Radiorede Churchill van No. 17S32 1940 Maandag 1 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Voortzetting van den oorlog, doch geen uitbreiding van het conflict beoogd van Prins Bernhard te Rotterdam Scherpe afkeuring het standpunt der neutralen Luchtgevechten boven het Westelijk front Verscherping van de geallieerde blokkade PRIJS DER ADVERTENTIftN: PRIJS DEZER COURANT: Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND ’s Eerste blad, pap. L Zesde blad, pag. K een Eerste blad, pag. vliegtuigen ▼er- Te Seattle zijn een Amerikaansche geluk omgekomen. Eerste blad, pag. 2. BINNENLAND en vooruitgang De onheilen ter zee. Vierde blad, pag. 3. Vijfde blad, pag. 3. Neutralen zouden te veel invoeren Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad f3.15- Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et. Een dergelijke vorm van oorlogvoe ring is niet toegepast sinds de onder drukking der zeerooverij en het is een monsterachtige macht, welke de neu- tralèn, welke het meest hebben geleden en nog lijden, moeten voeden met mid delen voor een toekomstige agressie. mil- Dit is een macht, waarvoor zij moeten buigen en tot welker overwinning zij gedwongen zijn bij te dragen, hoewel zij weten, dat de overwinning van die macht hun eigen slavernij zou betee- kenen. Het te Pemis neergeschoten Britsche vliegtuig Waar Engeland en Frankrijk voor vechten De Britsche minister van marine Win. ston Churchill heeft in een radiorede verklaard, dat een verscherping van den strijd verwacht kan worden. Eerste blad, pag. L Volgens Berlijn zijn tijdens luchtge vechten ,7 Fransche vliegtuigen neerge- De Vierdaagsche afstandsmarschen zullen dit jaar toch te Nijmegen wor den gehouden. De geallieerden zullen de blokkade van Duitschland uitbreiden. Men ver wacht een Britsche nota aan de Noor- sche regeering inzake de ertsversche pingen. De nieuwe Chineesche regeering zal niet door Engeland en Amerika worden erkend. De Hooge Raad heeft beslist, dat oude voorraden verkocht mogen wor den tegen verhoogde prijzen, gebaseerd op nieuwe inkoopsprijzen. Zesde blad, pag. 2. „Meer dan een millioen Duitsche soldaten staan gereed” Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Volgens Berlijn zeven Fransche vliegtuigen neergeschoten Van 15 regels ƒ150. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct. meer. „Dit millioen personen, tegenover 70 Hoen Duitschers, want op de 16 lioen, die door bruut geweld worden onderdrukt, is niet te rekenen. Het Nederlandsche voetbalelftal heeft gisteren te Rotterdam met 45 ver loren van de Luxemburgsche ploeg. Vijfde blad, pag. L De verliezen. Sedert 21 Februari zijn volgens Ber lijn 22 vijandelijke, vliegtuigen (twaalf Britsche en tien Fransche), zoomede een Fransche kabelballon omlaag ge schoten. In denzelfden tijd werden 7 eigen vliegtuigen verloren. Sedert het begin van den oorlog zijn in het ge heel 357 vijandelijke vliegtuigen om- schoten, laaggeschoten, tegen slechts 85 Duit sche. Luchtgevecht bij de Westkust van Jutland? Te Esbjerg verneemt United Press, dat zich Zaterdag bij Blaavands Huk aan de Westkust van Jutland een lucht gevecht heeft afgespeeld. Van de kust plaatsen wordt gemeld, dat men in staat was vliegtuigen te zien, doch er is nog geen onmiddellijke bevestiging be schikbaar over het aantal der betrok ken vliegtuigen en over het resultaat., vliegster en 4 kinderen bij een vliegon- Een Deensche kustboot is in zee gesto ken naar de plaats van het gevecht om mogelijke drenkelingen op te pikken. Wij verkleinen onze taak niet. Wij weten, dat van de Britsche en Fran sche naties groote inspanningen zul len worden geëischt. Onze bronnen zijn, wanneer zij eenmaal ten volle tot ontwikkeling zijn gebracht, zeer veel ruimer dan die van den vijand. De Franschen en Britten zijn tezamen 110 Bij een feilen binnenbrand te Haar lem is een bewoner van een zolder kamertje om het leven gekomen. Tweede blad, pag. 2. Doch Rusland behoeft niet in dezen strijd getrokken te