HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE RECHTZAKEN STADSNIEUWS BINNENLAND Donderdag 4 April 1940. INGEZONDEN HAAGSCH CRISIS COMITÉ ZESDE BLAD. VEREENIGINGEN FEUILLETON. Het slagkruiserplan in den Volksraad De gemobiliseerde „zelfstandige vrijgezellen” HANDELSBESPREKINGEN TUSSCHEN BELGIE EN NEDERLAND DE TE AMSTERDAM GEARRESTEERDE ITALIANEN STADGENOOT ERNSTIG GEWOND BIJ ONGELUK TE ROTTERDAM De voorjaarscollecte De heropening van den luchtdienst Berlijn-Amsterdam H.M. de Koningin bezoekt een ge deelte van het eerste legercorps De beschieting van Nederlandsche visschersschepen SCALARE. het heer dien onbekendheid voor te ver- (Wordt vervolgd.}. No. 17535 Op Woensdagavond 24 April zal dr. Joh. v. d. Spek, geneesheer-di- recteur der Psych, inrichting „Maas- oord” te Rotterdam, voor de Stichting voor Kinderstudie, in het Nederlandsch Lyceum in de Willemstraat spreken over het onderwerp „Erfelijkheid van temperament en type”. 27: Christelijke bezoeken, 3615 Afd. Mackay- (Nadruk verboden.) FEESTAVOND „KUNST VOOR HET VOLK”. De geheelonthouders muziekvereeniging „Kunst voor het Volk”, directeur de heer G. B. E. Verhaag, organiseert a.s. Zater dag 6 April een grooten gevarieerden feest avond in het gebouw „Padro”, Jurriaan Kokstraat 44. Voor de pauze zal het muziekcorps zich doen hooren. O.a. zullen worden uitge voerd de concours-nummers, waarmede het corps dit jaar zal uitkomen. Na de pauze treden op het radio-xylo- phoon ensemble „The Jolly Boys” onder leiding van den heer J. Tesink en Willy Bolero, accordeon-virtuoos. Het geheel zal onder leiding staan van den humorist-conferencier, Bernard Ba rends. Na afloop bal. Op dezen avond zal aan den heer C. Warmerdam, die meer dan 17 jaren penningmeester is geweest der vereeniging, het eere-lidmaatschap der vereeniging worden aangeboden. Plaatsing van ingezonden stukken be- teekent niet, dat de redactie het met den inhoud eens is. Zij kan alleen dan overwogen worden, als naarn en adres van den inzender ons volledig bekend zijn. Red. In de tunnel aan den Beukelsdijk te Rotterdam is Dinsdagavond een ern stig ongeluk gebeurd. In de richting van Blijdorp reed een vrachtauto, be stuurd door den 28-jarigen chauffeur M. K. uit Hillegersberg. Van de auto stak aan de rechterzijde een plank uit. Bij het passeeren van het smalle, tun- neltrottoir werd eerst een 7-jarige jon gen door deze plank geraakt. Hij be kwam echter geen letsel. Ernstiger was de 42-jarige leeraar P. van Solt uit de residentie er aan toe. Ook hij werd door de plank geraakt en tegen den grond gegooid. Hij bekwam een wervelfractuur en is met een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar hij ter verpleging is op genomen. Tweemaal per jaar wordt vanwege het Haagsch Crisis Comité bij de Haagsche burgerij een extra beroep op haar weldadigheidszin gedaan. Naast de wekelijksche huizencollecte, zal ook dit voorjaar en wel morgen een extra inzameling aan de huizen worden ge organiseerd en op Zaterdag 6 April zullen tal van dames en heeren, jong en oud, op straat met de bus rond gaan. Alweer een collecte, zegt misschien iemand! Inderdaad, er wordt veel ge vraagd en gegeven. De nood der tijden dwingt tot vele groote en kleine offers en het sociaal medegevoel, de gemeen schapszin laat in het algemeen de Haagsche burgerij niet in den steek. „HET HAAGSCHE CABARET” Bovengenoemde dans-cabaret-vereeni- ging, geeft a.s. Zondag 7 April, in den „Haagschen Kunstkring” wederom een dansavond Medewerkenden zijn-, de Dans- Swing-band, André Buster and his Kings of Swing Conference en dansleiding be rusten wederom in handen van Wim van Hérk. ANTWOORD AAN EEN MOEDER Allereerst