Het conflict de Luchtbescherming over F HAAGSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 APRIL 1940 DERDE BLAD, PAGINA 1. PEPSODENT TANDPASTA ri t^s I ■MR simi Boeyen geeft Minister van zijn zienswijze .BEVAT IRIUM VOOR GROOTERE REINIGENDE WERKING 1 I fhv* - MB Hl fvs< A n i I WLw lay S meer m De oorzaken Bestuur der N.V.L. saboteerde gedane toezeggingen „Daarom wensch ik met de heeren geen bemoeiing F MM De klok van den Sint Servaas-toren te Maastricht veiligheid i® Weerkundige Waarnemingen T“\E minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, heeft gistermiddag in een persconferentie zijn zienswijze geopen baard over het conflict tusschen hem en het hoofdbestuur der Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescherming (N.V.L.) Hij concludeerde, dat gebrek aan bereidheid bij het hoofdbestuur om gedane toezeggingen na te leven, hem aanleiding was geen verdere bemoeiing met de heeren te hebben. Eenheid van leiding is in de zeer belangrijke materie der luchtbescher- ming eerste eisch en die leiding mag niet doorkruist worden door eenig particulier initiatief. Zelfs de inspectie der Luchtbescherming behoort aan die leiding onderworpen te zijn. Nietteming blijft een beroep op medewerking van particuliere zijde on misbaar. Zij behoort georganiseerd te zijn en dit kan o.a. zeer wel het geval zijn in de plaatselijke groepen der N.V.L. Het accent der zelfbescherming moet in de burgerij zelf liggen, dóch in alle activiteit dient men één te zijn en de meest volledige samenwerking met de centrale leiding is noodzakelijk. Indien er andere personen in het hoofdbestuur der N.V.L. zouden komen, .ware de zaak een belangrijke schrede nader gekomen tot haar ook door den minister zeer gewenschte oplossing. Een vroolijke schittering van parelwitte tanden verheldert Uw gelaat - zoodra U 'op kijkt - zoodra U glimlacht. Dat is de groote verrassing van IRIUM in Pepsodent. En wel op een zoo vol maakt veilige manier! Pepsodent met Irium is absoluut onschadelijk voor het teere tandglazuur. Het conflict, dat in zijn gevolgen reeds nu ernstige afmetingen heeft aangenomen door de ongerustheid, welke in breede kringen van het volk is ontstaan, nu het gaat om een zoo belangrijke zaak als de be scherming der burgerlijke bevol king tegen luchtgevaar, is, dit ter korte verklaring, onlangs in een accuut stadium getreden door een scherp schrijven van den minister aan het bestuur der N.V.L., waarin o.m. werd geëischt, dat de voorzit ter en de secr.-directeur zouden af treden, daar anders alle betrekkin gen met de vereeniging zouden worden beëindigd. Het bestuur heft geweigerd op de zen eisch in te gaan, waarna een be spreking is gevolgd met den minis ter-president en den minister van Defensie, op j.l. Vrijdag. Woensdag heeft men de groote klok in den toren van de Sint Servaas neergelaten op den daarvoor speciaal vervaardigden betonnen vloer. Het duurde ongeveer 7 uur eer men het 6000 k.g. wegende gevaarte op den beltonnen vloer had, waarop het gedurende den gespannen internationalen toestand zal rusten. •71 I Af 7 u. 754 m.m., uurj Eenheid in de leiding. Minister van Boeyen. De groote tube Is voordeeliger Het karakter der vereeniging. I Bestuur saboteerde het rapport. Inmiddels bleek al spoedig, welke waarde de toezeggingen van het alge meen bestuur hadden. De statutenwijzi ging werd op de lange baan geschoven. Toen ik bij het bestuur aandrong om in afwachting van deze herziening, over eenkomstig het rapport Quarles, de door mij aan te wijzen gedelegeerden alvast aan de bestuursvergaderingen te doen deelnemen, organiseerde men voor den schijn bestuursvergaderingen, waarin enkele onbenullige algemeenheden aan de orde werden gesteld, terwijl belang rijke