worden, tenzij het dat wenscht uit een verouderde impe rialistische ambitie en haar gewicht in de schaal werpt aan de zijde van Duitschland. Wij hebben te doen met Hitler en de nazi-Duitsche macht. Daar is het hoofd en de voorste linie van de aanvallers. En daar alleen trachten wij te slaan. Omtrent de lotgevallen van de be manning van den IJmuidenschen trawler „Protinus” zijn nadere bijzon derheden bekend geworden. Vierde blad, pag. i. Aan het Westelijk front is alles rus tig en ter zee of in de lucht is niets gebeurd, doch meer dan een millioen Duitsche soldaten, met inbegrip van vrijwel al hun actieve en gepantserde divisies, staan gereed om langs de grenzen van Luxemburg, België en Nederland binnen enkele uren na het bevel hun slag te slaan. Elk oogenblik kunnen deze neutrale landen geplaatst worden tegenover een lawine van staal en vuur, de beslissing ligt in de handen van een enkelen man. Zoo ziet de toestand in Europa er uit. Kan het iemand verwonderen, dat wij vast besloten zijn zoo spoe dig mogelijk en voorgoed een einde te maken aan dezen afschuwelijken toestand van alarm en bedreiging Weinigen van hen, die vanavond terugzien op de zeven maanden oorlog zullen eraan twijfelen, dat de volken van Frankrijk en Enge land in hun recht stonden, toen zij het zwaard van gerechtigheid en vergelding trokken. Nog geringer is het aantal van hen, die zouden wenschen, het in de scheede te ste ken, voordat het sombere werk der gerechtigheid gedaan is. en China’s onafhanke- onaantastbaarheid. Een factor voor de nieuwe „Het behoort niet tot onze politiek oorlog met Rusland te zoeken” Wij konden er niet zeker van zijn, dat Japan niet tegen ons zou vechten. Velen hoopten, dat Rusland zou helpen bij de bescherming het arbeidende volk in de geheele wereld tegen de natio- naalsocialistische agressie. Doch geen dezer dingen, goed of slecht, is gebeurd. Wij hebben geen twist met Italië of Japan. Wij zullen ons best doen in zoo goed mogelijke verhouding met hen te leven. Het behoort niet tot onze poli tiek oorlog met Rusland te zoeken. De Russische regeering heeft bij haar aan val op de heldhaftige Finnen voor de geheele wereld duidelijk gemaakt, welke verwoestingen het communisme veroorzaakt in het karakter van elk volk, dat het slachtoffer wordt van die doodelijke, geestelijke en moreele ziekte. Deze resultaten van het Russi sche leger en de Russische luchtmacht hebben de wereld verbaasd en alle sta ten, die aan Rusland grenzen, bemoe digd. Italiaansche ontevredenheid De rede van Churchill heeft in Ita lië geen verwondering verwekt, aldus meldt United Press. Doch al had men de strekking van zijn betoog wel on geveer zoo verwacht, toch is het ge volg er van een duidelijk merkbare ontevredenheid. Het vermelden door de Engelsche bladen van het quota systeem voor den handel der neutralen, waarbij de toe- gestane invoer gebaseerd wordt op den invoer in vredestijd, acht men een bedreiging van Italië’s opbloeienden handel en men verwacht dan ook een toenemende anti-Britsche stemming. De commentaren der bladen zijn dan. ook veelal zeer scherp. Geen erkenning van Wang regeering door Engeland en Amerika nationale behoefte verre overtreft en niet alleen Duitschland daardoor aan- moedigt politieke pressie op dit land uit te oefenen, doch van dezen invoer een gedeelte naar Duitschland expor teert. Zooals de vorige oorlog bewezen heeft is de meest afdoende methode om Duitschland niet te laten profiteeren van den neutralen handel, de neutrale landen een afgepaste hoeveelheid te laten invoeren, berekend naar de in- voercijfers van twee of drie jaar vóór den oorlog. Alles wat daarboven uit gaat, wordt in beslag genomen. Waarschijnlijk zullen binnenkort stappen in deze richting worden onder nomen. K.L.IVfc-vliegtuig neemt een reddingboot waar Een K. L. M.