SPORT FINANCIEELE KRONIEK HAAGSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 APRIL 1940. VIJFDE BLAD, PAGINA 2. - DE COMPETITIE VAN DEN K.N.H.B. ONDERWIJS EN KERK DE COMPETITIE DER DAMES DE K.N.M.V.-VOORJAARSRIT T.O.G.O. KAN MORGEN KAMPIOEN ZIJN TWEE BONDSELFTALLEN SAMENGESTELD R. K. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN DEN H.S.B. JUBILEUM VAN DEN HEER G. J. SCHEURLEER DRESSUURWEDSTRIJDEN DER Z. H. J. V. NIEUW WERELDRECORD VAN KIEFER Van links naar rechtsIckx Sybrandy en Bovee bij den start op de Parade te ’s-Hertogenbosch. VAN DE HAAGSCHE CLUBS VOETBAL ZWEMMEN Op de 100 yards rugslag 'heeren PAARDEN. SCHAKEN. BILJARTEN DSB—VDS 4 NATIONAAL KAMPIOENSCHAP 45-2 Kobus neemt deel WIELRENNEN Bond van Prot. Chr. Kweekscholen. MOTORSPORT. der. 4, N. Schmidt 2J J LAWNTENNIS. Van onzen financieelen medewerker) door de koms" van S O S. 2, als a.s. kam- den uitslag bij den weinig constanten Zware rit, doch weinig uitvallers. Onderlinge krachtmeting van H.H.Y.C.- z,^k Tnjet kunnen rnwilligen. ^terwm ook ploegen op Klein Zwitserland. H.D.M. kan van Leiden winnen. Seton van der (Blauw van Loon, uit Bergeh op Zoom, de uit- noodiging niet heeft aanvaard Het be stuur heeft thans besloten den tweede klasser, den Haarlemmer Kobus, te invitee- ren voor het kampioenschap eerste, klas, omdat Kobus beschouwd wordt als een sterk speler, die in ieder geval physiek er toe in staat is een behoorlijke prestatie in het zware tournooi te leveren. Kobus heeft inmiddels de uitnoodiging aangeno men, zeodat op 11, 12, 13, en 14 April te Rotterdam aan het kampioenschap zullen deelnemen: van Vliet (titelhouder). Swee- ring, Dommering, de Leeuw, van Eymeren. Gehrels, Jacobs en Kobus. vorm beiaei ploegen niet goed mogelijk. Den Haag CB: Ook in deze afdee- ling is het spel der verschillende ploegen nogal eens aan inzinkingen onderhevig Wij maken een uitzondering voor H.D.M 4, dat enthousias’ voor haar kans op de leiding speelt en daarbij tegen S.O.S 3 Werve 2 dient thuis tegen Leiden 3 met flinke cijfers te winnen, terwijl Rijswijk 2 het wellicht thuis tot een kleinere over winning op H.H Y C 5 zal brengen Den Haag CC: Deze afdeeling brengt slechts één ontmoeting n.l. die tusschen Kieviten 4 en H.D.M. 5. een ont moeting welke door de Wassenaarsche meisjes gewonnen kan worden. Het bestuur van den Bond van Prot. Chr. Kweekscholen heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering besloten tot het houden van een enquête inzake de exploitatiekosten der scholen in verband met dé Rijksbijdrage. Ook besloot het bestuur in verband met den eisch van 1/5 geslaagden in 5 jaar. hier over 't algemeen nog gereserveer- gezien in het licht van het dalend aantal leerlingen der kweekscholen in samenwer- kin gmet de andere kweekschool-organi- saties een actie te voeren tot wijziging van de eischen van het eindexamen in verband met de 3-jarige kweekschool. goudwaarde van 2009 tegen éen wer. kelijken goudprijs van circa 2065 per k.g. Het verschil tusschen 1.647.50 ea 2009 per k.g. js dus thans vrij ge komen en leverde een winst op van circa 221 millioen.Van dit bedrag heeft de Nederlandsche Bank 14 mil. Hoen mogen behouden, waarmede aller eerst de f 7.6 millioen oude schuld aan de Regeering is afgelost, terwijl het restant ad. 6.6 millioen den reserve ten goede is gekomen. Het door het Egalisatiefonds geleden verlies ad. 75 millioen is natuurlijk thans aan dit Fonds terugbetaald (hetgeen zich uit in een daling der beleeningen en een stij ging der circulatie), terwijl de rest ten bedrage van 132 millioen in de Schat kist is gestort. Deze heeft er reeds ter- stond gebruik van gemaakt voor rente- betaling en aflossingen, met het resul taat. dat het werkelijk tegoed der Regee ring bij de Nederlandsche Bank feitelijk slechts van /8 millioen tot circa fll millioen is toegenomen. Ziet hier de feiten der revaluatie. Thans de gevolgen. In de eerste plaats moet worden geconstateerd, dat door de herwaardeering in de positie van onzen gulden niet de minste verandering is gekomen. Weliswaar zijn het dekkings percentage en het „beschikbaar metaal- saldo”, d.i. het totaal aan goud, dat boven het wettelijk minimum van 40 pCt. der direct opeischbare verplichtin- gen aanwezig is, voorloopig toegenomen, doch ook dit is slechts fictief, daar toch feitelijk beiden ook reeds vóór de her waardeering belangrijk grooter