KUNST EN LETTEREN SPORT Geneesmiddel D H D. I HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAGINA 3. ELSE RIJKENS ILSE MEUDTNER TANNHaUSER TENTOONSTELLING F. SLËBE CENTRAAL TOONEEL I lil dammen. HET BLIJFT SPANNEN OM DEN NATIONALEN TITEL VEB-EENIGIXGEN Schilderij van F. Slebe ONDERWIJS EN KERK Scène uit TEGEN HUIDAANDOENINGEN HAAGSCH STUDENTEN TOONEEL JAARFEEST SCHOOL AUCUBASTRAAT. ORKESTVEREENIGING „DE OUDE JAGERBAND” Chronique Scandaleuse” bij het Centraal TooneeL Mary Dresselhuys en Gees Laseur. Liederenavond in Diligentia KC' W' v Br. 1—1 WATERPOLO. ROEIEN KUNSTZAAL BENNEWITZ. OLYMPISCHE SPELEN. NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND De heer C. S. Roem voorzitter 7 6 6 7 6 7 6 7 6 6 3 3 2 1 2 2 1 1 0 0 DE SCHILDER A. H. KONING 80 JAAR De kunstschilder A. H. Koning wordt heden 80 jaar. Hij kreeg zijn opleiding aan de Rijksacademie te Amsterdam en studeerde verder in Frankrijk. Hij werkte te Dordrecht, Ede en hier ter stede. Het museum Mesdag bezit enkele zijner wer ken. 1 1 0 0 1 2 1 2 2 5 9 8 8 8 7 7 6 6 4 1 van de M. B. de Jong W. C. v. Rooij G. Woudenberg G. J. Bijlsma R. v. d. Klift p. v. Oosten C. B. Meijer J v. d. Harst M Molenkamp R A. Posthuma VEREENIGING „DIE HAGHE”. Voor de leden van de vereeniging „Die Haghe” zal dr. G. Stuiveling uit Hilver sum in Pulchri Studio, op Maandagavond 8 April, spreken over „Carel Vosmaer op de grens van twee tijdperken”. D.D.b. xulvert de porlta. doet de jeuk bedaren, ver- Irlrcht en sterkt de huld- weefsels. Flacons 75 ct. I. 1.50 en f. 2.50. In de gisteren te Amsterdam gehouden zeer druk bezochte jaarvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond is ter vervulling van de vacature van den heer J. Hamburger tot voorzitter van d,en bond gekozen de heer C. S. Roem, directeur der N.V. Filmfabriek Profilti, alhier. De heer Roem heeft deze benoeming in beraad gehouden. gen, een causerie houden over: „De voor bereiding, het kweeken en grootbrengen van jongbroed van tropische visschen”. Op verzoek van vele aquariumhouders 'zal spr. ook het infusievraagstuk, van zoo'n groot belang bij het grootbrengen van de pasgeboren vischjes, behandelen. MAX GUMBEL-SEILING. Naar aanleiding van den op morgen in Diligentia te houden Zwitserschen dichter-avond door den bekenden kunste naar Max Gümbel-Seiling, schrijft men ons Een boeiende vormkracht kenschetst de dichtkunst van den Zwitserschen dich ter Conrad Ferdinand Meijer. Hij schildert vanuit de hoogte van een zeer gevoelige en rijpe ziel het gebeuren in de natuur krachten, in de legende en in de geschie denis. Hij is een dichter van den meest aanschouwelijken, plastieken stijl van het woord. Het programma van den Recitatie- avond begint met lyrische gedichten van een persoonlijk karakter en gaat over naar een reeks van boven-persoonlijke gedichten. Hierop verrijzen subliem aan gevoelde tafereelen uit epische' verhalen. Het middelste gedeelte bevat gedichten zich afspelend rondom Michel Angelo, Wiens werken den klaren objectieven stijl van Meyers woordkunst hebben bepaald. Enkele karakteristieke balladen besluiten den avond. TOONEELVEREENIGING „ONTWAAKT”. Voor een goed bezette zaal van Musica, Delftschelaan, gaf de Tooneelvereeniging „Ontwaakt” een feestavond. In zijn korte inleiding heette de voor zitter, de heer Th. de Bazel, in het bijzon der welkom het bestuur van den A.N.D.T. en afgevaardigden van zustervereeni- gingen. Het programma werd geopend met mu ziek van het Hofstad Ensemble onder leiding van den heer P. J. van Gent, waar na het doek vaneen ging en voor het voet licht werd gebracht het spel van moraal in vier bedrijven „Het Zedelijk Bewust zijn” door Albert van Waasdijk. Met de opvoering van dit stuk maakte „Ontwaakt” zonder twijfel