GEMENGD NIEUWS FINANCIEEL Met Ivorol een super reiniging van mond en tanden, want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen schuilhoekjes waar gewone tandpasta niet komt. STADSNIEUWS RADIONIEUWS UIT DE OMSTREKEN TTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 3 APRIL 1940. TWEEDE BLAD, PAGINA 2. RHEUMATIEKBESTRIJDING WINKELDIEVEN GESNAPT DE BOND ZONDER NAAM RADIO-PnoGRAMMA SHELL UNION OIL CORPORATION MOTORRIJDER TEGEN MILITAIRE VRACHTAUTO GEBOTST ONDER EEN BELGISCH TANKSCHIP M1DDELKERKEN OP ZANDBANK GELOOPEN Van wagen gevallen en aan de gevolgen overleden Oude dame van een trap gevallen Toespraak van pater H. de Greve OP KONINKLIJKE^ dekens ■rZITDIT ETIKET .S de justitie Ber. 12.15 KRO-orkert, NACHTFEEST IN HET ZUID”. Hein mag van De van de provinciën A. bedragen Burgerlijke Stand van Leidschendam. GETRÓUWD: L. J. de Vroomen en J. M. v. d. Ham. J. Rens en A. J. Waaijer. belang- licht- daarvan nog dat aan- NATIONALE CREDIET VEREENIGING. om- der N.V. AMSTERDAMSCHE HYPOTHEEKBANK de jaarlijksche algemeene vergade- 11.1’ manaz-cuM^*. Duitschlandzender o«*w Distr r> 9'2° Radio"^ KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ CABARETVOORSTELLING IN HET TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN. De cabaretvereeniging „Prins Bern- hard” gaf gisteravond een zeer geslaag de uitvoering in het Gem. Verzorgings huis, Morsestraat 9. Medewerkenden waren de heeren K Hoebert, als „de sterke man” en Corlje met vroolijke liedjes. Verschillende dansen werden uitge voerd door de dames G. Grieben, R. v.d Hengel en T. de Munnik, terwijl als con ferencier optrad de heer C. Klop. Het was een gezellige avond en de oudjes hebben heerlijk genoten. Donderdag 4 April. Hilversum I 1875 en 414.4 m. K.R.O. 8.— uur v.m. ANP. 8.05 tot 9.15 Granu muz. Gistermorgen is in de Eland- straat, hoek 2e de Riemerstraat, de 21- jarige glazenwasscher A. v. Z. uit de Stortenbekerstraat, die daar met een wagen reed, aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den 31-jari- gen A. C. de B. uit de Usselincxstraat. Door den schok vloog een der ladders van den wagen door een spiegelruit van perceel Elandstraat 117. De ruit, welke 3^ m. breed en 3^ m. hoog was, werd vernield. Te Drunen (N.-B.) is de 24-jarige A. van Eggelen uit Nieuwkuik, van een aanhangwagen, geladen met boomen, gevallen. Waarschijnlijk heeft hij, toen de wagen nog in beweging was, daarvan af willen springen en is hij met zijn kleeren aan een boomstam blijven hangen en met ’t onderlichaam tegen een puntig voorwerp geslagen, aldus de „N. R. Crt.”. Bij aankomst in het ziekenhuis te ’s-Hertogenbosch bleek hij reeds te zijn overleden. Dat de Dancing „Het Zuid” en in het bijzonder de exploitant de heer Raven zich in de gunst van een groot deel van het Haagsche publiek verheugen, is gisteravond weer duide lijk gebleken. Er was een uitverkocht huis en het aantal bloemstukken, dat ter gelegenheid van zijn koperen feest gezonden was, alsmede de schriftelijke en telegrafische gelukwenschen waren niet te tellen. Majo Marco’s Band wist zich boven dien van de taak te kwijten, naast de dansmuziek, ook de stemming er in te brengen met die wijzen, die bij een feest zoo gaarne gehoord worden. Tegen 11 uur trad de chef van Het Zuid de heer Bisschop voor het voet licht, om den heer Raven te huldigen voor de humane en prettige wijze waar op hij met het personeel omgaat. Na mens dat personeel en de leden van de band werd hem een prachtig radiotoe stel aangeboden. De heer van Bekum, was een afge vaardigde van de geregelde bezoekers van Het Zuid die zoowel in woorden als met bloemen van de genegenheid der bezoekers blijk gaf. Ook als voorzitter van de Sociëteit ...Die Haghe” sprak hij woorden van waardeering. die met een bloemstuk bekrachtigd werden. De heer Hein Raven beantwoordde deze toespraken met bewogen stem en wist in een herinneringswoordje menige