beslissingen elders vielen, o.a. de oprichting van de sterk aangevochten verkoopsorganisatie Lubema. cen- tot Toen de wet tot stand kwam, bestond de N. V. L. reeds eenige jaren. Aanvan kelijk als studievereeniging opgezet werd zij vrij spoedig omgezet in een or ganisatie, die daadwerkelijk aan den op bouw van de luchtbescherming in ons land wenschte deel te nemen. De beoog de medewerking was op zichzelf aller- Na de aanvaarding heb ik de vereeni ging, in het vertrouwen, dat de toege- Bij brief van 14 Maart 1939 ant woordde het algemeen bestuur, dat het zich met de voorgestelde reor ganisatie volkomen vereenigde. zegde statutenwijziging nu spoedig haar beslag zou krijgen, in het genot van het tot 40.000 verhoogde subsidie gesteld. Bovendien werd de mogelijkheid tot ver deren uitbouw der vereeniging gestimu leerd. Mijnerzijds, aldus de minister, was daarmede de toezegging tot aan vaarding van het rapport der commis sie volledig gehonoreerd. Tuben a 25,50 en 80 ets. De druppel, welke den emmer deed overloopen. was de droppel, die den emmer deed overloopen. Thans bleek, dat het de voorzitter en de secretaris-directeur zelve waren, die tegen de integrale aanvaarding van het rapport-Quarles in de afdeelingen stem ming maakten. Verwachting tot den avond van 5 April: Wind: krachtig tot matig, Zuidelijk tot Westelijk, betrokken tot zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opklaring, nu en dan regen, weinig verandering te tempera tuur. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren F De aanwijzingen, welke de plaatse lijke afdeelingen van den burgemeester of het hoofd L.B.D. ontvangen, mogen niet het gevaar loopen doorkruist te worden door wenken van een niet-ver- antwoordelijk centraal orgaan van een particuliere vereeniging. Ook de Rijks- inspectie heeft zich niet rechtstreeks met de plaatselijke afdeelingen in te laten. Bij gebleken tekortkomingen moet zij zich verstaan met den burgemeester. Ook bij dit overleg is voor de tusschen- komst van een Centraal Vereenigings- bestuur geen plaats. Uitgaande van het gegeven, dat men het bestaan van de N. V. L. niet met een slag wilde vernietigen, lag in de voor stellen van de commissie Quarles van Ufford nog de mogelijkheid om haar ar beid in goede banen te leiden. Men had ook een anderen weg kunnen kiezen en haar centralen arbeid ongedaan kunnen maken. Nu echter in de commissie op de basis van deze voorstellen algeheele overeen stemming was bereikt, heb ik, aldus ver volgde de minister, op dit laatste niet willen aandringen en een loyale uitvoe ring toegezegd. Als subsidie stelde ik, voor het geval het algemeen bestuur zich met de voor stellen vereenigde, voor den tijd van vijf jaren een met 5000 terugloopende bij drage van 40.00025.000 in uitzicht. Waarbij ik nog eenigszins uitging boven het advies der commissie-Quarles, zulks om de vereeniging ruim gelegenheid te geven haar plannen om middelen uit de afdeelingskassen ter versterking van haar financiën te verkrijgen, geleidelijk en met beleid tot ontwikkeling te bren gen. Mijn voorstel om den commissaris der Koningin in Groningen, mr. Linthorst Homan, in wien ik den toekomstigen voorzitter zag en die zich bereid verklaard had deze func tie te aanvaarden, inmiddels aan de werkzaamheden der vereeniging te doen deelnemen, werd zelfs van de hand gewezen. wet ook wat de zelfbescherming betreft, de Rijksinspectie. De tientallen algemeene richtlijnen, die voor de bescherming van de burger bevolking zijn gegeven, werden dan ook alle onder leiding van de inspectie voor de Luchtbescherming ontworpen en door den minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Eén ding moet echter van den aan vang af vaststaan. Zonder morren dient de