waren dan zij in de boeken voorkwamen. De guldem blijft zwevend, met dien ver- stande, dat een waardevermeerdering boven de 18 pCt. depreciatie van het peil van September 1936 als uitgeslo ten moet worden beschouwd. In de tweede plaats brengt de herwaardeering ongetwijfeld een eenmalige, voorloopige opluchting in de Schatkistpositie als mede een niet onaanzienlijke verrui ming van de geldmarkt. Immers schat kistbiljetten zijn afgelost, terwijl het Egalisatiefonds voorloopig weer over voldoende fondsen beschikt, om uit de geldmarkt te kunnen blijven. Zoo zien wij dan ook, hoe het marktdisconto weer tot onder de 1 pCt. is gedaald en hoe de prolongatie eveneens een geringe verlaging heeft kunnen ondergaan. Óf deze verruiming der geldmarkt van langen duur zal zijn, moet echter wor den betwijfeld. De eischen, die aan de schatkist worden gesteld, zijn immers zoo hoog, dat de revaluatiewinst slechts als een dikken druppel in den emmer kan worden beschouwd. ZoolaJig onze staatsuitgaven gedeeltelijk voor totaal onproductieve doeleinden geschieden, moeten zij op den langen duur de ten dentie hebben, de geldmarkt te ver- Slechts enkele inhaal wedstrijden. De competitieleider heeft het heeren- programma ove vrijwel de geheele linie stopgezet en daarmede heel hockeyend Nederland den weg naar het Amsterdam- sche hockeystadion, naar de landenont- moeting NederlandBelgië, gewezen. Als gevolg daarvan zijn er slechts enkele ont moetingen in de Haagsche afdeelingen. Den Haag-Rotterdam D: H.D.M. 5 speelt thuis tegen Victoria 2, een ont moeting derhalve tusschen de nummers 3 en 4 van de ranglijst. De H.D.M.-ers zul len in het gunstigste geval nog de twee de plaats kunnen bereiken, want het lijkt schier uitgesloten om H.L.C. daarvan te verdringen. Een en ander hangt af van de verdere resultaten van Dordrecht, wier kansen op de tweede plaats iets beter zijn. Dat H.D.M.. 5 van Victoria 2 zal winnen is te verwachten, eveneens, dat de Dordtenaren die eerste ontmoeting thans met H.O C. 3 op overtuigende wijze zullen winnen Doch dan volgt daags daarop de return aan de Roggewoning, waarin de H O C -reserves wellicht betèr partij zullen bieden. Den Haag-Rotterdam H: Dor drecht 2 heeft hier de leiding met veer tien punten uit tien ontmoetingen, terwijl H.D.M. 7 en H D M 8 een goede kern dezer afdeeling vormen Echter niet sterk genoeg om te mogen verwachten, dat H.D.M 8 er thans in zou slagen om Dordt 2 in eigen omgeving een punt te ontfutse- Een kwart eeuw voorzitter van „Leimonias”. De heer G. J. Scheurleer, een zeer be kende figuur in de Nederlandsche tennis wereld, zal morgen 25 jaar voorzitter zijn van „Leimonias”, welk feit echter op ver zoek Van den jubilaris niet feestelijk zal worden herdacht. De heer Scheurleer, die e.en tijdlang deel heeft uitgemaakt van het bestuur van den K.N.C.T.B. en aanvoerder is geweest vqn de Nederlandsche Davis Cup-ploegen, is vooral in den wereldoorlog op den voor grond getreden. In die jaren werd Leimo nias een centrum van internationaal ten nis, n.l. van dat van geïnterneerde spelers. Scheurleer wist te bewerken, dat de Ne derlandsche spelers, en daaronder ook hij zelf, van dit contact wisten te profiteeren. Onder zijn scherp inzicht in het spel en in de plaats, welke vooral de opvoering van het spelpeil moest innemen, ging dit laat ste steeds en steeds vooruit. Het is vooral aar. hem, als voorzitter en als leider van Uit Chicago wordt gemeld, dat Adolf Kiefer het wereldrecord over 100 yards rugslag heeft verbeterd, door dezen af stand af te leggen in den fantastisch snel len tijd van 57.2 sec Het wereldrecord stond op zijn naam met een tijd van 58,8 sec., gevestigd op 1 April 1939 te Co lumbus Af te wachten is, of aan alle be palingen, welke vereischt worden, wil een verbetering van een wereldrecord worden erkend, is voldaan. Inmiddels heeft de verruiming dier markt (gevolg Van min of meer infla- tionistische invloeden) haar uitwerking ditmaal ook niet gemist op de beleg- gingsmarkt, waar een kleine verbetering zoowel in oude en nieuwe schuld is te bespeuren. Ook in de aandeelenmarkt schijnt ietwat meer leven te komen, waarvoor vermoedelijk echter voor een zeer gering gedeelte de geldruimte aan sprakelijk mag worden gesteld. Amster dam luistert den laatsten tijd nauwlet tend naar New York en, hoewel men Voor den oefenwedstrijd op a.s. Woensdag Op Woensdag 10 April spelen, zooals ■gemeld, twee Bondsglftallen in de avond uren op het V.U.C.