kwinkslag te plaatsen. Aan dezen feestavond, welke tot drie uur in den nacht duurde, werd bijzon der cachet verleend door herhaald op treden van de geëngageerde artisten, jongleurs, acrobaten en het danspaar. De bekende danseres Cilly Wang oogst te een uitbundig succes met haar paro dieën. Alexander Haas was speciaal overgekomen om van zijn sympathie te getuigen. Na een geestige conference zong hij de bekende liedjes ..Het jonge meisje van heden”. „Elk eien man heeft zoo’n vriendinnetje gehad”, „Mijn heer van Dalen en mijnheer van Dam”, waarmede hij een geestdriftig applaus uitlokte. Willy Derby, die ook nog zou optreden had den trein niet kunnen ha len en moest verstek laten gaan. Aan de stemming deed dit echter niets af, deze bleef tot het einde toe perfect. Voor Het Zuid en zijn exploitant was het een avond om met voldoening op terug te zien. „alg. belangen" spaarkas 1924 Met stookolie op weg van Nederlandsch- Indië naar Amsterdam Dinsdagavond is een Belgisch motor- tankschip, dat met een lading stook olie en petroleum van Nederlandsch- Indië op weg was naar Amsterdam, in de Belgische territoriale wateren ter hoogte van Middelkerken op een zandbank geloopen. Ter assistentie uitgevaren sleepboo- ten hebben het tankschip niet vlot kunnen brengen. Hedennacht zouden opnieuw pogingen daartoe in het werk worden gesteld. houden de St. ontspanningsbijeen- Verschillende Gisternacht omstreeks kwart voor één is de 80-jarige mevr. P. van der H.G. in haar woning aan den Noordsingel te Rotterdam van de trap gevallen. De oude vrouw kwam zoo ongelukkig te recht, dat zij een schedelfractuur op liep. In zorgelijken toestand is dame in het ziekenhuis Bergweg op genomen. Tube 6040—25 cent. In ring van aandeelhouders van de N.V Am- sterdamsche Hypotheekbank werden de balans en de verlies- en winstrekening over 1939 goedgekeurd. Besloten werd het winstsaldo ad 112 181,33 als volgt te verdeelen: aan de reserve voor diverse doeleinden wordt toegevoegd 10.000; aan de buitengewone reserve ƒ45.533,58; af geschreven wordt op ingekochte onder panden 9.577,34 en op debiteuren: 11.256,59 Aan aandeelhouders wordt een dividend van 5 pCt. uitgekeerd, zijnde 10 op divi- Stijging der vraag naar huisbrandoliën Volgens het jaarverslag der Shell Union Oil Corporation en dochterondernemingen over 1939 heeft haar netto bedrijfswinst 11.805712.58 dollars bedragen. Deze netto winst is berekend na aftrek van afschrijvingen, niet terug te winnen ontginningskosten, amortisatie, interest en inkomstenbelastingen. De maatschappij handhaaft haar politiek van volledige af drijving der boorkosten, welke niet kun nen worden teruggewonnen. Het in 1939 uit dien hoofde ten laste van de winst ge brachte bedrag is 11.361.229 dollars. Na aftrek van de bedragen vereischt voor de uitkeering van het preferente dividend over het verslagjaar was de ge consolideerde netto winst gelijk aan 76 dollarcent per aandeel van de 13.070.625 uitstaande gewone aandeelen, tegen 72 dollarcent per aandeel over 1938. De door de maatschappij gedurende 1939 gedeclareerde dividenden bedroegen in totaal 8.411.377 dollars inclusief uitkeering van 6.535.312 dollars op de gewone aan deelen of 50 dollarcent per aandeel. Het geconsolideerde surplus beliep op 31 December 1939 16.827.684 dollars. Óp de geconsolideerde balans per dien datum verschijnt een totaal van 117.736.637 dol lars aan vlottende activa, welk bedrag zich tot de gezamenlijke vlottende passiva ad 29.947.548 dollars verhoudt als 3.9 1. In Juli gaf de maatschappij nominaal 85.000.000 dollars 2J pCt. obligaties uit, vervallende na 15 jaren. Het provenu dezer leening werd, gezamenlijk met een bedrag ad ongeveer 3.500.000 dollars, zijnde de opbrengst van den verkoop van schatkist- papier, door de maatschappij gebruikt voor aflossing van haar 3| pCt. en 3 5/8 pCt obligaties. De kasmiddelen, met inbegrip van schat- kistpapier