c o I NEDERLANDSCH-INDIE LUCHTVAART HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2 HET K.L.M. MAAKT AANSLUITING OP CLIPPERDIENST GOUDEN JUBILEUM VAN HET KORPS MARECHAUSSEE met SANATOGEN' NEDERLANDSCH CLEARING INSTITUUT ’M De Staat van Beleg rassenhaat” „In Nederland geen Prins Bernhard te Rotterdam IJmuider visschersschepen naar zee Arbeid door vreemdelingen Het ontwerp-Winstbelasting Verjaag die slapte bh i gnin zenuwen DE GEMEENTE BATAVIA BESTAAT 35 JAAR De opening van de luchtlijn AmsterdamLissabon.. Hel vertrek van het eerste vliegtuig „Xenia”. De lijn naar Lissabon geopend van Uw i „Tegenwoordig heb ik weer dat pret tige gevoel van onvermoeibaarheid, en zenuwstoornissen, die schadelik op den bloedsomloop werken, zyn sedert het gebruik van Sanatogen uitgebleven”, schrijft een bekend kansel redenaar uit N. Holland. fil r Meer dan 25.000 doktoren spreken eveneens I hun lof uit over Sanatogen en bevelen het aan j als middel ter versterking van Uw zenuwen. INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEID OP HET KERKHOF PEUTJOET STAND DER CLEARINGEN MET DUITSCHLAND PER 31 MAART 1940 Eerste „Contact”-congres r den en Openbare vergadering in de hoofdstad het heer 271.900 Bouwkundig ingenieurs. Te Rotterdam is de jaarvergadering gehouden van de afd. bouwkundig in genieurs der vereeniging van Delftsche ingenieurs onder leiding van den voor zitter ir. J. F. van Hoytema. Besloten werd het aantal bestuursleden uit te breiden tot zeven. Hierop werden dt heeren ir. G. Friedhoff uit Haarlem en ir. N. J. Kruizinga uit Rijswijk in het bestuur gekozen. Het gezelschap heeft in de middaguren een excursie naar de tunnelwerken gemaakt. ter tus- 915.700 ƒ7.487.900 8.675.500 66.766.600 De viering in Koetaradja, Batavia Bandoeng. DE LANDVOOGD NAAR OOST-JAVA. SOERABAJA, 2 April. (Aneta). In den loop van de volgende maand kan het bezoek van den Gouvemeur-Generaal aan Soerabaja worden tegemoet gezien. De reis over Oost-Java zal vermoedelijk te Bodjonegoro beginnen. Aneta vernam bij informatie te Bui tenzorg, dat hiervan geen officieele be vestiging kan worden gegeven. tenslotte de verschrikkingen, waaraan de Joden in Duitschland onderworpen zijn Deze oorlog is de strijd tegen Christendom en het humanisme: Ook in ons land wordt deze strijd gestre den. Wij moeten niet al te zeer ver trouwen op onzen volksaard. Onze taak ligt in het streven naar bewustwording van staatkundige en geestelijke vrij heden, welke wij noodig hebben. De viering in Atjeh. KOETARADJA, 2 April. (Aneta.) Gisteravond werd ten huize van kolo nel G. F. V. Gosenson, militaire com mandant van Atjeh en Onderhoorighe- den, een grootsche receptie gehouden door den Legercommandant. In de ge ïllumineerde woning en tuin van kolo nel Gosenson heerschte een enorme drukte. Ook de woning van majoor A. Doup, commandant van het korps marechaus see, was geïllumineerd. Na afloop van de receptie trok men naar de Atjeh-club, waar de Legercom mandant eveneens tegenwoordig was. Ook hier was het bezoek zeer druk. Het tweede punt betreft de bepaling, dat binnen drie maanden na het in werking treden der wet aangifte moet worden gedaan van het zuivere vermo gen der vennootschap. In het voorloo- pig verslag is ook hiertegen, o.i. zeer terecht, door vele leden bezwaar ge maakt Het huidige postverkeer is zoo tijd- roovend, dat van een behoorlijk over leg met overzeesche landen binnen drie maanden geen sprake kan zijn. Weliswaar