den kop geslagen Jachtvliegtuig bij landing op Waalhaven over Haagsche Courant van Maandag 8 April 1940 11 hl STADSNIEUWS BINNENLAND 125-JARIG BESTAAN DER MILITAIRE WILLEMSORDE y v Toestel niet ernstig beschadigd Luitenant-vlieger gedood - Sergeant licht gewond Mevr, van Montfoort bij autobotsing gewond ER IS GOED GEWERKT H. C. A. van Montfoort t De JUBILEUM MARECHAUSSEE De Nieuw Guinea-expeditie Het slagkruiserplan Op weg naar Waalhaven De Paaschcollecte voor het Bio-vacantieoord Nederlandsche bond tot kinder bescherming H.M. de Koningin zal de ridders toespreken DEFILE VAN DE WEERMACHT IN DE VAN ALKEMADELAAN De luchtbeschermingsoefening op de Laan van Meerdervoort moest even worden onderbroken, doordat een brandslang onder een tram wagen geraakte. Nederlandsch-Belgische economische samenwerking Weerkundige Waarnemingen ISTERMIDDAG omstreeks \TT drie uur is op het vlieg- yéid Waalhaven een militair vliegtuig van het type G. 1 na een patrouillevlucht bij de lan ding over den kop geslagen. De 32-jarige eerste luitenant-vlieger H. G. A. van Montfoort is daar bij om het leven gekomen. De radio-telegrafist - luchtschutter sergeant H. van Lijf werd licht gewond. DERDE BLAD, PAGINA 1. Drukbezochte receptie Dr. Bierema uit de Tweede Kamer Aug. Jan. Febr. Mrt. 26 Mrt. 2 Apr. 100,0 108,6 110,2 110,7 111,1 110,4 765 m.m., hedenmiddag 12 uur: rijkstucht- eenige 111,1 De leider, C. C. F. M. Ie Roux, onderscheiden De machine, welke bestuurd werd door den lsten luitenant van Montfoort, raakte den grond, doch waarschijnlijk door het weigeren van de remmen blok keerden op een gegeven oogenblik de wielen. heeft het voornemen te kennen ge- - geven om daarbij mede aan te zit ten, hetgeen de ridders op den hoogsten prijs stellen. dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. De schade Aanvankelijk meende men, dat de machine zeer ernstig was beschadigd. Later bleek, dat de averij nogal meeviel. Behalve de neus werden vernield de schroef en een staartvlak. Morgen in de afdeelingen van den Volksraad. Aneta meldt uit Batavia d.d. heden; Nadat morgen de buitengewone zit ting van den Volksraad met enkele woorden zal zijn geopend, zal in de afdeelingen een aanvang worden ge maakt met het onderzoek van het wets ontwerp inzake de vlootversterking. De ridders, die van buiten de stad zijn gekomen en niet bij vrienden of familie kunnen logeeren, ontvangen door de zorgen van het herdenkings- comité een nachtverblijf in het Hotel Wittebrug, zoo noodig ook in Hotel des Galeries. In den eenen wagen, welke uit de richting Amsterdam kwam, waren ge zeten mevr, van Montfoort, de echt- genoote van den op Waalhaven veron gelukten vlieger, een andere dame en ®en militaire chauffeur, die opdracht beiden naar genoemd vliegveld te brengen. Het dreigende conflict in het graan- transportbedrijf te Groningen. Op verzoek van den rijksbemidde- laar, de heer H. J. P. Bloemers, is in een Zaterdagavond te Groningen ge houden vergadering van den centralen bond van transportarbeiders besloten, het ultimatum inzake de staking der' transportarbeiders m het graanbedrijf acht dagen op te schorten. Over dit ultimatum zullen Woensdag avond met de veertien werkgevers, die bij het dreigende conflict zijn betrok ken, alhier besprekingen worden ge voerd. Aan de herdenking wordt een bij zondere luister verleend door het feit, dat Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Bernhard het bescherm heerschap heeft aanvaard. Tijdens de groote verkeersdrukte, Welke op den Rijksweg onder Oegst- geest heerschte, heeft zich gistermiddag omstreeks half zes, op dezen weg, op korten afstand van de Postbrug, een