Heffing van een winst belasting STATEN-GENERAAL KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS r O igilli 1 |g i I 1 FTAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 APRIL 194Ö. VIERDE BLAD, PAGINA 2. WAïNO AALTONEN Behandeling in de Tweede Kamer EEN HALVE TON VOOR FINLAND BURGEMEESTER DE MONCHY TE WIJSTER 1 1 I MONUMENT IN HET ZUIDERPARK Finland’s grootste beeldhouwer Een bezoek aan zijn atelier. Het debat. Een wildeman wordt niet op de bedrijven losgelaten. Bezichtiging van de vuilafvoer- terreinen ARBITRAGE RADIO-ORIENT Om 4 uur werd de vergadering ver daagd. DE WINSTBELASTING Het atelier van Aaltonen. r'«Si I 1 MSB - V van Dr. A. BREDTÜS. Donderdag a.s. 85 jaar. „Marjatta”, beeld door Aaltonen. benoemd Op 11 FEESTAVOND GRENSBATALJON GRENADIERS. Vergadering op Dinsdag 9 April. Geopend te 1.10 uur. Voorzitter: mr. J. R. H. van Schaik. De beeldhouwer Waïno Aaltonen in zijn atelier. De burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy, heeft gisteren een niet officieel bezoek gebracht aan de terreinen van de N.V. Vuilafvoer Maatschappij (V.A. M). te Wijster (gem. Beilen). Zooals bekend wordt hier het Haag- sche stadsvuil tot compost verwerkt. De burgemeester was vergezeld van wet houder mr. dr. S. de Vries Czn., den directeur van den Gemeente-Reinigings- dienst, den heer P. de Graaf en de heeren Harders en Verbaas, commissa rissen van de V.A.M. Het gezelschap arriveerde gistermorgen per trein te Hoogeveen en reisde vandaar per auto naar het VA.M.-terrein. Hier waren ter begroeting aanwezig, de commissaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, als voor zitter van den raad van bestuur van de V.A.M. en de heeren A. L. Pool en O. H. Bos, resp. bedrijfsleider en opzichter bij deze maatschappij. Na het bedrijf te hebben bezichtigd gebruikten de be zoekers de lunch, waarna zij des mid dags terugkeerden om de aankomst van den trein met Haagsch vuil te aanschou wen. De belangstelling van den burge meester ging in het bijzonder uit naar het lossen van het vuil, hetgeen auto matisch in weinige ©ogenblikken ge schiedt. Per trein keerde het gezelschap naar de residentie terug. Rede van den heer Ijzerman. De heer IJ z e r m a n (S.D.A.P.) her innerde eraan, dat Wibaut al een voor stander is geweest van een winstbelas ting. Daartegen heeft aan de overzijde van de Kamer steeds bezwaar bestaan; slechts de heer Usselmuidea was ex- De heer Te u 1 i n g s (R.K.) verklaar de, dat een zware maaltijd als deze een rustig tempo van genieten vereischt. Hij wees op de omvangrijke lectuur, welke over de winstbelasting is verschenen en op de ingewikkeldheid van het onder werp, welke een nauwgezette parlemen taire behandeling wenschelijk zou ma ken. De wensch der Regeering om het ontwerp snel te behandelen is dan ook alleen gerechtvaardigd door de omstan digheid, dat zij snel over meer geldmid delen moet beschikken. De heer Teulings gaf vervolgens eenige historische beschouwingen over de voorgangers van dit wetsontwerp. Deze hebben als het ware dit wetsont werp voorbereid. De minister heeft het laatste stadium ingezet door een keuze tusschen een uitdeelingsbelasting- en een winstbelasting uitsluitend tot een belas- ting-technische kwestie terug te bren gen. Daarvoor komt hem hulde toe. Men moet de bemoeienis van den fiscus met het bedrijfsleven niet dramatiseeren en hei voorstellen alsof een wildeman op de argelooze bedrijfsleiders wordt los gelaten. Met belangstelling had de heer Teu lings gelezen, dat de minister begrijpt, dat voor familievennootschappen de N.V.