den van Vijftig jaar Leger des Heils De financiering Radio-Omroep Haagsche Courant van Dinsdag 9 April 1940 DE ZWARTE ORCHIDEE feuilleton. Wettelijke bijdrag van Een instelling die veel goed doet e van 5 gulden per toestel en per jaar aan de vereenigingen in plaats van contributies de regeling exploitatie van de een Televisie. HOOFDSTUK XVII. De vlucht. een het Bezwaren van de huidige financiering. De minister heeft groote waardeering voor hetgeen de omroepvereenigingen met deze haar vrijwillig toegevloeide luisteraarsbijdragen op het gebied van den binnenlandschen omroep tot stand hebben weten te brengen. Aan den an deren kant mag niet verzwegen worden, dat nan deze wijze van financiering van den ïmroep vooral nu de omroeptaak zich binnenkort tot werelduitzendingen en te zijner tijd tot televisie gaat uitbrei den ook bezwaren kleven. Vijftig procent geen lid. De minister wijst in dit verband in de eerste plaats er op, dat mede als gevolg van het evengenoemde financieringssysteem een zeer groot deel van het Nederlandsche luiste rende publiek zich afzijdig houdt van zijn moreele plicht om finan- Wereldomroep en uitzen dingen naar Oost en West. De minister vestigt er voorts de aan dacht op, dat de door hem ingestelde commissie, die hem omtrent het vraag stuk van de organisatie van de wereld uitzendingen van advies heeft gediend, o.m. op de moeilijkheid is gestuit, dat de omroepvereenigingen niet in staat zijn voldoende middelen ter beschikking te stellen om deze werelduitzendingen, welke met groote kosten gepaard gaan, behoorlijk te verzorgen. Aangezien de mogelijkheid om uit ’s Rijks kas het ontbrekende bedrag, dat zeer beteeke- nend is, aan te vullen onder de huidige omstandigheden stellig niet in over weging genomen kan worden en het ver zorgen der werelduitzendingen vooral thans van buitengewoon belang moet worden geacht, is het noodzakelijk naar andere middelen uit te zien om hiertoe te geraken. Tevens dient overwogen te worden, op welke wijze in de toekomst de uitzen dingen naar de overzeesche gebieds- deelen des Rijks zullen dienen te wor den gefinancierd. Tot nu toe worden deze uitzendingen voor het grootste deel krachtens de hem verleende machtiging verzorgd door de Phohi, die ook tot dus ver het telkenjare aanwezige exploita tietekort heeft gedekt. Afgezien van de vraag, in wiens handen in de toekomst de verzorging van deze uitzendingen zal worden gelegd, vaststaat, dat de mid delen niet zullen mogen ontbreken om ook door uitzendingen als deze het con tact tusschen Moederland en overzee sche gebiedsdeelen te onderhouden. Hoewel in verband met de ernstige tijdsomstandigheden aan verzorging van televisie-uitzendingen voorshands niet kan worden gedacht, zal, zoodra de tijd daarvoor rijp is en meer normale om standigheden zullen zijn aangebroken, opnieuw aan dit modernste hulpmiddel tot ontwikkeling en ontspanning aan dacht moeten worden geschonken. Ten einde als dan over de noodige fondsen te kunnen beschikken, is het wensche- lijk, dat daarmede reeds thans rekening wordt gehouden, omdat wel met zeker heid kan worden aangenomen, dat de aan zoodanige uitzendingen verbonden hooge kosten door de omroepvereeni gingen niet bestreden zullen kunnen worden uit de haar vrijwillig door de cieel bij te dragen aan de instand houding en den verderen uitbouw van den Nederlandschen omroep. Naar schatting bedraagt dit aantal niet aan een der omroepvereeni gingen vrijwillig bijdragende luis teraars ongeveer 50 pCt. van het totaal aantal. Naar het oordeel van den minister kan deze hoogst onbevredigende toe stand, die voor de omroepvereeni gingen een beletsel vormt om werk zaamheden met betrekking tot de hierboven bedoelde onderwerpen ter hand te nemen, niet langer be stendigd