HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE I’S Maandag 1 April 1940. BINNENLAND De Het bij den Volksraad in gediende slagkruiserplan en van het kopverbod I lH DERDE BLAD. De mobilisatie-clubs FEUILLETON. De prijzen der voornaamste voedingsmiddelen Uit de aan de Tweede Kamer gezonden toelichting De Nederlandsche gezant te Rome gaat heen Sedert enkele dagen is het kopverbod in werking getreden. Ook aan de afslagplaats te Scheveningen worden de koppen thans bij verkoop van de visch achtergehouden om te worden ingeleverd voor de bereiding van vischmeel voor veevoeder. Weerkundige Waarnemingen Gezant te Kopenhagen volgt hem op f/s k - •- I 'St I I No. 17532 762 m m. hedenmiddag 12 HUK Voorschriften in legerorder vastgelegd de Indexcijfers. en vereeniging is HOOFDSTUK XIII. De komst van Armstrong. vroeg '(.Wordt vervolgd^ Pantser. Wat het pantser betreft, gelden de Zy zond mij weg. Monroe klopte zijn pijp tegen de Welke kapitale schepen? Kaliber geschut Monroe en Wah Su vertrokken volgenden (Nadruk verboden.) H. W. G. M. ridder Huyssen van Kattendijke. De heer H. W. G. M. ridder Huyssen van Kattendijke is sinds 1937 gezant te Kopenhagen Hij is 1 December 1879 in den Haag geboren en trad in 1914 in den di- plomatieken dienst. In dat jaar werd hij verbonden aan ons gezantschap in Brussel. Tot 1930 bleef hij te Brussel, waar hij van 1917 tot 1925 gezantschaps secretaris en van 1925 tot 1930 ge- zantschapsraad was. In 1930 werd hij tot gezant te Lissabon benoemd en in 1934 tot gezant te Praag. In 1937 werd de heer Huyssen van Kattendijke in Kopenhagen tot gezant benoemd. Hij is Ridder in den Nederlandschen Leeuw en Commandeur in de Orde van Oran- je-Nassau. Barometerstand van hedenmiddag 12 nor Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren Comeniusherdenking te Naarden. Voor de jaarlijksche herdenking van den geboortedag van Comenius waren gistermiddag eenige tientallen Tsjechen die in ons land wonen, en andere Comeniusvereerders samengekomen in het mausoleum te Naarden. De plech tigheid was ditmaal zeer sober gehou den. Vrouwen, mannen en kinderen legden kransen en bloemen op het graf. Het volkslied werd gezongen; er werden geen redevoeringen gehouden. De Naardensche Comeniusvereeniging heeft hierna een thee aangeboden, waarbij de voorzitter, de heer Jac. Smits, enkele woorden heeft gesproken. Kruiservloot geeft hoogere exploitatiekosten. Een korte beschouwing mag hieraan nog worden toegevoegd. Men zou uiter- aard voor een bedrag van ruim 280 millioen ook een uitbreiding van ande ren aard kunnen verkrijgen b.v. be staande uit kruisers (lichte en/of zwa- vliegtuigen en verder licht materieel. Een uitbreiding der basis te Soerabaja van ongeveer gelijken omvang als die welke is voorgesteld zou evenwel ook dan niet achterwege kunnen blijven. Verder rekening houdende met een uit breiding van het zeer lichte materieel en blijvende binnen het kader van het genoemde bedrag, zou dan een verster king met b.v. 4 zware kruisers (10.000 ton waterverplaatsing en geschut van 20,3 c.m.) en nog 2 of 3 lichte kruisers kunnen worden verkregen. Echter, en daar gaat het om, de verhooging van de preventieve en repressieve waarde van de aldus uitgebreide krijgsmacht voert niet tot het niveau, dat de Regeering daarvoor in de omstandigheden van dit tijdsgewricht noodzakelijk acht. Dr. J. B. Hubrecht. Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Rome, dr. J. B. Hubrecht, is sinds Februari 1938 gezant in de Italiaansche hoofdstad. Hij volgde toen mr. J. A. N. Patijn op. De heer Hubrecht is 13 April 1883 te Utrecht geboren. Aan de universiteit van zijn geboorteplaats studeerde hij wis- en sterrekunde, voorts studeerde hij aan de universiteit van Cambridge. Na zijn promotie koos dr. Hubrecht de diplomaieke loopbaan. Als gezant- schapsraad ging hij naar Madrid en in 1927 naar Londen. Tijdens zijn verblijf te Londen was hij commissaris van de Nederlandsche vereeniging (Dutch Club) aldaar. Zijn benoeming tot buitengewoon ge zant en minister bij de regeering van Brazilië volgde op 21 Februari 1930. Na Rio de Janeiro kreeg dr. Hu brecht in 1934 Boekarest als stand plaats toegewezen. Op 24 October van dat jaar werd hij namelijk benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Roemenië, tevens geaccre diteerd bij het hof van Zud-Slavië. Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge- volmachtgd minister te Rome, de heer dr. J. B. Hubrecht, is op zijn verzoek ter beschikking gesteld. Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming van den heer H. W. G. M. Huyssen van Kattendijke, thans Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Kopenhagen tot Hr. Ms. buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Rome te ver wachten. Tenslotte dient hierbij ook niet te worden vergeten, dat de jaarlijksche exploitatiekosten van een dergelijke kruiservloot aanmerkelijk hooger zou den zijn dan het hierboven reeds ge noemde bedrag van 13.5 millioen voor de 3 slagkruisers. De financieele regeling. Het vraagstuk van de dekking van de rente en aflossing van de geldlee- ningen, welke ter verkrijging van het aanbouwkapitaal moeten worden ge sloten, kan het best worden bezien in het verband van de geheele financieele positie van het Moederland. De Regee ring meent derhalve haar beschouwin gen te dien aanzien te moeten uitstel len tot de begrooting voor het jaar 1941. Het wetsontwerp inzake den bouw van slagkruisers, dat thans bij den Volksraad aanhangig is gemaakt, zal nadat het advies van den Volksraad is ontvangen, bij de Tweede Kamer worden ingediend. De memorie van toelichting van dit wetsontwerp, dat thans bij nota aan de Tweede Kamer is toegezonden, draagt de onderteekening van den mi nister van Defensie. Kleine schepen zullen in beten positie komen Zaterdag j.l. is bij den Volksraad, zooals we hebben gemeld, het slagkrui serplan ingediend. Daarvan heeft de minister van Koloniën een afschrift met memorie van toelichting aan de Tweede Kamer toegezonden, waaruit we reedt iets hebben medegedeeld. Het volgende is nog aan deze memorie ontleend: Bovendien komen in een archipel als de onze, de gelegenheidswapens als onderzeeboot, mijn en vliegtuig in een veel beter positie als er kostbare, zware schepen moeten verschijnen dan wan neer een tegenstander het met licht ma terieel af kan. Een vijand zal dus reke ning moeten houden met ernstige ver liezen, waardoor een mogelijke ver zwakking van zijn slagvloot een rol bij het opzetten van zijn plannen zal moe ten spelen. Wat het verloop der kleinhandels prijzen betreft geven de volgende door het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende indexcijfers van winkelprij zen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de bereke ning zijn prijzen opgenomen van aard appelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruide nierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij ging van 11,1 pCt der prijzen van voedingsmiddelen een stijging veroor zaakt van de uitgaven voor het ge heele gezinsbudget van 4,4 pCt., waar bij aangenomen is dat 40 pCt van de gezinsuitgaven besteed wordt aan voe ding. Augustus 1939 100. Aug. 1939 100,0, Jan. 1940 108,6, Febr. 1940 110,2, 19 Maart 111,1, 26 Maart 111,1. I» I Barometer v.m. 10 gr. en 15 gr. Celsius. Barometer na L.2 stationnair. tuurlijk niets van te weten. Wah een ervaren woudlooper. Het voorstel kwam geheel onver wachts en Carson moest het even ver werken. Uit Monroe’s gelaat was op te maken, dat hij het ernstig meen de... dat hij er zelfs op gesteld scheen, het avontuur te beginnen. Je kunt Wah met plezier krij gen, zeide Carson. Je bent een reu zenkerel, Monroe. Maar sla Wah nauwkeurig gade... ik ben niet heele- maal zeker van hem. Ik kan van hem geen hoogte krijgen. a a Snelheid. Ten slotte de snelheid. Overwegende, dat het elke groote zeemogendheid mo gelijk zal zijn, zij het waarschijnlijk gedurende een beperkten