STADSNIEUWS HET LIBERAAL STAAT KUNDIG CONGRES fTAAGSCTTE COURANT VAN MAANDAG 1 APRIL 1W AFSCHEID Ds. K. H. E. GRAVEMEYER DUBDE BT AD. PAGINA 2. Vacature in den Hoogen Raad Waarom is de distributie stopgezet? Begroeting Leeningfonds voor 1940 de Groote Aanbevelingslijst aan de Tweede Kamer toegezonden. De Hooge Raad heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een lijst van aanbeveling toegezonden teneinde daarop te kunnen acht slaan bij het op maken der nominatie voor de vacature van een raadsheerplaats, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer dr. F. Kranenburg Generaal-majoor van Tricht militair attaché te Rome. 1. prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke Uni- versiteit en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam 2. jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en pro cureur hier ter stede 3. prof. dr. R. P. Cleveringa, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-recht- bank alhier 4. dr. H. Haga, raadsheer in het gerechtshof alhier 5. dr. P. H. Smits, rechter in de arrondissements rechtbank te Amsterdam 6. prof. dr. W. P. F. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank aldaar. van bij de de HECK’S LUNCHROOM Wegens het groote succes is het or kest Mignone voor de maand April in Heck’s lunchroom aan het Spui gepro longeerd. Behandeling van verschillende prae-adviezen Gasmaskers voor de burger bevolking DE INVLOED VAN DE VOLKS- VERTEGENWOORDIGING OP DE WETGEVING Aanvulling agenda Tweede Kamer. Bij de regeling van werkzaamheden in de vergadering van Woensdag 3 April a.s. ten één uur, zal de voorzitter der Tweede Kamer voorstellen behalve de wetsontwerpen, genoemd in zijn reeds aan de Kamer medegedeelde voorne men, nog aan de orde te stellen na het wetsontwerp tot aanwijzing van heffin gen ten behoeve van net Leeningfonds 1940 de begrooting van dit fonds, in dien over dit ontwerp eindverslag zal zijn uitgebracht. Bij Kon, besluit is benoemd bij het wapen der infanterie, tot generaal-ma joor, de gep. luitenant-generaal-titu- lair der infanterie van het Kon. Ned.- Indische leger A. G. van Tricht. Generaal-majoor van Tricht is met ingang van heden benoemd tot mili tair attaché bij de Nederlandsche ge zantschappen te Rome en te Bern, met standplaats Rome. Prae-advies mr. J. H. Scholten. Mr. J. H. Scholten heeft blijkens zijn prae-advies „de centrale wetgever te genover de reglementeerende macht des Konings” geen principieel bezwaar tegen terugkeer tot het systeem, dat de Kroon zelfstandig aan burgers binden de, door straffen te handhaven, voor schriften kan opleggen, gelijk vóór 1879 mogelijk was, maar om practische rede nen acht hij dat toch niet gewenscht. EEN SLECHTE KLANT. Een 23-jarige straatmaker van den N.W.-Binnensingel kreeg in den nacht van Zaterdag op Zondag in een café aan den Loosduinscheweg met den eigenaar ruzie over de gemaakte ver teringen. De cliënt wond zich dermate op, dat hij de spiegelruit van het café intrapte, waarop de eigenaar op zijn beurt van repliek diende en met kracht een bierfleschje op het hoofd van den straatmaker deed neerdalen. Deze moest zich bij den Centralen Post aan het hoofd laten verbinden. De politie stelt een onderzoek naar het verloop van deze onverkwikkelijke geschiedenis in, GEEN AUDIËNTIE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZUID-HOLLAND. De minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuld-Holland is ver hinderd Donderdag 4 dezer audiëntie te verleenen. STUURINRICHTING VAN VRACHT AUTO GERAAKTE ONKLAAR. Op den Benoordenhoutscheweg is Zaterdagmiddag de stuurinrichting van een vrachtauto uit Berkel-Rodenrijs onklaar geraakt. De wagen maakte tengevolge daarvan een zwenking en botste tegen een muurtje en hek van perceel 279, welke beiden gedeeltelijk werden vernield. