was i Ac Reserveer Uw plaatsen Tel. 115700 Toegang 18 jaar CETA-BEVER «redvaste STATEN-GENERAAL RECHTZAKEN Mr. Smith ff gaat naar dj Washington L. C. B. Columbia Film HAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. den Nieuw laboratorium wordt gebouwd EERSTE KAMER ARTHUR STEWART Proeftuin Zuidhollandsch Glas district bestaat veertig jaar „Bewegingsvrijheid” voor vacantiegangers Engeland’s uitvoer van ruwe diamant Generaal H. G. Winkelman in Zeeuwsch-Vlaanderen ZWENDEL MET SPECULATIE-KASSEN VAN RIJ-, WACHT-, WERK-, DIENST EN RUSTTIJDEN INSTELLING LEENINGFONDS NIET GLAD GEEN VOETAFDRUKKEN BESCHERMING VAN WATER STAATSWERKEN De politieke gezindheid van president der Algemeene Rekenkamer Spertijd voor kleinhandel in tabak Nieuwe plannen in voorbereiding. Een verkeerd begrepen artikel. De tweede zaak. be- Gerechtshof. Exportmoeiiijk heden. Prins Bernhard te Amsterdam Doos 20c! Beperking deer militaire maatregelen slechts gering Avondvergadering op Dinsdag 2 April. Geopend te 8.30 uur. Voorzitter: mr. W. L. ba ron de V os van Steenwijk. In hooger beroep tegen directeuren van effecten-kantoren, zwaardere straffen geëischt. De oppeVbevelhebber van land- Z.K.H. Prins Bernhard heeft, verge zeld door zijn waarnemend adjudant, luitenant-kolonel H. J. Phaff, heden namens H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam. van op dui- het Met TREKKING DER AFDEELINGEN. De Eerste Kamer is gisteravond in openbare vergadering bijeen geweest. Begonnen werd met het trekken der afdeelingen. die na het Paaschrecès op nieuw moesten worden samengesteld Daarna werd de vergadering eenigen tijd geschorst voor het kiezen van voor zitters en ondervoorzitters der afdeelin gen. COMITÉ-GENERAAL. De Kamer behandelde vervolgens in comité-generaal de huishoudelijke be- grooting voor 1941. Om 9 uur werd de openbare vergadering gesloten. Hedenochtend kwam de Kamer bijeen in de afdeelingen tot nader onderzoek o.a. van de Surinaamsche en Indische begroetingen voor 1940, de zetelver plaatsing van naamlooze vennootschap pen en de bescherming van kunstschat ten tegen luchtaanvallen. Kantongerecht Nadat de vergadering was heropend werd zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming aangenomen het wets ontwerp tot instelling van een Leenings- fonds. De nieuwe CAPRA-film, waarover heel I de wereld enthousiast is! Eveneens zonder debat en zonder hoofdelijke stemming werden aangeno men het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen ter beperking van geva ren, voortvloeiende uit beschadiging van waterstaatswerken, gelegen in een of meer der provincies Zuid-Holland. Noord-Holland en Utrecht, in verband met de tegenwoordige buitengewone om standigheden; het wetsontwerp tot wij ziging van de begrooting van Sociale Zaken voor 1939 (kosten van wachtgeld regelingen voor bedrijven). Begrafenis van den eerste-stuurman van de „Grutto”. rijkstuinbouwconsulent zijn helpers heeft de uitstekend werk voor tuinbouw verricht. Vooral de Verwacht van Vrijdag a saf Beperkende bepalingen niet voldoende Zooals bekend heeft de Britsche re- geering sinds het uitbreken van den oorlog beperkende bepalingen uitge vaardigd voor den uitvoer van ruwe diamant. Uitvoer kan namelijk slechts geschieden op voorwaarde, dat zeker heid gegeven wordt, dit de diamant uitsluitend ten behoeve van de nijver heid hier te lande en voor die in Bel gië, voor welk land de bepalingen eveneens gelden, wordt gebruikt. Op eisch van het Engelsche departement van handel en nijverheid werden, zoo wel in Amsterdam als in Antwerpen, beschermingscomité’s gevormd, welke op de naleving van de door, de Brit sche regeering gestelde voorwaarde moet toezien. De eigenaar van het ruwe diamant moet telkens, wanneer hij verkoopen wil, daartoe verlof vra gen aan het comité. Hierna moest terecht staan de 4&> jarige J. A. C. B., directeur van de Al. gemeene effectenbank, die in hetzelfde perceel in de