kan de inspecteur hier bedoelden termijn op verzoek ver lengen, doch ongetwijfeld verdient het verre de voorkeur een recht daarop in de wet vast te leggen. Tenslotte merkt adr. op. dat de ver eeniging de belangen behartigt van in het buitenland werkende Nederland- sche hypotheekbanken; deze instellin gen hebben thans nog voor ongeveer f90.000.000 Nederlandsch kapitaal aan belegde gelden in het buitenland uit staan. Gewijzigde bepalingen. Wijziging is gebracht in het Kon. besluit tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen. De strekking van deze nieuwe bepa ling is, dat het voortaan ook in het bedrijf van handelsagent verboden is arbeid door vreemdelingen te doen ver richten zonder vergunning. Ten aan zien van dezen arbeid was een uitzon dering opgenomen in het K. B. van 22 Februari j.l„ welke uitzondering thans is komen te vervallen. DE REORGANISATIE VAN REDJANG LEBONG. BANDOENG, 2 April. (Aneta). Naar aanleiding van de critiek, welke in de Nederlandsche pers verscheen in ver band met de vergadering, waarin tot reorganisatie van het kapitaal van Red- jang Lebong werd besloten, deelde de heer Vollgraff mede, dat de reorgani satie reeds was geannonceerd in het jaarverslag dat verscheen in April 1939- De aandeelhoudersvergadering van 30 Maart j.l. werd bijeengeroepen, na dat op 15 Maart in vijf bladen op Java annonces waren opgenomen, waarin de agenda werd vermeld. DE MOLUKSCHE KERK. AMBOINA, 1 April. (Aneta). In ver band met de komst van den kerkvisita- tor ds. Keers, die spoedig alhier zal aankomen, sprak een openbare verga dering van de „Persatoean Masehi Ma- loeka” in een motie den wensch uit, tot wijziging van de kerkorde door de Sy node van de Moluksche kerk, terwijl verder wenschen werden geuit, in ver band met de vaststelling, der begroe ting. FEESTELIJKHEDEN OP KLEIN! SCHAAL. BATAVIA, 2 April. (Aneta). Of schoon het 35-jarig bestaan van de ge meente Batavia niet officieel wordt her dacht, is deze gebeurtenis toch niet ge- heel onopgemerkt voorbijgegaan. In het gebouw van de brandweerka zerne-werd een bijeenkomst gehouden, waartoe alle leden van den gemeente raad en de ambtenaren der gemeente waren uitgenoodigd. Op het achtererf werden Inlandsche volksspelen gehou den en werd een wajang vertoond, ter wijl voor de Europeesche ambtenaren gelegenheid was tot dansen. Bij den aanvang van dit feest sprak de waarnemend burgemeester, de heer I A. van Tijn, daar de burgemeester wa 1 gens ziekte niet aanwezig was, een opè- I ningswoord. waarbij hij speciaal hulde bracht aan het personeel, dat 25 jaar of langer in dienst van de gemeente is. Zonder ceremonieel of formaliteiten is hedenmorgen te acht uur voor de eerste maal een KL.M.-vliegtuig van Schiphol vertrokken ter ope ning van den nieuwen postdienst tusschen Amsterdam en Lissabon. De oorlogsomstandigheden, welke tot een zoo groote inkrimping van het be staande luchtnet hebben geleid, kunnen niet verhinderen, dat de K.L.M. nieuwe wegen blijft zoeken, en de groote betee- kenis van de thans geopende lijn be staat niet uitsluitend in de snelle ver binding, welke men thans met dit ge deelte van Zuid-Europa heeft verkre gen, maar vooral in de aansluiting, welke tot stand is gebracht met de Amerikaansche Clipper diensten, over den Atlantischen Oceaan. Officieele mededeel in gen omtrent de „Proitinus” blijven uit. Van de IJmuider stoomtrawlers zijn er vanmorgen twee naar zee vertrok ken, n.l. de „Maria Elisabeth”, IJm. 114, welk schip de eerste reis maakt na het uitbreken van den oorlog, en de „Jenny Elza”, IJm. 88, beiden van de reederij De Marezaten, van welke gisteren de „Condor”, IJm. 72, vertrok. Van de grootste reederij, de Vem, is nog geen enkel schip vertrokken. Omtrent de „Protinus”, IJm. 85, is nog steeds niets officieels bij de ree derij binnengekomen. tief dienende militairen, zoomede tal rijke gepensionneerde marechaussees van allerlei rangen. Deze oud-strijders namen ook deel aan den stadsmarsch, waarbij men zich, voorafgegaan door de regiments- muziek, begaf naar het Atjeh-monu- ment in het Wilhelmina-plantsoen, waar een krans werd gelegd door een deputatie van vier marechaussees, ver tegenwoordigend alle landaarden. Vervolgens werd een rijsttafel gege ven in de militaire spcieteit, waarbij de oud-majoor Rhemrev een redevoering hield en kolonel Schilling aan het slot de dagorder voorlas van den Leger commandant. Het watergebied van IJmuiden. In de verordening voor het in staat van beleg verklaarde watergebied van IJmuiden is een wijziging gebracht. Waar in deze verordening of in een krachtens deze verordening af te geven vergunning wordt gesproken van „vei lige vaargeulen”, worden daarmede be doeld een of meer der hieronder om schreven gedeelten van het waterge bied: een strook gevormd door twee lijnen evenwijdig aan de lichtenlijn op een afstand van een halve mijl daarvan, beginnende bij de pierhoofden en ein digende bij de grens van het waterge bied; een strook ten Noorden en Zuiden van de haven van IJmuiden ter breedte van 1000 m„ Westwaarts gerekend van de laagwaterlijn af; een strook langs de buitenzijden der hoofden van de haven van IJmuiden ter breedte van 300 m„ welke boven bedoelde vaargeulen verbindt; het betonde vaarwater en de kana len in de bovenbedoelde strook ten Noorden en ten Zuiden van IJmuiden; een buitenstrook van het territoriale zeegebied aan de Westzijde van de rechte lijn getrokken van de punten 52 gr. 32’ N—4 gr. 32’7 O. en 52 gr. 25’ N—4 gr. 29’5 O. VERBETERING IN POSTVERBIN DING MET VEREEN1GDE STATEN. Groote parade. Vanmorgen werd een indrukwekken de parade gehouden, waarbij de Le gercommandant luit.—generaal G. J. G. J. Berenschot en kolonel Gosenson redevoeringen hielden in het Neder landsch en in het Maleisch. De belang stelling hiervoor was enorm. Tijdens de parade scheerden een drietal vlieg tuigen, twee van het leger en een van de marine, als het ware over het ter rein en de tribune. Na afloop van de parade bevestigde de heer Mussenbroek, president van de Atjehsche Handelsvereeniging, een krans aan het vaandel van het Korps marechaussee, waarbij hij een toe spraak hield. Bezoek aan cursussen van O. en O. Gistermiddag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan het gebouw der Economische Hoogeschool te Rotterdam, om zich op de hoogte te stellen van het werk van O. en O. al daar. De groote zaal was om half twee al gevuld met militairen, die voor het meerendeel de cursussen in het kader van O. en O. volgen. Een militair or kestje hield er de stemming in. Bij tweeën arriveerde de Prins. Bij zijn komst speelde het orkest het Wilhel mus, dat staande door de aanwezigen werd meegezongen. Met Z.K.H. kwa men verscheidene militaire autoris teiten en leden van het plaatselijk co mité voor O. en O. mede. 62.5 1 5.500 62.515.500 66.7 66.600 4.251100 “‘-rr De plechtigheid op het kerkhof Peutjoet, waar zoovele