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Gedurende de week van2' tot en met 28 Maart verstrekte Tehuis voor Onbehuisden aan 697 m«D' nen, 14 vrouwen en 49 kinderen graW onderdak; aan deze personen, in tota» 760 werden 2164 maaltijden gratis w*' strekt. HOOFDAALMOEZENIER NOORD- MAN 60 JAAR De hoofdaalmoezenier van leger en vloot, kolonel mgr. J. J. J. Noordman is Zaterdag zestig jaar geworden. Van zeer vele zijden mocht de jarige blijken van belangstelling ondervinden, waarvan reeds in den ochtend tal van bloemstukken en schriftelijke geluk- wenschen getuigden. Namens de aal moezeniers bood een hunner, majoor Brouwer, onder hartelijke bewoordin gen den jubilaris een salonkastje aan, tijdens een bezoek, dat een deputatie van hen Zaterdagmorgen den jarige te diens huize bracht en waarbij mede aanwezig was aalmoezenier Hilgen uit Suriname. Van den opperbevelhebber had mgr. Noordman een schriftelijken geluk- wensch ontvangen en onder de vele telegrammen was er een van den com mandant van het veldleger, luitenant- generaai J. J. G. baron tot Voorst. Des namiddags kwamen nog velen hun opwachting maken. Onder de velen, die dien middag mgr. Noordman zijn komen gelukwen- schen, waren de oud-ministers Lam- booy. Deckers en Goseling, gep. gene raal-majoor J. P. J. Verbeme sr., be stuursleden van de A.R.K.O. en prof. Steger namens V.O.G. BEGRAFENIS J. DE VRIES. In stillen eenvoud werd heden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke overschot van den heer J, de Vries, voormalig touwfabrikant te Zwolle en ouderling van de Ned. Herv, Kerk aldaar, die op het gebied van de vrijwillige brandweer en van de dia conie aldaar zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, ter ruste gelegd. Van hunne belangstelling gaven daarbij blijk de heeren ir. J. v. d. Woude te Vel- sen, H M. v. Unen te Heemstede, oud-ad- ministratief directeur van Werkspoor, H. de Vries, adm. ambtenaar Rijkswatersitó, J. v. Hamburg, electro-techn. hoofdambte naar Telefonie en Telegrafie en A. H A. Schuiwer, zoomede vele dames. In de rouwkapel bracht de organist de heer Ch. D. Littooy, „Wenn ichein- mal soil scheiden” van Bach, Gez. 180 „Wil U o God mijn dank betalen” en „Beveel gerust Uw wegen", ten ge hoore. waarna de kist, waarop enkele bloemstukken waren neergelegd, graf waarts werd gedragen. Nadat de aanwezigen bloemen op de kist hadden gestrooid, dankte een schoonzoon voor de belangstelling. Adres aan den minister. In een eenige maanden geleden ver schenen brochure heeft prof. dr. D. H. Wester, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgsschool, uiteengezet, dat het mos terdgas het meest gevaarlijke gas zal zijn, wanneer de chemische strijdmid delen tegen de burgerbevolking zullen worden toegepast en dat dit gas voor onze burgerbevolking veel meer is te vreezen in dampvorm dan in vloeistof. Hij zegt woordelijk„Wat 99 pCt. der Nederlandsche burgerij nog steeds ontbreekt, is een gasmasker als be schermingsmiddel tegen een der ergste giftgassenhet mosterdgas in damp vorm.” Deze meening van een man, die uit hoofde van zijn functie aan de H. K. S. meer dan iemand anders in Nederland het gasmaskervraagstuk van alle zij den heeft kunnen bezien, wijst op een ernstig te kort aan onze beschermings middelen voor onze burgerbevolking. