Strijd de Roemeensche om petroleum De Britsch-Fransche NEEM GEEN RISICO, EISCH100% WAARDE DE BESTE 1? SIGARET TRIUMPH campagne inzake de ijzerertsverschepingen Geallieerden drijven de prijzen op nieuwe van Productie sinds 1936 achteruit geloopen Twee vliegtuigen De oorlog ter zee gestort De zoogenaamde kaart Duitsch legerbericht Fransche legerberichten HAAGSCTE COURANT VAN VRIJDAG 5 APRIL 1940. EERSTE BLAD, PAWNA 2. ENGELAND. Sumner Welles noemt het fantam FRANKRIJK. BELGIE. ITALIË. DUITSCHLAND. ZUID-SLAVIE. Verbitterde stemming in Noorwegen LITAUEN. ZWEDEN. VEREENIGDE STATIN’. neer* De „Mauretania” te Honoloeloe HONGARIJE. Finsche Fdijnen op de Noordzee losgeslagen ’n TIP VAN BOOTZ Ingangen van de groote fjorden internationaal bezit? Avontuurlijke reis van houtboot POLENS PRODUCTIE TEN BEHOEVE VAN DE OORLOGVOERING. Ruim 700 millioen dollar voor het leger Zie verder le blad, pad- 3 Teleki brengt verslag uit van zyn reis naar Rome RECLAMES. i Inz. de heer J. Z. te Leiden, ontv. ’n fl. Tip de (Van onzen correspondent.) Oslo, 4 April. de van l 1 i 1 De Engelsche mailboot „Mauretania” is te Honoloeloe aangekomen om te bunkeren. De journalisten werden niet op den aanlegsteiger toegel'aten. De aankomst werd door een groote menigte gadegeslagen. Demonstraties hadden niet plaats. De havenhoofden waren afgezet, alleen enkele autoritei ten en de politie hadden toegang. Duitsch schip aan Mexico verkocht Het Duitsche tankschip „Time As mussen”, dat zich bij het uitbreken van den oorlog in de haven van Coatsacoal- cos in Mexico bevond, waar het 20.000 vaten petroleum had geladen en waar het sindsdien geblokkeerd heeft ge legen ,is aangekocht door de Mexicaan- sche petroleumadministratie. Twee Fransche officieren nlt Luxemburg ontsnapt. Vier Engelsche soldaten in België geïnterneerd. uit Narvik zal spoedig ophouden, aan gezien Duitschland dan in staat zal zijn ijzererts in te voeren via Lulea, wanneer de Bothnische golf en de Oost zee ijsvrij zullen zijn. POOLSCHE BEZITTINGEN VERBEURD VERKLAARD. De regeering heeft besloten, de bezit tingen van wijlen maarschalk Pilsoedr ki verbeurd te verklaren. Ook het land goed van den veroveraar van Wilna, ge neraal Zeligovski, is verbeurd verklaart omdat hij met gewapende strijdkrachten tegen Litauen heeft gevochten. Manlief kwam laat van het [kantoor. Tenminste dat hield hij (haar voor. Maar toen hij ’s nachts Riep, onverwachts, ..Aannemen, ’n TIP!”, toen [had ze hem door Twee Fransche officieren, die Dins dag gewond waren geraakt bij de noodlanding van hun vliegtuig te Nie- derfeulen in Luxemburg, zijn gisteren uit het ziekenhuis, te Ettelbruck, waar zij ter verpleging waren opgenomen, ontsnapt. Vier Engelsche soldaten zijn gisteren de Belgische grens overgekomen. Zij zijn geïnterneerd. Op de Noordzee zijn tengevolge van het slechte weer tal van mijnen los geslagen. Men heeft er gesignaleerd in de buurt der routes, welke groote vrachtbooten gewoonlijk volgen, met name op anderhalve mijl van het Bel gische lichtschip „Wandelaar”, GIFT VAN DEN EX'NEGUS VAN ABE8SYNIC. De negus Haile Selassie van Abes- synië, heeft twee massief zilveren schalen, ingelegd met Abessynische en Britsche gouden en zilveren munten, aangeboden voor een verkoop ten bate van het Roode Kruis, georganiseerd door den lord-mayor van Londen. Behalve dat de geallieerden door het opkoopen van alle beschikbare olie den prijs hiervoor in Roemenië voor Duitschland opdrijven, koopen