bij den an Het slagkruiserpl Volksraad ingediend PI i 1 1 HAAGSCHE COURANT van den eersten van De indienststelling slagkruiser is bepaald op 1 Dec. 1944 De totale kosten het plan geraamd op f283.200.000, waar van 213.000.000 alleen voor de drie kapitale schepen F l.FW i Zaterdag 30 Maart 1940. STADSNIEUWS BINNENLAND ZESDE BLAD. den Volksraad van op Afschrift en aan gezonden De bouwtijd Officiers-beëediging in de Frederikskazerne nieuwe toelichting de Tweede Kamer Tegelijk zullen worden aangeschaft HET DOODELIJK MOTOR ONGELUK OP DE GOEVERNEURLAAN Extra-zitting 9 April a.s. vastgesteld i Ij WEER VEILIG THUIS! deze is Slachtoffer verleende geen voorrang Distributie van peulvruchten Ds. D. DEN BREEMS Het conflict in de tachtbescherming Het bestuur der Nederlandsche Ver eeniging confereert met de Regeering TOESTAND VAN DOMINICAANSCHEN GEZANT BEVREDIGEND 1 tankboot 12 motorbooten-onderzee- bootjagers 2 münenleggers 12 vliegbooten 1 droogdok van tons, terwjjl de verdediging van Soerabaja zal worden versterkt en 40.000 KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen |M 4 -- I J No. 17531 Mil Het nieuwe marinedok. vernemen ook Jaarlijkse he exploitatiekosten en verdeeiing der kosten. De jaarlijksche exploitatie-uitgaven voor het geheele vlootplan (dus inclu- Zal nog geruimen tijd rust moeten houden 1 April a.s. is tot vennootschap be- van benoemd tot com- De vereeniging wenscht te ressorteeren onder „Algemeene Zaken”. tra- Het zoo- verband 43.100.000 38.100.000 het Vrij vee- sief het overige materieel en de vloot- basis) bedragen 16.500.000. De uitgaven voor aanbouw zullen ge heel ten laste van de Rijksbegrooting worden gebracht, die voor uitbreiding en verbetering en verdediging van de vlootbasis te Soerabaja zullen, voor zoover deze in Ned.-Indië moeten wor den gedaan, op den buitengewonen dienst van de Indische begroeting wor den aangevraagd en als kapitaals-ver- strekking ten laste van de begroeting van defensie aan dit gebiedsdeel wor den gerestitueerd. Wederom een half pond van 12 April tot 9 Mei. Naar wij van officieele zijde verne men, ligt het in de bedoeling aansluitend aan de thans loopende distributieperiode voor peulvruchten, welke op 11 April eindigt, een derde distributieperiode voor dit artikel te doen volgen. In het tijdvak van 12 April tot en met 9 Mei zal een nader aan te wijzen con sumentenbon weder recht geven op het koopen van 1 k.g. peulvruchten. Ten aanzien van de slagkruisers wordt gerekend op een werkelijken bouwtijd van vier jaar (tot den aan vang van de proeftochten). De duur van de proeftochten is gesteld op twee maanden, terwijl de tijd voor aftimmering is geraamd op vijf maanden. De schepen zullen met een onder ling tijdsverschil van vijf maanden gereedkomen. De eerste slagkruiser zal op 1 Mei 1944 gereed zijn voor het maken van proeftochten, terwijl de in dienststelling daarvan is bepaald op 1 December 1944. De bewapening der slag kruisers. De schepen krijgen een artilleriebe- wapening van 9 kanons van 28 c.m., een gordelpantser van 225 m.m., een drietal pantserdekken van tezamen 130 m.m., terwijl de maximumsnelheid 33 mijl zal zijn. zijnde enz. en Minister van Nadat Initenant Brinkgreve de ge- lukwenschen in ontvangst genomen had, vond een défilé plaats. Vanochtend om 11 uur heeft op het exercitieterrein van de nieuwe Frede rikskazerne, voor het front van de troepen, de beëediging plaats gevon den van den 2en luitenant J. R. P. Brinkgreve bij het 6e Regiment Veld artillerie. Nadat voorlezing was gedaan van het betreffende Koninklijk Besluit leg de de nieuw benoemde officier in han den van den waarnemend depot-com- mandant, kapitein S. van Wijnbergen den eed af. In een toespraak wees ka pitein van Wijnbergen op de bijzonde re beteekenis van de plechtigheid, ge-. Een der onder zeeboot jagers zal zoo spoedig mogelijk worden gebouwd, ten einde deze in Ned.