HAAGSCHE COURANT HET WEER OP ZONDAG HUDNUT HUDNVT Een Provinciale weg nieuwe STADSNIEUWS Vrijdag 5 April 1940. BINNENLAND HAAGSCH CRISIS COMITÉ van Daling van de temperatuur te verwachten daarom BETER LOOPEN... DE ELEGANTE STEUNSCHOEN ZESDE BLAD. DE TREILVISSCHERIJ DE HAAGSCHE SPIONNAGEZAAK Echtpaar van H. berust in straf De Fransche gezant NEDHERV. GEMEENTE Het vliegtuigincident te Pernis De Provinciale weg langs den Hoefdijk van Kruisweg naar Benthuizen is heden voor 't verkeer opengesteld. Deze laatste schakel in de verbinding van Rotterdam met de Rijnstreek over Bergschenhoek, Blijswijk en Hazerswoude is 5 k.m. lang. DE AANRIJDING AAN DE GROOTE MARKTSTRAAT HET ONGEVAL AAN DE BOERENSTRAAT c. was Nederlandsche IJmuidensche treiler door Duitsche vliegtuigen beschoten CREMATIE W. C. MEYER het waarschuwingsschoten? correspondent te IJmuiden RESTAURANT HAECK ZAL NIET VERDWIJNEN KENNISGEVINGEN Hinderwet. Waren Ik - No. 17536 (Nadruk verboden). ge- de gelaatsteint VANAF 45 Ct. VANAF 60 ct i s EERSTE STEENLEGGING ST. PAULUSKERK Consulaire Dienst. Bij Kon. besluit is aan den heer M. S. Salas op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van con sul der Nederlanden te Puerto Cabello. De waarneming van het consulaat is opgedragen aan den heer J. Salas. de prijzen vallen meel 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 l 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Militaire autobestuurder reed onvoorzichtig Zooals reeds gemeld is gistermiddag te omstreeks 4 uur een militaire vrachtauto met oplegger in de Groote Marktstraat, nabij het Spui, in botsing gekomen met een motorwagen van lijn zes, waarbij deze laatste zwaar werd beschadigd. Nader vernemen wij, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de aanrijding is te wijten aan onvoorzich tigheid van den bestuurder van den militairen wagen. Onze stadgenoot, de heer G. Nieuwland is benoemd tot onderwijzer aan de Prins Mauritsschool hier ter stede. Aan den Haagweg Op Woensdag 10 April e.k., des mor gens te tien uur zal, naar de „Rsb." meldt, de plechtigheid van de eerste steenlegging plaats vinden der nieuwe hulpkerk, welke in de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Loosduinen, aan den Haagweg alhier, zal worden gebouwd. De inzegening van den nieuwen steen en de plaatsing daarvan zal door pas toor P. J. Bangert geschieden. Begrafenis van den Canadeeschen onder- officier-vlieger J. E. Miller Te Rotterdam is vanmiddag onder groote belangstelling het stoffelijk over schot van den bij het lucht-incident te Pernis verongelukten Canadeeschen on derofficier vlieger J. E. Miller met mi litaire eer ter aarde besteld. Nadat de stoet aan de achterzijde van het ziekenhuis aan den Coolsingel geformeerd was, vertrok deze om kwart voor twee naar de algem. begraafplaats Sandorg, Gammon, 'eren. Namens was de Royal Air i een detache- onderofficieren de luchtstrijdkrach- i van dit de- van het de- De andere vacatures. De kerkeraad zal zijn volgende ver gadering houden, naar wij vernemen, op Donderdag 25 April a.s. en zich dan bezighouden met de twee vacatures, die nog resteeren, n.l. die van dr. H. Schok- king, waarvoor door het bedanken van ds. A. Dönszelmann te Amersfoort nog geen opvolger werd gevonden en de va cature ds. K. H. E. Gravemeijer, die 1 April j.l. ontstond door diens optre den als secretaris van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Bezoek aan minister-president Reynaud Havas meldt uit Parijs Rdjrnaud heeft hedenochtend den Franschen gezant te den Haag, baron de Vitrolles, ontvangen. Het inzamelen begonnen Wederom heeft Crisis Comité een weldadigheidszin der residentie, stadswijken kon langs de huizen rood koperen bussen, voorzien van een papierenstrook in de nationale kleuren. Na deze collecte langs de huizen volgt morgen de gebruikelijke straatcollecte. Ter opluistering zal het salonorkest Beatrix concerteeren vanaf half drie op het terras van café Riche aan het Bui tenhof. In de