verte genwoordigers van Engeland en Frank rijk zooveel mogelijk de op den Donau beschikbare scheepsruimte op. Zoo zag men bijvoorbeeld onlangs in de stad Galatz een der drukste havens aan den Donau de café’s vol met schip pers en andere personen, die met de scheepvaart in betrekking staan. Allen schenen goed van geld voorzien. Op de vraag waarom zij niet werkten, werd geantwoord, dat zij juist betaald wer den om niet te werken en dat hun sche pen eveneeens voor het stilleggen be taald werden. Ondertusschen kan opge merkt worden, dat de strijd tusschen de belligerent en om de Roemeensche petroleum eerst in het beginstadium is. De Finsche houtboot „Asta” is met een lading houtpulp, na een avontuur lijke reis, welke vijf maanden geleden te Viipuri is begonnen, te New York aangekomen. Volgens de agenten van de maat schappij had een Duitsch oorlogsschip de „Asta” opgebracht naar Stettin, waar het schip 2J maand is gebleven. De Duitschers hadden toen vastgesteld, dat de „Asta” geen contrabande ver voerde. Kort daarna geraakte het Fin sche schip in een storm, waarbij de brug werd vernield. De „Asta” heeft toen twee keeren moeten repareeren aleer het de Noordelijke vaarroute van den Atlantischen Oceaan in 27 dagen kon afleggen. VERKLARING VAN MUSSOLINIf United Press bericht, dat Mussolini op 20 April de vergadering zal voor zitten, waarop de plannen van een Ita- liaansche wereldtentoonstelling in 1942 zullen worden besproken. Men acht in goed-ingelichte kringen de. mogelijk heid niet uitgesloten, dat de Duce dan een verklaring zal afleggen in verband met den internationalen toestand. DRIE DOODEN. In de nabijheid van Norfolk (Vir ginia) is een bombardementsvliegtuig van de marine verongelukt. De beide inzittenden zijn omgekomen. Bijna terzelfder tijd is in Cleveland een jachtvliegtuig van de landmacht omlaaggestort. De piloot is om bet leven gekomen. ten van de Moezel plaatselijke bedrij vigheid van infanterie en artillerie. Eenige activiteit aan den Rijn”. Het Fransche legerbericht van he denochtend luidt: „niets te melden”. Het Duitsche legerbericht luidt: „In het Westen heeft een patrouille de bezetting van een vijandelijk steun punt in het grensgebied ten Zuid-Wes- ten van Saarlautem verjaagd. De vijandelijke verliezen bedroegen on geveer 15 dooden. Overigens geen bij zondere gebeurtenissen”. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „In het gebied ten Oos- Een Duitsche verklaring, In gezaghebbende kringen te Berlijn wordt volgens United Press, gezegd; „Indien Welles zich liet fotograferen met Reynaud's kaart, dan is dit een schaamtelooze handeling. ïndien de foto genomen Is zonder zijn toestem ming, dan spelen de Franschtt een schandelijk spel. Men stelle zich eens de kreet voor die in de wereld zou zijn opgegaan, indien wij Welles tijdens zijn bezoek aan Berlijn gefotografeerd had den met een kaart, waarop Londen van de rest van Engeland gescheiden is en de Engelsche Westkust aan Ierland ge geven is, een groote Duitsche „hap" in Frankrijk en met Bourgondië”. Het officieele Poolsche Nieuwsbu reau publiceert den tekst van een aan tal geheime instructies, uitgevaardigd door het hoofd van de nationaalsocia- listische regeering in Polen op bevel van Göring, waaruit blijkt, dat alle Poolsche economische bronnen zullen worden geconfisceerd ten behoeve van het Derde Rijk. In deze instructies wordt o.m. gezegd, dat het economisch leven van Polen zóó moet worden