-terrein te dezer stede een oefenwedstrijd tegen elkaar, dit in verband met de ontmoeting tegen België op 21 April te Amsterdam. Deze Bonds- élftallen zijn als volgt samengesteld: Elftal A: Doel: van Male (Feijenoord). Achter: Caldenhove (D.W.S.) en van Stokken (D.W.S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Pienter (H.F.C.) en de Vroet (Feijenoord). Voor: Drager (D.W.S.), van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feijenoord), Lenstra (Heerenveen) en de Harder (VU.C.). Elftal B: Doel: Dijkstra (A.P.G.S.). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Chou- foer (AD.O.). Midden: Koole (Eindhoven), Schijve naar (E.D.O.) en Fanger (D.W.S.) Voor: van der Engel (D.H.C.), (Sparta), Vroomen (Juliana), Veen (Heracles) en Bergman Wit). Aangeteekend moet nog worden, dat Drok van Sparta niet beschikbaar is in ver band met een tijdens den wedstrijd tégen Luxemburg opgeloopen schouderblessure. De Nederlandsche kampioen tweede klas groot biljart, de Rotterdammer van de Pol, die onlangs gepromoveerd is naar de eerste klasse, zal niet kunnen deelnemen aan het tournooi om den hoogsten titel in de eerste klas 452 anker-kader Reeds bij het kampioenschap 712 moest hij door een bronchitis verstek laten gaan en hoewel zijn toestand vooruitgaande is. zal hij half April niet kunnen aantreden. Het bestuur van den Nederlandschen Bil jartbond heeft zich tot Jan Wiemers ge wend, doch de Dokkumer heeft het ver- Ned. Herv Kerk. Benoemd tot hulppred. te Enter (O.) de heer H. R. Elzinag, cand. te Gouda Geref. Kerken. Tweetal te St. Pancras-Heer Hugowaard de heer H. H. Grosheide, cand. en hulp pred. te Delft, en de heer A. Verschoor, idem te Amsterdam-N. Geref Gemeenten. Tweetal te Leiden ds. W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid en ds. M. Heikoop te Utrecht. VETERANEN-RENNERSCLUB „FELEX” Daar er tegen morgenochtend 10 uur een vergadering is uitgeschreven door de Ver- eenigde Veteranen Clubs in Nederland, welke wordt gehouden in café Haver kamp te Leidschendam, komen de leden van „Felix” om 9 uur bijeen aan de Broek- sloot, om gezamenlijk met Amsterdam, 'krappen. Rotterdam, Unie, enz. een trainingsrit te maken op het traject van „Unie”. zich tot het uiterste zal weren, en alles in het werk zal stellen om revanche te nemen voor de smadelijke 70 nederlaag, welke destijds in het Westland werd ge leden, naar onze meening kunnen de Wa- teringers dan ook met een draw reeds te vreden zijn. De medegegadigde voor den eeretitel. het Haagsche Lenig en Snel, wel weer succes zal kunnen boeken Te speelt in eigen huis tegen Blauw Zwart 2, dat weinig in,de melk zal hebben te brok kelen en een nederlaag te incasseeren krijgt. In den wedstrijd G.D.S.—K.R.V.C. op het Hoornpark, zal het er ongetwijfeld heet aan toegaan, aangezien beide ploe gen vrijwel niets voor elkander behoeven onder te doen Wellicht geeft het terrein- voordeel den doorslag. De G.D.A.-reserves ontvangen in Loosduinén bezoek van Westlandia, dat er tot heden maar weinig van terecht bracht en vermoedelijk ook ditmaal de vlag moet strijken Voor de Zuidelijke afdeeling B. werden slechts drie ontmoetingen vastgesteld. Doordat de beide kopploegen R.C.D. en St. Ignatius morgen vrij-af zijn, kan Acti- vitas door een overwinning op Excelsior 2, haar puntenachterstand tot één reducee- ren. De Spartaanreserves spelen eveneens op eigen terrein, waar D.O.N.K. 2 de vier de nederlaag in successie zal moeten in casseeren. In den wedstrijd Aeolus 2 Pioniers, twee gelijkwaardige ploegen, ligt een overwinning voor de bezoekers het meest voor de hand. Onder ideale weersomstandigheden droog, zonnig weer en flinke wind zijn vanochtend op de Parade te 's-Hertogen- bosch de 315 deelnemers aan den K.N M V.-voorjaarsrit gestart. Aangezien de organisatie .tot in puntjes verzorgd was verbep de pioene gedoodverfd. Wij houden het hier dan ook op de groen-witte gasten H.L.C. 2 2. 