Met de Nederlandsche HAAGSCHE COURANT Ambulance in Finland STADSNIEUWS LEGER EN MARINE Donderdag 4 April 1940. de open lucht Helsinki en BINNENLAND voor seizoen Maatschappij „Zeebad” maakt zich gereed het Aankomst Vierumaki Onderwijs in VIJFDE BLAD. in Ook de „Vega” is aangekomen uit Nieuwe rijksweg opengesteld Grenzen. NATIONALE VEREENIGING VOOR VROUWENARBEID De Maatschappij! „Zeebad” is druk bezig met de voorbereidingen voor het komende seizoen. De badkoetsjes worden gerepareerd en go schilderde Timmerlieden aan het werk aan één der koetsjes. De veiligheid van zeevisscherij- schepen DE TREILVISSCHERIJ Onderwijs in de open lucht in het hartje van de stad. Een kijkje op het dak van de school aan den Zuidwal, waar de leerlingen hedenmorgen (toen het nog prachtig weer was) van de frissche lucht profiteerden. KENNISGEVINGEN Vergoeding aan ongehuwde dienstplichtigen t ui I IL Finland v. Aankomst te Helsinki. le naar laatsten rechtstreek- Rotterdam Nederlandsche van haar be en namen tot den volgenden ochtend ongeveer negen uur rust. Pas om 10 uur verschenen zij weer op het appèl. No. 17535 Alleen indien zij aan hun financleele verplichtingen in eigen middelen niet kunnen voldoen. Kortere verbinding tusschen Rotterdam en de Rijnstreek De nieuwe Provinciale weg langs Kruisweg den de van de haventerreinen naar de stad te bren gen. Terwijl het personeel bezig was de personenbagage, een ontzagwekkende stapel rugzakken en koffers in den bus te laden, begonnen de zwerflustige zus ters weer op te dagen, maar enkelen bleven onzichtbaar, zoodat toen luite nant professor Buch de reis aanvaardde, het gezelschap nog lang niet compleet was. Toen de laatste zusters eindelijk verschenen, troffen ze alleen de „Alde- baran” aan en enkele gemoedelijk grin nikende zeelui, die hen in het Duitsch en in het Engelsch beduidden, dat ze naar Hotel Hamburgsbörs in Aabo te marcheeren hadden, een wandeling van ’n stevig half uur, hoogstens drie kwar tier, zoo naar schatting. De hotels in de havenstad zijn overvol. Het was dus te voorzien, dat het Hotel Hamburgsbörs niet alle gasten zou kunnen bergen. In het hotel werd de ambulance bezocht door een bekend medicus uit Aabo, pro fessor dr. von Torne, van het bestuur der afdeeling Aabo van het Finsche Roode Kruis. Deze deelde bij zijn wel komstgroet mede, dat zijn afdeeling de Nederlanders, in de stad zijner inwo ning als haar gasten beschouwde en hij organiseerde, de daad bij het woord voe gende, onmiddellijk een lunch, terwijl hij ’s avonds voor het diner zorgde. In de middaguren, wijl er met het oog op Maria Boodschap toch verder niet ge werkt kon worden, noodigde hij de am bulance uit tot een bezoek aan het mo derne ziekenhuis, waar een plaatsruimte is van ongeveer 550 bedden, een instel ling, waarop de stad terecht trots is. Tevens kon prof, von Torne berichten, dat dien avond, voor den allereersten keer weer een avond-expres Aabo-Hel- sinki zou rijden, en dat de Nederlanders van die gelegenheid gebruik zouden kunnen maken. Uitoefenen van tandheelkunde door algemeen practiseerende dokters. Als voorloopig antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Bijlsma betreffende het uit oefenen van de tandheelkunde door algemeen practiseerende medici, heeft de minister van Onderdwijs, Kunsten en Wetenschappen, mede namens zijn ambtgenoot van Sociale Zaken, mede gedeeld, dat het naar aanleiding daar van ingestelde onderzoek nog niet zoo ver is gevorderd, dat voldoende gege