HAAGSCHE COURANT voor Regeling Militairen Zeiss-Planetarium STADSNIEUWS LUCHTVAART Zaterdag 6 April 1940. Haagsche Courant DE „XEMA” NA VOORSPOE DIGE RETOURVLUCHT OP SCHIPHOL TERUG per avond 75 gratis plaatsen ZEVENDE BLAD. De directie van het Zeiss-Plane tarium Haagsche Courant heeft be sloten, voor de hier gelegerde mili tairen van alle rangen DE WERKLOOSHEID HIER TER STEDE N.S.B.-VERGADERING IN DEN DIERENTUIN DE HANDEL TUSSCHEN NEDER LAND EN DUITSCHLAND HET WERK DER NOORD- EN ZUID-HOLLANDSCHE REDDING- MAATSCHAPPIJ VOLKSZANG LUIDT HET SEIZOEN UIT Predikbeurten ter beschikking te stellen. De kaarten zijn den geheelen dag van 9 v.m. tot 8 n.m. verkrijgbaar aan het Planetarium-loket van de Haagsche Courant, Wagenstraat 37. De voordracht vangt om 8.15 uur aan en duurt ongeveer een uur. Voor de voordrachten, die heden avond, Maandagavond, Dinsdag avond, Woensdagavond, Donderdag avond, Vrijdagavond en Zaterdag avond gehouden worden, zijn nog plaatsen beschikbaar. G Rl nu PLAATS 8, den Haag. U. DLUIfl TEL. 115221. Geslaagde openingsvlucht van nieuwen luchtpostdienst op Lissabon BIJZONDERE BIJEENKOMSTEN RECLAMES 10.30 uur da. H. W. gem., Filmavond voor de Vola 1 57, 10.30 uur ds. M. E. pfarrer 10.30 uur 1 dr. 49, .xvx. v x iinovgiavm XV UUI de Ruyterstraat 67, 6 uur ds. J. P. tot laatste bijeenkomst Vereeniging ont- Jubileum Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. Teruggang van het aantal ingeschrevenen. RECHTSGEDING TEGEN DE GEMEENTE. een interessant 10.15 7.30 uur uur No. 17537 8 ANTIEK ZILV. KANDELAARS, voor één kaars, Anno 1828, stijl Philippe, gewicht BELGISCHE GASTEN. De heer A. Boutquin, directeur van de afdeeling handelsaccoorden van het Belgische departement van bultenland- sche zaken en van den buitenlandschen handel en eenige ambtenaren zijn hier ter stede in verband met onderhande- lingen, die dezer dagen, zooals gemeld, raadsman, van oordeel, dat de Gemeen- gevoerd zullen worden, aangekomen en hebben in hotel de Oude Doelen hun fatrek genomen. de S.D.A.P., welke thans twee ministers heeft; doch de arbeiders hebben niets meer. Onder de democratie heeft het kapitalisme vrij spel. Socialisme van de daad zal den ge meenschapszin geboren doen worden. Het internationaal socialisme is dood- geloopen; daarvoor is gekomen het na- tionaal-socialisme. Hierna ontwikkelde spr. den aard van het nationaal-socia- lisme. De ineenstorting van de demo cratie is aanstaande; dage oorlog zal er een eind aan maken en ’n nieuwe orde is op komst. Deze kwam reeds na den kapitalistischen strijd 1914-’18 in Italië en Duitschland. Het kapitalisme be schouwt Hitler en Mussolini als doods vijanden doch het zijn de genieën, die in bepaalde personen naar voren tre den. De door Ned Protest, bond (Muzenstraat 4), 10.30 uur ds A. E. F. Junod. Remonstr. Geref. kerk, 10.30 uur ds. F Kleyn. Doopsgez Meihuizen. Luth. gem., 10.30 uur ds. J. F. Keuning, van Woerden Lutherkapel, Op 28 October 1938 heeft B. van Wingerden, wonende alhier, terwijl hij behulpzaam was bij het neerlaten van een kap van een hooiberg, door het plot seling neervallen van die kap, lichame lijk letsel ondervonden. Bedoelde hooiberg behoort tot een bij de gemeente ’s-Gravenhage in eigen dom zijnde boerderij, deel uitmakende van de buitenplaats Overvoorde te Rijswijk (Z.H.), welke boerderij aan J. A. Doelman, wonende te Rijswijk (Z.H.), was verhuurd. Van Wingerden heeft thans de Ge meente gedagvaard tot schadevergoe ding op grond van de overweging, dat het ongeval te wijten zou zijn aan na latigheid van de Gemeente. B. en W. zijn, in overeenstemming met het advies van den rechtsgeleerden te tegen de vordering verweer moet voeren. Zij geven mitsdien den Raad in overweging aldus te besluiten. 