een antwoord op de vraag of vacantie in den winter noodig is. Kijk moeder, wanneer de kindertjes in de klas meer aandacht krijgen voor de vogeltjes enz. buiten en den meester maar ge noeglijk laten praten, zopdat van leeren niets meer komt, dan geeft men op school vacantie. En dat gebeurt nu altijd na on geveer drie maanden leeren. De kinderen krijgen dan gelegenheid om geestelijk weer wat bij te komen. Vandaar de Kerst en de Paaschvacantie. Ik kan er echter wel bij verklappen, dat de onderwijzers, die tegenwoordig meest met klasjes wer ken van 40, 50 en soms nog meer leer lingen, na drie maanden ook wel behoefte hebben om wat bij te komen. Ondanks den niet langen werktijd, waar moeder dan verder wat over praat. Daar weet ze niets van. Heeft moeder wel eens gehoord van correctie na vier uur, kinderen na vier uur helpen, voorschrijven, lessen pre- pareeren, enz. Ik kan haar verzekeren, dat de werkdag van een onderwijzer de acht uur belangrijk overschrijdt. Nu nog iets over de jeugd. „Kinderen op straat zon der toezicht geeft baldadigheid”, zegt moe der. Hoe voorkomt men dat. „Door ze in de vacantie op te sluiten” zegt moeder. Resultaat: Dat als ze ouder geworden zijn, ze die groep van lammelingen vormen, die de vernielers in bescherming nemen. (Zie het stukje van den heer Blokland). Nee, moeder, dat is de goede weg niet. Kweek bij je kinderen verantwoordelijk heidsgevoel, leer ze eerbied te hebben voor het eigendom van anderen, maar vooral schenk ze vertrouwen. Loop ze niet den heelen dag achterna om te kijken of ze iets „uitvoeren". Dan maak je ze wan trouwend en gluiperig. Toe Moeder, pro beer het eens anders. Je zult zien hoe veel beter het gaat, vooral als die vele andere moeders ook gaan meedoen en de schoolmeester houdt dan misschien nog zijn heusch broodnoodige vacanties. ABONN4. TOONEELVEREENIGING KUNST NA DEN ARBEID. Ter gelegenheid van haar 65-jarig be staan zal de tooneelvereeniging Kunst na den Arbeid op Woensdag 24 April in ge bouw Musica opvoeren „De wrekende God”, terwijl op Woensdag 8 Mei voor de competitie var den A.N D.T. in hetzelfde gebouw zal worden opgevoerd het blij spel in drie bedrijven „Er kwam een mand”, door Hans Verkerk. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de Centrale der Openbare Lees zaal en Bibliotheek Bilderdijkstraat 1-7 werden in Maart 10.349 (11.696) bezoe ken gebracht, 30.360 (31.472) uitleenin- gen vonden plaats. Kinderbibliotheek 3294 (2903) uitleeningen. Filiaal Colensostraat 4: 3303 (3291) uitleeningen. Jeugdleeszaal 598 (691) bezoeken. 2175 (2246) uitleeningen. Filiaal Paets van Troostwijkstraat 81: 3875 (3476) uitleeningen. Jeugd- bezoeken, 1379 H.M. de Konigin heeft heden, verge zeld van de hofdame jonkvtouwe L. H. barones Schirrzmelpenninck van der Oye, den adjudant generaal-majoor- tit jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet en den ordonnans-officier, kapi tein jhr. D. J. A. A. van Lawlck van Pabst, een bezoek gebracht aan het Noordelijk gedeelte van het eerste le gercorps. Hare Majesteit heeft de le gering van verschillende onderdeelen bezichtigd. Bovendien hebben ver scheidene afdeelingen voor de Koningin gedefileerd. Wierikse ’t Honk smalfilm TOONEELVEREENIGING D. T. S. Bovengenoemde vereeniging zal op Za terdag 13 April a.s. haar 60ste uitvoering geven. In theater „De Seinpost” wordt dan opgevoerd „Freuleken”, comedie in drie bedrijven van Herman Roelvink. Regie: J. Vaandrager. Na afloop van deze laatste uitvoering van D.T.S. in het seizoen volgt een bal met tal van attracties tot 4 uur v.m. in ’t Seinpost-Paviljoen. Balleiding J. Roosje. De vooravond- en dansmuziek wordt verzorgd door „The Harmony Players”. Een 15-tal plaatsen is beschikbaar ge steld voor lichamelijk gebrekkigen. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onvei lig tot strandpaal 91 op Maandag 8 April a.s., van 9.30 u. v.m. tot 6 uur nam. Voorts op Donderdag 11 April tot Katwijk, van 10.30 uur v.m. tot 6 uur nam., wegens schietproeven met ge schut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weder toegan kelijk is, nadat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn in gehaald. Dat is inderdaad zoo, antwoord de Armstrong droogjes. Ik vergat dat heelemaal. Het was een gril van het oogenblik en ik had er dadelijk spijt van. Twee dagen later liet ik al les weer groeien. Voor elke gebeurtenis had hij een gereede verklaring. Carson zag den steenen muur reeds voor zich oprijzen. Plotseling schoot hem nog een klein punt te binnen. Heeft u niets by Dixon laten lig gen? vroeg hij. Armstrong trok de wenkbrauwen sa men. Was het vrees, wat hij voor een enkel oogenblik in diens oogen zag? Carson dacht het... voelde het posi tief. Neen, ik liet niets achter. Ik had niets om achter te laten... ik herinner mjj, dat ik mijn hoed, stok en hand schoenen vanuit de hall meegenomen heb. Neen, ik heb niets achtergelaten. Miste u later niets? De donkere oogen bestudeerden nauwkeurig het gelaat van Carson, alsof hij daarop dat „iets” kon afle zen. Bedenk u goed, sprak Carson. Dit kan van zeer veel gewicht zijn. Dat kan niet. Zelfs al zou ik iets vergeten hebben, dan steekt daar toch zeker niets misdadigs in. Uw aantij gingen zijn absurd. Het was iets, wat u droeg. In een paar seconden was het as pect van de zaak aanzienlijk veran derd. Er was geen twijfel mogelijk, dat Armstrong de bloem van de zwarte orchidee gestolen had, welke in Dixon’s kamer gevonden was. Waarom verkoos hij zich dat niet te Loop rechtuit en dan de hut om. kant uit. Armstrong staarde hem verbaasd aan, haalde de schouders op en lachte cynisch. U handelt als een idioot. U laat mij geen keus; ik moet mij uw idiote handelingen wel laten welgevallen. Carson volgde hem op de hielen, op iederen kunstgreep voorbereid. Maar Armstrong wist waarschijnlijk, wien hij voor zich had en begreep, dat het dwaasheid was om te trachten te ont snappen. Zjj bereikten de opslagloods en Carson zeide kortaf: Ga naar binnen. Voedsel en de kens zullen u worden verstrekt. Uw verhaal bevalt mij niet. Ik heb u één ding nog niet verteld. Er zijn ook nog anderen achter u aan. Zij moesten al lang terug zijn, maar dat is niet het geval. Hun afwezigheid bevreemdt mjj. Armstrong begreep de min-vriende- Ijjke toespeling, maar lachte hatelijk. U is nog gekker dan ik dacht. Ik waarschuw u, dat ik tegen u... De deur sloeg dicht en Carson draaide den sleutel in het slot om. Zelfs nu twijfelde hij of hij wel goed handelde. Maar Tresa en Monroe zou den reeds lang terug hebben moeten zijn. Armstrong was een te sinister personage, dan dat hij met hem eeni- ge risico wilde loopen. Het was de vraag, wat er nu gedaan zou moeten worden. Het was wel zeker, dat de Nederlandsche autoriteiten zich niet met de zaak zouden inlaten zonder in structies uit Singapore. Hjj dacht aan inspecteur Murcheson. Misschien had den ze daar in dien tusschentijd be- Het Tweede-Kamerlid van Sleen infor meert naar de toegezegde vergoe dingsregeling. Het Tweede-Kamerlid van Sleen heeft aan den minister van Defensie schriftelijk gevraagd, of het hem be- bend is, dat verscheidene gemobili- seerden, tengevolge van het feit, dat zij als zoogenaamd „zelfstandige vrij gezellen” niet voor een (kostwinners) vergoeding in aanmerking komen, reeds geruimen tijd niet in staat zijn aan hun verplichtingen