2i T.O.G.O 3 te ontvangen, en daarbij zal het krachtsverschil waarschijnlijk gerin ger zijn. Beide ploegen hebben de laat ste weken tal var nederlagen laten vol gen en wij achten een voorspelling van Gevaarlijk was het, de tonmalige grootste club van het land, te danken, dat onze spelers na den oorlog zulk een uitstekend figuur in het Europee- sche tennis maakten en dat Nederland tot 1925 tot de sterkste drie landen van Euro pa behoorde. Met jhr. van Lennep en mr Bruinisse. Met een hoofdwonde werd hij opgenomen Medische hulp was ter plaat se aanwezig en na eenigen tijd was hij weer op de been, doch moest van verdere deelneming afzien Het viel overigens op, hoé goed de rou te door militairen en politie bewaakt was en dat ook bijna overal medische hulp aanwezig was. Van de zijde der militai ren, van hoog tot laag, bestond voor dezen rit groote belangstelling. In elk dorp stonden veel militairen langs den weg en hun belangstelling ging vooral uit naar de deelnemers van eigen ploeg. Een moeilijk gedeelte kwam ook nog bij Wintelre "aar zeer diepe geulen in den weg waren met enkele decimeters vol water Raakte een machine hierin vast dan stond zij tot den cylinder in het water waardoor groote wolken van wa terdamp opvlogen. Het ouderwetsche be grip „stoomfiets” werd weer werkelijk heid. Veten over tijd. Het verdere gedeelte, tot Tilburg, bood niet zo< veel moeilijkheden meer. Bij de finish van het eerste gedeelte, dat 120 k.m. lang was, zijn de meeste deelnemers wel aangekomen, hoewel velen over tijd. De bekende rijders, zooals Sybrandy, Re- nooy, Ickx en Bovee en anderen, waren goed op tijd. De eenige vrouwelijke deel nemer mevr, van de Lee. kwam frisch en monter aan de finish te Tilburg, doch zij was ruim een half uur over tijd. Op het traject heeft ook kolonel van der Bijt, de commandant van de lichte divisie, ae verrichtingen der rijders gade geslagen Vanmiddag startten de rijders voor het tweede gedeelte. Zij gingen eerst de Dru- nensche heide in en dan naar het Noor den, naar Utrecht. De herwaardeering van den goud voorraad der Nederlandsche Bank heeft thans haar beslag gekregen en open baart zich ten volle in den weekstaat, die per 1 April het licht heeft gezien. Wat is en beteekent deze boektrans- actie Toen in September 19*36 de Re geering zich onder den druk der omstan digheden genoodzaakt zag, den gouden standaard op te heffen, d.w.z. het goud niet langer te doen fungeeren als het automatisch gewicht in de betalings balans en de waarde van den gulden bijgevolg tegenover het goud en op goud gewaardeerde valuta daalde, besloot men deze waardedaling van ons ruil middel 'of anders gezegd de stijging in de waarde van het goud uitgedrukt in guldens, voorloopig niet in de boeken der Nederlandsche Bank tot uitdrukking te brengen. Men wilde hiermede als 't ware den volke te kennen geven „Wij zijn voorloopig van het goud afgestapt, de gulden blijft echter zwevend en wie weet of niet binnenkort de waarde van den gulden weer zal kunnen stijgen Of onze autoriteiten werkelijk in dit zelfbedrog hebben geloofd, moet ernstig worden betwijfeld en het is daarom eer der aan te nemen, dat men met het uit stellen van de herwaardeering van het goud, dus met het voorloopig aannemen vah een fictieve goudwaarde, de Neder landsche Bank een aardig potje heeft laten maken dat in tijden van nood zou kunnen worden aangesproken. Men kreeg dus het volgende beeldde Nederlandsche Bank bleef in haar boe ken het goud waardeeren op 1.647.50 per k.g., terwijl het Egalisatiefonds dat langen tijd den koers van den gulden moest drukken door den aankoop van dollars en goud, den marktprijs moest betalen, die al spoedig boven de 2000 steeg, doch bij verkoop van dit goud aan de Nederlandsche Bank den fictieven orijs kreeg uitbetaald, dus een verlies leed, dat in de boeken der Nederland- ehe Bank als een soort geheime reserve ’araisseerde. Thans nu de Regeering dit potje goed kan gebruiken, heeft men aan dit fictieve beeld een einde gemaakt. Het ?oud is geherwaardeerd, weliswaar niet geheel op zijn marktwaarde, doch op basis van het laagst voorgekomen depreciatiepercentage van den gulden, n.l. 18 pet., hetgeen neerkomt op een In de Tattersal-manege te Scheveningen zijn gisteravond dressuurwedstrijden voor leden der Zuidhollandsche Jachtvereeni- ging gehouden. De jury bestond uit ma joor Hekker en ritmeester baron Sirtema van Grovestins. In het nummer lichte dressuur kwamen 15 paarden aan. den start, in het nummer gevorderde dressuur 10. Er werd goede dressuur te zien gege ven, maar het programma was te lang De uitslagen waren: lachte dressuur: 1. mej. de Visser met Dixie, 147 pnt.; 2. mevr. Blok met Joli Coeur, 142 pnt.; 3. dr. A. Boeseken met Serge, 141 pnt. 4. jir. Schürmann met Pompilius, 137 pnt.; 5. mevr. Heuff met Caesare, 136 pnt.; 6. freule Graswinckel met Marie Galant. 