-Indië te beproeven, alvorens tot den bouw van de volgen de over te gaan. De vlootbasis Soerabaja. Voor de noodzakelijke werken aan de vlootbasis Soerabaja wordt een be drag van 25.000.000.uitgetrokken en ten behoëve van verdedigingswerken een bedrag van 15.000.000. De toelichting. De memorie van toelichting wijst er op, dat in verband met de veranderin gen welke in de laatste jaren zijn ge schied in de algemeene politieke situa tie, zoowel die in Oost-Azië als in Europa, de Regeering tot de overtui ging is gekomen, dat het noodzakelijk is de maritieme verdediging van Ne- derlandsch-Indië op een belangrijk hooger peil te brengen. Het doel daar bij moet zijn de beschikking te ver krijgen over een zeemacht, welke de neutraliteit van Nederland ook in dit deel van de wereld kan doen eerbie digen en zoo noodig met klem Neder lands rechten in het Verre Oosten te kunnen handhaven. De eenige mogelijkheid om een be langrijk hooger peil van maritieme macht te bereiken, ligt in een belang rijke verhooging van de artiUeristische kracht van onze zeegaande vloot. zien de tijdsomstandigheden. Het af leggen van den eed van trouw, eischt met terzijdestelling van particuliere belangen, den geheelen persoon van den officier voor Vorstin en vader land. Waar noodig zal hij dienen te waken voor de handhaving van de wetten en van de krijgstucht. Voor de minderen zult gij, aldus spr. behalve een vriend, ook een leidsman en onder wijzer dienen te zijn. De toestand van den gezant der Do minicaansche republiek, de heer Max Henriquez Urena, die zooals men zich herinneren zal op 17 Maart bjj een verkeersongeluk hier ter stede ernstig werd gewond en sindsdien in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde wordt verpleegd, is bevredigend. De gezant zal echter nog zeer geruimen tijd rust moeten houden. De minister van Koloniën heeft thans aan de Tweede Kamer doen toe komen een afschrift met memories ter toelichting van het wetsontwerp tot verhooging van de Defensiebegrooting voor 1940 waarbij gelden worden aan gevraagd voor de aangekondigde vlootuitbreiding, zooals dit ontwerp bij den Volksraad is ingediend. Aan deze memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Het Kon. Ned. Ind. leger is m de afgeloopen jaren zoowel wat perso neel als materieel betreft, belangrijk versterkt en de voorgenomen verste viging van dit deel van het weer- machtsapparaat zal binnen afzienbaren tijd zijn voltooid. De maritieme verdediging van Ned.- Indië behoort echter evenzeer te wor den aangepast aan de hoogervermelde gewijzigde omstandigheden. De Regeering heeft zich bij haar beslissing gerealiseerd, dat geen en kele uitbreiding, welke in verband met de ïinancieele concequenties uitvoer baar is, ons een beheerschende mari tieme machtspositie in en bij den In- dischen Archipel zou kunnen verschaf- fene, zoodanig, dat van onaantastbaar heid van dit gebied zou kunnen wor den gesproken. Wat echter wel kan worden bereikt, is een uitbreiding van zoodanigen aard en omvang, dat een schender van onze souvereine rechten wordt gedwongen tot de grootst mo gelijke krachtsinspanning bij mari tieme operaties in of bij onzen Archi pel. Een Alleen in deze richting ziet het be stuur een mogelijkheid om het con flict op te lossen. Gezien het groote belang, dat in deze zorgvolle tijden aan de organisatie der burgerluchtbescher- ming gehecht dient te worden, is het wenschelijk, dat de Regeering spoedig haar houding zal bepalen. Er zijn te groote belangen mee gemoeid en men kan het slechts betreuren, dat bij de conferentie van gistermiddag