij Kon. besluit is bepaald dat voortaan voor de dekking van bank biljetten enz. alleen goud in aanmer king komt. Vierde blad. pag. 1. Geen oorlog om Bessarabië Nadat Molotof erop gewezen had, dat de betrekkingen met Turkije en Iran bepaald zijn door niet-aanvals- verdragen en dat de sovjets besloten zijn haar verplichtingen na te komen, zeide hij: „Wij hebben geen niet-aanvalspact met Roemenië. Dit is te verklaren uit het bestaan van een niet geregeld ge schil over Bessarabië, welks inbezitne ming door Roemenië nimmer door de sovjet-Unie werd erkend, hoewel wij nimmer de kwestie hebben opgewor pen het door oorlog terug te krijgen. Derhalve is er geen enkele basis voor eenige verslechtering van de Rus* sisch-Roent iensche betrekkingen.” Waarschuwing aan Japan. Japan moet er zich van bewust zijn, dat de sovjet-Unie geen enkele schen ding harer belangen zal dulden. Slechts indien dat wordt begrepen, kunnen onze betrekkingen met Japan op be vredigende wijze tot ontwikkeling ko men. Moskou voert een onafhan- kelijkheidspolitiek. „De sovjet-Unie was nimmer en zal nooit zijn een instrument der buiten- landsche politiekzij zal haar eigen onafhankelijke politiek voortzetten, on verschillig of deze heeren dit aange naam vinden of niet”, zoo betoogde Molotof. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Ook gisteren hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen, niettegenstaande moeilijke weersomstandigheden, hun verkenningsvluchten boven de Noord zee voortgezet. In de avonduren stie ten de vliegtuigen op een convooi, dat werd aangevallen. De kustartillerie en het scheepsge schut openden een levendig vuur. Een der begeleidende kruisers werd door verscheidene bommen getroffen en een koopvaardijschip, dat in het convooi voer, werd tot zinken gebracht. Tengevolge van het slechte zicht kon het resultaat van andere aanvallen niet worden vastgesteld. Een vliegtuig wordt vermist. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van de begrooting van Bin- nenlandsche Zaken voor 1939, waarbij een voorloopig crediet van 5 millioen gulden voor de evacuatie van de bur gerbevolking wordt aangevraagd en eenige posten betreffende de luchtbe scherming worden verhoogd. Derde blad, pag. 1. verkregen inlichtingen zouden voor de regeering der Vereenigde Staten van het grootste belang zijn bij haar bui- tenlandsche betrekkingen. Wij moeten ons schrap zetten tegen alle pogingen het zoojuist gesloten vredesverdrag te schenden. Derge lijke pogingen zijn door Finland en ook door Noorwegen en Zweden gedaan onder het voorwendsel van een militair defensief bondgenoot schap. Het is niet moeilijk te be grijpen, dat deze pogingen gericht zijn tegen de sovjet-Unie en inge geven zijn door een verlangen naar wraak.” Een deelneming van Noorwegen en Zweden aan een bondgenootschap met Finland zou een afzien van hun tradi- tioneele neutraliteitspolitiek behelzen en het begin zijn van een nieuwe bui- tenlandsche politiek, waaruit de sov jet-Unie slechts duidelijke conclusies zou kunnen trekken. De geruchten, dat de sovjets eenige aanspraken zouden hebben doen gelden op havens in Zweden en Noorwegen zijn niet waard te worden tegengesproken.” De verklaring van Roosevelt, welke hij heeft voorgelezen in een persconfe rentie, luidde als volgt „Welles heeft geen vredesvoorstellen uit eenige bron ontvangen, noch mij teruggebracht. Zelfs hoewel er voor direct gering vooruitzicht bestaat op de vestiging van een rechtvaardigen, stabielen en duurzamen vrede in Europa, zullen de inlichtingen, welke als resultaat van de missie van Welles ter beschikking van deze regeering staan, ongetwijfeld van de grootste waarde zijn, wanneer de tijd komt voor de vestiging van een zoodanigen vrede” Roosevelt vervolgde met te zeggen, dat zijn woorden juist beteekenden, wat zij zeiden „er is voor direct een gering vooruitzicht op een einde van den oorlog’ De president herhaalde, dat Welles noch gemachtigd was verplichtingen aan te gaan of dat gedaan had, waar door de Vereenigde Staten