vens ter beschikking staan om de vra gen te beantwoorden. Te zijner tijd zal nader antwoord worden gegeven. Hedenmorgen waren aan de markt te Scheveningen een tweetal motorlog gers van de reederij voorheen Frank Vrolijk, de Sch 72 met 2050 en de Sch 66 met 1780 aan versche visch. Beide schepen maakten mooie be sommingen en brachten in totaal meer dan 2000 k.g. tongen aan de markt. In den aanvoer van tongen is gedurende de laatste dagen belangrijke verbete ring gekomen. Zoowel voor de tongen als voor de schol werden goede prijzen gemaakt. Ook de schokkers besomden meer dan de vorige week. In totaal wa ren 6 schokkers aan de markt met een totaalbesomming van ruim 1000. Een drietal schokkers besomden boven do 200. Aankomst te Aabo. Dinsdagnacht, omstreeks 4 uur, arri veerde de „Aldebaran” te Aabo. Het duurde uren eer het schip aan de kade lag. De Nederlanders bleken matineus te zijn, om 8 uur zagen wij den leider, den heer F. H. Meihuizen, met een der zusters op het haventerrein loopen. Zij ontmoetten er kapitein Murilla, die hen op allervoorkomendste wijze ontving en dadelijk eenige telefoonverbindingen mpt Helsinki tot stand bracht. Naar men ons verzekerde, heeft dr. Meihuizen al lereerst gesproken met baron van Wede, van het hoofdbestuur van het Finsche Roode Kruis. Op 25 Maart viert men in Finland Maria Boodschap, een dag, die hier als rustdag geldt. Het was dus niet te ver wachten, dat er verder veel gebeuren zou. Aan de leden werd medege deeld tot nader order op of in de on middellijke nabijheid van het schip te blijven. Dat „onmiddellijke nabijheid” bleek voor enkele zusters een ietwat rek baar begrip te zijn. Na verloop van tijd zwierf de heele ambulance uit om iets van de havenplaats te gaan zien en toen de heer Meihuizen op de „Aldebaran” terugkeerde, bleek er geen enkele zus ter meer te zijn. Hij had, naar wij later bemerkten, een telefoongesprek gehad met den officier van den VreemdoJto- gendienst te Aabo, luitenant Buch, in het burgerleven een bekend historicus en hoogleeraar en deze verscheen na een klein half uurtje met een specialen autobus om de leden der ambulance van Besloten werd met de expres af te reizen. Zoo werd het verblijf te Aabo van korten duur. Reeds den avond van den dag van aankomst was men op weg naar de Finsche hoofdstad. De ambu- lance-bagage zou worden nagezonden, zcodra men de plaats van bestemming zou vernemen. Dit om noodeloos ge sjouw met kisten en colli’s te voorko men. De avond-expres ariveerde te mid dernacht in Helsinki,, waar het bitter koud was. Onze landgenooten maakten meteen goed kennis met den uitlooper van den Finschen winter. Het vroor ruim 10 graden. Op het perron waren velen ter verwelkoming aanwezig, eenige bekende Finsche militairen en leidende persoonlijkheden uit het Fin sche Roode Kruis. Wij herkenden den Nederlandschen vertegenwoordiger en diens echtgenoote, mr. C. W. A. baron en baronesse van Haersolte en den Ne derlandschen consul. De ontvangst was hartelijk en ongedwongen. Het is duide lijk, dat Finland de komst van de Ne derlanders zeer warm waardeert, ook al toont men dat niet op geestdriftige wijze, daarvoor domineert te veel de ver beten grimmigheid, welke de stemming hier nog kenmerkt. Een wachtende auto bus voerde de zusters naar het kraam- ziekenhuis, waar plaats voor hen was gemaakt, de vier doktoren werden on- dorgebracht in een hotel, vlak bij het station. In een der beide kamers stond een bord met sandwiches. De reizigers