nog geen definitief resultaat werd bereikt. Op verzoek der Regeering heeft de Vereeniging zich tot nu toe onthouden van het geven van uitvoerige inlich tingen aan de pers, om te voorkomen, dat het conflict op de spits wordt ge dreven. Zou het gevaar dreigen, dat het werk der vereeniging onmogelijk zou worden gemaakt, dan zal het be stuur niet aarzelen het feitenmateriaal waarover het beschikt, volledig te pu- bliceeren. Zooals uit het bovenstaande blijkt, zal de marine in Indië over een dok de beschikking krijgen, dat aanzienlijk grooter is dan het bestaande. Het „Bat. Nwsbl.” bracht dezer dagen het bericht dat in Indië wordt overwogen, aan Holland voor te stellen het nieuwe drij vende dok in Indië te laten bouwen. Het ontwerp zou dan eventueel in Hol land kunnen worden gemaakt. Door samenwerking van de Hollandsche met dè Indische technici zou niet alleen de goedkoopste, doch ook de beste oplos sing verkregen kunnen worden. Het werk kan uitbesteed worden bij de in Indië bestaande droogdokmaat- schappijen en de in aanmerking ko mende fabrieken. De Indische industrie is thans zeker in staat, dit werk naar behooren uit te voeren. Boeyen afwezig Naar wij vernemen, heeft het dage- lijksch bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtbescherming, bestaande uit de heeren J. W. Klein, voorzitter, mr. H. Bogaert, directeur- secretaris, dr. P. H. van Rooijen en lui- tenant-kolonel W. J. M. Linden, gister middag op het departement van Alge meene Zaken een conferentie gehad met do Regeering, welke vertegenwoordigd was door den minister-president jhr. mr. dr. D. J. de Geer en den minister van Defensie A. Q. H. Dijxhoorn over het conflict dat is gerezen tusschen deze 250.000 leden tellende organisatie en den minister van Binnenlandsche Zaken, M. van Boeijen, onder wiens departement de Luchtbescherming ressorteert. Deze had het aftreden geëischt van den voor zitter en den directeur-secretaris van de N. V. L. Het bestuur had zich solidair ver klaard met deze beide functionarissen en blijkbaar werd de ultimatieve eisch van den minister van Binnenlandsche Zaken ook niet gedekt door de andere leden der Regeering, daar then na den verstrijkingsdatum het dagelijksch be stuur uitnood igde voor een bespreking ten departemente. Aan deze bespreking werd niet deel genomen door minister van Boeijen. Deze was vertegenwoordigd door den Raadsadviseur, chef van de af- deeling Binnenlandsch bestuur, mr. H. W. J. Mulder. In deze conferentie welke eerst om 5 uur aanving en geruimen tijd duurde, is de ultmatieve brief van minister van Boeijen niet meer ter sprake gekomen. Nadrukkelijk hebben de vertegen woordigers van de Ned. Vereen, voor de Luchtbescherming hun bezwaren te gen de politiek van minister van Boeijen ten aanzien van de zelfbescherming der burgerbevolking, uiteengezet, waarbij men herinnerde aan het pionierswerk, dat op dit terrein door de vereeniging is en nog dagelijks wordt verricht. Bij dit pionierswerk, zoo werd betoogd, bleef de Regeering afzijdig, daar minis ter de Wilde indertijd het standpunt in nam, dat de zelfbescherming door het particulier initiatief dient te worden op gebouwd, hetgeen geheel in overeen stemming is met de conclusies van het rapport Quarles van Ufford, dat het particulier initiatief de hoeksteen dient te zijn van de zelfbescherming. Het bestuur zette uitvoerig zijn be zwaren uiteen tegen het streven van den minister van Binnenlandsche Zaken om de zelfbescherming te trekken in de ambtelijke sfeer, hetgeen temeer bevreemding wekt, wanneer men bedenkt, dat de burgerbevolking de maatregelen voor zelfbescherming uit eigen zak moet betalen. Onder ambte- lijken dwang zal men zeker niet uit eigen zak voor deze bescherming gaan