-vliegtuig, dat den ge- regelden dienst tusschen Amsterdam en Scandinavië onderhoudt, heeft gemeld, een niet-geïdentificeerde reddingboot voor West-Jutland te hebben waar genomen. De Deensche kustwacht heeft kotters uitgezonden om de reddingboot te zoeken. Het biljartkampioenschap cadre 71-2 is gewonnen door onzen stadgenoot van Vliet Doch al deze wandaden op zee ver- bleeken voor de laaghartige behande ling van hulpelooze Tsjechen en Oos tenrijkers en zinken in het niet bij den weerloozen doodstrijd van Polen. Ik heb onlangs in een bekende Engelsche haven de bemanning van een Poolschen torpedobootjager geïnspec teerd. Zelden heb ik flinkere menschen gezien. Ik was getroffen door hun tucht en hun optreden. Doch hoe tragisch was hun lot. Hun schip was vrij, maar hun land was ineengestort. Doch toen ik rondzag naar al die groote oorlogs schepen en naar de voorbereidingen, welke overal getroffen worden om dezen oorlog tot iederen prijs verder te strijden, troostte ik mij met de ge dachte, dat, wanneer deze Poolsche zee lieden hun arbeid met de Britsche vloot voltooid hebben, zij er speciale zorg voor zullen dragen, dat zij opnieuw een huis zullen hebben om in te wonen. Onze gezant te Rome, dr. J. B. Hu- brecht, is op zijn verzoek ter beschik king gesteld. De heer H. W. G. M. Huyssen van Kattendijke, thans gezant te Kopenhagen, zal hem opvolgen. Derde blad, pag. 1. te Pemis neer- Ik maak den Neder- dapperen Het Duitsche nieuwsbureau meldt: Op 31 Maart zijn boven het Weste lijke front een aantal luchtgevechten gevoerd. Duitsche jachtvliegtuigen, die de grens bewaken, zijn op verscheidene plaatsen slaags geraakt met de mo dernste Fransche vliegtuigen. In totaal hebben 25 Messerschmidt-toestellen te gen 36 Morane-vliegtuigen gestreden. Zeven Fransche vliegtuigen werden omlaag geschoten, zonder dat Duitsch vliegtuig verloren ging. Met het lot van Polen voor oogen vragen gedachtelooze menschen niettemin soms: „Waar vechten Engeland en Frankrijk voor?” Ik antwoord daarop: „Als wij den strijd zouden staken, zoudt gij wel dra antwoord op uw vraag krijgen” Wij zullen dezen oorlog voortzetten, waartoe hij ons ook mag leiden, doch wij wenschen het terrein van het conflict niet uit te breiden. Bij het uitbreken van den oorlog wis ten wü niet, of Italië niet onze vjjand zou zijn. aanzienlijke er slechts die welke Nog Donderdag hebben Nederland sche vliegers, terwijl opvarenden van een Engelsche duikboot 8 uit geputte Nederlanders, die, na zes dagen in een open boot te hebben rondgezwalkt op brancards aan land droegen, in naam van een strikte en onpartijdige neutraliteit een Engelsch vliegtuig, dat ver dwaald was, te Pemis geschoten, landers, onzen dapperen bond- genooten uit vroeger dagen, geen verwijt. Mijn sympathie gaat uit naar hen in hun gevaren en hun benardheid, terwijl zij met den tijger in een kooi wonen. Doch wanneer men ons vraagt de interpretatie der neutraliteit, welke alle voordeelen aan den aanvaller toekent en alle nadeelen op reke ning van de verdedigers der vrij heid schrijft, dan herinner ik aan de woorden van lord Balfour: is een merkwaardig slecht op gezette wereld, maar niet zoo heel erg slecht opgezet”. Vervolgens sprak de minister over de verschrikkingen van den oorlog ter zee, waarbij hij opnieuw zeide, dat in de Britsche en Fransche convooien vei ligheid te vinden is. Slechts één op de 800 neutrale schepen, die onze be scherming hebben gezocht, is tot zin ken gebracht. Bijna 200 neutrale sche pen zijn vernietigd en bijna 1000 neu trale zeelieden vermoord bij de poging van Hitler al degenen, die handel op de Britsche eilanden willen drijven, te terroriseeren. In de laatste veertien dagen zijn 14 neutrale schepen tot zin ken gebracht en slechts één Britsch schip. Tenslotte zijn w ij zijn vijanden. De „Daily Telegraph” meldt, dat in de zitting van den oppersten oorlogs raad der geallieerden te Londen ook de verschillende vraagstukken inzake de blokkade van Duitschland zijn behan deld. Gedurende de eerste zes oorlogs maanden werd de Britsche en Fransche controle ter zee geleidelijk uitgebreid, waarbij van het standpunt werd uit gegaan de belangen