blijven. luisteraars ter beschikking gestelde gelden. Eenstemmig advies van den Radio-Raad. Uitkeering aan de omroep vereenigingen. VIERDE BLAD, PAGINA 1, (Nadruk verboden.) Wie geen der vereenigingen wij steunen, betaalt zes gulden aan het Rijk Aan de memorie van toelichting van den minister van Binnenlandsche Zaken ontleenen wij het volgende Zooals bekend, worden de kosten van den Nederlandschen omroep door de omroepvereenigingen voor het grootste gedeelte bestreden uit de bijdragen, welke de luisteraars vrijwillig aan de vereeniging hunner keuze ter beschik king stellen. Een dergelijk financierings stelsel, waardoor de Nederlandsche om roep zich onderscheidt van den omroep in alle andere landen der wereld en hetwelk het instituut van den Neder landschen omroep heeft gemaakt tot een stuk volkskracht bij uitnemendheid, heeft onmiskenbare voordeelen, waarop te dezer plaatse niet nader behoeft te worden ingegaan. Deze studiecommissie heeft zich met bekwamen spoed van haar taak gekwe ten en is eenstemmig gekomen tot een advies, met de strekking waarvan de minister zich heeft kunnen vereenigen. Het thans ingediende wetsontwerp bedoelt den wettelijken grondslag te leggen voor een regeling bij algemee- nen maatregel van bestuur, overeen komstig de voorstellen van deze studie commissie. De grondslagen van deze regeling zul len de navolgende zijn: 1. Aan den Nederlandschen luisteraar wordt de wettelijke verplichting opge legd van een jaarlijksche bijdrage tot instandhouding en verderen uitbouw van den Nederlandschen radio-omroep. Van deze verplichting kan de luisteraar zich kwijten: De grondslagen van 4. aan Het telegram bracht Carson in een moeilijk parket. Eenmaal zijn woord gegeven hebbend, dat hij Armstrong vrij zou laten, was hij er de man niet naar om dat terug te nemen. En toch was er alle reden om dat wel te doen. Het liet geen twijfel of Murcheson had iets van het allergrootste belang ont dekt. Hoe moet nu iemand in mijn ge val handelen, Monroe? vroeg hij. Je kunt niet veel anders doen dan hem aanhouden. Het heeft er veel van, dat onze struikelende detective tegen de oplossing van het mysterie gestruikeld is. Maar ik heb mijn woord gege ven! Dat moet je weer intrekken. Het is een te ernstige zaak Ned, en je zoudt verantwoordelijk gesteld kun nen worden voor de onttrekking van Armstrong aan de Justitie. Je moet Tresa vertellen, wat er gebeurd is. Nog meer complicaties? vroeg hjj. In zekeren zin wel. Ik heb juist êen zware pil te verduwen gekregen. Tresa heeft mij te verstaan gegeven, dat dit manuscript niet het bewuste is. En je zei, dat je het herkende...? Dat dacht ik. In ieden geval, hier is het en er staat mij maar één ding te doen. En dat is...? Het ding aan Armstrong terug te geven en hem toegeven, dat ik mijn conclusies te haastig getrokken heb. Maar, als dit bewijsstuk uit han den is, kun je hem ook moeilijk meer vasthouden. Tenminste...! Hij keek Carson onderzoekend aan. Het was duidelijk, dat zijn vriend Tre sa’s verklaring trachtte te acceptee- ren tegen zijn eigen overtuiging in. Je... je gelooft toch niet, dat zij hem tracht te beschermen Ned? Carson wendde zich bijna bruusk naar hem om. Hij haatte het te hoo- ren, dat zijn meest geheime gedachten door een ander werden gedeeld. Dat is absurd, sputterde hij. Hoe het ook zij, Armstrong dient in vrijheid gesteld te worden. Ik ver beeld mij, dat hij een genoegzamen hekel aan mij heeft om een aanklacht tegen mij in te dienen. Laat hem zijn gang maar gaan. Ik heb toch voor eens en voor altijd met deze zaak af gedaan. Het is allemaal erg vreemd. Het is... bliksems vreemd! Laat je hem al dadelijk gaan? Vanavond pas. Ik gevoel mij nog niet in staat zijn gezicht te zien. Zijn sarcasme is vlijmscherp. Vrijwillige