oude raadzaal was het heden èen drukte van belang. Omstreeks de middaguren kwamen de eerste collec tanten van hun inzameling langs de huizen terug, daarnaast kwamen velen de bussen en speldjes halen voor den dag van morgen. Een aantal dames en heeren was hier bijeen om collectanten en collectrices te helpen. Want morgen zullen ze reeds vroeg op pad gaan. Laten we hopen, dat de col lecte flink geld in het laadje zal bren gen. De winter was hard en er is veel geleden. Om dezen nood te lenigen, is veel, veel geld noodig. Hedenmiddag heeft in het cremato rium te Westerveld in grooten eenvoud de crematie plaats gehad van het stof felijke overschot van den heer W. C, Meijer, oud-gezaghebber bij de Gouver nementsmarine in Nedorlandsch-Indië, hier ter stede overleden. Aanwezig waren de gepens. gen.-majoor van het Ned. In,d. leger W. J. Giel en de heer A. F. Wiederhold, gepens. Oost-In- disch ambtenaar, beide alhier woonachtig. Gen.-majoor Giel zeide, dat men hier stond bij de baar van een man, die of schoon op hoogen leeftijd, toch nog plotseling werd weggenomen.W. Meijer, zeide spr., is als jong gezaghebber naar Indië gegaan en heeft daar al spoedig achting en liefde verworven wegens zijn zachtmoedigheid en groote recht vaardigheid. Als zeeman heeft hij twee maal een scheepsramp medegemaakt, welke een diepen indruk op zijn gemoed hebben achtergelaten. Na zijn pension- neering werd hij een man, die rustig en kalm leefde. Hij was een liefhebbend echtgenoot en goed vriend. Als alle menschen waren geweest' als hij zou er zeker geen oorlog gekomen zijn. De organist speelde de Treurmarsch uit de Eroica en bij het dalen van de kist het Adagio en de Sonate Pathétique van Beethoven. Namens de weduwe dankte gen.-ma joor Giel voor de belangstelling. NIEUW MAGAZIJN VAN DE FIRMA ARNOUTS. De bekende firma Arnouts N.V., heeft heden een nieuwe zaak geopend. Deze is gevestigd in het perceel Lange Poten 21. Dit is inwendig geheel verbouwd, waardoor een mooie ruimte is verkre gen. Het interieur maakt met zijn in grijs en blauw geblokt tapijt, zijn lichte muurtinten en moderne verlichting een fraaien indruk. Achter de eigenlijke winkel ligt het kantoor. Aan de voor zijde van het pand is een mooie, groote etalageruimte gemaakt, waarin de door deze firma in den handel gebrachte artikelen, mede door het toegepaste verlichtingssysteem uitstekend tot hun recht komen. Dit is de derde zaak, die de firma Arnouts in de residentie heeft, Naar wij vernemen heeft het echt paar van H., waarvan mevr, van H. door de rechtbank •«Ihier tot 1 jaar en 6 maanden en haar echtgenoot tot 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, in het vonnis berust en van hooger beroep afgezien. De derde verdachte mr. W. B. J. B. heeft, zooals wij reeds mededeelden, onmiddellijk, nadat het vonnis geval len was, te kennen gegeven in het te gen hem gewezen vonnis (2 jaar gevan genisstraf) te berusten. Onlangs verluidde, dat het pand Lange Houtstraat 27, waarin gevestigd Restaurant Haeck te huur of te koop werd aangeboden. Ging het bekende restaurant verdwijnen? Het had er allen schijn van. Volgens latere ge ruchten zou de zaak reeds per 1 Mei a.s. definitief worden gesloten. Naar wij echter van den heer Haeck verne men, betreft het hier de gewone slui ting gedurende de zomermaanden. Het ligt in de bedoeling het inwendige te hernieuwen, waarna men op 1 Septem ber a.s. wederom zal openen. Het restaurant wordt dus op denzelfden voet en onder dezelfde directie voort gezet. Het verloop der weersgesteldheid is uit den aard der zaak onderworpen aan strenge natuurwetten. De taak der meteorologen is altijd geweest deze natuurwetten op te sporen en in de weervoorstelling toe te passen, maar deze taak was steeds moeilijk omdat deze wetten talrijk en inge wikkeld zijn. Men wist reeds langen tijd, dat de gebieden van lage luchtdrukking of depressies het weer, vooral in West-Europa, beheerschen, en men dacht altijd, dat hierin de primaire oorzaak der