der neutralen zoo veel mogelijk te ontzien. Doch deze overgangsperiode loopt nu ten einde en alle verschijnselen wijzen er op, dat de geallieerden de blokkadeschroef steviger dicht draaien. Tot nu toe heb ben de geallieerden volstaan met de vaststelling, dat de ladingen voor de neutralen bestemd waren en niet voor Duitsche firma’s of voor Duitschland zelf, m.a.w. de geallieerden hebben de neutrale landen toegestaan hun buiten- landschen handel te drijven op basis van wederzijdsch vertrouwen. De resultaten hebben geleerd, dat deze handel niet op denzelfden voet In sommige abnormale voorraden Een verklaring van minister Huil Z.K.Ii. Prins Bernhard heeft heden een bezoek gebracht aan ver schillende afdeelingen der Luchtverdediging in en rond Rotterdam. China heeft thans twee regee- ringen, n.l. die van Wang tsjing wei, die dezer dagen te Nanking werd ge ïnstalleerd en die te Tsjoenking, van Tsjang kai sjek. De laatstgenoemde strijdt tegen Japan, terwijl de andere met den steun van het Japansche leger, het veroverde gebied zal trach ten te administreeren in de hoop, dat het Chineesche volk zich van Tsjang zal afwenden, den zwaren strijd zal opgeven en de nederlaag van China, na een hardnekkigen weerstand van ongeveer twee en een half jaar zal erkennen. Het lijkt er niet op, dat de Chineezen zich, door deze nieuwe po litieke ontwikkeling, van de wijs zullen laten brengen. De Chineesche meening in deze kan als volgt worden omschreven: Wat Japan niet tot stand kon brengen door zijn militaire successen tracht het thans door poli tieke manoeuvres te verwezenlijken. Evenals in Mandsjoekwo hebben de Japanners in het bezette gebied van China een aantal marionetten-regee- ringen opgericht (welke thans samen gebracht zijn in een z.g. centrale re geering), samengesteld uit personen, die bij het volk geen gezag hebben. Ten eerste moet nog bewezen worden, dat deze nieuwe regeering in staat is China te controleeren en ten tweede moet men erin slagen de wereld wijs te maken, dat Japan vrede heeft ge sloten met China zonder schending van gebied en souvereiniteit. Voor de Chineezen, die den strijd willen voort zetten en daartoe over middelen beschikken, is één vrede mogelijk n.l. gebaseerd is op het volledig terug trekken van de Japansche troepen de garantie van lijkheid en belangrijke regeering is de houding van het bui tenland. Naar Tokio wist te berichten zouden Duitschland, Italië en Spanje bereid zijn de regeering-Wang tsjing wei te erkennen. Van Engeland en Amerika is echter geen erkenning te verwachten. De regeering te Tsjoeng- king heeft aan haar ambassades in structies geseind, de respectieve re- geeringen in te lichten, dat Wang’s regime onwettig is en erkenning dus schending van het internationale recht zou beteekenen. Nadat de regee ring reeds vroeger de doodstraf over Wang had uitgesproken, zijn 48 van zijn volgelingen vogelvrij verklaard en is bevel uitgevaardigd 78 Nankin- gers te arresteeren, waaronder Tsjeng kung po, de voorzitter van de natio nale vergadering van Nanking. Zoowel uit Londen als Washington komen berichten, dat men daar slechts één Chineesche regeering erkent, die van Tsjoengking. De Amerikaansche minister van bui- tenlandsche zaken, Cordell Hull, heeft er in een verklaring op gewezen, dat de Vereenigde Staten de regeering van Tsjang kai sjek zullen blijven erken nen, welke „nog steeds het vertrouwen en steun heeft van de groote meerder heid van het Chineesche volk”. Hij voegde hieraan toe, dat de instelling van de regeering van Wang tsjing wei klaarblijkelijk een „verdere stap was op het program van een land (n.l. Ja pan) om door gewapende macht zijn wil aan een naburig land op te leg gen en een groot deel van de wereld kan worden voortgezet, af te sluiten van de normale politieke landen worden en economische betrekkingen met het1 ingevoerd. Als voorbeeld wordt Neder- overblijvende deel van de wereld”. Het land genoemd, welks benzine-invoer de regime van Wang lijkt dus