leiding te worden aanvaard van hem, die krachtens de wet de verantwoordelijkheid draagt de burgemeester, bijgestaan door het Hoofd, L.B.D., onverschillig of het gaat om de z.g. overheidsbescher ming of om de zelfbescherming. Beide vormen trouwens een onver brekelijk geheel. Intusschen bereikten mij, zoo ging de minister voort, van verschillende kanten waarschuwingen tegen het be leid van het dagelijksch bestuur der vereeniging. Een brief van den com missaris der Koningin van Friesland Niet vanwege gevoeligheden mijner zijds, doch wel, omdat dit optreden een bron van verwarring is geworden, men in de N.V.L. ieder stuur kwijt raakt en men algemeen in den lande thans vraagt naar een beslissing, welke dui delijk vertolkt, dat de Regeering zal zeggen, welk beleid men nu wenscht te zien gevoerd. Uit den brief van den Commissaris der Koningin in de provincie Friesland citeerde de minister de volgende pas sages: minst verwerpelijk. De luchtbescher mingsorganisatie kan niet uitsluitend of in hoofdzaak uit ambtelijke krachten be staan. Een beroep op medewerking van particuliere zijde is onmisbaar. Men tan deze vrijwillige krachten individueel op roepen, men kan ze ook in vereenigings- verband inschakelen. Een treffend voor beeld van dit laatste vormt het korps vrouwelijke vrijwilligers, dat te Amster dam aan de luchtbescherming zulke uit nemende diensten bewijst. W S» W S*l De depressiekern, die gisteren het weer in onze omgeving beïnvloedde en in den afgeloopen nacht hier en daar nog mati gen regen bracht, is naar de Duitsche bocht getrokken. In den nanacht volgde een tijdelijke drukstijging, doch wegens depressie-activiteit in het Westen ging daarna de barometer weer dalen. De algemeene drukverdeeling is thans zoodanig, dat de nadering van storingen uit het Westen moeilijk is te overzien. Langs de Noordzijde van het Azorenhoo- gedrukgebiea. dat nog steeds standhoudt, trekken n.l. verschillende depressie’s, wel ker aanwezigheid slechts vermoed kan worden. Dit is des te meer het geval om dat de waarnemingsstations op Groen land, Ijsland en de Faröer niet op deze storingen reageeren In Centraal- en Zuidoost-Europa zijn da temperaturen een weinig gestegen. Zonsopgang: 5 April 5.26 u. Zonsondergang: 5 April 6.41 u. Lantarens aan: 5 April tot 4.57 u., v.m. 5 April 7.10 uur Hoogwater te Scheveningeru 5 April v.m. 1.20 u.; nam. 1.40 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Ct I o r Heit rapport-Quarles van Ufford. Dit leidde er toe, dat de minister in overleg met het algemeen bestuur aan een commissie onder leiding van den Commissaris der Koningin, in de provincie Zeeland, den heer Quarles van Ufford, opdroeg hem van voorlich ting te dienen omtrent de toekomstige taak en werkwijze der vereeniging. Deze commissie, die onder haar le den drie bestuursleden der vereeniging telde, onder wie de heeren Klein (voorz.) en Boogaardt (sect.-directeur) bracht begin Februari 1939 haar ver slag uit. Het rapport bevatte vijf zeer belang rijke conclusies. In de eerste plaatsin de gemeen ten resp. in de provincies, komen voor de functies voorzitter en secretaris van de N.V.L.-organisatie alleen zij in aan merking, waarvan resp. door den bur gemeester en den Commissaris der Ko ningin is verklaard, dat deze benoe ming zijn instemming heeft. Wat de centrale organisatie betreft, werd zelfs voor het geheele dagelijk- sche bestuur een dergelijke bepaling voorgesteld, in dien zin, dat de instem-1 ming van den minister van Binnen landsche Zaken noodig zou zijn. In de tweede plaats zouden aan alle bestuurs- en ledenvergaderingen zoo wel plaatselijk, provinciaal als lande lijk de vertegenwoordigers van den burgemeester, den Commissaris der Koningin en de minister van Binnen landsche Zaken deelnemen. In de derde plaats alle besluiten de luchtbescherming betreffende van de resp. N.V.L.