No. 17537 Wilhelmshaven De economische oorlogvoering Vijf oorlogsschepen aangevallen Britsche bommenwerpers boven STOOMPRIJZEN NIET VERHOOGD Zweden en Noorwegen ontvangen nota’s van de geallieerden Wat de blokkade- maatregelen beoogen Zaterdag 6 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND Cl 1940 van Duitsch legerbericht Verklaring van minister Monnet DE VOORBEREIDING VAN ENGELAND Fransche legerberichten Het Duitsche bombarde ment van de”Mira” Stopzetting van de ijzerertsverzendingen Narvik „Wij zijn nu pas gereed Bemanning van „Graf Spee” opgesloten t. PRIJS DER ADVERTENTIËNï PRIJS DEZER COURANT: BUITENLAND Eerste blad, pag. 1. via Scandinavië Zesde blad, pag. 2. Eerste blad, pag. 2. Zesde blad, pag. 1. Eerste Had, pag. 2. Zesde blad, pag. 2. Vliegtuig boven Noorwegen. een in Duitsche het Volgens Berlijn is het een volkomen normaal geval Vriendelijke doch krachtige aansporing. pitein, terwijl wij en de Franschen groote reserves aan ervaren leiders uit den wereldoorlog hebben. Er kan genie in het Duitsche leger zijn, maar men Het Fransche legerbericht van gis teren luidt: Een vijandelijke groep verkenners werd door een van onze posten afge slagen. De officier, die het bevel over de groep voerde, is in onze handen ge bleven. Het Fransche legerbericht van heden ochtend luidt: „Niets te melden”. Te Oss is op een ohbewaakten over weg een auto gegrepen door een trein. De beide inzittenden werden gedood. Tweede blad, pag. 2. De geallieerden hebben nota’s over handigd aan Zweden en Noorwegen. Eerste blad, pag. 1. Zesde blad, pag. 2. Generaal Ironside gaf een verklaring over de militaire voorbereiding van En geland. Britsche bommenwerpers hebben gis- teren Wilhelmshaven aangevallen. Eerste blad, pag. L De Argentijnsche regeering besloot, na ontvluchtingspoging van enkele ge ïnterneerden van de „Graf Spee”, het grootste deel der opvarenden voortaan als gevangenen te beschouwen. Eerste blad, pag. t. Minister Koht besprak in het Storting de Noorsche neutraliteitspolitiek. Zesde blad, pag. 1. han- blijft i een de Een Zweedsch Had oppert het denk- beeld, aan Finland den Nobelprijs toe te kennen. naar bij BINNENLAND In den loop van deze week Is een arrangement met Engeland gesloten over toepassing van het contrabande- systeem ter verlichting der moeilijk heden van onzen aanvoer van overzee en onze scheepvaart Vijfde blad, pag. 1. Reuter voegt daarbij, dat het depar tement van informatie bij vergissing een Amerikaansch correspondent toe gang tot den generalen staf had ver leend. Anderen beklaagden zich daar over, waarop de minister van oorlog generaal Ironside verzocht de geheele pers te ontvangen. Ook gaan er geruchten, dat Enge land zou overwegen mijnen te leggen in de wateren, welke door' de schepen die erts vervoeren worden gebezigd, doch er bestaat onzekerheid of deze mijnen binnen of buiten de Noorsche territoriale wateren gelegd zouden wor den. Scandinavische gezanten door lord Halifax ontvangen Opwinding in United Press meldt uit Stockholm: De berichten, dat de Scandinavi sche gezanten in Londen gisteren een „soort van nota” in ontvangst namen, hebben in Scandinavië groote opwinding veroorzaakt. In Zweedsche kringen werd er de na druk op gelegd, dat de Zweedsche en Noorsche regeeringen door de nauwste samenwerking in deze da- hun uiterste best doen om voorbereid te zijn op alle even tualiteiten van welken Britschen diplomatieken stap ook. Naar in deze kringen verluidde is Noorwegen bereid de ijzerertsver zendingen uit Zweden naar Nar vik op te houden, teneinde moei lijkheden met de geallieerden te vermijden, doch naar verluidt zou een dergelijke Noorsche handeling verbonden worden met bet besluit de verschepingen naar Engeland van ijzererts te staken. Het is ech ter onmogelijk hiervan in officieele kringen bevestiging te verkrijgen. Ook een Fransche nota aan Scandinavië. Tezelfdertijd dat Halifax gisteren te Londen een diplomatieke nota over handigde aan de vertegenwoordigers van Zweden en Noorwegen is door het Fransche departement van buiten- landsche zaken een soortgelijke nota aan de diplomatieke vertegenwoordi