op andere regimes in China ingesteld, welke spe ciaal in het belang van Japan werken en die de nationale rechten, de rech ten van Amerika en andere derde mo gendheden, ontkennen, welke rechten reeds lang bestaan en die hun de on partijdige en faire behandeling ont houden, welke hun rechtens toekomt. Japan heeft zich gehaast te verkla ren, dat het geen plan heeft derde mogendheden van de ontginning der economische bronnen in China uit te sluiten. Na al wat gebeurd is, zullen vooral de Amerikanen zich wel twee maal bedenken. Japan' te steunen in zijn plan een nieuwe orde in Oost-Azië te vestigen. ven, dat de Shetland-eilanden naderde. Er werden geen bommen uitgeworpen. Een ander is boven de Orkaden gezien. Het werd door luchtafweergeschut verdreven. Duitsche dreven. Een Britsch gevechtsvliegtuig, dat gistermiddag ten Oosten van de kust van Suffolk op patrouille was, heeft een ontmoeting gehad met een Duit sche machine, welke 300 meter bene den het Britsche toestel vloog. De En- gelschman achtervolgde den Duitscher en scheen de machine te treffen, want het Duitsche toestel vloog laag boven het zee-oppervlak in Oostelijke richting weg, in kennelijk onklaar geraakte po sitie, meldt Reuter. Britsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren een Duitsch vliegtuig verdre- „Het zou een korte oorlog kunnen zijn Vaak wordt mij gevraagd, of de oor log lang of kort zal duren. Het zou een zeer korte oorlog kunnen zijn misschien zou er geen oorlog geweest zijn indien alle neutrale staten, die onze overtuigingen ten aanzien van fundamenteele zaken deelen en open lijk en in het geheim met ons sympa- thiseeren met ons tezamen zouden hebben gestaan. Wij hebben daar niet op gerekend en zijn daarom niet onthutst. Wij ver trouwen op God. Het feit evenwel, dat vele kleine staten van Europa geterro riseerd worden door nationaalsocialis- tisch geweld en brutaliteit en Duitsch land materiaal moeten leveren voor den modernen oorlog, zou de geheele wereld kunnen veroordeelen tot een langdurige beproeving met ernstige gevolgen in vele landen. Daarom kan ik u niet verzekeren, dat de oorlog kort zal zijn en nog minder, dat hij gemakkelijk zal zijn. Ten aanzien van de buren van Duitschland zeide Churchill, dat hun gevaren en hun standpunt worden be grepen, doch dat het niet juist zou zijn of in het algemeen belang, dat hun zwakheid de kracht der aanvallers zou voeden en den beker van den men- schelijken vijand tot overloopens toe zou vullen. Er zou geen recht kunnen zijn, indien in leven en dood de aan valler ieder gevoel van menschelijk- heid zou vertrappen en degenen, die hem weerstand bieden, verward zou den blijven in de flarden van geschon den wettige overeenkomsten. De Britsche minister van marine Winston Churchill, heeft Zaterdag avond in een radiorede verklaard, dat het Britsche Rijk en de Fran sche republiek thans in een on verbreekbare eenheid zijn verbon den, zoodat hun hoog doel kan worden verwezenlijkt en een ge weldige vooruitgang bereikt is in bijna iedere richting. Tot nu toe is de tijd aan onze zijde geweest, doch de tijd is een veranderlijke bondgenoot. Het komt mij voor, dat een verscherping van den strijd verwacht moet worden. Wij zijn zeer zeker geenszins geneigd daarvoor terug te deinzen. God verhoede, dat wij zouden snoeven of spreken in termen van ijdel be grip en overzelfvertrouwen. Wij hebben nimmer den vreeselijken aard onderschat, van hetgeen wij op ons namen, toen wij, na zoo lang te hebben gestreefd naar vre de, ons zetten aan de taak af te rekenen met de nationaalsocialis- tische en Duitsche dreiging, op zoodanige wijze, dat het pad voor den menschel ijken zou worden geëffend en alle lan den. groote en kleine, in staat zouden zijn voor een langen tijd vrijelijk te ademen. o* HAAGSCHE COURANT OVERZICHT i mil- Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruljs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 i'. J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1