zouden wor den gebonden, noch de bevoegdheid nad Vjorstellen namens de regeering der Vereenigde Staten aan te bieden of zulks had gedaan. De door Welles Uit Hongkong wordt gemeld, dat te Macao, de Portugeesche nederzetting aan de Kanton-rivier, een ernstige toe stand is ontstaan. De Japanners hebben aan de regee ring van Macao o.a. de volgende eischen gesteld: le. Ontruiming door de Portugeezen van de buiten Macao gelegen eilanden Lappa en Wantsai; 2e. Erkenning door de Portugeezen van de door de Japanners ingestelde schijnregeering in het district Tsjoeng- sjan; 3e. Aanvaarding te Macao van de Ja- pansche militaire yen-biljetten; 4e. Het recht, huiszoekingen te ver richten voor het opsporen van anti-Ja- pansche elementen. De Japansche consulaire autoriteiten te Hongkong kunnen deze berichten niet bevestigen, en Macao zelf heeft zich tot dusver eveneens in stilzwijgen gehuld, meldt Reuter. Molotof begon zijn rede met te zeg gen, dat er in de afgeloopen vijf maan den veel voorbeelden zijn geweest van een FranschBritsche vijandigheid je gens de sovjet-Unie. De verwachtingen der Engelsche en Fransche machtheo- bers de sovjet-Unie te gebruiken in den oorlog tegen Duitschland, zijn met in vervulling gegaan. De door de sovjet-Unie gevolgde politiek is duide lijk niet aangenaam voor de Britten en Franschen, wier zenuwen niet goed in orde zijn. Sedert de laatste zitting van den op persten sovjet hebben zich vele be langrijke beteekenisvolle ontwikke lingen voorgedaan in de buitenlandsche aangelegenheden. De oorlog in het Westen is beperkt tot toevallige botsingen, in hoofdzaak ter zee en in de lucht. Het is bekend, dat de pogingen van Duitschland over vrede te onderhandelen, door Groot- Brittannië en Frankrijk zijn genegeerd Er werd gezegd, dat Groot-Brittannië en Frankrijk oorlog voeren om hun verplichtingen jegens Polen na te komen. Het is thans volkomen duide- Finsche zijde niet minder dan 60.000 en het aantal gewonden niet minder dan 250.000. De werkelijke reden voor hulp aan Finland van de zijde van Groot-Brit tannië en Frankrijk is, dat Finland gereed was als basis voor militaire operaties tegen de sovjet-Unie. Scandinavisch verbond af gewezen. Bij de bespreking van het vredes verdrag zeide Molotof, dat sovjet-Rus- land de macht had geheel Finland te bezetten, doch „wij hebben van deze macht geen gebruik gemaakt zooals iedere andere groote mogendheid zou hebben gedaan maar ons tot een minimum bepaald. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volkscom missaris van buitenlandsche zaken der sovjet-Unie, Molotof, heeft gisteravond in een redevoering tot het sovjet-parlemcnt o.a. gezegd „Wij moeten onze neutraliteits politiek handhaven en ons ont houden van deelneming aan den oorlog tusschen de groote mogend heden.” Voorts verwierp hij het plan van een Scandinavisch defensief ver bond en wees erop, dat de Bessa- rabische kwestie nog niet is op gelost. Opmerkelijk was, dat Molotof in verband met de geruchten, dat Rome onder invloed van Berlijn toenadering tot Moskou zou zoeken Italië tezamen met de Vereenig de Staten rangschikte onder de „imperialistische mogendheden”, die hulp verleend hebben aan Finland. OVERZICHT Molotof heeft in zijn rede voor den oppersten sovjet nadruk gelegd op den wensch van Rusland naar vrede en het handhaven van de neutraliteit in den oorlog tusschen Duitschland en de geallieerden. Fransche bladen twij felen echter aan de oprechtheid van de Russische verklaringen. Waar sommi ge bladen in de mededeelingen van den volkscommissaris een aanwijzing zien dat Hitler’s plan om een driebond Berlijn-Rome-Moskou te vormen mis lukt is en dat Molotof de uitnoodiging om. naar Berlijn te komen, heeft afge- slagen, meenen andere, dat een Duitsch- Italiaansch-Russisch blok tot de mo gelijkheden blijft behooren en Rusland invloed zal hebben op de eventueele verdere grenswijzigingen in Europa. In dit verband meenen politieke kringen te Belgrado, dat het zaak is, dat Zuid- Slavië de diplomatieke betrekkingen met Rusland