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft in de Kamerzitting het vol gende verklaard„Welnu, er zijn nu zeer groote voorraden gasmaskers, maar het volk, ook degenen, die vol doende middelen hebben om ze aan te schaffen, laat de Regeering rustig met die voorraden zitten.” Hierbij geeft dus Zijne Excellentie toe, dat onze bevolking een zeer ern stig te kort heeft aan gasmaskers en dat hij niet in staat is, langs den door hem gevolgden weg, dit te kort te doen eindigen. Nu heeft het Amsterdamsche gas- maskersyndicaat, in samenwerking met de burgerwachten in Nederland, in den korten tijd van haar werkzaam heid 20.000 gasmaskers aan deze bur gerbevolking kunnen leveren, zonder dat daarbij Winst gemaakt werd, daar de geheele leidende arbeid belangeloos werd verricht. Tot ieders groote verwondering werd deze zoo noodzakelijke verspreiding den 12en Juni 1939 door den minister aan de burgerwachten verboden, met het gevolg, dat de distributie van gas maskers feitelijk stop werd gezet. Op grond van bovenvermelde ver klaring van prof. Wester heeft het da- gelijksch bestuur der Vrijwillige Bur gerwacht Amsterdam zich thans tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het dringend verzoek, dit verbod in te trekken, omdat uit de uit lating van den minister in de Staten- Generaal duidelijk is gebleken, dat de door den minister gevolgden weg niet tot het doel leidt en het dus wen- schelijk is het verbod zoo spoedig mo gelijk in te trekken. „DROOMELIJNTJE”. In de operettte „Droomelijntje". e# sprookje, door de leidsters Anny, Dora en Truus van Kuijk gefantaseerd, op Zondagmiddag 14 April e.k. in het Ge bouw voor K en W. alhier door het kinder-operette-engemble „Sprookjes land” op te voeren, zal de titelrol wor den vervuld door een der kleinsten v»n genoemd ensemble. De balletten worden uitgevoerd door waternimfen, schelpenkindertjes, appel bloesem, regendruppels, hommels, duif jes, de familie Appelrood (vrouw Ap- pelrood met haar zes zoontjes en ze» dochtertjes) en de familie van Droomt lijntje, alles in geheel nieuwe feëriek’ costumeering. Een alleraardigst drielinï van vijf jaar zal zich aan het publiek presenteeren. Het batig saldo komt aaD het jeugdwerk ten goede. HIJ ZEI HET MET BLOEMEN. Door de politie is in den nacht van Zaterdag op Zondag naar het bureau Duinstraat overgebracht een 31-jarig’ grondwerker uit de Wassenaarsche* straat, die over de een of andere kwes tie zoo in woede was ontstoken, dat hÜ een bloemenmand door een ruit van een perceel aan de Vuurbaakstraat had geworpen. Ter kalmeering heeft men den man eenigen tijd vast gehouden. GEEN RANJA MAAR LYSOL Een 17-jarig meisje zag gistermiddag in de ouderlijke woning aan de van Leeuwenhoekstraat een fleschje staan, dat, naar zij meende, ranja inhield. ZÜ nam er een slokje van, doch moest toen ervaren, dat er lysol in zat. Per aut° begaf zij zich onmiddellijk naar bet ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij. na geholpen te zijn weer naar huis koö terugkeeren. Gelukkig had deze vef gissing geen ernstige gevolgen. BLOEDTRANSFUSIEDIENST De bloedtransfusiedienst staat tegen woordig in het midden van de belang stelling. Met het oog op het steeds aan wezige gevaar om in een oorlog te wor den betrokken, moet de bloedtrans fusiedienst zorgen een voldoende aantal bloedgevers ter beschikking te hebben. Dit aantal is nog lang niet toereikend. Het bloedgroep-onderzoek geschiedt op het oogenblik in hoofdzaak in de ge- meente-ziekenhuizen, Zuidwal. Waar schijnlijk zal binnenkort kunnen wor den meegedeeld, dat dit onderzoek nog in enkele andere ziekenhuizen hier ter stede zal kunnen plaats vinden. In het ziekenhuis aan den Zuidwal is men in staat per avond een honderdtal per sonen te testen. Bij de tot dusver onder zochte personen is