THEE doet je goed r BIOSCOPEN FINANCIEEL RADIONIEUWS JAARBEURS PRIJSVRAAG PAAUWE S PATENT HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 APRIL 1940. DERDE BLAD, PAGINA 2. VEREENIGINGEN ONDERWIJS EN KERK RADIO-PROGRAMMA RECLAMES. de A. Seinpost 2en apotheker s- v a n Asta Tooneel. muziek, (opn.) niet 9.50 Eng. Eventueel ander station. H Maandag 8 ApriL Hilversum I, 1875 en 414,4 m. Apollo „Elisabeth en Esse x”. In het Apollo-theater wordt deze week weer de aangrijpende Elisabeth en Essex- film vertoond, met de groote actrice Bette Davis in de rol van koningin Elisabeth. SCHEVENINGSCH MANNENKOOR Als dirigent van bovengenoemd koor is benoemd de heer Jan Danckaarts, repetitor van „Die Haghe Sanghers”. Het bestuur bestaat uit de volgende heeren W. J. Driessen, voorzitter; W. C. Berserik, 2e voorzitter; J. Poorter, secre taris. Pauwstraat 19, Voorburg; Chr. J. Beurkens, 2e secretaris; J. v. d. Heiden, penningmeester; P. v. d. Harst, bibliothe caris; B. Bijlsma, alg. sec. Het voornemen bestaat om in het najaar een concert te geven op Scheveningen. 9.45 A.N.P. 8.— uur Br VI. 1.20 uur HET KALENDERKLOKJE, ter waarde van 45.is gewonnen door den heer G. DIGGELE, Spanjaardslaan 15, Leiderdorp, met het volgende rijmpje: HOE LAAT HET IS EN WAT VOOR DAG? GIJ ZIET HET MET ÉÉN OOGOPSLAG] N.V. SLAVENBURG’S BANK Naar wij vernemen zal aan de a.s. jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Slavenburg's bank te Rotterdam worden voorgesteld het dividend over 1939 te bepalen op 4J pCt. (v.j. 5 pCt.). van haar hart te volgen. Het gevolg hier van is dat hij moreel geheel ten onder gaat en ten slotte door haar tol) het uiterste ge dreven, haar hét leven beneemt. Een prachtig staaltje van de Fransche filmindustrie. Voor de pauze een zeer vermakelijke comedie waar onbedaarlijk om gelachen wordt van een theaterdirec teur die zien uitgeeft voor burgemeester van een provinciestadje en dat natuurlijk de onzinnigste situaties ten gevolge heeft Paramount en Profilti besluiten dit zeer goed verzorgd programma. van zeer zwaar kaliber zijn naar den West wall gebracht. In de prachtige Keulsche Dom vond een uitvoering plaats van de Matthaus-Passion. Het station Weesper- poort te Amsterdam is voor 'goed verdwe nen, in Rotterdam is men druk bezig den Dierentuin te verhuizen. In het Feijenoord- stadion voltrok zich een Nederlandsche ne derlaag in den wedstrijd tegen Luxem burg. „Ergens in Nederland” werd een prestatietocht voor militairen gehouden; de Tweede Kamerleden bezichtigden de versterkingen. Prachtige klcuropnamen geven een beeld van de hoofdstad van Bra zilië Rio de Janeiro. Dat er een teken film in het programma voorkomt, spreekt vanzelf. Tenslotte een komische „short”, „Het verstoorde huwelijk” genaamd. nam. 1 Eng 4.20 Br. VI. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te ’s-Gravenhage (vac. wij- film van een bijzonder karakter, grooten- deels in kleuren opgenomen, een voortref felijke technische bijdrage van dit knap gereproduceerde stuk filmhistorie. Behalve de gebruikelijke uitvoerige jour naals met actueele opnamen uit binnen- en buitenland zijn er een fraai gekleurde film van de Bermuda-eilanden en een aar dige teekenfilm in het voorprogramma. Ouderlingenconferentie Geref. Kerken. Gisteravond werd onder leiding van dr. A H. J. v. d. Kamp, alhier, de 39e ouder lingenconferentie gehouden in de classis ’s-Gravenhage der Geref. Kerken. De conferentie werd door dr. v. d. Kamp op gebruikelijke wijze geopend. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken trad als referent op prof. dr. K. Dijk, uit Zwolle, hoogleeraar aan de Theol. Hooge- school te Kampen en voorheen predikant te ’s-Gravenhage-West, over het onder werp: „Het huisbezoek en „geestelijke be vinding”, Na dit referaat volgde een ge animeerde gedachtenwisseling. doemden”, een R.K.O. Radio-picture met Harry Carey, Sally Eilers en John Beal. Dit is het verhaal van de arbeiders in een nitro-glycerine transportbedrijf. Dit meest ontplofbare aller springstoffen heeft al aan vele jonge levens een on tijdig einde gemaakt: deze interessante en goed gespeelde film is alleen al een bezoek aan het Roxy-theater waard In het voorprogramma de gebruikelijke actualiteiten. De Twentsche Trust-Maatschappij N.V. Amsterdam. In de vergadering van aandeelhouders werd het dividend vastgesteld op 40 pCt. (als vorig jaar). Flora „Zes van de Marine”. „P a n a m a-p a t r o u i 11e”. „Zes van de Marine” Aladdin, die zijn einde voelt naderen, wrijft voor de laatste maal zijn wonderlamp en