gevallen Atjeh-strijders rusten, was zeer indrukwekkend. De geweren wer den gepresenteerd, en terwijl de trommen zwaar roffelden, bracht het marechaussee-vaandel een eeresaluut aan de gevallenen. Hierna klonk koraalmuziek. De Legercommandant hield een in drukwekkende redevoering, waar na hij een krans legde op het marechaussee-monument, dat op Peutjoet is opgericht. De poort van het kerkhof Peut joet was rouwomfloerst, waarvoor groote schalen stonden opgesteld, waaruit vlammen hoog oplaaiden. Deze plechtigheid was onvergete lijk en indrukwekkend. Vervolgens werd nog gesproken door een Amboineeschen godsdienstleeraar, alsmede door den heer Cremer, als vertegenwoordiger van de D.P.V. en de A.V.R.O.S., die namens de planters eveneens een krans legde. I SANATOGEN Hel zenuwsterkende voedsel w Aanbesteding Ned. Herv. Stichting voor Geestes- en Zenuwzieken te Leidschendam Gistermorgen werd in het restaurant „Vronesteijn” te Voorburg namens de Nederduitsch Hervormde Stichting voor Geestes- en Zenuwzieken, aanbesteed de bouw van een gesticht te Leid schendam. Er waren 69 biljetten inge leverd. De hoogste inschrijver voor den geheelen bouw was de firma A. J. Hart man, uit den Haag voor 1.237.000 en de laagste G. J. Evers uit Bloemendaal voor 1.044.700 Apart voor het schil derwerk de firma Langeveld uit den Haag voor 90.000 en de firma Vorster uit Zeist voor ƒ49.800. EUROPEESCHE INBREKER VEROORDEELD. BATAVIA, 2 April. Raad van justitie veroordeelde Europeeschen inbreker M. Ch. R tot drie jaar gevangenisstraf, met af trek van den tijd doorgebracht in pre- ventieve hechtenis. De eisch was vier jaar. Parmentier met de „Xema” vertrokken. De eerste vlucht wordt gemaakt met het Douglas D.C. 3 toestel „Xema”, be stuurd door de gezagvoerders Parmen tier en van Balkom. Gezien de verbo den zónes in en rondom de oorlogvoe rende landen, wordt geheel overzee ge vlogen tot Oporto, de eerste landings plaats. Het is een traject, van 1850 k.m. langer dan het langste ononderbroken traject op de Indië-route. waarbij men dan nog het voordeel heeft, dat men zoo noodig tusschenlandingsterreinen kan aandoen. De actie-radius van de D.C. 3 is ech ter groot genoeg om een der gel ijk tra ject zonder tusschenlanding te kunnen vliegen, al zal men waarschijnlijk op dezen afstand al te zware belasting wil len vermijden om eenige brandstof-re serve te kunnen meenemen. De „Xema” had vanmorgen 47 k.g. lading en 153 k.g oost aan boord, waar van 6 k.g. voor Oporto en het over- groote deel van de rest voor Amerika. De machine zal te 3.40 uur n.m. te Oporto aankomen, waar men ongeveer een uur blijft, alvorens de reis wordt voort gezet naar Lissabon, waar men te 5.40 uur zal aankomen. Zooals men weet, bevindt zich reeds genomen tijd te Lissabon de Douslas D C. 2 „Edelvalk” met eezasvoerder Brinkhuis, die bet toestel indertijd heeft overgevlogen en nu afwacht, welke be stemming men het zal geven, zoodat zich vanavond voor de eerste maal twee K L.M.