waren na den boottocht, den dag in Aabo en de late treinreis vrij vermoeid pitaal, dat tt Vierumaki is ingericht, ort|eveer 300 bedden groot is. Op 't oogenblik bevat het voornamelijk her stellenden, maar deze zullen zoo was het plan van het Finsche Roode Kruis, langzaam worden afgevloeid en dan komen er ernstige zieken, gewon den van het vroegere front en opera- tie-patienten voor in de plaats. Er werken nu Lotta’s, maar die zullen ook geleidelijk naar elders worden gediri geerd, waar zij hulp kunnen verleenen, nu de komst der Hollanders Finsche handen weer vrij maakt. Tenslotte vernamen wij nog, dat het groote sportinstituut geheel als hospi taal is ingericht. De 130 kisten bagage zijn met eenige vertraging gearriveerd. Operatiezaal en apotheek worden met haast, maar ook met accuratesse, in gericht. In verband met het feit, dat de Finsche patiënten vrijwel uitslui tend Finsch spreken, evenals de Lot ta’s, heeft men enkele Finsche ver pleegsters ter assistentie gezonden, die Fransch, Duitsch of Engelsch machtig zijn, om het contact tusschen ambu lance en patiënten te vergemakkelij ken. Wellicht, dat we er eens een kijkje kunnen nemen. de Hoefdijk Benthuizen, schakel sche deeling door of vanwege den van Defensie, tot res.-le-luit ontslagen res.-le-luitenants der infanterie F. E. Jansen en A. van Deursen. Commissie heden geïnstalleerd. Naar wij vernemen heeft heden de minister van Waterstaat de commissie, welke tot taak zal hebben van voor lichting te dienen omtrent speciale vei- ligheidseischen voor zeevisschersvaar- tuigen in de bijzondere omstandighe den, ingesteld. Tot voorzitter dezer commissie is be noemd de heer P. S. van ’t Haaff, in specteur voor de scheepvaart-inspectie, alhier en tot leden zijn benoemd de heeren C. P. Damme, hoofdbestuurs lid van den centralen bond van trans portarbeiders, ir. A. van Driel, scheeps bouwkundig adviseur van genoemde inspectie, beiden alhier, Jacob Groen, schipper ter visscherij, te Katwijk, W. Janssens, inspecteur voor de visscherij in het eerste district, G. Mante, luite- nant-ter-zee le kl. der Kon. Marine reserve, beiden alhier, J. van der Meu- len, 2e secretaris van het hoofdbestuur van den Centralen bond van transport arbeiders, te Rotterdam, J. Polderman, voorzitter van de Reedersvereeniging „IJmuiden”, te IJmuiden, D. Taat, lid van het hoofdbestuur der Reedersver eeniging voor de haringvisscherij, te Katwijk, en C. van der Wal, hoofdbe stuurslid van den Ned. bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders alhier. Alle uitgaven worden niet tot het volle bedrag vergoed De Regeeringspersdienst meldt De minister van Defensie heeft op 1 April j.l. een regeling vastgesteld, waarbij de mogelijkheid is geopend, dat ongehuwde dienstplichtigen, die door het verblijf in werkelijken dienst niet in staat zijn zekere geldelijke ver plichtingen na te komen, in het genot komen van een geldelijke vergoeding. Deze regeling wordt thans gedrukt en zal binnen een paar dagen kunnen verschijnen. Deze regeling betreft voornamelijk uitgaven voor kamerhuur, opbergen en bewaren van meubelen en andere goe deren, ziekenfonds, begrafenisfondsen enz., vakbondscontributie, huisvesting gedurende verlof en loon van een tijde- lijken vervanger in het bedrijf. Het ligt niet in de bedoeling, derge lijke uitgaven alle tot het volle bedrag te vergoeden. Een correspondent schrijft ons: Eindelijk is dan de ambulance op de plek stemming aangekomen. Zoo heel mak kelijk is