beveelt den geest zijn lamp te begraven. Honderden jaren later wordt de lamp opgegraven en komt terecht in een smeltoven en begint daarna een nieuw leven, als knoop aan het jasje van een marinier, Alfred, genaamd. Als Alfred zijn knoopen poetst, verschijnt de geest en biedt zijn diensten aan. Met vijf van zijn kameraden profiteert Alfred hier naar hartelust van. Zij worden steeds veel- eischender. Als zij den geest heele pakken bankbiljetten uit de safes van de Bank of England laten halen, beteekent dit het einde van het lieve leventje. Ons zestal raakt in het nauw en is ten einde raad. De geest brengt nog éénmaal uitkomst en verkrijgt hierbij tevens zijn vrijheid. Voor de pauze: „Panama-patrouille”, een film, waarin plannen worden gesmeed en.. verijdeld om het Panama-kanaal on bevaarbaar te maken om op deze wijze Amerika’s vloot aan banden te leggen. Spanning en avonturen zijn deze film niet vreemd. Het slot zorgt vpor een happy end. Fox Movietone verzorgt het wereld nieuws. ACTIE VOOR HET LAGER ONDER WIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Onder leiding van prof. dr. M. J. A. de Vrijer werd Donderdag te Utrecht de jaai5 lijksche, ditmaal zeer druk bezochte cen trale vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van den Hervormden Schip- persraad uit het geheele. land gehouden. Na behandeling van de rapporten der afdeelingen, heeft de heer G. de Jong een inleiding gehouden over de beteekenis van het suppletiefonds, dat de Hervormde Schippersraad heeft ingesteld om zonder Rijkssteun het onderwijs aan schipperskin deren te bevorderen door zooveel moge lijk kinderen van schippers aan den wal te plaatsen. Het suppletiefonds beoogt der halve geen Rijkssteun doch uitsluitend kerkelijke hulpverleening. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de voorstellen tot het voeren van een groot opgezette actie tot uitbreiding van dit onderdeel van den arbeid, waar door zoowel de huisvesting als het lager onderwijs aan schipperskinderen zal wor den bevorderd. Studio „De Dag van Morgen”. Een beroemd pianist ontmoet in een Newyorksch restaurant een aantrekkelijke serveer juffrouw. Aldus is het begin van een idylle, welke tot een inniger liefdes verhouding zou kunnen leiden, daar bei den, ondanks het verschil in „standing” eigen karakter hebben. Op een uitstapje worden zij overvallen door een vreese- lijken storm en zij vinden schuilplaats in een kerk, waar zij den nacht doorbrén- gep. Het is hier dat Philip aan Helen ont hullingen wil doen, doch zij beseft dat zij betrekking zullen hebben op de vrouw, wier portret zij in zijn woning heeft ge zien en die zijn echtgenoote is, Madeleine. De weinige uren, welke zij nog aan zijn zijde kan vertoeven, wil zij in ongestoord geluk doorbrengen en hij respecteert dat. Het blijkt dan dat Philip’s vrouw geeste lijk abnormaal is, maar nog zooveel besef over heeft, dat zij in Helen een mede minnares ontdekt. Eerst thans beseft zij hoe Philip hunkert naar liefde en toewij ding, die hem ontbreken. In haar ziele- strijd krijgt zij bezoek van de echtgenoote en daarna is voor Helen de strijd gestre den. Zij offert zich op en het afscheid van Philip, den volgenden morgen, is een scheiding voor altijd. De film, eenvoudig opgebouwd, geeft goed gekozen scènes voor samenspel. De hoofdpersonen zijn Charles Boyer (Phi lip) en Irene Dunne (Helen), die hun rol len sober maar fijngevoelig weergeven, zoodat deze nieuwe rolprent diepen in druk maakte. EXAMENS Stuurliedenexamens. Geslaagd voor het examen van stuurman groote handelsvaart de heer P. J. Gerdingh en voor het examen van 3en sthurman groote handelsvaart de heeren B. R. Hartman-Haanen. J. Bakker en J. M. Drijver. Examen assistent. Geslaagd de dames A. Timmerman te Sijbekarspel en M. Kort te Enkhuizen. OOST-JOODSCH VERBOND. Het Oost-Joodsch Verbond belegt mor genavond in een der zalen van „Diligen- tia”, Lange Voorhout, een bijeenkomst voor leden en introducées. Prof. dr. M. Beiner zal spreken over „Weten en wer ken”. Passage „N i n o t c h k a”. Eindelijk is ze dan toch gearriveerd: de lachende Garbo. De ongenaakbare, hau taine, koele en koninklijke Greta Garbo wordt in deze film, die een wereldsensatie is geworden: de menschelijke, de lachende, vroolijke, zorgelooze jonge vrouw. Een metamorphose is het „type” van Holly wood’s grootste ster, die de heele film wereld op haar kop heeft gezet. Wel: in Passagetheater kan men dit wereldsucces nu zelf gaan zien. De film, die weken en weken in de Downs bleef liggen is ein delijk gearriveerd, en