der Vereenigde Staten, bedroe gen op 31 December 1939 49.904.773 dollars tegen 46.080.659 dollars per ultimo 1938. Deze vermeerdering is berekend na beste ding van een bedrag van ongeveer 41.780.000 dollars voor .kapitaalinvestee- ringen (in 1938: 36.800.000 dollars) en na de hiervoren genoemde aanwending van schatkistpapier voor de herfinanciering der obligatieschuld. De maatschappij inde en betaalde aan federale staats- en plaatselijke belastingen en totale belastingen een totaalbedrag van 80.002.863 dollars. Het verslag wijst op den onbevredigen der toestand van het zakenleven geduren de de eerste helft van het jaar, welke situatie voor de petroleumindustrie nog moeilijker werd door den sterken aanwas der benzine-voorraden tengevolge van een overmatige ruwe olie productie en ver- werkingsactiviteit. welke factoren een on- gunstigen invloed op de prijsstructuur in het gebied ten Oosten van de Rocky Moun tains uitoefenden. dendbewijs no. 58 van de niet volge- storte aandeelen en ƒ42 op de volgestorte aandeelen, terwijl op de oprichtersaandee- len een bedrag van 101,81 zal worden uit gekeerd De heeren jhr. mr. J. C. de Beaufort en G J M Tilman werden bij hun periodieke aftreding als commissaris herkozen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer F C. W. Noorduyn werd ge. kozen de heer H. Kolff jr., lid van de fir ma A. Milders en Co. te Rotterdam. Ter herdenking van het tweejarig bestaan van den Bond zonder Naam werd gisteravond in de groote zaal van den Dierentuin een bijeenkomst be legd. Pater H. de Greve, de geestelijke vader van den Bond, heeft een rede gehouden over „Waarom Geestelijke en Moreele Herbewapening”, welke rede door de zeer talrijke toehoorders met groote aandacht werd aangehoord. Wij verheugen ons over den gewel digen groei van den Bond, maar ik zou het verafschuwen indien onze leuze een hoera-leuze werd, zooals zoo vaak ge beurd. Geestelijke en moreele herbewape ning is door velen verkeerd begrepen. Zij denken, dat men die beoefent door aan liefdadigheid te doen en te collec- teeren. Het is een persoonlijk vraag stuk en het wil zeggen: „Begin je zelf te verbeteren”, hetgeen ook het leiden de beginsel is van den Bond zonder Naam. God heeft den mensch geweldige gaven gegeven. Zijn oogen, ooren, mond en handen stellen hem tot groote din gen in staat. Hij heeft een werkkring en een doel. Maar zijn naaste doel moet zijn de eigen persoonlijkheid. Men moet eerst het probleem van het eigen ik oplossen, het masker van de schijnheiligheid afrukken en zich klaar voor oogen stellen, dat de menschen broers en zusters zijn, die leven in een aardsch paradijs. Wat hebben we aan al die grootheid, al die genialiteit en die perfecte techniek, wanneer het goede in de menschheid op den ach tergrond geschoven en vertrapt wordt. De wereld dreigt te gronde te gaan aan egoïsme. Tast daarom die egoïsti sche mentaliteit aan, aldus pater de Greve. De tijd, dat de menschen de macht in handen hadden is voorbij, zij is hun boven het hoofd gegroeid. Als ieder zijn steentje bijdraagt, kan er veel gedaan worden, want de wereld bestaat niet louter uit slechte men schen, er zijn zelfs weinig in-slechte menschen. Ons moeten de oogen ech ter geopend warden. Pater de Greve wees er tenslotte op. dat, hoewel de Bond zonder Naam op gezet is door een katholieken priester, hij geen specifiek katholieke actie is. Iedereen is welkom en iedereen wordt verzocht er voor te werKen. D Soeteman. Uit het jaarverslag door den secretaris den heer H. Bruil uitgebracht bleek, dat het leerlingen-aantal zeer aan merkelijk is toegenomen De balans, ver lies- en winstrekening door den boek houder toegelicht, ontvingen de goedkeu ring der vergadering. Ook werd verslag uitgebracht door het waarn. hoofd der school, den heer S. Ph. Blom. Daar de openbare school gedeeltelijk door mili tairen is bezet, hebben enkele klassen van deze school ook in de Wilhelmina- school onderdak gevonden. Hoewel daar door <eenige verschuiving in de lestijden moest worden ingevoerd kan het onder wijs toch tot tevredenheid voortgang hebben. De samenwerking tusschen beide scholen is uitnemend. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren G. Ph. v. d. Bos en A. A. Klapwijk. oud-bestuurslid A. Klapwijk werd benoemd tot eere-lid van den Proeftuin. Zwaar gewond opgenomen Gisteravond is de motorrijder A. uit Tilburg op den Rijksstraatweg ’s-Her togenboschGrave, ter hoogte van het kruispunt te Heesch, in volle vaart tegen een tegemoetkomende militaire vrachtauto gebotst. De motorrijder sloeg eenige keeren over den kop en werd zwaar gewond opgenomen. Met een ernstige hersen schudding en zwaar-gewond aan het gelaat is de ongelukkige naar een zie kenhuis te Tilburg vervoerd. Tegen den militairen chauffeur, die zonder richting aan te geven, een zij weg wilde inslaan, waardoor den mo torrijder de weg werd af gesneden, is proces-verbaal opgemaakt. De Chr. Meisjesvereeniging „Dorcas” komt morgenavond in de con sistorie van de Herv. kerk in vergadering bijeen. Mej. G. v. d. Gaag zal inleiden het onderwerp: „Nicodemus” en mej. M. v. ’t Hoff het onderwerp „Kerk en Ver- eeniging”. De St. Jozefgezellen,ve r e e n i- ging houdt morgenavond in het Gezellen huis aan de Kijkduinschestraat een bijeen komst voor leden en aspiranten. De Jongemeisjesver. „Lydia” vergadert morgenavond in de consistorie van Leyenburg. N. v. d. Marei zal in leiden het onderwerp„Paulus te Jeru zalem”. Na de pauze lezen van proza door M. Vonk. De Meisjesvereen. „Martha” houdt morgenavond een bijeenkomst in de consistorie van de Wilhelminakerk. Tot ouderlingen der Geref. kerk in wijk Leyenburg werden gekozen de heeren B. Ph. Blom, W. van Aken en P. Zondervan en tot diaken de heer A. Ph. J. Ingwersen. RIJSWIJK. „Arbeidersbelang”. Gisteravond hield de heer J. Bommer, secretaris van den Nationalen woning raad, lid van de Tweede Kamer, in de bovenzaal van hotel Leeuwendaal voor de woningbouwvereeniging „Arbeiders belang” een lezing over het onderwerp „Volkshuisvesting in het heden en ver leden”. Onder de vele belangstellenden bevon den zich o.m. de wethouder van Open bare Werken, de heer D. Visbach en ver schillende raadsleden. Spr. schetste uitvoerig de treurige toestandgn, welke omstreeks 1850 in ons land op het gebied van volkshuisvesting heerschten. Eerst bij het tot stand komen van de Woningwet in 1901 k#i de volks huisvesting krachtig ter hand genomen worden. Dank zij het werk van bouwvereeni- gingen en de saneering door de ge meenten was het percentage 1-kamerwo- ningen in 1930 reeds tot 27 pCt. terug- geloopen. Niettemin blijft op dit gebied nog veel werk te verrichten. Spr. schatte het aantal krotten, voor onmiddellijke ontruiming in merking komt op ruim 70.000. De lezing, welke met groote I stelling werd gevolgd, werd met beelden toegelicht. Na afloop hield de heer S. S. Lantinga nog een korte causerie over „Bloemen en planten” WASSENAAR. DE TARIEFSWIJZIGINGEN VAN DE TELEFOON. Het bestuur van de V.V.V. „Wassenaar Vooruit” heeft zich met een adres gericht tot den directeur-generaal der P. T. T waarin wordt gewezen op de ongunstige wijziging, welke op handen is, in de tele foontarieven. Verzocht wordt de 3 minuten eenheid voor de gesprekken van Wasse naar met de residentie te doen vervallen Dit beteekent voor zakengesprekken een verliest van een voordeel, evenals de ver- hooging van den abonnementsprijs. N.V. PETROLEUM MAATSCHAPPIJ „MOESI-ILIR” jaarlijksche algemeene ver. van aandeelhouders In de gadering van aandeelhouders van de N.V. Petroleum Maatschappij „Moesi- Ilir” werden de balans en ver. lies- en winstrekening per 31 December 1939 goedgekeurd. De aan de beurt van aftreding zijnde commissarissen, de heeren J. M de Booj en A. S. Oppenheim, werden als zooda- nig herkozen