gebleken, dat afkeu ring zeldzaam en meestal beneden de 2 pCt. blijft. Personen, jonger dan acht tien jaar en ouder dan 70 jaar, worden als bloedgever niet aangenomen. Wenscht men zich als bloedgever (donor) op te geven, dan kan men zich schriftelijk wenden tot dr. P. H. van Roojen, medisch leider van den bloed transfusiedienst, Gemeenteziekenhuizen Zuidwal 83. Mocht men bereid zijn bij te dragen in de nu eenmaal onvermijdelijke kos ten, dan worden bijdragen, hetzij in eens, hetzij maandelijks of jaarlijks, gaarne ingewacht op giro-rekening nummer 2040 van het bankierskantoor van Lissa en Kann N.V., alhier, met vermelding „Bloedtransfusiedienst". De hulpvcrleening aan Finland Op verzoek van de Finsche regeering heeft de Finsch-Nederlandsche ver- eeniging een aanzienlijke partij zaden en pootaardappelen, ter waarde van eenige tienduizenden guldens voor Fin land beschikbaar gesteld. De hulpactie in het belang van Fin land wordt door de vereeniging krach tig voortgezet, In dit verband kan wor den gemeld, dat dezer dagen weder 1000 als opbrengst van den verkoop der pro-Finlandia-zegels aan haar is afgedragen. Behoeft het grondwettelijk systeem herziening? De derde prae-adviseur over dit on derwerp, mr. W. H. Fockema Andreae. stelt zich in zijn prae-advies „behoeft het grondwettelijk systeem der centrale wetgeving herziening?” op het stand punt, dat in tijden van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone omstan digheden machtigingswetgeving, de ka derwetgeving en provisoire wetgeving „voetstoots” moeten worden aanvaard Echter stelt hij daarbij den eisch, dat het bestaan van buitengewone omstan digheden niet wordt verklaard bij Koninklijk Besluit, maar zijn bevesti ging dient te vinden in den vorm van een wet. Voorts bespleit hij, dat het vraagstuk van de delegatie van wetge vende bevoegdheid in moeilijke om standigheden wordt geregeld in de Grondwet. Het eerste prae-advies kon niet in behandeling komen wegens afwezigheid van den heer de Vos van Steenwijk, De beide overige prae-adviezen werden ge zamenlijk behandeld. Aan de discussie werd deelgenomen door mr. M. H. de Boer en mr. W. H. Fockema Andreae. Wie er waren. De plechtigheid werd bijgewoond door de heeren H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken, den ruim 90-jarigen oud-hofprediker W. L. Wel ter. het Tweede-Kamerlid de heer W. Wagenaar, ds. H. E. Gravemeyer van Amsterdam, jhr. mr. J M. M y, Asch v. Wijk, advocaat-diaken van de Haag- sche Herv. gemeente, dr. J. P de Bie, em. predikant, de Haagsche collega’s ds, P. J. Molenaar, dr. M. M. den Her tog, ds. D. A.. v. d. Bosch, ds. J Ra- vesloot, dr. W. J. de Wilde, ds. A. J Wormgoor, ds Jac. Poort, dr. G. P. v. Itterzon, dr. L. D. Terlaak Poot. ds. H. J. Dijckmeester en dr. J. Schone- veld, gemeenteleden uit Giessen-Oude- kerk en Voorburg, de beide vorige standplaatsen van ds. Gravemeijer, en een deputatie van den kerkeraad van Voorburg, bestaande uit de heeren ds. A. Hoekert, Broekman, Gitz en v. d. Heide. 175-jarig bestaan van Wessanen’s Kon. fabrieken Ter gelegenheid van de herdenking van het 175-jarig bestaan van Wessa nen’s Koninklijke fabrieken N.V, te Wormerveer is Zaterdagmorgen te 10 uur een bijeenkomst gehouden in het parterre van het pakhuis Rouen aldaar. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door het geheele personeel, omvatten de ongeveer 1200 man. de directje en commissarissen der N.V, Onder de genoodigden merkten we onder meer op den minister van Eco nomische Zaken, nar. M. P. L. Steen- berghe, luitenant-generaal P. W. Best, dr. H. M. Hirschfeld, directeur van Handel en Nijverheid, dr. ir, A, H. W. Hacke, directeur-generaal van den Ar beid, ir. C. C. C. van Stolk, directeur van de Ned. akkerbouwcentrale, H. M. Abraham, directeur van de Ned. meel centrale, dr. ir. J. B. R. van der Schoot, directeur van de zuivel centrale, en prof. mr. A. N. Molenaar, voorzitter van het verbond van Ned. werkgevers. De heer P. Smit bood, als oudste procuratiehouder, namens het perso neel een schilderwerk aan van Willem van de Velde, de jonge (16331707). De heer C. H. Laan, gedelegeerd lid der directie, deelde mede, dat te dezer gelegenheid is benoemd tot mede directeur, de heer C. Laan Dz. Tevens werd mededeeling gedaan van verschil lende giften aan vereenigingen, waar onder O. en O. en voorts 50.000 aan de stichting het Protestantsche wees huis te Wormerveer. Daarna voerde de minister van Eco nomische Zaken het woord. Als bewijs van waardeering der Re geering in het werk van leiding en arbeiders in deze jubileerende onder neming in het verleden en in het heden deelde spr. mede, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft te benoe men tot officier in de orde van Oranje- Nassau den directeur, den heer J. P. Laan, en te begiftigen met de eere- medaille in zilver der zelfde orde den chef-molenaar, den heer G. Ris. De buitengewone defensie-uitgaven van 1938 en 1939 verschijnen hier ook op. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begrooting van het Leeningfonds 1940 voor het dienstjaar 1940 is het volgende ont leend Naar aanleiding van de opmerking over de bedragen, welke op deze be grooting zijn gebracht voor uitgaven, betrekking hebbende op de jaren 1938 en 1939, sluit de minister zich aan bij wat van andere zijde hiertegenover werd aangevoerd en wijst overigens op het volgende: Bedoelde uitgaven zijn gedaan uit het buitengewoon crediet van 100 millioen, gevoteerd wegens de gedeel telijke mobilisatie in de donkere da gen van Maart 1938, gevolgd door die van September 1938. Indien het Lee ningfonds niet ware ingesteld, zouden deze uitgaven op den kapitaaldienst van de normale begrooting zijn gefi nancierd. met het gevolg, dat zij in 40 jaar zouden zijn gedelgd. De over brenging ook van deze mobilisatie-uit- gaven naar het Leeningfonds, met zijn 15-jarigen aflossingstermijn, vindt zijn motief in de wenschelijkheid om, nu het in te stellen fonds hiertoe gelegen heid biedt, ook ten aanzien van deze uitgaven een meer solide beleid te vol gen. Den leden, die wenschten te verne men of het in het voornemen ligt, waar de uitgaven over 1938 en 1939, welke ten laste van het fonds worden gebracht, op een veelvoud van 100.000 zijn afgerond, de hierbedoel- de sommen bij suppletoire begrooting op het werkelijke uitgavenbedrag te brengen, zjj medegedeeld dat, voor zooveel de aangevraagde bedragen zullen blijken ontoereikend te zijn, bij suppletoire begrootingsontwerp het ontbrekende zal worden aangevraagd. Zoodra bekend is, welke bedragen ongeveer ten laste van de voor het loopende jaar uitgetrokken memorie- posten moeten worden gebracht, zal bij suppletoire begrooting worden voorgesteld de bedoelde posten op die bedragen uit te trekken. Het is niet noodig en ook niet wenschelijk, dat hiermede gewacht wordt, totdat deze bedragen nauwkeurig bekend zijn. AVOND VOOR O. EN O. IN DEN DIERENTUIN OP 3 APRIL. Aangezien een overvloed van girobil- jetten eerst de laatste dagen voor den avond van 3 April het comité zal be reiken, en de toegangskaarten dep be belanghebbenden niet meer over de post kunnen worden toegezonden, ver zoekt het comité ons den bezoekers te willen mededeelen, dat deze toegangs kaarten ’s avonds aan de kas van den Dierentuin gereed zullen