Molenstraat gevestigd was als het Vereenigd effectenkantoor. Bei de instellingen werkten nauw samen, De rol van B. bestond hierin, dat hij aan den vorigen verdachte valscheno. ta’s verstrekte betreffende gefingeerde aankoopen van effecten. Deze nota’s werden opgemaakt door den Amsterdamschen commissionair J. Wdie voor deze handelingen in. middels geschrapt is als lid van de Vereeniging voor den effectenhandel. B. is veroordeeld wegens medeplicb* tigheid aan het opzettelijk gebruik ma- ken van een valsch geschrift tot acht maanden gevangenisstraf. In deze zaak eischte de advocaat-ge- neraal verhooging van de opgelegde straf tot één jaar en drie maanden. Mr. W. M Nathans, die ook voor de zen verdachte optrad, achtte diens me deplichtigheid op juridische gronden niet bewezen en vroeg vrijspraak. Arrondissements-rechtbank SCHEPEN TWEEMAAL IN HYPC THEEKREGISTERS INGESCHREVEN. Eenige hypotheekbanken hebben on langs in 19 zaken tegen den Staat ge-1 procedeerd wegens schade, welke zij geleden hadden bij een fraude, waar bij een zekere L., naar de eischers stel den, met medewerking van de scheeps meters M. en V., schepen tweemaal in hypotheekregisters had doen inschrij ven. De 19 zaken betroffen feiten, waarin de fraude der scheepsmeters strafrechtelijk niet was komen vast te staan. De rechtbank alhier, thans vonnis wijzend, heeft in 5 dezer zaken de vor dering van de scheepshypotheekban- ken ontzegd, in de andere zaken werd getuigenbewijs toegelaten over de vraag, of de scheepsmeters in strijd met hun ambtsplicht de betreffende schepen hebben gebrand, terwijl zij wisten, of behoorden te weten, dat de schepen in dezelfde rubriek ondereen nummer gemerkt waren en zij daar van geen melding hebben gemaakt in hun getuigschriften. Deze getuigenverhooren zullen op 1 en 14 Juni worden gehouden. \veldaad wor Uw huid Onder groote belangstelling is gis teravond te zes uur het stoffelijke overschot van Ruurt Teensma, eerste- stuurman van het s.s. „Grutto”, dat sedert begin Maart wordt vermist, op de algemeene begraafplaats op Schier monnikoog ter aarde besteld. Enkele dagen geleden spoelde het lichaam van Teensma op Texel aan en Maandag werd het met de postboot naar Schiermonnikoog overgebracht. De begrafenis geschiedde van hotel van der Werff uit. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heeren F. G. Hanebrink. vertegenwoordiger van de Stoomvaart maatschappij Smith en van Ommeren te Rotterdam, eigenaresse van de „Grutto” en L. Visser, oud-gezagvoer- der, bij wien Ruurt Teensma indertijd had gevaren. Beiden schetsten den overledene als een trouw en eerlijk zeeman. Vervolgens sprak ds. van Wieren, predikant op Schiermonnikoog, waar na een zoon van den overledene dank te voor de belangstelling. Vreemde handelsagenten De Regeeringspersdienst meldt: In verschillende bladen komen, naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 20 Maart 1940, no. 5 opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 1 April 1940, berichten voor omtrent het verrichten van arbeid door han delsagenten. Deze berichten kunnen aanleiding geven tot misverstand. Zelfstandige handelsagenten, die niet de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsch onderdaanschap be zitten, behoeven thans geen vergun ning meer, ingevolge de wet van -den 22en April 1937, tot regeling van het zelfstandig uitoefenen van beroepen en bedrijven door vreemdelingen. Handelsagentene vreemdelingen, in dienst van één of meer ondernemingen, mogen geen arbeid verrichten, ook niet als directeur of bestuurder van zooda nige ondernemingen, zonder dat de werkgever in het bezit is van een door den directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling afgegeven vergunning, inge volge de wet van den 16en Mei 1934, tot regeling van het verrichten van ar beid door vreemdelingen. Directeur van taxi-bedrijf veroordeel! tot geldboete Het Rijtijdenbesluit en de wet, waan