N.V. landbouwmaatschappij „Pangerango” In de te Amsterdam gehouden jaarlijk, sche algemeene vergadering van aandeel, houders der Landbouwmaatschappij „Pan. gerango” N.V. werd het dividend vastge. steld op 20 pCt. of 200 per aandeel „Boerhave van 1907”. In de algemeene jaarvergadering van deelnemers in de verzekering maatschappij „Boerhave” hier ter stede, werd de ba. lans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. De aftredende commissaris, de heer dn H. W. Leeksma, werd herkozen. De winst bedraagt ƒ21.236.68, welke is besteed voor versterking van de -eserve, Arnold Gilissen’s bank In de te Amsterdam gehouden algemee. ne vergadering van aandeelhouders der Arnold Gilissen’s Bank N.V. werd het di vidend over 1939 bepaald op 5 pet. N.V. landbouwmaatschappij „Temoeloes” In de te Amsterdam gehouden jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel- houders der Landbouw-maatschappü „Te- moeloes” N.V. werd het dividend vastge steld op 11 pet. of 110 per aandeel Man en vrouw werkten samen De Groningsche recherche heeft aan gehouden den 42-jarigen timmerman S. K. en zijn vrouw, de 43-jarige G. v. d. M., als verdacht van diefstal van horloges en andere winkelgoederen. Dezer dagen bezocht dit echtpaar verschillende goudsmidzaken te Gro ningen. Men deed het voorkomen, als of men een dameshorloge wilde koo- pen. Terwijl de vrouw met de verkoop ster onderhandelde, en de aandacht van haar man afleidde, wist deze zijn slag te slaan. In een der winkels, zoo lezen wij in de „N.R.Crt.”, wekte hun manier van doen argwaan, temeer daar zij geen keus konden maken en zon der iets te koopen weer vertrokken. De politie werd gewaarschuwd en vond in het bezit van den man drie gestolen dameshorloges, terwijl tevens bij hen in beslag werden genomen eenige da- mestasschen, welke op dezelfde wijze uit een winkel waren gestolen. Zij zijn ter beschikking van gesteld. LEIDSCHENDAM. De jaarlijksche retraite te Noordwijkerhout voor de damesleden van de vereeniging „St. Martha” zal gehou den worden van 23 tot en met 26 April a.s. Zaterdag a.s. Josephgezellen een komst in het Patronaat, wedstrijden zullen worden gespeeld. Door de K.J.M.V. wordt Maan- dag a.s. een Finsche avond georganiseerd in het R. K. vereenigingsgebouw aan de Damlaan. N.C.R.V. 10. Gram.muz. 10.15 Morgendienst. K.R.O. 11. Gram.muz. 11.30 Godsdienstig half uur. 12. uur nam. (12.45 ANP.) PROEFTUIN ZU1DHOLLANDSCH GLASDISTRICT Gistermiddag hield de Proeftuin Zuidhollandsch Glasdistrict, gevestigd te Naaldwijk, in „Riche” alhier zijn jaarvergadering. De voorzitter, de heer Q. Nederpel (Loosduinen) wees in zijn openings woord op de groeiende beteekenis van de deskundige voorlichting in den tuinbouw. De belangstelling voor het werk van den Proeftuin te Naaldwijk neemt meer en meer toe, hetgeen o.a. blijkt uit het toenemende grondonderzoek. Tenslotte betuigde spr. zijn dank baarheid aan de Regeering voor den bouw van een nieuw praktijklaborato- rium op den Proeftuin’, waarvoor het Rijk 40.000 heeft beschikbaar gesteld. Hierna werden de uitvoerige jaarver slagen behandeld en goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de perio diek aftredende bestuursleden her kozen. In twee vacatures werden gekozen de heeren A. van ’t Hart (Rotterdam) en N. J. Havenaar (Berkel). Op voorstel van het bestuur werd dit college uitgebreid met de benoe ming van den heer F. de Smit (Mon ster) Het De aandacht wordt gevestigd op den on- evenwichtigen toestand waarin de petro leumindustrie verkeert als gevolg van de onevenredig groote stijging der vraag naar huisbrandolieën in vergelijking met de toeneming van het benzineverbruik. Dit vraagstuk moet worden opgelost aleer van het bereiken van meer stabiele verhoudin gen sprake zal kunnen zijn. In het verslag wordt aanbevolen, dat, als eerste schrede in die richting, de raffinadeurs algemeen krachtige pogingen in het werk stellen tot