131 pnt. Gevorderde dressuur: 1. mej. Pauptit. met Brown Eyes, 154 pnt.; 2. idem met Lanturlu, 142 pnt.; 3. Elias met Paprika 132 pnt.; 4. Kahn met Kadisha, 131 pnt. De voorlaatste ronde. Gisteravond werd in de Galerij aan de Laan van Meerdervoort de voorlaatste ron de gespeeld van de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van den Haag- schen Schaakbond. De uitslagen luidden: B. van BêrkelJ Heufke Kantelaar 01; J. NijmanG. van Raay JN. Schmidtdr. W. Euwe af gebroken A. W. Koster—F. J. Voorwinde 0—1. Het verloop van de partijen was: Van BerkelHeufke Kantelaar: De Si- ciliaansche verdediging met de Draken variant, waarin van Berkel aanvankelijk de bétere kansen had, maar hiervan mede door goede verdediging van Heufke Kantelaar geen gebruik van kon maken Zwart, die zicji in ingewikkelde stellingen thuis voelt, stuurde op complicaties aan, waarna zijn meerdere routine den doorslag gaf Zwart bereikte door ruil een ideale aanvalsstelling, maakte een dankbaar ge bruik van zijn beide raadsheeren en toen stukverlies of mat dreigde gaf van Berkel zich gewonnen. Nijman—van Raay: De Oost-Indische verdediging werd door van Raay tam oe- handeld, zoodat hij al spoedig met moei lijkheden te kampen kreeg. De strijd kreeg een levendig karakter,doordat Nijman lang rocheerde tot ruil van enkele officieren be sloot, waarbij hij een pion in de wacht sleepte. Onder opoffering van twee pion nen trachtte van Raay in troebel water te visschen maar een kwaliteitsoffer deed zijn laatste hoop in rook vervliegen. Het eind spel, waarin van Raay twee pionnen en kasteel tegen vijf pionnen en raadsheer had. bood hem weinig hoop meer. Toen Nijman echter 'niet de beste voortzetting koos, forceerde van Raay nog een vrij pion, waardoor hij de partij nog uit het vuur sleepte en remise 'bereikte: Een door van Raay fraai gespeeld eindspel SchmidtEuwe: Weder een Siciliaansche partij, hier met een gelijk opgaanden strijd. Geleidelijk nam Euwe echter het heft in handen, maar het duurde nog tot het einde van het middenspel alvorens hij de vruchten kon plukken in den vorm van een pion. Het eindspel van kasteelen, dat inmiddels was ontstaan, werd afgebroken Euwe heeft nog winstkansen. Door het niet verschijnen van Koster kreeg Voorwinde reglementair een winst punt. De afgebroken partij Kostervan Raay is door laatstgenoemde gewonnen De stand luidt thans: F. J. Voorwinde 4J J Heufke Kantelaar en G. van Raay, bei- dr. W. Euwe 2J* B van Berkel 2}, A .W Koster IJ* en Nijman IJ. Afgebroken partij. Hoewel er nog een zevental wedstrijden in afdeeling den Haag A zijn in te halen, kan de beslissing voor de hoogste plaats reeds morgen vallen. T.O.G.O. heeft thans reeds 17 punten en zou, in dien' er Zondagochtend van H.O.C aan de Rogge.woning gewonnen wordt, op 19 komen, welk aantal door H.H.Y.C., de ernstigste rivale, niet meer kan worden bereikt T.O.G.O. is nog steeds ongesla gen en aan H.D.M komt de eer toe, de ploeg van mej Coenen het eenigste punt je in een gelijk spel ->p Klein Zwitser land (3—3) ontfutseld te hebben. Doch dat houdt tevens een gevaar voor de T.O G. O.-meisjes in. want het spreekt vanzelf, dat H.O C. zich in die ontmoeting tot het uiterste zal gever om H D.M.’s voorbeeld zoo mogelij’-' nog te overtreffen. H.O.C.’s spel in den Dames-hockeydag van vori- gen Zondag leek ons veel beter dan in de competitie, terwijl T O G.O daarentegen iets beneden haar gewonen vorm bleef en zich tegen Bloemendaal uitgeschakeld zag Het is voor de T.O.G.O.-meisjes te hopen, dat me juiste reactie zich Zondagochtend voordoet Speelt TOGO, haar gewone open spel met veei passes op mej Bous quet zoo wordt de overwinning en daar mede het kampioenschap een feit. Op Klein Zwitserland komen beide H. H.Y.C.