1 platina Armband met 11 mooie witte brillanten naast elkaar in vierkante kastjes, gew. 1,35 karaat 275.— 1 antieke veertien karaats gouden Armband, heel aparte schakel en geheel massief, gewicht 27,5 gr. 85. In- en verkoop van Goud, Zilver en Ju weelen. Voor oud Goud geven wij tot 1.80 per gram. 298 vergadering werd opgeluisterd een orkest, dat verschillende strijdliederen ten gehoore bracht, wel ke werden meegezongen. Woensdagavond a.s. in Diligentia De eerste reeks bijeenkomsten van Volkszang sinds de mobilisatie 1939 zal Woensdagavond in Diligentia afge sloten worden. En hoe warm het hart nog klopt voor het vaderlandsche lied is nog maar enkele weken geleden ge bleken op den massalen zangavond in de groote zaal van den Dierentuin. Vooral in zorgvolle tijden, zooals wij die thans doorleven, wint het Neder landsche lied aan beteekenishet vormt de basis van een gezond volks bestaan en de beteekenis daarvan in breeden kring te doen doordringen is een van de doelstellingen van de Ne derlandsche Vereeniging voor den Volkszang. Een Stenz-zangavond vormt een ver kwikking van den geest en bindt het nationaal bewustzijn levendig. „Den Haag leert zingenZiehier het motto, waaronder de zangbijeen- komsten worden georganiseerd. En de resultaten Vraagt u den getrouwen Volkszangbezoekers hun bevindingen en zij zullen u een warm pleidooi doen hooren voor het verder uitdragen van het Hollandsche lied. En de succesvolle reeks 19391940 zal Woensdagavond in Diligentia be sloten worden. Natuurlijk zal niemand op dit laatste appèl willen ontbreken. Het moet een slot worden, dat in alle opzichten zal pakken. Herman Stenz, die als Volkszang- leider zijn sporen al ruimschoots ver diend heeft, zal voor dezen „slotavond” weer voor een even afwisselend als aantrekkelijk programma zorg dragen. Betsy de Ridder-Spaan, de even be kwame als onvermoeide leidster van den gemeenschappelijken zang, breekt niet op dit laatste appèl. Verwacht worden in de eerste plaats de Volkszanggetrouwen, maar ook de velen, die nog nimmer kennis maakten met een Sten?-avond. Laten zij Woens dagavond hun verzuim goed maken. Diligentia moet vol worden. Aan ver rassingen zal het niet ontbreken 1 Vrijwel op den vastgestelden tijd is gis termiddag te 4.25 uur het Douglas D.C. 3-vliegtuig der K.L.M. „Xema” uit Lis sabon aangekomen en op Schiphol ge land. Hiermede is de eerste retourvlucht AmsterdamLissabon v.v. in den nieu wen regelmatigen dienst volbracht. Ver scheidene belangstellenden hadden zich op het platform en in de wachtkamer verzameld om aanwezig te zijn bij het besluit van dezen zoo belangrijken tocht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de gezant van Portugal, hier ter stede, Z.Exc. Francisco Dos Santos Ta vares en echtgenoote, de Portugeesche consul te Amsterdam, J. de Sousa Cor deiro, de honorair consul J. Voetelink, de Portugeesche consul te Rotterdam, J. de Lima en de consul hier ter stede, M. de Jong, bijna allen met hun dames, terwijl wij van de vele belangstellenden uit K.L.M.-kringen slechts noemen den directeur, den heer A. Plesman, en den chef van de afdeeling handel, den heer D. de Vries. Er ging een driewerf hoera op, toen de beide bestuurders, gezagvoerder Parmentier en gezagvoerder van Bel kom, en de andere leden der beman ning uit de machine stapten. Met hen kwam, niet in functie en dus ook niet in uniform, mee terug gezagvoerder H. Brinkhuis, die in December de „Edel- valk" langs niet directen weg, n.l. met speciaal toegestane tusschenlandingen te Shoreham en te Madrid naar Lissa bon heeft gevlogen. In het bovenrestaurant heette de heer Plesman in de eerste plaats de be- Rijswijk. Ned. Herv. kerk, 10 uur ds. Post en 6 uur ds. J. Roodenburg. Geb. Chr. Belangen, Oranjelaan 26, 10 u. ds. K. H, E. Gravemeijer. Voorburg. Ned. Herv kerk, (dienstgebouw, 9 u. en 10.45 u. ds. J. Roodenburg, 6 u. ds A. Hoekert. Kinderkerk (Vreugd en Rust) 10 uur de heer H. Luidens. Van Seven- bergestraat, 10 uur ds. A. Hoekert. Emmaschool (Vijverhof) 10 uur cand. Sonneveld. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr. W. S. de Vries; 5 uur ds. P. K. Keizer. --o Effatha kapel, 10 uur ds. P. K. Keizer, Portugeesche kleuren, meegekomen, 5 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijs. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. J. W. van Nieu- wenhuysen, van Nijmegen. Leidschendam. Ned. Herv. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Vermet. Geref. kerk, 10 uur en 5 uur ds. Allaart, van Voorburg. In 1905 kwam op den elfden April te Düsseldorf een groepje Nederlanders op initiatief van den Nederlandschen koopman A. Hendrix bijeen met het doel een organisatie te scheppen, wel ke den handel tusschen Nederland en Duitschland zou kunnen bevorderen. Nog dienzelfden dag werd tot de oprich ting van een dergelijk lichaam beslo ten, waaraan de naam „Eerste Neder- landsch Koopmansgilde” werd gegeven, aangezien de Duitsche wetgeving toen tertijd den naam „Handelskammer” aan de officieele Duitsche Kamers van Koophandel voorbehield. Naderhand, toen de Duitsche wet op dit punt was veranderd, werd de titel gewijzigd in „Nederlandsche Kamer.van Koophandel voor Duitschland”. Deze kamer, wier zetel uit Düssel dorf een kwart eeuw geleden naar Nederland werd overgebracht, zal dus op 11 dezer 35 jaren hebben bestaan. Hoewel hier een dubbel jubileum ge vierd zou kunnen worden, n.l. het feit, dat de zetel der Kamer nu 25 jaren in Nederland is gevestigd en dat het ze vende lustrum van het bestaan dezer Kamer thans is volbracht, zal toch elk feestbetoon achterwege worden gelaten Onder de huidige omstandigheden is van een openbare- feestelijke herden king afgezien. Doel der Kamer is, zoo als bekend, bevorderen van den handel tusschen Nederland en het Duitsche rijk Zij heeft dus een commercieei- economisch doel en bemoeit zich in geen opzicht met politieke aangelegen heden. Onder de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland ressor- teeren nog drie districtskamers met een eigen bestuur, welke te Frankfurt Hamburg en Keulen zijn gevestigd. Ver der beschikt deze Kamer over een net van 15 correspondentschappen. Vele valorisatiegevallen bracht Kamer tot gelukkig resultaat; zij i3 voor de vrije Rijnvaart herhaaldelijk op de bres getreden, heeft steeds gestreefd naar een overeenkomst ter voorkoming van dubbele belasting, meermalen po gingen verricht om te bereiken, <iat Duitschland in grootere mate binnen schepen en kustvaartuigen in Ne^er. land liet bouwen, zij is actief in het bevorderen van het reizigersverkeer tusschen beide landen, verleent haar bemiddeling en verstrekt voorlichting bij het betalingsverkeer en de rente transfer, ook voor de nieuwe gebieden van Duitschland, zij brengt industrieën tot elkander en organiseert tentoon stellingen. Tenslotte publiceert de Ka mer enorm veel, dat tot bevordering Van den wederzijdschen handel kan Strekken. Zeer veel pleegt de Kamer ook voor de bevordering van het handelsverkeer van Duitschland met Nederlandsch-In- dië en voor de bestrijding van verkeer de opvattingen te dezer zake te doen. manning welkom en in de Fransche taal begroette hij den gezant van Portugal, die op dezen belangrijken dag aanwe zig heeft willen zijn. De heer Plesman wenschte de bemanning geluk omdat zij deze vlucht heeft gemaakt niet als •n eerste vlucht, maar met de regel matigheid en het normale verloop van een vlpcht, uit vele. Door deze directe verbinding worden