aan iKreymborq r 0. Duitschland’s gebrek grondstoffen Waarborg- kleeding alléén bij o R t Haagsche Courant van Vrijdag 5 April 1940 VIERDE BLAD, PAGINA 1. M Inteekenbiljet De eene inzameling volgt op de andere g STADSNIEUWS Geïllustreerd Zondags blad I Waarborg-Costiiiim Receptie J. N. van a i Oud kinderschoeisel en overbodig metaal J gevraagd KREYMBORG concurreert scherp! GENOOTSCHAP NEDERLAND- FRANKRIJK i i Wie niet alleen op kwaliteit, maar ook op billijke prijzen let, zal moeten toegeven: DE AANRIJDING AAN DE HOEFKADE AUTOBESTUURDER RIJDT FIETSER AAN PRINSES JULIANA BIJ HET ROODE KRUIS is vanzelfsprekend correct gekleed. Wat kan hij dan beter dragen, dan een zoo uitstekend bewerkt MINISTER WELTER 60 JAAR A V ,1 I te» Ff f h Woonplaats Lezing professor mr. J. van Kan. over in ieder op- het O Ook ’t bedrijfsleven moet meedoen. KATTENTENTOONSTELLING. Op 25 en 26 Mei e.k. zal in de boven zalen van Riche aan het Buitenhof 5 worden gehouden een Internationale tentoonstelling van katten aller rassen, genaamd „Felidae”. bus- huis- Toestand meisje onveranderd ernstig Op 1 dezer werd te ’s morgens 10 uur het 4-jarig meisje M. J. V. van de Hoefkade, doordat het kind spelender wijs de straat overstak, aangereden door een vrachtauto, waarbij het een bekkenfractuur en een hoofdwonde op liep. Nader vernemen wij, dat de toestand van de kleine V. onveranderd ernstig is. van pagina s H.K.H. Prinses Juliana heeft heden de wekelijksche vergadering van het dagelijksch bestuur van het Nederland- sche Roode Kruis bijgewoond. ■B Trouwens, een fiasco is vrijwel on mogelijk. Want in een nieuwe aanvul lende verordening heeft men deze in zameling uitgebreid over vrijwel alle Duitsche bedrijven, waarvan verwacht kan worden, dat zij het gewenschte ma teriaal kunnen opleveren. En uit de zeer nauwkeurig geformuleerde bepa lingen valt af te leiden, dat men hier een nauwgezette aflevering van die voorschriften verwacht. Tusschen 26 Maart en 8 April moet de zaak voor mekaar komen en uitzondering kan er alleen gemaakt worden met voorwer pen van artistieke of historische be- teekenis! Overal moet een bedrijfslei der scherp toezien, of men zich nauw keurig aan de bepalingen houdt en bo vendien vallen de kosten voor de in levering van het eindresultaat niet zooals bij de burgerij op den staat, maar op de bedrijven zelf. Bij wijze van belooning kan men dan echter een officieele oorkonde aanvragen, waarop de ingeleverde voorwerpen en hun ge wicht staan aangegeven! Hedenmorgen te omstreeks 9 uur is op de Troelstrakade nabij de Vierheemskinderenstraat een vracht auto, bestuurd door den 32-jarigen J. M. B. uit de Paulus Potterstraat, bij het remmen door de gladheid geslipt. De wagen kwam dwars over den weg te staan en greep den juist passeerenden 14-jarigen fietser H. S., van den Schim- melweg. De jongen klaagde over pijn in het linker deel van zijn lichaam en werd door den geneeskundigen dienst naar den centralen post vervoerd. □.’i scheidene functies in het sociale en organisatieleven innemend, heeft giste ren in Restaurant Vieux Doelen alhier een afscheidsreceptie gehouden. Op medisch advies gaat de heer van Hanja rust nemen. De minister van Koloniën, Z.Exc. Ch, J. I. M. Welter, wordt morgen 60 jaar. PRINS BERNARD BIJ VERGADERING COMMISSIE UIT DEN ECONOMISCHEN RAAD Z.K.H. Prins Bernhard heeft heden een vergadering bijgewoond van de commissie uit den Economischen Raad, waaraan opdracht is verleend tot het uitbrengen van advies over het prijzen- vraagstuk. te worden meegebracht. De schoenin dustrie zoo verzekerde men ons van bevoegde zijde is hard aan het werk om met deze Aprilverrassing bij tijds voor den dag te komen. Inplaats van