HAAGSCHE COURANT VAN ZATTKDAG 6 APRIL 1940 Onze overzeesche handel en Engelands blokkade onzer ingeschakeld Brand het s.s. Arrangement tot verlichting scheepvaartmoeili j kheden 1 I s I A s „Hoogkerk” Hoe de A.N.I. C. wordt STADSNIEUWS VIJFDE BLAD, PAGINA 1. onderhandelen bereikt Wat werd na Nieuwe in- of uitvoer verboden in en In lading kapok aardnoten HET ZUID lang De heer Lamping Verloop der besprekingen. in de Rotterdamsche haven. De „Hoogkerk' tempo AANKOOP OF ONTEIGENING IN VERBAND MET STADHUISBOUW. De „St. Crt.” van gisteren bevat de in de uiteenzetting van den heer Lamping bedoelde Kon besluiten met een lijst van artikelen, waarvan de in- of uitvoer met ingang van 8 April is verboden. Hij deelde daarbij voorts mede, dat volgende week ook besprekingen met de Fransche autoriteiten te Parijs zullen worden geopend. Het doel der besprekingen. Reeds spoedig na ’t uitbreken van den oorlog, aldus de uiteenzetting van den heer Lamping, werd de noodzaak ge voeld met de velschillende landen, waarmede wij een belangrijk handels verkeer in stand houden, overleg te plegen om de handelsbetrekkingen aan te passen aan de zoo zeer gewijzigde omstandigheden. Nu bij Kon. besluit de perceelen zijn aangewezen, welke in het publiek be lang en ten name van de Gemeente voor en ten behoeve van den bouw van een nieuw raadhuis, ten algemeenen nutte, onteigend kunnen worden, moet de Gemeente trachten, langs minnelij ken weg de desbetreffende perceelen in onbezwaarden eigendom te verkrijgen en, voor zoover zij daarin niet slaagt, tot onteigening procedeeren. B. en W. doen den Raad,hiertoe het voorstel. Het totaal bedrag bedraagt rond 500.000. De gelden zijn op de gemeentebe- grooting beschikbaar. In het voor den bouw van een Raadhuis toegestane be drag van ƒ8.100.000 is ƒ600 000 begre pen voor onteigening van perceelen. Nablussching zal nog eenige dagen duren Gistermiddag omstreeks kwart voor drie is, vermoedelijk doordat vonken van een laschapparaat in de lading zijn gevallen, brand ontstaan aan boord van het s.s. „Hoogkerk” van de Vereen. Ned. Scheepvaart-Mij., dat in de Maashaven te Rotterdam gemeerd ligt. De „Hoogkerk” was juist Donderdag in Rotterdam gearriveerd, en guster- UITVOERING IN HET MILITAIR HOSPITAAL. Gisteravond heeft de Hawaiianband „The streng boys”, onder leiding van den heer Jolmers, een uitvoering ge geven voor de patiënten van het Mili tair Hospitaal. Ongeveer acht uur wa ren de verpleegden, voor zoover dit mogelijk was, op zaal 60 samengeko men en zette de muziek met een aar- digen, pittigen marsch het concert in. Deze rnarsch werd gevolgd door tal van Indische melodieën, welke blij kens het applaus, zeer in den smaak vielen. Ter afwisseling speelde de heer H. Snel verschillende nummers op de xylophoon, waarbij hij blijk gaf een groote vaardigheid op dit instrument te bezitten. Na het einde van het con cert, dat te ongeveer 10 uur was af- geloopen, heeft dr. Pool, officier van gezondheid 2e kl., zoowel namens den chef van het Militair Hospitaal, als namens de patiënten, den uitvoeren den dank gebracht voor het geboden kunstgenot. Het arrangement en het bilaterale handelsverkeer. Tenslotte zij nog de aandacht er op gevestigd, dat het arrangement niet regelt het bilaterale handelsverkeer tus- schen Nederland en Engeland in den zin van de handelsovereenkomsten in vredestijd, doch slechts het raam uit maakt van de aanvoer- en uitvoermo- gelijkheden, waarbinnen met de ver schillende betrokken landen ingevolge