ge organiseerd, dat binnen den kortst mo- gelijken tijd een maximum rendement kan worden bereikt, teneinde de oor logseconomie van het Rijk te steunen. DE METAALINZAMELING. Hitler draagt bij aan de metaleninza meling voor zijn verjaardag. Hij heeft bevel gegeven al het metaal uit de Rijkskanselarij te verwijderen, dat ge mist kan worden, zooals de bronzen kronen en deuren. Deze bronzen deu ren zullen door houten vervangen worden. VELE HUIZEN DOOR DE OVERSTRN MINGEN INGESTORT. De watersnood in de gebiedend Noorden van den Donau en de ta neemt steeds grooteren omvang a. Uitgestrekte vruchtbare landstrek» staan onder water. De Theis, welke óe overstrooming in de banaat veroot- zaakt, blijft stijgen. In de hoofdstad Petrovgrad zijn meer dan 60 huizen is- gestort. De Donau, die bij Ujvideck door den dijk is gebroken, heeft een voorstad van Ujvideck volkomen over stroomd en 700 huizen tot instorting gebracht, waardoor 10.000 menschee dakloos geworden zijn. De Donau blijft nog stijgen. Deensche verontwaardiging over het torpedeeren van neutrale schepen Het Deensche blad „Socialdemokra- ten” schrijft in een hoofdartikel in verband met een uitspraak van het hof voor de scheepvaart inzake het tot zin ken brengen van het Deensche schip „Christiansborg”, dat zonder waar schuwing twee weken geleden werd ge torpedeerd „Nog steeds worden de rechten van de neutralen veronacht zaamd, maar er zijn redenen om te protesteeren tegen deze beleediging van een land, dat alleen maar neutraal wenscht te blijven. Onze nabuur zou belangstelling moeten hebben voor het feit, dat de Deensche landbouw niet in grooter moeilijkheden komt dan nood zakelijk is.” De landbouwproductie dient te wor den opgevoerd ten behoeve van de voedselvoorziening van de Duitsche troepen, semi-militaire organisaties en de regeering. De Poolsche bevolking die niet werkt in de oorlogsindustrie, moet zicht tevreden stellen met een minimum aan voedsel. De productie van ijzererts, pyriet en petroleum moet zóó worden opgevoerd, dat Polen zichzelf kan bedruipen. De Poolsche oorlogsindustrie moet in sneller tempo produceeren, terwijl de fabrieksuitrustingen, welke van geen belang zijn voor den oorlog, moeten worden afgebroken en naar Duitsch land vervoerd. Een millioen Poolsche arbeiders won den naar het Rijk gebracht, teneinde te voorzien in het tekort aan arbei ders. Alle flnancieele bronnen van Pool sche banken worden gebruikt om oorlogsindustrie te versterken. Het decreet groepeert onder één ge zag, volgens de herhaaldelijk in het parlement en het land tot uitdrukking gebrachte wenschen, de diensten van het commlssariaat-generaal van de voorlichting en het bestuur der natio nale radio-uitzending, het permanente centrum voor algemeene inlichtingen en den dienst der controle op de ra- dio-uitzendingen. Teneinde minister Frossard in zijn taak te helpen, is be sloten hem een oppersten raad van voorlichting en een technische commis sie ter zijde te stellen. GRAANOP8LAGPLAAT8 IN BRAND. In dén afgeloopen nacht is een ge weldige brand uitgebroken in een groo te opslagplaats van graan en andere goederen te Gyoer. De opslagplaats ging in vlammen op. Zeven brandweer lieden werden gewond, de aangerichte schade bedraagt ruim een millioen pengoe. Gedurende het jaar 1939 heeft Roe menië 32.33 pCt. van al zijn productie, welke voor den export was vrijgege ven, naar Duitschland gezonden. Ge durende hetzelfde jaar werd 14,06 pCt. .naar