leer wordt zooveel mogelijk stof gebruikt en dit nieuwe oorlogssnufje wordt dan nog aantrekkelijk gemaakt door een veelvuldige toepassing van levendige kleuren. Mocht deze nieuwe schoensoort aftrek vinden, dan is men voornemens ook soortgelijke huis- schoenen dus geen pantoffels in omloop te brengen. Die zullen ge fabriceerd worden uit den afval uit de kunstzijde-industrie en de textiel nijverheid. Voorzoover dat noodig mocht blijken, mag er dan ook nog gebruik worden gemaakt van stukjes leer, dat van afgedragen schoeisel af komstig is. We lieten ons tenslotte ook nog vertellen, dat voor liefhebbers kaplaarzen in den handel gebracht zul len worden, waarvan de schaften uit vilt bestaan. In den vorigen oorlog sprak men in zulke gevallen veelal van „Ersatz”, van surrogaat, maar in het huidige Duitschland spreekt men al leen nog maar van kunstzijde, kunst- leder en wat dies meer zij Niet in het bezit van rijbewijs Gisteravond omstreeks half elf is op de Beeklaan bij de Cartesiusstraat de 18-jarige J. D. S. uit de Joubert- straat, die per rijwiel was, aangereden door een personenauto, welker bestuur der, de 18-jarige F. H. de B. uit de Columbusstraat, onvoorzichtig had ge reden en bij onderzoek niet in het bezit bleek te zijn van een rijbewijs. De wielrijder kreeg een verwonding aan het hoofd en brak het rechterbeen. De geneeskundige dienst heeft hem ver voerd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. De autobestuurder, die aan vankelijk na de aanrijding was doorge reden, heeft zich omstreeks midder nacht bij de politie gemeld, terwijl de auto in een garage in de Stephenson- straat door de politie in beslag werd genomen en naar het hoofdbureau werd overgebracht. De ondergeteekende verzoekt de administratie van de „Haagsche Cou rant” hem (haar) te noteeren voor een abonnement op het „Geïllustreerd Zondagsblad” tegen den prijs van 65 cent per kwartaal 0.90 en 1.30 per post). Naam De heer J. N van Hanja (X), oud- bondsvoorzitter van H.O.R.E.C.A.F., voorzitter der plaatselijke afdeeling van deze organisatie, voorzitter der contact-commissie van de samenwer kende organisaties in het hotel-, café- en restaurantbedrijf, en verder onder- HET AFSCHEID VAN DEN HEER VAN HANJA. Ter receptie van den heer van Hanja in hotel „Du Vieux Doelen” verschenen na de reeds genoemde personen nog C. R. T. baron Krayenhoff, eere-voorzitter der A.N.V.V. en jhr. Quarles van Uf- ford, secretaris van die vereeniging; jhr. mr. W. C. Six namens den burge meester; mr. Rutgers namens het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij; H. Raven, namens de Vereeniging en oud-leerlingen van de Vakschool van Horecaf; P. J. Wassenaar namens den Centralen Bond van den gedistilleerd- handel; J. Sassen, namens de Mij. tot Expl. van Hotels, Café’s en Restau rants; H. L. van Alsen namens den R.K. Bond van Koffiehuis- en Restau ranthouders en Slijters St. Joseph; S. Wijnschenk namens den Ned. Bond voor Slijters; J. G. L. Berlott, voorzit ter Princevlag; J. A. Polak namens de Ned. Banketbakkersvereen.; C. Boezer, directeur Gem. Arbeidsbeurs, en vele anderen. De heer G. M. Th. Gielisse sprak den heer van Hanja toe namens het hoofdbestuur van Horecaf en de heer Berlott bracht dank en hulde over van de Princevlag Nadat nog eenige toespraken waren gehouden heeft de heer van Hanja bedankt. ONDERLINGE VROUWEN BESCHERMING. Blijkens het jaarverslag over 1939 van de afdeeling den Haag van Onder linge Vrouwenbescherming daalde het ledental weer iets. Het bedraagt thans 272. Behalve de jaarlijksche contributies, welke post helaas geregeld achteruit gaat mochten wij zoo wordt o.m. in het verslag gezegd, eenige giften ontvangen, waaronder een