tijd, zware schepen in den archipel te doen ver schijnen en dat dus de snelheid van onze, nieuw te bouwen zware schepen, die van het slagschip te boven zal moe ten gaan, dient de in de tropen vol te houden maximum vaart van onze sche pen op 33 mijl per uur te worden ge steld, zijnde belangrijk hooger dan die van slagschepen, ook van de allergroot ste soort Van een dergelijk schip zijn de vol ledige bouw- en uitn&tingskosten be rekend op 71 millioen, hetgeen voor 3 schepen een uitgave van 213 millioen beteekent De exploitatiekosten zijn berekend mede aan de hand van bui- tenlandsche gegevens te stellen op zeker niet meer dan 4% millioen per schip in Indië, gevende voor 3 schepen in dienst in Indië een bedrag van 13% millioen. Het noodige kleine materieel. Hierna had de Regeering zich te be raden over de consequenties ten aan zien van den aanbouw van lichter mate rieel, dat, gevoegd bij hetgeen op dit gebied reeds aanwezig is of wordt aan gebouwd, voldoende zou zijn om de actie der groote schepen, die men snelle slag schepen of extra gepantserde slagkrui sers zou kunnen noemen, tot zijn recht te doen komen en hun veiligheid te waarborgen. In de memorie wordt verder de keuze van het nieuwe kleine materieel gemo tiveerd. Voor de verbetering en uitbreiding van walinrichtingen, havenwerken en outillage wordt totaal 25 millioen aan gevraagd. Bouw op Nederlandsche werven. Het bedrag, dat met de uitvoering dezer voorstellen is gemoeid beloopt 283.2 millioen, waarvan verreweg het grootste deel in Nederland verwerkt zal worden, aangezien de bouw der schepen op Nederlandsche werven plaats zal hebben. Uiteraard is bij het overwegen van de mogelijkheid van uitvoering van de voorgestelde bouwplannen nauwkeurig nagegaan of de personeelsvoorziening gewaarborgd is. Deze acht de Regeering verzekerd. den morgen. Laatstgenoemde zag er uit als een pakpaard, want hij droeg, behalve een kleine tent en een paar dekens, ook nog een hoeveelheid eetwaren en dranken, welke minstens voor een week toereikend was. Mon roe zag er zoo vergenoegd uit, dat men zou denken, dat hij het avontuur als een pleziertochtje beschouwde. Ik weet niet, of ik je wel mag laten gaan, Monroe, zeide Carson op het laatste oogenblik. Waarom niet? Het is hier een onherbergzaam oord en de bewoners zijn de blanken niet overal even vriendelijk gezind. Maar we zijn gewapend. Dat weet ik. Maar je moet ook rekening houden met Armstrong. In dien hij zich hier werkelijk tracht te verbergen en bemerkt, dat hij gevolgd wordt, dan zal hij, in zijn toestand, niet aarzelen tegenover jelui beiden, Overwegingen van dezen aard hebben der Regeering de overtuiging geschon ken, dat alleen de aanbouw van kapi tale schepen voor de Nederlandsche ma rine kan geven, wat in den aanvang ge noemd werd, een versterking, die onze weermacht op een belangrijk hooger peil brengt I volgende overwegingen, die zich aan- I sluiten bij hetgeen bij de bepaling der artilleriebewapening ter sprake kwam. re)> torpedobootjagers, onderzeebooten, De bescherming met pantser der Ne- I derlandsche kapitale schepen zal zoo- danig moeten zijn, dat ook op de klei nere gevechtsafstanden (een geval, dat zich uitsluitend bij slecht zicht zal kun nen voordoen) ons pantser niet door boord wordt door de z.g. pantserspring- granaten van 20.3 c.m. Voor dit desideratum, dat den mi nister van in het oog springend belang voorkomt, is noodig den Nederlandschen schepen een gordelpantser te geven van 225 m.m. Waar voor deze schepen er bovendien rekening mede gehouden moet worden, dat op zeer groote ge- I vechtsafstanden (die in het zeegevecht door het snellere schip bepaald worden) de artillerie-strijd ook met zwaar ge schut niet behoeft te worden gevreesd, soenlijke kerels, maar nauwelijks in staat om hun gezag onder dit schuim der naties te handhaven. Ondanks de moordende hitte zwoeg de Carson even hard als de minste koelie. Ieder stuk werk controleerde hij persoonlijk. Hij was de ziel van