-organisaties, kunnen door de drie zooeven genoemde overheids personen vernietigd worden, voor het geval, dat deze besluiten niet hun in stemming hebben. In de vierde plaats de vereeniging en haar organen mogen hun taak uit sluitend uitoefenen in overeenstem ming met hetgeen van de zijde van de overheidsorganen op het gebied van de luchtbescherming noodig of gewenscht wordt geacht. In de vijfde plaatsindien deze voorstellen aanvaard worden, ontvangt de vereeniging als centrale organisatie gedurende drie jaren, te beginnen met 1939, een Rijkssubsidie van 27.500. Daarenboven zou het Rijk voor 1939 nog garant blijven voor het geraamde tekort op de uitgave van „Luchtge vaar” ad 11.000. De commissie stelde haar conclu sies eenstemmig vast met inbegrip van de drie leden van de N. V. L. Over het luchtbeschermingsbeleid der Regeering als zoodanig, een onder werp, dat ook te berde is gebracht door de vereeniging en dat het geval dreigt te vertroebelen, zal de minis ter niet spreken. Ondanks dit alles ben ik blijven trachten het bestuur den gang van za ken bij de reorganisatie zoo gemakke lijk mogelijk te maken. Hoewel het rapport-Quarles mijn goedkeuring vor derde op de benoeming van alle leden van het dagelijksch bestuur, verklaar de ik mij bereid de vereeniging geheel vrij te laten in de keuze, mits slechts ten aanzien van den voorzitter mijn wenschen werden gevolgd. Een volgende stap was, dat het al gemeen bestuur, ondanks de aanvaar ding van het rapport-Quarles v. Uf ford, bezwaren begon te formuleeren tegen de bepaling, dat in de besluiten van de centrale organen van de veree niging van overheidswege zou kunnen worden ingegrepen. Ook op dit punt deed de minister een concessie. Daarna begon men, nu de statuten wijziging niet langer te vermijden viel, de essentialia van het rapport-Quarles aan te tasten, o.a. het Veto-recht, in dien zin, dat men trachtte de zelfbe scherming er aan te onttrekken. Hier mede stond of viel het rapport-Quar les. Pogingen vanwege het departement om langs minnelijken weg het bestuur weer op den goeden weg te krijgen, hadden niet de gewenschte uitwerking. De minister memoreerde ter inlei ding, de z.i. deels onjuiste en tenden tieuze berichten over de geschillen tusschen hem en het bestuur der ver eeniging. Dat hij tot nog toe zweeg, vond zijn oorzaak in de overweging, dat hij nog altijd hoopte en rekende op een min nelijke schikking. Nu dit laatste niet meer mogelijk schijnt en ook naar aanleiding van de jongste persberichten, wenschte de mi nister het stilzwijgen te verbreken. Naar de juistheid van de door den commissaris der Koningin gedane mede- deelingen, heb ik, aldus de heer van Boeyen, onmiddellijk een onderzoek doen instellen a „Ik acht mij verplicht uiting te geven aan mijn ernstige bezorgdheid over de ongunstige wending, die de reorganisatie van de N.V.L. dreigt te nemen De nieuwe ontwerpstatuten, die ge zonde verhoudingen tusschen over heid en vereeniging mogelijk maken worden alom in den 'lande door het bestuur mondeling toegelicht en af gebroken. Met name de mogelijkheid tot ingrijpen van de verantwoorde lijke overheden in de gestie van de vereeniging en haar afdeelingen wordt in een zoo ongunstig mogelijk Laglicht gesteld en te verstaan wordt gegeven, dat een vereeniging, die zich zelf respecteert, een dergelijk verne derend toezicht niet kan aanvaarden. Het dagelijksch bestuur heeft zich blijkbaar voor den vorm aan de wen schen van Uwe Excellentie onderwor pen, doch bedrieg ik mij niet, dan is zijn streven er op gericht in de a.s. algemeene vergadering de statuten te doen verwerpen en felle critiek op het Regeeringsbeleid uit te lokken. Ik vrees ten zeerste, dat de alge meene vergadering zal ontaarden in een demonstratie van hopelooze ver deeldheid, die ik beschamend zou ach ten voor ons volk en tevens verder felijk voor den verderen uitbouw der Luchtbescherming. Juist nu de straf fere centrale leiding der inspectie gunstiger begint te werken, zou de Luchtbescherming dieper dan ooit in moeras geraken. Het is om een dergelijke deb&cle en daaruit zonder twijfel voortvloeiende scheuring steeds sterker wordt hier de aandrang om den band met de N.V.