talrijke weers veranderingen lag. In de laatste jaren is een nieuw licht over de oorzaken der weers veranderingen opgegaan. Men weet nu, dat aan de veranderingen der temperatuur ook andere oorzaken ten grondslag liggen, oorzaken, die men moet toeschrijven aan verschillende periodieke schommelingen van verschillende duur en grootte en het is mogelijk gebleken deze periodieke schommelingen te ontwarren en hierop temperatuurvoorspellingen te grondvesten. Een merkwaardig geval doet zich thans voor. Aanvankelijk verwachtte men, dat een nieuwe depressie, die zou verschijnen in het Westen, het vrij zachte weer zou doen voortduren. De bestudeering van de periodieke schommelingen gaf echter een tegenovergestelde uitkomst. Op grond hiervan moest de temperatuur vanaf 4 of 5 April weer gaan dalen en zij zou omstreeks 9 of 10 April een laagtepunt beneden de normale bereiken, maar dan zou de depressie in het Westen moeten verdwijnen en de luchtdrukking over Noordwest-Europa moeten stijgen. Het is nu opvallend, dat gisteren (Donderdag) de temperatuur inder daad is gaan dalen en dat over Noorwest-Europa de luchtdruk is gaan stijgen. Dit laatste beteekent, dat over West-Europa weer koude lucht uit het Noorden zal worden aangevoerd en dan mogen wij ook inder daad voor het week-end, voor Zondag en voor de eerste dagen der nieuwe week guur weer verwachten. Waarschijnlijk zal het weer daarbij ook buiig zijn. Zacht lenteweer kunnen wij pas later verwachten. Voor de gedistingeerde vrouw is natuurlijkheid het hoogste raffinement in de moderne make-up. Daarom L is Hudnut Three Flowers Poeder favoriet. Niet alleen in Amerika, maar in heel de elegante wereld waardeert men deze delicaat-geparfumeerde poeder, die door haar microscopische fijnheid ieder foutje der huid bedekt, maar toch het natuurlijke karakter van de gelaatsteint volkomen bewaart. Een make-up met Three Flowers houdt uren, vooral wanneer als basis van de poeder Three Flowers Vanishing Crème wordt gebruikt. 'Bovenstaande afbeel ding op de verpakking garandeert de echte Hudnut-producten. heden het Haagsch beroep gedaan op den van de ingezetenen In de verschillende men de collectanten zien gaan met hun Toestand slachtoffer bevredigend Zooals reeds gemeld, heeft zich Woensdagavond een ernstig ongeluk voorgedaan aan de Boerenstraat, waar het 9-jarig dochtertje van de familie S., terwijl het aan het rolschaatsen was, getroffen werd door een ijzeren roldeur en dientengevolge een schedelbasis- fractuur opliep. Nader vernemen wij, dat de toestand van het meisje bevredigend is. Het Tweede-Kamerlid J. Bakker stelt zich niet meer beschikbaar. Naar wij vernemen is de heer J. Bak ker, lid van de Tweede Kamer, voor de Chr. Hist. Unie, voornemens zich bij de Kamerverkiezingen in 1941 niet opnieuw voor een candidatuur be schikbaar te stellen. De heer Bakker, die om leeftijds- redenen zal aftreden, maakt sinds 1918 deel uit van onze volksvertegenwoor diging en is in Friesland een bekende figuur. Sedert tal van jaren is het lid van den Gemeenteraad van Menaldu- madeel en is een van de kopstukken van den Chr. Nat. Werkmansbond, van welks hoofdbestuur hij deel uitmaakt. Ook is hij redacteur van „De Voor zorg”, het weekblad van dezen bond en voorzitter van de Vereeniging van Kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk. Daarnaast heeft hij op verschillend maatschappelijk gebied zijn krachten gegeven. De heer Bakker zal zich aan zijn ver schillende functies, ook al hij als Ka merlid zal zijn afgetreden, blijven wij den. het Britsche legioen, de leden van dit legioen Sandorg, Gammon, Chap >ren. Namens de Canadian Railway was aanwezig Springett. Kolonel P- aanwezig namens i Meer Scheveningsche loggers naar zee. Als gevolg van de regeling, welke door de Nederlandsche Visscherij Centrale zal worden getroffen en waarbij onge veer vijftig procent van de Schevening sche visschersvlcot dit jaar aan de ha- ringvisscherij zal mogen deelnemen, is voor de reederij A. v