OVERAL TRIUMPHEERT TRIUMPH DE BESTE U SIGARET ’N TRIUMPH VAN SMAAK! GEMENGD NIEUWS BINNENLAND van De oorlog ter zee Nieuwe regeering te Nanking Duitsch legerbericht De getorpedeerde Duitsche vrachtbooten De vliegtuigproductie van de oorlogvoerende mogendheden Fransche legerberichten Duitsch witboek over de voorgeschiedenis den oorlog HA’AGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MAART 1940. PAGINA 2. EERSTE BLAD, BELGIS. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ITALIË. VATICAANSTAD. ZWEDEN. ONDERWIJS EN KERK „Heddernheim” zou onder Estlandsdie vlag gevaren hebben De verliezen der Noorsche koopvaardijvloot CHINA. Schipper Klaas Rijker omgekomen VEREENIGDE STATEN. Wederom magnetische storingen Fritz Thyssen te Brussel DE ONDERGANG VAN DE „PROTINUS” Wat de buitenlandsche pers zegt Het bezoek van Lidth de Jeude Acht schipbreukelingen door Brit- schen onderzeeër aan land gebracht Souritz naar Moskou vertrokken Duitschers maken communistische propaganda DENEMARKEN. Wang tsjing wei geïnstalleerd oud-minister van aan Nederl.-Indië De rol van de Vereenigde Staten hindert niet, ER r$ ’n HEEMAF „Edmund de „Sjöfarts den in om Namen der drie overige vermisten nog niet bekend Het Duitsche legerbericht luidt: In het Westen werden verscheidene uitvallen van vijandelijke verkennings- afdeelingen afgeslagen. De luchtmacht zette ondanks het ongunstige weer haar verkenningsvluchten boven dè Noordzee De interneering van de bemanning van de „Graf Spee” verloren zeelieden P. Wright, de vice-president van Amerikaansche Curtiss Wright- De ..Truant” heeft tenslotte de ..Ed mund Hugo Stirfnes” getorpedeerd ten einde verzekerd te zijn, dat het schip niet zou worden geborgen. De Continental American telephone and telegraph Company heeft gister middag medegedeeld, dat alle trans atlantische radiotelefonische verbin dingen tot zwijgen zyn gebracht door magnetische storingen, welke worden toegeschreven aan de activiteit van een zonnevlek. De Billiton Mij. Op Java zal jhr. van Lidth de Jeude o.m. nog Bandoeng, Djocja en Soera- baja bezoeken, terwijl hij daarna naar Billiton. Singkep en Bintang zal gaan, voor het bezichtigen van de bedrijven der Billitonmaatschappij, die hij mede vertegenwoordigt. Ook in Medan zal hij eenigen tijd vertoeven en van daaruit een bezoek brengen aan Asahan, waar, zooals men weet de aluminium-fabriek der Billitonmaatschappij zal worden ge vestigd. DERTIG DOODEN BIJ EEN TORNADO. Pierrepark, in Louisiana, is gisteren door een tornado geteisterd. Dertig personen zyn om het leven gekomen. De schade is zeer groot. De Duitsche groot-industrieel Fritz Thyssen vertoeft op het oogenblik voor een verblijf van twee dagen te Brussel. Als doel van het bezoek wordt opge geven het bezoek aan een zieken vriend doch de grootste stilzwijgendheid wordt in acht genomen en er zijn allerlei Voorzorgsmaatregelen genomen om de Veiligheid van Thyssen te verzekeren. v DE ACTIE VAN DE ITALIAANSCHE LUCHTMACHT IN DEN SPAAN- SCHEN OORLOG. Ter gelegenheid van den verjaardag der Italiaansche luchtmacht en van het tot stand komen eener Spaansch- Italiaansche luchtvaartovereenkomst publiceert de pers een overzicht van de prestaties, der Italiaansche lucht macht in den Spaanschen oorlog. Vol gens dit overzicht hebben 5699 leden der luchtmacht en 312 civiele, man schappen aan den veldtocht deelgeno men. Er zijn 11,6 millioen kilogram bommen geworpen en meer dan een millioen schoten gelost. De Italiaan sche vliegers hebben 266 luchtgevech ten gevoerd, 5318 bombardementen on dernomen en 2170' verkenningsvluchten