op het berust, geven nogal eens aanlei ding tot juridische puzzles. Thans heeft de kantonrechter hier ter stede, mr. Ferguson, vonnis gewezen io een zaak, waarbij een chauffeur in dienst van een taxi-onderneming alhier een „werktijd” van 12 uren had gehad, waar van hij er 8} had gebruikt om te rijden en de rest, in porties van 4 en i uur, on» op vracht te wachten. De chauffeur was n.l. op 20 November in „dienst” van zijn bedrijf geweest van 's morgens half ne gen tot 's avonds half negen en in dat halve etmaal waren, blijkens zijn werk boekje,geen rusttijden opgeteekend. Vol gens het rijtijdenbesluit is, behoudens uit zonderingsgevallen, waarop hier geen be roep kon worden gedaan, elf uur „werk tijd" het maximum per dag De kantonrechter overwoog, dat het verschil tusschen diensttijd en werkte# niet is, dat in den werktijd slechts het chauffeeren valt en in den diensttijd te vens de wachttijd, doch dat in den werk tijd valt de tijd, gedurende welken wordt gewerkt en in den diensttijd de werktijd plus de officieele rusttijden. Alleen de tijd, gedurende welken taxl-chauffeur officieel rust zou hebbe genoten, zou van den werktijd kunne worden afgetrokken. Doch van zoodanig rusttijd, waarin de chauffeur geheel zu eigen baas moet zijn, was niets Hoewel overigens evenmin was ken, dat de chauffeur zich op dien overmatig zou hebben vermoeid, was to formeel het rijtijdenbesluit overschred'. De ambtenaar van het O M. had in zaak 5 subs, 3 dagen hechtenis gee‘sCBs Rekening houdende met een na>ne‘ den directeur van het taxi-bedrijf geda,e verzoek om in deze, afgescheiden v»n straf, belangrijke zaak hooger beroeP nh. af te snijden, veroordeelde de kan*x>nre ter dien directeur tot /6 boete subs. d gen hechtenis. Van militaire zijde schrijft men ons De naderende zomer zal in ons land als vacantieseizoen een heel ander beeld vertoonen, dan in vredestijd. De grenzen mogen dan al niet gesloten zijn, toch zal de overgroote meerder heid der vacantiegangers naar alle waarschijnlijkheid reis en verblijf dit jaar niet uitstrekken tot buiten onze grenzen. Binnen die grenzen echter kan ieder zijn vacantiegenot zoeken in het landschap of de streek van zijn voor keur, en zal hij kunnen kiezen tusschen zeekust en vasteland, tusschen de eilan den in Noord en Zuid, tusschen bosch en hei. polder- en heuvelland. Het is echter onvermijdelijk, dat de militaire activiteit hem hier en daar in zijn bewegingsvrijheid zal beperken. Toch zullen deze beperkingen niet van dien aard zijn, dat hij een enkele uit zondering daargelaten er daarom van behoeft af te zien zijn vacantie in deze of gene plaats door te brengen. Een enkel schilder achtig wegje zal hij af gezet vinden, een enkel stuk strand zal hij niet kunnen betreden, zijn foto toestel zal hij zeer zeker niet overal vrijelijk mogen gebruiken, maar deze kleine beperkingen van zijn persoon lijke vrijheid moge hij dan opvatten als zijn deel van de opofferingen, welke ieder Nederlander in deze dagen voor zijn land heeft te aanvaarden, en als een bewijs van de hooge mate van pa raatheid van een weermacht, die op iedere eventualiteit is voorbereid. Van verschillende zijden is reeds de vraag gesteld, of de militaire autoritei ten niet een min of meer gedetail leerde opgave kunnen verstrekken van de plaatsen, welke men op deze gron den beter zou kunnen vermijden als vacantieoord. Militaire overwegingen maken dit helaas ondoenlijk, maar een bezwaar behoeft dit in feite voor nie mand op te leveren. Immers de beper kingen. welke de toestand den vacantie gangers in sommige plaatsen zou kun nen opleggen, zijn niet zoo ingrijpend, dat publicatie daarvan velen zou af schrikken. Het publiek kan dan ook geen beter raad gegeven worden dan deze Laat uw vacantiegenot door eigen voorkeur voor streek of plaats bepalen en niet door ’n wellicht geheel ongemo- tiveerden angst, dat ge ergens terecht zult komen, waar ge geen voet moogt