SPORT HAAGSCHE COURANT VAN MAANDAG 1 APRIL 1940'. VIERDE BLAD, PAGINA 5. H.D.M. EN H.H.Y.C. WINNEN FRITS DE RUYTER ZEGEVIERT DE WEDSTRIJDEN VAN DEN K.N.H.B. OLYMPISCHE DAG VOOR 0. EN 0. VIERDAAGSCHE TOCH TE NIJMEGEN UTRECHTSCHE PLANNEN VAN DE BAAN Na den hockey-wedstrijd op Klein Zwitserland werd aan mej. K. de Josselin de Jong, ter gelegenheid van haar 12.Vjarig jubileum, door mej. Rollin Couquerque (links) een versierde hockey-stick aangeboden. HET NEDERLANDSCH DAMES- ELFTAL KAMPIOENSCHAP VAN DEN AMSTEL Eerste klasse competitie van den K. N. S. B. H.C.S.V. VERLIEST VAN STAUNTON en Amstel in de tweede afdeeling Dupon en Bernicke. En toen Esser uit een s.o.s. „MAX EUWE” WORDT KAMPIOEN De wedstrijd om het roeikampioenschap van den Amstel, van Ouderkerk naar Amsterdam, over een afstand van 8 k.m. De finish. Op den voorgrond Njord en Irftga 2. DE DAMES-HOCKEYDAG OP KLEIN ZWITSERLAND 10 gMMgr - Voor den wedstrijd tegen België WANDELEN ROEIEN SCHAKEN. ATHLETIEK van i OLYMPISCHE SPELEN. WATERPOLO K.N.Z.B.-COMPETITIE S.O.S. ontneemt B.M.H.C. een punt T.O.G.O. verspeelt een punt tegen Victoria Voor burgers en rond Nijmegen gelegerde militairen Zeer geslaagd sportfestijn door H.H.Y.C. van R.W. N.O.C.-vergadering neemt definitief besluit niet naar Helsinki te gaan. 1 2 I sende rood-grijze middenlinie verdedigende en opruimende Dlinrvn Dn^niolzn TTn frusn T 8 8 5 2 4 3 1 0 1 2 2 3 5 5 5 7 17 29-10 16 26-19 14 22-19 8 18-20 9 26-22 9 21-20 5 16-27 2 10-24 1.70 1.60 1.27 0.89 0.90 0.81 0.56 0.22 5 5 5 5 5 5 4 4 2 2 1 8 8 5 4 3 2 1 0 4 4 1 3 3 2 Max Euwe Utrecht Eindhoven Staunton H.C.S.V. Spangen 36 i—134 27J—22J 24 —26 19 —31 22 —28 21 —29 zouzijn, wanneer Nederland deelnam aan ipische Spelen en wil een uitspraak Omdat de uitspraak nauw verband 7 wil spr. Ie gelden, Hoewel de legerleiding, om begrijpelijke redenen overigens, bezwaar moest maken tegen den tot dusver gevolgden opzet voor de Vierdaagsche afstandsmarschen te Nij megen, was zij aan den anderen kant zich wel degelijk bewust, dat een dergelijk sportevenement, hetgeen de marschvaar- digheid van de weermacht in hooge mate Zou kunnen bevorderen, niet gemist kan worden, aldus deelde de leider van de Vierdaagsche afstandsmarschen, majoor J N. Breunese ons mede. De legerleiding heeft er daarom haar goedkeuring aan gehecht, dat aan den Nederlandschen Bond voor Lichame lijke Opvoeding alsnog de gelegenheid zal worden geschonken tot het organi- seeren van de Vierdaagsche afstands marschen te Nijmegen,welke gehouden zullen worden in het tijdvak van 23 tot en met 26 Juli a.s. en welke uitslui tend zullen gelden voor de burger - deelneemsters en deelnemers en in de omgeving van Nijmegen gelegerde troepenonderdeelen, alsmede detache menten van militaire onderwijsinrich tingen. De bijeenkomst was zeer druk bezocht Feitelijk stonden op de agenda geen andere belangrijke punten dan die. waarvan we hierboven de resultaten gaven. Maar deze hebben bespreking uitgelokt, welke nogal eenigen tijd vorderde. De voorzitter, de heer Schimmelpen- ninck van der Oye, heeft de vergadering met een ernstig woord geopend „Toen in 1918, zei hij, de wereldoorlog een einde nam hadden wij gehoopt, dat de nieuwe generatie in vrede zou kunnen leven. De hoop is ijdel gebleken en dientengevolge ondervinden wij in ons land de schadelijke gevolgen van den toestand in Europa. De volkswelvaart en ook de sport blijven niet onberoerd. Van verschillende kanten hebben ons berichten bereikt van de moei lijkheden, die de sportbonden ondervinden, aangesloten bij het N.O.C. en tal van belemmeringen in het wedstrijd wezen zijn ontstaan, niet alleen nationaal, maar ook internationaal. In tijden als deze meen ik in uw aller geest te spreken, wanneer ik zeg, dat wij ons in de allereerste plaats moeten instellen op ons eigen land”. Spr. verklaarde, dat straks een voorstel zou worden