Portugal en Neder land dicht bij elkaar gebracht. Beide landen hebben in vele opzichten veel ge meen, beide hebben een groote geschie denis en beide landen zijn groot ge weest in de zeevaart, waarbij wij Hol landers veel van de Portugeezen ge leerd hebben. De Portugeesche regee- ring heeft ook bij het tot stand komen van deze nieuwe lijn blijk gegeven van groote hulpvaardigheid en vriendelijk heid en spr. wilde den gezant danken voor de medewerking, welke hij daar bij heeft verleend. De afstand tusschen belde landen rs thans teruggebracht tot 8 uur, en de heer Plesman sprak als zijn overtuiging uit, dat dit binnen afzienbaren tijd nog slechts 4 of 5 uur zou zijn. Daardoor zouden beide volken ook in den geest dichter tot elkaar gebracht worden. De burgerluchtvaart probeert Europa tot een eenheid te maken en op den grond mogen grenzen zijn getrokken, in de lucht bestaan deze niet. Z.Exc. Dos Santos Tavares dankte den heer Plesman voor diens vriende lijke woorden. Gedurende de twaalf ja ren die hij als gezant in Holland heeft doorgebracht, zoo zeide hij, was zijn waardeering voor de kwaliteiten der Hollanders voortdurend toegenomen en hij was er van overtuigd, dat deze nieuwe verbinding tot nog grootere toe nadering tusschen beide landen zou lei den. Met de „Xema” waren twee pakket ten, keurig verpakt met linten in de - een voor den gezant en een voor den heer Voetelink. Haagsche Vereen, v. Spiritisten „Harmo- nia”, geb. de Ruyterstraat 41. Zondag morgen 10.30 u. Spr. mevr. v. d. Ouden dijk Pieterse uit Wassenaar. Dinsdag 9 April 8.15 uur: psychometri sche séance met mevr. Remmers v. d. Lans uit Haarlem. Soefi Beweging, Bazarstraat 20. Zondag morgen 11 uur. Universeele eeredienst. Spr. mej S. Kerbert Onderwerp. Het mysterie van den dood”. Soefikerk (Kerk van Allen), Anna Pau- lownastraat 78 Zondagmorgen 11 uur. Onderwerp: ..Koning Salomo”. Spirit. Eth. Stichting, Prinsessegracht 23. Zondagmorgen 10.30 u. Wijdingsdienst. Spr. de heer A ’t Hoen, Amsterdam. Helderz. waarnemingen door mevr. B. Hekelvan Breemen. Spirit. Christen-Gemeenschap, Haagsche Kunstkring, Lange Houtstraat 7. Zon dagmorgen 10.30 uur. Openbare Gods dienstoefening Spr. de heer A. Muis van Rotterdam. Waarneming geestelijk verkeer door mevr. J. M. van den Bos Teunissen Ned. Vereen, v. Spiritisten „Harmonie”, Diligentia. Lange Voorhout 5. Zondag morgen 10.30 uur. Spr. ir. Félix Ortt. Onderwerp: „Geloof, Hoop en Liefde". Geestelijk verkeer door mevr. Akke- ringa. Onderl. Vereen. Psycnisch leven, Huize Bethel, Spui 166. Zondagmorgen 10.30 uur Wijdingsdienst Spr. mevr. Melcza- rekTimmerman. Maandag 8 April, 8.15 uur. Openbare Séance. Woensdag 10 April, 8.15 uur. Psychometrische séance. Bellamy Soefihuls. Maandag 8 April, 8.15 uur. Spr K. Maat. Onderwerp: Eenheid in sociaal en economisch den ken Gebouw van den „Bond voor Ned. onder wijzers", Valkenboschkade 50, Eiken Zondagavond Godsdienstige vergade ringen. Op 31 Maart 1940 stonden bij de Ge meentelijke Arbeidsbeurs alhier inge schreven 19449 werkzoekenden (waar van volgens eigen opgave niet werk loos 686 en 373 in de werkverschaf fing) tegen 22357 op 29 Februari 1940 en 23043 op 31 Maart van het vorig jaar. De teruggang van het aantal inge schrevenen in Maart komt vooral ten goede aan het bouwbedrijf door sei- zoenopleving en voor een klein ge deelte aan het metaalbedrijf en de on geschoolden- De vermindering van het aantal werkzoekenden in vergelijking met 31 Maart van het vorig jaar is voorna melijk het gevolg van de inmiddels plaats gehad hebbende mobilisatie Gedurende de maand Maart werden geplaatst 2523 (Maart 19392809) werkzoekenden. Ir. A. A. Mussert en de heer J. H. L de Bruin spreken In de groote zaal van den Dierentuin