verzetten. Bedenk, dat militaire voor bereidselen ook daar getroffen zijn, waar ge deze als leek allerminst had verwacht, en dat een weinig hinderlijk verbod, waaraan ge in de eene plaats dacht te ontkomen, u juist in een an dere plaats kan treffen. Kies tijdig uw verblijf, opdat ge niet op het laatste oogenblik tot de teleur stellende conclusie komt, dat nu juist het hotel of pension, dat ge speciaal hadt uitverkoren, door de militaire overheid gevorderd is. Dit kan welis waar ook later nog gebeuren, maar tenzij de omstandigheden zich sterk mochten wijzigen, is de kans daarop gering. Bedenk bij uw keuze echter, dat een normaal functionneeren van de open bare verkeersmiddelen in de drukke vacantiemaanden juist uit militair oog punt van groot belang is. Vergeet niet, dat een samendrommen van tienduizenden vacantiegangers in enkele plaatsen, waar de leek meent geheel vrij te zijn in zijn bewegingen, het verkeer in groote gebieden overbe lasten en wellicht zelfs ontwrichten kan, tot schade van onze defensieve paraatheid. Het plan-Goudriaan tot spreiding van de vacanties beoogt hier aan tegemoet te komen door de stroo- men vacantiegangers niet allen in den- zelfden tijd door Nederland te laten trekken, het publiek zelf kan hier ech ter ook medehelpen, door naast deze spreiding in den tijd ook een sprei ding in plaats te bewerkstelligen. Verspreidt uw vacanties daarom over het geheele land, zooals ge vroeger deedt. zonder uw keuze te laten beïn vloeden door de vrees voor eventueele militaire maatregelen, en wanneer ge dan toch gedwongen mocht zijn een mi niem deel van uw bewegingsvrijheid op te geven, bedenk dan hoe gering dit of fer is, in vergelijking met de offers, welke van anderen worden gevraagd. De soldaat op zijn post, die uw auto aanhoudt of uw wandeling onderbreekt, heeft na zijn dienst bewegings vrijheid van het middag- tot het avond appèl, gij echter hebt gedurende een heele vacantie ieder uur van den dag bewegingsvrijheid. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. In de te Haarlem gehouden alge meene vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur werden de jaarverslagen goedgekeurd. De rekening over 1939 sloot op een bedrag van 63.439. Bij de rondvraag deelde de voorzit ter naar aanleiding van een vraag der afdeeling Wassenaar mede, dat de uit betaling door het surplusfonds thans administratief geregeld is. Vermoede lijk zal het bedrag voor de exporteurs voor of op 1 Mei betaald worden. De afdeeling Noordwijk betreurde het, dat de uitkeering voor plantgoed, dat voor veevoeder bestemd is, nog niet is geschied. De voorzitter antwoordde, dat uitbe taling spoedig verwacht kan worden. Voorts deelde hij mede, dat overleg wordt gepleegd met den Bond van Bloembollenhandelaren, welke een de putatie naar Engeland wil zenden om te trachten eenige producten ingevoerd te krijgen. en zeemacht, generaal H. G. Winkelman, heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan Zeeuwsch-Vlaanderen en de in dit district gelegen militaire on derdeden bezichtigd. Hoezeer onze groote bedrijven met exportmoeilijkheden hebben te kampen tengevolge van den oorlog, kan hieruit blijken, dat verleden jaar in het eerste kwartaal 43 zeeschepen van de Hoog ovens te IJmuiden lading hebben inge nomen en dit jaar in hetzelfde tijdvak maar 10 schepen. Verleden jaar waren er 34 schepen met ijzer, 8 met kunst mest en 1 met teerolie, de 10 schepen van dit jaar hadden alle ijzer in voor neutrale landen. Bij de N.V. van Leer’s Walsbedrijven te IJmuiden is onlangs een groot aan tal arbeiders ontslagen, enkel tenge volge van moeilijkheden bij den ex port De Arbeiderspers heeft onlangs een artikel over de Rekenkamer van de hand van haar voorzitter geplaatst, in een naschrift waarvan deze het ver haal, dat door hem geijverd zou zijn voor een éénhoofdige directie, op be sliste wijze naar het land der fabelen heeft verwezen. Vermits er