&. te verbreken te vermijden, dat ik mij veroorloof Uwer Excellen tie met klem in overweging te geven, thans zonder verwijl in te grijpen". Wat zegt de Wet op de Luchtbescherming? In dit verband bracht minister van Boeyen de wet op de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen ter sprake. Deze wet kent slechts twee verantwoordelijke figuren, de burge meester, bijgestaan door het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, plaatse lijk, de minister van Binnenlandsche Za ken, bijgestaan door de in de wet voor geschreven Rijksinspectie, nationaal. Over inschakeling van particuliere or ganisaties spreekt de wet met geen en kel woord, ook niet, wat de zelfbescher ming betreft. Integendeel ook de voor lichting van de bevolking tot de maat regelen, waarin de burgemeester heeft te voorzien. Ter voorlichting van de maanden later van den Inspecteur voor burgemeesters strekt in het stelsel der alhier v.m. 8 12 u. 754 m.m thermometer resp. Na de eenstemmige aanvaarding van het rapport in de commissie-Quarles, na de onvoorwaardelijke aanvaarding daarvan door het algemeen bestuur, na de aanvaarding van het op grond daar van verhoogde Rijkssubsidie vormt de wijze, waarop de heeren thans zijn op getreden,. voor mij een zoodanig be wijs van gebrek aan bereidheid om ge dane toezeggingen na te leven, dat ik verder geen bemoeiing met hen meer wensch te hebben. Barometer v.m. 8 gr. en 10 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stationnair. Het eigenlijke conflict daarna ter sprake brengend, zeide de minister, dat zijn oorsprong van zakelijken aard is en reeds van voor zijn optreden da teert. Onmiddellijk na zijn optreden heeft hij, in samenwerking met zijn toenma- ligen ambtgenoot van Defensie, een commissie ingesteld, onder leiding van mr. dr. Frederiks, om een urgentie- program van den op- en uitbouw van de luchtbescherming te ontwerpen. In deze commissie was, behalve het de partement van Binnenlandsche Zaken, dat van Defensie en de Inspectie voor de Luchtbescherming vertegenwoor digd. Deze commissie stelde voor om het subsidie aan de vereeniging als trale organisatie te verhoogen 12.000. Over 1937 zag de minister kans om het subsidie van 5000 alsnog op te voeren tot 11.500. Enkele weken daarna, bij de eerste aanraking met het bestuur van de vereeniging, verzocht de minister aan stonds om een intense aanraking tus schen bestuur en de Inspectie van de Luchtbescherming. Desondanks bereikten hem enkele de Luchtbeschermring klachten over onvoldoende samenwerking tusschen het algemeen bestuur en de Inspectie. „Ik betreur den gang van zaken zeer", aldus minister van Boeyen in zijn verklaring aan de pers van zijn houding en standpunt in het bekende conflict met het hoofdbestuur der Ned. Ver. voor Luchtbescherming. „Anderhalf jaar heb ik gewor steld om een juisten gang van zaken te verkrijgen. Maar er komt een oogenblik, waarop krachtig moet worden ingegre pen. En, ook om te verhinderen, dat het vertrouwen der bevolking zou worden geschokt, heb ik thans het oogenblik gekomen ge acht om opening van zaken te geven”. O 1 R W ja -ah lf v i

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9