behandeld, dat van verstrekkend belang was, doelend op Olympische Spe len en Olympischen dag. Hij drong aan op eendracht en samenwerking in de sport. Na goedkeuring der notulen klaagde jhr. mr. C. Feith, naar aanleiding van het jaarverslag over de omstandigheid, dat den K.N.L.T.B. bij het 50-jarig bestaan wél het praedicaat Koninklijke was ver leend, maar den Cricketbond niet. Spr. was niet afgunstig, maar meent, dat den Cricketbond ook zooiets had toegekomen. D- heer Schimmelpenninck antwoordde spr. dat bespreking van iets dusdanigs niet tot de competentie van het N O C. behoorde. Financieel verslag en begroeting werden goedgekeurd. De heeren Schimmelpenninck en D. J. Couvée werden als bestuurslid herkozen. Eerstgenoemde herinnerde er aan, dat het de vijfde keer is, dat hij gekozen is en dankte voor dat vertrouwen. Hij heeft er nog even aan gedacht of het niet juister was geweest een jongere den voorzitters- zetel te laten innemen, maar meent, dat hij In de vergadering van het Nederx landsch Olympisch Comité, welke Zaterdag j.l. in Krasnapolsky te Am sterdam heeft plaats gehad onder lei ding van mr. A. baron Schimmel penninck van der Oye, is met alge- meend stemmen het besluit genomen de Organisatie te Helsinki te berich ten, dat Nederland niet aan de Olym pische Spelen zal deelnemen. In de zelfde bijeenkomst is het besluit ge vallen de opbrengst van den Olympi schen Dag te bestemmen voor O. en O. gewonnen. Na vele jaren heeft de Dames-Hockey- dag gisteren haar terugkeer op Klein Zwitserland gevierd, en het succes en de sfeer van het geheel is wederom zóó uitermate goed en genoegelijk geweest, dat wij ons gaarne aansluiten bij den van vele zijden geuiten wensch: „Laat ons dien Hockeydag nog vele malen mogen beleven.” Wat het eindresultaat betreft, de sterk ste ploeg van dit tournooi, n.l. die van H.H.Y.C., heeft den fraaien beker uit de handen van de presidente van den N.D. H.B. mogen ontvangen, nadat R.W. met klein verschil (10) in de finale geklopt was. Behalve R.W. 2, dat zich teruggetrok ken had. hebben wij alle achttien dames- ploegen in het veld gezien en daarbij de overtuiging gekregen, dat het spelpeil zich over ’t algemeen in opwaartsche richting begeeft. De Westelijke ploegen geven nog steeds den toon aan door betere techniek en balcontröle, doch ook in Deventer, Amersfoort en Breda viel er goed spel te bewonderen, al misten wij er dan ook de fijne puntjes van het spel. Doch dat Zuidelijke enthousiasme zagen wij in de toekomst gaarne in de Weste lijke ploegen overgaan. Dat bezielende enthousiasme viel bovendien in den eere- wedstrijd tusschen oud-internationals en oud-bestuursleden op. Een bijzonder aar dige, goed gespeelde ontmoeting met cracks en sterren van jaren geleden, wel ke echter nog niemendal van hun goeden vorm en zelfs snelheid bleken te hebben ingeboet. Bij de oud-internationals zagen wij o.m. de dames Molhuysen, Kist, van Someren Greeve, Smit-Polano, Kessler - Leeuwenberg, de dames <2. Couquerque, Sprenger duin, Arriëns, v" enz., allen speelsters, welke op haar beurt de Nederlandsche kleuren in internatio naal verband met eere gedragen hebben. min. 5.9 sec De uitslagen luiden: A-klasse: 1. F. de Ruyter (Quick) 12 min. 8 sec.; 2. J. Meyer (Volewijckers) 12 min. 9.2 sec.; 3. J. Wolther (Volewij ckers) 12 min. 10.6 sec. B-klasse: 1. J. J. de Bruyn (A.A.C.) 12 min. 5.9 sec.; 2. J J. Suferus (A.A.C) 12. min. 22 4 sec.; 3. J. van Overdijk (A.A.C.). C-klasse: 1. B. Bouber (Volewijckers). D-klasse: 1. P. Huurman (Helder). Klasse voor militairen: 1. H. J. Boom (Egmond aan Zee). 1 doch men stuitte op de zich snel verplaat- s en sterke - spel van bij de oud-bestuursleden de Josselin de Jonge Rollin Eyk-Beau- van Baasbank-Roos enz. lema op den linkervleugel ontbrak. Niet temin werd Delft na de rust veel sterker, De wedstrijd tusschen H.P.C. en H.Z.