-vliegtuigen op het vliegveld van Lissabon zullen bevinden. Ook is reeds eenigen tiid een aantal leden van den staf der KL M in Lissabon gevestigd onder leiding van den heer H Steens- ma. eveneens in afwachting van de ver dere ontwikkelingsmogelijkheden, welke hier voor de K.L.M. liggen. De nieuwe dienst wordt geheel in aansluiting op de Clipnerdiensten twee maal per week in beide richtingen ge vlogen, n.l. van Amsterdam uit op Dins dag en Zaterdag, van Lissabon uit op Vrijdag en Maandag. Met de tweede machine vertrekt Za terdagochtend van Schiphol van Bal kom, die Vrijdag met de „Xema” terug komt, en die op zijn tweede reis verge zeld zal zijn van Steinbeck. Dagorder ,van den Leger, commandant. BATAVIA, 2 April. (Aneta.) De dagorder van den Legercommandant ter gelegenheid van het jubileum van het Korps marechaussees luidt als volgt: Voorloopig is deze aansluiting nog slechts van beteekenis voor het postver voer, want op het oogenblik is de nieuwe K.L.M.-lijn nog niet voor passa giers opengesteld. Maar reeds alleen als postlijn is het belang reeds buitenge woon groot, wanneer men in oogen- schouw neemt, dat sedert het uitbraken van den oorlog de luchtpost uit Neder land, die per Clipper vervoerd werd, acht dagen na verzending New York bereikte, terwijl deze tijdsduur thans is teruggebracht op 2J dag. Hoewel de opening van den nieuwen dienst zonder eenige plechtigheid ge schiedde, was toch, met den heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., en den heer D. J. de Vries, chef van de af- deeling handel, de directeur-generaal der P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, op Schiphol aanwezig. Hare Majesteit de Koningin heeft het behaagd mij op te dragen aan het Korps marechaussees in Atjeh en Onderhoorigheden ter gelegen heid van zijn 50-jarig bestaan, Hoogstderzelver gelukwenschen over te brengen. Mij te mogen kwijten van deze opdracht vervult mij met erkente lijkheid en met vreugde. Erkentelijk en verheugd zult gij allen zijn opnieuw te ervaren, dat onze geëerbiedigde Vorstin met Hare gedachten bij u is, ook en vooral in de huidige, voor het Rijk zoo moeilijke, omstandighe den. (Aneta). de» H- De viering in Batavia. BATAVIA, 2 April. (Aneta.) Ook in de hoofdstad van Nèd.-Indië werd het jubileum van het Korps Marechaussee herdacht. In de militaire sociëteit werd een reunie gehouden van oud-marechaus- sees, waar een gemeenschappelijke rijsttafel werd gebruikt. Ongeveer 200 oud-marechaussees, onder wie een kolonel, twee luit-kolo- nels, verscheidene subalterne officie ren, onderofficieren en andere nog ac- De medewerking der burgerij. Res. luitenant-kolonel W. baron van Ittersum sprak een inleidend woord, waarin hij eraan herinnerde, dat de Prins het eerevoorzitterschap van den Centralen Raad van O. en O. heeft wil len aanvaarden. De kwestie van ontwikkeling en ont spanning is niet alleen een militaire, maar ook een nationale zaak. De man nen in den militairen dienst moeten niet alleen behoed worden voor den duivel der ledigheid, maar er moet te vens voor gewaakt worden, dat zij rij ker ahn technische ervaring te zijner tijd in de maatschappij terug kunnen keeren. In den luchtverdedigingskring Rot terdam’s-Gravenhage waren de moei lijkheden bij de organisatie van het O. en O.-werk zeer groot als gevolg van de verspreidheid der verschillende on derdeden. Zeer lastig was het o.a. de geschikte leergelegenheden te krijgen ook het financieele gedeelte van het werk baarde vaak zorgen. Wat dan ook bereikt is zou niet mogelijk geweest zijn zonder den steun van een aantal vooraanstaande Rotterdammers, die hart en beurs openden. Met waardee- ring getuigde spr. van hetgeen de hoofdcommissaris van politie, mr. Ent- hoven en wethouder de Groot hebben gedaan om het gewenschte contact te bewerkstelligen. Spr. memoreerde ook de hulp van de talrijke subcomité’s, en het ontwikkelingswerk, in het bij zonder het