het tenslotte toch niet ge gaan. Er kwam veel meer kijken dan men verwachtte. D.w.z.: dan een leek verwachtte. De leiding van de ambu lance zelf heeft natuurlijk wel geweten, dat het geval nog veel voeten in de aarde hebben zou. En de medewerkers vermoedelijk ook wel. Eér men te Vie rumaki goed en wel ingewerkt en ge ïnstalleerd was. kwam er nog heel wat kijken, waarbij echter allen goed ge humeurd bleven. Allen zijn ook, zon der uitzondering, vol lof over de mede werking, welke men van de zijde der Finsche autoriteiten ondervindt. Deze toch stelt alles in het werk om aan de wenschen der Nederlanders tegemoet te komen. Wat niet altijd makkelijk is; er laten zich telkens weer nieuwe tech nische problemen en probleempjes voe len, die opgelost moeten worden. Daarbij komt, dat de reactie op den oorlog zich in Finland thans gevoelen doet. Maanden en maanden heeft het Finsche volk, in al zijn gelederen, in een verbitterden „totalitairen” oorlog tegen een vijftig maal machtiger vijand, zijn beste krachten gegeven. De zenu wen zijn al dien tijd gespannen ge weest tot het uiterste.. Men heeft méér verdragen dan een mensch eigen lijk verdragen kan en volgehouden, in de hoop dat een heroïsche verdediging tegen het opdringend bolsjewisme, hulp op groote scliaal uit het buitenland zou brengen. Het uitblijven van die hulp en het tenslotte vrede moeten sluiten op voor waarden, ongunstiger dan de eischen. waarvoor men destijds, toegejuicht door de wereld, de wapenen opvatte, heeft thans in Finland een reactie teweegge bracht, die zich, volkomen begrijpelijk, als een soort vermoeide inzinking doet gevoelen. Men beseft thans, dat deze Vrede beteekent: afgezien van conces sies, die later ook andere Oostzee-staten voelen zullen, is het voor Finland een afscheid van de stad Wiborg met haar zevenhonderdjarige burcht, van Karelië met „de zwarte bosschen van Karjala” en de sagen omweven rotsen en grillige steenblokken van het meer Laatokka, het Ladoga-meer. Toch is het typeerend voor de Finnen, dat de regeering en ook de beste burgers ernstig waarschuwen tegen die geestelijke depressie en h‘et volk zich uit zijn inzinking reeds weer verheft, om binnen de nieuwe Rijks grenzen aan opbouwend vredeswerk te beginnen. Van dien nieuwen geest heeft ook de Nederlandsche ambulance reeds de bewijzen kunnen constateeren. De groote „zorg” der ambulance was overigens, behalve het organisatorische werk, het wegblijven van de „Vega”. In onzen vorigen brief hebben wij er reeds op gewezen, dat een negental leden der ambulance, vier zusters, drie doktoren, de administrateur en de chauffeur, aan boord van het kleine vrachtscheepje „Vega”, den tocht door het ijs mee maakten en dat dit bootje van hoogstens 500 ton onderweg was blijven steken. Men dacht aanvankelijk, dat het een kwestie van uren zou zijn, een ijsbreker zou terugkeeren en reeds op 27 Maart verwachtte men de „Vega” in Helsinki Maar het heeft veel langer geduurd eer men schip, bemanning en passagiers voor den wal kreeg! Overigens: reden tot ongerustheid behoefde niet te be staan, en dat men bij de Nederlandsche ambulance de zaak van den vroolijken kant bleef beschouwen, blijkt wel uit het grapje, dat wij er hoorden: „Als ze niet loskomen, zullen we ze wel oppik ken als we weer naar Holland terug keeren”. kostwinnersvergoeding geholpen wor den, maar dat de dienstplichtige zelf toch nog met geldelijke moeilijkheden zit. De nieuwe regeling laat de ge legenheid open om in