botsing tusschen twee personenauto’s Voorgedaan. Onderscheiding voor de Marine. Omdat ook de Kon. marine een groot aandeel heeft gehad in het welslagen van de jongste Nieuw-Guinea explora tie, had het H.M. de Koningin behaagd den luitenant-ter-zee 2e kl. J. H. J. Nepveu te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. Voorts sprak nog aan het noenmaal dr. H. J. T. Bylmer, leider van de Nieuw-Guinea expeditie 1936 en de heer ie Roux. Na afloop van de voordracht, Za terdag door den leider van de Nieuw- Guinea expediti., den heer C. C. F. M. Ie Roux, te Amsterdam gehouden, ver zamelden allen zich aan een noenmaal in het Amstel-hotel. Tijdens de lunch sprak de voorzit ter van de Nieuw-Guinea-commissie van het genootschap dr. E. Eldring, woorden van hulde tot de leden van de expeditie. Hij ontstentenis van den minister van Koloniën, voerde nog het woord de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. G. Bolkestein, die namens de Regeering dank bracht aan het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoootschap voor het genomen initia tief inzake de exploratie van gedeelten van Nieuw-Guinea. Spreker deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd den leider der expeditie, den haer C. C. F. M. Ie Roux te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Tot hoofd van de Da Costa- school alhier is benoemd de héér P. A. Belgen, thans hoofd van de Kon. Em- maschool te Haarlem. Barometerstand van hedenmidddag 12 uur Het Daarna biedt de Regeering een kof fietafel in Hotel Wittebrug aan. In den namiddag om 3 uur ontvangt de kanselier der Nederlandsche Orden, baron van Geen, in de Ridderzaal, waarbij de Regeering de thee aan biedt. De directie van het City-concern had den ridders een passende filmvoorstel ling in het Odeon-theater aangeboden en de directie der Bouwmeester-revue had hen uitgenoodigd tot bijwoning van de voorstelling op 29 April. Het pro gramma liet niet toe, gebruik te maken van die vriendelijke uitnoodigingen, waarvan hier niettemin met erkente lijkheid gewag wordt gemaakt. Ontvangst door H. M. de Koningin De herdenking wordt den 29sten April op treffende wijze ingezet doordat Hare Majesteit de Konin gin, als grootmeesteresse der orde, de ridders zal ontvangen en toe spreken, en wel des namiddags om 4 uur 30. Daarna biedt het herden kingscomité aan de ridders en eenige genoodigden in Hotel Witte brug een gemeenschappelijken maal tijd aan. Z. K. H. Prins Bernhard Het slachtoffer De heer van Montfoort, die reserve- eerste-luitenant-vlieger was, maakte deel uit van het korps K.L.M.-piloten Ongeveer vijf jaar was hij bij de K.L.M. in diénst. Hij behoorde lang zamerhand tot de oudste tweede be stuurders op de Indië-lijn en had de bevoegdheid van gezagvoerder voor het Europeesche luchtverkeer. In normale omstandigheden zou hij binnen afzien- baren tijd tot gezagvoerder op de Indië-route bevorderd zijn. Pas tegen het einde van 1939 was de heer van Montfoort onder de wapenen geroepen. Luitenant van Montfoort bestuurde enkele weken geleden ook een der G. 1 toestellen, welke boven Pemis den Engelschen bommenwerper tot daling hebben gedwongen. Het stoffelijke overschot is naar het Zuiderziekenhuis overgebracht. Door de groote snelheid, welke het toestel had, sloeg het over den kop en de neus boorde zich in den grond. Onmiddellijk snelden van alle kanten militairen toe. De plaats van den bestuurder was geheel in elkaar gedrongen, zoodat het niet mogelijk was den luitenant van Montfoort te naderen. Verwachting tot den avond van 9 April: Voor het Westen: Wind: matig tot zwak, meest Noordwestelijk, halfbewolkt tot