HAAGSCHE COURANT De oorlog Europa in DE HEER R. J. J. HIEMSTRA GEWOND TELEGRAMMEN BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 6 April 1940. ZESDE BLAD. De Nieaw-Guinea expeditie 1939 Strikte neutraliteit naar alle zijden De wereldomroep VERSCHE STADGENOOT ERNSTIG GEWOND Bezoldiging der in militairen dienst zijnde onderwijzers VOORJAARSTENTOONSTELLING HAAGSCHEN KUNSTKRING KOHT OVER DE NOORSCHE POLITIEK ZESTIGJARIG JUBILEUM VAN „DE VOLHARDING” VERDACHT VAN DIEFSTAL VAN GOUDEN BROCHE BEELD IN ZUIDERPARK Opkomst in werkelijken dienst van buitengewone dienstplich tigen der lichting 1940 DE AANVOER VAN VISCH KENNISGEVINGEN Hinderwet. Hedenmiddag onder groote belang stelling geopend Opcenten voor de gemeenten op de Winstbelasting Trap van een paard gekregen^ rijwielbelastingmer- Voordracht C. C. F. M. Ie Roux Wetsontwerp binnenkort te verwachten. had De in hippische sportkringen zeer be kende directeur van de ’s-Gravenhaag- sche Manege, de heer R. J. J. Hiemstra is hedenmiddag door een noodlottig ongeval zeer ernstig gewond. No. 17537 Dezelfde regeling als voor rüksambtenaren Bij Kon. besluit is de voor ambte naren en werklieden in dienst van het Rijk geldende regeling ten aanzien van hun bezoldiging gedurende den tijd, waarin zij zich wegens buitengewone omstandigheden in militairen dienst be vinden, thans ook van toepassing ver- sche, Kunst is levenswijsheid, de geob jectiveerde ontroering, zooals Berlage zeide, het is een belijdenis en alle be lijdenissen bewerken de vrijheid, het geen ons levensdoel is. De kunstenaar vervult daarom een priesterrol. 31 van en dergelijke onschul- bijv. het Noorsche klaard voor de onderwijzers aan de openbare scholen. Aangehouden werd gisteren de 35-ja- rige colporteur D., wonende te Voor burg, wiens opsporing, aanhouding en voorgeleide door den commissaris van politie van den Justitieelen dienst B alhier was verzocht D. wordt verdacht van diefstal van een gouden broche, hier ter stede ge pleegd. oorlog kon ver een zou ,Kota Inten”te Rotterdam aangekomen. Vanochtend om 10.30 uur is het m.s „Kota Inten” van den Rotterdamschen Lloyd van Java te Rotterdam aan- Scheveningen een belangrijke verbete- gekomen. Het schip heeft ligplaats genomen in de Schiehavên. Tijdens een slipjacht in Duinrell bij Wassenaar is de heer Hiemstra van zijn paard gevallen. Het dier, dat waar schijnlijk schichtig was geworden, trapte den heer Hiemstra tot drie maal toe en verwondde hem zoodanig, dat men voor zijn leven vreest. De verslagenheid bij deelnemers en toeschouwers was uiteraard zeer groot. Vrijdagmiddag 12 April zal de over dracht aan het bestuur der Stichting Haagsche Sport- en Speelterreinen plaats hebben van een groot hardstee nen beeld, voorstellende een dolfijn, en een daarbij gemonteerde rustbank, welke geplaatst zijn nabij den Plasvjj- ver in het Zuiderpark. Het beeld is een geschenk van den inspecteur der Stichting, den heer C< J. Driescher. De Regeeringspersdienst meldt De buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1940, die in dienst moeten komen, Gedurende de afgeloopen week is in de aanvoeren van versche visch te B. en W. maken bekend, dat zij aan de ’s-Gravenhaagsche Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose vergunning hebben verleend tot het oprichten van inrichtin gen, mede met door electromotoren gedre ven werktuigen, ten dienste van het Sana torium „De Lighallen” in ’t perceel Door- nikschestraat 30. B. en W. maken bekend, dat zij aan J. A. de Pater vergunning hebben verleend tot het oprichten van een kachelsmederij met door een electromotor gedreven werk tuig in het perceel Schalkburgerstraat 52. Gevonden voorwerpen Aanwezig aan het hoofdbureau van po litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een stervormige medaille van wandel- marsch, een zwart heerenrijwiel, merk „Leader" een grijze jongenswinterjas, een benzinetankdop, een identiteitskaart van een bloedtransfusiedienst ten name van Gijsbertha Laanen de Roo, een transport- driewieler lichtbr. laadbak, een bruine portemonnaie met 15 cent, een jute tasch inh. led. tasch en nog een jute tasch, een motorslot met stalen band, een br. led. damesportemonnaie met 13 cent, een N.L.