den Haag en om geving kunnen getuige zijn van Garbo’s verandering Een verandering, die zich op de film zelf voltrekt, want als zij opkomt, is zij nog de koele, ongenaakbare. Nu zelfs nog meer dan ooit. Het oogenblik waarop eindelijk de eerste lach op haar gezicht komt is dan ook wel zóó onver wacht, dat de heele zaal meebuldert. Een film vol humor, met Hollywood's drie knapste komieken, als een wonderlijk stel sovjet-Russische gedelegeerden en Ni- notschka, Garbo als de strenge, fanatieke sovjet-leidster, tot dat amor’s pijl raak schiet en zij ontdooit van mooie ijs-pop tot vrouw. Een zeer gevarieerd program ma gaat vooraf aan deze lang verwachte Garbo-film, die een evenement in de resi dentie zal worden. Casino „De detectiveuitChicago”. „S p o o r w e g duivel s". In bovengenoemd theater viert de sensa tie deze week hoogtij. In de eerste hoofd film „De detective van Chicago” wordt een Amerikaansch stadje onveilig gemaakt door een bende „racketeers” ofwel een verbond schavuiten, dat den winkeliers speciaal het leven zuur maakt. Dan wordt de hulp ingeroepen van een jongeman die in de misdadigerswereld nogal bekend is en juist hierdoor de schadelijke bende weet te ontmaskeren. De komische noot ontbreekt ook niet in deze film, getuige de koddige burgemeesters-secretaresse. Robert Livingstone had de hoofdrol. De tweede hoofdfilm „Spoorwegduivels” is wel buitengewoon spannend. Het eene gevecht volgt op het andere. Tot zelfs op een rijdenden expressetrein hebben de worstelpartijen plaats. Verder was er nog na het Paramount-nieuws een kleuren- filmpje en een intéressante verhandeling met als titel „Misdaad brengt geen voor deel”. Corso „Vadertje Langbeen”. „De vermiste gast”. In bovengenoemd theater gaat deze nieuwe speelweek de reprise van de Hol- landsche film „Vadertje Langbeen”. De hoofdrol in deze rolprent wordt op buiten gewone wijze vertolkt door Lily Bouw meester, die de kleine vondelinge Judy speelt, daarbij goed terzijde gestaan door Paul Storm als Vadertje Langbeen, ver der Emma Morel en vele andere goede ar- tisten. De film welke vervaardigd is naar het gelijknamige boek van Jean Webster, mag overbekend geacht worden en wij kunnen dus volstaan met een warme aanbeveling. Voor de pauze een spannende detective film „De vermiste gast” met Paul Kelly als de reporter Scoop in de hoofdrol. De eene griezelige scène volgt op de andere en wij twijfelen dan ook niet of deze film zal bij de bioscoopliefhebbers zeer in den smaak vallen. Aan beide films gaat een keur van ac tualiteiten vooraf een en ander in beeld gebracht door Profilti en Paramount. West-End „Robert Koch”. West-End-theater brengt de reprise van de prachtige Duitsche film Robert Koch, den tegenhanger van de Louis Pasteur- film, waarin verfilmd is het groote le venswerk van den ontdekker van de tu- berkel-baccil. Robert Koch, die evenals Louis Pasteur eerst is miskend en bestre den, heeft na jaren, evenals de groote Franschman nog mogen beleven, dat zijn grootste tegenstander dr. Vichow (Werner <raus) ongelijk heeft bekend. Schitterend in deze film is de uitbeel ding van den grooten geleerde, den strij der tegen de bacterie, welke duizenden slachtoffers eischt, door Emil Jannings gespeeld. Het voorprogramma bevat veel interes sant nieuws uit binnen- en buitenland, uitgebracht door Fox-Movietone, Profilti en Ufa-nieuws. Hierna volgt nog een alleraardigste R.K.O. Radio-teekenfilm „Donald Ostricht” en een zeer interessant documentair filmpje van Metro „St. Helena en de man van het noodlot”. Olympia „De Citadel”. „Johann Straus s”. Dr. Cronins beroemde boek „De Cita del” laat aan duidelijkheid niets te wen- schen over, vlijmscherp hekelt hij de cor ruptie en gemakzucht der Engelsche so- ciety-doctoren. Op even duidelijke wijze heeft King Vidor deze toestanden in beeld gebracht. Toestanden zooals ze gezien en beleefd werden door den jongen idealisch- ten doctor, Andrew Manson, schitterend uitgebleed door Robert Donat. Zijn strijd, zijn maatschappelijke overwinning en mo- reele ondergang. Sterke, superieure eenvoud kenmerken deze schitterende creatie van Robert Do nat, een acteur, die speelt met een bezie ling, een vuur zooals men helaas slechts weinig aantreft. Naast hem Rosalina Rus sel in een prachtige rol als zijn vrouw. Een film, welke men niet moe wordt te zien! Als hoofdfilm voor de pauze: „Johann Strauss” met Paul Hörbiger e.a. De ge schiedenis der familie Strauss, verlucht door muziek, geschreven door menschen van dezen beroemden naam. Odeon „Rue Michel 8’.’ Wij verklappen geen geheim, wanneer wij zeggen, dat de Fransche films van een bijzondere, orginieele soort zijn. Zij zijn daarom of heel goedof heel slecht. „Rue Michel 8” behoort tot de heel goe- werkten er aan mede*, zooals: Erich von Stroheim, Julien Berry, Lucien Baroux, Gaby Morlay o.a. Deze veelheid heeft ech ter aan de eenheid niets afgedaan. Er is een moord gepleegd in een groote flat in Parijs. De politie gaat op onder zoek uit en komt bij de verschillende menschen. Bijna allen blijken ze wat op hun kerfstok te hebben, bijna achter alle gordijnen verschuilen zich tragedieën. „Union Pacifi c”. Een Amerikaansche spoorwegfilm, wel ke. evenals „Dodge City”, buitengewoon boeiehd is. Een gedramatiseerde pioniers- geschiedenis met een romantischeliefdes- geschiedenis er door heen gevlochten. Zooals gezegd aan spanning ontbreekt het geenszins. Wat dat betreft krijgt men de volle maat. Er zijn bloedige gevechten met Indianen, stakingen, vechtpartijen met in- trigranten, die snel met de revolver klaar staan, spoorwegongelukken (een trein stort van een helling af) enz. en 't wordt ons alles in zeer opwindende tafreelen voorgezet. Daar tusschen door echter zor gen tal van komische momenten voor de noodige afwisseling. Het is een voortref felijk filmwerk, waarin verschillende zeer knap gespeelde rollen o.a. van Bar bara Stanwyck, Joel McCrea en Robert Preston te bewonderen vallen. Een afwisselend voorprogramma met uitgebreide journaals, voorts een musical en een aardig Frasnch filmpje „Le rat de ville et le rat de champ”, gaat aan de hoofdfilm vooraf. PROGR. GEM. RADIODISTRIBUT1E. Progr. IAlle uitz. van Hilversum II. Progr. IIAlle uitz. van Hilversum I. Zondag 7 April. Programma III. 8.30 uur v.m. Br. VI. 10.20 Duitschland- zender. 10.50 West Reg. 12.20 uur nam. B-. Fr. 1.10 Eng. 1.35 West Reg. 1.50 Br. Fr. 2.55 Eng. 3.50 West Reg. 4.35*) Pauze 4.50 Br. VI. 5.50 West Reg. 6.20 Br. VI. 7.20 Br. Fr. 9.20*) Bero- münster. 9.30 Br. Fr. 10.05 Parijs. 10.50*) Eng. 11.05 Parijs. Programma IV. 8.30 uur v.m.*) Danmarks Rad. 9.20 Br. Fr. 11.05 Br. VI. 1.20 uur nam.*) Motala. 1.50 Br. VI. 3.50*) Pauze. 4.50 Parijs. 6.40 Duitschlandzender. 7,Gem. Rad. Distr. 8.Duitschland zender. 8.20 Br. VI. Maandag 8 April. Programma III. 8 uur v.m. Br. VI. 8.20 en 10.25 West Reg. 11.20 Br. Fr. 1.20 uur nam. West Reg. 1.50*) Danmarks Rad. 3.50 West Reg. 5.20*) Motala. 6.05 West Reg. 7.20 Duitschlandzender. 8.20*) Rome (Milaan). 9.20*) Beromünster. 10.05 Parijs. 10.50’) Amicitia ,,’t Z i t i n d e 1 u c h t”. „Pacifi c-L i n e r”. ,,’t Zit in de lucht”. Is het ’n wonder dat deze film een succes belooft te worden voor dit theater? George Formby, als de vliegenier tegen wil en dank, doet het pu bliek schateren van het lachen. Voor de pauze: „Pacific Liner”. Het ver haal speelt zich af op een vrachtboot met eenige passagiers-accomodatie, welke van Sjanghai op weg is naar San Francisco. Het belooft een voorspoedige reis te wor den. Midden op den Oceaan ontdekt men een verstekeling, die echter spoedig daar op in een der machineruimten sterft aan de cholera. Het personeel van de machine kamer wordt volkomen geïsoleerd, toch vallen er onder hen vele slachtoffers. Dit alles wordt angstvallig geheim gehouden voor de passagiers en het dekpersoneel. Als het schip zijn einddoel bereikt heeft, weet geen van hen van den strijd, dien de dokter (Chester Morris) voerde tegen de gevreesde ziekte en van de ellende, die zich zoo vlakbij hen afspeelde. Victor Mclanglen, als 1ste machnist, vervult de hoofdrol. A.V.R.O. g.— ANP. 8.20 Omroeporkest en soliste. 9,Tooneel. 10.10 Twilight Serenaders en AVRO-Girls. 11.— ANP. 11.10 AVRO-Dans. orkest. 11.40 Gram.muz. ENGELAND 391 en 449 m. Na 10.20 nam, ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 12.35 Wal. ker-octet. 1.05 tot 1.35 Orkest van Crys. tal Palace. 1.50 BBC-orkest. 2.50 Orgel- spel. 3.20 tot 3.50 Cuban Caballeros. 5,20 tot 5.35 Ber. 6.Pianovoordracht. 6.20 BBC-Theaterorkest. 7.15 Kerkdienst. 8.05 Zang. 8.20 Ber. 8.40 Tooneel. 9.20 BBC or. kest. 10.15 Orgelspel. 10.50 Tudor-sextet. 11.20 Ber. KEULEN 456 m. 12.15 uur nam. tusschen- spel. 12.35 Populair concert. 2.20 Concert 5.50 Omroeporkest. 6.35 Zie Duitschland zender. (7.45 tot 8.50 Gram.muz.) BRUSESL Vlaamsch 322 m. 12.30 tot 1.20 uur nam. Huysmans-orkest. 1.50 Gram., muz. 2.35 Borgerhouts mannenkoor. 4.50 Tooneel. 5,50 Pianovoordracht. 6.20 Gram., muz. 7.20 Gev. progr. 9.30 Per Artem- strijkkwartet. 10.20 tot 11.20 Grammw. BRUSSEL Fransch. 484 m. 12.30 uur nam, Radio-orkest. 