gers der beide Scandinavische landen overhandigd. De Z. 35 richtte dadelijk den steven naai; de thuishaven, waar zij veilig aan kwam. Door den stuurman van de Z. 35 wer den zekere gegevens aan de autoritei ten verstrekt, waaruit de nationaliteit van het aanvallend vliegtuig zal kun nen worden vastgesteld. twijfelt er aan. Ik ken de meeste* Duit sche bevelhebbers persoonlijk en ik ben er van overtuigd, dat zij zich onge rust moeten gevoelen, indien zij het bevel tot oprukken zouden krijgen. Zes maanden geleden zouden zij misschien geslaagd zijn, doch thans niet. Zij heb ben aan de grens gelegen met de dwaze wenschgedachten van hun kranten en het resultaat der leugenpropaganda, gecombineerd met de werkloosheid van hun troepen, moet zeer slechts voor hun moreel geweest zijn”. Ironside zeide voorts, dat de Finsche oorlog Rusland ten zeerste heeft inge spannen en de Russische voedingsbron, nen heeft verzwakt. Het zou mogelijk zijn, dat Rusland elders onrust zou gaan verwekken, doch in dat geval zou het te doen hebben met lange verbin dingslijnen welke moeilijk gehand haafd kunnen worden. Het zou zich zelf nog meer verzwakken. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 et., fr- p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 et., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetalirig: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Ik heb de geallieerde legers in het veld gezien en ik weet, hoe voortref felijk hun geest en hun opleiding is. Men moet niet vergeten, dat de meeste .van onze jongemannen geen militaire oefening hadden gehad, zoodat zij moesten worden opgeleid in veel kor- teren .tijd dan den normalen termijn van 6 maanden. Het groote Duitsche leger, dat tegen over ons staat, is een prachtige ma chine, doch het bezit geen mannen, die aan den vorigen oorlog hebben deelge- Het Britsche departement voor lucht- vaart deelt mede, dat Donderdagmid dag een formatie Britsche vliegtuigen, van een bommenwerperscommando, doorgedrongen is in de vijandelijke de fensie in de Jadebocht en met succes de vlootbasis van Wilhelmshaven heeft verkend. Een vijandelijk oorlogsschip werd nabij Wilhelmshaven waargeno men en met bommen aangevallen. Ver der naar het Zuiden werden vier vijan delijke torpedojagers eveneens aange vallen. Men gelooft, dat schade is aan gericht. De Britsche formatie leed geen verliezen, geen van de vligers werd gewond, alle toestellen keerden veilig naar hun basis terug. Engeland’s belangstelling voor de Noordelijke landen Het Duitsche legerbericht van heden luidt „Geen bijzondere gebeurtenissen.** Het Noorsche departement van bui ten landsche $aken heeft den gezant schappen te Berlijn en Londen opge dragen te informeeren, of het vreem de vliegtuig, dat Donderdag boven Noorwegen is waargenomen, Duitsch of een Engelsch toestel was, en te protesteeren tegen de schending van de Noorsche neutraliteit Costumes, Jassen, Mantels f2 Uniformen f 2.25 Regenjassen, waterdicht f 2.25 Wollen Japonnen v.a f 1.50 Zijden Japonnen v.a f 1.75 Chemische Wasserij en Ververij lettéèo Haagweg 493 Loosduinen Telefoon 39.22.22 Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad f3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Vastgesteld zijn de data van opkomst in werkelijken dienst van buiten gewone dienstplichtingen der lich ting 1940. Naar aanleiding van de beschieting van het Noorsche stoomschip „Mira” schrijft het Duitsche nieuwsbureau: Naar men weet hebben dien dag de Duitsche luchtstrijdkrachten met suc ces uitgebreide aanvallen op Britsche convooien ondernomen. De toestand is volkomen duidelijk wanneer men afgaat op het bericht van de Britsche radio, welke gistermiddag mededeelde, dat een Britsche torpedojager toesnelde en de Duitsche vliegtuigen boven de „Mira” onder vuur nam. Het geval van de „Mira” geeft der halve geenerlei aanleiding tot een pole miek, doch het is bewezen, dat de Duit sche vliegers slechts te werk gegaan zijn volgens een methode, waartegen volkenrechtelijk niets te zeggen valt, toen zij ook de „Mira” in het oorlogs gebied aan de Noordzeekust van Schot land aanvielen. Wie