alles en dat voelden de werklieden. Eerst bij het geloei van de sirene keerde hij naar zijn hut terug en ver oorloofde zijn geest zich met zijn per soonlijke aangelegenheden te occupee- ren. Weer volgde een dag van ononder broken arbeid en toen weer één. Toen hij in den namiddag in de nabijheid van zijn hut peinzend zat te rooken, zag hij een inlander uit het oerbosch te voorschijn komen. Deze bleef een oogenblik staan en liet zijn oogen zoe kend over het kamp gaan. Daarna wendde hij zich tot één van de opzich ters en liet een opgevouwen stuk pa pier zien. Carson begreep terstond, waar het om ging, liep er haastig heen en nam geagiteerd het briefje in ontvangst, hetwelk als volgt luidde: Alles gaat naar wensch. Zijn giste ren op het gezelschap van T. gestoo- ten. Volgen op een mijl afstand. Monroe. Hij gaf den boodschapper een beloo- ning, doch niet voordat hij zich op de hoogte had laten stellen van de ligging van de plaats, waar het briefje was afgegeven. Het korte nieuws luchtte hem bijzonder op. Tot zoover gingen dus de zaken naar wensch. Drie dagen gingen voorbij, doch Monroe liet niets meer van zich hoo- ren. Carson begon ongerust te worden. Thans moest Tresa den man, dien zy De kleine depressiekern, welke Zaterdag over de Noordzee gelegen was, is snel op gevuld. Deze werd gevolgd door een rug van hoogén luchtdruk. Over de Noorsche zee is een depressie getrokken, die zich thans over Noord-Scandinavië bevindt. Het storingsfront van deze depressie na derde gisteravond reeds ons land. Hierin ontwikkelde zich een nieuwe storing, zoo- dat dit front vertraagd liep en ons land nog niet bereikte. De invloed van deze nieuwe depressie is al merkbaar aan de hooge bewolking en aan een toenemen van den wind welke aan de kust reeds stormachtig werd. Bijna overal is de temperatuur in de afgeloopen dagen sterk gestegen. Zonsopgang: 2 April 5.33 u. Zonsondergang: 2 April 6.35 n. Lantarens aan: 2 April tot 5.04 u. v.m.; 2 April nam. 7.05 Hoogwater te Scheveningen: 2 April ’s morgens 10.20 u., nam. 10.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Tresa en jou, de meest rigoureuze maatregelen te nemen. Maar wat is het alternatief... Tresa alleen laten gaan? Dat was inderdaad het eenige alter natief en Carson wist dat. Wat hem nog wel het meest hinderde, was wel de omstandigheid, dat Monroe op het punt van rimboeloopen, niet de minste ervaring had. Dat de dokter moed genoeg had, wist hij wel, maar er was iets meer noodig dan moed te genover een persoon als Armstrong. En wat Wah Su betrof, zijn vertrou wen in den Chinees was wel wat ge schokt. Het schjjnt toch de eenige ma nier te zijn, mompelde hij. Maar wees op je hoede. Wanneer je maar eenigszins kunt, zend mij dan zoo spoedig mogelijk bericht. De kans be staat dat je een inlander ontmoet, die genegen is, met een boodschap naar hier te komen. Maar betaal hem niet vooruit. Monroe knikte en schudde hem de hand. Carson bleef hen nakijken, tot dat ze in de rimboe verdwenen waren en concentreerde toen zijn aandacht weer op het werk. Als zijn assistent- ingenieur niet afwezig was geweest, dan zou hij er zelf op uit getrokken zijn, maar onder de gegeven omstan digheden was zulks onmogelijk. De Aziaten, die het grootste percentage van het werkvolk uitmaakten, zouden hun gereedschappen neergesmeten hebben, zoodra hij zijn hielen gelicht zou hebben en de betaling toch, zon der eenige gewetenswroeging, opge streken hebben. De opzichters van de verschillende ploegen waren wel fat- is het noodig een drietal pantserdekken van te zamen 130 m.m. op de Neder landsche schepen aan te brengen, opdat de op grooten afstand steil invallende 1 zware projectielen geen ernstige schade zullen kunnen aanrichten, evenmin trouwens als vliegtuigbommen, die in afzonderlijke gevallen (b.v. ten anker liggend) het schip zouden kunnen tref fen. Door deze eischen op het gebied van bescherming, zal met inachtneming van de reeds genoemde artilleristische eischen