12.50 tot 1.10 en 1.50 Gram.- muz. 2.55 Dansmuziek. 3.35 Gram.muz. 4,50 Militair concert. 6.15 en 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Russisch koor uit Brussel en Kouznetzoff-orkest. 8.35 Radio, orkest. 9.50 Dansmuz. 10.35 tot 11.20 Gr.. muz. DUITSCHLANDZENDER 1571 m. 6.35 uur nam. Omroeporkest, -kamerkoor en fluit- trio. 8.20 tot 8.50 Ber. 9.50 H. Bund en G. Freundorfer’s orkesten. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 Concert. Metropole. „H o 11 y w o o d-C a v a 1 c a d e”. De historische „Cavalcade”, waarin be langrijke momenten in het leven van een volk, verbonden door een min of meer dramatisch „verband” aan den toeschou wer voorbijflitsen, heeft op het witte doek succes gehad, waarom dan niet zoo iets geprobeerd voor de historie van de film in engeren zin? Aldus moet ongeveer de ge dachtengang zijn geweest van de leiders van de 20th Century Fox Film, die een „Hollywood Cavalcade” hebben doen ver vaardigen onder de bekwame regie van Irving Cummings en met Don Ameche en Alice Fay in de hoofdrollen. Zij zijn in hun opzet geslaagd en zoo ziet men, in een uitstekend scenario, den groei van de film, via de gooi- en smijtscènes, de society- en historische vertooningen nog allemaal „stomme” opnamen tot Al Jolson’s ,,Jazz Singer”, het eerste groote succes van de zingende en sprekende film. Bekende figu ren uit den tijd van de stomme film zoo als Buster Keaton heben in deze productie hun aandeel gehad, terwijl authentieke ge beurtenissen er den grondslag van vormen. „STUDIE NA ARBEID” Heden geeft de Tooneel- en Ca- baretvereeniging „Studie Na Arbeid”, ter gelegenheid van haar 6-jarig bestaan, een feestavond in gebouw Prinsegracht 71. Rembrandt „Jongens met smerige gezichte n”. „C a r e f r e e”. Het gangsterprobleem in Amerika is een probleem, zooals wij ons dit moeilijk kun nen voorstellen. Er wordt ontzaggelijk fel tegen gestreden; vrijwel het geheele poli- tie-apparaat ageert speciaal tegen het op treden van deze parasieten der samenle ving, maar zoolang zij nog bekoring blij ven uitoefenen op den romantisch-crimi- neelen geest der Amerikaansche jeugd, blijft de kern van dit probleem onaange tast. Op deze zienswijze is de harde, rea listische en daarom zoo aangrijpende film „Jongens met smerige gezichten” geba seerd, waarin James Cagney met zijn ver beten spel, Pat O’Brien, Ann Sheridan en de „Dead End kids” optreden. Een film, wier invloed niemand kan ontgaan. Om de gemoederen niet te zeer te ver ontrusten, wordt voor de pauze de vlotte en komische R.K.O.-film „Carefree” ver toond, met het welbekende dansduo Gin ger Rogers en Fred Astaire. Een belangrijk programma dus. Capitol „Leven in de brouwer ij.” Wederom ii de amusante rolprent „Leven in de brouwerij”, met in de hoofd rol den bekenden Engelschen komiek George Formby. in één der Haagsche theaters, en wel in Capitol, voor deze week op het programma gezet. Na zijn succesfilm ,,’t Zit in de lucht” oogst deze in zoo’n korten tijd wereldberoemd ge worden komiek ook met deze rolprent op nieuw lauweren. De ééne vroolijke scène volgt de andere snel op, zoodat men on ophoudelijk moet lachen of men wil of niet. Waarlijk, George Formby bezorgt den toeschouwers en toehoorders amu sant zijn vooral zijn vlotte liedjes met dit product een genoeglijken en onbe- zorgden avond. Het voorprogramma bevat o.a. de ac tualiteiten van Polygoon, wereldnieuws en Profilti, met een reportage van den interlandwedstrijd NederlandLuxem burg. Interessant zijn het documentaire product van het eiland Ceylon en de mu sical, waarna tot slot een geestig teeken- filmpje „Goofy and Wibar”. Centrum „M a d e 1 e i n e”. „Burgemeester-co- median t”. De talentvolle Fransch filmster Jean Gabin speelt weder op ongeëvenaarde wijze de hoofdrol in het dramatische filmwerk „Madeleine” onder regie van Jean Gromillon. Aangrijpend is de ge schiedenis van den don Juan van het Spahi-regiment, die aan iedere vinger wel tien vrouwen kon krijgen, maar zijn hart verliest aan een meisje, hetwelk zich lie- ver voor veel geld verkoopt dan de stem „Hollywood Cavalcade” is "derhalve een K.R.O. 7.45 Ber. 8.ANP. 8.15 Vroolijk progr. 9.Reisbeschrijving. 9.30 KRO-New Style Artists en Rococo-octet 10.30 ANP. 10.40 Epiloog. 11.tot 11.30 Esperantolezing. Hilversum II 301.5 m. V.A.R.A. 9.v.m. Ber. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.45 „Van Staat en Maatschappij”, 10.Ber. 10.05 VARA-orkest. Hierna: Bach-cantate. 10.40 Declamatie. 11.Kinderkoor „De Merels”. 