de bestaande of te sluiten handelsover- eenkomst handel kan worden gedreven. UITBREIDINGSPLAN REIGERS BERGEN. Op de Gemeente-secretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van heden af tot en met 19 April a.s., iederen werkdag van 9 tot 12 uur en van half 2 tot 5 uur (’s Zaterdags van 9 uur tot 12.30 uur) voor een ieder ter inzage liggen het bij Raadsbesluit van 1 April 1940 vastgestelde plan tot herziening van het plan van uitbreiding der Ge meente, voor zoover betreft terreinen, gelegen ten Zuidoosten van den Leid- schestraatweg, tusschen het park van het Huis ten Boseh, het park Marlot en den Bezuidenhoutscheweg (plan- Reigersbergen), in een kaart, een toe lichtende beschrijving en bijbehooren- de bebouwingsvoorschriften als be doeld in artikel 39 der Woningwet. BENOEMING TIJDELIJK LEERAAR. De,benoeming van G. K. Fuchs, die de lessen waarneemt van den leeraar aan de zeevaartschool en de visscherij- school te Scheveningen J. C. Diehl, die onder de wapenen is geroepen, moet alsnog door den Raad geschieden. In verband hiermede dragen B. en W. hem voor ter benoeming tot tijdelijk leeraar in eerste hulp bij ziekten en ongevallen aan de zeevaartschool en aan de visscherijschool te Schevenin gen. voor de aan dit lichaam geadresseerde goederen. Deze regeling berust op de Invoernoodwet, welke met het oog op den oorlogstoestand werd tot stand ge bracht ter verzekering van den voor ons land onontbeerlijken aanvoer. Door deze maatregelen ontvangen de impor teurs en de scheepvaart waarborgen, dat goederen op deze wijze behandeld, zonder moeilijkheden de Britsche con troleposten zullen kunnen passeeren. In herinnering zij gebracht, dat tot nu toe een gemakkelijke aanvoer alleen kon worden bereikt door het afleggen van de bekende verklaringen voor Britsche consulaire ambtenaren. Het afleggen van deze verklarin gen zal voor de aan de A.N.I.C. geadresseerde goederen, waarvoor toestemming ten invoer is gegeven, niet meer noodig zijn. Hetzelfde geldt voor den aanvoer van goede ren, die zonder de tusschenkomst van de A.N.I.C. zullen worden aangevoerd, dit zijn dus alle goede ren, welke niet in het Koninklijk besluit zijn genoemd. Zij zijn te beschouwen als „vrije” goederen. Uiteraard voorziet het arrangement met Engeland voor deze goederen ook faciliteiten inzake het contra- bande-onderzoek. Bij de uitwerking van deze aange legenheid is ermede rekening gehouden, dat deze grootere zekerheid voor den ^anvoer niet door te vele of te tijdroo- vende formaliteiten aan effect zal in boeten. Bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen aanvraagformulie ren beschikbaar zijn, welke een snelle afdoening van zaken door de A.N.I.C. zullen bevorderen. Voor den Invoer van goederen, welke van overzee worden aangevoerd, wordt op deze aanvraag formulieren machtiging tot adressee- ring ,aan de order van de A.N.I.C." en vervolgens een invoervergunning ver leend. Het is de taak van de belanghebben den steeds tijdig zorg te dragen, dat zij in het bezit zijn van het A.N.I.C.