-ploegen tegenover elkaar in het veld De eerste maal leverde deze ont moeting een 52 zege voor de ploeg van mej Exalto (H.H.Y C. 1) op en ook nu mag men verwachten, dat H.H.Y.C. 2 ver liezen zal. Voor het geval, dat H.H.Y C. 1 een puntje zou verspelen, stijgen daar mede de kansen van H.D.M. op de tweede plaats, want het laat zich aanzien, dat H.D.M. het op eigen terrein met tot een draw zal laten komen. In Leiden werd reeds met 51 gewonnen, zoodat er thuis zeker een overwinning dient te volgen. De Leidsche ploeg speelt daags tevo ren, du. op hedenmiddag, thuis tegen H H.Y.C. 2. Haariem-Am.terdam: Deze af deeling brengt een inhaalprogramma met een drietal minder belangrijke ontmoe tingen, waarvan de resultaten niet twij felachtig behoeven te zijn De onderlinge Bloemendaalsche en HaarleYnsche ontmoe tingen worden natuurlijk resp door B.D. H.C en R.W gewonnen, al ware het slecht= om in de running te blijven voor de hoogste plaats hetgeen Amsterdam tegenover Hurley niet zal nalaten te doen. t Gooi: Hier kan belangrijker strijd verwacht worden want ’t Gooi heeft te Amersfoort nog niet gewonnen. Indien de ploeg van de dames Garrels in denzelfden vlotten vorm aL' tegen Leiden speelt, be hoort zelfs een gelijk spel tot de moge lijkheden Hilversum speelt thuis tegen de Baarnsche dames en zal eveneens goed doen deze ontmoeting allerminst te on derschatten. Hoewel Hilversum niet meer zoo op dreef is als in het begin van dit seizoen, zal de ploeg van mej. Kok het wel tot een over /inning weten te bren gen. Dat haar stadgenoote Be Fair een succes der Baarnsche dames inmiddels zeer zeu toejuichen, spruit voort uit het feit, dat-in dat geval Be Fair met Hilver sum geheel gelijk in punten op de twee de plaats zou belanden. Want het is van zelfsprekend dat Be Fair thuis gemak- kelijk van S.C.H.G. zal winnen. Den Haag BAHudito heeft nog heel wat ontmoetingen in te halen en der halve spelen de Delttsche meisjes eerst thuis tegen Te Werve, om na die vermoe delijke nederlaag H.D.M 2 te ontvangen. ...2. 2. 2.2.J kansen, indien men de kracht der hekke- sluiter* niet onderschat Den Haag CA: Beide Lyceïsten- ploegen komen Zondagochtend in het veld V.C L. 2 treft het bijzonder slecht Diemer Kool vormde hij zelf een ploeg, die het tegen vrijwel elke andere van dien tijd kon opnmen Een tragisch motor-ongeval maakte zijn spelers-loopbaan eeri einde, doch niet aan zijn belangstelling in tennis en in de ont wikkeling ervan. Van Leimonias bleef hij echter de leider. Van hem ging de toer van een ploeg naar Indië uit en. in later jaren, de terugkeer van zijn club tot een meer eigen „home” (Klein Zwitserland) dan de M.E.T.S. op den duur bieden kon de v--„- rstart van dit groote aantal motoren geheel zooals deze wa.~ vooruereia De start werd onder meer gadegesla gen door den generaal-majoor A A van Nijnatten, commandant van het derde legerkorps. Vóór den start hadden bij de militaire rijders verschillende wisselin gen plaats gehad Reeds na twintig kilometer begonnen de moeilijkheden, vlak voor Oirschot was een smalle landweg, welke nog gedeelte lijk onder water stond en waar de rijders kennis maakten met de vette Brabantsche klei. Er hadden hier tal van valpartijen plaats, doch de meeste deelnemers kwa men er zonder verwondingen of materiee- le schade af, hoewel dit traject reeds en kele uitvaller' maakte Ook na Oirschot kwam er een moeilijk terrein. Het viel op, dat de burgerrijders. die in het alge meen over meer routine beschikten, beter door de modderige gedeelten kwamen dan de militaire vooral de solorijders. De burgerrijders namelijk reden de moeilijke trajecten zeer voorzichtig, meter voor meter een goed pad zoekende, zoodat zij meestal zonder valpartijen er doorheen kwamen De militaire rijders echter wier pen zich vol moed op het moeilijke ge deelte, doch kwamen door wat al te groo te roekeloosheid dikwijls te vallen Voor de zijspanriiders wa« deze taktiek juist goed, omdat zij moesten zorgen geen vaart te verliezen. C wanneer een solorijder viel en vlak achter hem een zijspanrijder kwam. De soldaat van Westen heeft dit moeten on dervinden. Hij kwam in het moeilijke ter rein, even voorbij Oirschot, te vallen en werd daarbij geraakt door de zijspan van In den competitiewedstrijd tegen Ajax komt A D O. morgen in de vol gende opstelling uit: Koek; Kammeyer en Choufoer; Tap, v. Kampen en Loof; Vre- ken, J. en P. Eversteyn, de Heer en Neu- teboom. In den competitiewedstrijd tegen H.V.V. op Hanenburg komt Quick morgen in de volgende opstelling uit: Bartling; Noordeloos en Helsdingen; Schoemaker, Makatita en v. Woërkom; Wolzak, Pronk; Arkema, Berger en de Grooth Op haar terrein aan den Moerweg speelt V.I.O.S morgenmiddag om 2 uur een vriendschappelijken wed strijd tegen S.VC. Beide ploegen zullen volledig uitkomen. HAAGSCHE VOETBALBOND. len De volgende wijzigingen zijn nog in het H.V.B.