vergrooting van het uit een barrel ruwe olie winbare deel huisbrandolieën en voorts dat de raffinadeurs een verwer- kingsplan volgen, dat voorziet in een ge durende de zomermaanden verhoogde pro ductie van huisbrandolieën uit een bepaal de hoeveelheid ruwe olie, teneinde in die maanden de voorraden van deze produc ten op te voeren met het oog op de groote vraag in het winterseizoen. Dit zou gedu rende het geheele jaar meer uniforme ver werkingsprogramma’s vereischen, welke er op zijn gericht, dat de aanwas der voor raden van benzine en huisbrandolieën ge durende de zes maanden, waarin de vraag naar deze producten betrekkelijk gering is, wordt opgenomen door de vraag in de seizoenen van groot verbruik. De ontginning van de terreinen der maatschappij werd voortgezet en de explo ratie leidde tot verwervin van nieuwe terreinen. De totale ruwe olie productie der maat schappij beliep gedurende 1939 47.825.985 barrel, tegen 46.213.842 barrel in 1938, ter wijl in 1939 34.137.439 barrel ruwe olie werd gekocht, tegen 34.627.946 barrel in het voorafgaande jaar. De succesrijke voltooiing in het verslag jaar van het nieuwe ulkylatie-proces voor de winning van producten met een hoog octaangetal ten behoeve van de vervaardi ging van vliegtuigbenzine, moet grooten- deels aan den arbeid van de research- organisatie der maatschappij worden toe geschreven. Installaties voor de toepassing van dit proces werden in de voornaamste raffinaderijen der Shell Union groep op gericht. LOOSDUINEN. Jaarvergadering Wilhelminaschool. De Vereeniging voor L. en M.U.L. on derwijs op Geref. grondslag te Loos duinen heeft gisteravond in de Wilhel minaschool haar jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer De jaarvergadering der Nederland- sche vereeniging tot rheumatiekbestrij- ding werd Zaterdag gehouden, in het ziekenhuis, Zuidwal alhier, onder voor zitterschap van dr. C. van den Berg, di recteur-generaal, van de Volksgezond heid. Als voornaamste punt der agenda werd in behandeling genomen het rap port, betreffende de organisatie der rheumatiekbestrijders in Nederland. Dit rapport, dat toegelicht werd door dr. Peters, bevat belangrijke gegevens omtrent de sociale beteekenis van de rheumatiek in Nederland, alsmede trent organisatie en financiering rheumatiekbestrijding, en eindigt met een viertal conclusies, n.l. 1. De rheumatiek is een ziekte van groote sociaal-economische beteekenis in Nederland. 2. Het is dringend noodzakelijk, dat met spoed de bestrijding dezer ziekte in Nederland ter hand wordt genomen. 3. Bij de bestrijding dient aan de maatschappelijke zijde van het rheuma- vraagstuk groote aandacht te worden besteed. 4. In de bestrijding hebben het rijk en het bedrijfsleven een belangrijke rol te vervullen. De vergadering was van meening, dat ten spoedigste stappen bij de Regeering dienen te worden ondernomen, teneinde op korten termijn tot een begin van de organisatie der rheumatiekbestrijding in Nederland te kunnen geraken. Het zou gewenscht zijn, dat de Regeering, na te zijn voorgelicht, ten spoedigste een bijeenkomst belegt van vertegen woordigers der Nederlandsche Vereeni ging tot Rheumatiekbestrijding, der kruisvereenigingen, van het bedrijfsle ven en van het ziekenfondswezen met de geneeskundige inspectie der Volks gezondheid, onder leiding van den di recteur-generaal der Volksgezondheid, teneinde de suggesties betreffende de organisatie der rheumatiekbestrijding in Nederland nader uit te werken en tot oprichting van provinciale commis sies voor rheumatiekbestrijding te ge raken. Het rapport werd door de vergadering in zijn geheel aangenomen en zal bin nenkort door het bestuur aan de Regee ring worden aangeboden. De voorzitter sprak de hoop uit, dat spoedig de rheumatiek-bestrijding onder leiding der Nederlandsche vereeniging meer actief ter hand zal kunnen wor den genomen en in nieuwe banen zal worden