Engeland verscheept. Deze cij fers zijn ruw geschat gelijk aan die van de voorgaande jaren, hetgeen dus bewijst, dat Duitschland een veel groo ter kwantum Roemeensche petroleum koopt dan Engeland. REYNAUD STAAT KAMERDEBAT TOE. De radieaalsocialistische fractie be sloot het bestuur naar minister-presi dent Reynaud te zenden, om hem op vriendschappelijke wijze kenbaar te maken, dat de fractie een debat over de algemeene regeeringspolitiek in de Kamer wenscht. Nadat een delegatie van het fractie bestuur gistermiddag een onderhoud met den premier had gehad, verklaar den de gedelegeerden, dat de minister president instemde met het houden van een uitgebreid Kamerdebat over de algemeene politiek, na de besloten Se- naatsbijeenkomst, welke op Dinsdag a.s, wordt gehouden. United Press meldt uit Boekarest: De teruggang In de productie van ruwe olie, welke in 1936 is begonnen, duurt nog steeds voort en alle pogin gen om hierin verbetering te brengen zijn tót nu toe gefaald. Er is gebrek aan machinerieën, voor namelijk boormachines, Algemeen werd Verwacht, dat Duitschland deze ma chines op groote schaal zou invoeren en dat men direct op groote schaal zou beginnen met het boren op de terrei nen, wélke volgens het Wolhltat-han- delsverdrag aan Duitschland werden tóegewezen. Tot nu Valt er echter wei nig activiteit te constateeren. Een Van de leidende ingenieurs op dit gebied heeft gezegd, dat de hui dige productie gedurende de laatste drie maanden overeenkomt met 5.840.000 ton per jaar. Volgens zijn meening zou dit tempo zeker niet op- gevoerd worden in 1940. In 1935 beliep dé productie 8.394.000 ton, In 1936 8.704.000 ton en in 1937 7.153.000 ton. Tot 1939 voerde Roemenië veel meer dan 80 procent van de totale productie uit, doch in 1939 begon de uitvoer te dalen en deze daling houdt nog steeas aan. In 1939 kocht Duitschland, inclu sief het vroegere Tsjecho-Slowakije. 30,8 procent van den totalen Roemeen- schen uitvoer. In 1938 kocht Duitsch land alleen 22,2 pCt., hetgeen practisch dezelfde hoeveelheid is als in de vorige jaren. In 1939 kocht Engeland 15 pCt. en in 1938 12,8 pCt van den Roemeen- schen uitvoer, hetgeen practisch het zelfde is als de hoeeveelheid, welke Italië in Roemenië kocht. Gedurende 1938 en 1939 kocht Frankrijk ongeveer 7 pCt. Genoemde vier landen zijn ver reweg de grootste afnemers van ae Roemeensche petroleum. In het tijdperk van 1 September 1939 tot 1 Maart 1940 importeerde Duitschland 380.000 ton petroleum uit Roemenië, terwijl Frankrijk en Enge land 605.000 ton importeerden. In Maart 1939 stemde Roemenië erin toe om 25 pCt. van zijn totalen olie- uitvoer aan Duitschland te verkoopen. Dit besluit verwekte verontwaardi ging onder de geallieerden. Later werd deze hoeveelheid verhoogd tot 130.000 ton per maand, hetgeen 30 pCt. van de Het Huis van afgevaardigden heeft 784.999.094 dollar ter beschikking van de regeering gesteld voor uitgaven voor het leger. Het voorstel is thans door gezonden naar den Senaat. Het be drag is ruim 68 millioen minder, dan Roosevelt had «evraagd. ’t Legerwetsontwerp zooals dit door *t huls werd aangenomen, bevatte ook het houden van de grootste legerma- noeuvres in vredestijd uit de geschie denis, zij zullen in den zomer gehou den worden met het geregelde leger en de nationale garde, alsmede het corp- reserve-officieren. Deze oefenin gen zullen naar schatting 4 weken duren. Genoemde onderdeden zullen in 4 legers verdeeld