een goede beurt. Het grootste aandeel in het succes van deze opvoering hadden de hoofdrollen vertolkers de dames Westenberg, Hansler en Groos en de heeren Th. de Bazel, J. Rietbergen en Hogetoren, terwijl de bij rollen verdienstelijk door de dames Schul ler, Remmerswaal en Barneveld en de heeren de Jong en Rietbergen werden ver tolkt. De regie was bij den heer Joop van Donk in goede handen. Resumeerende een opvoering, die den aanwezigen een allergenoeglijksten avond heeft bezorgd en welke het bewijs heeft geleverd, dat „Ontwaakt” over uitstekende krachten beschikt. Een geanimeerd bal onder leiding van den heer L. Schuller bij de muziek van het Hofstad Ensemble besloot den avond. VOLKSUNIVERSITEIT Dr. J. H. Kernkamp, wetenschappelijk assistent le klasse Koninklijke Biblio theek, alhier, zal op Donderdag 4 April, des avonds kwart over 8, een voordracht houden over het onderwerp „Wat lazen onze voorouders in de gouden eeuw?” (Grepen uit de geschiedenis van den 17en eeuwschen boekhandel). De voordracht, welke wordt toegelicht met lichtbeelden, heeft plaats in het Gebouw van de Volks universiteit, Laan van Meerdervoort 49. De Bond voor Internatio nale Vriendschap geeft Zaterdag 6 April in Pulchri Studio een feestavond met bal na. Het Haagsch Studenten Tooneel organi seert Zaterdagavond 6 April een tooneel- avond in gebouw Excelsior aan de Zee straat. Opgevoerd wordt „Lazarus en de Rijke” van Henri Bruning. Na afloop is er bal onder leiding van de „Romancers”. Afgevaardigden der „General Presbyterian Alliance” naar Nederland. Twee afgevaardigden der „Generaal Presbyterian Alliance”, welk lichaam zijn zetel heeft te Edingburgh, zullen 5 April ons land komen bezoeken. Met het oog op de wenschelijkheid om het contact tusschen de bij deze Alliance aangeslo ten kerken, speciaal in deze tijden, te versterken, heeft het bestuur daarvan be sloten naar verschillende landen een paar afgevaardigden te zenden, voor het hou den van besprekingen en versterking der vriendschappelijke betrekkingen. Hier te lande worden als zoodanig ver wacht: prof. G. D. Henderson uit Aber deen en Rev. W. J. Baxter uit Glasgow. Zij zullen ongeveer twee weken hier ver toeven. De heeren zullen hier vooral de univer siteitssteden bezoeken, om met professo ren en studenten in contact te komen. EXAMENS Universiteit teLeiden. Cand. ex. Indisch recht mej. E. S. Jon ker, Leiden en de heer S. Nyenbandring de Boer, te ’s-Hertogenbosch. TIEN LANDEN WILLEN NAAR HELSINKI. United Press meldt ons uit Brussel: Bail- let Latour, de voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, heeft medege deeld, dat slechts ongeveer tien Europee- sche landen bevestigend hebben geant woord op zijn vraag, of zij zouden deelne men aan dit jaar mogelijkerwijs te houden Olympische Spelen. Alle antwoorden van overzee waren negatief, slechts die van Japan en de Vereenigde Staten waren aar zelend. Hij deelde voorts nog mede, dat hij alle antwoorden aan het Finsche Olym pische Comité had doorgegeven, welks for- meele beslissing over het al of niet hou den van de Olympische Spelen hij spoedig verwachtte te ontvangen. Wat betreft den wensch der Finsche sportslieden, dat Finland de Olympische Spelen in 1944 zou organiseeren in geval Finland dit jaar van de organisatie zou afzien, zeide Baillet Latour: „Het inter nationale comité heeft besloten de organi satie der Olympische Spelen voor 1944 aan Engeland over te laten”. BONTE AVOND K.L.M.-VEREENIGING Het Haagsche K.L.M.