-vorm, buiten alle fiscale overwe gingen om, de meest aangelegene is. De heer Teulings wijdde vervolgens een beschouwing aan het winstbegrip, zooals dit door den minister is omschre ven. Hij kan zich daarmede over het algemeen wel vereenigen. De verschei denheid der regeling laat recht weder- REGELING VAN WERKZAAMHEDEN Bij de regeling van werkzaamheden werd besloten a.s Donderdagmorgen in de afdeelingen te onderzoeken het wetsontwerp betrekking hebbend op het landgoed „Sorghvliet” hier ter stede. Een nationaal heiligdom. Dit atelier is een nationaal heiligdom voor de Finnen. Hier komen Finsche dich ters en schrijvers bijeen, die hier hun schoonste droomen in brons, marmer en graniet uitgebeeld zien. Hier stroomen ook tallooze buitenlanders heen, want hier leeren zij, (misschien beter en dieper dan ergens anders) Finland kennen. Aaltonen zelf is de geboren beeldhouwer: plastisch in zijn geheele wezen, begaafd met een geest, die nu eens ontvlamt, dan weer koud lijkt als ijs. Zijn matelooze veelzij dige rijkdom aan talent, zijn hartstochte lijke, zelfs uitbundige scheppingskracht en zijn reusachtige energie roepen onwil lekeurig de groote meesters der Renais sance in herinnering. Ondanks zijn sterke gevoelens bezit hij een ongewoon helder objectief oordeel: hij zelf is zijn strengste criticus Zin voor humor is hem ook eigen. Hij is bijna ascetisch in zijn levens wijze, maar houdt van een verfijnde om geving; Wainö Aaltonen is een man van sterke tegenstellingen, die in hem, toch een harmonische eenheid vormen. Een be langwekkende figuur, als mensch en als kunstenaar. De arbitrale rechtbank inzake het tusschen de regeering der Levantsta- ten onder Fransch mandaat en de Egyptische regeering gerezen geschil naar aanleiding van de werkzaamheid in Egypte der Fransche N.V. Radio- Orient, welke in strijd met het bepaal de bij artikel 33 van het bij het inter nationaal verdrag betreffende de verre- berichtgeving van Madrid 1932 tele- graafreglemént, kortingen heeft ver leend, heeft 2 dezer vonnis gewezen. De rechtbank heeft beslist dat hoe wel niet betwist wordt, dat deze kor tingen zijn verleend en de Egyptische regeering mitsdien gerechtigd was om tot den aangevochten maatregel over te gaan, deze binnen zes weken na dag- teekening van het vonnis moet worden opgeheven aangezien die regeering in gebreke is gebleven om de in artikel 28 van genoemd verdrag voorgeschre ven mededeeling te doen aan het hoo- ge commissariaat te Beiroet van de door de agenten van eene door hetzel ve erkende particuliere onderneming gepleegde overtreding van het tele- graafreglement. Deze bijzondere rechtsmacht, welke de beschikking had gekregen over de lokalen en de inrichting van het inter nationaal bureau van het Permanente Hof van Arbitrage, was samengesteld uit mr. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, voorzitter en de heeren Raestad, oud- minister van Buitenlandsche Zaken van Noorwegen, en Mondrup, direc- teur-generaal der Deensche P.T.T., arbiters. voor. Langzamerhand zijn de ideeën verouderd. Nu stelt ook minister de Geer, die vroeger tegen een winstbe lasting was en de voorkeur gaf aan een uitdeelingsbelasting, haar voor. Van principieelen tegenstand is echter geen sprake meer. De heer Ijzerman beval eveneens het denkbeeld van fondsvorming aan. Hij beschouwde vervolgens de grondslagen van het ontwerp en het winstbegrip. Voor dit laatste zijn verschillende op lossingen aan de hand gedaan. Eenheid van het begrip winst in diverse belas tingen is moeilijk te verkrijgen. Als het begrip van de inkomstenbelasting ware overgenomen, zouden de getrof fen lichamen nog sterker hebben gepro testeerd dan tegen de thans voorge stelde omschrijving. Met deze kon de heer Ijzerman zich vereenigen, al was de beteekenis daarvan slechts moei zaam tot hem doorgedrongen. Het wist- begrip van den minister zal de licha men, die onder de winstbelasting val len, niet te zeer aantasten. Vrijdagmiddag om half vier zal de overdracht aan het bestuur der Stich ting Haagsche Sport- en Speelterrei nen plaats hebben van het boven staande hardsteenen beeld, voorstel lende een dolfijn, en een daarbij ge monteerde