heldere lucht, droog weer, plaatselijk nachtvorst; overdag zelfde temperatuur. Voor het Oosten: Wind: zwak tot matig, Westelijk tot Noordwestelijk betrokken tot halfbewolkte lucht, overwegend droog weer, weinig verandering in temperatuur. De tegenligger werd bestuurd door den 47-jarigéh heer E. Perez, wiens mede-passagiers waren de heeren E. Kruger en G. Kinabanian, allen uit Amsterdam. Het ongeluk geschiedde op het oogenblik, dat beide auto’s een an deren weg wilden passeeren, waarbij de in de richting van de hoofdstad rijdende auto te veel op een der beide voor de andere rijrichting bestemde baanvak ken schijnt te zijn gekomen. Beide voertuigen werden ernstig gehavend. De drie heeren, die op weg naar de hoofdstad waren, kregen allen vrij ern stige verwondingen, voornamelijk aan het hoofd, waarbij de heeren Perez en Kruger bovendien een hersenschudding opliepen. Zij zijn naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. De heer Kinabanian is in het Diaconessen huis aldaar ter verpleging opgenomen. De beide dames kregen alleen eenige snijwonden door brekend glas. De mili tair bleef ongedeerd. Met een andere auto konden zij de reis spoedig voort zetten. Doordat na het ongeluk uitgebreide politiemaatregelen genomen werden, ondervond het verkeer ter plaatse geen oponthoud. Nadat Zaterdag de onderofficieren- brigade-commandanten van het Korps Marechaussee de viering van het jubi leum van hun oude korps hadden in gezet met een gezelligen avond, gaven zij Zondag hier ter stede in restaurant „l’Esperance” een receptie. Vele oud- onderofficieren waren hier vereenigd, in totaal ruim zeventig, allen getooid met hun ridderorden. Er waren diverse bloemstukken gezonden, onder andere van de onder-officieren-vereeniging „Madjoe”, van „Ons Leger” en eenige andere corporaties. Verschillende oud-officieren van het korps kwamen hun gelukwenschen aan bieden, onder andere de oud-legercom- mandant, generaal Dijkstra, en de generaals Behrens en ten Seldam. Ver der was ook de kanselier der Neder landsche ridder-orden, baron van Geen, aanwezig. Naar het „N. v. h. N.” verneemt, zal dr. S. E. B. Bierema te Usquert zeer ver moedelijk het volgend jaar bij de Tweede Kamerverkiezingen geen zetel voor de Liberale Staatspartij meer aan nemen. in verband met zijn te verwach ten benoeming als directeur van de Centrale Raiffeisenijbank te Utrecht, de centrale der Boerenleenbanken. De heer J. A. Bakker te Menaldum, die sedert ’18 als afgevaardigde van de Chr. Historische Unie in de Tweede Ka mer zitting heeft, zal zich bij de Kamer verkiezingen in 1941 niet meer voor een candidatuur beschikbaar stellen. Wielen blokkeerden Twee G. 1 toestellen maakten, zooals gebruikelijk, een patrouillevlucht, welke een normaal verloop had. Tegen 3 uur keerden de jachtvliegtuigen weer op hun basis terug. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat Zaterdag over Zuid-Scandinavië was ge legen. heeft zich in Zuidoostelijke richting verplaatst Intusschen is de depressie- activiteit over de Noorsche zee nog blij ven aanhouden. De depressiekern ligt thans tussch *n midden-Noorwegen en Ijsland. Het storingsfront van dit lage- druksysteem strekt zich naar het Zuiden uit Gisteren moet het zich over de Noord zee en de Britsche Eilanden hebben be vonden, en het is in den loop van den nacht tot onze omgeving doorgedrongen. Het veroorzaakte daarbij toenemende be wolking en plaatselijk eenigen lichten re gen, terwijl de wind aan de kust reeds naar het Westen en Noordwesten ruimde. Jn het Zuidwesten blijft de luchtdruk stij gen tengevolge van de ontwikkeling van het Azorenmaximum Op den Oceaan