-personeel beschikt over een opgewekt vereenigingsleven, dat eens per jaar culmineert in den gebruike- lijken feestavond. De jaarlijksche feestavond vond ditmaal Zaterdag plaats in Excelsior, waar een groot aantal K.L.M.’ers bijeen is gekomen om het bijeenzijn op opgewekte wijze te vieren. De voorzitter, generaal-tit. W. G. van Hoogenhuyzé, heette in het begin van den avond de aanwezigen welkom, zich daarbij afzonderlijk richtend tot den di recteur der K.L.M. A. Plesman, en familie. Spr. uitte voorts zijn vreugde over de aanwezigheid der vele gemobiliseerde K. L.M.-employé’s en van hen, die op het oogenblik buiten het K. L. M.-verband werkzaam zijn. De wil om het contact te bewaren bewijst den goeden geest. Een aardig programma, geheel samenge steld en uitgevoerd door eigen krachten, werd vervolgens ten beste gegeven. Ge heel in stijl was het openingsnummer door de K.L.M. girls, die dansen en zongen op het populaire refrein ,,’t Zit in de lucht”. Geestig was „Modern sprookje” met het origineele kolendécors en het groote dé cors geïnspireerd op de kindervlucht van de „Reiger" naar Nederlandsch-Indië. Succes hadden ook de vestzak-drama’s, welke vlot en met den juisten nadruk op de pointe ten tooneele werden gebracht. „De man met de roode hoed” werd met zwier voorgedragen, evenals het „Vers, dat als een nachtkaars uitgaat”. De conferen ce was bij den heer J. van Alphen in ver trouwde handen. Op verdienstelijke wijze reeg hij de nummers aan een tot het sma kelijke geheel. Na de pauze stond nog op het program ma een blijspel „Het Slippertje”, door P. J. Dorrenboom, aan welks opvoering veel pleizier werd beleefd. Met veel animo werd daarna aan het bal begonnen, dat door verscheidene attracties en niet het minst door de uitstekende mu ziek van „The swing Papas” een allerge zelligst verloop had. Voor een uitverkocht „Excelsior” hield Donderdagavond j.l. de school Aucuba- straat haar jaarfeest. Ingeleid door den leerling P. Lieshout, sprak het hoofd der school een geestige openingsrede uit. Hij vermeldde o.a., dat 't geheele pro gramma weer zooals elk jaar, door de leer lingen van de school verzorgd zou worden. Men bleek over 'n ruime keuze van artisten te beschikken op verschillend gebied. Het schoolorkest onder leiding van den leeraar den heer A. Schaap, speelde eenige klassieke nummers, welke hartelijk toege juicht werden. Daarna een geheel ander genre: „The Hot-Swingers”, die verschil lende jazznummers zongen, die eveneens veel succes hadden. Vrije oefeningen werden uitgevoerd door meisjesleerlingen onder leiding van mevr. Takken. Deze meisjes gaven later nog als „Aucuba Girls” een aardig dans- nummer ten beste, dat opviel door correcte afwerking en costuums. Imitaties van Willy Derby, Maurice Che valier, Speenhoff en Charly Chaplin oogst ten groot succes. Vooral de kleine Chaplin was geestig en werd langdurig toege juicht. Na een Hawaiian-nummer, dat een aar dig effect maakte, werd het blijspel „Bui ten Werken” opgevoerd, dat onder regie van den heer Sormers met veel animo ge speeld werd. Het vlot gegeven programma eindigde met een bal, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd, op muziek van „The Cubano’s”. Veel te vlug was het twaalf uur; de Aucuba’ers gingen tevreden naar huis. HET KWEEKEN VAN TROPISCHE VISSCHEN. De aquarium- en terrariumvereeniging „De Natuurvriend” organiseert a.s. Dorf- derdagavond 4 April, in gebouw „Unitas”, Prinsestraat 44, een lezing met licht beelden. De heer H. Dirkzwager uit Utrecht zal aan de hand van een groot aantal fraaie lantaarnplaatsjes uit de bibliotheek van den Ned. Bond van Aquariumvereenigin- NEDERLANDSCHE MIZRACHIE. Zondagavond heeft de Nederlandsche Mizrachie, afdeeling den Haag in hotel „du Passage” een zeer druk bezochten pro- paganda-avond gehouden, waarbij vooral de mizrachistisch-zionistisch rijpere jeugd sterk vertegenwoordigd was. De voorzit ter der afdeeling, de heer Mossel, be groette in zijn openingswoord de talrijke aanwezigen en in het bijzonder den