bij uitstek gewaardeerde van H.M. de Koningin, zoodoende waren wij in staat om in gevallen van zeer acuten nood met het allernoodigste te helpen; versterkende middelen, baby kleertjes, beddegoed, of een financieele ondersteuning voor korten tijd. Maar onze mogelijkheden zijn zéér beperkt en dit is des te meer benauwend, als men bedenkt, dat de kans groot is dat in de naaste toekomst een dringend be roep op ons zal worden gedaan. In de eerste plaats om mede te werken tot de geestelijke weerbaarheid van onze be volking, en van de Haagsche jongeren in het bijzonder, maar ook om bij te springen en in goede banen te leiden, daar waar reeds met het onherstelbare rekening moet worden gehouden. En dan, de oude nooden mogen in deze tij den, waar voor zooveel nieuwe ellende hulp wordt gevraagd, niet in het ge drang komen. De nood, waar O.V. re gelmatig mede in aanraking komt is oud maar altijd weer nieuw-, omdat hij het leven zelf raakt. Het gaat hier niet om die reusachtige getallen, waar we langzamerhand immuun voor wor den, want ook met bescheiden mid delen kan het werk van O.V. dat indi vidueel en veelal achter de schermen moet gebeuren, in het groote geheel iets beteekenen, ook en misschien vooral in onzen tegenwoordigen tijd, mits wij daartoe door onze leden en andere be langstellenden in staat worden gesteld. Het gironummer van de penningmees- teresse is 44208. Hitler’s verjaardagscadeau. De door ons geciteerde oproep van Berlijn’s Eersten Burgemeester inzake den ruilhandel in gedragen schoeisel schijnt aanstekelijk gewerkt te hebben. Want reeds eenige dagen later vonden we ditmaal niet in de brievenbus, maar op de voorpagina van alle Ber- lijnsche kranten een oproep van generaal - veldmaarschalk Hermann Göring, den hoogsten economischen lei der in het Derde Rijk, waarbij de be volking wordt opgewekt, zijn Führer op diens 51sten verjaardag op 20 April a.s. een waardevolle verrassing te be reiden. lederen burger wordt zeer na drukkelijk op het hart gedrukt, eens na te gaan, wat er in zijn huishouding nog als overbodige luxe beschouwd zou kunnen worden aan koper, messing brons, tin, lood en nikkel. De nadruk wordt ditmaal gelegd een soortge lijke inzameling heeft namelijk een half jaartje geleden plaats gevonden op het woordje „overbodig”, dat wil zeggen: men moet geen gebruiksvoor werpen gaan inzenden in de hoop, dat men dan bij wijze van ruilhandel weer iets soortgelijks zal kunnen inslaan. Want daar valt niet aan te denken. Men zou dan immers van den wal in den sloot komen, want de metaalin dustrie staat voor een belangrijk deel nog slechts in den dienst van het staatsbelang. Tijdens een ontvangst van de pers zulke ontvangsten zijn tegenwoordig een zeldzaamheid geworden vertel de de generaal-veldmaarschalk, dat men voornemens is, in de kantoorlo kalen der openbare diensten eens na te. gaan, wat daar nog voor deze inzameling kan worden bijeenge bracht. Er wordt vast op gerekend, dat daar nog heel wat bruikbaar ma teriaal opgesnuffeld zal kunnen wor den. Het Duitsche volk weet, dat het in een met grondstoffen niet erg ge zegend land leeft en voorts, dat men in tijd van oorlog groote hoeveelheden metaal noodig heeft. Een oud Duitsch spreekwoord luidt: „Der kluge Mann baut vor!” en met deze inzameling wordt dan ook naar een reserve ge streefd, die pas aangesproken zal wor den als het hoog noodig is! Van mi- nisterieele zijde werd er dan nog on ze aandacht op gevestigd, dat ook in andere landen den laatsten tijd in Engeland en Frankrijk zulke inza melingen georganiseerd worden en men behoeft ze dus niet als een speciaal Duitsche mode te karakteriseeren. Waar het in dezen om een verjaar- dagsverrassing