rustbank, welke geplaatst zijn nabij den Piasvijver in het Zuider- park. Het beeld is een geschenk van den inspecteur der Stichting, den heer C. J. Driescher. HENRIETTE BOSMANS. Onze landgenoote, de bekende pianiste Henriëtte Bosmans, zal een piano-avond geven op Maandag 22 April a.s. in Dili- gentia. wer, hij is ook schilder. Hoewel zijn schil derijen niet zóo bekend zijn, daar hij ze niet graag verkoopt en slechts een enke len keer heeft tentoongesteld, blijft het een open vraag, of hij grooter is ais beeldhouwer dan als schilder. Onder Aaltonen’s beeldhouwwerken moeten hier vooral genoemd worden: „de wadende vrouw” (1922); het beroemde standbeeld van den niet minder beroem, den athleet Paavo Nurmi (1925); het Alexis Kivi-standbeeld in Tampere (1929) gewijd aan Finland’s grooten dichter; het gedenkteeken van de zeelieden, die bij den ondergang van de S. 2, (een torpedo boot), om het leven kwamen (1930); de bronzen gestalten op de Hamebrug in Tampere (1929); de vijf standbeelden in de zittingszaal van het Rijksdaggebouw in Helsinki (1932) enz. enz. In zijn atelier zien wij een paar van de schoonste schep, pingen van Aaltonen, het standbeeld Mar jatta (1936) een jonge vrouw met een klein kind op den arm, een prachtige uit beelding van de moederliefde en de Fin- sche Maagd (1939). IN EEN SMAL STRAATJE. Morgen (Woensdagavond) geeft hel Re sidentie Tooneel. directeur Dirk Verbeek ip den Kon. Schouwburg een herhalinï van het stuk: „In een smal straatje" vah Franz Molnar, onder regie en in de be werking van Adolphe Engers De Finsch-Nederlandsche vereeni- ging heeft 50.000 ter beschikking ge steld van het Finsch relief comité tot leniging van den nood van Finlands burgerbevolking. varen aan wat in wezen verschillend is. De invoering van den maatstaf (goed koopmans gebruik) moet inhou den, dat de bedrijven het mogen behou den om winst te behalen. Het ontwerp bezit den grondslag waarop de juris prudentie zich ontwikkelen kan, reke ning houdend met de verscheidenheid van het bedrijfsleven. De reserves voor prijsverschillen moeten mogelijk blijven. Hoe staat het met de reserves, welke dienen voor egaliseering van belasting? Deze mogen niet in de winsten worden ongenomen. De minister geve daaromtrent nadere inlichtingen. Een Centrale Raad van Beroep ware gewenscht. De heer Teulings zou dit punt nader bij zijn desbetreffend amendement toelichten. Hij zou de tot standkoming van het wetsontwerp toe juichen. Aan de orde was, als eerste punt der agenda, het wetsontwerp tot heffing van een winstbelasting, welke de dividend en tantièmebelasting zal vervangen. Volgens artikel 1 van het ontwerp zijn aan deze winstbelasting onderworpen de binnen het Rijk gevestigde: naamlooze vennootschappen en commanditaire vennootschappen op aandeelen; coöpera tieve vereenigingen, onderlinge verzeke ringsmaatschappijen en andere vereeni gingen op coöperatieven of onderlingen grondslag; vereenigingen, andere dan op coöperatieven of onderlingen grondslag, die een bedrijf uitoefenen. Deze winst belasting bedraagt 10 pCt. van de be lastbare som. Volgens art. 5 wordt onder winst over eenig jaar verstaan het verschil tus schen het zuivere vermogen van het lichaam bij het einde van het jaar en het zuivere vermogen bij het begin van dat jaar, vermeerderd met de gelds waarde van hetgeen in den loop van het jaar als terugbetaling van kapitaal, als uitdeeling aan deelgerechtigden in de winst en, in het algemeen, anders dan voor bedrijfsdoeleinden aan het vermo gen is onttrokken en verminderd met de in den loop van het jaar ontvangen stor tingen van kapitaal. Uitsluitend voor de toepassing van dit artikel geldt de winstbelasting als een uitdeeling aan deelgerechtigden in de winst. Rede van den heer Schilthuis. De heer Schilthuis (V.D.) ver klaarde, zich met de vervanging van de dividend- en tantièmebelasting door een