dergelijke ge vallen ook den dienstplichtige zelf in zijn uitgaven eenigszins tegemoet te komen. De regeling is in hoofdzaak van toe passing op ongehuwden. Echter sluit zij niet uit, dat ook gehuwden of zij, die men gewoonlijk met gehuwden ge lijkstelt, voor een vergoeding in aan merking komen, welke voor henzelf bedoeld is. Dergelijke gevallen zullen echter wel hooge uitzonderingen zijn. Men zal hier moeten denken aan ge vallen, waarin bijv, de vader niet met vrouw en kinderen samenwoont en waarbij ook al weer geldelijke moei lijkheden voor den dienstplichtige kun nen blijven bestaan, al genieten vrouw en kinderen kostwinnersvergoeding. van welke vormt in verbinding naar de Rijnstreek over Bergschenhoek BleiswijkHazerswoude, zal morgen voor het verkeer worden opengesteld. Op enkele gedeelten wordt nog ge werkt, zoodat het verkeer nog eenigs zins zal worden gehinderd. De verbinding is ongeveer 5 k.m. korter dan de bestaande over Zoeter- meer en Benthuizen. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12.30 uur en mon deling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een Èruine hondenriem, een verm. gou den damespolshorloge met dito bandje, een br. portemonnaie inh. Yalesleutel no. 7229, een kassabon en winkelierszegeltjes, een br. portemonnaie met inh., een hand- kap van rijwiel, een rechter damesrubber- cverschoen, een litermaat, een bruin rub ber kinderlaarsje, een zakmes, een werk schoen, een rood kinderbeursje met 3| cent, een bruine heerenportemonnaie met overslag, inh. o.a. een Wilkasleutel en een aantal bonnen van den „Voor zorg”, alsmede 2 zegels van Ij cent, een dop van benzinetank, een zwart heeren- rijwiel, 2 reclameplaten, 5 constructie- teekeningen t.n.v. J. v. Stark, een groen- rood heerenrijwiel, een tasch met muziek stukken en een sleutel, een gummi water laars, een Chineesch bonnenboekje een corringetje met steentje, een vijfritten- kaart H.TM., een Gazelle damesrijwiel frame no. 414846, een zwarte vulpen, een pakje blauw boorband, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Gevonden in taxi’s: een heerenparapluie, 3 sleutels aan ring, een spiegeltje, een pakje inh. paar dameskousen. Bij de navolgende ingezetenen: een marter bontje, Bourquin, Newton- straat 87; een verm. zilv. armband, van Overeem, v. Faukenbergestraat 5, te Voorburg; een vitrage gordijn. Vreeswijk, Dercksenstraat 13; een rood gevlamde vulpen, Borsboom, Pr. Hendrikstraat 3, gevonden plm. 15 Jan. Wateringen; een Lipssleutel 3568 D. 9376, Bodijn, Jac. v. Campenplein 59II; een rubber ceintuur. Groen, Trooststraat 37; een gouden scha- kelarmbandje, de Mos, v. Ostadestraat 243; een br. portemonnaie, inh. /0.82, van Dijk, Slachthuisdwarsstraat 2; een paar zwarte regenpijpen, Reigersburg, Beatrijs straat 7; 3 katten, Rossmölder, Calandplein 19; een zwart-witte kat, v. d. Eem, Dei- manstraat 42; een roode damesportemon- naie met knipsluiting en inh., Genze, Er nest Staastraat 35; een dasspeld met eeni ge diamanten en een parel, v. Dam, Da- masstraat 182; een Lipssleutel, de Booy, le v. d. Boschstraat 19; een beige dames- portemonnaie, inh /0.17| en distributie- bonnetje, v. Bohemen, Kepplerstraat 322; étui met foto’s, Verbeek, Dibbetsstraat 20; een rubber ruitenwisscher, Einmaal, Nic. Tulpstraat 72; een wit langharig hondje, Kolaar, Westduinweg 73; 6 honden, 4 kat ten en een cadaver van een kat, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. MUTATIES. Bij Kon. besluit: is bij de militaire