gaat, welke voor Hit ler als het ware een nieuw bewijs der offervaardigheid van zijn volk moet zijn, behoeft er niet aan getwij feld te worden, dat ook deze inzame ling aan de van hooger hand gekoes terde verwachtingen zal voldoen. Voor het Genootschap Nederland- Frankrijk heeft prof. mr. J. van Kan, gisteravond in Kunstzaal Kleykamp een lezing gehouden over recht en rechts wetenschap in Frankrijk. Slechts wei nig gebeurtenissen op juridisch gebied hebben zoo op de wereld ingewerkt, aldus spr., als de code civil. Die wereld- beteekenis schuilt daarin, dat zij, of schoon als nationaal wetboek opgezet, internationaal van grooten invloed is geweest. Allereerst in de Fransche ko loniën, maar van meer beteekenis nog was de invoering in Europa, als gevolg van de uitbreiding van het Fransche rijk. Doch het belangrijkste was de in voering van vorm en inhoud in de wet ten van de landen van de Nieuwe We reld. Zoo is het niet gebleven, maar in tal van landen leven elementen van de code civil nog in meerdere of mindere mate voort in de nationale wetboeken. Die algemeene verspreiding is te dan ken aan innerlijke eigenschappen. De vier andere Fransche wetboeken heb ben niet dien bijval geoogst. Het bur gerlijk recht was in de code civil beter geformuleerd dan in andere bestaande nationale wetboeken. De code was het product eener nationale belangstelling van eeuwen. Spr. gaf een overzicht van de totstandkoming van dit wetboek, dat de codificatie en unificatie van reeds lang in Frankrijk bestaand, soms ongeschreven recht was. De koningen, de staatslieden, de rechtsgeleerden, maar ook het volk heeft zijn aandeel in dit proces van eeuwen gehad, dat tijdens en na de revolutie zijn bekro ning vond. Vervolgens behandelde spr. eenige fi guren en bewegingen, die voor de Fran sche rechtswetenschap van groote be teekenis waren. Tenslotte wijdde spr. een beschou wing aan den invloed, dien het Fransche recht op het Nederlandsche heeft gehad. De school der Hollandsche humanisten heeft den bloei van het Nederlandsch recht ingeluid. Het juri disch humanisme nu is in Frankrijk ge boren en groot geworden. Bovendien, al is ons burgerlijk wetboek een vrije schepping van den Nederlandschen wet gever, toch heeft daar de code civil als voorbeeld gediend. Mr. J. van Bosse, voorzitter van het Genootschap, die den spreker had inge leid, heeft hem dank gebracht voor zijn belangwekkend betoog. Houten schoeisel. Trouwens het schoenprobleem schijnt in het Derde Rijk een groote- re plaats in te nemen dan wij besef ten toen we over dit thema begonnen te vertellen. Men verdenke ons niet van een misplaatste Aprilmop, want het is bittere ernst: de volgende maand zal houten schoeisel in den han del worden gebracht. Geen klompen, maar keurige schoenen met houten zolen! Het nieuwste van het nieuwe of zooals we een spotlustige kennis hoorden zeggen: de vervanging van een vervangsel! Dit splinternieuwe schoeisel met houten hakken en houten zool zal bij wijze van attractie bonvrij verkrijg baar worden gesteld en er behoeft geen afgedragen paar schoenen in ruil voor premie-uitgave Courant” 16 schijnt iedere week >uze bureaux Wagenstraat 37. 