zal herstellen. Ook daar verwacht men blijkbaar een nieuwe ontwikkeling op den Balkan. De scherpe uitlatingen van Molotof over de vijandigheid van de geallieer de mogendheden jegens de sovjets zijn weinig in overeenstemming te brengen met de jongste poging van Moskou om de handelsbesprekingen met Engeland te heropenen. Te Londen zou daarvoor weinig animo bestaan. Naar United Press meldt, schijnen de Britsche auto riteiten niet erg ingenomen met het Russische voorstel te onderhandelen over een Engelsch-Russisch handels verdrag. Ofschoon niet verwacht wordt, dat Londen het aanbod botweg van de hand zal wijzen, meent men toch, dat men er op het oogenblik niet op zal ingaan. In Britsche kringen werd gisteravond te kennen gegeven dat de Russische betrekkingen met Duitschland op het oogenblik zóó vriendschappelijk schij nen te zijn, vergeleken bij de verhou ding tusschen Rusland en de geallieer den, dat het moeilijk is in te zien, hoe Engeland een basis zou kunnen vin den voor een accoord met de sovjets, die economisch zou nauw samenwerken met Hitler. Stefani artikel in „Moment”, geallieerden Roosevelt vervolgde, dat al hetgeen door de regeeringen van Italië, Duitsch land, Engeland en Frankrijk was mede gedeeld aan Welles door de regeering der Vereenigde Staten als volkomen vertrouwelijk zou worden beschouwd. De president sprak van de mogelijk heid, dat „in zekere gevallen” het be zoek van Welles zou kunnen bijdragen tot een beter begrip en vriendschappe- iijker betrekkingen tusschen de Ver eenigde Staten en de landen, welke hij had bezocht. De missie, aldus voegde de president hieraan toe. had door persoonlijk con tact en besprekingen een „verhelde ring” gebracht in de betrekkingen tus schen de Vereenigde Staten en de Europcesche naties. Schoteche trawler getroffen. Acht Duitsche vliegtuigen hebben den Schotschen trawler „Princess Royal” met machinegeweervuur be stookt. Twee bommen vielen bij den voorsteven. De trawler kon een ha ven bereiken, doch het voorschip lag diep in het water. Twee opvarenden waren licht gewond. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat vijandelijke vliegtuigen gisteren opnieuw geprobeerd hebben convooien op de Noordzee aan te vallen. In het eerste geval geschiedde de aanval door een enkel vliegtuig, in het tweede ge val werden slechts twee bommen uit geworpen. Het is niet bekend, hoeveel vliegtuigen daarbij betrokken waren. Beide bommen zijn in zee terechtge komen zonder schade aan te richten. In beide gevallen werd de vijand ver dreven zonder eenige schade te kun nen aanrichten. Kort nadat gisteren voor de Oost kust het geluid van ontploffende bom men en het geratel van mitrailleurs was gehoord, meldt Reuter, stegen Britsche gevechtsvliegtuigen op en vlo gen naar zee. Ook een reddingboot voer uit, maakt melding van het Roemeensche waarin het plan wordt onthuld om ook in de Zwarte Zee het scheepvaartver keer met bestemming naar Duitschland te blokkeeren. Daar het genoemde dagblad in de Fransche taal te Boekarest verschijnt, onderstelt men, dat het betrokken arti kel het begin zou kunnen zijn, van een Eransch-Britsche propaganda ten gun ste van een actie der geallieerden in de Zwarte Zee inzake de anti-Duitsche blokkade. In het artikel wordt verklaard, dat de geallieerden belang stellen in de Zwarte Zee, omdat ook daar de blok kade dient te worden toegepast, welke uitgeoefend wordt op alle zeeën en op alle Oceanen. Over de Zwarte Zee on derhoudt Duitschland scheepvaartver bindingen met Zuid-Rusland en kan zich dientengevolge voorzien van troleum en mangaan door middel regelmatige transporten tusschen Ba- toem en Varna. „Het is niet uitgesloten, aldus volgt dan de „Moment” dat de En- gelsch-Fransche vloten er groote waar de aan hechten, deze transporten te Verhinderen. Daartoe zal ook vlootcon- tróle moeten worden uitgeoefend op Russische schepen.” Het blad verklaart dan, dat Turkije door de Dardanellen doorgang zal ver- leenen aan de Engelsch-Fransche vlo ten. welke in Trebizonde, Samsoen en