worden. Verder bevat het wetsontwerp een aankoop ter waarde van 61 millioen dcllar van materiaal, waaronder 25.000 half-automatische geweren, terwijl 12 millioen voor de kustverdediginf bestemd is. MAATREGELEN TEGEN COMMUNIS TISCHE PROPAGANDA. Overeenkomstig een besluit van den ministerraad heeft de minister van binnenlandsche zaken, Roy, een decreet uitgewerkt, waarbij zij, die in bepaalde gevallen propagandamateriaal van de derde internationale hebben voorbe reid, verspreid of bewaard, schuldig zijn aan landverraad en dus met den dood kunnen worden gestraft. Boven dien zullen de prefecten en officieren van de recherche machtiging- krijgen des nachts huiszoeking te verrichten bij verdachte personen. De concentra tiekampen uit de omgeving van Parijs, waar de gestraften worden opgesloten, zullen worden overgebracht naar Noord-Afrika. De politie-afdeelingen, welke moeten toezien op het optreden van commu nisten en nationaalsocialisten, zullen worden uitgebreid. In Noorwegen toont men zich zeer verbaasd over de Fransche en Britsche campagne met betrekking tot de erts verschepingen. Men wijst er in Oslo op, dat de Noorsche argumenten niet door de Fransche bladen worden op genomen, waardoor het Fransche pu bliek een onjuist beeld krijgt van den toestand in het Hooge Noorden. Som mige geallieerde bladen gingen zelfs zoo ver om te beweren, dat de Noorsche neutrale wateren bases waren voor de Duitsche oorlogsschepen. Noorwegen staat dagelijks toe, dat Duitsche schepen met ijzererts en an dere mineralen door de Noorsche neu trale wateren varen. De Noorsche pers merkt echter op, dat het ijzer afkom stig is uit Zweden. Noorwegen heeft geen economisch belang bij den han del. Bovendien wordt geen ton ijzer erts uit Zweden naar Duitschland ge voerd, zonder dat Engeland het weet, want in het begin van den oorlog is een Britsch-Zweedsch handelsverdrag gesloten, waarbij vastgesteld werd hoe veel ton mineralen Zweden aan Duitschland mocht verkoopen. De Noorsche export naar Duitschland is slechts een voortzetting van dien, welke in vredestijd reeds bestond. EEN DEPARTEMENT VAN VOOR LICHTING OPGERICHT. In het staatsblad is een decreet ge publiceerd, waarbij een departement van voorlichting in het leven’ wordt geroepen en georganiseerd. REEDS 200.000 KOLONISTEN IN ABE8SINIK. De minister voor Italiaansch Afrika, Teruzzi, heeft bij zijn terugkeer van een reis naar het rijk overzee, aan de Messaggero verklaard, dat thans meer dan 200.000 Italianen in Abessinië wo nen, en dat nieuwe groepen kolonisten daarheen zullen vertrekken. Wat de in landers betreft, deelde de minister mede, dat de fascistische politiek erop gericht is, daarvan goede Afrikaners te maken en geen slechte Europeanen. In Addis Abeba wordt een geheel nieu we inlandersstad gebouwd, waarin de geheele inlandsche bevolking der hoofd stad, gescheiden naar rassen en gods diensten, zal worden geconcentreerd, en waarin zich ziekenhuizen, markt plaatsen, kerken, moskeeën, sportter reinen e.d. zullen bevinden. Minister-president graaf Teleki heeft in de Kamercommissie voor buiten- landsche zaken verslag uitgebracht van den algemeenen internationalen toe stand en van de indrukken, welke hij bij zijn reis naar Rome heeft opgedaan. Hij deed uitkomen, dat de besprekin gen, welke hij te Rome heeft gehad, als eenig doel hadden inlichtingen in te winnen. De vriendschappelijke gedach tenwisselingen waren des te nuttiger, daar zij de gelegenheid