het betalen van kamer- en/of werkplaatshuur, ver zekering, contributie, als anderszins te voldoen, en velen hunner na zeven maanden mobilisatie in ernstige finan- cieele moeilijkheden zijn geraakt. Voorts wordt gevraagd of de minister de redenen kan mededeelen, welke er toe hebben geleid, dat voor bedoelde groep van gemobiliseepden nog steeds geen bijzondere regeling is getroffen, alhoewel de minister reeds op 12 De cember 1939 in de Tweede Kamer bij de behandeling van de Defensiebegroo- ting met betrekking tot deze aangele genheid hét volgende verklaarde: „Ik heb een dezer dagen opdracht gege ven om een proeve te ontwerpen van een voorziening in de nooden van deze personen. Wij zijn er nu al mee bezig. Ik heb wel eenige hoop, dat het zal gelukken ook voor deze landgenooten tot een bevredigende regeling te ge raken.” Waaraan moet worden toegeschre ven aldus luidt de volgende vraag dat de „zelfstandge vrijgezellen”, die voor hun opkomst in eigen bedrijf werkzaam waren, geen recht hebben op een vergoeding van de aan hun vervanging verbonden kosten, terwijl in de mobilisatie-vergoedingsbeschik- king een dergelijk recht wel is vastge legd voor de overige ongehuwde gemo- biliseerden, die een eigen bedrijf be heerden? Tenslotte .wordt de vraag gesteld of de minister Wil bevorderen, dat met be kwamen spoed een regeling wordt ge troffen, welke in de aangegeven leem ten voorziet, opdat de onder de wape nen geroepen vrijgezellen in staat wor den gesteld aan hun verplichtingen te voldoen en eventueelhun zaak door het in dienst nemen van een plaatsvervanger te blijven drijven. Lezing A. Kortlandt. Woensdag hield de vereeniging van aquariumhouders „Scalare” (secr. Oranje- laan 30, Rijswijk) een goed bezochte bij eenkomst in het clublokaal (rest, den Hout) De h( er A. Kortlandt, uit Utrecht heeft voor een aandachtig gehoor een be langwekkende lezing met films en licht beelden gehouden over de gedragingen der aalscholvers. Er is zoo vaak gezegd, dat we niet moe ten trachten teveel „menschelijks” in het dier te leggen door het gedrag van een dier op menschelijke wijze uit te leggen, dat het verbaasde door dezen spreker juist zooveel overeenkomstigs naar voren gebracht te zien. Het blijkt, dat de die ren, psychologisch bezien, in hun levens verschijnselen talrijke trekken vertoonen, welke ook den mensch eigen zijn. Daar voor is het echter noodig de dieren als individuen te bestudeeren en daarvoor heeft de heer Kortlandt in zijn schuil hutten in de aalscholverkolonie te Lek- kerkerk ruimschoots de gelegenheid ge had. Zoo kregen de vogels, die hij maan denlang achtereen gadesloeg, voor hem Op 9 April afdeelingsonderzoek Aneta meldt uit Batavia d.d. 4 April De voorzitter van den Volksraad deelt aan de leden mede, dat op 9 April a.s., na de opening van de derde buitengewone zitting in openbare ver gadering, onmiddellijk zal worden over gegaan tot onderzoek in de afdeelin gen van de onderwerpen 151 en 152 (het wetsontwerp en de aanvullende begrooting betreffende de versterking van de maritieme verdediging van Nederlandsch-Indië). Daarna zal uiter aard op het afdeelingsverslag en de memorie van antwoord moeten worden gewacht. Intusschen kan worden opgemerkt, dat de leider van de fractie van de Economische Groep in den Volksraad, de heer de Villeneuve, en het lid van deze groep, de heer Sandkuyl, nog met verlof in het buitenland vertoeven. Overigens is tot dusver één bericht van verhindering ontvangen, nJ. van een lid uit de buitengewesten. Drie van de vijf aan de Vreemdelingen politie uitgeleverd. Onlangs zijn door de politie te Am sterdam vijf Italianen gearresteerd, verdacht van drie geruchtmakende