werd gisteravond een druk bezochte openbare vergadering gehouden, waar op het woord is gevoerd door ir. A. A. Mussert en den heer J. H. L. de Bruin. Voor de pauze sprak de heer J. H. L. de Bruin, die wees op de sociale onge rechtigheid en den socialen nood. De N.S.B., die door de structuur van den tijd dichter tot het Nederlandsche volk is gebracht, zal hieraan een einde ma ken. Er zijn krachten ontwaakt, die er niet voor terug zullen deinzen, hoe dan ook, de misstanden wit den weg te ruimen. Spr. besprak de nieuwe economische stroomingen in de Chris telijk Historische Unie aan de hand van een vergaderingverslag. Geen re kening wordt gehouden met het tempo van dezen tijd. De groote eindstrijd der menschheid zal gaan tusschen het ka pitalisme en het socialisme. Tot hand having van het kapitalisme worden millioenen menschen in den oorlog ge stuurd. Het is de groote revolutie in het leven der menschen, die zich aan het ontwikkelen is en de N.S.B. zal er voor zorgen, dat deze revolutie niet aan ons volk voorbij zal gaan. Ook zonder stembiljet zal de N.S.B. er komen. Den storm van den geest heeft men nog nooit kunnen weerstaan. Om eigen volk te redden, moet met het kapitalisme gebroken worden. Vervolgens gaf spr. een karakte ristiek van het ware socialisme en het nationaal-socialisme. Na de pauze voerde ir. Mussert het woord, die er aan herinnerde, dat de N.S.B. acht jaren haar strijd voert. Volgens spr.’s meening is de democra tie aan het verdwijnen en een nieuwe orde ontstaat. Democratie is niets an ders dan het volk in stukken snijden en over die stukken te heerschen, om alzoo het kapitalisme in stand te hou den. Spr. stelde een aantal vragen, om aan te toonen, wat de ware bedoeling der democraten is. Meer dan eens zijn er stemmen in ons volk op gegaan om te waarschuwen tegen Jood- sche overheersching. Groen van Prin- sterer, formeerde de A.R. partij, die stelling nam tegen de principes van de Fransche volksbevrijders ten tijde van de revolutie. Nu is deze partij gewor den de beschermster der kapitalistische beginselen. Domela Nieuwenhuis waar schuwde de arbeiders buiten het par lement te blijven, omdat zij daardoor gevangen zouden worden en geen vrij heid tot handelen meer zouden hebben. Loosduinen. Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 5 uur ds. J. Smelik. Leyenburg 9 en 11 uur ds. J Smelik, 5 uur ds. W A Wiersinga. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., (school Julianastraat 7) 10.30 uur de heer te Riet van Naaldwijk. Wassenaar. Ned. Herv. kerk (Schoolstraat) 10.05 u. prof. dr. J. R. Slotemaker.de Bruine, 5.30 uur ds. A. Offeringa. Kievitkerk, 10 05 uur dr. W. ten Boom. Ned. Protestantenbond, 10.35 uur ds. H. J. Mispelblom Beijer. Onderhoud met Parmentier en Brinkhuis. De eerste reactie van gezagvoerder Parmentier op onze vraag, hoe de reis verloopen was, luidde„Heel rustig en gewoon, niets bijzonders.” Natuurlijk viel er over de beide vluchten, elk van bijna acht uur onaf gebroken boven zee, nog wel iets meer te vertellen, want op geen enkele an dere lijn der K.L.M. komt een derge lijk traject voor. Te 6.30 uur G.M.T. was de „Xema” gistermorgen uit Lis sabon vertrokken eri na een korte rust te Oporto om 8.56 uur uit Oporto. Te 9.52 passeerde het toestel Kaap Finis- terre, de Golf van Biscaye werd in nog geen drie uur overgestoken. Te 12.51 uur zag men Ouessant, te 13.20 uur het Kanaaleiland Jersey en te 15.25 uur werd Duinkerken gepasseerd, nadat men te 15.00 uur ter hoogte van Kaap Dungeness was geweest. Deze opsomming geeft niet alleen een beeld van de vliegtijden, maar ^>ok van de gevolgde route. Een der inte ressantste proefnemingen op deze reis waren de astronomische waarnemingen, welke men bijna om