11.30 Rosian-orkest. A.V.R.O. 12.uur nam. „Onze Weermacht”. 12.25 Gram.muz. 12.45 ANP. 1.Hawaiian Sere naders en orgel. 1.30 „De gesproken mail- Rex „De groote illusie”. ,,De groote illusie”, de film, die, nadat zij voor het eerst uitkwam, van een tragische actualiteit is geworden, is na een vertoo- ningscyclus van vele weken, weer gekeerd in „Rex”, waar opnieuw, reeds den eersten dag, de toeschouwers elke plaats bezet hebben. De film heeft een faam nagelaten, die nu opnieuw velen er toe brengen zal haar te gaan zien of opnieuw te gaan bewonde ren. En zij is het waard; zelden kwam een gaver product uit de studio’s. Wij behoeven er de geschiedenis meer van te vertellen. Zij doet trouwens betrekkelijk weinig ter zake, omdat de fijne trekjes, de sublieme phasen voort komen uit betrekkelijk ondergeschikte voorvallen. Het is bovendien ’t prachtige spel van Erich v. Stroheim, van Jean Gabin, Pierre Fresnay en Dita Parlo, dat deze film zoo uitermate boeiend maakt. In het korte voorprogramma is, behalve de journaals, een grappige teekenfilm op genomen. brief”. 2.Letterkundige uitzending. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.15 Radio-film. 3.45 Amusementsorkest en Melody Sisters. 4.30 Interview. 4.45 Dansmuziek (Gr pi 4.55 ANP. (Milaan). 9.50*) Boedapest. Boedapest. 11.20 Parijs. Programma IV. v.m. Br. Fr. 8.20 Pauze. 11.20 „I s a b e 11 a”. Het voorprogramma bestaat deze week uit het Ufa-wereldnieuws, het Neder- landsch nieuws van Profilti en een inte ressante reisfilm over Kameroen, het vroe gere Duitsche gebied in Afrika. Het Asta- ensemble speelt verder nog Melodieën- folge van Micheli-Schubert. De hoofdfilm is getiteld „Isabella” en door Erich Engel vervaardigd naar den roman „Der Weg zu Isabel”, van Frank Thiess. Deze film heeft vele goede kwa liteiten. Spel en regie zijn uitstekend en het gegeven is origineel en spannend. Als eenige aanmerking zouden wij willen zeg gen, dat het tempo hier en daar wel wat opgevoerd had kunnen worden. Een Duitsche landgoedbezitter, Manfred Corner, zoekt reeds jaren naar zijn doch ter, die hij tijdens den oorlog is kwijt ge raakt, daar de inmiddels gestorven moe der een Fransche was en gestorven is. Eindelijk krijgt hij bericht, dat ze in Mar seille is gevonden, waar zij in een cabaret optreedt. Hij reist er heen en ontmoet zijn dochter, die hij op het eerste gezicht lief krijgt. Isabel gaat mee naar Duitsch- land en hierdoor ontstaat een zeer pijn lijke situatie, want ook zij heeft haaf* vader lief gekregen, hetgeen later niet zoo pijnlijk blijkt, want zij is zijn dochter niet, maar een door een op geld belusten Franschen graaf ondergeschoven kind. Na dat eerst nog eenige misverstanden uit den weg zijn geruimd, vinden twee ge lukkige menschen elkaar en is het brui loft op het oude buitengoed. i vrouw aan treft op het punt een nieuw huwelijk aan len A. B. te Winkel) ds. G. v. Veldhuizen te Kralingen. Bedankt voor Daarle ds. P. P. J. Mon ster te Aalburg en Heesbeen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Waarder ds. K. Bok- ma te Waardhuizen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Middelharnis ds. Blois, te Gouda. Zondag 7 ApriL Hilversum I 1875 en 414.4 m. N.C.R.V. 8.30 uur v.m. Morgenwijding. 9.30 Hoogmis. 10.45 Gram.muz. K.R.O. 12.15 uur nam. Reportage. 12.45 ANP. 1. Boekbespreking. 1.20 Musiquette. 2. Godsdienstonderricht. 2.30 Gram.muz. 3. Pianovoordracht. 4.Ziekenlof. N.C.R.V. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna: Geref. zangver. „Looft den Heere”. 7.20 Gewijde Hilversum II, 301,5 m. Algemeen programma van de V.A.RA, 8.uur v.m. A.N.P, gram.muz. V.P.R.O. 10.Morgenwijding. V.A.R.A. 10.20 Declamatie (10.4011.20 Pianovoor dracht). 11.30 Gram.muz. (12.45 A.N.P.). 1.50— 1.45 uur nam. VARA-orkest 2— Rosian-orkest. 3.Declamatie 3.20 Zang en piano. 4.30 Voor kinderen. 5.00—6.00 Gram.muz. 6.057.Orgelspel. 7.10 Voor de jeugd. 7.30 vARA-orkest. 8.A.N.P. 8.15 De Stem des Volks (Haarlem), Haar- lemsch orkestvereeniging en solisten. 9.15 Luisterwedstrijd. 9.45 Ramblers 10.15 Gram.muz. 11.A.N.P. 11.10 Rosian- orkest. ENGELAND, 391 en 449 m. Na 10.20 n,m. ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 12.35—1.05 ook 342 m. 12.20 uur nam. Ber. 12.35—1.05 BBC-orkest. 2.35 Declamatie. 2.50 Gram. muz. 3.20 Nieuw Engelsch strijkkwartet 3.504.20 Boulevard Players. 5.20 Ber. 5.35 Radio-film. 5.556.20 Kampconcert 7.20 Variété. 8.208.40 Ber,, causerie. 8.55 BBC-orkest. 9.35 Tooneel. 