spre ker van den avond, prof. dr. A. Lewko- wjtz. Hij deelde mede dat het bestuur thans definitief geconstitueerd was en dat al het mogelijke gedaan zal worden om hier weer een bloeiende afdeeling te maken. Hij deed daarbij een krachtig beroep op de jeugd om meer actief te zijn en door verschillende acties het le dental te doen uitbreiden. Prof. dr. Lew- kowitz hield hierop een propaganda-rede waarin hij op uitvoerige wijze de nood zakelijkheid aantoonde van het bestaan der Zionistische wereldorganisatie waar bij de mizrachie is aangesloten. Deze streeft ernaar het zionistisch streven te doen verwezenlijken langs den weg van Thora en traditie. Daarom kunnen de wetsgetrouwe Joden die vol liefde zijn voor Palestina, zich daarbij aansluiten. Inderdaad telt de mizrachie dan ook over geheel -de wereld zijn leden bij tiendui zenden. Spr. wees op het vel’ doelmatige en zegenrijke werk dat door de mizrachie zoowel in Eretz Israël als in het Galoeth wordt verricht. Overal heeft het zijn ver takkingen en vooral de religiseuse rijpere jeugd werkt met kracht mede de miz- rachistische idee bij alle deelen van het wereldjodendom ingang te doen vinden. In Palestina zelf bestaan reeds zeer vele instituten die geheel op mizrachistische leest zijn geschoeid en die daar aan het Palestijnsche Jodendom belangrijke dien sten bewijzen. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door den heer S. Alfuss, met Joodschen zang, begeleid door den heer Mauritz Koekoek. Een verloting had plaats ten bate van de 150ste kolonie op grond van het Joodsch Nationaal Fonds in Palestina. Met het zingen van „Hatikwah” werd de goed geslaagde bijeenkomst door den voorzitter gesloten. TOONEELVEREENIGING T.O.N.E.G.I.D.O. Bovengenoemde vereeniging geeft op Zaterdag 6 April een uitvoering in het feestgebouw De Vereeniging in de Wil- lemstraat. Opgevoerd zal worden „Polly Perkins” Na afloop is er bal. Chronique Scandaleuse”, door Philip Barry. De Kon. Schouwburg was gisteravond verblijdend vol. Het tooneel schijnt zich gelukkig! weer meer en meer in de belangstelling van het publiek te mogen verheugen. Dat de tooneelgezelschappen zich de laatste jaren steeds meer zijn gaan toeleggen op het brengen van goede, verzorgde voorstellingen van interessan te stukken, mag zeker wel allereerst als oorzaak van deze weder-opleving worden beschouwd. Voor gisteravond kwam daar bij behalve de goede naam van het Centraal Tooneel en de roep, die van het Amerikaansche stuk met den nieuwsgie- righeid-prikkelenden titel is uitgegaan de attractie van het weder-optreden van Mary Dresselhuys, die men geruimen tijd op het tooneel heeft moeten missen. Wat zullen wij van het stuk zeggen? Het heeft om zeer geamuseerd en daarvoor moeten wij in dezen tijd vol na righeid dankbaar zijn. Maar wij vragen ons toch af, of het Centraal Tooneel zijn keuze op „The Philadelphia Story” zou hebben gevestigd als er niet zulk een prachtrol voor Mary Dresselhuys in zat, want ondanks de vermakelijke situaties en den vaak geestigen dialoog heeft het stuk nogal zwakke kanten; het hangt vrij losjes in elkaar en is soms tamelijk leeg en meermalen ietwat geforceerd, vooral in zijn min of meer immoreele gemorali seer. Het is daarbij naar Hollandschen smaak een beetje erg Amerikaansch met zijn wonderlijke schandaal-journalistiek. De intrige is vrij eenvoudig. Een jong vrouwtje, gescheiden van haar eersten man, staat op het punt no. 2 te trouwen. Zij lijdt sterk aan een minderwaardig heidscomplex, aan puriteinsche critiek op anderen en aan een koude, cynische wereldbeschouwing, waarbij zij de eischen ook van haar eigen hart miskent. Dit verandert echter na eqn bedenkelijk Ter gelegenheid van het 12J-jarig be staan van de orkestvereeniging ,,De