bijdragen hebben maximum bereikt. Tenslotte mag niet onvermeld worden gelaten, dat de kosten, verbonden aan de verzorging van de Nederlandsche omroepuitzendingen, zich nog steeds in stijgende lijn bewegen, terwijl de vrij willige bijdragen der luisteraars blij kens de practijk nagenoeg het maxi mum hebben bereikt. Vorenstaande overwegingen hebben den minister de vraag doen stellen, of het mogelijk is alle luisteraars in Ne derland bij de financiering van den Nederlandsche omroep te betrekken en een gedeelte van de daardoor te ver krijgen meerdere inkomsten te reser- veeren voor de verzorging van die om roeptaken, welke, naar het oordeel van de Regeering, thans niet of onvoldoende worden verzorgd. kost en inwoning. Daarnaast ontvangen zij vrij boven- en onderkleeding. Zij stellen hier tegenover hun werkkracht, waarbij er rekening wordt gehouden met hun vak. Ook helpen zij wel bij het ophalen en sorteeren van papier, het maken van bosjes hout enz. De inwonenden van het huis ontvangen een zakgeld loopend van 1 tot 5 per week. Eventueel wordt, indien ge- wenscht, voor hen gespaard. In het af- geloopen jaar hielden 75 personen in het tehuis verblijf. Medische hulp is kosteloos. De inrichting beschikt over een eigen schoenmakerij en kleer makerij. In een meisjestehuis kunnen meisjes van haar 15e jaar tot den datum, dat zij meerderjarig zijn, worden onderge bracht. Noemen we dan nog een tehuis voor invalide ouden van dagen, de Zuidhoom genaamd en het hotel Elim. Slaan wij thans nog een blik op het reclasseeringswerk van het Lcg:r des Heils. De minister heeft daarom in Septem ber 1938 den Radio-raad verzocht een subcommissie te vormen, welke aange vuld werd met deskundigen van de 4 groote omroepvereenigingen en van het Staatsbedrijf der P.T.T., met de op dracht de vraag te overwegen, of er een weg gevonden zou kunnen worden om, met handhaving van de zelfstandig heid der omroepvereenigingen, voor de omroepbelangen de noodige inkomsten te verzekeren door de behartiging van deze belangen volledig door de luis teraars te doen bekostigen, evenals zulks in andere landen het geval is. Trouwens, zij wilde alleen maar dien man in vrijheid doen stellen, omdat zij dacht, dat hij onschuldig was. Mur cheson heeft de kwestie in een ander daglicht geplaatst. Zij zal wel blij zijn te hooren, dat de politie iets ontdekt heeft. Carson fronste de wenkbrauwen, maar moest toegeven, dat Monroe ge lijk had. Hoe Tresa de zaak ook mocht beschouwen, er was voor hem geen andere weg. Zijn belofte had hij ge geven, toen men Armstrong niets defi nitiefs ten laste kon leggen. Hij betwij felde echter, of Tresa verheugd zou zijn, te vernemen, welke wending de zaak thans genomen had. Met tegen zin ging hij haar daarom opzoeken. Tresa, ik heb onverwachts een belangrijk bericht ontvangen. Wat... wat is er? vroeg zij onge rust. Dit. Hij reikte haar het telegram over, hetwelk zij met trillende vin gers aannam. Na het gelezen te heb ben, gaf zij het, zonder een woord te zeggen, terug. Dat maakt een groot verschil, zeide hij. Nietwaar? Ja? Ik bedoel, dat ik onder deze nieuwe omstandigheden Armstrong on mogelijk los kan laten. Het is best mogelijk, dat Murcheson een onweer legbaar bewijs van zijn schuld heeft. Ónmogelijk. Armstrong heeft den moord nooit gepleegd. Ik weet het... maar ik kan het niet bewijzen. Hoe zou jij dat nu kunnen weten? Je zult toch moeten toegeven, dat er nog verschillende kleine punten dienen te worden opgehelderd alvorens men Bouw en zenders. Tegemoetkoming aan de Ra- dio-distributiebedrijven. Het is niet onmogelijk, dat de rege ling in den aanvang een zekeren te rugslag zal hebben op het aantal aan geslotenen op de radiodistributie. Hoe wel aangenomen mag worden, dat deze terugslag