10.35 Harry Het had een diep tragische film kunnen zijn, maar het is een zeer geestige ge worden, door de luchtige wijze, waarop het gegeven uitgewerkt wordt, zonder dat men echter met al die drama’s den draak steekt. Een onderhoudend voorprogramma gaat aan deze eigenaardige, maar boeiende film vooraf. 12.15 uur nam. Muz. tusschenspel 12.35 Populair concert. 1.45 Muz. tusschenspel. 2.20 Fabrieksorkest en koor. 4.Folkloristisch progr. 4.45 en 6.05 Gram.muz. 6.35 Omroeporkest 8,50 Zie Duitschlandzender. BRUSSEL Vlaamsch, 322 m. 12.30 uur nam. Omroeporkest. 12.501.20; 4.20; 5.50 en 6.35 Gram.muz. 7.20 Voor soldaten. 7.50 Zang. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.50 10.20 Gram.muz. BRUSSEL Fransch, 484 m. 12.30 uur nam. Radio-orkest. 12.501.20 Gram.muz. 4.55 Zang. 5.35 Radio-orkest: 7.20 Voor solda ten 7.50 Gram muz. 8.05 Belgisch Natio naal orkest. 9.3010.20 Dansmuziek. DUITSCHLANDZENDER, 1571 m. 6.35 uur nam. Gev. progr. 7.20 Berlijnsch Philhar- monisch orkest. 8.20 Ber. 8.50 Dobrindt’s orkest. 10.20 Ber. Hierna tot 11.20 concert Roys Band. 11.20 Ber. PARIJS, 1648 m. 12.05 uur nam. Piano. 12.35 Zang 1.05 en 1.30 Viool. 2.20 Orgel concert. 3.20 Tooneel. 3.50 Cello. 4.20 Chansons. 4.35 Zang en piano. 5.35 Piano en cello. 6.20 Gev. concert. 6.50 Tooneel. 8.05 Brusselsch pianokwartet. 9.05 Zang. 9.35 Tooneel. 10.05 en 11.05—11.50 Natio naal orkest. KEULEN. 456 m. City „M r. Smith gaat naar Washingto n”. Een buitengewoon succes, deze voor treffelijke Amerikaansche film! Na het „happy ending” klonk gisteravond een hartelijk applaus in de volle City-zaal het beste bewijs, hoe intens men had meegeleefd met de vele spannende en opwindende avonturen, welke aan dat „happy ending” vooraf gingen, en dat men ten volle had genoten van den gees- tigen humor in situaties en dialoog, van den sterken climax in de handeling, de prachtige tooneelen en het onverbeterlijke spel. Hulde aan den genialen regisseur Frank Copra, aan James Stewart (mr. Smith), Jean Arthur (de energieke secre taresse, die over Smith’s lot en leven be slist), Claude Rains en vele anderen. Het is onmogelijk, in een kort bestek de heele ingewikkelde geschiedenis te vertellen. Mr. Smith is een jonge padvin- dersleider, die tot lid van den Senaat wordt gebombardeerd door den machti gen kapitalist Taylor, die meent in hem een strooman te zullen hebben om zijn commercieele plannen door den Senaat te doen bevorderen. Maar de verlegen en onhandige Smith is lang niet zoo dom en droomerig als men denkt en vooral: hij heeft een sterk gevoel voor eerlijkheid en rechtvaardigheid, alsook een energie, welke hij zich niet bewust wordt vóór het verliefde en intelligente secretaresje hem opwekt tot den strijd tegen de corruptie, waarvoor zij hem de oogen opent. De strijd tegen het kwade is sensatio neel en zwaar, maar hij eindigt met de overwinning van het goede én van de liefde. Een heerlijke, frissche film vol leven en humor, welke iedereen moet gaan zien. Thalia „De jungle prinses”. „Avontuur in Barce lona”. Deze rolprent is de geschiedenis van een Indisch meisje, dat na het overlijden van haar vader, geheel alleen in de jungle op groeit met alleen een groote aap en een tijger. Wanneer een der leden van een Engelsche jachtexpeditie, door den tijger wordt aangevallen en gewond, is het het Indische meisje, dat hem liefderijk op neemt in de grot waar zij woont, en hem daar ook tevens verpleegt. Het gevolg hiervan is, dat beiden verliefd op elkaar worden. Maar toch voelt haar aanbidder, dat hij de kleine Indische buiten de be schaafde wereld moet houden. Als hij heelemaal genezen is, vertrekt hij alleen. Zonder dat haar aanbidder, die haar ver laten heeft er iets van weet, volgt zijn meisje hem. Door haar aangeboren gratie, weet zij zich ook in de wereld der blanken een eerste plaats te veroveren. Met Do rothy Lamour en Ray Milland, vervult Bogo, de aap, de hoofdrol in dit gegeven. De tweede hoofdfilm is de zeer span nende prachtfilm „Avontuur in Barcelona” Cineac Het internationale nieuws, het is ook moeilijk anders denkbaar, staat deze week „ivuc o UC11UUI V uuv uc I1CC1 KUC- in Cineac weer geheel in het teeken van den. Een keur van prominente artisten den oorlog. In Londen kwam de opperste oorlogsraad bijeen, de Ark Royal, het vliegkampschip, dat volgens Duitsche mee- deeling, vernield moest zijn, keerde in En geland terug. Een afdeeling van het Vreemdelingenlegioen is uit Afrika naar het front vertrokken, Amerika demon streert nieuwe legervliegtuigen. In Dultschland worden op verschillende wer ven onderzeebooten gebouwd, kanonnen N.C.R.V. 8.uur v.m. A.N.P. 8.05 Schriftlezing. 