Oude Jagerband” werd Zaterdag in de boven zaal van de Galerij een feestavond gege ven. De secretaris der vereeniging (de voorzitter, de heer Prinsen, kon wegens familieomstandigheden niet aanwezig zijn) de heer W. Roosenboom, opende den avond met een korte rede. Door de bijzondere tijdsomstandigheden draagt de viering van het 12J-jarig jubileum een bescheiden ka rakter. Dank zij den grooten steun van autoriteiten, donateurs, leden en verder allen, die „de Jagerband” een warm hart toedragen, heeft het bestuur haar werk kunnen verrichten en haar doel kunnen nastreven. Voor dezen steun zeggen wij u allen hartelijk dank en hopen, aldus spr., dat we in de toekomst, ook in de gelegen heid zullen worden gesteld, ontspan ningsavonden te geven aan ouden van da gen, zieken, militairen en allen, die onze hulp noodig hebben. Door dienst was de beschermheer, de commandant van het regiment Jagers, luit, kolonel H. D. Scherpenhuyzen, verhinderd aanwezig te zijn. In een brief wenschte hij de vereeniging geluk met het 12J-jarig jubileum en hoopte, dat „de Oude Jager- bahd” fhóge groeien en bloeien ’en door eendrachtige samenwerking de mooie taak zal voortzetten. Ook enkele eere-leden hadden schriftelijk gelukwenschen gezon den. Voor de pauze werd een afwisselend muziekprogramma ten beste gegeven. Er was door het orkest, dat onder leiding stond van den heer J. de Veen ernstig ge repeteerd, getuige de uitvoering van de verschillende nummers. Een detailleering van alle nummers is ondoenlijk en we moeten ons alzoo tot een enkelen greep bepalen. Zoo noemen we dan de fantasie uit „Les Saltimbanques” v. Louis Ganne. welke na den met veel élan gespeelden marsch „De Regimentscommandant” van J. de Veen, ten gehoore werd gebracht, alsook „Suite Ballet” van Popy en de be kende potpourri ,,Im weissen Rössl”. Meesterlijk waren de vioolsoli van den heer S. de Gorter, die aan den vleugel begeleid werd door den heer J. de Veen jr. Na dit muzikale gedeelte was het de humorist Louis Morang, die enkele van zijn oude succesnummers ten beste gaf. Tot slot van den avond trad voor het voet licht, de heer R. de Vries, die de talrijke aanwezigen een poos gezellig wist bezig te houden met zijn goocheltoeren. Zijn programma is vol afwisseling en het ap plaus, dat dezen virtuoos ten deel viel was volkomen verdiend. Vermelden we tenslotte nog, dat de nro- paganda-commissie voor een mooie tom bola-taf el had gezorgd. Een bal, waarbij Louis Morang den scep ter zwaaide, besloot den avond. De mu ziek was in handen van den heer L. B. Borremans met zijn Rhitmy Swingers. maar zonder ongelukken eindigend avon tuurtje met een journalist-romanschrijver (die zich vanwege de schandaalrepor tage bij de familie had inge.drongen), aan welk avontuurtje de champagne een zeer belangrijk aandeel heeft. Het heeft de vrouw in haar doen ontwaken met het ge volg, dat de onbeduidende aspirant-2e echtgenoot op het laatste oogenblik de bons krijgt en zij opnieuw trouwt met echtgenoot no. 1, die haar zoo goed be grijpt. Het stuk, dat allerlei onrustig bijwerk heeft, draait om de figuur van deze Tra cy en wat Mary Dresselhuys ervan maakt is prachtig! Haar spel en dictie zijn on verbeterlijk, altijd raak, geestig en steeds gedragen door dat heel bijzondere, sterk persoonlijke waardoor haar kunst telkens weer treft en boeit; daarbij met het ca chet van voornaamheid, dat haar zelfs in dubbelzinnige situaties het ordinaire ef fect doet vermijden. Een spel, dat op een gelukkige harmonie van gevoel, intellect, geest en goeden smaak is gebaseerd. Verscheidene anderen hebben eveneens door hun zeer goede spel en dank zij de knappe regie van Joan Remmelts dit uit zichzelf matig belangwekkende stuk boven zichzelf uitgeheven. Cees La- seur