nog meer verhalen omtrent den persoon van den heer Zuyderhoff in omloop zijn, welke op dictatoriale of fascistische neigin gen zouden wijzen, heeft hij zich, me de op de overweging, dat zijn hooge vertrouwensambt dit aanbevelens- waardig deed schijnen, bereid ver klaard ons omtrent zijn politieke ge zindheid een ondubbelzinnige verkla ring af te leggen. De heer Zuyderhoff had er niet het minste bezwaar tegen om van zijn positieve gezindheid ten aanzien der democratie in het open baar te getuigen. Zijn geheele leven is hij de democra tische beginselen toegedaan geweest, en daarvan heeft hij steeds in woord en geschrift doen blijken. Op onze vraag, of de heer Zuyder hoff zich kon voorstellen, wat deson danks voet aan die beschuldigingen gegeven had, deelde hij mede, dat de oorzaak hiervan gewis gezocht moest worden in een z.i. onjuisten indruk, welke een artikel van hem, geschreven enkele weken na wat hij toen meen de, te zien als de hoopvolle boodschap van München, op eenigen gemaakt had. Toen reeds was er naar zijn mee- ning geen oogenblik te verliezen om te voorkomen, dat de uitwerking van die boodschap verloren zou gaan. Inder daad ging ze door de gebeurtenissen, welke kort na het verschijnen van zijn artikel plaats grepen, te loor. ’t Geen er verder geschiedde, leidde tenslotte tot den tegenwoordigen oorlog. Aan de overhaasting, waarmede de heer Z. het artikel schreef, is het volgens hem te wijten, dat daarin enkele passages voorkwamen, waaruit personen, die zijn beginselen niet kenden, onjuiste conclusies ten opzichte van zijn poli tieke gezindheid konden trekken. En toch bedoelde hij gelijk hij uit drukkelijk in zijn naschrift verklaar de niet anders dan een heel klein, ruw steentje aan te dragen tot het scheppen van betere verhoudingen tus schen de menschen en de staten en derhalve tot den vrede. Dat hij met dat doel voor oogen, en op grond van een z.i. objectieve beoordeeling de geschiedenis, niet alle schuld één der partijen wierp, is z.i. delijk. Een enkele aanhaling uit de rede, welke de heer Zuijderhoff op 11 Juni 1938 te Bergen-op-Zoom uitsprak (dus korten tijd voor het schrijven van het bewuste artikel) was, naar het hem voorkwam, voldoende om elke twijfel omtrent zijn gezindheid uit den weg te ruimen. Deze passage luidt „Een feit is het, dat de dictatoriaal geregeerde landen voor het oogenblik in staat zijn een grootere kracht te ontwikkelen dan de andere landen. Ook hiermede dient ter dege rekening te worden gehouden. Tot herstel van het evenwicht behoeven daarom die andere landen, zoowel in hun eigen belang als in dat van de geheele we reld, spoedig al het mogelijke aan te wenden om op hun wijze hun volk op te voeden tot de grootst mogelijke of fervaardigheid voor de gemeenschap.” En hiermede aldus besloot de heer Zuyderhoff zullen naar ik hoop, ook de door u bedoelde verhalen omtrent mijn gezindheid naar het land der fabelen verhuizen. Twee directeuren van instellingen, die zwendelbanken van de ergste soort zijn gebleken, moesten zich voor het gerechtshof alhier verantwoorden. Het eerst had zich te verant- ’woorden de 57-jarige W. van B. directeur van het Vereenigd ef fectenkantoor, welk kantoor in de jaren 1935 en later z.g. speculatie-kas- sen organiseerde. Aan deze kassen kon Tot dusver genomen maat regelen onvoldoende ge acht. Naar wij vernemen zijn dezer dagen beide centra van diamant-industrie be zocht door vertegenwoordigers van de Board of Trade in verband met het feit, dat de Britsche regeering van meening is, dat de tot dusverre getrof fen maatregelen een onvoldoende uit werking hebben gehad. Er zou name lijk sprake van zijn, dat het afval van ordinaire kloofsels, dat als industrie- boort is te gebruiken, gebezigd wordt voor doeleinden, welke de Britsche re geering strijdig acht met haar belan gen. Om aan dezen toestand een einde te maken, werden door de Engelsche delegatie, een tweetal plannen