-adres; de rest volgt dan vanzelf. Voor den in voer over de landgrenzen is afgezien van aanvraagformulieren en zullen na mens de A.N.I.C. de Kamers van Koop handel en Fabrieken zonder nadere for maliteiten, de consentgelden betaald zijnde, overgaan tot uitreiking van de vereischte vergunningen. Het consent- geld is gesteld op niet meer dan 1 pro mille. Door de aangelegenheid op deze wijze te regelen, mag worden verwacht, dat handel en verkeer zoo min mogelijk belemmering zullen ondervinden van de terzake ingevolge het arrangement ge troffen maatregelen. In denzelden gedachtengang zijn vrij stellingen verleend voor goederen, wel ke bestemd zijn voor persoonlijk gebruik terwijl goederen, welke vóór 8 April werden afgezonden, eveneens uitgezonderd zijn. Op de jaarvergadering van den Haagschen Scholenraad, welke ge houden zal worden op Dinsdagavond 9 April, in de Chr. Huishoudschool, de Ruyterstraat 36, zal ds. A. K. Straats- ma, Herv. predikant, voor bestuurs leden, hoofden en onderwijzend per soneel der scholen, een rede uitspre ken, getiteld„Zelfverloochening”. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER „LOOSDUINEN EN OMSTREKEN” Gisteravond vergaderde bovenge noemde vereeniging in het Badhotel te Kijkduin Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de verhuur in 1939 in dit stadsdeel van den Haag naar wensch is verloopen. In het be stuur werden de heeren Dijkman en de directeur van het badhotel, v. d. Meer herkozen als bestuurslid Tevens werd de heer Borde wijk gekozen als bestuurslid. De voorzitter, de heer P. G. v. d. Houwen, lichtte toe, dat Kijkduin voor een moeilijk jaar komt te zitten. In het afgeloopen jaar werd de vergunning tot het houden van een feestweek met daaraan verbonden kermesse d’été ge weigerd. Getracht zal worden alsnog voor dit jaar vergunning te krijgen. De vergadering gaf uiting aan den wensch. dat dit mag slagen, daar een weigering van het Gemeentebestuur groote scha de beteekent voor de neringdoenden. Uit het financieel verslag bleek, dat de vereeniging uiterst zuinig zal moe ten zijn, temeer daar zij geen subsidie verkrijgt van de gemeente Na afloop werden eenige natuurfilms vertoond, toegelicht door den heer Dijkman. De voorzitter bracht aan het slot van de vergadering dank aan den heer van Bommel, den secretaris van de V.V.V.. voor het vele, belangeloos verrichte werk en aan den heer Dijkman voor zijn lezing. morgen was men begonnen met het lossen van de lading, welke bestaat uit kapok en aardnoten. De brandweer werd onmiddellijk na het uitbreken van den brand ge alarmeerd. Het bleek buitengewoon moeilijk, het vuur te bestrijden. Om ’t blusschings- werk te vereenvoudigen en uitbreiding van den brand te voorkomen, is’t lossen van de lading van ruim 3, waar de brand woedde, in versneld voortgezet. Het vuur werd behalve door eigen brandweer, door twaalf stralen van de drijvende spuiten „Havendienst 6” en „Havendienst 13” bestreden. Het was niet mogelijk, het ruim onder water te zetten, zoodat men zich genoodzaakt zag vijf gaten te hakken in een tus- s^henschot in het ruim en hierdoor water te geven. De hoofdman van de brandweer, L. A. van Gunsteren, die zich aan boord van de „Hoogkerk” bevond, werd door de rook bevangen en moest worden weggedragen. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd. Omstreeks 12 uur vannacht had men het vuur onder de knie. De beide drij vende stoomspuiten zetten het nablus- schingswerk, dat vermoedelijk nog eenige dagen zal duren, mei zeven stralen voort. Wat nu onze verhouding tot Enge land betreft, hier bleek het gewenscht tot een regeling te komen over de toe passing van het contraband e-sys- teem. Twee problemen toch lagen in het bijzonder der Nederlandsche Re- geering na aan het hart: de aanvoer van overzee en de scheep vaart Een zooveel mogelijk onbelemmerde aanvoer is noodig niet alleen voor onze voedselvoorziening, maar ook om het onze industrie mogelijk te maken te