als de eerste echtgenoot met zijn zin voor humor; Joan Remmelts als de cyni sche maar zeer gevoelige verslaggever, Elly Weller als het aanstellerige zusje Dinah (knap gespeeld). Noemen wij nog Cor Hermus, Péronne Hosang, Sara Hey- blom, Arend Hauer, Jan van Ees, Gerard Rekers, Reinhart Beynen. Men heeft zich in de zaal merkbaar ge amuseerd met deze vertooning, maar toch allermeest met het spel van Mary Dresselhuys, voor wie ongetwijfeld mèt de aangeboden bloemen het leeu wenaandeel van het geestdriftige applaus bestemd was. De wereldvermaarde danseres Ilse Meudtner, die een tournée door ons land maakt en 5 April alhier in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een voorstelling zal geven, is een veelzijdige danseres en haar humoristische dans- sketches herinneren soms zeer sterk aan Trudi Schoop, al zijn zij weer geheel apart. Zij heeft zich o.m. laten inspireeren door den humoristischen dichter-teeke- naar Wilhelm Busch, wiens „fromme He lene” en „Witwe Bolten” (Max und Mo ritz) zij choreografisch tot karakteristiek „dans-tooneel” heeft omgewerkt. Dans- tooneel is ook de suite in 5 deelen „In een Bodega”. Variaties over het kinder lied: Ein Mannlein steht im Walde”, een „Boerendans” naar Breughel, „Spel met roede doek”, Variaties van Mozart, „Bac chante” van Rachmaninoff, enz., vullen haar interessante programma aan. Als 17-j-rig meisje heeft Ilse Meudtner op de Olympiade te Amsterdam het Euro- peesch kampioenschap voor kunstsprin- gen op haar naam weten te brengen, ter wijl zij op de Olympiade te Berlijn (1936) opzien baarde met de vertolking van de hoofdrol in het groote ballet der Staats- opera, Berlijn „Birberir”. ALGEMEENE VERGADERING VAN „DE LAAK”. Zaterdag werd de jaarlijksche algemeene vergadering van de roeivereeniging „De Laak”, alhier, gehouden. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat het afgeloopen jaar voor de vereeni ging wel niet tot dé beste gerekend kan worden, doch dat, gezien de omstandighe. den, het bestuur toch niet ontevreden mag zijn over den gang van zaken. De vloot werd met twee booten, een tweeriemsgiek en een tweeriems wherrie uitgebreid en telt thans 41 booten. Een nieuwe wedstrijdskiff is voor de vereeni ging gebouwd door Simms en Son te Lon den en zal binnenkort aankomen. Bij de verkiezing van het nieuwe be stuur werden gekozen de heeren Th. M. E Rouppe van der Voort en ir. M. E. Bazen, terwijl de heer W. A. Schmidt werd herkozen. Het bestuur is thans samenge steld als volgt: F. C. van der Meer van Kuffeler, voorzitter; W. A. Schmidt, secre taris; mr. Th. C. van Gelder, penning meester. A. Spaans, ondervoorzitter; mej. C M. L. Verspeyck, tweede secretaresse- penningmeesteresse; Th. M. E. Rouppe van der Voort, commissaris voor het roeien en ir. M. L. Bazen, commissaris voor het materieel. Door het Nederlandsch Opera Ensemble Zooals reeds eerder werd gemeld, zal het Nederlandsch Opera Ensemble mor gen in het Gebouw .voor Kunsten en We tenschappen een enkele voorstelling ge ven van „Tannhauser” van Richard Wag ner. Deze opvoering heeft plaats onder de eminente leiding van Maarten Spaan derman, sinds jaren verbonden als eerste dirigent aan de opera’s te Nice en Mar seille, Frankrijks tweede opera-instelling, waar hij zich een vermaardheid heeft ver wonnen door de buitengewoon artistieke eigenschappen, waarop zijn directie aan spraak maakt. Het geheele opera-reper- toire, waartoe alle Wagner-werken, werd daar reeds door hem verzorgd, terwijl hij ook als opera-componist een belangrijk succes mopht boeken o.a. met zijn opera ,.La pimparaise”. Aan de leiding van het Nederlandsch Opera Ensemble mocht het gelukken de medewerking van Maarten Spaanderman voor een aantal voorstellin gen te verkrijgen. De