gemaakt. Zij hebben 224 vijandelijke schepen getroffen en 903 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De Itali aansche luchtmacht verloor 86 vlieg tuigen; 175 Italiaansche vliegers sneu velden en 192 werden gewond. MYRON TAYLOR BIJ DEN PAUS. De Paus heeft gisteren Myron Tay lor, den bijzonderen gevolmachtigde, van president Roosevelt, in particulier re audiëntie ontvangen, Editions sociales en interna- en een aanzienlijke hoeveel- in Ten aanzien van de rede van Molo- tof, schrijft de „Daily Telegraph”, dat Molotof beurtelings optrad als god van den oorlog en als vredesengel. Hij schudde rethorisch zijn vuist tegen Scandinavië, Roemenië bedreigde hij en stelde hij tegelijk gerust. Het blad merkt vervolgens op, dat de sovjet unie blijkbaar een absoluut onafhan kelijke politiek volgt. Welke kastanjes Hitler ook voor Stalin uit het vuur zal halen, wederkeerigheid staat niet op het programma. De „Daily Mail” schrijft, dat de rede van Molotof een einde maakt aan de verwachting van een driemogendheden- verdrag van Hitler. „Russische schijnheiligheid”. De „Petit Parisien” beschouwt Mo lotof’s rede als een samenweefsel van enormiteiten, en schrijft, dat hij de slagwoorden van Göbbels opdreunde. „Na Polen en de Oostzeestaten te heb ben verminkt en Finland met de meest barbaarsche middelen een vrede te hebben opgedrongen, speelt Molotof den pacifist en heeft onophoudelijk de woorden neutraliteit en vrede in den mond. Hij verklaarde zelfs, dat Rus land niet aan den grooten oorlog wilde deelnemen, zonder twijfel omdat het een hinderlagen-oorlog verkiest. Doch, aldus het blad, de geallieerden zullen niet de dupe worden van deze schijn heiligheid”; Het doel van de reis De oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, die Woensdag 13 Maart met de „Christiaan Huygens” te Batavia arriveerde, was nog denzelfden middag bereid om in korte trekken aan Aneta het doel van zijn reis naar Nederlapdsch-Indië mede te deelen. Over het algemeen wil jhr. van Lidth de Jeude, die voorloopig nog op Java zal blijven, zich op elk gebied wat Nederlandsch-Indië betreft oriënteeren. In het bijzonder echter zal hij hier besprekingen voeren over het Kolo niaal Instituut en het Koninklijk insti tuut van ingenieurs, en wel over ver schillende punten, die voor beide in stellingen van zeer veel belang zijn. Het Koloniaal Instituut Wat het Koloniaal Instituut betreft, dat op financieel gebied nog wel een moeilijke periode doormaakt, gewaag de de oud-minister met erkentelijkheid van de toenemende belangstelling hier voor. Deze wordt steeds grooter, zoo- dat wat dit betreft geen reden tot kla gen bestaat. Maar vanzelfsprekend heeft men meer noodig dan belang stelling. zakenlieden. Zij heeft den indruk, dat de noodzakelijke invoer uit de Veree nigde Staten naar Zweden bevredigend Verloopt. Verleden jaar voerde Zwe den voor 1Ö0 millioen dollar in en ver moedelijk zal dit toenemen. De dele-r gatie heeft ook oorlogsmateriaal be steld.. AARTSHERTOG OTTO NAAR CANADA. Aartshertog Otto van Habsburg, de Oostenrijksche troonpretendent, zal met zijn broer, aartshertog Felix, op 2 April te Toronto aankomen voor een driedaagsch bezoek, waarvan het doel is, vooraanstaande Canadeezen en Oostenrijkers te ontmoeten. HANDELSLEGATIE UIT DE VER EENIGDE STATEN TERUG GEKEERD. De handelsdelegatie, welke onder leiding van prins Bertil in de Veree- nigde Staten besprekingen heeft ge voerd, is te Stockholm teruggekeerd. Prins Bertil heeft verklaard, dat de delegatie te Washington en New York talrijke besprekingen heeft gevoerd met de Amerikaansche regeering en ■g" I Sche schip had een lading van 7000 ton ijzererts aan boord. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat de Britsche onderzeeër „Truant” de duikbooot was, die het Duitsche schip „Edmund Hugo Stinnes” in den grond heeft geboord. De „Truant” volgde Naar officieel te Londen wordt mede gedeeld, is het de Britsche duikboot „Ursula” geweest, die de Duitsche erts boot „Heddernheim” voor de Noorsche kust tot zinken heeft gebracht. De „Ursula” is een Britsche haven binnengeloopen met een bemanning van 27 koppen, benevens den eersten ma chinist, van de „Heddernheim” die is geïnterneerd. De „Ursula” is de eerste Britsche duikboot, die een Duitsch koopvaardij schip tot zinken heeft gebracht. De „IJrsula” is een van de kleinste Brische duikbooten. Het vaartuig heeft bekendheid verworven, doordat het in de bocht van Helgoland een Duitschen kruiser van de Köln-klasse heeft getor pedeerd. Naar verluidt voer de „Heddernheim” onder Estlandsche vlag, toen zij door de „Ursula” werd aangehouden. Het Duit- ritoriale wateren, tot het schip zich buiten de driemijlszóne begaf. Hierop beval de „Truant” het Duitsche schip te stoppen en niet van de zendinstalla- tie gebruik te maken. Ondanks hét feit, dat dé „Truant” twee schoten langs den schoorsteen van de „Stinnes” loste, vervolgde het schip zijn weg. Het gaf bovendien sei nen met zijn radfoinstallatie. Tenslotte toen.men op het schip merkte dat men niet zou kunnen ontsnappen, werd het schip door dé Duitsche bemanning tot zinken gebracht. De Britsche onder zeeër pikte de bemanning op en zette deze in de bóóten. De kapitein werd T. de Amerikaansche Curtiss vliegtuigfabrieken, schrijft in het tijd schrift „Aviation”, dat Frankrijk en Engeland omstreeks Januari Duitsch- land hebben overtroffen in de maande- lijksche aflevering van vliegtuigen. Hij voegt hier evenwel aan toe, dat de gé&llieerden, wat betreft het totale 'aantal hiihher vliegtuigen, niet voor het midden van het volgend jaar Duitschland zullen inhalen. Van dan af zullen zij een grooter aantal vlieg tuigen hebben, alsook een grooter productie-cijfer, Het juiste reisplan van den heer van Lidth de Jeude staat nog niet vast, daar hij zijn oorspronkelijke plannen verband met de den gouverneur, hij eveneens een DE METAALINZAMELING. De minister voor de rijksverdedi- ging heeft een verordening betreffende de metaalinzameling van het Duit sche volk uitgevaardigd. Volgens deze verordening wordt hij, die zich ver rijkt aan het ingezamelde of voor de inzameling bestemde metaal of dit metaal op andere wijze aan zijn be stemming onttrekt, met den dood ge straft, omdat door een dergelijk mis drijf schade aan den groot Duitschen vrijheidsstrijd wordt toegebracht.' De ambassadeur van de sovjet-Unie te Parijs, Souritz, is met de Simplon- Orient-Express van 8 uur gisteravond uit Parijs naar Moskou vertrokken. Na een onderzoek, ingesteld door den commandant van het kamp van Gurs, heeft de rechter van instructie te Pau een bevel, tot voorgeleiding uit gevaardigd tegen 4 Duitschers, die geïnterneerd zijn in het kamp van Gurs, en die anti-Fransche, commu nistische propaganda maakten. De vier Duitschers zijn in Pau opgesloten. De politie heeft te Parijs een huis zoeking verricht in den boekhandel van de tionales' heid sovjet-propagandamateriaal beslag genomen. ONBEKEND VLIEGTUIG BOVEN ESBJERG. Gistermiddag heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit over het gebied van Esbjerg gevlogen. De luchtdoelartillerie heeft het toestel on der vuur