blijven werken: voor binnenlandsche behoeften maar ook voor den onont- beeriijken export. Het ondervinden van Bïoeilijkheden bij den aanvoer heeft na tuurlijk zijn onmiddellijke repercussie op de scheepvaart. De moeilijkheden, waarvoor wij ons geplaatst vonden, behoeven hier niet in herinnering te worden gebracht. Zij maken, het duidelijk, dat het gewenscht bleek met de Engelsche Re- geering een regeling te treffen. Gedurende Maart 1940 ver strekte de Vereeniging Tehuis voor Onbehuisden, de la Reyweg 522, alhier aan 3284 mannen, 68 vrouwen en 220 kinderen gratis onderdak. Aan deze personen werden 10.005 gratis maal tijden verstrekt. Nog steeds speelt in „Het Zuid” de band van Majo Marco. Het rhythme van deze band, welke uit eerste klasse musici bestaat, is zeer goed. Het dans- genot wordt er aanmerkelijk door ver hoogd en de dansvloer is geen oogen- blik onbezet. Ook de begeleidende mu ziek voor de variété-nummers is bij Majo Marco in apede handen. In het cabaret-programma zagen wij een acrobatisch danspaar, Eddy en Nina Young. Zij gaven een acrobati- schen slow-fox, een acrobatische tan go en een^dans op muziek van Schu bert, drie nummers, welke zeer in den smaak vielen. Voorts is er nog Mar chant, de Koning der Diabolo’s, een buitengewoon .interessant nummer. Op een gegeven moment kan men zelfs zes diabolo’s tegelijk zien draaien. Dinsdag a.s. wordt weer een groot nachtfeest gegeven, waaraan een aan tal bijzondere attracties is verbonden. Ongetwijfeld zal het de noodige be langstelling weten te trekken. De aanvoer van overzee Het eene Koninklijke besluit noemt Verschiliende goederen, waarvan de in voer verboden i$, tenzij vergunning is Verleend door de Algemeene Neder- ^dsche Invoer Central® (A.N.I.C.) zal geen dispensatie worden verleend voor den uitvoer naar één der belli- gerenten, welke het ook zij. Daarnaast zal voor een groote reeks van goederen wel een uitvoermogelijkheid naar de belligerenten mogelijk zijn, zij het dat deze aan een voor alle belligerenten ge lijkelijk geldende limite fs gebonden. Deze regeling is relatief gunstig te achten voor onze landbouw-, veeteelt en tuinbouwproducten, welke een niet onbelangrijke uitvoermogelijkheid naar de belligerenten behouden; 2. als beginsel valt de handel met neutrale landen buiten het arrange ment, met uitzondering van een aantal landen in Europa, waarheen de uitvoer op dezelfde wijze zal worden gecontro leerd als ten aanzien van de belligeren ten zal geschieden. Voor alle landen zal evenwel dispensatie moeten worden aangevraagd van de uitvoerverboden, welke immers een algemeen karakter dragen. De niet-Europeesche landen vallen alle buiten het arrangement. Ter uitvoering van het arrangement zal de Uitvoerverbodemeet 1914 nader worden toegepast. Het desbetreffende Koninklijke besluit, dat een dezer da gen zal worden gepubliceerd, bevat een herziening van de bestaande uitvoer verboden, aangevuld met een aantal nieuwe. De in de wet op de uitvoer verboden voorziene dispensatie-moge- lijkheid blijft van kracht. Ter verkrij ging van uitvoervergunning dient men zich te wenden tot het Crisis Uitvoer Bureau, resp., voor zoover net betreft monopolieproducten, tot de desbetref fende monopoliehoudsters (Centrales). VOORZIENINGEN TEN BEHOEVE VAN HET ZIEKENHUIS ZUIDWAL Hef behoeft geen betoog, dat een zoo danige regeling niet kan werken zon- ^er dat van Nederlandsche zijde maat- regelen worden getroffen, die be lichaamd zijn in een tweetal Koninklij ke besluiten, welke