en de nog te noemen snelheids- eisch een gewicht van pl.m. 12.000 ton, alleen voor panser, in het project moe ten worden uitgetrokken. De heer Hubrecht is Ridder in den Nederlandschen Leeuw en Comman- ■>ur in de orde van Oranje-Nassau. Politiek is verboden. Ten aanzien van de z.g. mobilisatie clubs nemen de Minister van Defensie en de Opperbevelhebber het stand punt in, dat deze clubs toelaatbaar zijn, mits zij zich onthouden van poli tieke actie. Vanwege de legerleiding zijn thans bepalingen uitgevaardigd, welke beoogen te waarborgen, dat de ze voorwaarde wordt nagekomen. Uit deze bepalingen blijkt, dat clubs in de legerorder wordt ge sproken van „vereenigingen” ten doel moeten hebben de geestelijke of lichamelijke ontwikkeling der gemo- biliseerden te bevorderen, den onder- lingen band te versterken of den vrijen tijd in gepaste ontspanning door te brengen. De clubs staan onder directe en strenge controle van den kantonnementscommandant, die o.a. het reglement der vereeniging moet goedkeuren. Het lidmaatschap zal kunnen worden gebonden aan in het reglement vast te leggen voorwaarden (heffing van een matige contributie enz., welke voorwaarden echter niet van politieken aard mogen zijn. Zoo zal het lidmaatschap niet afhankelijk mogen worden gesteld van het lid maatschap van een bepaalde politieke partij, organisatie of lichaam. Veree nigingen, welke aan een centrale lei ding zijn onderworpen, moeten door de legerleiding zijn goedgekeurd. Uitdrukkelijk wordt voorgeschre ven, dat de clubs zich moeten onthou den van elke bemoeienis op politiek gebied. Ook mogen zij geen critiek uit oefenen op het beleid en de maatrege len van de regeering of van de mili taire overheid en met klachten den militairen dienst betreffende, mogen zij zich niet inlaten. De door de ver eenigingen te organiseeren cursussen of bijeenkomsten, van welken aard ook, moeten ook toegankelijk zijn voor niet-leden. Tenslotte bepaalt de legerorder, dat alle bestuursleden krijgstuchtelijk ver antwoordelijk zijn voor alle handelin gen, geschriften en publicaties der vereeniging. Lezing door den Belgischen oud- minister Ph. van Isacker. Woensdagavond a.s. zal de heer Ph. van Isacker, oud-minister van Econo mische Zaken in België en Belgisch voorzitter van de economische commis sie België-Luxemburg-Nederland, in de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam een lezing houden over „de economische verhoudingen tusschen België en Nederland”. Deze lezing ge schiedt op initiatief van „Hou en Trouw”, vereeniging van oud-leerlin- gen der openbare handelsscholen te Amsterdam; de Nederlandsche maat schappij voor Nijverheid en Handel, departement Amsterdam, de Amster- damsche vereeniging voor nijverheids- en .handelsbelangen en de vereeniging „De Industrieele club”. alhier v.m. 8 12 u. 762 m.m.; thermometer resp. 22) En, hjj wilde niet, dat deze by het aanbreken van den dag een onder- zoekingstocht op touw zou zetten, zoo als hij gedreigd had. Hij slaagde er, ondanks de duister nis in, het pad door het oerbosch te rug te vinden. Hij vorderde evenwel i pijnlijk langzaam, want hjj kon geen hand voor oogen zien. Geregeld werd hy opgeschrikt door het zien van een paar groene oogen. Tweemaal moest I hjj zyn toevlucht nemen tot zijn ge weer om deze nachtelijke roovers te verjagen. Tenslotte bereikte hij de plek, waar hij Monroe en Wah verla- I ten had. Van daar uit wist hij den weg vry goed te vinden. Het was over tie hen, toen hij het vertrouwde geraas t van den waterval hoorde en de kamp- j Vuren in zicht kwamen. Monroe zat buiten de hut en rookte peinzend zijn I Pijp. Hy sprong op, toen hij Carson’s i figuur zag naderen. Goddank, Ned! Ik was erg ongerust over je. Heb je haar gevonden? Ja. i Maar, waar is zij dan? i Daar, waar ik haar gevonden heb. Zij wilde niet naar mjj luisteren. zocht, toch al ingehaald hebben! In dien zulks het geval was, wat was er dan gebeurd? Zij had haar bedoelin gen zoo goed voor hem