voorbereiding van „Tannhauser” waarborgt dan ook een hoog artistiek genot. Dit is te meer te verwachten daar de solistische bezetting namen vermeldt, die hiervoor instaan, o.a Liesbeth PoolmanMeissner als Elisabeth en Magda Litef als Venus. De titel-rol wordt gezongen door den Neder landschen tenor Jac. Turner, die over onze grenzen met succes optrad en ook in een aantal voorstellingen vhn het Ned. Opera Ens., een belangrijke aanwinst be wees te zijn. Voor de overige partijen vond men een goede bezetting in Cris Taverne (Walter), Constant van den Els- houdt (Der Schreiber), Chris van Dam (Wolfram), Coen Muller (Biterolf), Al bert Kramer (Landgraaf Hermann) en Albert Bode (Reimar)) Een belangrijke factor is de medewer king van de volledige bezetting van het Rotterdamsch Philhamonisch Orkest. Xandra Stradowska verzorgt met haar dansgroep de choreographic van de Ve- nusberggrot. Voorts het volledig koor 80 personen. De opvoering heeft plaats in de oor spronkelijke taal onder regie van Chris van Dam met gebruikmaking van de decors van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. was „Mor- van De wedstrijddata. De wedstrijden voor het kampioenschap van de waterpolo-wintercompetitie (hee ren) van den KNZB zijn als volgt vast gesteld 12 AprilHZPC—Het IJ. 18 AprilHET IJ—HZPC. 21 AprilEverttueele beslissingswedstrijd. Indeeling zomercompetitie. De indeeling van de hoogste klassen voor de zomercompetitie is als volgt le klasse dames: ADZ (Amsterdam); DWR (Haarlem); HDZ (Amsterdam); HZPC (alhier); Otter (Hilversum) en UZC (Utrecht). Hoofdklasse heeren: HPC (Heemstede); HZPC (alhier); RZC (Rotterdam); SVH (Hillegersberg); UZC (Utrecht), en Het IJ (Amsterdam). Reserve hoofdklasse heerenHPC 2; HZPC 2; SVH 2; UZC 2; UZC 3 en Het IJ 2. Als één onzer talentvolste zangeressen kent men Else Rij kens ook te dezer stede reeds geruimen tijd. Onlangs heeft men haar op een Mengelbergconcert in Ra vel’s „Shéhérazade” kunnen bewonderen. Thans gold het weer eens een optreden in de kleine zaal, waarbij de voortreffelijke musicus Hans Schouwman de pianobege leidingen verzorgde. Behalve dat door enkele liederen van den pianist het Ne derlandsche element was vertegenwoor digd, bestond het geheele programma uit Duitsche composities. Brahms vormde met een viertal liederen den aanvang. Met „Alte Liebe” was de zangeres dade lijk prachtig op dreef. De niet heel groote stem gaf de volle bekoring van haar vita- len, schoon-sensueelen klank. Het ontbrak daarbij aan vocale en psychische beheer- sching allerminst. Bijzonder zinvol, zelfs verfijnd, werd genuanceerd, ook in de overige liederen van Brahms. Het klonk alles voorbeeldig expressief en stem mingsvol. Superieure vertolkingen, welke i de ziel der liederen -in den kern troffen. Na de mannelijke romantiek van Brahms de vrouwelijkere van Schumann. Wij hoorden de cyclus „Frauen Lieben und Leben”. Ook het sentiment dezer muziek bleek de artiste uitnemend te liggen. Zij bezit de gave tot schakeering van klankkleur en uitdrukking, waardoor alle monotonie vermeden wordt. Elk lied krijgt zijn eiger beteekenis in een uiterst boeiende dictie. Er is lichtheid, die niet verspitst, hartstochtelijkheid, welke nim mer hol pathetisch aandoet. Het bleef al les voornaam zonder dat het bloesemen- de der poëzie ook maar in het minst werd opgeofferd Het slotlied „Nun hast du mir den ersten Schmertz gethan” was van een ernst, die tot inkeer stemde, sterk ontroerend en het hoogtepunt van den cyclus, die, blijkens den geestdrifti- gen bijval, diepen indruk heeft gemaakt. Schouwman was hier wel een zich ideaal aanpassend begeleider. Na de pauze „Drie romantische minia turen” van Schouwman. Een fijn gevoeld lied is „Aan de maan”, mooi van vorm en stemmingsverloop. Het