-bord van auto met lampje, een ro zenkrans, een nikkelen horlogeketting, een doos bruine schoensmeer, een R.K. kerk boekje, een nummerbord H-83882, een paar zwart linnen gymnastiekschoentjes, een wieldop van Fiat-auto, diverse sleu tels, handschoenen, rijwielbelastingmer- ken en ceintuurs. Gevonden in taxi’s: een paar bruine le deren handschoenen, een zwart fluweelen taschje inh. 39 cent, kam, poederdoos enz., een gele damesparapluie, een bruin ge ruite damesparapluie. Bij de navolgende ingezetenen: een nappa h. handschoen, Zwennis, Noord- straat 30; een ruige fox-terrier, Verhoe ven, Korenbosch 103; een zwart beursje met ritssi. en inh., Stout, Laan 15; een zwart heerenrijwiel „Populair” met geruit rokje achterop, Moonen, Smitstraat 30; een duimstok, Al bias, G. Metsustraat 48; een nummerbord H-55784, de Groot, v. d. Hoopstraat 71; een bonte kanarie, Top- soort, Aronskelkweg 77; een jong geel hondje, v. Praag, Evertsenstraat (Loosd.); een jong gevlekt hondje achteren zwarte vlekken, aangereden gewond, Nauwelaerts de Agé, Maasstraat 118; een zwart gelakt heerenrijwiel, Ger ritsen, All Piersonlaan 140; een zwart ge lakt heerenrijwiel, op bagagedrager een tasch met waschgoed, v. Etten, Spaarne- straat 9; een zwarte fietstasch inh. visch plm. 2 k.g., Askamp, Potgieterstraat 29; een zilveren damesarmband, v. Wellen, Pasteurstraat 127; een zwarte damescalot, v. Wijk, P. Gabriëlstraat 151; een bruin glacé lederen riem, Segboer, Rozenstraat 12; een autoped, Schutte, den Helderstraat 65; een bruin led. portemonnaie met in houd, Haring, Copernicuslaan 219; een Yale-sleutel 22761, Reijersbach, Goudrei- netstraat 93; een kleine bruine lederen klepportemonnaie met inhoud, Govers, Co- lumbusstraat 135; een zwarte reu, Bouvier, met bruin led. halsband met koperen knoppen, Jansen, Ahornstraat 38; een lange grijze stofjas, Driesen, Noordpolder- kade 249; een kettinkje met 2 Lipssleutels en plaatje, waarop: N.V. Meysen, assuran tiekantoor, de Jong, beheerder Postkan toor Nassauplein; een verm. zilv. das speld (paardekop met zweepje), Glerum, Pr. Mauritsplein 7; een étui, inh. twee vulpennen, een vulpotlood, passer enz., Kruyts, Kranenburgweg 80; een vulpen „Kingston”, Alblas, Jurr. Kokstraat 107; een ongemerkt heerenrijwiel, de Visser, Badhuisstraat 102; een donkerbruine hee- renportemonnaie met 32 cent, v. d. Harst, Koppelstokstraat 228; een zwart heeren- badpak met witten handdoek, v. d. Eem, Rijswijkscheweg 636; een hond (zwart met geel) Dudoc v. Heel, v. Voorschoten laan 24; een zwarte poes met witte voet jes en witte borst, Mazer, Soestdijksche- tade 760; en bril met hoornen montuur, Arnhemschestraat 6; een doos inh eenige tennisballen, v. Klaveren, P. Gabriëlstraat 41; een vulpen, Booden, Hazelaarstraat 20; een zwarte poes, Badhuisweg 91; een ge wonde kat en een cadaver kat, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl, Nieuwe Haven 73. De nieuwe boulevard te Vlissingen in gebruik genomen. Vlissingen beschikt reeds eeuwen lang over kilometerlange breede boule vards. Tot voor kort werden deze boule vards ter hoogte van de bomvrije ka zerne onderbroken