verborgen ge houden, dat het lastig was, zich daar van een voorstelling te maken. Als zy zoo onverstandig was om een gevan genneming te willen forceeren, dan zou zij zeker aan het kortste eind trekken. Goddank, dat Monroe by de hand was. De dagen verliepen en nog hoorde hij maar niets. Hij twijfelde er niet aan of er was iets gebeurd... maar wat? Hij begon plannen te maken om een expeditie in elkaar te zetten en dadelijk te vertrekken, maar een on verwachte gebeurtenis bracht hierin wijziging, nog voordat de dag ten ein de was. Laat in den namiddag kwam een eigenaardige optocht het kamp bin nen. Deze bestond uit een man of acht allemaal Maleiers volledig be pakt en met een blanke, die op een geïmproviseerde draagbaar lag. Car- son, die juist zyn hut wilde binnen gaan, keek met verbazing naar het vreemde stelletje levende wezens, ge kooide apen en gepotte planten. In minder dan geen tijd ging hem een licht op. Dit was het gezelschap van Armstrong! Zenuwachtig opgewonden snelde W de vreemdelingen tegemoet. Eén vwui de Maleiers gaf te kennen, dat zyn meester ziek was en dat hij gehoord had, dat er een dokter in het kamp was. Zou de dokter zijn meester niet wat medicijn kunnen verschaffen? omwanding van de hut uit en fronste het voorhoofd. Dat Carson zijn congé gekregen had, was al heel duidelijk zichtbaar. Geloof je, dat zy achter dien ke rel aan is... Armstrong? Ik weet het... zij gaf het toe. En, wat nog erger is, ik hoorde van een inlander, dat hij haar niet meer dan drie dagen voor is. Is hij hier op Java? Ja. Ik vermoed, dat hij zich in de rimboe begraven heeft, tot hij de kust weer veilig acht. Hij schijnt niet van plan te zijn, onnoodige risico te nemen. Dat lijkt er inderdaad op. En, wat ben jij nu van plan te doen, Ned? Carson liet zich op een stoel neer vallen en zat, met zijn uitdagende kin op zijn hand gesteund, voor zich uit te staren. Vaag afgeteekend, tegen den donkeren hemel, stonden de voorwer pen, welke hem aan deze plek nagel den... een massa kranen, machines en machine-onderdeelen! Zijn werk! Het doet mij ontzettend veel pijn, Monroe, gromde hij. Waarom heb ik haar eigenlijk niet hierheen ge sleept en haar woede geriskeerd? Denk je, dat er gevaar dreigt? Overal... overal. Monroe dacht over zyn eigen toe stand na. Hij was tenminste vrij en Carson was zijn vriend. Kun je Wah Su missen? hy rustig. Waarvoor? Wat ben je van plan? Indien je mij Wah afstaat, dan kunnen wij in de buurt van Tresa blij ven en ons in geval van nood ver dienstelijk maken. Zy behoeft daar na- Contingenteering van den invoer van steenkolen. Bij Kon. besluit is, op grond van de overweging, dat het gewenscht is, de tijdelijke beperking van den invoer van steenkolen voort te zetten, met ingang van 1 April 1940 voor één jaar de invoer uit ieder land verboden van huisbrandkolen, industriekolen, cokes en cokesgrint en steenkoolbriketten, telkens voor zoover deze meer be draagt dan 30 pCt. van het bruto-ge- wicht, hetwelk in 1933 uit dat land aan die goederen is ingevoerd. De vraag, die eenmaal dit vastge steld zijnde viel te beantwoorden, was, welke kapitale schepen dan moe ten worden gebouwd. Ten aanzien van het kaliber van het te voeren geschut is de minister van Defensie van oordeel, dat het doorbo- i rings-vermogen, ook op groote gevechts- I afstanden zoodanig moet zijn, dat met enkele treffers een zware kruiser van f het gangbare type (10.000 ton water- I verplaatsing), buiten gevecht wordt ge- steld. Het aantal kanonnen moet zoo gekozen worden, dat snel inschieten onder practijkomstandigheden gewaar borgd is. Mitsdien werd als eisch voor de artillerie vastgesteld: een batterij van 9 kanonnen van 28 c.m. Verwachting tot den avond van 2 Aprs Wind: krachtig tot matig, aan de kust tijdelijk stormachtig, Zuidelijk tot Zuid westelijk, zwaarbewolkt tot betrokken lucht, eenige regen; iets zachter des nachts, kouder overdag. - |OT-' S' 3# 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9