genomen. Hèt Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „Plaatselijke actie der elementen, die met den vijand in contact zijn. Vrij groote bedrijvigheid der beide luchtvloten. Een tweemotorig Duitsch vliegtuig is binnen onze linies door het afweergeschut neergeschoten. Bo vendien is gisteren een Duitsch verken ningsvliegtuig boven ons territoir neergehaald”. Het Fransche legerbericht van van ochtend luidt: „Hevig artillerievuur aan beide zij den van de Vogezen en ten Westen van de Saar. In laatstgenoemd gebied werden vijandelijke verkenningsele- menten door ons vuur teruggedrongen en wij hebben met succes een hinder laag gesteld. De vijand liet verschei dene dooden op het terrein achter. Tegenstrijdige berichten j Sinds eenige dagen hangt span ning over IJmuiden over het ver gaan van den stoomtrawler „Pro- tinus”, IJmuiden 85, Maandag gaf de Regeering het bericht door, dat een Engelsch oorlogsschip acht op varenden van de „Protinus" had opgepikt en dat er drie waren om gekomen. Later bleek, dat er twaalf opvarenden waren en dat er dus vier omgekomen moesten zijn. Welke menschen gered waren en welke niet, bleef onbekend en zoo leefden vijf gezinnen te Eg- mond aan Zee, twee te Velsen, twee te Haarlem, een te Amster dam en een te Scheveningen in groote ongerustheid. Die marteling duurde voort, ook toen gisteravond het bericht bin nenkwam, dat de Engelsche onder zeeboot, welke de acht opvaren den had gered, een haven in Schot- B land was binnengeloopen en de geredden aan land had gebracht, want er werden nog geen namen bekend gemaakt. Alleen betref fende den schipper, Klaas Rijker, uit Egmond aan Zee, schijnt er nu zekerheid te zijn, daar deze on middellijk werd gedood. Wie de an dere gedoode opvarenden zijn is echter niet bekend. Van de zijde der reedersvereeniging en van de IJmuider federatie deelt men ons mede, dat beide organisaties er bij de Regeering op hebben aangedrongen, zoo spoedig mogelijk inlichtingen om trent de ramp te verschaffen. Hoe is het mogelük. de namen der vermiste» nog niet bekend zijn Aan het departement van Buiten landsche Zaken deelde men echter mede, dat men daar niets wist en dat ook aan het Nederlandsche gezant schap te Londen nog niets officieels bekend was. Op het gezantschap i« men echter voortdurend bezig te trach ten de noodige inlichtingen te verkrij gen. Wanneer men ze kreeg, zou men ze desnoods ook des nachts aan de instanties te IJmuiden mede deelen. Maar hedenmorgen was er nog niets naders bekend en om elf uur was ef bij de reederij van de „Protinus", de visscherijmaatschappij „De Daad”, ook nog niets officieels bekend. Met de beide organisaties waren ook de zeevisschers ontstemd over het feit dat de officieele instanties niets weten en geen enkele inlichting kunnen ge* ven. terwijl Reuter en de Engelsche bladen wel berichten geven, welke I echter onvolledig zijn en de menschen in martelende ongerustheid laten. D® visschers vragen ook naar mededeelim gen zij kunnen moeilijk aannemen, dat Duitsche vliegers zoo onmensche* lijk gehandeld zouden hebben tegen Nederlandsche visschers, die pas nog vier Duitsche vliegers van een zekere» dood hebben gered. Er varen nog slechts weintf schepen uit. Van de reederij van de „Protinus* zijn gisteren drie stoomtrawlers naaf zee gegaan daarvan is de „Adelante” IJmuiden 19, na eenige uren met ketd' schade teruggekeerd, doch ook dit schip is vanmorgen weder ter vis* scherij uitgevaren. Andere schepen zijn echter vandaag niet naar zee gegaan. tot aan de Britsche Oostkust en boven Hugo Stinnes” buiten de Deensche ter- Frankrijk tot in de