bespro ken. Het eerste voorstel beoogt het ruwe diamant door een aantal kloo- vers en zagers uit beide centra’s in Engeland zelf te laten bewerken, zoo- dat het afval daar blijft en alleen de z.g. kapjes, dit zijn de voor verdere bewerking bruikbare diamanten, naar de koopers in Nederland en België kunnen worden doorgezonden. Als tweede plan werd de mogelijk heid geopperd, de goederen onder recht- streeksch toezicht van de beschermings comité’s te laten zagen en klooven, dus niet in de werkplaatsen van de koopers, zoodat de comité’s het afval kunnen bewaren. Er is nog geen beslissing genomen, welke van de twee plannen zal wor den ten uitvoer gelegd. Mocht het ko men tot uitzending van diamantbewer kers naar Engeland, dan zullen hierbij slechts enkele tient^len werklieden betrokken zijn. Door den geringen aanvoer van ruwe diamant heerscht ér de laatste weken in de diamantnijverheid te Amsterdam een aanmerkelijke slapte. Gehoopt wordt, dat de aangekondigde maatrege len een gunstigen invloed op de in dustrie zullen uitoefenen. De proeftuin Zuidhollandsch Glas district, gevestigd te Naaldwijk, bestaat dit jaar veertig jaar. Deze bekende proeftuin heeft veel baanbrekend en opbouwend werk verricht voor den ge- heelen Nederlandschen tuinbouw. Zooals het vaak gaat, werd deze proeftuin gesticht in een tijd, dat het den tuinders slecht ging. Na een tijd van geweldige hoogconjunctuur werd de tuinbouw van 1873 tot 1895 getroffen door een bijzonder ernstige crisis. Vooral de Westlandsche tuinbouw dreigde door deze crisis geheel te wor den geknakt en de kweekers zagen in, dat de bakens moesten worden verzet. Op initiatief van de groente- en fruitveilingen te Naaldwijk, Honselers- dijk, de Lier en Wateringen, werd be sloten een proeftuin voor den tuinbouw te stichten. Op zeer bescheiden schaal verrees in het jaar 1900 te Naaldwijk deze proeftuin. Het doel van deze Ver eeniging „Proeftuin” was: a. het be vorderen van de practische opvoeding der leerlingen der Rijkstuinbouwwin- terschool en b. bevordering van de vruchten- en groenteteelt in het West land. Aanvankelijk yva$ deze proeftuin ge vestigd op een betrekkelijk kleinen Westlandschen tuin. De interesse der kweekers was jaren lang voor dezen proeftuin slechts zeer gering en in tuinderskringen stonden velen min of meer argwanend tegenover de intrede van de wetenschap in den tuinbouw. Na 1923 kwam er echter een kentering ten goede. De tuinbouworganisaties en de kweekers individueel begonnen het nut der bedrijfsvoorlichting en onderwijs beter in te zien. Directeur van den proeftuin werd de rijkstuinbouwconsu lent, ir. J. M. Riemens. In het jaar 1927 werd de vereeniging „Proeftuin Westland” omgezet in proef tuin van het Zuidhollandsch Glas district. De meeste Zuidhollandsche groente- en fruitveilingen zijn thans lid van dezen proeftuin. Het aantal contribueerende leden bedraagt thans ongeveer 5000. Onder de deskundige leiding van Riemens en proeftuin uitstekend werk den tuinbouw verricht. Vooral laatste jaren zijn tal van belang wekkende proeven genomen inzake plantenziekten, bestrij di ngsmiddelen. bemesting, centrale verwarming, ver edeling van tuinbouwgewassen door selectie en kruising, grondonderzoek etc. etc. Uitstekende resultaten zijn op dezen proeftuin verkregen, waarmee de kwee kers hun voordeel kunnen doen. De proeftuin geniet een belangrijke sub sidie van het Rijk en de provincie Zuid-Holland. Mede dank zij het werk van den proeftuin kunnen de tuin bouwproducten steeds meer verbeterd en geselecteerd en de exploitatiekos ten verlaagd worden. Het uitvoer controle bureau draagt er zorg voor, dat de Nederlandsche tuinbouwproducten in het buitenland hun beroemden naam behouden. Be halve met de bedrijfsvoorlichting aan groente-, fruit- en bloemenkwee- kers houdt de proeftuin zich indirect ook bezig met het tuinbouwonderwijs. De toenemende belangstelling der tuinders voor het tuinbouwonderwijs is zeer hoopgevend. Op den proeftuin te Naaldwijk is thans ook de practijk- school voor Westlandsche teelten ge vestigd, welke veel opgang maakt Dit jaar krijgt de proeftuin een nieuw laboratorium, waarvan de Re geering de kosten betaalt. Dit nieuwe tuinbouwkundige laboratorium zal eenig in zijn soort voer ons land zijn (de bouwkosten bedragen onge veer 40.000) en ten goede komen aan den geheelen Nederlandschen tuin bouw Zonder vergunning van den minister mogen geen sigarenwinkels meer geopend worden. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is een beschikking van den minister van Economische Zaken gepubliceerd, waarbij wordt overge gaan tot het instellen van een zooge- naamden spertijd op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 voor den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Met ingang van heden is het der halve verboden een inrichting, bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van dezen bedrijfstak te vestigen zon der vergunning van den minister van Economische Zaken. Deze vergunning is evenzeer ver- eischt ten aanzien van de uitbreiding van het in een inrichting uitgeoefende bedrijf met de uitoefening van dezen bedrijfstak, zoomede ten aanzien van de voortzettng van den in een inrich ting uitgeoefenden kleinhandel in tot verbruik bereide tabak, ingeval een wijziging in de personen van onderne mers of beheerders. Onder de uitoefening van den klein handel in tot verbruik bereide tabak wordt verstaan: het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben zoo mede het aan het publiek verkoopen van sigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak of snuif. Onder de uitoefening van den klein handel in tot verbruik bereide tabak wordt niet verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben, zoomede het aan het publiek verkoo pen van evengenoemde artikelen, voor zoover zulks geschied in hotels, café’s, sociëteiten, lunchrooms, rijkscantines, militaire tehuizen, theaters, bioscopen, restauraties en wachtkamers van sta tions van de Nederlandsche spoorwegen en aan boord van vaartuigen van on dernemingen, welke personen tegen be taling vervoeren, onder welke vaartui gen veerbooten zijn begrepen. België verhoogt den prijs voor de voor Nederland bestemde steenkolen. De bijzondere situatie op de Belgi sche steenkolenmarkt heeft een prijs- verhooging gewettigd voor voor buitenland bestemde steenkolen, ingang van 1 April zijn de prijzen voor Frankrijk met 10 franc per ton ver hoogd. De steenkolen, welke naar Neder land worden verzonden, zullen met 20.50 franc worden verhoogd. Sommige soorten brandstoffen zullen met 20 fr. worden verhoogd. het publiek tegen betaling van een be- paald bedrag deelnemen. Het kantoor kocht voor de verzamelde bedragen ef. fecten en zoo speculeerde men geza menlijk. Om het publiek op de hoogte te houden met de koersen van de ge. kochte aandeelen, werd het blad „De Beurs” uitgegeven, welk blad later vervangen werd door circulaires. Tot zoover geschiedde er dus niets onregel. matigs. In werkelijkheid echter kocht van B. vrijwel geen effecten, doch deel, de zijn cliënten mede, dat bepaalde stukken waren aangekocht. En prompt kwam ook eenigen tijd later het bericht, dat die stukken gedaald waren, zoodat de spe. culanten verliezen leden. De koersen werden door van B. kunstmatig ge. maakt en hij streek door het koersvet. schil een aardig winstje op. Natuurlij werd er wel eens winst gemaakt, o®, dat de schijn-transacties anders teveel in het oog zouden loopen. De advocaat-generaal, jhr. mr. L. R, K. C. van Asch van Wijck, eischte ver. dubbeling van de door de rechtbank opgelegde straf n.l. verhooging tot twee jaar en zes maanden gevangenis, i straf. Mr. W. M. Nathans, de verdediging voerend, pleitte clementie en meende, dat voor verzwaring van de straf ze ker geen aanleiding was.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10