het uur heeft ge daan en die voor een groot deel de tengevolge van den oorlogstoestand ontbrekende radiopeilingen hebben aan gevuld of vervangen. Dit is een zeer belangrijke ervaring voor het toekom stige transatlantische luchtverkeer der KL.M., want reeds thans berust de navigatie op de bestaande trans-oceani- sche lange-afstandsverblndingen op astroncmische waarnemingen met den iuchtvaartsextant. Van Balkom heeft indertijd, toen hij met Hondong de „Snip”-vlucht naar West-lndië maakte, hiermee al eenige ervaring opgedaan, docfi ditmaal heb ben alle leden der bemanning waar nemingen gedaan, welke overal, waar men ze, hetzij door radiopeilingen, het zij door landzicht kon controleeren, zeer nauwkeurig bleken te zijn en uiterst geringe afwijkingen toonden. De ontvangst in Lissabon, Dinsdag j.l., was zeer hartelijk geweest. Behalve de Nederlandsche gezant, mr. J. G. Sillem, waren tal van Portugeesche autoriteiten aanwezig, waarvan de commandant van het vliegveld Sintra, kolonel Sintra, door mr. Sillem de eere- teekenen van officier van de orde van Oranje Nassau, waartoe H. M. de Ko ningin hem benoemd heeft, ontving, terwijl de vertegenwoordiger der K.L.M., de heer Vasco d’Orey, ridder in de orde van Oranje Nassau werd. Woensdag bood de gezant een lunch aan, waarbij o.a. de Portugeesche mi nister van handel en de minister van koloniën aanzaten. De heer Brinkhuis heeft van Sep tember tot nu in Lissabon verbleven, waar een kleine K.L.M.-staf onder lei ding van den heer H. Steensma is achtergebleven. Enkele malen heeft Brinkhuis met de „Edelvalk”, zoo men weet een D.C. 2-machine, vluchten ge maakt met Portugeesche autoriteiten. In het algemeen is men in Portugal zeer vriendelijk jegens Nederland ge stemd en er bestaan sterkere banden van sympathie voor ons land dan wij ons hier kunnen voorstellen. Van Balkom had weinig tijd om ons veel te vertellen. Niet alleen had Par mentier dat al gedaan, maar bovendien moest hij hedenochtend om acht uur reeds weer gereed zijn voor de volgen de vlucht naar Lissabon. Als tweede bestuurder gaat dan een der andere gezagvoerders mee, Steinbeck of Te Roller, die daarna op hun beurt weer al» eerste zullen vliegen, opdat alle K L.M.-gezagvoerders op deze route de noodige ervaringen zullen opdoen. Naar wij vernemen zullen in eenige D.C. 3-machines, welke op dit traject gebruikt zullen worden, boven in de cockpit luiken worden aangebracht om het doen van astronomische waarne mingen, welke thans op zij uit de cockpitramen moeten geschieden, te vergemakkelijken. Geweldig groot was de belangstelling voor den door de Vola (Vereeniging van. oud-leerlingen van Nijverheidsscholen) gisteren georganiseerden filmavond, zoodat dan ook‘de benedenzaal van café „Sans Souci” aan de Regentesselaan 317 nauwelijks groot genoeg bleek om de aanwezigen te bergen. Zoo kon het gebeuren, dat de laatkomers misschien geen al te gemakkelijke zitplaats kregen •maar toch, zij zullen hun gang naar Café Sans Souci in geenendeele betreurd hebben, in tegendeel, het is een avond geworden vol genot. Vertoond werd een rolprent betrekking hebbend op het werk der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij, welke werd inge leid door den heer J. G. Wittpen van den Nederlandschen filmdienst te Am sterdam, die buitendien bij de film de verschillende beelden toelichtte. Indien men nagaat, welke belangrijke rol ons land door de eeuwen op scheep vaartgebied heeft gespeeld, moet men tot de conclusie komen, aldus spr. dat het georganiseerde reddingwezen in Nederland nog zeer jong is, immers het bestaat slechts 115 jaar.» Vroeger ging het langs onze kusten in geval v an schipbreuk barbaarsch toe. Men stond op het standpunt, dat een schipbreuk een straf