hebben gegeven te constateeren, dat de opvatting der Hongaarsche regeering ten aanzien van de wereldgebeurtenissen juist is en overeenkomt met die der Italiaansche leiders. Ten aanzien van het doel en de besluiten bestaat de meest volledige overeenstemming tusschen de beide landen. Voor het overige is het over bodig daarop in het bijzonder te wij zen, gezien de betrekkingen van harte lijke vriendschap, welke de beide lan den vereenlgt. De politiek van Hon garije blijft ongewijzigd. In een officieele verklaring heeft Sumner Welles het „Reynaud-incj. dent” (de foto waarop Sumner Welles met Reynaud voor een kaart van Euro, pa staan «tgebeeld) „fantastischs on. zin” genoe’id. Hij voegde hieraan toe, dat noch tij, dens zijn verblijf te Parijs, noch el. ders, gesproken is over kaarten. Hij heeft niet gekeken naar eenige kaart, welke in de kamer van Reynaud aan. wezig zou zijn geweest. Afbeeldingen in de Duit sche bladen De Duitsche ochtendbladen van heden publiceeren in grooten opmaak faj, grafische copieën van het Fran^ tijdschrift „ITllustration”, waarop Fransche premier Reynaud staat beeld in gesprek met Sumner Welles, met op den achtergrond een landkaart, weergevende de „nieuwe ordening” van Europa. Bovendien publiceeren de bla. den een vergrooting van deze land, kaart, welke, aldus het Duitsche nieuwsbureau, het toekomstbeeld vet. duidelijkt, dat den Engelschen en Fran- schen plutocraten voor oogen zweetten waarvoor zij blijkbaar begrip bij Sum ner Welles trachtten te vinden. De „Berliner Börsenztg.” schrijft, dat de publicatie van de landkaart van het „gelukkiger Europa” den Westelijken democraten niet aangenaam is. totale hoeveelheid olie is, welke voor den export is vrijgegeven. Daarop be gonnen Engeland en Frankrijk op de open markt te koopen met het gevolg, dat de prijzen binnen twee weken ver dubbeld werden. Tegen dergelijke hoo ge prijzen kon Duitschland niet aan zijn quota komen, omdat het Derde Rijk ze niet kon betalen, terwijl ae petroleummaatschappijen bovendien voornamelijk door de geallieerden wor den gecontroleerd, die weigerden olie aan Duitschland te verkoopen. Zoo doende raakte de olie-export naar Duitschland in het gedrang, terwijl de strenge winter, waardoor de scheep vaart op den Donau langer dan gewoon lijk gestremd was, er toe bijdroeg, dat Duitschland zijn quota niet kon invoe ren. Ondertusschen wordt deze econo mische Oorlogvoering op Roemeenschen bodem tusschen de belligerenten voort gezet. DIPLOM ATENCONFERENTIE TE BRUSSEL. De Belgische ambassadeurs in Lon den, Parijs, Berlijn, en Rome, de ge zant in den Haag en hooge ambtenaren kwamen vanmorgen op het departement van buitenlandsche zaken bijeen, waar bij de economische gevolgen besproken werden van de nieuwe blokkade-maat- regelen van de geallieerden. In politieke kringen is men van mee- ning, dat de bijeenkomst geen defini tieve besluiten zal opleveren. Men ge looft echter, dat zekere inzichten van diplomaten van invloed zullen zijn op de rede die minister Spaak binnenkort in den Senaat zal houden, ter gelegen heid van de discussies over de begroe ting van buitenlandsche zaken. Som mige waarnemers verklaren de strek king van de bijeenkomst als volgt: De diplomaten hebben dezelfde informa tieve missie voor Pierlot en Spaak als Welles voor Roosevelt had. Naar wij uit bevoegde kringen ver nemen, zal Engeland spoedig met Noor wegen onderhandelingen openen over de Noorsche driemijlszóne. Engeland