moet nog eenige depressie-activiteit bestaan. Zonsopgang: 9 April 5.17 u. Zonsondergang; 9 April 6.48 u. Lantarens aan, 9 April tot 4.47 u. v.m.; 9 April 7.16 u. nam. Hoogwater te Schjveningen: 9 April v.m 4 u., nam. 4.20 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Défilé voor de ridders in de van Alkemadelaan Den 30sten April wordt de herden king voortgezet. In den voormid dag, vermoedelijk om 10.30 uur. zal in de van Alkemadelaan een défilé van de weermacht, ter eere van de Militaire Willemsorde, voor de gezamenlijke ridders plaats vin den, welk défilé zal worden afge nomen door Z. Exc. luitenant-gene- raal H. N. A. Swart, den eenigen nog levenden commandeur der orde. Indexcijfers voornaamste voedings middelen Wat het verloop der kleinhandels prijzen betreft, geven de volgende door het Centraal bureau voor de statistiek berekende indexcijfers van winkelprij zen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de bereke ning zijn prijzen opgenomen van aard appelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruide nierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stij ging van 10,4 pet. der prijzen van voe dingsmiddelen een stijging veroorzaakt van de uitgaven voor het geheele ge zinsbudget van 4,2 pet., waarbij aan genomen is, dat 40 pct. van de gezins uitgaven besteed worde aan voeding. Augustus 1939=100. 1940 1940 HET OORDEEL VAN DEN HOOFD COMMISSARIS OVER DE ZELF- BESCHERMINGSOEFENING VAN ZATERDAG. Het verloop der zelfbeschermings- oefening heeft, aldus deelde ons de hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. v. d. Mey, als zijn oordeel mede, aan de verwachtingen beantwoord. Uitgaande van den aard der oefe ning en haar doel, is er aanleiding tot tevredenheid over de mate van ge oefendheid van de vrijwilligers, zoo mannelijke als vrouwelijke, het systeem van werken en vooral de ambitie en het enthousiasme, waarmee men zich aan zijn taak geeft. De burgemeester, in wiens gezelschap de hoofdcommissaris zich bevond bij de inspectie der verschillende demon straties, toonde zich eveneens tevreden over hetgeen getoond werd. De betrekkelijk korten tijd tusschen het alarm en het signaal: einde der oefening, nauwelijks anderhalf uur, maakte het bezwaarlijk op talrijke plaatsen te gaan kijken. De burgemeester en ik, aldus de heer v. d. Mey, hebben enkele willekeu rig gekozen punten bezocht en o.a. drie kwartier vertoeft bij de oefening in de v. d. Vennestraat, waar de man nen en vrouwen van de wijkpost van Ostadestraat, onder leiding van den heer Oltmans, demonstreerden. Het heele organisme, dat in werking treedt bij het alarm, bleek hier goed te functionneeren, men werkte snel en doeltreffend, vulde elkaar uistekend aan en deed geen handeling te veel of te weinig. Hier werd daardoor tevens een goede propaganda geleverd. Als inleiding tot de groote oefening op 20 April is die van Zaterdagmiddag van beteekenis geweest. Dan zullen de vrijwilligers met een meer duidelijke nabootsing van de realiteit kennismaken, omdat dan de door de Vakcursussen te bouwen hou ten huisjes in brand zullen worden ge stoken. Hartelijke verwelkoming van generaal Swart Het hoogtepunt van de receptie was echter het moment toen de bekende leider van het korps, oud-luitenant- generaal Swart, kwam binnen stappen, hartelijk door allen met een ovatie ver welkomd. Generaal Swart richtte zich, na de begroeting, tot de aanwezigen en wees op de goede kameraadschap, welke in het korps altijd tusschen officieren en onder-officieren had bestaan. Nu, zoo zeide de grijze veldheer, voelen wij ons weer ingedeeld bij die roemrijke een heid van vroeger. Wij voelen