door een smalle twee meter breede houten brug, welke rond den gevangentoren, Vlissingen’s oudste gebouw was gelegd, terwijl voor bij de zeevaartschool de breede boule vard plotseling overging in een 150 me ter langen rechthoekig omgelegden zee dijk eveneens twee meter breed. Thans is hier een breede verkeers- baan aangelegd. De gevangentoren kwam hierbij geheel vrij. Het Rijk nam daarbij de restauratie van dezen toren voor zijn rekening. Vandaag is de vernieuwde boulevard officieel in gebruik genomen. De Finsch-Russische oorlog. Toen de Finsch-Russische was afgeloopen, en ik vrijer spreken, was ik in staat te klaren, dat Duitschland liet als vijandelijke handeling beschouwd hebben, indien Noorwegen óf aan de Britsche en Fransche troepen vergun ning verleend zou hebben via Noorsch grondgebied naar Finland te trekken óf indien Noorwegen zelf Finland met ge wapende strijdkrachten zou geholpen hebben. Dit beteekent, dat een Noorsche in menging in Finland van geen nut voor Finland geweest zou zijn doch alleen gevaarlijk zou geweest zijn voor ons zelf. De Zweedsche regee- ring huldigde hetzelfde standpunt en uiteraard moesten Noorwegen en Zweden in dit vraagstuk eenzelfde politiek volgen, zoowel om geogra fische als om politieke redenen. Nooit heeft Finland ons om mili tairen bijstand verzocht. ring gekomen. De loggers vingen zeer veel tongen, zoodat mooie besommin gen werden gemaakt. Verschillende loggers brachten 12 tot 13 honderd ki lo tongen aan en er was zelfs een log ger met ruim 1800 Kg. 'tong. Aan de markt kwamen 5 motorlog gers, die tezamen 10.000 besomden of 2000 per reis en per logger. Een logger, welke op de kust gevischt en 4 motorkotters besomden tezamen ruim ƒ1400, terwijl 21 schok kers tezamen 2700 besomden. Vol gens deze cijfers is in de afgeloopen week voor een bedrag van 14.000 aan den afslag te Scheveningen ver kocht aan uit zee aangevoerde visch. Hoewel de prijzen van versche visch niet hoog waren, werden over het algemeen toch goede besommm- naar I gen gemaakt als gevolg van de groote I aanvoeren van visch. Wij kunnen niet aanvaarden, dat de Duitschers het recht hebben zich aldus te gedragen, zelfs in dien dit Noorsche schip onder Brit sche bescherming voer. Wij kunnen niet begrijpen, dat de Duitsche soldaten zulk een optreden in overeenstemming achten met hun ge voel van eer of met hun gevoelens van menschelijkheid. Een dergelijk optre den verwekt in Noorwegen een veront waardiging, welke in het belang van geen enkele oorlogvoerende mogend heid kan zijn. De Britsche bladen meenen dat Noorwegen niet op dezelfde wijze dient te protesteeren tegen dergelijke schen dingen als tegen, wat zij noemen, tech nische schendingen. Maar wat de Engelschen noemen „technische schendingen”, betreft niet alleen een formeele kwestie van wet tig karakter, zij hebben ook een gewel dige politieke werkelijkheid, want nie mand kan blind zijn voor het feit, dat dergelijke schendingen kunnen leiden tot verwikkelingen, welke de Noor sche territoriale wateren en mis schien zelfs het Noorsche land kunnen maken tot een slagveld voor de oorlog voerenden, in welk geval Noorwegen bij den grooten oorlog betrokken zou worden. Dientengevolge verdedigt Noorwegen niet alleen een recht, maar verdedigt het tevens zichzelf tegen de mogelijkheid in den oorlog te worden meegesleurd. Het vraagstuk van de zoogenaamde onschuldige neutral iteits- schendingen, betreft dus den werke- lijken grondslag der Noorsche politiek en is inderdaad van vitaal belang voor ons volk. Hedenmiddag werd onder groote be langstelling de voorjaarstentoonstelling van den Haagschen Kunstkring ge opend. De voorzitter, de heer