d. Zwan en Zo nen te Scheveningen aanleiding om nog een tweetal harer motorloggers voor de treilvisscherij gereed te maken. Het zijn de schepen Sch. 118 en Sch. 121 Met de werkzaamheden is reeds een begin gemaakt. Deze schepen zullen vermoedelijk volgende week reeds naar zet vertrekken. Van de reederij A. v. d. Zwan en Zonen namen nog geen log gers dit jaar aan de treilvisscherij deeL Opnieuw een beroep uitgebracht in de vacature wijlen ds. A. B. te Winkel. In zijn gisteravond onder presidium van ds. D. A. v. d. Bosch gehouden ver gadering heeft de algemeene kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. A. B. te Winkel en voortdu rend door het bedanken van ds. G. Ger- brandy te Leeuwarden, opnieuw een beroep uitgebracht, thans uit het drie tal: dr. C. G. v. Niftrik te Rijnsburg, ds. J. J. Poldervaart te Vriezenveen en ds. G. v.t Veldhuizen te Kralingen. Beroepen werd thans ds. G. v. Veld huizen te Kralingen. Ds. v. Veldhuizen, wiens vader, wijlen prof. dr. A. v. Veld huizen, hoogleeraar was vanwege de Ned. Herv. kerk aan de Rijksuniversi teit te Groningen, werd in 1903 geboren en werd in 1928 candidaat in Drenthe, om 28 Oct van dat jaar te Nigtevecht in zijn eerste gemeente te worden beves tigd. Vandaar vertrok hij in 1931 naar Hantum (Fr.), welke standplaats hij in 1937 met zijn tegenwoordige verwis selde. Ds. v. Veldhuizen is thans beroepen in de vacature waarvoor de kerkeraad hem 11 Jan. j.l. ook reeds op het drie tal geplaatst had. Hij viel toen af wat eveneens het geval is geweest in Febr. j.l., toen hij in de vacature dr. H. Schokking op het tal werd geplaatst. De Sch. 130 maakt mooie besomming Van de treilvisscherij kwam heden te Scheveningen aan den afslag de motor logger „Clara” Sch. 130, schipper J. den Duik. De Sch. 130 had een record aanvoer van tongen en bracht niet minder dan 2800 k.g. tongen aan de markt en ruim 300 k.g. tarbot en griet, dus 3100 k.g. van deze vischsoorten. De totale besom ming van de „Clara” was 2740. een be somming, welke sedert jaren niet aan den afslag te Scheveningen was maakt. De prijzen van visch, vooral van ton gen zijn thans niet hoog, zoodat de aan voer het moet doen en de motorloggers moeten heel wat visch aan den afslag zetten, wil een dergelijke besomming gemaakt worden. Op bepaalde visch- gronden worden op heden veel tongen gevangen. Aan de markt waren negen schokkers, die tezamen 1356 besomden. Deze kust- visschers maakten mooie reizen. De hoogste besomming was 235. Gisteren is de motorlogger Sch. 69, D. Pronk van de reederij J. J. van der Toorn naar zee vertrokken en wel voor de eerste reis voor de snurrevaad. B. en W. maken bekend, dat zij bij be sluit van 29 Maart 1940 aan de N V. Cen trale Handel Maatschappij voor het Bouwbedrijf vergunning hebben verleend tot het uitbreiden van de door electro- motoren gedreven inrichting voor het vervaardigen en opslaan van bouwmate rialen in de perceelen Lulofsstraat 71,73, 75 en 77; dat zij bij besluit van 29 Maart 1940 aan Th H. Schravemade vergunning heb ben verleend tot het uitbreiden van de inrichting, bestemd tot bewaring van ben zine met aftapinrichting en het oprichten van een door een electromotor gedreven bandenpomp, een en ander ten dienste van het garagebedrijf, gevestigd in het perceel Fagelstraat 13. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een gouden ring met inscriptie „Antje”, gevondfen 25 Maart, een bruin beursje met inhoud, een rubber gymnastiekschoen, een zwartgelakt damesrijwiel, een zwart met chroom wieldop, een bril met hoornen montuur, een br. led. tabakszak, een pas ser, een groene borduurlap, een rijwiel- handkap, een groene rozenkrans in lede ren étui, een kleine autoped met houten wieltjes, een bruin geblokten wollen hee- rendas, een claxon van auto, diverse sleu tels, handschoenen, rijwielbelastingmerken j en ceintuurs Bij de navolgende ingezetenen: een schildpadlederen beursje met in houd, Bastiaan, Fuchsiastraat 134; een rijwielsleuteltje, Kok, Fultonstraat 