liggen. Aanvragen voor toegangskaarten kun nen de laatste dagen per telefoon ge daan worden tusschen 9 en 12 uur des voormiddags, telefoon 555364. Ook zijn kaarten verkrijgbaar aan het adres Laan van Meerdervoort 49. Tevens willen wij er nog even de aandacht op vestigen dat de bezoekers van dezen militairen avond geenszins lastig gevallen zullen worden door ver koop var artikelen. PORTEMONNAIE EN HANDTASCH GESTOLEN. Een bewoonster van de Allard Piersonlaan heeft bij de politie aangifte gedaan, dat op de markt aan de Herman Costerstraat haar porte- monnaie inhoudende een bedrag van ongeveer f 5 is gestolen. In een magazijn aan Marktstraat is Zaterdag ten nadeele van een bewoonster van de Archime- desstraat een handtasch inhoudende ongeveer 50 gestolen. JUBILEUM E. TER STEEGE. Heden was het 40 jaar geleden, dat de heer E. ter Steege, assistent le klasse bij het Staatsbedrijf der P.T.T. in dienst kwam. De jubilaris die thans werkzaam is aan het bijkantoor Bad huisstraat te Scheveningen, ontving van den directeur van het postkantoor een schriftelijken gelukwensch namens den directeur-generaal. Door het per soneel van het bijkantoor Badhuis straat werd hem een bloemstuk aan geboden. ALGEMEENE FRIESCHE LEVENS- VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ. Vandaag wappert van het gebouw Kneuterdijk 20 het voormalige pa leis Kneuterdijk de Friesche vlag Dit is het teeken, dat de verhuizing van een deel der administratie van de Algemeene Friesche Levensverzeke- ring-Maatschappij van Leeuwarden naar hier zich voltrokken heeft. Een teeken des tijds is het tevens, want dat de Algemeene Friesche be sloten heeft een deel van haar admi nistratie naar de residentie over te brengen, is een uitvloeisel van de bij zondere omstandigheden, waarin wij thans leven. Rekening houdende met de mogelijk heden, welke in den tegenwoordigen toestand opgesloten liggen, heeft n.l de directie van genoemde Maatschappij onlangs besloten haar administratie te splitsen op grond van een geografische verdeeling van het land in een Ooste lijk en een Westelijk gedeelte. Het be heer van „West” zaj voortaan hier ter stede worden gevoerd, waartoe de bij het paleis Kneuterdijk behoorende Go- ihische zaal als kantoor is ingericht. Naar men weet, was aan den Kneuter dijk reeds een infonuatiekantoor ge vestigd. Voor het vijftigtal naar hier over geplaatste Friezen, is de uitgestoken Friesche vlag dan vandaag een wel komstgroet, waarvan zij de symboli sche beteekenis stellig op prijs hebben gesteld. Ds. H. C. HOGERZEIL. Vandaag herdenkt ds. H. C. Hoger- zeil, em. predikant, wonende alhier, den dag waarop hij vóór 40 jaar het predikambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd in 1873 geboren en in 1899 candidaat in Drente, waarna hij op 1 April 1900 te Bovensmilde in zijn eerste gemeente werd bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1904 naar Vor- den, welke standplaats in 1910 met Vlissingen verwisseld werd. 6 Aug. 1916 legde hij om gezondheidsredenen zijn ambt neer en vestigde zich metter woon hier ter stede. Ds. Hogerzeil heeft zich gedurende zijn emeritaat op verschillend terrein verdienstelijk gemaakt. Hij heeft zich zeer beijverd voor de Chr. vacantle- kolonies en is sinds tal van jaren de leider van de Herv. Stadsevangelisatie in de residentie. Ook diende hij bij herhaling in vacante wijken als hulp prediker, eerst in de wijk van wijlen ds. C. Ferguson en nu laatstelijk in de vacante wijk Rustenburg van ds. G. B. Westenburg. Ook was ds. Hoger zeil voorzitter van de Haagsche afdee- ling van de Oecumenische Vereeniging. Naturalisaties. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede garner van een aantal natura- lisatie-ontwerpen konden eenige leden niet nalaten opnieuw uiting te geven aan dezelfde bezwaren, welke zij reeds meer dan eens tegen naturalisatieont- werpen hadden ingebracht. In het bij zonder herhaalden zij hun klacht, dat de wijze van ondervragen van de ver zoekers, diegenen onder hen. die van Duitsche nationaliteit zijn en dat zijn verreweg de meesten min of meer dwingt zich vijandig over dit land te uiten. Ook spraken zij weder om als hun overtuiging uit, dat in bijna geen enkel geval eenig Nederlandsch belang de voorgestelde naturalisatie vordert Andere leden verklaarden opnieuw deze bezwaren niet te deelen. In het bijzonder achtten zij het onjuist de voorstelling te wekken alsof Duitsche verzoekers min of meer gedwongen worden zigh in vijandigen zin jegens hun oorspronkelijke vaderland te uiten. Zij zijn volkomen vrij om hun oorspronkelijke nationaliteit te behou den wenschen zij die voor de Neder landsche te verwisselen, ook dan zijn zij in Nederland vrij zich te uiten over eenkomstig hun eigen gevoelens. van Voorst Ds. K. H. E. Gravemeyer. die van daag is opgetreden als secretaris van ae Algemeene Synode der Ned Herv Kerk, heeft gisteravond in de Groote Kerk, in verband met het door het Prov. kerkbestuur van Zuid-Holland verleende eervol emeritaat, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gem hier ter stede, welke hij sinds 17 October 1920 als voorganger heeft mogen die nen. Welk een breede plaats deze popu laire prediker in onze stad mocht inne men, bewees gisteravond wel de groote opkomst. De ruime kathedraal was tot in de uiterste hoeken gevuld en velen moesten zich met een staanplaats ver genoegen. Ds. Gravemeyer opende den dienst met het doen zingen van Ps. 65 1, 2 en 3, votum en zegengroet. Na het aan- hooren der Apostolische Geloofsbelij denis zong de gemeente Gez. 52 13. Hierna las ds. Gravemeyer Rom. 10. hetzelfde hoofdstuk, dat ook gelezen werd bij zijn intrede. Na het gebed zong de gemeente Gez. 273 1 en 7. De voorganger deelde mede, dat, aan gezien de gemeente gekomen is om het woord Geds te hooren, hij geen toe spraken houden zou, hoezeer zijn hart hem daartoe dringt Spr. dankte allen voor de hem bewezen liefde en vatte het alles samen in een gedicht, dat zijn overleden gade hem zoo dikwijls voor zong. Spr. koos als zijn tekst Rom. 10 17: .Zoo is dan het geloof uit het gehoor en het gehoor door het woord Gods” Hierna zong de gemeente Ps 2" 7 „Zoo ik niet had geloofd, dat in dit leven”, enz. Aan het einde van den dienst zong de gemeente den scheidenden voorgan ger staande toe de zegenbede uit Ps. 121. Ds. Gravemeyer dankte voor deze attentie en verzocht de senare alsnog aan te heffen Gez, 2 5, In de middagvergadering van het Liberaal Staatkundig Congres kwam Zaterdag allereerst in behandeling het probleem van den centralen wetgever der reglementeerende macht des Konings. In zijn prae-advies „de invloed van de Volksvertegenwoordiging op de wet geving” constateert mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, dat er een zeke re teruggang is van de overwegende macht van het parlement, vooral wan neer men let op de macht, welke men op het eind van de vorige eeuw en in het begin van deze aan het parlement in theorie meende te moeten toekennen. Op de vraag of de vermindering van macht zal doorgaan, antwoordt de heer de Vos van Steenwijk. dat dit van het partlement zélf zal afhangen. Wanneer de Volksvertegenwoordiging zich houdt binnen de grenzen van een normale machtsuitoefening en oog blijkt te heb ben voor de realiteit dan mag, vol gens hem, in