geleid. Hij eindigde met den wensch, dat iedere persoon en iedere vereeniging, in ons land, die zich op dit gebied beweegt, zal willen samenwer ken met en zal willen toetreden als lid van de Nederlandsche Vereeniging tot Rheumatiekbestrijding. Jaarvergadering In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders der Koninkl. Nederlandsche Stoom boot Maatschappij werd bij de behande ling van de jaarstukken door een aandeel houder de opmerking gemaakt, dat het vorige jaar 25 pet. der netto winst werd uitgekeerd, thans echter slechts 14J pet. Spreker kon begrijpen, dat veel gereser veerd moet worden, aangezien in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor de maatschappij groote risico’s schuilen. In verband hiermede stelde hij de vraag, of deze reserveeringspolitiek ook in de toekomst zal worden gevolgd. Door de directie werd op deze vraag ten antwoord gegeven, dat zal worden voortgegaan met reserveeringen in de noodzakelijk geachte hoogte. Men moet ten zeerste rekening houden met de ver vangingswaarde der schepen. Waardeering der vloot op de huidige waarde zou een aanzienlijke verlaging der berekende winst beteekenen. De gemiddelde leeftijd der schepen is niet laag. Spoedige vervan ging is op den duur noodzakelijk Van daar het schijnbaar hooge bedrag, dat thans gereserveerd is voor afschrijvin gen. Zooals de toestand op het oogenblik er uit ziet, zal daarmede moeten worden voortgegaan. Op een desbetreffende vraag van aan deelhouder szij de werd door de directie ten antwoord gegeven, dat uitbreiding der vloot niet in het voornemen der maat schappij ligt. Er wordt niet meer vervan gen. dan strikt noodzakelijk is Ook werd nog door een aandeelhouder een vraag gesteld omtrent vergoeding van gecharterde schepen door de Regeering. Namens de directie werd hierop ten antwoord gegeven dat wel lagere vrachten betaald worden dan elders verkregen kun nen worden, doch dat zij toch nog een redelijke winstmarge toelaten. Op een desbetreffende vraag werd nog ten antwoord gegeven, dat het grootste gedeelte der schepen emplooi blijft vinden in de bestaande hoofdlijnen. Slechts en kele schepen zijn gecharterd, o.a. op de vaart naar West-Indië. Vervolgens werden de winst- en verlies rekening goedgekeurd, waarbij het divi dend werd bepaald op 8 pet. In de vacature van commissaris, ont staan door het overlijden van dr Aalst, werd voorzien door de verkiezing van den heer H. L. van Eeghen. In de hierna gehouden vergadering van aandeelhouders in de N.V Nationaal be zit van aandeelen K.N.S.M., waren vijftig preferente en 213 gewone aandeelen ver tegenwoordigd, uitbrengende 42 stemmen. Het door den raad van beheer uitge brachte verslag werd goedgekeurd en de balans vastgesteld. Op een desbetreffende vraag van aan- deelhouderszijde werd medegedeeld, dat alle amortisatiebewijzen inwisselbaar zijn gesteld. In totaal waren 42.000 inwissel baar. Hoeveel op het oogenblik zijn inge wisseld kan nog niet worden medegedeeld. De heer D. Hudig L. Jzn. werd als lid van den raad van beheer herkozen, ter wijl de heer Gottfr. H. Crone als zoodanig werd benoemd. Programma Gem. Radiodistributie Donderdag 4 April. Progr. I: Alle uitz. van Hilversum Ö- Progr. II: Alle uitz. van Hilversum 1- Programma III 8.— uur v.m. Br. VI. 8.20 en 10.05 En* 12.20 uur nam. Br Fr. 1.20 West Reg Danmarks Radio”). 4.20 West Reg. Pauze*). 5.20 Motala”). 6.20 Br. VI 8.0’ Eng. 8.20 Br. VI. 9.05 Motala”) 9.20 BI- VI. 10.05 Parijs. 10.50 Eng 11.20 Parijs. Programma IV. 8.— uur v.m. Br. Fr 8 20 Pauze*). Br. VI. 1.20 uur nam. Duitschlandzender Keulen 2.50 en 3.30 L 4.50 Keulen. 5.10 Danmarks Radio Beromünster”). 7.