- P.C., welke is gespeeld voor de eerste klasse B van den K.N.Z.B., is door H.Z.P.C. gewonnen met 50. De eerste klasse da mes ontmoeting D.W.R.—H.Z.P.C. eindigde in een 3-0 overwinning voor D.W.R. voor het niet spelen van den reglementai- ren speeltijd. Voor de eerste klasse A Is gisteravond gespeeld de wedstrijd Star—D.W.R., welke door Star met 42 gewonnen werd. H.D.M. H.H.Y.C. T.O.G.O. D Stud. B.M.H.C. Victoria H.O.C. Op den Amstel is gistermiddag met deelneming van negen achten, een goede deelneming, indien men bedenkt hoe wei nig gelegenheid er ditmaal is geweest voor training, een en ander als gevolg van de lange vorstperiode, de wedstrijd (in twee afdeelingen) om het Lange afstand-kam- pioenschap van den Amstel verroeid. In de eerste afdeeling is de overwinning be haald door Laga I en dat is misschien wel een gevolg van het feit, dat de Delftena- ren het eerst hebben kunnen trainen, daar De Delftsche Vliet niet alleen lang ijs vrij is gebleven, maar ook spoedig weer open was, doordat het koelwater van de electrische centrale er in uitvloeide. Te Ouderkerk werd om 3 uur het eerste startschot gelost en achtereenvolgens vertrokken met tusschenpoozen van 15 seconden Nereus, Laga, De Hoop, Triton en De Maas in de eerste afdeeling en later gevolgd door Njord, De Amstel, Laga II en Triton II. De Amstel was' lang niet rustig. Er stond een gure koude Z.W.-wind, De start van de verschillende ploegen was niet mooi en ook het balanswerk In de booten liet over de baan te wenschen. De Maas was wel de minst be^te. De Delftenaren roeiden over de baan onge veer een tempo van 30 slagen per minuut. Nereus werd ingehaald en na 2 km voor bijgeroeid. De Hoop kon goed de derde plaats handhaven. Wel kwam later aan het licht, dat ook De Hoop ingeloopen was op Nereus, maar op Laga had de hoofdste delijke ploeg terrein verloren. De Maas bleef ver achter. In de tweede afdeeling heeft De Amstel Njord al spoedig ingehaald. De Amstela- ren beschikken over jonge krachten en die legden veel enthousiasme aan den dag. Van de andere ploegen zagen we niet veel, doordat ze te laat aan de startlijn te Ouderkerk kwamen. De resultaten werden aldus: Eerste af deeling; 1. Laga I (tweede vertrokken)2. Nereus (eerste vertrokken); 3. De Hoop (3), 4. Triton (4), 5. Amstel (7), 6. De Maas (5), 7. Laga II (8); 8. Njord (6); 9. Triton (9). De tijden zijn: Eerste afdee ling: 1. Laga I 27 min. 15 sec.; 2. De Hoop 28 min. 18 sec.; 3. Nereus 28 min. 23 sec.; 4. Triton 28 min. 33 sec.; 5. De Maas 29 min. 49 sec. Tweede afdeeling: 1. De Am stel 28 min. 32 sec.; 2. Triton II 28 min. 46 sec.3. Laga II 28 min. 47 sec.; 4. Njord 30 min. 24 sec. Nuttige oefenwedstrijd te Bloemendaal. Voor den tweeden keer waren Zaterdag velen op het terrein van B.M.H.C. in Bloemendaal bijeen, om het spel gade te slaan der dames, die mogelijk in aan merking komen voor het Nederlandsche elftal, dat tegen België moet uitkomen, j i A4>rt*. Thans kwam een voorloopig elftal tegen Laga Wlnl ,n oe eersle juniores van B.M.H C. uit en het spel stond aanmerkelijk hooger dan veertien dagen geleden. De jongens vertoonden een goed tegenspel, juist geschikt, om het spel der dames te beoordeelen. Het voorloopig Nederlandsch elftal was als volgt samengesteld: doel: T. Ubbink ('t Gooi); achter: F. Kerkhoff (B.D.H.C.) en M. Rollin Cou querque (H.OC.); midden: W Offerhaus (H.H.Y.C.), J. Goeting (Rood Wit) en E. Piel (H.H.Y.C.); voor: A Bruigom (H.H.Y.C.), L. Diemer Kool (Victoria), G Garrels (Amersfoort) M. Koenen (H.T.C.C.) en E. Exalto (H.H.Y.C.) Mej. Ubbink zal natuurlijk het doel ver dedigen. Dezen middag heeft zij weinig gelegenheid gehad haar kunnen te toonen, doch zij verdedigde goed. De achterspeel- ster mej. Rollin Couquerque was weer de beste en hoewel zij al verscheidene jaren meespeelt, toonde zij nog mee te kunnen, speciaal in de tweede helft, toen zij de voorhoede nog wat steun ging