aan de Engelsche kusten des doods of onder convooi van Britsche oorlogsschepen vaart, moet er op rekenen, dat hij slachtoffer van de oorlogshandelingen wordt. Als voorbereiding voor de groote algemeene luchlbeschermingsoefening, welke binnenkort zal plaats vinden, werd hedenmiddag een zelfbescher- mingsoeferung in groot formaat gehou den. In de Haagsche spinonnagezaak heeft de officier van justitie bij de Rotter- damsche rechtbank, mr. J. C. V. Meischke, tegen jr. S. een gevan genisstraf voor den tijd van acht jaar geëischt De chef van den Britschen generalen staf, generaal Ironside, heeft gisteren op het departement van oorlog te Lon den vertegenwoordigers der wereld pers ontvangen, Hij zeide o.a.: „De geallieerden mogen er zeer dank baar voor zijn, dat zij zeven maanden tijd hebben gekregen om hun legers te vervolmaken. Ik beef bij de gedachte, aan wat gebeurd zou kunnen zijn, in dien de Duitschers ons in het begin, toen wij vrijwel in het geheel geen leger hadden, hadden aangevallen. Pas sedert veertien dagen kan men zeggen, dat wij de moeilijkheden werkelijk te boven zijn gekomen, maar thans zijn wij volledig voorbereid op alles. Naar aanleiding van ontvluchtings- pogingen Na een onderhoud met zijn Britschen collega, Cross, heeft de Fransche mi nister voor dè blokkade, Monnet, giste ren de pers ontvangen. Hij zeide, dat hij zonder tijd te verliezen een onder houd had willen hebben met Cross, aan gezien de nieuwe Fransche regeering de blokkade-maatregelen meer doeltreffend wil maken, niet jegens de neutralen, doch jegens Duitschland. Het is nooit de bedoeling van de Fransche regeering geweest, maatregelen te nemen, welke de wettige belangen van de neutralen zouden kunnen schaden, doch de gealli eerden zijn van meening, dat zij alle maatregelen mogen nemen, welke de militaire capaciteit van Duitschland kunnen aantasten. Na te hebben gesproken over de re denen, welke de geallieerden hebben genoopt de wapens op te nemen, zeide Monnet, dat hij duidelijk wil doen uit komen, dat de maatregelen niet bedoeld zijn om de rechten van de vrije volken te onderdrukken. „Doch niemand moet er aan twijfelen zoo vervolgde hij, dat de geallieerden zoo snel mogelijk en op de minst moor dende wijze de overwinning zoeken. Maisky heeft deze kwestie ter sprake gebracht, tijdens zijn jongste ontmoe ting met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax. In Russische kringen wordt beweerd, dat de geallieerden zouden profiteeren van betere handelsbetrekkingen met Rusland, indirect zoowel als direct, door de clausule in de pacten tot weder- zijdschen bijstand tusschen Litauen, Letland, Estland en de sovjet-Unie. Deze clausule behelst voorzieningen ten aanzien van transportfaciliteiten via Rusland voor goederen uit de Oost- zeestaten. De Oostzee is thans gesloten Voor de Britsche scheepvaart, maar de Russen verklaren, dat Engeland toe gang zou kunnen hebben tot de voor raden van de Oostzeestaten, welke zouden kunnen worden verscheept door Rusland via Moermansk of de havens aan de Zwarte Zee. Of het Russische transportsysteem krachtig genoeg is om een zoodanig uitgebreide handelsroute bruikbaar te maken, is zeer twijfel achtig. Het denkbeeld vormt echter een onderdeel van de Russische argumen ten, welke gericht zijn op de hervatting Van normale handelsbetrekkingen met tie Westelijke mogendheden. Duitsche tegenspraak. Het Britsche departement van lucht vaart heeft gemeld, dat Donderdagmid dag nabij Wilhelmshaven een Duitsch oorlogsschip gebombardeerd is en dat vier Duitsche door vliegtui- meer naar het Zuiden torpedojagers eveneens gen zijn aangevallen. Dit bericht, aldus nieuwsbureau, is een zuiver verzinsel. Donderdagmiddag heeft slechts één Britsch vliegtuig boven het gebied van den mond der Elbe gevlogen. Het heeft daar, in verband met het hevige vuur van het luchtafweergeschut, twee bom men" in het water laten vallen zonder dat een doel in de nabijheid was. Minister Gobbels gaf een verklaring over de Duitsch-Italiaansche vriend schap. De verdere vliegtuigactie Belgische visschersschepen aangevallen. Donderdagmiddag werd op 35 mijl van