comité-1939 onder voorzit terschap van mr. K. P. v. d. Mandele. De bedoeling was gistermiddag een indruk te geven van wat er op het ge bied van O. en O. te Rotterdam gedaan wordt. Spr. dankte tenslotte den rector- magnificus, prof. Bouman, en mr. Jacq. Dutilh voor de tot dat doel beschik- imargestelde collegezaal van de Econo mische Hoogeschool. Stortinge: in Nederland (vanaf 1 Jan 1939) 75.442.100 welk bedrag dient te worden verminderd met a Achterstallige vorderingen b Rentedienst Dawes- en Youngleening. Oostenrijksche Staatsieening en Stillhalte, Rentetransfer Vrije rekening Rijksbank Demonstraties. Na deze inleiding werd terstond een aanvang gemaakt met het afwerken van een drietal cursussen, welke elk tien minuten duurden. De eerste cur- gus had betrekking op de midden- standsontwikkeling en werd geleid door sergeant Stam. Hierop volgde een technische les onder leiding van lui tenant Dellaert, gevolgd door eenige demonstraties op het gebied van E.H.- B.O. onder leiding van dr. Polak. De in de zaal aanwezige militairen hebben na afloop van een en ander eenige liederen gezongen, begeleid door het orkestje. Tenslotte bezichtigde de Prins de in het gebouw ingerichte huisvlijttentoonstelling, waarna Hij, onder gejuich van het publiek, per auto naast Soestdijk is teruggekeerd. De stichting tot verdediging van de cultureele en maatschappelijke rechten der Joden hield gisteravond onder de leuze „in Nederland geen rassenhaat” een groote openbare vergadering in gebouw „Bellevue” te Amsterdam. Dr. A. van Duinkerken was de eerste spreker. Hij legde er den nadruk op, dat een groot deel van de Katholieken met het streven van deze vereeniging sympathiseert. Dat de Katholieken thans met de Joden samengaan komt voort uit het Christelijk evangelisch liefdebeginsel, uit welbegrepen historisch besef, en uit onderlinge eerbied van mensch tot mensch, van groep tot groep. De heer Maurits Dekker zette ver volgens het doel van de stichting uit een. Na de pauze sprak dr. Menno Braak. Hij maakte onderscheid schen het Jodenprobleem en het pro bleem van anti-semietisme. De heer Vorrink schetste Wenschen van de in het buitenland f werkende Nederlandsche I hypotheekbanken. Het bestuur van de Vereeniging van directeuren van in het buitenland wer kende Nederlandsche hypotheekbanken heeft zich met een adres tot de Twee de Kamer gewend naar aanleiding van het wetsontwerp tot heffing van een winstbelasting. Erkennende, dat de thans heerschen- de omstandigheden helaas de noodzake lijkheid met zich brengen om nieuwe belastingbronnen aan te boren, meent het bestuur toch, dat het ontwerp „winstbelasting 1940”, zooals het thans is geredigeerd, althans voor de in het buitenland werkende hypotheekbanken zeer ernstige bezwaren met zich kan brengen, welke tot grove onbillijkhe den zouden kunnen leiden. Wij missen aldus adressant in het wetsontwerp wel zeer de gedachte „continuïteit van bedrijven”, een be grip, waarvan de bedrijfseconomie is doordrongen. Zich tevens refereerend aan het tot de Kamer gericht adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, betoogt adressant, dat zijn eerste bezwaar zich richt tegen de be paling, waarin de termijn, gedurende welken oude verliezen mogen worden verrekend, vastgesteld is op slechts drie jaren. Bedoelde verhezen komen in de ba lansen tot uitdrukking. De chaotische monetaire toestanden maken het echter thans onmogelijk te zeggen, of zij ten slotte