verleenen. Mej. Kerkhove die de plaats van mej. Smithuyzen innam, was wat langzaam en aan haar kant ontstonden eenige gevaar lijke oogenblikken. De middenlinie heeft niet geheel vol daan. Mej. Piel, die in den vorigen wed strijd voortreffelijk had gespeeld, was thans kanthalf. Voor deze plaats is zij echter niet zoo geschikt en zij kon het tempo niet altijd volgen Mej. Offerhaus speelde beter. De beste van de drie was de spil mej. J. Goeting die vooral aan dacht besteedde aan het steunen der voorhoede. Van de speelsters uit de voorhoede wa ren de rechts- en linksbuiten het beste op dreef Mej. Bruigom op den rechter en mej. Exalto op den linkervleugel zet ten om beurten snelle aanvallen op en het was jammer, dat de binnenspeelsters hiervan te weinig gebruik maakten. Spe ciaal de dames Diemer Kool en Koenen waren niet snel genoeg, om de voorzetten in te schieten. De middenvoor, mej. Gar rels was goed. Over het algemeen waren de dames meer in den aanval. In de eerste helft drukten zij het overwicht in een doel punt uit door toedoen van mej. Koe nen. Kort na de hervatting maakten de juniores van Bloemendaal gelijk en daar na waren de dames sterker. Verschillende strafcorners kregen zij toegewezen en de ploegen van Union_ (Nijmegen), toen tenslotte mej. Rollin Couquerque mee naar voren trok, werd er ut een der strafcorners gedoelpunt. Het derde doel punt van het dameselftal werd gemaakt door mej. Garrels, die een voorzet van rechts benutte. Het voorloopig dameselftal won dus met 31. werd terecht afgekeurd) heeft R.W. voor namelijk te danken aan de dames Goe ting, Loeb en de keepster mej. de Vries. Toen mej. de Josselin de Jong aan de captaine van H.H.Y.C., mej. E. Exalto, den fraaien beker had uitgereikt en R.W. bloemen en de cheers van H.H.Y.C. in ontvangst genomen had, werd de H.H. Y.C.-captaine in spontaan enthousiasme op de schouders genomen. Een aardig slot van een prachtig tournooi, waarvan de gedetailleerde uitslagen als volgt luiden: ie ronde: AmersfoortLeiden 21, Am sterdam 2Breda 1—1 (Amsterdam 2 wint d.d.), Arnhem vrij, H.D.M. vrij. 2e ronde: BHVBDHC 02, Deventer 'tGooi 0—3, HHYC—’t Gooi 4—0, AmersfoortAmsterdam 2 3—1, RW Union 1—1 (RW w.d.d.). Amsterdam 1 Hilversum 11 (Amsterdam 1 w.d.d.), HDMArnhem 30. 3e ronde: BDHC—TOGO 1—0; HHYC— Amersfoort 82, HOCRW 02, Am sterdam 1-HDM 12. Demi-finales: BDHC—HHYC 0—1, RW —HDM 3—1 Finale: HHYC—RW 1—0. I rood-grijze gelederen, welke behalve W. I Esser ook weer den steun van Gallois hadden. In de Delftsche achterhoede mis- I ten wij aanvoerder Werker vervangen I door Tellegen, terwijl de gangmaker Bart- Met goede voornemens bezield trok het eerste tiental van de Haagsche Christelijke Schaakvereeniging Zaterdag naar Amers foort om Staunton te ontmoeten. Men had reeds uitgerekend, dat men niet met 7124 mocht verliezen, anders zouden nog degradatie-wedstrijden gespeeld moe ten worden, maar indien men met 73 zou winnen, eindigde men nog op de eervolle derde plaats. In den trein besloten de spe lers dan maar met 73 te winnen. Hier onder volgen de gedetailleerde uitslagen, waaruit echter blijkt, dat mén met de kleinst mogelijke cijfers een nederlaag te slikken heeft gekregen. Na den fraaien start van de Hagenaars een teleurstellend slot. H. Chr. S. V.Staunton: J, C. Geuse- broekJ. M. A. Wind J; dr. H. Smits- kamp—C, Scholtens 01; J. B. N. Ruben sr.H. van Dordt 4j; A. van Zijlmr. J. A. Wolthuis 1—0. A. W. Koster—J. G. Nyssen 01; G. J. D. AaldersJ. Groene- velt 4—4; K. de Roo—dr. E. S. v. d. Vleu gel 1i; G. Bosdr. H. K. G. Bartstra 1; L. de BondtJ. A. Uchtman 1—0; M. Jacobson—A. Janus 01. Totaal 4J54. De H. Chr. S. V. had aan de even ge nummerde borden wit. Het verloop van de partijen was aldus: WindGeusebroek: Een tamme partij. Geusebroek behield uit de Caro-Kann ver dediging een gedrukte stelling, die echter moeilijk aan te tasten was. Gedurende