5 cent per nummer Abonnementsprijs uitsluitend voor onze abonné’s 65 cents per drie maanden Postabonnementen voor binnenland ƒ0.90. buitenland 1.30 per 3 mnd. bij vooruitbetaling Men kan zich ook bij den couranten- oezorger abonneeren. Heden is het nummer van 7 April verzonden. de „Haagsche omvang, ver- Afgehaald aan (Van onzen specialen verslaggever.) Berlijn, Maart. De barre winter met zijn vele vleeschlooze dagen en ontelbare inza melingen voor de Winterhulp schijnt thans definitief voorbij te zijn. De len te staat voor de deur en als de na tuur haar normalen weg weer terug vindt, dan moet er toch ook voor de bevolking der oorlogvoerende landen weer eens een betere tijd aanbreken. Kleine voorteekenen konden wij reeds vaststellen. Zoo werden er in de week vóór Paschen voor iederen burger drie eieren beschikbaar gesteld en men had de keuze tusschen een bus met geconserveerde groente of twee busjes geconserveerde melk. Bussen- melk wordt bij ons zelden of nooit ge bruikt, maar in Duitschland was het een veel begeerde „Ersatz” voor room, die allang niet meer voor de gewone huishouding verkrijgbaar was. Maar nu de verkoop van koffie al eenige maanden is stopgezet, zal de aftrek der nog resteerende busjes wel niet heel groot zijn geweest. Des te sterker was de vraag naar groente, want nu er voor elke houding weer een paar pondjes aard appelen verkrijgbaar waren, wilde men met Paschen zoo al niet een feestmaal, dan toch een volledig me nu, dat wil zeggen, een bordje soep, vleesch, groente en aardappelen en een toetje verorberen! Onder normale omstandigheden zou met den winter het tijdperk der inza melingen definitief achter ons liggen. We leven echter in tijd van oorlog en mochten we zulks waar deze oor log volgens ouderwetsche opvattingen eigenlijk nog steeds niet begonnen is zoo nu en dan maar wat graag vergeten, dan komen er van min of meer officiëele zijde telkens weer ver maningen, welke ons midden in de nuchtere werkelijkheid terugplaatsen. Zoo vonden we in onze brievenbus de zer dagen een gedrukten brief van nie mand minder dan dr. Lippert, den Eersten Burgemeester van de Rijks- hoofdstad Berlijn. In den goeden ouden tijd een uitdrukking, die eigenlijk niet meer gebezigd mag worden, want men hoort er alleen nog maar kwaad van vertellen kregen we zulk soort brieven vrij geregeld. Het waren dan zeer hoffelijk geformuleerde uitnoodi- gingen voor de een of andere ont vangst ten stadhuize en men had toen nog zelfs echte thee of koffie met na tuurlijke melk en room ter keuze. I Gedragen kinderschoenen ge vraagd. Ditmaal is het ook wel een uitnoo- diging, maar van heel anderen aard. Ons wordt zeer nadrukkelijk ver zocht eens te willen nakijken, of we gedragen kinderschoenen over heb ben maat 20 tot 39 die men voor eigen kroost niet meer noodig heeft, om er dan andere kinderen vrij willig mee te helpen. Ook pantoffel tjes en gymnastiekschoenen schijnen gretig begeerd te worden. Aan de keerzijde van dezen brief vindt men niet minder dan 72 adressen van schoenwinkels aangegeven, welke de twintig stadswijken van Berlijn om vatten, waar men dit gedragen schoen werk kan afgeven. Met deskundigen blik wordt dan de waarde van het meegebrachte schoenwerk vastgesteld en men kan dan een quitantie verlan gen, welke te allen tijde het recht geeft, om een ander paar gedragen schoenen van dezelfde ‘waarde terug te verlangen. Met zwart gedrukte let ters besluit dr. Lippert zijn beroep op de goedgeefschheid der Berlijnsche bevolking met de woorden: „Ge ziet, dat de vervulling van mijn wensch weinig moeite met zich meebrengt. Getroost u die moeite en breng zoo gauw mogelijk alle schoenen, die ge voor uw eigen kinderen niet meer noo dig hebt”. Het zal ons niet verbazen, wanneer we binnen afzienbaren tijd in de Berlijnsche bladen een berichtje te lezen krijgen, waaruit blijkt, dat dit schrijven van Berlijn’s „Oberbürge- meister” in het hart van vele vrou wen weerklank gevonden heeft. Want in zulke huishoudelijke aangelegenhe den laten wij immers de beslissing maar het liefst aan onze betere helft over! Zij kent de waarde van het zoo genaamde waardelooze zicht beter dan wij. y

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13