geleidelijk zal kunnen wor den opgevangen, omdat de radio voor de Nederlandsche bevolking een onont beerlijk goed geworden io, zouden, in dien inderdaad zou blijken, dat er ra- dio-centrales zijn, wier levensvatbaar heid tengevolge van het invoeren der nieuwe regeling gevaar zou kunnen loopen, hoewel haar bestaan op zich zelf technisch en economisch verant woord is, maatregelen genomen kun nen worden om het dergelijken bedrij ven mogelijk te maken zich aan den nieuwen toestand aan te passen en hen over het doode punt heen te helpen. Voorts zal het bedrag, dat door de ra- a. Door betaling van een bedrag, het welk de minister zou wenschen te stel len op ƒ5, aan de A.V.R.O., K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A., alsmede aan den V.P.R.O., door betaling van een eenigszins hooger bedrag, b.v. van 6, ingeval een luisteraar niet aan een der genoemde organisaties wensdht bij te dragen. Terzake van de genoemde bijdragen wijst de minister er nog ten overvloede op, dat tot verhooging daarvan alleen zou mogen worden overgegaan, indien de geldelijke omstandigheden, waarin het Nederlandsche omroepstelsel zou gaan verkeeren, zich in die mate zou den wijzigen, dat daarin een noodzaak tot verhooging zou zijn gelegen. 29)' Alleen? Ze schrok bij deze opmerking en hij betreurde het beteekenisvolle woord geuit te hebben. Want haar oogen zwommen vlak daarop in tranen. Ja alleen, sprak zij zacht. Ik zal je trachten te begrijpen. Je verlangt, dat ik Armstrong zijn vrijheid teruggeef? Het is de eenige weg... zie je dat niet in? Jy moet beslissen, drong hjj aan. Ik ben er alleen maar, om te trachten je te helpen. Dat weet ik... dat weet ik. Ik wou, dat ik je kon vertellen wat ik voel. Eens zal ik misschien daartoe in staat zijn. Je moet mjj niets vragen... nu niet. Best. Ik zal doen, wat je verlangt. Daarop verliet hij haar, maar hoor de, toen hjj langs de hut liep, iets, dat op een snik geleek. Het verbijs terende mysterie pijnigde zjjn herse nen. Uit liefde voor haar trachtte hij haar te gelooven. Maar het was moei lijk. Nu had zij hem nog de smade lijke taak op de schouders gelegd, om Armstrong in vrijheid te stellen. Monroe zag dadelijk, dat er iets niet in orde was* De bezetting van het Reclasseerings- bureau te dezer stede bestaat uit vier personen, n.l. den Brigadeleider, een V.V.-rapporteur, een employé en een typiste. Het toezicht over de in het arrondissement onder toezicht gestelden wordt uitgeoefend door een staf van 26 vaste reclasseeringsofficie- ren en sergeants, welke groep nog wordt versterkt door een aantal buiten staanders, als onderwijzers, predikan ten, enz., ja zelfs op één plaats den bur gemeester zelf, die geheel belangloos hun medewerking geven. De reclassee- rings-sergeants en toezichthouders doen eveneens hun dikwijls moeizame werk geheel belangloos. Van het aantal officieren en reclas- seerings-sergeants zijn er een 10-tal die regelmatig iedere week de gevan genissen te Scheveningen bezoeken. Het nut dat dit celbezoek afwerpt, is niet bij benadering te peilen. De reclassee- ring van het Leger des Heils wordt door 2 leden vertegenwoordigd in den Haagschen Reclasseeringsraad, terwijl het secretariaat der commissie van voorlichting in strafzaken bij het Le ger des Heils Reclasseeringsbureau is ondergebracht. Tenslotte hieronder enkele cijfers. In 1939 werden in behandeling genomen 272 vallen voor het uitbrengen van voor lichtingsrapporten. Daarvan werden er 253 uitgebracht. Ontslagen gevangenen voor nazorg in behandeling genomen en geholpen 37. Voor den reclasseerings raad werden 36 rapporten uitgebracht met betrekking tot een voorwaardelijke invrijheidsstelling. Op 31 December 1939 stonden in het arrondissement den Haag 412 per sonen onder toezicht