het geheele verloop van de partij bleeft dit aspect gehandhaafd Wind koos in tijdnood een minder sterke voortzetting, waarvan Geusebroek geen gebruik kon maken en toen het eindspelstadium was bereikt, be sloot men tot remise. Een bevredigend slot van een onbevredigende partij. SmitskampScholtens: Deze Grünfeld- verdediging van de Oostindische partij had aanvankelijk een gelijk verloop aan de partij SmitskampPrins. Scholtens koos een minder scherpe voortzetting, waarmee hij succes bereikte in den vorm van pion- winst. Dit materieel voordeel was in het eindspel voldoende om winst af te dwin gen. Van DordtRuben: In de Philidor ver dediging kreeg Ruben het van meet af zwaar te verantwoorden, doordat v. Dordt geen halve maatregelen nam en met de g- en h-pionnen voorwaarts stormde. Ru ben moest alle zeilen bij zetten om onhei len te voorkomen, maar hij slaagde. Het eindspel bood Ruben zelfs de beste kan sen, maar nu was het de beurt aan van Dordt om aan te toonen, dat winst niet mogelijk was. Van ZijlWolthuis: In de Slavische ver dediging van het Koninginnegambiet bood van Zijl bij den zevenden zet reeds een raadsheer aan, hetgeen Wolthuis accep teerde. Van Zijl won hierdoor de kwali teit en een pion maar de witte majesteit werd afgesloten. Door het offer van een paard tegen twee pionnen kwam de witte koningin weder vrij. Het nu volgende sta dium werd door van Zijl correct afgewik keld en hij won op fraaie wijze. NyssenKoster: De Italiaansche partij met de Max. Lange aanval. Deze speel wijze, die in weerwil van de tallooze ana lyses, nog nimmer geheel tot klaarheid is gebracht. Koster bleef in moeilijkheden en op fraaie wijze besliste Nyssen in het mid denspel door eenige krachtige zetten de partij in zijn voordeel. Aalders—-Groenevelt: De Caro-Kann ver dediging met 2. c2c4. Groenevelt nam niet direct terug op d5, waarna Aalders aanvankelijk met succes zijn pluspion ver dedigde. Op den duur was echter de ge ïsoleerde dubbel pion niet te verdedigen, waarna Aalders tot een afwikkeling be sloot, die hém een remise eindspel al hoewel met een pion achterstand waar borgde. v. d. Vleugelde Roo: Eveneens een Philidor-verdediging, die in tegenstelling met het derde bord door v. d. Vleugel rustig en tam werd behandeld. De kansen waren spoedig volkomen gelijk en daar geen van beide spelers winst-aspiratie koesterde, besloot men tot remise. BosBartstra: Bos koos een soort Colle opstelling, waartegen Bartstra het ko- ninginne franchetto als verdediging koos Een foutieve ruil in het middenspel bracht Bos in het voordeel, maar een onjuiste af wikkeling bracht de schaal weder in even wicht. Het kasteelen eindspel bood geen winstkansen meer, weshalve men tot remise besloot. Uchtman—de Bondt: Het giuoco-piano van de Italiaansche partij, werd door de Bondt goed behandeld. Van een minder goede voortzetting van den Groninger maakte hij een dankbaar gebruik door niet alleen de kwaliteit te veroveren, maar hem in een val te lokken, hetgeen de Bondt winst van de koningin en de partij op leverde. JacobsonJanus: De Oostindische ver dediging. waarin Janus in het middenspel een doodelijke aanval ensceneerde op de witte rochade stelling. Op het kritieke mo ment vond Janus de juiste voortzetting niet en Jacobson bereikte een eindspel van raadsheeren van ongelijke kleur met een pion minder. De Hagenaar zag nog kans dit eindspel, dat zeker remise had moeten worden, te verliezen. Max Euwe kampioen der eerste klasse b. Zondagmiddag is te Amsterdam de wedstrijd Max EuweUtrecht gespeeld voor de eerste klasse b. Deze ontmoeting was voor beide vereenigingen van groot belang, want door een overwinning van Max Euwe zou deze club een gelijk aan tal winstpunten kunnen behalen,'als de Utrechtenaren, waardoor de score zou moeten beslissen, wie kampioen van de afdeeling werd. Inderdaad hebben de Amsterdammers Utrecht een nederlaag