in braken in de binnenstad, namelijk bij de „Galeries Modernes”, de „Hema” en bij het reisbureau Lissone, welke in het afgeloopen half jaar zijn gepleegd. Deze vijf verdachten zijn gisteren voor de Raadkamer van de rechtbank geleid, om te beslissen over de door den offi cier van Jbstitle gerequireerde ge vangenhouding gedurende de eerste dertig dagen. De rechtbank heeft, na behandeling dezer zaak in raadkamer, drie der verdachten op vrije voeten gesteld. Deze drie verdachten werden, daar zij buitenlanders zijn, aan de Vreemdelingenpolitie overgeleverd. De twee andere verdachten zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. Een der in vrijheid gestelde Italianen werd bijgestaan door mr. F. A. Kokosky. 25)1 Ja, ik ging regelrecht naar het hotel en begaf mij ter ruste. Den vol genden morgen vroeg vertrok ik naar Sumatra. Is er soms nog iets, dat u wilde weten? Deze vriendelijke vraag bracht Car- son in een dilemma. Zoover hij erover kon oordeelen, was er niets op Arm strong’s verhaal aan te merken. Alles kon, practisch gesproken, aan het ge beurde getoetst worden. Toen u in het hotel terug was, Wat deed u toen? vroeg Carson. Dat heb ik u al verteld. Ik ging naar bed... nadat ik den wekker op gewonden had, teneinde tijdig wakker te worden. En ’s morgens? Ik stond op, kleedde mjj, ging naar beneden en ontbeet; vervolgens betaalde ik mijn rekening en gaf den portier order al mijn brieven naar Malakka te zenden, want ik was van plan, rechtstreeks van Sumatra daar heen te gaan, terwijl ik voor de tus- schenperiode geen ander adres kon bedenken voor mijn correspondentie. Er is één ding, dat u vergeten heeft, zeide Carson. U heeft uw baard en snor ’s morgens vroeg afge- 6choren< ONTSPANNING VOOR MILITAIREN. Woensdagavond 10 dezer zal de Algem. Nederl. Dilettanten Tooneel- bond in het gebouw „Musica” aan de Delftschelaan zijn laatsten tooneelavond voor de gemobiliseerde militairen geven. Opgevoerd zal worden het too- neelstuk in 3 bedrijven „Het geheim van dr. Spencer”. Voor de militairen zijn 350 plaatsen kosteloos ter beschik king gesteld. Morgen zal de heer Wierikse in het Militair Tehuis ’t Honk aan de Prinsestraat een smalfilm over zijn reis naar Indië, zoomede eenige sportfilms vertoonen. Deze filmavond is voor alle militairen gratis toegan kelijk. Het Tweede-Kamerlid Woudenberg vraagt, zoo noodig, convooi door de Marine. Het Tweede-Kamerlid Woudenberg heeft aan de ministers van Buiten- landsche Zaken en van Defensie schrif telijk gevraagd, of de Regeering na dere gegevens heeft ontvangen over het beschieten van Nederlandsche vis- schersvaartuigen op de Noordzee door Duitsche vliegtuigen. En vervolgens of de Regeering bereid is naast het officieele protest tegen deze schending van onze souvereiniteit met de oor logvoerende mogendheden in overleg te treden en er op aan. te dringen, een regeling tot stand te brengen, waar door herhaling van dergelijke voorval len wordt voorkomen Tenslotte wordt de vraag gesteld, of de Regeering bereid is onze visschers zoo noodig door inzet van convoieeren- de eenheden van de oorlogsmarine te beschermen leeszaal 1252 (1010) (1077) uitleeningen. Filiaal Badhuiskade O.L.B.: 1358 (1592) (2960) uitleeningen. school, Cederstraat 14: 1519 (1237) uit leeningen. O.U.B. 5172 (4721) uitlee ningen. Filiaal Mient 277: 9795 (8556) uit leeningen. Filiaal Stadhoudersplein 162: 4983 (4503) uitleeningen. De tusschen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op de maand Maart van het vorige jaar. Het Tweede-Kamerlid van Kempen vraagt inlichtingen aan de Regeering. Het Tweede-Kamerlid van Kempen heeft aan de ministers van Waterstaat en