weer de glorie, welke het Nederlandsch-Indische leger heeft weten te verwerven. Wij voelen ons weer één. Laat het altijd zoo blijven. Te voren was nog het woord gevoerd door den heer Jongman, den voorzitter van het herdenkingscomité. Spreker vroeg in de eerste plaats aller aandacht voor hen, die op het veld van eer wa ren gebleven, voor hen, die aan ver wondingen waren heengegaan en ook voor den dapperen vijand, den Atjeher, die onversaagd voor zijn idealen heeft gevochten. Hierna schetste hij in het kort de geschiedenis van den Atjeh- oorlog. Hij bracht vooral de aangename geest in herinnering, welke onder allen, zonder uitzondering, steeds heerschte. Verder deelde hij mede, dat het comité had besloten een telegram van hulde aan Hare Majesteit de Koningin, aan de Prinses en aan den Prins te ver zenden, welke mededeeling met gejuich werd aangehoord. Generaal Oudendijk sprak hierna namens de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger”. Ten slotte richtte de voorzitter van den Konink lijken Nederlandschen Bond van Oud- Onderofficieren het woord tot de aan wezigen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik om hun oud-commandanten nog eens te begroeten en te spreken over de ervaringen van vroeger. Het behoeft geen betoog, dat men zich hier na in de beste stemming aan de ge meenschappelijke rijsttafel vereenigde. Bijeenkomst te Brugge. Zaterdagmiddag is te Brugge in het provinciaal paleis een bijeenkomst ge houden van de bestendige Belgisch NederlandschLuxemburgsche missie. Deze stond onder voorzitter schap van oud-minister Ph. van Isac- ker, voorzitter van de BelgischLuxem burgsche sectie en van oud-minister dr. F. E. Posthuma, voorzitter van de Ne derlandsche sectie. Na de sectiewerkzaamheden, kwam de commissie in algemeene vergade ring bijeen. Zij nam kennis van ver schillende voorstellen van economische samenwerking, doch sprak als haar meening uit, dat deze nog stuitten op moeilijkheden, welke de verwezenlij king verhinderen. De commissie uitte de hoop binnenkort den betrokken re- geeringen concrete voorstellen op dit gebied te kunnen voorleggen. Na afloop van de bijeenkomst waren de afgevaardigden de gasten van gou verneur Baels en de gedeputeerde sta ten van West-Vlaanderen. Gouverneur Baels hield een lofrede op de „vriend schap” „welke de drie buurlanden ver- eenigt en bracht een toast uit op hun staatshoofden, wier populariteit groot is”. Dr. Posthuma beantwoordde deze toespraak in welgekozen bewoordingen. Vervolgens bezochten de afgevaar digden de schilderachtige plekjes en de musea der stad. alhier v.m. 8 u 12 u. 765 m.m.; thermometer resp. Op slag gedood Later bleek, dat tengevolge van de salto mortale de ongelukkige op slag moet zijn gedood. De tweede inzittende van de G. 1, de sergeant-radio-telegrafist luchtschutter H. van Lijf, bleek *er gelukkig, behou dens enkele verwondingen van lichten aard, goed van af te zijn gekomen Met behulp van takels moest de ver ongelukte G. 1 worden omgetrokken en een tractor sleepte het toestel naar een der hangars. Eerst hier kon men het stoffelijk overschot van den heer van Montfoort bevrijden. De toestand van sergeant van Lijf was van dien aard, dat hij met een mili taire auto naar zijn woonhuis aan den Loosduinscheweg 947 te dezer stede kon worden övergebracht. Het ongeluk verwekte op het vlieg veld groote consternatie. Op het terras van het restaurant zaten tal van vlie gers met hun echtgenooten en mili tairen. Door de militaire autoriteiten werd onmiddellijk naar de toedracht van het ongeluk een uitgebreid onderzoek in gesteld. 