A. H. Wegerif sprak een kort welkomstwoord. Hij verwelkomde in het bijzonder de ver tegenwoordigers van Pulchri Studio en van de Nederlandsche Federatie van Beeldende Kunstenaarsvereenigingen, de heeren H. v. d. Stok en J. Haver Droeze, den gemeente-secretaris mr. dr. J. J. Boasson, dr. G. Knuttel, hoofd conservator van het Gemeentemuseum en een aantal nieuwe leden. Drs. F. P. Huygens opende daarna de tentoonstelling. Het is de plicht der verantwoorde lijkheid geworden om in dezen tijd een tentoonstelling te openen. Op ver schillend gebied moeten thans de gees telijke arbeiders elkaar versterken. Wij moeten erkennen, dat de weten schap het onverdeelde geluk aan ons niet heeft bezorgd. Door de Kunst is echter de mensch in staat zich te verheffen boven het aard- Het volgend jaar wordt het percentage opnieuw bezien Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de heffing van opceriten ten behoeve van de ge meenten op de winstbelasting is het volgende ontleend Hoewel het ontwerp inderdaad, zoo als verscheidene leden naar voren brachten, aan de gemeenten uit hoofde van de nieuwe opcenten dezelfde op brengst wil verzekeren als zij tot dus ver ontvingen als opbrengst van de opcenten op de dividend- en tantième- belasting, is toch niet geheel juist de daaraan verbonden conclusie, dat de gemeenten niet mede zouden profitee- ren van de voordeelen, welke de ver vanging van de bestaande uitdeelings- belasting door een winstbelasting in fiscaal opzicht heeft. Immers zijn de hoogere inkomsten, welke het Rijk door de bedoelde vervanging zal verkrijgen, mede bestemd om een deel van de dek king te vormen voor de ruim 26.000.000, welke op de begrooting van het departement van Binnen- landsche Zaken worden uitgetrokken ten behoeve van de gemeenten. Het aantal opcenten. Het feit, dat, zoo het aantal opcenten op 15 bepaald blijft en de raming der Regeering van de opbrengst der winst belasting, welke aan den veiligen kant genomen is, niet overschreden wordt, sommige gemeenten eenig verlies kun nen lijden, is juist, maar daarom is dan ook het aantal opcenten thans slechts voor één jaar vastgesteld. De bedoeling is, tegen het volgend jaar het resultaat der nieuwe belasting uit dit gezichtspunt na te gaan. Een nota van wijziging is aan de memorie van antwoord toegevoegd. Buitengewone dienstplichtigen van deze lichting kunnen, eventueel met wijziging van daaromtrent reeds bij de keuring geuite wenschen, aan den commandant van het indeelingsdistrict nader kenbaar maken bij welk der ge noemde korpsen zij gaarne zouden wor den ingedeeld. Het verzoek moet de dienstplichtige vóór 15 April a.s. rich ten aan den indeelingsdistricts-com- mandant, die woont in de hoofdplaats van de provincie, waarin hij voor den dienstplicht is ingeschreven. Hiervan zijn uitgezonderd de dienstplichtigen uit Drente, Amsterdam en Rotterdam Deze zenden hun aanvraag onderschei denlijk aan den indeel ings-districts- commandant te Groningen, Amsterdam en Rotterdam. In de opgaaf vermeld de dienstplich tige a .zijn geslachtsnaam en voor naam b. de gemeente, waar hij woon plaats heeftc. de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven d. de wenschen omtrent zijn indeeling e. de reden, waarom op deze indeeling wordt prijs gesteldf. zijn beroep, be trekking en genoten onderwijs g. of hij met paarden kan omgaanh. of hij in het bezit is van een rijbewijs a of b, dan wel kan chauffeeren of motor rijden. De datums van opkomst van de ge woon dienstplichtigen van de lichting 1940, die reeds bij de zeemacht of bij een korps van de landmacht zijn inge deeld, doch wegens verleende vrijstel ling van den dienstplicht in de positie verkeeren