van het Haagsche Reclasseeringsbureau. Tevens traden enkele van de sergeants op verzoek van den Kinderrechter op als gezins voogd of gezinsvoogdes. Op den jaarlijkschen Moedersdag, deelde de Leger des Heils-reclasseering aan 560 gedetineerden een tuiltje bloe men uit, voorzien van een toepasselijk tekstkaartje. Een aantal zang- en mu ziekuitvoeringen worden ieder jaar voor de gedetineerden gegeven in ver schillende der hier aanwezige strafge- stichten, terwijl het Leger des Heils ruim zijn aandeel bijdraagt in de Kerstversnaperingen, welke jaarlijks door de gezamenlijke reclasseerings- instellingen den gedetineerden worden aangeboden. Maar zijn voornemen werd in de kiem gesmoord door een onverwachte gebeurtenis. Nog geen uur later kwam een vracht materialen de rivier op en daarbij was ook een telegram voor Carson. Niet zonder nieuwsgierigheid scheurde hij het open, want hij ver wachtte een dergelijk epistel aller minst. Een uitroep van verbazing ontsnapte aan zijn lippen, toen hij het bericht las: Houdt Armstrong vast. Belangrijk nieuw bewijsmateriaal. Kom met vol genden stoomer. Murcheson. Vijftig procent der luiste- I raars is niet aangesloten naar de overzeesche gebiedsdeelen en wellicht in de toekomst ook voor tele visieuitzendingen. Deze kosten zullen moeten worden gedragen door de Nederlandsche Om- roep-Zender-Maatschappij („Noze- ma”), welke daartoe de beschikking zal krijgen over een gedeelte van de binnen komende gelden. Van het be staan van dit lichaam kan een nuttig gebruik worden gemaakt door het als centraal orgaan, waarin de overheid overwegende zeggenschap heeft, bij de uitvoering van de hier geschetste fi- nancieele regeling in te schakelen. De voorgestelde wijziging van de Ra- dio-Omroep Zenderwet 1935 beoogt aan de inschakeling van de Nozema een wettelijke basis te geven. Voorbereiding van den wereldomroep TplHANS is ingediend een wets- I ontwerp, houdende aanvul ling en wijziging van de Telegraaf- en Telefoonwet en tot aanvulling van de Radio-omroep-Zenderwet 1935. Hierbij wordto.a. voorgesteld, den luisteraars te verplichten ƒ5 per jaar en per toestel aan een van de bestaande omroepvereenigingen bij te dragen, of, indien men geen der vereenigingen wil steunen, ƒ6 per jaar en per toestel aan het Rijk, ten einde in de toekomst de verzorging van de radio-programma’s, de uit zending van de zgn. wereldpro- gramma’s, de uitzendingen voor de overzeesche gebiedsdeelen en even tueel de televisie-uitzendingen naar behooren te kunnen financieren. Voor de radio-distributiebedrijven is een afzonderlijke regeling ont worpen. redelijkerwijze Armstrong van alle schuld kan vrijpleiten. En als een klap op den vuurpijl komt Murcheson heele- maal van Singapore om een arrestatie te bewerkstelligen, terwijl hij een paar dagen geleden weigerde, om ook maar iets te doen. Is dat niet beteekenisvol? Veel dingen lijken beteekenisvol, wanneer men in een mist rondloopt, fluisterde zij. Ik vrees, dat Murcfce- son weer een verschrikkeljjken blun der zal begaan... en jij wilt hem daar in assisteeren. Hij kreeg een kleur by deze aantij ging en werd een weinig wrevelig, dat zij zijn positie niet vanuit een redelijk standpunt wilde beschouwen. Wil je dan niet, dat ik Murcheson assisteer in het vinden van den man, die je broeder vermoord heeft? ant woordde hij een weinig geprikkeld. Je zult hem nooit vinden Ned het was de eerste keer sinds zy in ’t kamp was, dat zij hem bij den voor naam noemde. Ik verzeker je, dat je deze verschrikkelijke geschiedenis beter kunt laten voor wat zij is. Och, waarom heb ik ooit om je hulp ge vraagd? Ik had een paar uur geleden het plan, om de zaak te laten schie ten, antwoordde hy. Maar het nood lot heeft anders beschikt. Luister, ik zal het alsnog