zoo juist zijn ge publiceerd -j—EZE week is, na lang J onderhandelen sedert einde September van het vorig jaar te Londen een arrange ment tot stand gekomen, dat over enkele dagen in werking zal worden gesteld. Do leider der Nederlandsche delegatie, de heer Lamping, heeft gistermiddag in een be spreking met de persvertegen woordigers deze regeling, die een verlichting beoogt te bren gen van de Britsche blokkade- maatregelen voor onzen aanvoer van overzee, nader toegelicht. Een ijzeren-long-apparaat. De Gemeente kan zich een „ijzeren- long-apparaat” aanschaffen, tegen een prijs van 2900. Door zulk een appa raat kan een ademhaling, welke dreigt op te houden, door drukvermeerdenng en drukvermindering aan den gang ge houden worden: in verschillende geval len kan dit zoolang geschieden tot zij weer uit eigen kracht doorgaat. B. en W. zijn van oordeel, dat in de ’s-Gra- venhaagsche Gemeenteziekenhuizen een zoodanig toestel aanwezig behoort te zijn. In het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal is in verband met verple ging van militairen de groote ver gaderzaal voor verpleging van patiën ten in gebruik genomen. Hierdoor is de aanwezige linnenvoorraad ontoerei kend geworden. Aangeschaft moeten worden liggingsstukken, patiëntenklee- ding en huishoudlinnen tot een bedrag van 1725 Bovendien is het thans noodzakelijk gebleken, de verpleegruimte verder uit te breiden, door een 4-tal dagverblij ven in te richten tot verpleging van 24 patiënten. Ook hiertoe Is aanschaffing noodig van liggingsstukken, patiënten- kleeding en huishoudlinnen, terwijl voorts aankoop vereischt is van verple- gingsartikelen, huishoudelijke artikelen en meubilair; in totaal vereischt dit ƒ2150. Nog vereischt de met ingang van 5 Fe bruari 1940 pfeats gehad hebbende in- functie-treding van den nieuwen ver- loskundige-gynaecoloog eenige aanvul ling van het instrumentarium, terwijl een wijziging in de bestemming der tot zijn beschikking staande vertrekken het noodig maakt, over te gaan tot aan schaffing van vloerbedekking en eenig meubilair; voor een en ander is noodig 1825. Tenslotte is het dringend wenschelijk gebleken, een dertigtal zusterkamers boven de centrale keuken van het gebouw te voorzien van centrale ver warming en van stroomend koud en warm water; dit vereischt in totaal 6700. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten een bedrag van 15.300 hier voor te besteden. De uitvoer. Het andere Koninklijke besluit regelt den uitvoer, zooals deze van Nederland sche zijde is vastgesteld op grond van het met de Britsche regeering gepleeg de overleg. Het uitgangspunt is twee ledig- 1 voor een aantal producten, waar onder voornamelijk die vallen, welke overzee plegen te worden aangevoerd, SUBSIDIEERING UITZENDING VAN KINDEREN NAAR BUITEN OVER 1940. B. en W. stellgn den Gemeenteraad voor, over het jaar 1940 aan het Haagsch comité voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten, de ’s-Gravenhaagsche Vereeniging voor gezondheidskolonies, de Haagsche Ver eeniging voor Christelijke gezondheids- en vacantiekolonies, de stichting „Katholieke kinderuitzending in het Bisdom Haarlem, afd. ’s-Gravenhage”, de Vereeniging vacantiekolonies voor Israëlietische kinderen alhier, de Ver eeniging „Zorg voor het achterlijke kind” alhier, de afdeeling ’s-Gravenhage der Nederlandsche Vereeniging vacan- tieoord voor lichamelijk, gebrekkigen, subsidie uit de Gemeentekas toe te kennen. Het subsidie bedraagt per kind en per verpleegdag