van buitengewoon dienst plichtigen en als zoodanig werkelijken dienst moeten vervullen, worden nog nader vastgesteld. Bij auto-ongeluk te Leidschendam Hedennacht is om 1 uur op den Rijksstraatweg te Leidschendam een auto, bestuurd door den 25-jarigen A- E. uit Leiden, die een andere auto wilde passeeren, over den kop ge slagen. De bestuurder kwam met den schrik vrij. De passagier, de 43-jarige P. D. uit de residentie, werd zwaar ge wond. Per ziekenauto is hij St. Anthoniushove vervoerd. Vervolgens sprak Koht over de aan Finland geboden materieele en mensch.- lievende hulp. De sympathie met Fin land is tot uiting gekomen in den wil tot opoffering. Deze bereidwilligheid ia in ons land nooit zoo sterk gevoeld als tijdens den oorlog met Rusland. Koht memoreerde den dapperen Fin- schen tegenstand en de bewondering, welke men gevoelde voor het Finsche volk. Tevens vermeldde hij de voor- genome militaire hulp der geallieeiw den, welke te laat zou gekomen zijn. Het Noordsche defensieve verbond. Over de kwestie van een defensief verbond tusschen de Noordsche landen, zeide de minister, dat het denkbeeld waarschijnlijk daaruif voortspruit, dat de vrede Finland uit militair oogpunt zwakker heeft gemaakt. De regeering heeft den Noorschen militairen autori teiten verzocht ’t vraagstuk uit militair oogpunt te bestudeeren. Dit is van be lang, maar van nog meer belang zijn wellicht de politieke overwegingen. „Ik ben van meening,” zei Koht. dat wij beter kunnen wachten met enig besluit te nemen inzakt ruik een ven. van tegen zooals van de mailboot „Mira”. op weg van En geland naar Noorwegen, met meer dan honderd menschen aan boord. Drukke bijeenkomst in den Dierentuin. Hedenmiddag is in de groote zaal van den Dierentuin, onder enorme be langstelling, het feit herdacht, dat op den 8sten 1880, dus zestig jaren geleden, in het ambachtsgebouw alhier de ’s-Gra venhaagsche Coöperatie Verbruiks-, Voortbrengings- en Voorzorgsvereeni- ging „de Volharding” in haar eersten vorm werd opgericht Hoewel de tijdsomstandigheden vol gens het oordeel van het bestuur der „Volharding” niet van dien aard zijn om groote feestelijkheden te organisee- ren, heeft men toch besloten om heden middag een eenvoudige receptie te hou den in de groote zaal van den Dieren tuin. Men mag het wel zeggen, dat deze „eenvoudige” receptie toch een groote feestelijkheid is geworden. Naar schat ting was een 30-tal bloemstukken, waaronder enorme manden, een aantal dat in den middag zeker tot’een kleine honderd aangroeide, binnengebracht van alle mogelijke zijden, wat aan de zaal een buitengewoon feestelijk karak ter gaf; ,een fleurigheid, die nog ver hoogd werd door een geweldig aantal bonte en kleurige vlaggen, die de ge- heele zaal in het rond versierden. Vroolijke muziek, het „Cow”-Rain- bow-ensemble” luisterde de bijeenkomst op, die door honderden aanwezigen werd bijgewoond. Wij merkten o.a. op wethouder Buurman, namens het Ge meentebestuur, wethouder Vrijenhoek, het oud-Tweede-Kamerlid Vliegen en de gemeenteraadsleden van Langen en L. de Visser. Het bestuur had aan een lange met bloemen versierde tafel op een verhoo- ging plaats genomen. Tezamen met den raad van commissarissen en de bedrijfs leiders der „Volharding”. Van de gele genheid om deze heeren te complimen- teeren werd druk gebruik gemaakt. Zeer vele vakvereenigingsbesturen verschenen voor de groene tafel. De heer W. M Metman, voorzitter, heette de aanwezigen van harte wel kom, in het bijzonder de autoriteiten en vereenigingsbesturen. Onder luid applaus heette spr. den heer G. J. D. C. Goedhart welkom, die één der stichters van de coöperatieve beweging in Ne derland is