luchtvaart benoemd tot directeur voor het luchtvaartmate- rieel, tevens directeur van het lucht vaartbedrijf, ir. J. H. Coops, thans als directeur bij de miltiaire luchtvaart in tijdelijken dienst werkzaam; zijn bevorderd bij de Kon. marine reserve tot luitenant ter zee le kl. de lui tenants ter zee 2e kl. M. J. Beekman, P. W. Jans, D. J. Koolhaas Revers, H. Punt, H. Corsten; tot luitenant ter zee 2e kl. de luitenants ter zee der 3e kl. D. Roose- boom, P. Nichting, R. Zalenstein, E. H. W. Fortuin; tot officier-waarnemer kl. de officier-zeewaarnemer 2e kl. P. A. de Vuijst; tot officier van den M.S.D 2e kl. de officier van den M.S.D. 3 kl. I. M. Slagter; zijn tijdelijk benoemd en aangesteld bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der infanterie, ter nadere in- minister de eervol Gegadigden moeten zich tot hun commandant wen den. De' dienstplichtige, die voor een zoo genaamde vrijgezellen-vergoeding in aanmerking wil komen, moet zich bij zijn commandant vervoegen om een daartoe strekkende vragenlijst te ont vangen. Deze vragenlijsten zullen bin- nen enkele dagen vanwege het departe ment van Defensie aan de commandan ten worden verstrekt. De dienstplichti ge moet dan in deze lijst allerlei gege vens vermelden en haar vervolgens weder bij den commandant inleveren. Deze zendt haar aan den burgemeester van de woonplaats, die een onderzoek instelt en zijn bevindingen ook in de vragenlijst vermeldt Dan gaat zij naar den minister van Defensie, die op de aanvraag beslist. De uitbetaling van de vergoeding zal wekelijks geschieden door de zorg van de daarbij betrokken militaire autori teit. Van tijd tot tijd zal worden gecontro leerd, of de vergoeding nog noodig is. Jaarverslag. Aan het jaarverslag over 1939 van de Nationale Vereeniging voor Vrou wenarbeid wordt het volgende ont leend Onder den druk der tijden bedankten verscheidene leden voor haar lidmaat schap, zoodat het ledenaantal, dat stijgende was, aan het einde van dit jaar een daling vertoont. Twee maal meende het bestuur in den loop van 1939 goed te doen met zich, met het oog op een eventueele uitbreiding van den werkkring der vrouw, tot de bevoegde instanties te wenden. Zoo werd op 30 September 1939, namens de vereeniging, in een adres aan den minister van Binnen- landsche Zaken in overweging gegeven in de centrale organisatie, welke in het leven geroepen zou worden om zekere leiding te geven aan en toezicht te houden op vrijwillige diensten, in ruimen getale ter zake kundige vrou wen te benoemen. Op 23 November 1939 werd er bij dfen minister van Waterstaat op aangedrongen om ook vrouwelijke geneeskundigen aan te wijzen voor het uitreiken der verkla ringen, vereischt voor het verkrijgen van een rijbewijs. Zoo is de vereeniging actief gebleven ook in de sombere tweede helft van het jaar 1939. Bij het Nationale Bureau voor Vrouwenarbeid steeg het aantal aanvragen in 1939 tot 948. Wat de onderwerpen betreft kan worden medegedeeld, dat bijna drie kwart van het totaal betrekking had op beroepskeuze- en opleidingskwesties. De jaarlijksche algemeene vergade ring van de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid zal op Dins dagavond 9 April in het Nationaal Bu reau voor Vrouwenarbeid, van Speyk- straat 153, gehouden worden. In deze vergadering zal mej. E. J. P. Deelen, te Amsterdam, een korte inlei ding houden over „Het werk van de pengioen-centrale”. Naar Vierumaki. Dien middag hebben de doktoren hun opwachting gemaakt bij