doen, wanneer jij dat wenscht. Ondanks dit telegram zal ik Armstrong zijn vrijheid teruggeven, wanneer jij dat vraagt. Ofschoon ik, voor mij, geloof dat Armstrong schul dig is... ik zal te jouwen behoeve al mijn scrupules opzij zetten... omdat ’t alleen en voor alles jouw belangen wa ren, welke ik behartigde. Murcheson 2. Aan ieder der in punt 1 genoemde omroepvereenigingen wordt op den grondslag van de aan die organisaties in het Zendtijdenbesluit toegewezen taak gewaarborgd het totaalbedrag, hetwelk ieder van haar over het jaar 1938 aan vrijwillige bijdragen van de luisteraars ontving. 3. De omroepvereenigingen moeten geldelijk in staat gesteld worden de nieuwe taken, welke haar in de toe komst wachten (de programma-verzor- ging der werelduitzendingen, der uit zendingen naar de overzeesche gebieds deelen en te zijner tijd der televisie uitzendingen) te vervullen, alsmede de nog steeds stijgende kosten van de thans reeds door haar verzorgde uitzendingen te bestrijden. Uit de binnenkomende gelden zullen aan de organisaties de voor het verrichten van deze werk zaamheden benoodigde bedragen wor den te goed gedaan. Op deze wijze zal worden bereikt, dat aan den Nederlandschen omroep alle gelden zullen toevloeien, die hij voor de uitoefening van zijn taak in de toekomst behoeft. Daarnaast moet worden gedacht de zeer belangrijke kosten, ge moeid met den bouw en de exploitatie der omroepzenders, voor zoover die niet krachtens bestaande bepalingen door de omroeporganisaties moeten worden gedragen. Te denken is hierbij vooral aan de zend-apparatuur voor de werelduitzendingen en de uitzendingen is gaan begeven is een gevolg geweest van de omstandigheden. De stichter immers was van oordeel, dat het evan gelie geen succes zou hebben bij men- schen met hongere magen. De strenge winter van 1890/91 gaf gelegenheid te over voor maatschappelijk werk. De sociale verzorging stond op een bedui dend lager peil dan tegenwoordig en zoo werd er heel veel misère geleden. Vooral de zwervers hadden het met de barre koude heel kwaad. Zoo kwam men tot het inrichten van tehuizen. Wat het Leger doet. Thans neemt het Leger des Heils een zeer belangrijke plaats in. Het heeft evangelisatieposten, waar de volgende werkzaamheden geschieden: evangeli satie samenkomsten, huisbezoek, maat schappelijk werk, terwijl buitendien aan moeders practische huishoudelijke en opvoedkundige wenken worden ge geven door het houden van lezingen. Den Haag is bovendien hoofdkwartier van de Zuid-Nederland divisie, omvat tend de provincies Zuid-Holland, Zee land, Noord-Brabant en Limburg. Onze stad telt zes korpsen en een korps Barmhartigheidspost. Het jeugdwerk omvat Zondagsscho len, er is een padvindersbond met hon derden leden, buitendien zijn er jeugd- zangkoren en meisjeskransen in het le ven geroepen. Omvangrijk is ook het achterbuurts- werk, ook wel slumwerk genoemd. Hiervoor heeft men de beschikking over een tehuis voor kinderen. Gemid deld worden per maand 533 uren aan slumwerk besteed in den vorm van zie kenzorg en onderzoek van bijzondere gevallen. Door elkaar worden per maand 60 gezinnen geholpen aan dek king, kleeding, voedsel, enz.; in de ge noemde inrichting vinden regelmatig 58 kinderen en eenige volwassenen on derdak. In de „moedermeeting” wordt wol verstrekt aan moeder de vrouw om het gezin van warme kleedingstukken te kunnen voorzien. Het tehuis aan de Nieuwe Schoolstraat In de Nieuwe Schoolstraat heeft het Leger des Heils een tehuis voor tijde lijk werklooze mannen. Zij kunnen daar wonen, tot zij weer werk vinden en hebben gedurende dien tijd vrij 18 April a.s. hoopt het Leger des Heils te dezer stede zijn 50-jarig jubileum te vieren. Ofschoon de tijden er niet naar zijn om veel luister bij te zetten