van Defensie schriftelijk gevraagd, of het waar is, dat aan een Duitsche luchtvaartmaatschappij vergunning is gegeven tot ’t heropenen van de lucht lijn BerlijnAmsterdam voor vracht en postvervoer, terwijl door de Duit sche autoriteiten aan de K.L.M. niet wordt toegestaan op datzelfde traject een vliegdienst te onderhouden, resp. den dienst tezamen met de Duitsche maatschappij te exploiteeren. Hij vraagt voorts, of de minister van Waterstaat kan mededeel/n, welk Ne derlandsch belang met bovenbedoelde vergunning is gediend en of de mi nisters ten behoeve van de controle op voor ’s lands veiligheid onge- wenschte berichtgeving naar het bui tenland de noodzakelijkheid overwogen voor het vliegveld Schiphol onverwijld den staat van beleg af te kondigen, opdat het vervoer van brieven en pak ketten per luchtpost door de bevoegde autoriteiten kan worden gecontro leerd? Het accoord inzake contingenteeringen Een Belgische delegatie, onder lei ding van den heer Boutquin, directeur van de afdeeling Handelsaccoorden van het departement van Buitenlandscne Zaken en van den Buitenlandschen Handel en samengesteld uit afgevaar digden van de ministers van Buiten- landsche Zaken en van den Buiten landschen Handel, van Economische Zaken en van Landbouw, is vandaag hier ter stede aangekomen, teneinde met een Nederlandsche delegatie on der leiding van den heer Lomping, directeur van de handelsaccoorden, onderhandelingen te openen over een verlenging van het op 13 Juni 1939 gesloten accoord tusschen beide lan den inzake contingenteeringen. Dit ac coord loopt 30 April a.s. af. Namens de regeering van Luxemburg zal bij deze besprekingen tegenwoordig zijn de heer Majerus. Nederlandsch-Belgische handels- com missie. A.s. Zaterdag zal in het gebouw van het provinciale bestuur te Brugge, de permanente NederlandschBelgisch Luxemburgsche handelscommissie ver gaderen, onder leiding van den Belgi schen oud-minister van Isacker enden Nederlandschen oud-minister Posthuma. Op de agenda staat o.a. een onder zoek naar de kwestie van de aange houden ladingen en naar de moeilijk heden, welke zich voordoen in het han delsverkeer tusschen Nederland en België. Na de bijeenkomst zullen de gedele geerden de gasten zijn van den heer Baels, gouverneur der provincie, en van de gedeputeerde staten van West- Vlaanderen, in het provinciale be stuursgebouw. De vorige vergadering der commis sie werd hier ter stede gehouden. herkenbare „gezichten". Hij zag het in- dividueele verschil niet alleen in hun uiterlijk. maar ook in hun temperament. Achtereenvolgens vertelde hij van hun eigenaardige schrik-reacties, hun sociale en gezlnsgedrag. Flirtation, verloving en. huwelijk, zij het dan slechts voor één sei zoen, zijn duidelijk te onderscheiden sta dia in de verhouding tusschen de geslach ten. Sociëteit, burenruzie, verdediging van eigen grondgebied, ondergeschiktheid van de jeugd aan de weerbare ouderen zijn allemaal interessante verschijnselen, waarvan de heer Kortlandt niet alleen boeiend vertelde, maar die hij op film en lichtbeeld zoo goed heeft vastgelegd, dat men de kleine en groote gebeurtenissen uit de aalscholverwereld zoo duidelijk kan observeeren, alsof men zelf als gast in de kolonie was opgenomen. De voorzitter, drs. Lodewijks, moedigde de Scalare-leden aan zulke dierpsycholo- gische studieën ook van de visschen te maken. De avond werd verder besteed aan In stallatie van nieuwe leden, bespreking van de liefhebberij en de vischverloting. Scalare heeft plannen om een excursie naar de Lekkerkerker aalscholvers te ma ken. herinneren? Of had hij het zich wel herinnerd, maar gaf hij er de voor keur aan om wenden, omdat hij