weten toe te brengen. Zij wonnen met 82. Hierdoor heeft Max Euwe, evenals Utrecht, 8 winstpunten, doch door een betere score heeft de Amsterdamsche club het kampioenschap van de eerste klasse b, behaald en zal thans twee wed strijden spelen met Bussum om een plaats in de eerste klasse a. De gedetailleerde uitslagen luiden: Max EuweUtrecht: T. D. van Scheltin- gdmr. E. Spanjaard 441 L- PrinsJ. Muylwijk 10; W. KoomenG. A. H. M. Wessels 10; ir. J. H. van Steenisjhr. A. E. van Foreest 4L J- SterkG. L. de Brie 10; S. van MindenoA. den Hartoog 10: M. A. G. DavidsonG. C. A. Smeekes 44: A. Henkelman—L. M. Bruins 10: W. J. Ebert—J. J. van San ten 44; J. de HaasP. Jungman 10. De eindstand in de eerste klasse b. luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt score 1 1 2 3 3 3 Alles bijeen een bij uitstek select milieu, Amsterdammer maakte een tijd van 12 waarin de meerdere kracht der oud-inter nationals door een 31 zege tot uiting wist te komen. Op de ferme overwinningen van H.H. Y.C. na is er in alle ontmoetingen veel spanning geweest. De finale is een fraaie wedstrijd ge worden, waërin men, hetgeen van beide ploegen qua spel kon aanzien, dat men reeds drie ontmoetingen achter zich had. Tot het einde toe bleef H.H.Y.C .het ini tiatief tot den aanval behouden, en dat het slechts tot één doelpunt gekomen is (een buitenspeldoelpunt van mej. Kruyze het nog best met de jeugd kan vinden. De Kon. Ned. Vereeniging voor de Luchtvaart werd als lid van het N.O.C. aangenomen. Vervolgens kwam het belangrijke be stuursvoorstel aan de orde. Spr. herinner de aan het feit, dat Tokio eerst de Spelen 1940 zou krijgen en daarna Helsinki. Steeds heeft Nederland medegewerkt de Spelen tot een succes te doen worden. Maar de oorlog kwam en de toestand is zoo, dat wij heden niet weten, wat er morgen ge schieden zal. De heer Schimmelpenninck wees op de verantwoordelijkheid, die men op zich laadt wanneer men jeugdige men- schen uitzendt en memoreerde het feit, dat over de grenzen ook al berichten kwamen van niet-deelneming. (In totaal zegden reeds 17 landen af. Sportred.). „We mogen onzen zin voor realiteit niet verliezen en ons afvragen of het verant woord is een ploeg te zenden. De Spelen willen zijn een feest van verbroedering, een feest van sport, feest van de jeugd. Ons bestuur is van meening, hoezeer ook trouw aan de Olympische idee en aan de Olympische gedachte, dat het niet juist zou zijn, wanneer Nederland deelnam aan de Olympische Spelen en wil een uitspraak vragen. Oi houdt met den Olympischen Dag ook het volgende bespreken de die den Olympischen Dag opbrachten, zijn altijd bestemd voor uitzending en training van Nederlandsche athleten. Indien we niet naar Helsinki gaan komen er gelden vrij en die kunnen het best bestemd worden voor O. en O. De heer Swaab de Beer (N.W.U.) vroeg of men beide dingen niet als twee voor stellen wilde beschouwen. Door het eene besluit behoeft het andere nog niet to worden genomen. De heer Schimmelpen ninck had geen bezwaar. In stemming ge komen werd het eerste gedeelte van het bestuursvoorstel niet-deelneming aan de O.S. te Helsinki, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het tweede deel van het voorstel vond eenige bestrijding van de zijde van den heer Swaab de Beer, waarna ook dit zonder hoofdelijke stem ming werd goedgekeurd. Alle gelden komen dus ter beschikking van O. en O. Dit besluit lokt een spontaan speechje uit van den heer K. J. J. Lotsy, die er aan herinnert, dat dit eigenlijk een heilige plicht is tegenover den soldaat, die aan do grenzen ligt om onze veiligheid te be schermen. De van Tuyll van Serooskerkenbeker, die elk jaar uitgereikt wordt aan deri Bond, die in het vorige jaar de beste sportprestaties heeft geleverd, wordt over handigd aan den heer M Ruytenschildt van den Ned. Kanobond. Bij de rondvraag kwam nog de Vierdaagsche ter