8.20 Gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.— Chris, lectuur. 11.30 Gram.muz. (12,00— 12.15 Ber.; 12.30 A.N.P.). n«i, door'dffi he^van*Dtqrv^^^^«i'e«ii 1.- uur nam. Orgelconcert. 2.- Voor -- - J - - -- - scholen. 2.35 Gram.muz. 3.Causerie: „Kamerplanten”. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram.muz. 5.156.15 Kinderuur. 6.30 „De taak van de medische zending in Neder - landsch-Indië”, causerie. 7.Ber. 7.15 Gesprekken over het geloof en zijn moei lijkheden. 7.45 Gram.muz. 8.A.N.P. intern, overzicht. 8.25 NCRV-orkest. 9.15 Luisterwedstrijd. 9.45 NCRV.-orkest. 10.— A.N.P., actueel halfuur. 10.30 Postillons. 11.15 Gram.muz. 11.50 Schriftlezing. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. De Natuurhistorische Vereeniging hield in Diligentia een ledenvergadering. Op dezen avond, die gewijd was aan waarnemingen en mededeelingen van de leden, bracht, als eerste spreker de heer van Oosten verslag uit van een tocht naar de Kalkzandsteen fabriek in den Briel, waar schelpen voor kippenvoer fijnge malen worden. Hierna toonde de heer van Malssen mooie kleurlichtbeelden, o.a. van bloemen en dieren. Dr. van Rij singe besprak de op handen zijnde plannen inzake de watervoorziening van den Haag. Volgens de nieuwe waterleidingplannen zou een groote hoeveelheid water aan de Lek onttrokken worden en na een kleine voorbewerking door een buis- leiding naar de Haagsche duinen worden getransporteerd. Daar zou het ter biolo gische reiniging en filtering door den duinbodem in een aantal lage duingedeel- ten worden gebracht. Niet alleen zou hierdoor een aantal duinmeertjes ont staan, maar de grondwaterspiegel ter plaatse, zou niet onaanzienlijk worden verhoogd. De zoó veroorzaakte hydrologi sche verandering van den duinbodem zal ongetwijfeld een wijziging met zich mee brengen op botanisch en faunistisch ge bied. Het zal een zeer belangrijk en inte ressant experiment zijn, dat alleszins ver dient nader onderzocht te worden. Na de pauze werd een filmpje vertoond van Natuuropnamen in de Haagsche dui- r— J— tz~ filmpje van mej. Merkus van het Pinkster- congres der Natuurhist. Ver. in 1939 te Zwolle gehouden. Mevr. Retel vroeg naar aanleiding van een bericht over het in zee deponeeren van met miltvuur besmet veevoeder, of deze handelwijze geen gevaar voor uit- draging der besmetting oplevert, maar de voorzitter achtte dit gevaar nihil. Als laatste spreker vertelde de heer van Eijk een en ander over de oogst tijdens een strandexcursie op 10 Maart j.l. Princesse „Vier moedige meisje s”. „Vier moedige meisjes” is een prachti ge film. Scenario, regie en spel, zij zijn in volmaakte harmonie. Hoe delicaat heeft de regisseur Michael Curtiz zijn on derwerp behandeld en hoe diep heeft hij zich in de materie ingedrongen om dit ga ve product te scheppen. De stof en het materiaal maakten zijn werk tot op zekere hoogte gemakkelijk: een vader, die na 20 jaar zwerven rust komt zoeken in zijn huls en zijn vier ba bies vindt opgegroeid tot volwassen, flin ke meisjes en zijn vroegere Z4. U 4.._X—2 te gaan. Met teederheid ontvangen de dochters hem en ook zijn vrouw kan haar nooit gebluschte liefde niet verloochenen, doch voor de toekomst van de kinderen be zweert zij hem, den armen zwerver, weer te gaar. Hij gaat en dan voor goed. Onder alle speelschheid in deze film ligt de tragedie van een eenzaam mensch besloten, die moet lijden door zijn zwer- versnatuur. De drie meisjes Lane en Gale Paige zijn vier schattige dochters. Claude Rains speelt de zwervende vader. Een voortreffelijke film, waaraan een goed verzorgd programma vooraf gaat. Duitschlandzender. 3.20 4.55*) Pauze. 5.10’) Danmarks Rad. 5.35 Br. Fr. 5.50 Br. VI. 7.20 Gem. Rad. Distr. 8.Br. Fr. 9.20 Br. VI. 10.30 Duitschlandzender. Roxy „De onsterfelijke wals”. „De ploeg der gedoe in den”. „De onsterfelijke wals” is een Metro Goldwyn Mayer-product, dat een fantasie geeft naar het leven van Johann Strauss. Wel is het een beetje erge Amerikaansche visie op het leven van den grootsten walsen-componist aller tijden, maar de muziek en de prachtige zang van Miliza Korjus maken deze film toch de moeite waard. Fernand Gravey speelt uitstekend de hoofdrol, Luise Rainer is de vrouw van Strauss. Als eerste hoofdfilm „de ploeg der ge- V.A.R.A. 5.De Stem des Volks (Utrecht). 5.30 tot 5 55 Voor kinderen. 6.Intellect-proeven omtrent sportkennis. 6.20 ANP. V.P.R.O. 6.30 Gesprekken met luisteraars. 7.— Ne- derl. Herv. Kerkdienst.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10