was van hooger hand wegens door de bemanning begane, ernstige fouten, men liet hen dan ook maar een hun lot over. Doch daarnaast had de la ding, een al te groote belangstelling. In 1795 kwam het bij een ordonnantie van de Staten van Holland pn Zeeland tot een reglementatie. De kust werd verdeeld in verschillende districten onder leiding van strandvonders. Deze kregen de goederen der gestrande sche pen onder zich, tot de rechtmatige eige naar kwam opdagen. Bij storm werd er langs de kusten gepatrouilleerd. In 1806 liet Lodewijk Napoleon een 6-tal reddingbooten bouwen, doch zij bleken niet geschikt voor onze kust. De stranding van het fregat „Vrede” in 1824 ter hoogte van Huisduinen toen een reddingboot uit den Helder met vrijwilligers te hulp kwam en déze bij den terugtocht van het wrak kantelde, zoodat slechts één man gered werd, was aanleiding, dat een aantal Amsterdam- sche kooplieden geld bijeen zamelden, zoo kwam op 11 November 1829 de Noord- en Zuidhollandsche Redding maatschappij tot stand, negen dagen la ter volgde te Rotterdam de oprichting van de Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen. Spr gaf een beeld van de ontwikkeling der beide maatschappijen en vertelde hoe men van strandbooten is gekomen motorbooten en strandmotorbooten. Naast de vaartuigen zijn op de ver schillende stations der maatschappijen z.g. wippertoestellen voor het redden van schipbreukelingen aanwezig. Hierna nam de filmv ertooning aanvang. Men kreeg een beeld betreffende de organisatie van ’t reddingwezen en de oefeningen, welke regelmatig worden gehouden. Zeer spannend waren de opnamen van een schip in nood, als de Neeltje Jacoba vanuit IJmuiden vertrekt en de toe schouwer een redding als het ware meemaakt. Al met al een avond, waarop de Vola met genoegen terug kan zien, en die zeer zeker het reddingwezen weer dich ter tot het publiek zal hebben gebracht. Haverschmidtstraat 10.30 uur ds. C Riemérs. Waalsche kerk, Michelin Moreau. Duitsche kerk, Kaetzke. Engelsche kerk, Holy Communion 8.30. Morning prayer 11, Evening prayer 8, rev. Williams. First Church of Christ. Scientist, An dries Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Dttinoordkerk, 10 uur ds. Creutzberg, 10 uur jeugdkerk ouderen, ds. Schoch, 10 uur jeugdkerk jongeren, mevr. Oberman. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur de heer H. van ’t Hof, thecL cand. Geb Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds. H. C. Hogerzeil, van Zeist. Vrijz. Hervormden, Beeklaan, hoek Houtrustweg, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt, van Zwolle. Aula Duitsch gymnasium, Jan van Nas- saustraat, 10.30 uur ds. A, G. van Wijk, van 's-Gravenzande. Vrijz kinderkerk der Federatie, van Heutszstoat 12, 10.30 uur mej. C. E. Jol ies. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 7 uur samen komst. Spr de heer J Bronsveld. Onder werp: „Hebt gij Mij lief?”. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-West, lokalen N. Zuiderkerk, Kóckstraat 134, 8 uur samenkomst Geref. kerk in hersteld kerkverband, clübhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur en 5.30 uur ds. Hasper. Chr Geref gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 5.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 5.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 5.30 uur stud. H. W. Eerland. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 4.30 uur ds. Honkoop. Oud Geref gem., Wesselsstraat 10 uur en 5.30 uur leesdienst. Geb. C.J.M.V., Prinsegracht 4, 10 uur en - Paauwe. Lokaal Kern per straat 15, bijeenkomst voor geloovigen, Evangelisatie-bjjeenkomst. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 6 uur Prediking des Woords. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 5.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur Opdrachtdienst en 7 uur zen delinge T. Bakker Christen-gemeenschap, Assendelftstraat 18, 10.15 uui en 7.30 uur de heer D. J. Tesselhoff, van Driebergen. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Gioot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwijdingsdienst. Christ gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 uur en 7 uur prediking „Christus in Zijne Volheid". Pinkstergemeente „Maranatha”, geb. Trompstraat 25, 10.15 uur en 8 uur getui- genissamenkpmst. Vrije Gemeente, de Ruyterstraat 67, 10.30 uur de heer J. C. Wannée over: En_h« heeft gelijk gekregen. Men zie iHet verkeerde in het goede”. Baptisten-gemeente, kerklokaal van Dijckstraat 149, 10 uur en 5.30 uur pre diking, ds. J. B. de Neef (viering H. Avondmaal), 8 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 10 uur en 6 uur ds. Jac. de Jong; des avonds Heilig Avondmaal. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur ds. B. Fabrie en 6 uur Heilig Avondmaal. Oud Baptiste-gemeente, Lavendelstraat 15, 10.30 uur en 7 uur prediking Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags- Adventlsten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags-Adven- tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18. Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische. Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 uur en 6 uur Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst; n.m. 7.30 uur ver- lossingssamenkomst. Leidster: kapiteine M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 7.30 uur verlossingssamen- komst. Leidster adjudante H. v. d. Vosse. Fisherstraat 78, 10 uur heiligingssamen- komst, 8 u. verlossingssamenkomst. Leid ster: kapiteine F. Stöudt. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 8 uur verlossingssamenkomst Leidster: adjudante A. Sta persma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leidster: kapiteine A Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 7.30 uur verlossingssa menkomst. Leider: brigadier M. Scherer. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der laatste1 dagen, Loosduinschekade 11, 10.30 en 5 uur. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk. Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Idastraat no, 7, H. Dienst, 10 uur. Scheveningen. Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Offe ringa, 6 uur ds. F. Offeringa, uit Tjams- weer. Remonstr. Geref. kerk, aula Vrijz. Chr. lyceum, van Stolkweg 35, 10.30 uur ds W. Mackenzie, van Amsterdam. Pinkstergemeente, Tholenschestraat 129, 10.15 uur' openbare bijeenkomst en 7 uur de heer Zeilstra, van Voorburg. Evangelisatie „De Heer zal voorzien"- Wimpelstraat 2, 10 uur de heer van Puffe- len en 6 uur de heer Vlaardingerbroek. Geref. gem., N. Laantjes 120, 7 uur ds. Honkoop. Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41 10 uur en 6 uur de heer Schoonderbeek (G.O.) van Ede. Nieuw Hersteld Apost. Zendinggemeen te, geb. „Padro", Jurriaan Kokstraat 44. samenkomst, 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c 10 uur heiligingssamenkomst, 8 uur verlos singssamenkomst. Leidster: adjudante E. Kickhefer. Louis Philippe, gewicht 2400 gram 375.— Zeldzaam mooie zware zilveren suikerbus, circa 60 jaar oud, Louis XVI, 500 gram 68.— roomkom, met filet rand, fabr. v.Kempen, als nieuw 380 gram 1 veertien karaats gouden Engelsche heerenring, met een loupe zuivere brillant, 0,93 karaat, witte kleur ƒ245. Handgegraveerde platte zilv. cigarettenkoker, Ita- liaansch, voor circa 14 cigaretten f 35.— 1 ronde glad ziiveren Slag- fabr. v.Kempen, als nieuw 42.-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 25