avonduren voort. Hierbij werd een vijandelijk convooii ten Noorden van Flamborough Head aangevallen. Een kruiser, die het con- vooi beschermde, werd door inslaande bommen beschadigd, een koopvaardij schip werd tot zinken gebracht en een ander getroffen. Een Duitsch vliegtuig keerde van deze onderneming niet te rug. Aan het Westelijk front kwam hèt tot luchtgevechten tusschen Duitsche en Fransche jachtvliegtuigen. Drie vij- andélijke jagers van het type Morane werden zwaar getroffen en rnoestén di rect achter de vijandelijke Unie een noodlanding maken. Een Duitsch jacht vliegtuig werd' neergeschoten. medegenomen naar Engeland. Een gisteren als vermist opgegeveri- verkenningsvliegtuig, is door een Duit sche duikboot drijvende op de Noord zee waargénbrnën. De bemanning werd aan boord genomen en het vliegtuig tot zinken gebracht. De terugreis Wel is hij voornemens om zoo moge lijk de terugreis naar Holland per K.L.M. hetzij van Medan af, hetzij van Batavia af, te maken, om zich ook op dit gebied op de hoogte te stellen. Het juiste tijdstip van vertrek staat nog niet vast, doch zal vermoedelijk in Mei liggen. De oud-minister werd al dadelijk na zijn aankomst te Batavia, in hooge mate getroffen door de geweldige ont wikkeling, die de hoofdstad sedert zijn verblijf hier te lande van 1919 tot 1921 heeft ondergaan. Sedert heeft hij Indië, op doorreis naar China, nog wel een maal aangedaan, doch dit bezoek was te vluchtig om zich een volledig beeld van Indië te kunnen vormen. Convooieering langs de Zweedsche kust Met ingang van vandaag zullen Zweedsche oorlogsbodems wederom koopvaardijschepen langs de kust van Gothenburg tot Helsingborg convooiee- ren. Tot dusverre zijn tengevolge van den oorlog 59 Noorsche schepen gegaan, terwijl 402 Noorsche zijn omgekomen. Het onafhankelijke blad Tidende” schrijft, dat Noorwegen vol gens de vaste regels den doorvaart niet kan verbieden door Noorsche ter ritoriale wateren voor koopvaardij schepen der neutralen en oorlogvoeren den. Dit recht van doorvaart biedt den Westelijken mogendheden ongetwijfeld meer voordeel dan Duitschland onder de huidige omstandigheden. Examen voor Opticien. Te Amsterdam werd het diploma op“' cien A (V V O.) o.a. uitgereikt aan F reen, te Naaldwijk. De Scandinavische reactie. In Scandinavië interesseert men zich vooral voor de bevestiging door Molotof dat een Scandinavisch defensief ver bond voor Rusland onaanvaardbaar zou zijn. In diplomatieke kringen wordt dit dan ook als een afgedane zaak be schouwd. In Zweedsche militaire krin gen had men hoop, dat een overeen stemming, vooral wat betreft de unifi catie der spoorwegen te bereiken zou zijn geweest, maar het verbond zal voor meer practische overwegingen moeten wijken. In Helsinki beschouwt men de zaak zoo, dat er niets verloren is, omdat de geruchten over een defensief verbond pas begonnen te loopen, toen het te laat was en dit alles dus een leeg ge baar' ^Vas. In Finland noemt men de door-Molotof genoemde getallen over de Fjrische verliezen onjuist. In Noorwegen heeft men altijd het defensief verbond als te delicaat be schouwd, te meer, omdat de Russische eischen nooit direct tegen dit land wa ren gericht. Denemarken toont zich niet verrast omdat men daar nimmer heeft ver wacht, dat de groote mogendheden een tot stand komen van het verbond zon der meer zouden veroorloven. Te Nanking is vanochtend de onder Japanschen invloed staande nieuwe centrale regeering-Wang tsjing wei ge ïnstalleerd. Tegelijkertijd werd een regeerings- program opgesteld, waarin o.a. wordt aangekondigd een politiek