-programma oor morgeri aange- brach*: Afdeeling Q: DSBVDS 4 vervallen (DSB heeft zich uit de competitie terug getrokken). Afdeeling V: Postduiven 4CVS 6, 10 uur. Afdeeling W. DVC 3—AEC 4, 10.30 u. Afdeeling X: SHOT 2—ODB 3 vervalt. Afdeeling BB: VVL 3DSB 2 verval len (DSB heeft zich teruggetrokken). HOCKEY. W edstri.jdo verzicht. Eerste klasse: In de Westelijke eerste klas, afdeeling I, staat voor het lei dende V.V.Z. een lastige uitbeurt óp het programma. De Zaandammers zullen in Zuilen, waar zij te gast gaan bij H.M.S., stevig aan moeten pakken, om de beide punten machtig te worden, aangezien de Zuilenaren alles in het werk zullen stel len, om de laatste plaats, waarop zij j.l. Zondag terecht kwameh, te verlaten. Ook Volendam, dat met drie punten ach terstand op de Zaankanters eveneens een serieuse candidaat is voor den eeretitel,; krijgt het in eigen omgeving niet gemak kelijk, alhoewel wij niet gelooven, dat het Hilversumsche E.M.M., dat bij de Wijd- broeken op visite gaat, gelegenheid zal krijgen om winst te boeken. In Amster dam komen de beide höofdstedelijke ploe gen V.V.A. en de Meer tegen elkander in het veld. Na een spannenden strijd voor zien wij in deze ontmoeting een kleine zege voor de thuisclub. Zwaluwen Voor uit zal op eigen terrein van G.V.O. meer tegenstand ondervinden, dan haar lief is, en slechts met de grootste inspanning zul len de Stichtenaren de overwinning uit het vuur kunnem sleepen. Ook in de ont moeting FortitudoN.E.A. zal het aan spanning niet ontbreken, daar de beide ploegen elkander^ weinig in kracht ont- loopen. Wellicht geeft het voordeel van eigen terrein hier den doorslag Wederom vermeldt het programma voor de Westelijke le klas, afdeeling II, een bijzonder moeilijken uitwedstrijd voor Spartaan. De Rotterdammers moeten na melijk naar Noordwijk, waar S.J.C. alles in het werk zal stellen, om revanche te nemen voor de smadelijke 51 nederlaag, welke destijds in de Maasstad werd ge leden. Alhoewel Spartaan, gezien de tot heden geboekte resultaten, favoriet geacht moet worden voor de overwinning, zal het ons toch niet verwonderen, indien de Rot terdammers met een puntenverdeeling ge noegen moeten nemen, hetgeen overigens voldoende is cm wederom aan de leiding te komen aangezien de huidige koplooper Santpoort een vrijen Zondag heeft. Het Loosduinsche G.D.A. staat eveneens voor een verre van gemakkelijke taak. Ohzes inziens zullen de Loosduinsche jongens in Schiedam aan Excelsior de handen vol hebben, en zich tot het uiterste móeten inspannen, om tenminste één punt op de Schiedammers buit te makèn. Ook voor D.H.L., dat in Rotterdam te gast gaat bij Leonidas ligt een verdeeling van den buit het meest in de lijn der verwachtingen. In Haarlem, waar de twee candidateh voor de laatste plaats, T.Y.B.B en Onze Gezellen tegen elkaar in het veld komen, zal het danig spannen. Een kleine over winning voor de Geel-Zwarten achten wij het meest waarschijnlijk. Tweede klasse: Voor de Westelijke tweede klas afdeeling A., vermeldt het volledige programma eenige interessante ontmoetingen In Roelofarendsveen moet D.E.M dat %e ranglijst aanvoert, het op nemer. tegen D O.S R dat eveneens zeer goede kansen heeft op den eeretitel en met drie punten achterstand, doch ook twee wedstrijden minder gespeeld de tweede plaats bezet. Het zal hier dan ook aan spanning niet ontbreken en slechts met de grootste inspanning zal D.O.S.R. het voordeel van eigen omgeving kunnen uitbuiten. De derde gegadigde voor de kopplaats, A.DO.. heeft het vrijwel ge- makkelijker en kan in Santpoort op de reserves van dien naam de beide punten buit maken B.S.M. zal op eigen bodem de meerderheid van Teylingen moeten er kennen en wordt door een tiende neder laag steviger op de onderste plaats ge drukt Lisse is favoriet voor de overwin ning in det thuiswedstrijd tegen V.VE., alhoewel de Lissenaren toch zullen moe ten vechter, om deze te bemachtigen. Het zelfde kan gezegd worden van D.S.S.H., dat in H^arlen bezoek ontvangt van Vi tesse Ook voor de Westelijke tweede klas, af deeling B staat een vijftal ontmoetingen op het programrha. Blauw Zwart, dat nog steeds onbedreigd de leidersplaats in neemt, speelt in eigen omgeving tegen het Haagsche V.V P., dat het den Wassenaar- schen jongens stellig niet cadeau zal geven, maar o.i geen kans zal krijgen, om ook maar op één punt beslag te leg gen. Quick Steps krijgt in Gouda een moeilijke klip te omzeilen. Aan