56; een i zwarte stroohoed, Starrenburg, Javastraat I bruin lederen sigarenkoker, Soestdijkscnekade 88; een „Batavier*’ hee- renrijwiel. Spit, Const. Rebecquestraat 49; een oorhanger, Jul. v. Stolberglaan 54, na 6 uur; een zwart gelakt damesrijwiel, ge merkt „E N.R. Lebel, Gr. Marktstraat 1; een groene overall, Smit, Joubertstraat i 2T!’ rozenkrans, v. d. Mark. v. Osta- u 3Ü een Slad<te gouden ring. v. Mil, Honsholredijkstraat 202; een zw. 1 dameshandschoen, v. d. Mark, v. d. Heer straat 69; een br led. actetasch, inh. reclamepapieren van Citroënauto’s, Dela- goastraat 3; een br. damesportemonnaie met ritssluiting, inh. 0.50, Voortman, Pennmglaan 5 (Rijswijk); een blauwe portemonnaie met ritssluiting, inh. ƒ0.64, Hickelman, Lamarckstraat 47; een blauwe portemonnaie inh. 0.46J, 5-rittenkaart en een lippenstift Hoornik, Rijswijkscheweg I 'Y.1,t’bruine ruwharige terrier, Bos, Naaldwijkschestraat 40; een grijs zwarte „Angora ’-kat, Rossmölder, Caland- plem 19; een herdershond. Blok, Gerard Kellerstraat 81; een bruinled portemon naie, inh. sleutel, merk „tuf” 2 kleine sleuteltjes 2 munten en geld, Stoffer, Lin delaan 76 (Rijswijk); een sierspeld Laar man, Wassenaarscheweg 1; een donkere regenjas, Mijer, Jac. v. d. Doesstraat 44; een paar zwarte regenpijpen. Jacob, Seg- broeklaan 64; een grijs met witte poes, 1 Martens, Sweelinckstraat 155; een verchr. damesarmbandhorloge, v. Leer, Vlier- I boomstraat 561; een grijze kat, Dirksen 1 Gr. Hertoginnelaan 17; een grijze hand- I schoen, Wielhouwer, Teylerstraat 92; een boekje, betalingsbewijs R.V.S. t.n.v. v. d. Broek. Pronk, Ankerstraat 61; een hee- renrijwiel, Vrolijk, Kranenburgweg 78; een zwart lederen damestasch, inh een bril in étui, een portemonnaie met 0.57 ten name van W. J. Hessels, Marz, Ant. Heinsiusstraat 62; een glacé handschoen, Boonstoppel. Daguerrestraat 77; een vul penhouder „Nationaal” zwart, v. d. Ruijt, I Kqrtrijkschestraat 8; 4 katten en een duif, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden- Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. Onze meldt: Vanmiddag werd men te IJmuiden opgeschrikt door het bericht, dat weer twee treilers door Duitsche vliegtuigen beschoten zouden zijn. Na onderzoek bleek, dat de treiler „Haarlem” via de radio mededeeling had ontvangen van de treiler „Ade- lanter”, waarin de „Haarlem” werd gewaarschuwd niet verder Noordelijk te gaan. De „Adelanter” deelde mede, be sloten te zijn om Zuidwaarts te stoomen. Men vermoedt, dat er waarschu wingsschoten bij de „Adelanter” zijn gelost en dat het schip op een andere plaats de visscherij kan voortzetten. Crooswijk. Voorop gingen de tamboérs M hoornblazers van het depot genie groepen, die treurmuziek ten gehoore krochten, hierachter kwam het vuurpe loton, bestaande uit twaalf militairen van het depot luchtstrijdkrachten. De lijkwagen werd geflankeerd door slip- Pendragers en gevolgd door twaalf dra gers, onderofficieren van het depot luchtstrijdkrachten, hierachter gingen geïnterneerde kameraden van den verongelukten vlieger, die^gekleed wa- in de uniform van Force. Vervolgens kwam ®ent van vijftig man c minderen van te". twintig onderofficieren M en 24 onderofficieren 1 Vta Sb»< h.dd<-n Zlch vele enden verzameld. J Oa- op den Britschen luchtvaart at taché A Sms. den Britschen consul- E. G. G.b le van de Canadees' geerde van e K. P. Kirkwood, ^Segenwoor- Canadeesche hand 1 ident van >ng w. g. Starb, den P E Langley mevrouw l en van t Traffic captain \v7Scharroo de 1-- ^ütaire autoriteiten. ®ij het kerkhof J* baar door gebracht, ftOrPs van het “Dgesteld. r aangekomen werd o- ÏS'XS: depot genietroepen had Gistermiddag is de 20- jarige mej. B. G. uit de Watervlier- straat bij het zeemen van de ramen der le étage van haar woning, uit het raam gevallen. Zij klaagde over pijn in den rug en werd door den genees kundigen dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. w-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21