be talen. Onder de aandacht van de Regee ring werd ook gebracht, dat de ver eeniging, die in het land over 600 af- deelingen beschikt weliswaar 250.000 leden heeft, maar dat het rheerendeel dier leden slechts de contributie van 25 cent betaalt. De Regeeringssubsidie, welke ieder jaar 5000 gulden minder wordt, be draagt voor dit jaar slechts 35.000 gul den, zoodat men zeker bewondering moet hebben voor hetgeen desondanks door deze organisatie werd verricht. Met klem betoogden de vertegen woordigers van de N. V. L., dat zij met de Regeering wilden blijven sa menwerken, doch dat een samenwer king, wil deze resultaten hebben, alleen mogelijk is wanneer haar werk ont trokken wordt aan de bemoeiingen van het departement van Binnenland sche Zaken, waar het bestuur de be langen der zelfbescherming niet vei lig acht. Naar wij vernemen ziet het be stuur van de Nederl. Vereen, voor de Luchtbescherming slechts een oplossing door de oprichting van een centraal leidinggevend lichaam bestaande uit deskundigen op het gebied der Luchtbescherming, waarin zoowel vertegenwoordigers der Regeering als van de Vereeni ging zitting dienen te hebben. Dit lichaam zou naar den wensch van het bestuur dienen te ressorteeren onder het departement van Alge meene Zaken. De roerganger den Heyer van de „Simon Bolivar” is, na langen tijd in Ipswich verpleegd te zijn, eindelijk weer in den schoot van zijn familie terug. In zijn Scheveningsche huis troffen wij den zeeman, die het leed nog niet te boven is, temidden van zijn dankbare gezin. genees- bracht hem in zorg- over naar Zuidwal. bekomen Bij den Volksraad is thans ingediend het ontwerp tot versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië (het z.g. slagkruisersplan). De datum van de extra-zitting van den Volksraad is reeds bepaald en vastgesteld op 9 April a.s., aldus meldt Aneta d.d. heden uit Batavia. Het plan omvat, behalve den aanbouw van 3 slagkruisers ter grootte van plus minus 27.000 tons, de aanschaffing van 1 tankboot en 12 motorbooten-onderzee- bootjagers, elk van ongeveer 100 tons met een snelheid van 34 knoopen, de in richting van twee aan te bouwen schepen der Gouvernementsmarine tot mijnen legger, de aanschaffing van twaalf groote zee-verkenners (vliegbooten), den bouw van een droogdok van 40.000 tons, de kosten van aanmaak van mijnen, diepte bommen, en de kosten voor de verdediging van Soerabaja. Het totaal-bedrag, dat hiermede is gemoeid, bedraagt 283.200.000,(waarvan 213.000.000,alleen voor den bouw van de slagkruisers). Wil daarvan een sterke preventie uitgaan, dan moet zij de beschikking hebben over schepen, welke de kracht van een zware artillerie paren aan bescherming door voldoende pantse ring en groote snelheid. De overwegingen van dezen aard schonken de Regeering de overtuiging, dat alleen de aanbouw van kapitale schepen voor de Nederlandsche ma rine kan geven wat een versterking kan worden genoemd, welke onze weer macht op een belangrijk hooger peil brengt. Voor 1940 43.1 millioen aan gevraagd. Voor het dienstjaar 1940 wordt in met het geheele vlootplan aangevraagd, voor aanbouw, 5.000.000 voor kapitaalsverstrekking aan Ned.-Indië ten behoeve van de uit breiding en verbetering en verdedi ging van de vlootbasis Soerabaja. Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: eenig geld, een bruine portemonnaie jnh. 2 gaspenningen en eenig geld, een lederen portefeuille inh. een loterijbriefje, timmergereedschap in deken, een R.K. kerkboekje, een zwart beursje inh. ket ting en 2 sleutels, een roode step op lucht banden, een bl. gummi regenmantel, een étui met autopapieren ten name van E. Tries, een kistje inh. houten weefspoelen en patronen, een bak van weegschaal, een radiateurdop, een heerenonderbroek, ijze ren stootkogels, een beige meisjeshoed, een grijs zeil van motorrijwiel, een nik kelen vulpotlood, een rijbewijs A ten name van A. Bunschoten, een trap (9 treden), een bril met hoorn montuur, een zwart lederen tasch met drie ijzeren haken, een rood-witte reddingsboei, een sleutelket- ting, een slot met ketting, een bruin led. damesportemonnaie met 72j cent, een leesglas in étui, een kluwen touw op een stok, een zwart lederen étui met foto’s en 2 dubbeltjes, een bruine actetasch inh. toiletart., eenige boekjes en papier t.n.v, van broeder Bonifacius, diverse handschoe nen, sleutels, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een beige hondendekje met riempje, v. Blankenburgstraat 71; een doublé dames- polshorloge aan lederen bandje, de Groot, Ribesstraat 94; een lange zilveren oorbel, Albertinestraat 9; een portemonnaie met inhoud, de Lang, de la Reyweg 572 (te bevr. na 7 uur); een ring met 14 sleutels w.o. 2 Lips, Constant, Bezemstraat 10; een verm. gouden binnenkast van horloge, Wet Roel, Kootwijkstraat 142; een wollen badpak en een badmuts, Kames, Hanne- manstraat 14; een koffertje inh. 2 Bijbels, Pannekoek, Terletstraat 3; een zwart-wit hondje, Riethof, Winburgstraat 56; 4 vei- Jingkisten, v. d. Kamp, Wilhelminastraat 22 (Loosd.); een portemonnaie (rood met wit streepje) inhoudende 88 cents, Krui denberg, Dillenburgstraat 14 (Loosd.); een „Simplex” heerenrijwiel, Fleur, Cromvliet- pfein 85; een kat, Lelyveld, Wolmarans- straat 262; een wit met zwarte hond (reu), Tydeman, Groenewegje 106; een blauw met witte Angora kat, Rossmölder, Calandplein f9; een bruin lederen jekker, Romijn, Theresiastraat 186; een grijze wol len deken, Brederode, v. Zuylen v. Nije- veltstraat 249, Wassenaar; een bos sleu tels, 10 stuks, Helder, v. Egmondstraat 31, te Voorburg; een bruine damesportemon naie met ritssluiting inh. belastingmerk, oorknopje en geld, v. d. Horst, Valentijn- straat 120; een Cypersch katje, Mijnhard, Daguerrestraat 90; een kinderportemon- naie (rood lak leder) met inhoud, Wester- baan, Abrikozenstraat 73; een roode step op luchtbanden, v. Est, Thomsonlaan 55; een sierduif (wit met zwart), Overmans, v. Sevenbergestraat 27, Voorburg; een zwarte hond met witte vlek op borst, Drayer, Weteringkade 131; een rubber za deldek „Laticel”. Menninck, J. de Graeff- laan 32; een br. actetasch inh. een schrift en een potlood, v. d. Hoff, Keizerstraat 227; een ring met sleutels, Wieberdga, Bl. v. Treslongstraat 15; een blauwe kinder- portemonnaie inh. 0.45, Schoenman, 2e Messtraat 47; een blauw damesmantel- tje, v. d. Hak, Zeekant 23b; een bruin léd. heerenportemonnaie inh. bonnetjes van C. en A., Verkerk, Harstenhoek weg 187; 4 katten en een hond, Dierentehuis, Swammerdamstraat 97; 5 honden en 3 meerkoeten, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden. Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. De directie van de „Nieuwe Rotter- damsche Courant”. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders van Rotterdamsche Courant den heer H. Nijgh op zijn verzoek met ingang van 1 Januari 1941 eervol ont slag verleend als directeur van de vennootschap, onder dankbetuiging voor de langdurig bewezen diensten. De heer Nijgh is met ingang voormelden datum missaris. Met ingang van directeur van de noemd mr. H. de Bloeme, tot dusverre adj unct-directeur de Nieuwe N.V. is aan Geen audiëntie. De gewone audiëntie van den mi nister van Sociale Zaken zal op; Woensdag 3 April niet plaats hebben. dergelijke krachtsinspanning bestaat indien een eventueele schen der, hetzij van onze eenzijdigheid, het zij van onze territoriale integriteit, daarbij tot het inzetten zijner zwaar ste machtsmiddelen moet overgaan. Echter, om