de Nij- kerklaan wisten de Hagenaars destijds weliswaar met 60 van D.O.N.K. te win nen, doch in eigen omgeving zullen de Pijpenstadbewoners zich stellig niet zoo gemakkelijk laten kloppen. Tot een kleine overwinning achten wij de Nijkerklaan- bewoners wel in staat, alhoewel een ver deeling der punten toch lang niet tot de onmogelijkheden behoort. Rava heeft een thuisbeurt en kan in het Zuiderpark V.V. L. er onder houden Ook voor het Voor- burgschr Wilhelmus, dat op eigen bodem tegen Aeolus binnen de krijtlijnen komt, ligt ondanks het feit, dat de Rotterdam mers alles in het werk zullen stellen om de laatste plaats te verlaten, een kleine zege in de lijn der verwachtingen. Tot -- - slot gaat in deze afdeeling Graaf Willem, Ook laatstgenoemde ploeg heeft de beste dat eveneens onderaan de ranglijst ben- •-JI J- 1 •-i J geit, op visite bij Olivep in Pijnacker, dat <als derde gegadigde voor de functie van hekkensluiter in aanmerking komt. In dien van het begin af stevig en energiek i.ordt aangepakt, kunnen de Grafelijken de overwinning voor zich opeischen R.K. Haagsche Voetbalbond. eveneens thuis om ^de dames van In de Zuidelijke afdeeling A heeft het Wateringsche Velo, dat door de goede overwinning van j.l. Zondag op K.R.V.C., mede aan de leiding kwam een uitbeurt en moet naar Leidschendam, waar A.V.V. der is dan daarginds, valt toch ook hier, in navolging van Wall Street, ofschoon met nu en dan een dag van aarzeling en reactie, een vastere ondertoon niet te ontkennen. Speciale fondsen hebben ditmaal bovenal de aandacht getrokken, met name bijv, scheepswerven en aan verwante maatschappijen, die zich bij voorbaat in belangstelling verheugen op grond van de thans nagenoeg zekerheid geworden versterking van de Indische defensie. Ook het vrij gunstige jaarver slag der Rotterdamsche Droogdok Mij. heeft het zijne hiertoe bijgedragen. Aan de andere zijde blijven de schom melingen van het vrije pond sterling en vooral de aankondiging van een ver sterkte blokkade door de geallieerden een zwaren druk op onze markten uit oefenen. Men blijft immers volkomen in het onzekere ten aanzien van den omvang en intensiteit dier blokkade en ten aanzien van eventueele repressailles van de zijde van Duitschland. Weliswaar is thans met Engeland een „oorlogs- handelsverdrag” gesloten, dat ons een voldoenden toevoer van grondstoffen, enz. voor eigen gebruik en voor her- export naar nret-oorlogvoerende lan den, indien geconsigneerd aan de A.N.I.C., zou verzekeren, doch wij weten nog niet, of Nederland daartegenover verplichtingen op zich heeft genomen ten aanzien van een inkrimping van den agrarischen export naar Duitschland en wij weten evenmin, wat onder voldoen den toevoer wordt verstaan. Dat Enge land inderdaad thans bezig is. zooveel mogelijk alle lekken in de blokkade te dichten, blijkt wel uit het onderzoek, dat Britsche vertegenwoordigers in de Belgische en Nederlandsche diamant markten hebben ingesteld. Bij dit onder zoek zijn ernstige lekken geconstateerd en waarschijnlijk zullen thans ingrij pende maatregelen worden genomen, om den smokkel-uitvoer van voor industri- eele doeleinden te gebruiken diamant naar Duitschland te voorkomen. Het tweede verslag der bewindvoer ders in de surséance van Mendelssohn en Co. vertoont een niet onbelangrijke verbetering in de positie. Als van accoorden met enkele groote credi teuren, is het tekort teruggebracht van 40.5 millioen tot f 28.8 millioen, waar bij bovendien nog in aanmerking moet worden genomen, dat de deelneming in dr. Mannheimer’s kunstverzameling, die in het eerste verslag met 6-” ml Hoen onder de activa paraisseerde, tnan slechts pro memorie is opgenomen. Het is thans te hopen, dat de destijds bewindvoerders uitgesproken verw ting, dat men tot een bevredigend Uqui- datieaccoord zou kunnen geraken, kelijkheid wordt, opdat de?e zwarte vlek zoo spoedig mogelijk uit ons fmancieeie blazoen verdwijne. ,,.n Over de onverwachte ha^Iveer g het kapitaal van Redjang Le*50 g’ genomen op een niet te voren a 8^^ digde vergadering te Baiavn», hier geen woorden worden maakt. Deze onderneming v in handen van belangengroep 8 men en met deze ring’ verhoogt men de prou nog niet. Het is mij niet duid om de Vereeniging dit f(,"‘^heitj was) een gokfonds bij uitneme d nog in de rubriek „Acue blijft noteeren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 18