geweest, een pionier, die op eminente wijze de coöperatie-idee in ons land heeft uitgedragen. Hierna deed de secretaris, de heer Chr. A. van Doorn, mededeeling van een enorm aantal telegrammen, welke van de meest verrassende zijden het bestuur hadden bereikt. De „Radiogids” van de V.A.R.A. meldt, dat een voorstel van wet inzake den wereldomroep den Ministerraad heeft gepasseerd en den Raad van State heeft bereikt. Verwacht wordt, dat het wetsontwerp binnen enkele dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. werkelijken worden inge deeld bij de hierna vermelde korpsen. De datums van opkomst zijn hierbij aangegeven Regimenten Motorartillerie 17 Juni a.s.; korps rijdende Artillerie 17 Juni a.s.; Artilleriemeetafdeeling, le ploeg 17 Juni a.s.; regimenten Luchtdoel- artillerie, le ploeg 17 Juni a.s.; regi menten Infanterie (inbegrepen de regi menten Grenadiers en Jagers) 8 Juli a.s.; korps Motordienst 8 Juli a.s.; 3de regiment Genietroepen, le ploeg 6 Aug. a.s.; bataljon Geneeskundige troepen, le ploeg 2 Sept, a.s.; bataljon Genefe- kundige troepen, 2e ploeg 1 Oct. a.s.; compagnie Intendancetroepen 1 Oct. a.s.; 2de regiment Genietroepen 1 Oct. a.s.; Artilleriemeetafdeeling, 2e ploeg 1 Oct. a.s.; 3de regiment Genietroepen, 2e ploeg 4 Oct. a.s.; regimenten Lucht- doelartillerie, 2e ploeg 16 Dec. a.s.; 1ste regiment Genietroepen 3 Febr. 1941; regimenten Veldartillerie (be- redenen m onberedenen) 16 Juni 1941. Buitengewone dienstplichtigen van deze lichting kunnen alleen voor de opleiding tot reserve-officier of tot onderofficier-administrateur worden be stemd, indien zij een verbintenis slui ten om te dienen op den voet van een gewoon dienstplichtige. De aanvraag daartoe moet worden gericht aan den Minister van Defensie. Er mag echter bij voorbaat niet op worden gerekend, dat dergelijke aanvragen steeds worden ingewilligd. Zulks houdt verband met d® beschikbare plaatsen voor de offi- '■•ri’sopleiding en de opleiding tot on- cr°fficier-administrateur. Prins Bernhard onder het gehoor. In de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, heeft de heer C. C. F. M. le Roux vanmorgen voor leden van het Koninklijk Ned. aardrijkskundig genootschap een voor dracht gehouden over de „Nieuw-Gui- nea expeditie 1939”, aan welke hij heeft deelgenomen. Onder de vele belangstellenden wa ren aanwezig: Z.K.H. Prins Bern- hard, jhr. mr. C. Dedel, secretaris van Z.K.H. Prins Bernhard; de mi nister van onderwijs G. Bolkestein; de chef van den marinestaf, vice-ad- miraal J. T. Fürstner; de chef van de afdeeling materieel zeemacht van het departement van Defensie, schout bij nacht L. A. C. M. Doorman; de oud-commandant der zeemacht in Ned.-Indië, gep. vice-admiraal H. Ferwerda; de oud-chef van den staf der zeemacht in Ned.-Indië, gep. schout bij nacht E. A. Vreede; de oud-commandant van het leger in Ned.-Indië, gep. luitenant-generaal K.N.I.L. M. Boerstra, de commissa ris van de Koningin in Noord-Hol- land, mr. dr. A. baron Roell; de com mandant van de maritieme middelen in Amsterdam, N. A. Rost van Ton- ningen, en een groot aantal vroegere expeditieleden. Minister Welter was wegens ziekte verhinderd. Luitenant-kolonel W. A. Boswijk was eveneens verhinderd. In het eerste gedeelte van zijn voordracht herinnerde spr. aan de vorige expedities, welke hebben gear beid in de onbekende gebieden van Nieuw-Guinea. Het welslagen van de laatste expeditie is voor een groot deel te danken aan de hulp van den marine-vliegdienst. Een gebied van ongeveer 200 k.m. hemelsbreed in de richting Oost-West en gemiddeld 60 k.m. Noord-Zuid is stelselmatig ver kend en opgemeten door vier pa trouilles. De heer le Roux