Zeebrugge het Belgsche visschers- vaartuig Z. 35 door een vliegtuig aan gevallen. Het toestel vloog op zeer ge ringe hoogte, zoowat 20 m. en opende onmiddellijk het vuur. De bemanning legde onmiddellijk den motor stil en vluchtte van het dek. Na den aanval kwam de bemanning spoedig terug op het dek en stelde vast, dat het vliegtuig op een ander vis- schersvaartuig toevloog, de Z. 39, waar het opnieuw het vuur opende. Engeland heeft ondanks de Finsche capitulatie voor Rusland, zijn belang stelling voor de Noordelijke landen niet verloren. Dit bleek toen gisteren dc Zweedsche en Noorsche gezant te Lon den Björn Pritz en Erik Colban een bezoek brachten aan het departement van buitenlandsche zaken. Zij werden, volgens een officieele mededeeling, ont- vangen door minister Halifax, die hun nota’s, bestemd voor hun regeeringen heeft overhandigd. Omtrent den aard vSn de nota’s werd officieel niets be kend gemaakt, doch alleen werd gezegd, dat zij algemeene vraagstukken tus schen de geallieerden en Noorwegen behandelen. Naar United Press uit Londen meldt gelooft men dat Engeland heeft doen weten, dat het niet onverschillig kan staan tegenover een uitbreiding van Duitsche of Russische macht in Noor wegen en Zweden. Het is niet uitgeslo ten dat de beide Scandinavische staten als tegenwicht tegen de Russische vloo'- basis op Hangö en het aanleggen van een spoorlijn van Kandalaksja Kemijarvi steun zullen zoeken Duitschland. Een dergelijke actie zou evénwel door Engeland als een onvrien delijke daad beschouwd worden. Bovendien zouden de beide gezanten te hoeren hebben gekregen, dat iedere Russische actie om nieuwe havens aan den Atlantischen Oceaan te verkrijgen, door Engeland als een bedreiging voor Groot-Brittannië zou worden opgevat. In tegenspraak met vroegere berich ten werd vernomen, dat de Britsche uit eenzettingen aan het adres van Zwe den en Noorwegen geen betrekking hebben gehad op de ijzerertsleveringen aan Duitschland. Hiervoor zÜn reeds voorzieningen getroffen in de Engelsch- Zweedsche en Engelsch-Noorsche delsovereenkomsten. Natuurlijk nog de mogelijkheid bestaan van vlootactie der geallieerden voor Scandinavische kust. Wanneer de gemelde nieuwe eischen, welke door Moskou aan Finland zijn gesteld, waarheid bevatten, en Rusland aan zijn plan om verder naar het Wes ten door te dringen vasthoudt, zal het Engeland op zijn weg vinden. Dit schijnt de beteekenis te zijn van de bovenver melde diplomatieke besprekingen te Londen. De Moskousche bladen wijzen er op, dat de nieuwe functie van Chur chill een overwinning beteekent voor hen, die een meer actieve oorlogvoe ring willen. En reeds heeft de blokkade- uitbreiding geleid tot aanhouding van Russische schepen in de Oost-Aziatische wateren. De geallieerden zouden van plan zijn ook aan het andere uiterste van de wereld te beletten, dat grond stoffen, via Rusland, Duitschland zou den bereiken. Ook Japan begint zich on gerust te maken over de geallieerde blokkade. Te Moskou is geen bevesti ging te krijgen van de berichten, vol gens welke de sovjet-Unie convooien voor Russische koopvaarders in den Stillen Oceaan zal vormen. Ongeveer tegelijkertijd doet Rusland stappen bij Engeland teneinde de Rus sischEngelsche handelsbetrekkingen te verbeteren. De sovjet-ambassadeur Volgens een telegram uit Buenos- Aires in de „New York Times”, zullen 410 opvarenden, o.w. 32 officieren, van de „Graf Spee” voortaan als gevange nen in plaats van geïnterneerden wor den beschouwd. Hiertoe is besloten in verband met de ontvluchting van drie officieren en 2 matrozen op Woensdag j.l. en de weigering van de andere offi cieren, hun eerewoord te geven, dat zij niet zouden trachten te ontsnappen. De betrokkenen zullen ondergebracht wor den in de marinegevangenis op het eiland Martin Garcia in de La Plata- rivier. Er zullen dan slechts 50 leden van den hospitaaldienst van het oorlogsschip in Buenos Aires achterblijven. De ontsnapte officieren droegen bur- gerkleeding en verdwenen uit het marine-arsenaal via de immigratie- bureaux. Op dienzelfden dag kregen twee ma trozen van de „Graf Spee” verlof; zij zijn tot