van goe de nabuurschap, het vestigen van een blijvenden vrede en een nieuwe or de in Oost-Azië, het uitnoodigen van alle landen om hun kapitaal en tech nische kennis beschikbaar te stellen voor den wederopbouw van China. In een adres door de regeering te Tokio aan de nieuwe regeering te Nan king gericht, wordt de onmiddellijke erkenning door Japan medegedeeld. Voorts wordt gezegd, dat Tokio en Nanking gezamenlijk zullen streven naar het doen verdwijnen van de Tsjang kai sjek-regeering. Naar Reuter uit Tokio meldt, is Wang tsjing wei beëedigd in zijn drie functies, namelijk die van waarne mend president, van minister-president en van minister van marine. Bij de eenvoudige, doch plechtige ceremonie las Wang het testament voor van wij len Soen jat sen, den oprichter van de Kwomintang. In dit testament werden de leden er aan herinnerd, dat de re volutie nog niet tot een goed einde was gebracht en aangespoord, hun po gingen te verdubbelen. Wang tsjing wei besloot de plechtigheid met te ver kondigen, dat „vandaag de nationale regeering naar Nanking was terugge keerd om in de plaats te komen van het bewind van Tsjang kai sjek te Tsjoengking”. Tsjoengking wil niets met Wang te maken hebben. De Chineesche ambassade te Wash ington heeft aan het departement van buitenlandsche zaken van de Vereenig- de Staten medegedeeld, dat de Chi neesche regeering te Tsjoengking in het geheel niets te maken wil hebben met de nieuwe, met Japanschen steun opgerichte regeering te Nanking. De president der republiek, Lin Sen, te Tsjoengking, heeft in een tot het Chineesche volk gerichte radiorede scherpe critiek uitgeoefend op de actie van Wang tsjing wei. ,,De Japansche vijand”, aldus zeide hij o.a.. „maakt gebruik van verraders, om onder een nieuwen vorm de agres sie voort te zetten, welke hij met mili tair geweld niet tot een goed einde kon brengen. De aanvaller is, wat zijn effectieven betreft, bijna uitgeput, terwijl China zijn verzet met progressieve macht or ganiseert en momenteel sterker is dan ooit tevoren. Wang tsjing wei en de verraders, die hem omringen, hebben, zoo gaat Lin Sin voort, zich meester gemaakt van den naam der Kwomintang, hun lage activiteit, gericht tegen het Chineesche volk, te maskeeren. Aan het hoofd van de Chineesche natie geplaatst door den wil van het volk, ben ik het volkomen eens met maarschalk Tsjang kali sjek, om de natie te blijven leiden in de worste ling voor de vrijheid en onafhankelijk heid van China.” Sjanghai in een legerkamp veranderd. Te Sjanghai zijn de meeste wegen mct prikkeldraad afgesloten, vele stra ten zijn gebarricadeerd en gepantserde wagens met Britsche, Fransche en Amerikaansche troepen rijden rond. Uit alles geschiedt uit voorzorg te gen patriottische betoogingen, in ver band met het optreden van de nieuwe centrale regeering. moet wijzigen in Sumatra-reis van generaal, aan wien bezoek zal brengen. Het Duitsche departement van bui tenlandsche zaken heeft gisteren een witboek gepubliceerd, welke een aan tal officieele Poolsche documenten be vatten, die handelen over de voorge schiedenis van den oorlog De docu menten zijn gevonden op het Poolsche departement van buitenlandsche zaken na de bezetting van Warschau. Vol gens het Duitsche nieuwsbureau blijkt uit de documenten, dat Polen een speel bal van de Engelsch-Fransche politiek was. De Amerikaansche ambassadeurs Bullitt en Kennedy traden daarbij ais tusschenpersonen op. Hieraan wordt in het witboek veel aandacht gewijd. Volgens een document, dat handelt over een onderhoud tusschen den Poolschen ambassadeur in Washington, graaf Potocki, en den ambassadeur Bullitt wilde president Roosevelt een versterking van zijn politiek, welke de totalitaire staten veroordeelt en gericht is tegen de compromis-politiek van Engeland en Frankrijk ten opzichte van Duitschland. Ook zou Roosevelt de mo- reele verzekering gegeven hebben, dat de Vereenigde Staten bereid waren af stand te doen van de isoleeringspolitiek en in te grijpen in een oorlog ten gun ste van Engeland enFrankrijk. Amerikaansche tegenspraak. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Huil, heeft ver klaard geen geloof te hechten aan de mededeelingen in ’t Duitsche witboek Hij voegde hieraan toe, dat de politiek van de Amerikaansche regeering nooit die is geweest, welke in dit witboek uiteen wordt gezet. President Roosevelt zeide, dat hij nog geen gelegenheid had gehad om het witboek te lezen. Hij zeide, dat propaganda uit Europa met twee en zelfs drie korreltjes zout moet worden genomen. De Amerikaansche ambas sadeur Bullitt en de Poolsche ambas sadeur Potocki hebben beiden de hen in het Berlijnsche witboek toegeschre ven verklaringen formeel ontkend. Duitsche meening. De rede van Molotof wordt door de /Duitsche pers uitvoerig weergegeven. <De „Berl- Börsenztg.” schrijft, dat Molotof's rede een scherpe terechtwij zing betöekent voor de geallieeiMe catastrophenpolitici. Zooals den vrede aan zijn grenzen en zijn veiligheid, zoo zal Rusland ook zijn neutraliteit niet laten aantasten. Aan de illusies der Westelijke mogendheden over de toekpmst der Duitsch-Russisehe be trekkingen is daarmede iedere grond slag ontnomen. Molotof’s verwijzing naar de geslaagde ontwikkeling van het vriéndschapspact met Duitschland katt* .niemand er over in twijfel laten, dat Rusl.and evenals Duitschland op dezen weg niet een kortstondig op portunisme, doch de wetten van de ruimte en van zijn economisch leven volgt i Een vierde contingent van de beman ning der „Admiral Graf Spee”, 200 man, is vertrokken naar Santa Fe (Ar gentinië), waar het geïnterneerd zal worden. Tot dusver zijn 350 opvaren de provincie geïnterneerd. Uitdieping van de haven van Sydney voor de Engel sche Oceaanreuzen. In de haven van Sydney (Australië) zijn baggerwerkzaaipheden aan den gang, zooals zij in jaren niet zijn voor gekomen. Men veronderstelt, dat men de havens geschikt wil maken voor groote lijnschepen. In dit verband spreekt men de verwachting uit, dat de „Mauretania” in April te Sydney zal aankomen. De Queen Mary” wordt een week later verwacht. De betrekkingen met de Vereenigde Staten. Onze betrekkingen met de Vereenig de Staten zijn in den laatsten tijd niet verbeterd. Teven? zijn zij niet slech ter geworden, tenzij wij het z.g. mo- reele embargo tegen de sovjet-Unie in beschouwing nemen, dat, nu de vrede met Finland is .gesloten, van iedere be- teeKenis. ontbloot is. Aan het slot zeide Molotof: „Wij moéten onze neutraliteitspo sitie handhaven en afzien van deel neming aan den oorlog tusschen de groote mogendheden. Deze politiek dient niet alleen de belangen van de sovjet-Uie, doch oefent ook een beperkenden invloed op pogingen den oorlog in Europa te doen ont branden en verspreiden Na de rede van Molotof heeft de op perste sovjet een' motie aangenomen, volgens welke in verband met de vol komen helderheid van Molotof’s rap port ;van debat afgezien en de buiten landsche politiek der regeering goed gekeurd wordt. Stalin, Worosjilof en Litwinof waren aanwezig, evenals de Duitsche ambas sadeur von der Schulenburg. nan IN HUIS.'J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2