grooter of kleiner zullen blijken I te zijn dan nu moet worden aangeno- 1 men. Daarom dan ook hebben de best'1 ren die verliezen veelal niet afgeboe’- on de kanitaal-rekening. doch ze on d winst- en verliesrekening laten staa*' waarbij dan het verliessaldo dier reke- i ning meestal het bedrag der kapitaal rekeningen verre overtreft. I Zoodat een bedrag van ter beschikking Is ter betaling aan exporteurs Stortingen in Duitschland (vanaf 1 Jan 19391 nieuwe vorderingen (d. w. z., het totaal bedrag, dat het Nederlandsche Clearing Instituut ■■>r exporteur* heeft te betalen) In Nederland dient dus uit hoofde van stortingen in Duitschland te worden uitbetaald waarvoor blijkens bovenstaande opgave aanwezig is, door stortingen hier te lande zoodat het overschot thans bedraagt Een honderdtal gymnasiasten, H.B.S.- ers, eerste en tweede jaars studenten uit verschillende plaatsen in Nederland, hadden zich Zaterdag naar Arnhem be geven, waar in de Jeugdherberg „Alte- veer” het eerste congres werd gehou den van abonné’s en correspondenten van het maandblad voor de jeugd „Con tact”. In de versierde conversatiezaal vond des middags allereerst de kennismaking plaats en na een gezamenlijken brood maaltijd werd het congres officieel ge opend door leider J. H. Wijnberg, uit Amsterdam, die een enkel woord van dank bracht aan den heer P. J. G. Huincks, hoofdleider, voor zijn initiatief tot het houden van dit congres. De heer Huincks, daarop het woord nemend, behandelde' het onderwerp: „De jeugd en deze tijd”. Na declamatie door Finet Dieko uit Enschede, besprak hoofdcerrespondent J. Bartels uit de residentie „Federatief Europa”. Na een vrijen Zondagmorgen (voor kerkbezoek, wandelingen enz.) en na gezamenlijk een warmen maaltijd ge nuttigd te hebben, werden des middags de besprekingen voortgezet onder lei ding \an den heer Wijnberg. lAlvorens tot het debat over te gaan werd dr. C. P. Gunning, rector van het Amsterdamsche Lyceum, welkom ge- heeten. De heer Gunning vertoeft in de jeugdherberg „Wolkenland” met een groep leerlingen, die onder zijn leiding voor hun eindexamen werken. Na het debat richtte dr. Gunning een kort woörd tot de congressisten en roemde het congres, waarop de jeugd zich uitsprak: kort, zakelijk, ernstig. In de pauze bracht de groep Nijme gen van „Contact” guitaar- en viool spel en ook des avonds werd nog mu ziek gemaakt. In zijn sluitingswoord kon de Huincks met voldoening op het welsla gen van de congresdagen wijzen. BANDOENG, 2 April. (Aneta.) Het jubileum van het Korps Marechaussee werd hier ter stede gevierd met een marsch door het centrum van de stad, waaraan 300 personen deelnamen. Met muziek trok men naar het monument voor pastoor Verbraak, waar de ridder M.W.O. 3e en 4e klasse J C. Heynen een redevoering hield, waarin hij o.a. dank bracht aan pastoor Verbraak voor hetgeen deze in zijn Atjeh-jaren voor den soldaat in het algemeen en voor den marechaussee in het bijzonder heeft gedaan. De heer Heynen legde hierna een krans bij het monument, waarna de muziek speelde „Ik had een wapen broeder”. Vervolgens ging men naar de mili taire sociëteit, waar een dronk werd gewijd aan het jubileerende korps. Vanavond is er réunie en een diner voor de officieren in Grand Hotel Preanger. Een deputatie legde vanmorgen nog kransen op de graven van Dersjant en Zentgraaff en bij het standbeeld van Engelbert van Bevervoorde.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10