sprake. Maar toen wist men nog niet, dat dit wandelevenement toch in Nijmegen zou worden gehouden. doorbraak op prachtige wijze den voor sprong tot 31 vergrootte, leek de kans voor Delft geheel verkeken. Door sterk doorzetten van Bosschart c.s. was het Reus tenslotte nog mogelijk om den ach terstand tot 32 te reduceeren, doch ver der bleek er geen doorkomen meer aan, het bleef 32 voor H.H.Y.C., dat hiermede haar kansen op de leiding kon handhaven. Hetzelfde geschiedde door H.D.M., dat met invallers voor Reenalda en Couvret aan de Roggewoning met the odd goal van H.O.C. wist te winnen, nadat de ploeg van van Weel oorspronkelijk met 10 de lei ding had gehad. De H.O.C.-captain nam zelf met een ware „canon-ball” uit een strafcorner de leiding voor zijn rekening en het kostte H.D.M. veel moeite om op het vrij moeilijke terrein door Ferguson ,nog voor de rust gelijk te maken. Later heeft H.D.M. veelal gedomineerd, doch het spel werd te afbrekend om tot normale ontplooiing te kunnen komen. Dankzij van Wijk zijn de beide punten tenslotte met H.D.M. vertrokken, doch deze ontmoeting heeft tenslotte wel aangetoond, dat H.O.C. beter kan en niet op haar zetel onderaan behoeft te berusten. S. O.S. heeft het tot een derde draw gebracht en daarmede revanche kunnen nemen tegen de ploeg van Gunning uit Bloemendaal, een fraai succes, waarmede wij den groenwitten van harte gelukwen- schen. Wel waren de gasten zonder hun internationalen crack Aat de Roos, doch Gunning toonde in deze ontmoeting zijn bijzonderen vorm, welke S.O.S. op twee doelpunten te staan kwam. Het waren de gasten, welke vrij spoedig door Gunning, „all by himself” de leiding namen, dankzij een prachtig schot voor Thomas volkomen onhoudbaar, doch het snelle spel, dat van doel tot doel golfde, bracht genoeg moei lijkheden voor den oranje cirkel, en toen Bos een strafcorner had ingeschoten, was de Jongh er onmiddellijk bij den gelijk maker te scoren. Hoewel beide aanvals- linies nog vóór de rust naar openingen zochten, bleven de doelpunten uit, en het was opnieuw B.M.H.C., dat kort na de hervatting door Gunning de leiding ver kreeg (12). En opnieuw zette S.O.S. er alles op om den gelijkmaker te scoren. De oranje-defensie stond pal en zoo bleek een doelpunt slechts uit een corner mo gelijk, door Bos op de juiste wijze benut (2—2). T. O.G.O. heeft ongetwijfeld een kans op de overwinning te Rotterdam tegen Victoria gehad, doch het is den T.O.G.O.- nen niet meegeloopen, terwijl VicX'ria zich bovendien veel beter aan de weinig gelukkige terreinsomstandigheden heeft weten aan te passen. Met het gelijke spel 22 zullen de Rotterdammers zonder twijfel tevreden zijn geweest, doch voor T.O.G.O. beteekent het gemis van dit punt een vrijwel verkeken kans op de tweede plaats. De stand is in deze afdeeling thans als volgt geworden: gesp.gew.gel.verl.pnt.v.-t. gem. 10 11 9 10 11 9 9 De residentie heeft gisteren wel bij uit stek in het teeken der hockeysport ge staan, en vooral Klein-Zwitserland, want behalve dat daar door een achttiental damesploegen voor de noodige animo en fleur gezorgd werd, speelden er verschil lende heerenploegen van H.H.Y.C., welke alle voor gunstige resultaten zorgden. Wat de hoofdgroep den Haag aangaat, het is inderdaad tot spannende returns gekomen, want niet alleen wist H.H.Y.C. op het nip pertje (3—2) van de Delftsche Studenten 1 te winnen, doch ook H.D.M. moest zich met een zeer bescheiden zege op H.O.C. (2—1) tevreden stellen, zoodat het verschil I in kracht tusschen leiders en hekkeslui- ters wel heel weinig tot uitdrukking is I gekomen. S.O.S. slaagde er bovendien nog m een gelijk spel tegen B.M.H.C. (2—2) I op Waalsdorp te bereiken, terwijl T.O.G.O. I daarentegen tegen alle verwachtingen tegen Victoria in Rotterdam een punt ver- speelde (1—1). Tusschen H.H.Y.C. en Delft is het tot fen uiterst feilen en spannenden strijd ge