Sinope voldoende bases zouden bezit ten, om de Russische transporten naar Duitschland te blokkeeren. Het blad, dat het verlof van Turkije tot doortocht door de Dardanellen en de gastvrijheid in de Turksche havens aan eenheden van de Fransche en Britsche oorlogsvloten reeds voorsteit als een voldongen feit, maakt evenwel, adus merkt Stefani op. met geen woord melding van de houding, welke Rus land zal aannemen ten ||mzien van zulk een initiatief der geallieerden. Sprekende over den Finschen oorlog zeide Molotof„Wij streden niet slechts tegen Finsche troepen, doen tegen de gecombineerde strijdkrachten van de imperialisten van een aantal landen, met inbegrip van Groot-Brit tannië en Frankrijk.” Na melding t» hebben gemaakt van de voorbereidingen voor de zending door de geallieerden van 100.000 man ter hulpverleening aan de Finnen, betoogde spr., dat een vijfde deel van de Zweedsche lucht macht ter beschikking van Finland was gesteld. Militaire hulp voor Finland kwam niet alleen van de geallieerden, doch ook van zekere andere im perialistische landen, met inbegrip van Italië en zelfs van de Ver eenigde Staten. Daar de sovjet-Unie zich niet tot handlanger van, Engeland en Frankrijk wilde maken bij hun imperialistische politiek tegenover Duitschland, is de vijandige houding dezer landen tegen over de sovjet-Unie nog versterkt Engeland en Frankrijk wilden ook den oorlog in Finland maken tot een uit gangspunt voor den strijd tegen de sovjet-Unie en poogden hierbij niet alleen Finland, maar ook Noorwegen en Zweden te betrekken. De houding van de sovjet-Unie tegenover den oorlog in Europa is be kend. De sovjet-Unie heeft aanstonds verklaard, dat zij zich plaatste op het standpunt der neutraliteit en deze po litiek heeft zij gedurende den geheelen duur van den huidigen oorlog onver anderd voortgezet. Molotof wees op RussischDuitsche vriendschap in te genstelling tot de BritschFransche betrekkingen met de sovjet-Unie, welke slechter zijn geworden tengevolge van vijandige daden jegens de sovjet-Unie, bijv, de weigering van Engeland om sovjetopdrachten uit te voeren, de in beslagneming van Russische koop vaardijschepen in het Verre Oosten door de Engel»?hen. de inval der Fran sche politie in het gebouw der Russi sche handelsvertegenwoordiging te Pa rijs en het terugroepen van den sovjet ambassadeur te Parijs. Engeland en Frankrijk, aldus spr zoeken een kunstmatig voorwendsel om de vijandelijkheden tot de sovjet- Unie uit te breiden. Een dezer voor wendsels is, dat de sovjet-Unie Duitsch land bijstaat in den oorlog tegen de geallieerden door handel te drijven met Duitschland. De DuitschRoe meensche handel is echter veel belang- rijker dan de RussischDuitsche handel. De vijandschap van Frankrijk en En geland jegens de sovjet-Unie kan aldus worden verklaard, dat de twee eerst genoemde landen ze beschouwen, zij het ten onrechte, als een wapen, ge richt tegen Duitschland. Uit betrouwbare Vaticaansche bron verneemt United Press, dat de aposto lische nuntius te Berlijn mgr. Orsenigo aan het Vaticaan heeft doen weten, dat de Duitsche regeering geweigerd heeft hem toestemming te geven het door de Duitscners bezette deel van Polen te bezoeken om een onderzoek in te stel len naar de religieuze toestanden daar. De nuntius voegt er in zijn ge heim rapport aan toe, dat volgens de berichten, welke hem bereikt hebben, de toestand van de katholieken in Polen er niet beter op wordt. Voor tal van kloosters en katholieke scholen ziet het er donker uit. In dezelfde Vaticaansche kringen ge looft men, dat de Paus zeer geschokt is door de inlichtingen, die mgr. Orse nigo hem verstrekt heeft. Het schijnt, dat hij binnenkort de geheele zaak in handen zal stellen van de heilige con gregatie van buitengewoon kerkelijke aangelegenheden, waarin 15 kardinalen zitting hebben. Men gelooft, dat deze congregatie opdracht zal krijgen te be slissen, in welken vorm door den Hei ligen Stoei bij Duitschland geprotes teerd moet worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1