— Gem gadl2,„ 8,Duitschlandzender 8.20 Br Beromünster*) 9.50 Danmarks 1- 10.30 Duitschlandzender. Eventueel ander station. Gistermorgen heeft de 12- jarige D. de W„ wonende in de Ch. de Bourbonstraat, bij het snijden van papier in de Ambachtsschool aan de Nieuwe Haven zijn rechterhand ernstig verwond, doordat hij met zijn vingers onder het snijmes terecht kwam. Hij werd in het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde verbonden en kon daarna weer naar huis terugkeeren. (Sistermorgen om half 12 is de 11-jarige jongen D. K.. wonende in de Harderwijkstraat, op de speelplaats van de school aan de Weesperstraat tijdens het spelen tegen een anderen jongen geloopen en gevallen. Hij brak het linkerbeen en werd per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. N.C.R.V. 2.Handwerkuur. 3.Voor de vroin 3.30 Gram.muz. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muz. 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Revida-sextet. 6.45 Damiei 7. — Ber. 7.15 Intern, overzicht. 7.45 Gr.- muz. 8.ANP, intern, overzicht. 8.25 Gr.- muz. 8.45 Lezing „De levenswet der Chr. kerk onder het licht van Tambaram”. 9.15 Christ. Radiokoor. 10.ANP, ac tueel halfuur. 10.30 Viool en piano. 11.05 Gram.muz. 11.50 Schriftlezing. Hilversum II 301.5 m. A.V.R.O. 8. uur v.m. ANP. 8.10 Gram.muz. 10.— Morgenwijding. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. (11.tot 11.15 Weekoverzicht.) 12.uur nam. Omroeporkest. <12.45 ANPl 2. Voor de vrouw. 2.30 Zang en piano. 3. Brei- en borduurcursus. 3.45 Gram. muz. 4.Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram.muz. 5.Voor kinderen. 5.30 Amusementsorkest. 6.30 Sporthalfuuz 7.Voor kinderen. 7.05 Voor militairen. 7.30 Engelsche les. 8.ANP. 8.20 Opera „Die Entführung aus dem Serail”. 9.30 Tooneel. 10.40 Orgel en piano. 11.ANP- 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.40 Gram.muz ENGELAND 391 en 449 m. Na 10.20 n.m. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber 12.35 Jack Payne’s Band. 1.BBC-orkest. 1.40 Or gelspel. 2.05 Holst-strijkkwartet. 2.35 De clamatie. 3.tot 3.35 Órkest. 3.50 tot 4.20 Variété. 5.20 Ber 5.55 Tooneel. 6.25 Muz causerie. 6.55 Zang. 7.05 Concerjt. 7.55 Orgelspel. 8.20 tot 8.40 Ber. 8.55 Geval, progr. 9.35 Avonddienst. 9.55 BBC-orkM 10.35 Jack Payne’s Band. 11.20 Ber. PARIJS 1648 m. 12.05 uur nam. Viool e® piano 12.35 Zang. 1.05 en 1.30 Fluit» piano. 2.20 Concert. 4.20 Tooneel. 5.Ü Opera. 9.05 Fransche volksliederen. 9-® Tooneel. 10.05 tot 11.50 Concert. KEULEN 456 m. 12.35 uur nam. Populair concert. 1.45 Muz. tusschenspel. 1.50 Om roepkoor en -orkest. 2.50 Literair-muz progr. 3.30 Jeugdconcert 3.50 Folkloris tisch progr. 4.20 en 5.50 Gram.muz. 6.35 Eysoldt’s orkest. 8.50 tot 9.20 Zie Duitsch- landzender. BRUSSEL Vlaamsch. 322 m. 1.20 uur naift Bont progr. 4.55, 5.50, 6.20 en 7.20 Gram- muz. 7.50 en 8.20 Omroeporkest. 9.05 Bid stonde voor den vrede. 9.30 tot 10.20 Ope ra „Yolande". (Gr.pl.) BRUSSEL Fransch. 484 m. 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.50 to* 1.20 Gram.muz. 5.35 Piano 5.50 Dansorkest 6.35 Gram.muz 7.20 Voor soldaten 7.50 en 8.35 Radio- orkest en sprekers. 9.30 Literair-muz. pro gramma. 9.50 tot 10.20 Dansorkest. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 7.20 uur nam. Populair concert. 8.20 Ber 8 50 Jo« Bund’s kwartet. 9.20 Omroeporkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Concert. Dividend 25 pCt. N.V. Nationale Crediet-vcreeniging hier ter stede hield haar jaarlijksche al gemeene vergadering van aandeelhou ders. De resultaten over het afgeloopen jaar waren wederom zeer bevredigend Inge schreven was op 31 December 1939 10.958.300 (v.j. 10.195.200). Het spaartegoed was belegd in leenin- gen aan provinciën en gemeenten 2.321.863 in eerste hypotheek ƒ972.752. in effecten 349 803. voorschotten aan spaarbriefhouders 195.628, deposito 276.961 en andere beleggingen 28.039 Het winstsaldo bedraagt 90.732. te ver deelen als volgt: dividend ƒ46.170, tan tièmes 6430, reserve 11.000, dotatie aan 18.038. belasting /9094. De gezamenlijke reserves hierdoor 381.000.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6