wist, dat als het gevonden was, het in platgedrukten toestand moest zijn geweest, als ge volg van de worsteling, welke, vol gens zijn eigen verhaal, nooit had plaats gehad? Dit was een belangrijk punt... zeer belangrijk. Wat was dat dan? vroeg h|j. Ik geef er de voorkeur aan, u dat niet te vertellen. U zult u daar la ter wel over moeten verantwoorden. Het scherpe antwoord deed Arm strong de wenkbrauwen fronsen. Hij zag, dat de oude achterdocht weer nieuw leven gekregen had. U is nog niet voldaan, wel? siste hy. Nog niet. En het ligt in uw bedoeling mijn vertrek morgen te verhinderen? Inderdaad. Dat kunt u niet. U heeft daartoe niet het recht. Indien ik geweten had, dat Dixon dood was en ik verdacht werd, zou ik allang naar Singapore teruggekeerd zijn. Ik ben van plan daar onmiddellyk heen te gaan en dit infame... Hy smeet zijn stoel terzijde en maakte aanstalten om naar zijn kamp te gaan, maar bleef op een gebiedend „halt” van Carson staan. Hy draaide zich om en zag, dat laatstgenoemde een revolver in de hand had en een blik op diens gelaat voorspelde niet veel goeds. Wat beteekent dit? U kunt uzelf als gearresteerd be schouwen tot de komst van de politie. langrijke ontdekkingen gedaan. Hy betwijfelde het wel, maar het was het uitzoeken waard. Er was een snelle motorboot aanwezig en het was nog vroeg in den avond. Hij plaatste een betrouwbaren schildwacht voor de opslagloods en ging met een d'ertig-mijlsvaart de ri vier af, naar Batavia. Hij arriveerde daar drie uur later en slaagde erin, met Singapore in draadlooze verbin ding te komen. Het resultaat was absoluut teleur stellend. Murcheson verwierp krach tig de idee, dat Armstrong in de zaak betrokken zou zijn en weigerde terzake eenigen maatregel te nemen. Hij had over den persoon in kwestie volledige inlichtingen ingewonnen. Hij was in Sydney welbekend en van on- berispelijken levenswandel. Hij dankte Carson voor zijn moeite, maar verze kerde hem, dat by Armstrong de op lossing niet te vinden was. De politie hield de zaak in het oog. Carson vloekte binnensmonds. Er was met menschen van een dergelijk slag niets aan te vangen. Dat betee- kende nu, dat hij zyn gevangene vrij moest laten of hem onwettig aanhou den. Bovenmatig mismoedig keerde hy naar het kamp terug, waar hy diep in den nacht arriveerde. Toen hy de hut in zicht kreeg, bleef hij, als door den bliksem getroffen, staan. Voor den ingang stond niemand minder dan Wah Su. Hij scheen zeer verreisd te zijn en een groote hecht pleister versierde zijn linkerwang. Wah Su! riep Carson uit, wan neer ben je teruggekomen? Een uur geleden. En de dokter? Binnen, by juffrouw Tlesa. Hebben jelui haar dus toch ge vonden? Ja, maar heel ziek. Heelen weg gedragen. Ziek... Groote góden! Wat is er gebeurd... vertel mij Wah... O, daar is de dokter! Monroe kwam binnen en greep Car- son’s hand. Ook zijn kleeren hingen aan flarden en hy zag er zeer moeid uit. Wat is er gebeurd? vroeg Car- son. Jelui zien er beiden uit, alsof er gevochten is. Dat is er ook. Ned, je argwaan was zeer gegrond... neen, niet ten aanzien van Armstrong. De gidsen van Tresa bleken een stel dieven te zijn. Gelukkig waren we er vlak by, toen het gebeurde. Lieve hemel, zij had durf... zij - schoot er één neer, voordat hy zich uit de voeten kon ma ken. Ze trachtten zich zeker van de bagage meester te maken, hé? Ja, ’s morgens vroeg. Zij dach ten, dat zij in de tent aan het slapen was. Zij kwam naar buiten en zag hen opbreken. Zij doorschoot er één, maar de anderen kwamen terug en ontwa penden haar. Maar niet op een al te zachtzinnige wijze en zy werd ge wond. Gewond? Is het ernstig? Eerst wel, maar nu is zy aan de