winstbelasting te kunnen vereeni gen. Destijds waren tegen eerstgenoem de ook bezwaren, waaraan ook de winstbelasting niet ontkomt. De heer Schilthuis bestreed deze bezwaren. Zonder winstbelasting had de Regee ring ongetwijfeld de Dividend- en Tan tièmebelasting moeten verhoogen. Een voordeel van de winstbelasting is, dat de belastingschuldigen minder invloed kunnen uitoefenen op het door hen te betalen bedrag. De heer Schilthuis ge loofde niet, dat het bedrijfsleven zeer door deze belasting zal worden ver zwakt. Hij bestreed de principieele be zwaren van den heer Wagenaar en merkte daarna op, dat het aan de be lastingambtenaren wel veel moeite zal kosten alvorens zij het belastbare be drag zullen hebben vastgesteld. Wat de reserveeringen betreft, zal veel aan de jurisprudentie moeten worden overge laten. De heer Schilthuis wees op en kele technische moeilijkheden, welke zich zullen voordoen, o.a. ten aanzien van dubieuse vorderingen en de waar- deering van voorraden, volgens goed koopmapsgebruik. Hoe gaat het met de boekingswaarde van een schip dat ver loren gaat? Is het bedrag waarmede de verzekeringspenningen de boekings waarde overtreffen belasting-vrij of niet? Volgens den heer Schilthuis wel, want de reeder zal een nieuw schip willen laten bouwen, ter vervanging van het verloren gegane. Hij vroeg na dere inlichtingen hieromtrent. De heer Schilthuis bepleitte tenslotte een ruimere omschrijving van de be lastingvrije reserves. TIJDSCHRIFTEN serie leer- en leesboeken voor het VllO- en M O. onder redactie van G J van def Keuken: Lezen en s ch r ij ven doot dr. F. J. C. Boer en dr. J. Donderdag 18 dezer hoopt dr. A. Bre» dius, oud-directeur van het Mauritshui» hier ter stede, den vijf en tachtigjarigec leeftijd te bereiken. Terecht wordt dr. Bre- dius niet slechts als de beste Nederland- sche kunstkenner en kunsthistoricus aan gemerkt, maar ook als de beste kenner van de oude Nederlandsche kunst. Op jeugdigen leeftijd zoowel in de muziek als de schilderkunst opgevoed, heeft hij zich reeds spoedig aan de studie der oude Ne- derlandsche schilderkunst gewijd. Op 35- mooie kleeren en nog veel meer. Ach kon jarigen leeftijd werd hij benoemd tot onderdirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam, om reeds negen jaar later tot directeur van het Mauritshuis hier ter stede te worden aangesteld. Hij is een oi> feilbaar kenner en onderzoeker van wer ken van Rembrandt en Vermeer, waardoor hij een wereldreputatie verwierf. In 1922 vestigde dr. Bredius zich in Zuid-Frank- rijk en wel te Monaco, doch liet zijn wo ning aan de Prinsegracht hier ter stede, intact, waar thans het museum dat zijp naam draagt, telken jare door tal van bui tenlanders, die de residentie en haar mu sea bezoeken, als een der belangrijkste verzamelplaatsen, niet slechts van kostbare schilderijen, maar daarnaast van oud por- celein, kristal en oud zilver smeedwerk wordt beschouwd. „Verdienstelijk stuk werk”. Een aanvulling bij Kon. besluit ware gewenscht en wat moet worden ver staan onder „goed koopmansgebruik” wanneer bij het vaststellen van het zuivere vermogen de activa en passiva worden geschat. In het algemeen ware het ook gewensch, nu inkomens uil aandeelen zwaarder worden belast, verhooging van belasting op obligaties, onderhandsche leeningen e.d. voor te stellen. Onjuist is, de coöperaties te be lasten. De overgangsregeling leek den heer Ijzerman wat te royaal toe, in het bijzonder wat de bepalingen ten aanzien van de „oude reserves” aan gaat; hij zette uiteen, dat de schat kist niet krijgt wat haar moet toeko men. In het algemeen was zijn oordeel over het wetsontwerp gunstig; hij achtte het een verdienstelijk stuk werk, waarin zijn fractie met een ze kere blijmoedigheid haar stem zou geven. De heer W agenaar (A.R.) gaf eerst een geschiedkundig overzicht van de belastingen op naamlooze vennoot