te bereiken, dat dit niet slechts tijdelijk noodig zal zijn, moet de aard onzer vlootuitbreiding dan tevens een zoodanige zijn, dat de kern onzer maritieme strijdkrachten door het optreden van de zwaarste eenheden van een tegenstander niet zal kunnen worden geneutraliseerd, doch intact kan blijven om voor den tegenstander een voortdurende bedreiging te vormen. Door specialiseering van den opbouw onzer marine in een bepaald wapen, is zulks naar de vaste overtuiging der Regeering nooit te bereiken. De eenige mogelijkheid om een be langrijk hooger peil van maritieme kracht, dus ook van preventieve wer king, te bereiken, ligt in de belangrijke verhooging der artiUeristische kracht van onze zeegaande vloot. De artiUeristische kracht van het operatieve orgaan in Nederlandsche Indië wordt thans gevormd door de aanwezigheid van lichte kruisers en flottieljeleiders. Het behoeft geen be toog, dat, hoe goed de bemanningen dezer lichte artillerie-eenheden ook geoefend mogen zijn, een zeemogend heid van eenige beteekenis niet meer dan een zeker aantal zwaardere krui sers noodig zou hebben, om de zeege bieden in den Indischen Archipel te beheerschen. Echter, het zenden van een belangrijk aantal kapitale schepen, een deel dus van haar slagvloot, naar den Ned.- Indischen Archipel, zal, voor welke zeemogendheid ook, beteekenen, dat zij elders haar positie in aanzienlijke mate verzwakt, hetgeen haar kan nopen om van een maritieme onder neming als hier bedoeld af te zien. (Wordt vervolgd.) De Algemee”* Synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan 'ds. D. den Breems op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris, zulks met ingang van 1 April a.s. Dientengevolge heeft heden een ver- <*»enstelijk man zijn arbeid in het be- lang van de Ned. Herv. Kerk neerge legd. Het onderzoek naar het ongeluk, dat Donderdagmiddag omstreeks half vijf op den hoek van de Goe- verneurlaan en de van Zeggelen laan heeft plaats gehad en jvaarbij zooals bekend de 50-jarige agent van politie J. K. om het leven is gekomen, heeft uitgewezen, dat het slachtoffer, dat per motor was, geen voorrang heeft verleend. Slechts weinigen zijn van dit gisch ongeluk getuigen geweest, had juist even te voren gehageld, dat zich niet veel menschen op straat bevonden. De agent, die bodediensten verricht en in burger was gekleed, kwam met zijn motor de van Zeggelenlaan afge reden. De snelheid, waarmede hij reed, moet vrij groot zijn geweest. Van rechts naderde op het kruis punt een personenauto, bestuurd door de 32-jarige Gemeentelijke woninginspectrice, mej. J. S. M. van H. Waarschijnlijk heeft K. de auto te laat opgemerkt. Hij verleende al thans geen voorrang aan de auto, die den motor in de flank greep, tengevolge waarvan de berijder met kracht tegen den grond werd geslingerd. K. kwam met het hoofd tegen het straatdek terecht, waar door hij een schedelbasisfractuur bekwam. De automobiliste had hetgeen bleek uit de remsporen al het mo gelijke getracht de aanrijding te voor komen, waarin zij echter niet slaagde. Op den klap van de botsing schoten van alle kanten omwonenden toe. Hevig bloedend lag K. in bewuste- loozen toestand op den grond. De ijlings gewaarschuwde kundige dienst wekkenden toestand ziekenhuis aan den spoedig is hij aan de wondingen bezweken. De enkelen, die het ongeval hebben zien gebeuren konden zeer positief verklaren, dat de agent, die tot de oude garde motorrijders behoort, geen voorrang had verleend en dat de auto mobiliste, die begrijpelijk door het gebeurde buitengewoon overstuur was, geen enkele schuld trof. Niet uitgesloten is, dat ook het gladde wegdek een rol heeft gespeeld. I ■-W 5?W-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21