de feitelijke oefening van die macht desnoods nog eenige ver schuiving komen, maar dan blijft die Volksvertegenwoordiging toch een be langrijke medewerkende factor bij de rechtsvorming en bij het tot uiting brengen van de in de bevolking levende rechtsovertuiging ONTSPANNING VOOR MILITAIR^ Donderdag j.l. heeft in de versier^ cantine Zonnebloemstraat 70, ondt-. auspiciën van het Comité voor Ont spanning voor militairen, gelegerd j, het Westerkwartier en omstreken. Kijkduin, een Paaschfeestavond plaats gehad. Het Russisch gemengd koor, ondet .eiding van den heer J. P. Litwintscff, zoomede het Jeugd Balalaika-orkes( „Wafka”. vormde den hoofdschotel vaj dezen avond. Schoon klonken de toe passelijke liederen van het koor, ej de leden van het Jeugd-orkest bespeel, de met entrain hun instrumenten. De heer Kees Michielsen was a]| conferencier goed op dreef en zijn lied, jes werden met geweldig applaus ont. vangen. Mevr. Coby Lievaart, als chanson, nière, oogstte met haar liedjes en ij het bijzonder met het Paaschlied, veel bijval, terwijl Henk Bentzon met zijn imitatie straatorgel en zijn klokken- spel een flink applaus ten deel viel. De heer Kajanoff amuseerde de aanwezigen, waaronder vele officieren met hun dames, met zijn Russisch dansen en accordeonspel. Mr. Willy als goochelaar deed all» verstomd staan met een serie aardig verbazingwekkende trucs. Uit het daverend applaus bleek, dr, door de aanwezigen deze avond zett werd gewaardeerd. Na het Wilhelmus, dat uit volli borst door allen werd meegezongen, sloot de commandant, die allen dank bracht voor het gebodene, dezen wel. geslaagden avond. Nieuwe organen tot behartiging van bepaalde belangen. De eerste prae-adviseur over dit on derwerp, mr. N. J. C. Kappeyne van de Coppello betoogt in zijn prae-advies „de nieuwe organen (wetgeving voor be paalde belangen) in het licht onzer nieuwe nationale oriënteerjng” o.m. de noodzakelijkheid van regeling van de positie van de groep tegenover den Staat en van het individu tegenover de groep, waartoe de Grondwet thans de gelegenheid biedt. Daar de heer Kappeyne de gedachte verwerpt van staatswege op de groep dwang uit te oefenen, om zich tot open baar lichaam te constitueeren. wil hij als stimulans aan de groepen het recht geven op vertegenwoordiging in een z.g. overkoepelend lichaam, dat de Regee ring o.m. adviseert bij het uitvaardigen van Algemeene maatregelen van be stuur en het voorbereiden van wette lijke regelingen. Voorts is een prae-advies uitgebracht door ir. S. H. Visser, over „het overne men van de landbouwcrisismaatregelen door de bedrijfsgenooten,". Hij is daarvan een tegenstander, daar de direct belanghebbenden, indien zij zelf regelen voor het bedrijf kunnen stellen, te zeer naar het belang van de eigen groep zullen kijken en het alge meen belang niet voldoende in het oog zullen houden In zijn prae-advies „de ordening in den landbouw" komt mr. J, E. Goud- smit tot een zelfde conclusie ten aan zien van de landbouwpolitiek Hij ver dedigt het stelsel van heffingen en bij slagen aan de grens. Tenslotte heeft mr, N Kolff gepre adviseerd. over „landbouwordenlng”. Ook hij laat zich kennen als een te genstander van de gedachte de verant woordelijkheid te brengen bij de direct betrokkenen. Bij de bespreking over deze prae- adviezen werd het woord gevoerd door mevr. Koedijk, dr. J. Schoonenberg en de heer F. L, van der Leeuw, terwijl er door de prae-adviseurs gerepliceerd werd. In zijn slotwoord dankte de voorzit ter, o.m prof, de Vrjes voor de moeite, die hij zich voor dit congres had ge troost. *M V

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10