schappen, om te laten zien, dat door deze winstbelasting een traditie van meer dan 120 jaar wordt doorbroken. De dividend- en tantièmebelasting is er ir. 1916 gekomen, alhoewel een aantal leden het een dubbele belasting op naamlooze vennootschappen noemde; de financieele omstandigheden gaven ech ter den doorslag. Behoorde de heer de Geer destijds ook niet tot die leden? Als het falen van de richtige heffing van de dividend- en tantièmebelasting de aanleiding was geweest, zou menigeen vrede met de winstbelasting hebben ge had. De minister beroept zich echter op de noodzakelijke versterking van de geldmiddelen. Het valt voor een juistere beoordeeling van deze zaak te betreu ren, dat het financieel budgetair even wicht zoo zeer op den voorgrond is ge steld, vandaar dar de tegenstand van het bedrijfsleven is verslapt. Komend tot der. inhoud van het wetsontwerp zeide de heer Wagenaar, dat de minister de keuze uitdeelings- of winstbelasting niet van principieelen aard te achten. De minister is niet op verschillende tegen argumenten ingegaan. Men realiseert zich niet voldoende welke de gevolgen van een plotselingen overgang van de dividend- en tantièmebelasting naar een winstbelasting voor het bedrijfsleven zijn. Donderdagavond April zal - prof. dr. F. D. K. Bosch in de groote zaal van Excelsior voor de Kon. Vereen. „Oost en West”, de Kon. Vereen. „Koloniaal Instituut” en het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap een voordracht houden over „De wederopbouw v. d. Tjandie Lara Djonggrang (PrambananX Heffingspercentage. De minister wijst een lager heffings percentage dan 10 pCt. afdeze heeft dit wel erg summier verdedigd. Een dubbel tarief, naar draagkracht, dat rekening houdt met andere omstandig heden, ware gewenscht. De heer Wage naar pleitte voor een egalisatie-me- thode voor deze zeer wisselende be lasting, waarvoor fondsvorming met dotaties aan de middelen z.i. aanbe- velenswaardig zou zijn. Hij achtte het zeer moeilijk om objectief vast te stellen wat onder winst moet worden verstaan. In de terminologie van het wetsontwerp is verlies niet anders dan negatieve winst. Men heeft aan de omschrijving van wat winst is, weinig houvast. Een moeilijk punt is verder de onzekerheid, welke bestaat ten aan zien van de reserves. Het is te betreu ren, dat men in boekhoudkundig op zicht niet altijd hetzelfde onder reser ves verstaatdit schept misverstanden. Bonafide reserves zullen onbelast moeten blijvendit heeft zelfs Wibaut gewild. De heer Wagenaar drong met klem op een centrale beroepsinstantie aan. Vijftien raden van beroep kunnen on mogelijk tot eenheid van inzicht komen. Aangezien 's lands financiën een krachtige versterking behoeven, zal de A.R.-fractie zich echter niet tegen de winstbelasting verzetten. diodistribuanten ter beschikking wordt gesteld voor de bevordering van de be langen van den Nederlandschen Om roep worden herzien; De minister acht het mede wensche lijk, dat ook in ander opzicht ten be hoeve van een voorspoedige ontwik keling van het Nederlandsche omroep bestel een voorziening wordt getroffen, welke naar de practijk heeft aange- toond noodzakelijk is. Voorshands kan worden volstaan met een regeling voor gevallen waar de toestand zoodanig is, dat de levens vatbaarheid wordt aangetast. Een rege ling derhalve, waarbij slechts inciden teel kan worden ingegrepen. Het komt den minister voor, dat zoodanige rege- ling kan worden verkregen door den minister van Binnenlandsche Zaken de bevoegdheid te geven tot beoordee ling van de financieele lasten, voor zoover zulks noodig blijkt, en aan de zen in de gevallen, waarin de genoem de minister tot de slotsom komt, dat de levensvatbaarheid van een bedrijf in derdaad gevaar loopt en dengene, die de betaling verlangt, niet bereid wordt gevonden in het bedrag daarvan een wijziging te brengen, welke de beta ling meer