voor gezinsverpleging 0.25 en voor kolonieverpleging 0.80; zij geeft uitsluitend voor uitgezonden Haagsche kinderen, na keuring door de afdeeling „.Kinderbescherming”, van den Gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst. Voorts stellen B. en W. voor, over het jaar 1940 aap de eerste Nederland sche vereeniging -voor kleuterzorg „Naar het strand” subsidie uit de Ge meentekas toe te kennen. Het subsidie uitsluitend bestemd voor Haagsche kin deren, bedraagt 0.33 per kind, per verpleegdag voor dagverpleging van kinderen van 1 tot 7 jaar; ook hier ge schiedt uitzending alleen na goedkeu ring door den leider van de afdeeling „Kinderbescherming” van den Gemeen telijken geneeskundigen en gezondheids dienst, met dien verstande, dat verkla ringen voor uitzending van de specialis tische leiders der consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuterbescherming met die van geneeskundigen van de voornoemde afdeeling „Kinderbescher ming” gelijk worden gesteld. Een eerste contactname had plaats einde September van het vorige jaar, toen de delegatie naar Londen vertrok. De eigenlijke onderhandelingen be gonnen een maand later: de delegatie keerde na een verblijf van zes weken in Londen naar Nederland terug om de voorloopige resultaten aan de Ne derlandsche Regeering voor te leggen. Begin Januari vertrok de delegatie ten derde male ter vervolging van de besprekingen over het arrangement, dat op 21 Maart werd geparafeerd. Beteekenis van het arran gement. Het arrangement moet eigenlijk worden beschouwd als de besten diging van den toestand, zooals deze gedurende de onderhandelin gen is geregeld en is erop gericht de moeilijkheden en bezwaren voor beide partijen voortspruitende uit den oorlog zooveel mogelijk te verminderen. Dit geldt voor wat Nederland betreft vooral de wijze waarop de aanvoer is geregeld. De thans getroffen regeling is erop gericht dezen zoo ongestoord hogelijk te doen verloopen en het op onthoud van de schepen zooveel moge- üjk te bekorten door een vergemakke lijking van het onderzoek op con trabande Het behoeft geen betoog, dat E.H.B.Ö.-CURSUS LUCHT BESCHERMING. Men schrijft ons Een ieder zal het duidelijk zijn, dat bij een luchtaanval op den Haag, het aantal slachtoffers groot is. Dit geldt vooral voor het dichtbevolkte Schil ders- en Transvaalkwartier. Het zal geruimen tijd duren, voordat men den getroffenen de eerste medische hulp kan verleenen. De opruimingsdienst zal den weg moeten banen voor de E.H.B.O.-ploegen, welke op verschil lende punten in de stad gestation- neerd zijn. Men heeft het daarom wenschelijk geacht, dat er in eiken sector een aan tal E.H.B.O.-ers gevormd wordt, liefst in elke straat enkele, bij het straat hoofd bekende personen, die hun werk thuis hebbendus vooral huisrr»oe- ders en gezinsleden boven 18 jaar, die in hun naaste omgeving, bij noodtoe stand de voorloopige eerste hulp kun nen verleenen. Daarom wordt voor Sector Ha een cursus voor E.H.B.O. georganiseerd. De cursus omvat 26 lessen van elk 2 uur, 2 lessen per week, zoodat men in 3 maanden den cursus geheel gevolgd heeft. Daarna is men in de gelegen heid om examen te doen voor het Een- heids-diploma E.H.B.O. Ieder, die dit diploma bezit, heeft de bevoegdheid eerste hulp te verleenen. Men moet om dezen cursus te kunnen volgen, lid zijn van de Ned. Vereen, voor Lucht- bescheniing. Inlichtingen verstrekt de heer Wil lems, Vaillantlaan 313. V X V Ti

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17