eischt, dat de wateren, welke gelegen zijn voor de groote fjorden, interna tionaal zullen worden. Noorwegen heeft altijd op het standpunt gestaan, dat de groote fjorden nationaal bezit zijn. De driemijlszóne begint dan ook buiten de fjorden. Indien toegegeven zou worden aan den Engelschen eisch, zouden Duitsche schepen niet langer meer uit Narvik kunnen varen zon der in internationale wateren te ko men bij de monden van de groote fjorden, waar de Engelsche oorlogs schepen dan natuurlijk op de loer zou den liggen. Engeland heeft de laatste tientallen jaren reeds herhaaldelijk ge protesteerd tegen de Noorsche opvat ting, dat fjorden nationaal bezit zijn. Zonder succes overigens. Men merkt trouwens in Oslo op, dat Engeland een gelijk standpunt als Noorwegen in neemt met betrekking tot de Firth of Forth en de Fundy Baai in Noord- Amerlka. De verscherping blokkade. Het Noorsche blad „Sjöfartstidende” schrijft, dat de Westelijke rtiogendhe- den de blokkade willen verscherpen, zoodat de aanvoer van grondstoffen en levensmiddelen beperkt zal worden. Maar het is de vraag of dit plan uit gevoerd zal kunnen worden aangezien Duitschland op deze manier niet we zenlijk getroffen wordt, terwijl daar entegen aan den handel van de neu tralen onderling groote schade wordt toegebracht, met het gevolg, dat Frank rijk en Engeland zich daardoor zelf na deel berokkenen. De handel van de neutralen met de oorlogvoerenden is reeds voor den oorlog vastgesteld en geen van deze verdragen kan worden opgezegd zonder dat het geheele systeem in elkaar stort. De blokkade kan niet verscherpt worden, zonder dat alle verdragen geschonden worden. De toestand is nu anders dan tijdens den wereldoorlog. Toen waren de geal lieerden meester van het meerendeel van de producten, welke van levensbe lang waren voor Noorwegen. De geheele wereld was toen in den oorlog gewik keld. de Vereenigde Staten, Japan, Chi na en Brazilië. Nu is dit nog niet het geval. CIANO WOONT VERTOONING DUIT SCHE FILM BIJ. United Press meldt uit Rome: Ciano en vele autoriteiten waren gis teren de gast van den Duitschen am bassadeur von Mackenzen. Er werd een Duitsche film van de Poolsche campagne vertoond, welke film ge naamd is: „De Vuurdoop”. In goed-ingelichte kringen legt men er den nadruk op, dat dit alles weder om de solidariteit tusschen Rome en Berlijn bewijst niet alleen op politiek maar ook op militair terrein. Vertegenwoordigers van neutrale landen waren niet uitgenoodigd. DUITSCHE PROPAGANDA. De Duitsche propagandadienst heeft te Stockholm een vervalschte editie van het Engelsche blad „Evening Stan dard” uitgegeven, dat vol stond met lasterlijke artikelen over Engeland, meldt Havas. „Morgenbladet” schrijft, dat het Noorsche volk in dezen oorlog bittere ervaringen heeft opgedaan met de groote mogendheden. Aan den eenen kant worden de Noorsche schepen ver nietigd en aan den anderen kant wordt er in de Fransche pers geageerd tegen Noorwegen en schenden Britsche oor logsschepen de Noorsche neutraliteit, zooals met de „Altmark”-kwestie het geval was. De laatste dagen wordt uit Londen en Parijs gemeld, dat de geal lieerden de blokkade in het Noorden zullen versterken en de vraag wordt in Noorwegen gesteld: Hebben de Duitschers gelijk, willen de geallieer den de Scandinavische landen in den oorlog betrekken onder valsche voor wendsels? De uitvoer van Zweedsche ijzererts

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2