aan dezen gedenk- waardigen dag, is er toch ge noeg reden om dit gouden jubi leum te herdenken en zoo zal dien avond in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen revue worden opgevoerd, ge- naamd ,,De wonderen van nie mandsland", welke min of meer een overzicht zal geven van de komst van het Leger des Heils hier en de ontwikkeling in de afgeloopen 50 jaren. Burgemees ter de Monchy heeft zich in be ginsel bereid verklaard, op deze bijeenkomst het woord te voe ren. Ook kommandant Alfred J. Benwell, leider van het Leger des Heils in Nederland, zal spreken. Het Leger had het in den beginne niet gemakkelijk. Het werd bespot, om dat de menschen het doel en streven niet goed begrepen; men stond vreemd tegenover de methoden, die werden ge bruikt. Aanvankelijk was het doel, dat men zich stelde, evenals dat van den stichter William Booth, de evangeli satie. Dat men zich langzamerhand op het gebied van maatschappelijk werk Herdenkingsavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen De Reclasseeringsarbeid. Het Reclasseeringsbureau te dezer stede werkt niet alleen voor de ge meente den Haag, doch voor een rayon, dat door het arrondissement van de Haagsche rechtbank wordt bestreken. Daaronder bevinden zich Leiden met omliggende gemeenten, tot Noordwijker- hout en Sassenheim en aan de Zuid zijde het geheele Westland tot aan den Maasdijk, ten Oosten tot Benthuizen. Alle voorlichtingsrapporten betref fende in deze plaatsen van het arron dissement den Haag wonende perso nen, worden vanwege het Reclassee ringsbureau alhier onderzocht en uit gewerkt. Evenzoo wordt de „Nazorg” voor ontslagen gevangenen (gedeti neerden die tijdens hun detentie door de celbezoekers werden bezocht) van het Haagsche Reclasseeringskantoor uit geregeld. Het werk bepaalt zich tot voorlich ting aan de rechterlijke macht, hetzij op verzoek van die rechterlijke macht, op verzoek van den verdediger, of op verzoek van verdachte of diens familie; het houden van toezicht op voor waardelijk veroordeelden, voorwaar delijk niet vervolgden en voorwaar delijk in vrijheid gestelden. Tevens wordt voor „nazorg” contact gehouden met een aantal ontslagen gevangenen, die zich vrijwillig voor den tijd van 6 maanden onder toezicht stellen; zoo noodig kan dit toezicht dan nog eens met 6 maanden worden verlengd. is mans genoeg om zijn eigen zaakjes op te knappen. Wat zal het zijn? Zij aarzelde en een oogenblik dacht hy, dat zij voordeel zou trekken uit zijn aanbod. Maar tenslotte schudde zij het hoofd en keek hem droef peinzend aan. Jij gelooft, dat hij schuldig is? Ik kan er niets aan doen. Dan moet je daarnaar handelen. Het zou een misdaad zijn, een man vrij te laten, dien men van moord ver denkt. Maar als jij mjj erom vraagt... Waarom zou ik je vragen, om je eer op het spel te zetten? Neen, neen, jij hebt jouw leven te leven... en ik het mijne. Ik dank je, dat je mij dit verteld hebt. Ik weet er nu meer dan genoeg van. Zij liet hem duidelijk merken, dat zij niets meer over de zaak wenschte te hooren. Haar woorden: Jy hebt jouw leven te leven... en ik het mijne, deden hem ineenkrimpen. Hy kreeg steeds meer de zekerheid, dat de kloof welke op dien wonderschoonen dag in Engeland ontstaan was, wijder werd, steeds wijder. Heb je haar alles verteld? infor meerde Monroe. Ja, maar zy was niet bijster en thousiast bij het hooren van nieuws. Zij schijnt overtuigd, dat Armstrong niet de man is, die den moord pleegde. Zij staat sceptisch te genover Murcheson’s nieuwste ontdek kingen. Het scheen mij toe, dat zij dit maal verder van mij afstond dan ooit tevoren. Ik ben blij, dat jij hier ge komen bent kerel, want soms voel ik mij als... als_ (Wordt vervolgd.J

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13