komen, welke een enkele maal zelfs een ietwat „hard” aanzien kreeg, doch waarin het spel tot het einde toe boeide en de I spanning levendig hield. Veel sterker is I H.H.Y.C. naar onze meening niet geweest I en zou een gelijk spel zelfs niets aan de I juiste verhouding hebben te kort gedaan. I Doch de roodgrijze aanval was iets geluk- I kiger, terwijl Delft slechts sporadisch met Vrouwe Fortuna contact kon verkrijgen. I Zoo was het niet te verwonderen, dat I H.H.Y.C. in den snellen vrijwel gelijk op- I gaanden strijd, uit doelworstelingen door I Esser en Bruns een 2—0 voorsprong kon I nemen, welke eerst na geruimen tijd van I Delftsch overwicht door Bosschart uit een I strafcorner tot 21 werd teruggebracht. I Ook keeper Haitink had zijn capaciteiten I in deze niet om niet getoond, het was weer subliem, alsook het uitstekende spel I van van Rossum, een trouvaille in de Het Nederlandsch dameshockey-elftal, dat Zaterdag 13 April te Brussel tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: T. Ubbink <’t Gooi). Achter: F. Kerkhove (B.D.H.C.) en M. Rollin Couquerque (H.O.C.). Midden: A. de Vletter (B.D.H.C.), J. Goeting (Rood Wit) en J. Wijnstroom (B.D.H.C.). Voor: A. Bruigom (H.H.Y.C.), M. Koe nen (H.T.C.C.), G. Garrels (Amersfoort), N. Tellegen (H.H.Y.C.) en E. Exalto (H. H.Y.C.). Voor de weermacht Ter bevordering van de marschvaardig- heid in de weermacht zullen daarna, op nader te bepalen data, in de eerste helft van September onder auspiciën van den N. B. v. L. O. gedecentraliseerde Vierdaag sche afstandsmarschen voor de geheele weermacht worden georganiseerd, met de systematische training waarvoor binnen kort zal worden aangevangen. Majoor Breunese was zeer verheugd over het besluit van de legerleiding. Ik ben, al dus de leider der afstandsmarschen, den geheelen dag al in de weer om de organi satie ter hand te nemen. Het reglement is reeds klaargemaakt en zal heden verschij nen. Met enkele dagen zullen de wande laars dus weer de bijzonderheden der mar- schen te weten komen, een „Vierdaagsche” welke voor den dertigsten keer wordt ge houden. Ik hoop, zoo voegde majoor Breu nese aan zijn mededeelingen toe, dat alle wandelaars naar Nijmegen zullen komen met het schoone devies, dat juist in deze moeilijke tijden zoo bij uitstek van kracht is: „Wij zijn een voor allen en allen voor een". En na Nijmegen met zijn typische sfeer en den traditioneelen goeden geest zullen in September de marschen voor de weermacht komen, waarvoor de plannen reeds in groote fijnen zijn opgesteld, doch die nog in bijzonderheden moeten worden uitgewerkt. Er zal, zoo besloot majoor Breunese het onderhoud, in de komende weken zeer hard gewerkt moeten worden, maar alles zal in het werk worden gesteld om ook de dertigste „Vierdaagsche” te doen slagen. Geen Vierdaagsche te Utrecht Naar wij van den heer K. H. Broekhoff. voorzitter van de Ned. Wandelsport Fede ratie. vernemen, zal deze organisatie, nu de „Vierdaagsche van den Ned. Bond van Lichamelijke Opvoeding te Nijmegen door gaat, van haar plannen van een dergelijk evenement te Utrecht te organiseeren, af zien. Dit komt geheel overeen met het standpunt van den beginne af ten deze door de N.W.F, ingenomen. De N.W.F.-voorzitter kon voorts nog mededeelen, dat in samenwerking met den A.N.W.B. plannen voor N.W.F.-tochten zullen worden ontworpen, waarbij de mo gelijkheid van een stertocht in ernstige overweging wordt genomen. HOCKEY In den Mulier-veldloop Gistermiddag is te Velsen de jaarlijk- sche veldloop om den Mulierbeker over 4 k.m. gehouden. In de A-klasse won onze nationale kampioen Frits de Ruyter (Quick), die een tijd van 12 min. 5.8 sec. noteerde. In de B-klasse werd de Bruyn (A.A.C.) eerste, die het de Ruyter In den eindspurt vrij lastig maakte. Per abuis liep de Ruyter echter 40 meter te veel. De

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15