meest scheen in den smaak te vallen het extatische „Adeline verbeid”. Twee liederen van Ru dolf Mengelberg zijn in beproefden trant geschreven en bezitten waardeerbare kwaliteiten. Maar bij Hugo Wolf’s „Ster ne mit den goldenen Füsschen” waren wij toch op een hooger niveau.Een muziek van etherische stemming. En met fijne intuïtie voorgedragen. Else Rijkens toon de trouwens bij voortduring voor Wolf een buitengewone affiniteit. Zij bezit de subtiliteiten voor deze kunst. Natuurlijke dispositie en ontwikkeling hebben hier tot verinnigd begrip, geleid. Zoowel stemmin gen van stille teederheid als van felle verrukking worden gegeven in de sfeer, die zuiver van deze kunst is, een kunst, welke in haar ijlheid soms meer geest is dan ziel, maar die zelfs in haar schim migheid toch iets lichtends heeft. Dat lichtende wordt wel zeer suggestief door deze, artiste getroffen. Het succes groot en als extra’s volgden nog genstimmung’ en „Ihr junge Leute’ Wolf. Behalve met applaus is de zangeres met vele bloemstukken gehuldigd. Ook Schouwman had na zijn liederen bloemen in ontvangst- te nemen. Wel nauwelijks noodig. zijn fijnzinnige, beeldende behan deling der Wolf-pianopartijen nog te me- moreeren. Slebe wint nog steeds aan kracht van kleur en expressie en als hij erin slaagt, de harmonie van zijn kleuren, met be houd van eiker eigen waarde en zonder verlies aan lichtkracht, nog hooger op te voeren, zal hij tot de belangrijkste stil levenschilders gaan behooren, tot de sterkst persoonlijke ook. Dit getuigen de interessante stillevens 2 (met goudkleu rige bokkingen en sterk rood, blauw en wit), 8 (met witte klompen en indringend rood en blauw), 10 (met kleurig fruit, blauwe kan, gele citroen, witten doek en groen fond). Zijn bloemen zullen nog meer „bloem”, meer ontroerende levende materie kun nen wordenthans hebben zij vooral waarde om de kleur tegen de donkere fonds en het vrij-decoratieve effect. Van de beide geschilderde naaktfiguren trekt vooral het groote liggende de aan dacht, door het verdienstelijke modelé en de mooi afgestemde kleur, welke hier aanmerkelijk soberder en toniger is dan in de stillevens. Het staande naakt heeft zwakke partijen. Ook als schilder van stadsgezicht en landschap is Slebe van een eigen hou ding, waardoor hij de aandacht trekt. Hier toont hij zich naast colorist ook expressionist met een gezond-romanti- schen inslag. Zoo het mooie Montmartre- straatje met de bekroning van de licht grijze Sacré-coeurhet toniger Parijsche straatje (16), het dorpsstraatje met de witte muren (van kleur en lichtwerking echter harder en minder rijp en minder atmosferisch dan b.v. de Sacré-coeur). Verder het krachtige winterlandschap bij Wijk-bij-Duurstede en het inderdaad ro mantisch gecomponeerde zeegezicht met het centrale-lichteffect en de bewogen branding. De twee afgebroken partijen uit de achtste ronde van den wedstrijd om het persoonlijk hoofdklasse kampioenschap van den Haag werden als volgt beslist: R. v. d. Klift—M. Molenkamp 2—0 G. J. BijlsmaP. v. Oosten 11 De stand luidt thans: gesp.gew.rem.verl.pnt. 3 2 4 6 3 3 4 4 4 1 Door de wisselvallige resultaten leiders is de situatie er niet duidelijker op geworden en blijft de spanning voort duren. Na van Rooij begint ditmaal de Jong een misstap door van Woudenberg te ver liezen, waardoor deze laatste zich fraai naar boven gewerkt heeft. Ook Bijlsma moest tegen v. Oosten een veer laten, doch v. d. Klift wist zich Molenkamp van het lijf te houden Door een nederlaag tegen Meijer zijn voor v. d. Harst de kan sen op een plaats in de finale vrijwel verkeken. Kampioenschap van den Haag. De twee afgebroken partijen uit kampioenschap s'X- if, B - re f

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3