1939 Barometer v.m. 8 gr. en 10 gr Celsius. Barometer na stationnair. Mooi resultaat. De Paaschcollecte, welke ten bate van het Bio-vacantieoord van den Ne derlandschen Bioscoopbond in alle bioscooptheaters van Nederland is ge houden, heeft ruim 41.000 gulden op gebracht. Verleden jaar was de op brengst 28.000 gulden. Op 30 April a.s. zal het 125 geleden zijn, dat Koning Willem 1 de wet onderteekende, krachtens welke de Militaire Willemsorde ia het leven werd geroepen. Reeds in het jaar der oprichting, in 1815, in de voor de Nederlandsche troepen zoo roemrijke slagen bij Quatre-Bras en Waterloo, werden de eerste ridderkruizen door onze militai ren verdiend en sedert heeft het eere- teeken voor moed, beleid en trouw de borst van vele Nederlandsche helden gesierd, die, hetzij in Europa, hetzij aan de Westkust van Afrika, hetzij in de Japansche wateren, maar vooral in Nederlandsch-Indië hun leven hebben gewaagd voor Vorst en vaderland. Het spreekt dus vanzelf, dat het heuglijke feit van de stichting, der Mili taire Willemsorde, voor 125 jaren, plechtig moet worden herdacht. Daar toe heeft zich reeds verleden jaar een herdenkingscomité gevormd, bestaande uit afgevaardigden van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger”, de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot”, de stichting „Fonds Rid- derdagen” en het Genootschap voor militaire traditie en uniformkunde, als mede den secretaris ter kanselarij der Nederlandsche Orden. Voorzitter is de gen.-maj. b.d. K. E. Oudendijk, van „Ons Leger”. Voorts is een eere-comité gevormd, waarin zitting hebben genomen Hunne excellenties jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Algemeene Zaken a.i., Ch. I. M. Welter minister van Koloniën. A. Q. H. Dijxhoorn, minister van Defen- com- sie, dr. H. Colijn. minister van Staat, oud-minister van Algemeene Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State. H. N. A. Swart, luitenant-generaal K.N.O.I.L. b.d., oud-vice-president van den Raad van Indië, H. G. Winkelman, opperbevelhebber van Land- en Zee macht, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, luitenant- generaal. commandant van het Veld leger, J. Th. Fürstner, vice-admiraal, chef van den Marine-staf, F. M. L. baron van Geen, kanselier der Neder landsche Orden, mr. S. J. R. de Mon- chy, burgemeester van ’s Gravenhage. M. C. Koning, voorzitter der stichting „Fonds Ridderdagen”. Algemeene vergadering Vandaag werd te Utrecht gehouden de algemeene vergadering van den Nederlandschen bond tot kinderbe scherming. In zijn openingsrede heeft de voorzitter, mr. H. de Bie, o.a. be sproken Het probleem der volksver- laatsing, waarvan de evacuatie der burgerbevolking binnen onze grenzen slechts een onderdeel is. De belangen der opgroeiende jeugd zijn daarbij in niet geringe mate betrokken. Deze zaak zal ook worden behandeld in een sub commissie van de sociale commissie van den Volkenbond, waarvan spr. deel uitmaakt. Spr. bracht hulde aan wijlen den heer W. J. Beek, in leven inspecteur van het rijkstucht- en opvoedings wezen. De economische toestand, waarin de bond door het uitbreken van den oor log is geraakt, vervult spr. met groote bezorgdheid. Het speet hem dan ook zeer, dat de Rijkssubsidie voor den bond over 1940 is teruggebracht op 40.00, waarvan slechts de kinderen in gezinsverpleging kunnen profiteeren. Ten aanzien van de voogdij-kinderen heeft de minister van 50,65 en 125 cents per hoofd en per dag met ingang van 1 Januari 1940 verhoogd met 5 cent elk. Met voldoening constateerde spr., dat ondanks den nood der tijden de kinderbescherming blijft groeien. 1

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9