gaf voorts een uit voerige beschrijving van de bereikte resultaten. Een geologische verken ning werd gehouden. De anthropoloog onderzocht 1500 papoea’s. Zeer veel zoölogisch materiaal werd verzameld, terwijl de botanische vondsten zeer rijk zijn. De studie van taal, land en volk kon diepgaand worden voortge zet en op het gebied van de geeste lijke cultuur van de bergpapoea’s konden belangrijke vorderingen wor den gemaakt. OSLO, 6 April. (Noorsch tel. ag.). De minister van buitenlandsche zaken Koht heeft in het Storting ten aanzien van de buitenlandsche politiek van Noorwegen verklaard Wij kunnen ons geen oorlog indenken, waarin Noorwe gen verwikkeld zou kunnen worden dan een, waartoe wij gedwongen wor den voor de verdediging van onze on afhankelijkheid en vrijheid. Wij kun nen ons alleen buiten den oorlog hou den door het voeren van een politiek van strikte neutraliteit naar alle zij den. Wij hebben dit gedaan in onze handelspolitiek, waar alle kwesties ge regeld zijn door accoorden met de oor logvoerenden, gebaseerd op het begin sel, dat wij den normalen handel zoo veel mogelijk trachten te handhaven. Ik geloof, dat wij getoond hebben, dat wij onze territoriale wateren zul len verdedigen tegen ieder, die op on wettige wijze deze wateren binnen komt. De uitvoer van Zweedsch erts naar Duitschland via Narvik wordt onge twijfeld door velen overdreven. De hoe veelheid is tijdens den oorlog tot een vierde teruggeloopen en thans gaat veel meer Zweedsch erts via Narvik naar Engeland dan naar Duitschland. Van het recht op vrijen doortocht voor koopvaardijschepen in de Noorsche wa teren profiteeren de geallieerden minstens evenzeer als Duitschland. Ook is zoowel onze als de Zweedsche han del door accoorden met de oorlogvoe renden gereglementeerd. Als de geallieerden zouden wen schen, dat wij het vrije handelsverkeer afbreken, dan zou dit, of hunzelf groote schade berokkenen, of, zoo deze afbre king slechts ten nadeele van een der partijen zou blijken te werken, in fla- granten strijd zijn met de neutraliteit, tot handhaving waarvan wij ons ver plicht hebben, en dan zou ons land ter stond in oorlog zijn. Koht herinnerde aan de 21 protesten, welke tot de oorlogvoerenden gericht zijn, tegen schendingen der neutraliteit door vreemde vliegtuigen, n.l. 5 tot Duitschland. 10 tot Engeland en 6 tot sovjet-Rusland. Wij stellen te Londen en te Berlijn een onderzoek in en ho pen, dat de oorlogvoerenden met deze wijze van optreden, welke in militair opzicht geen enkel nut kan hebben, zullen ophouden. Wij kunnen niet door blijven gaan met protesteeren. Wij zul len zulke vliegtuigen neerhalen. De minister behandelde daarna het geval van de „Altmark”. Na de jongste redevoeringen van Chamberlain en Churchill, aldus spreker, vertrouw ik, dat Engeland niet het plan heeft, het internationale recht en onze neutrali teit te schenden. Hij vervolgde: Door den zee-oorlog hebben wij 54 schepen verloren, met een totaal van meer dan 120.000 b.r.t. en 392 man zijn gedood. Ongeveer 50 pCt. der schepen is door de mijnen verloren gegaan. De Noor sche regeering heeft aan de legaties in de betrokken landen op 1 April op dracht gegeven, te protesteeren tegen een oorlogvoering ter zee, die gevoerd wordt in strijd met de Haagsche con ventie van 18 October 1907 en aan de regeeringen te verzoeken, er op toe te zien, dat deze regels worden nageleefd. Sterke bezwaren uitte Koht tegen het vuren op Noorsche vaartuigen door Duitsche vliegtuigen of duik- booten. Men kan zich moeilijk kalm houden aldus Koht, wanneer men verneemt schietpartijen di~e zeelieden, bombardeeren

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 21