nu toe nog niet teruggekeerd en worden door de politie gezocht. Het Argentijnsche departement van binnenlandsche zaken bevestigt de be richten uit Santos, dat de kapitein van het Italiaansche passagiersschip „Nep- tunia” aan de autoriteiten aldaar twee blinde passagiers heeft uitgeleverd, die tot de bemanning van de „Graf Spee” behoorden en die, naar men gelooft, onlangs ontsnapt zijn. Uit Santa Fé wordt gemeld, dat er nog twee manschappen ontsnapt zijn uit de groep geïnterneerden van de „Graf Spee”, die hier onlangs heen gezonden werden. Opmerkelijke verklaring van generaal Ironside Niemand heeft het recht de oogen te sluiten voor de ontwikkeling van het karakter van den oorlog, door den loop der eeuwen. Honderd jaar geleden was de oorlog nog een treffen tusschen de legers, en wanneer een land niet be trokken was in een slag, dan kon het zich neutraal verklaren. Op het oogen- blik hebben de landen in een oorlog niet alleen hun legers, doch al hun kracht noodig en derhalve bestaat neu traliteit in het niet geven van economi- schen steun aan de oorlogvoerenden. Daarom hebben de geallieerden het recht een blokkade uit te oefenen, welke den vijand kan beletten zich bij de neu tralen te voorzien van de goederen, welke hij noodig heeft. In dezen geest heb ik met minister Cross de resultaten van de reeds geno men en de nog te nemen maatregelen bestudeerd, opdat de geallieerden in staat zullen zijn beslissende slagen toe te brengen. Wij verwachten groote re sultaten van deze maatregelen”. In antwoord op vragen zeide Monnet, dat door de blokkade het oorlogs-poten- tieel van Duitschland is verminderd, vooral wat betreft de voorziening van benzine, ertsen, rubber, textielwaren, metalen, leer en huiden. De ijzer-in- dustrie in Duitschland ondervindt reeds moeilijkheden en thans is het zaak de lekken in de blokkade te stoppen. Monnet zal in zijn verdere bespreking met Cross voorstellen op de neutrale markten te koopen, teneinde op deze wijze Duitschland te beletten zich van grondstoffen te voorzien. Italiaansche meening. Het Italiaansche tijdschrift „Relazi- oni Internazionali” schrijft dat het plan tot verscherping van de blokkade een ernstig gevaar oplevert voor uitbreiding van het Britsch-Fransch-Duitsche con flict. Indien namelijk de blokkade zou Naar te Londen verluidt bevatten de nota’s welke gisteren aan de gezanten in Londen van Noorwegen en Zweden zijn overhandigd, een vriendelijke doch tevens krachtige verwittiging, dat En geland en Frankrijk erop staan, dat de politiek van Scandinavië voor de Scandinaviërs is en dat zij elke uitbrei ding van den Russischen en Duitschen invloed daar als onvriendelijk jegens de geallieerden zou worden beschouwd. Het kardinale punt van deze nota is, naar van betrouwbare zijde verklaard wordt, de resolute waarschuwing, dat een dergelijke ontwikkeling de vitale belangen van de geallieerden bedreigt, hetgeen men niet passief aan zou kun nen zien.’ Naar verluidt wordt in deze nota’s tevens aangeduid, dat de geal lieerden bereid zouden zijn tot een krachtige interventie tegen welke nieu we Russische agressie in Finland ook. Indien de geallieerden ooit van plan zijn geweest als volgende belangrijke diplomatieke stap een beperking of stoppen van de Scandinavische ijzer ertsleveranties aan Duitschland te vra gen, schijnen zij er thans de voorkeur aan gegeven te hebben dit te doen door middel van nota's, waarin de Scandinavische landen aanbevolen wordt uit „Duitschlands oog” te blij ven en daarbij tevens duidelijk te ma-| nomen in een rang boven dien van ka ken, dat zij van plan zijn een verder Russisch voortrukken in Noord-Europa naar den Atlantischen Oceaan te weer staan. Dk numm. bestaat uit ZEVEN bladen het Koloniaal Bijblad en het Zondagsblad „Kikeriki” EERSTE BLAD. HAAGSCHE COURANT gen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr. 319, Tel. 5S0310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr, 124, Tel, 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Roekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 OVERZICHT

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1