beterende hand. Eén van hen ge bruikte zijn mes. Hij zal er wel nooit meer één gebruiken. Wij kwamen juist op het tooneel van den strijd. Slechts één is er ontsnapt. JAARFEEST „NATURA”. De afd. den Haag van het Ned. Toeris- tenverbond „Natura” herdacht dezer da gen haar 11-jarig bestaan. De feest avond werd geopend met een hartelijk woord van welkom door den voorzitter van de afd., den heer P. H. Schuling. Spreker memoreerde, dat „Natura” in haar 11-jarig bestaan er veel toe heeft bij gedragen haar leden nader tot de natuur te brengen en dat zij om tot dit doel te geraken zoowel fietstochten, wandelin gen -als goedkoope reizen heeft georgani seerd, welke steeds een succes waren. Juist in dezen tijd, aldus spr„ nu reizen naar het buitenland practisch niet moge lijk zal zijn, is er voor onze leden volop gelegenheid ons- eigen land, met zijn prachtig natuurschoon, beter te leeren kennen Hierna was het woord aan den beken den conferencier-humorist den heer Piet Leenhouts, die direct de stemming er in wist te brengen en deze den geheelen avond er in wist te houden. Naast Piet Leenhouts verleende de soubrette-cabaretière Betty Morelly haar medewerking. Zij wist door haar geesti ge liedjes en jolige refreintjes de stem ming tot het toppunt op te voeren. Mr. X, de accordeon-virtuoos, gaf eenige staaltjes van vingervlugheid op zijn instrument. Een bal onder leiding van den heer J A. Nentenaar, waarbij de muziek verzorgd werd door een band van den Ned Toonkunstenaarsbond, be sloot dit feest. Cijfers en feiten. Heeft het H.C.C. nu altijd nog zoo veel geld noodig? Houdt dat nooit op? Deze vraag verdient een antwoord. Hier spreken cijfers en feiten wel de duidelijkste taal. Uit een overzicht over het jaar 1939 blijkt dat de volgende goederen in natura in dat jaar zijn ver strekt: 952 costuums; 281 winterjassen en jekkers; 127 bovenpantalons; 123 overhemden; 1089 paar schoenen; 1562 stuks mannen-ondergoed; 253 mantels; 184 jassen; 1388 stuks vrouwen-onder- goed; 511 kindermantels en kinderjek- kers; 29 blousjes; 297 stuks kinder- ondergoed; 133 baby-uitzetten; 124 werkbroeken; 66 paar werkschoenen; 227 één- en twee-persoons- en kinder- ledikanten; 480 matrassen; 1394 la kens; 931 sloopen; 728 dekens en kin- derdekens; 33 kachels. En dat alleen vertegenwoordigt reeds een bedrag van plm. veertig duizend gulden. Daarenboven werden vele tiendui zenden guldens uitgegeven aan kleine giften en kleine handelscredieten. De crisis-schoenmakers repareerden alleen in 1939 meer dan zeventig dui zend paren schoenen voor werkloozen. Men behoeft dus niet bang te zijn over de vraag waar het geld blijft. Met elk dubbeltje en met iederen cent lee- nigt het Haagsche Crisis Comité een beetje den nood, welke in zoovele ge zinnen toch nog zoo ondenkbaar groot is. Jammer, zegt een lezer, nu ben ik Vrijdag en Zaterdag juist den gehee len dag uit de stad, want ik zou anders zeker niet ten achter gebleven zijn. Geen nood! Een storting op het giro nummer van het Haagsch Crisis Co mité 186000 is de makkelijkste oplos sing en het girokantoor gireert ook dubbeltjes even goed als guldens. Er is een strenge, harde, meedoogen- looze winter voor de armsten onder ons achter den rug en nu het voorjaar is en wij zelf, gekoesterd door de zon, al die koude en al dien last van sneeuw alweer vergeten zijn, nu zijn zij dat nog niet heelemaal té boven. Is het dan ten onrechte, dat het Haagsche Crisis Comité zoo met vol vertrouwen een beroep op de Haagsche burgerij doet en nu 5 en 6 April de voorj aars inzameling plaats zal vinden. Stort op het gironummer van Comité: 186000.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21