kolonel profes sor dr. Suolahti, dirigeerend officier van gezondheid van den militairen genees kundigen dienst en wij vermoeden, dat hun bij die gelegenheid werd medege deeld, welke de eigenlijke bestemming der Nederlandsche ambulance zou zijn. Althans, na dat bezoek werd bekend dat men zou afreizen naar Vierumaki, een plaats, die onze landgenooten wel licht even in verlegenheid gebracht zal hebben, we maken ons sterk, dat de meesten hunner voor het eerst dien naam hoorden. Het is een in Finland algemeen bekend sport-oord, ongeveer 37 k.m. ten Oosten van de plaats Lahti. Er worden daar veel sportcursussen en -oefeningen gehouden, men zou het als een academie der sporten kunnen be schouwen. Men vertelde ons, dat kolo nel Suolahti den heer Meihuizen de vraag gesteld zou hebben: „Wanneer vertrekt u?” en het antwoord zou den Finnen goed bevallen zijn; het luidde: „Direct, als u wilt. Wij zijn klaar”. De afreis uit Helsinki vond plaats op Vrij dag 29 Maart. De reisbagage ging per militaire vrachtauto’s; de doktoren gingen per auto van den militairen rooden kruis dienst, uitgezonderd de heer Meihuizen, die de reis, met de zusterg, per trein maakte. In de auto reed met de Hol- landsche doktoren een Finsche vaandrig mee, de medisch-candidaat Zilliacus, die als verbindingsofficier aan de Neder landsche ambulance is toegevoegd. De afreis vond plaats zonder de negen leden van de „Vega”, die nog steeds onzichtbaar blijven. Die zaten toen al enkele dagen in het ijs, zonder dat men veel met hun redding opschoot. De aankomst te Vierumaki zal den ambulance-leden vermoedelijk wel be vallen. Men verzekerde ons, dat het er een mooie streek is, enorme, donkere dennenbosschen, langs de oevers van een groot meer, typische Finsche na tuur. Verder hoorden wij, dat het hos- Er zijn verschillende grenzen ge steld, Zoo is als algemeene regel be paald, dat met uitzondering van het loon voor een vervanger de geza menlijke vergoeding ten hoogste 50 cent per dag bedraagt, verder dat ka merhuur voor niet langer wordt ver goed dan tot het einde van de maand, volgende op die van opkomst, en dat vakbondscontributie slechts wordt ver goed tot een bedrag van ten hoogste 20 cent per week. Wat den vervanger in een bedrijf be treft, zal de vergoeding ten hoogste 1,50 per dag bedragen. Zoowel ten opzichte van het loon van zulk een vervanger als ten opzichte van al de andere uitgaven staat voor op, dat de vergoeding nimmer hooger zal zijn dan noodig is om den dienst plichtige in staat te stellen aan zijn geldelijke verplichtingen te voldoen. Wanneer hij dus, uit welken hoofde ook, deze verplichtingen kan nakomen zonder vergoeding te genieten, komt hij niet voor een vergoeding in aan merking. Ook wordt geen vergoeding voor het loon van een vervanger in het bedrijf uitgekeerd, indien dit loon uit de inkomsten van het bedrijf be taald kan worden. Het ligt voor de hand, dat zij, die kostwinner voor familieleden zijn, in het algemeen van een vergoeding vol gens de nieuwe regeling uitgesloten zijn. Voor zooveel noodig, genieten hun Verwanten kostwinnersvergoeding en zij zelf kunnen gewoonlijk geen moei lijkheden hebben met kamerhuur, op bergen van meubelen en dergelijke, échter kan het geval zich voordoen, dat de kostwinner niet met zijn ver wanten samenwoont, zelfs op verren afstand van hen een betrekking be kleedt en in zulke gevallen kan het Voorkomen, dat de verwanten wel met

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17