in overeenstemming brengt met de draagkracht van het bedrijf, de bevoegdheid te geven aan zijn oor deel kracht bij te zetten door te bepa len, dat degene, die de betaling ver langt behoudens recht op schadever goeding aanleg en gebruik van ra- diodistributiegeleidingen zal moeten gedoogen. Met de voorgestelde aanvulling van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904 wordt in een bestaande leemte voor zien en wordt bereikt, dat, zonder dat aan eigenaren, beheerders en gebrui kers van gronden onevenredige lasten worden opgelegd, een normale ontwik keling van de radiodistributie als aan gelegenheid van algemeen belang wordt bevorderd. ALGEMEENE NEDERL. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. Dezer dagen hield de afdeeling ’s-Gravenhage van bovengenoemden bond een bestuursvergadering onder voorzitterschap van den heer C. C. A. Last in café L’Esperance”. Besloten werd een splitsing te bren gen tusschen secretariaat en propagan- da-leiding. In de plaats van den heer C. E. van Koetsveld, die als secretaris heeft be dankt, werd voor die functie aangewe zen het bestuurslid, de heer J. W. Felix terwijl het bestuurslid de heer C. E. van Koetsveld met de functie van propa- ganda-leider werd belast. Voorts werden nog behandeld de agendapunten en voorstellen van de op 21 Mei a.s. te Utrecht te houden ver gadering van den Bondsraad. Op 7 April lag het grensbataljon der grenadiers een jaar op Scheveningen, welk feit Zaterdag met een driekamp en een estafetteloop op sportieve en gisteravond in de zaal van het Kurhaus- cabaret op huiselijke wijze is herdacht. De heer Hiddink en mevr Hiddink de „soldaten-moeder” hadden zich wederom veel moeite gegeven om een aardig programma aan dezen, reeds zoo lang gemobiliseerden voor te zetten, waarvoor hun bij den aanvang door een kapitein dank werd gebracht. Deze vroeg zich overigens af of dit eenjarige verblijf te Scheveningen nu wel aan leiding tot een „feestelijke” herden king mocht geven, maar in elk geval was het feit er. Hij dankte Willy Derby voorts voor zijn welwillende be- langelooze medewerking op dezen avond. Met daverend applaus stemden de militairen hiermede in. Het is een succesvolle avond gewor den voor alle medewerkers en mede werksters grootendeels amateurs op het gebied der cabaretkunst Waar meege zongen kon worden, gebeurde dit van harte; lang te nooden behoefde men dat zanggrage publiek trouwens niet! Willy Derby, als conferencier, bege leid door Bob Snoek, zong vele liedjes én vertelde grapjes, de „Zandhazen Band” voor het meerendeel eigen militaire krachten bleek een pittig j ensemble te zijn. „The Jubileer” (de dames Tonie Haase, Lien Stieltjens en Annie Dol, begeleid door den heer An- dré Stoffels) zongen als lady-croo- ners verdienstelijk Engelsche lied jes; de dames Annie Huisman en Bep Hofstede dansten tezamen sierliijk een wals, mej. Coby Lievaart pakte met een paar leuke, geheel op het militaire gehoor berekende liedjes, de zaal on middellijk en kon direct een koor i voor de refreintjes dirigeeren; de heeren Berend en Wim Schaap gaven, een zeer toegejuichte, muzikale rechts- i zitting ten beste. Ook is nog vertoond een filmpje van de wedstrijden van j-1- Zaterdag, hetgeen vooral voor de deel nemers daaraan, die zich zelf ploete rend om over een schutting te komen, vermakelijk moet zijn geweest! Het programma vermeldde voorts nog het optreden van mej. Yvonne van Reysen (zang), van den heer Roel de Vries (illusionist) en van het accor- deonpaar fourier van der Maden en sergeant Kagenaars. Zooals men ziet, een uitgebreid en zeer gevarieerd pro gramma! Verscheidene officieren en onderof ficieren, vergezeld van hun dames, be hoorden tot de erkentelijke toeschou wers Aan het slot vertolkte een offi cier aller dank voor het gebodene, waarna mevr. Hiddink aan de artisten een souvenir aan dezen avond over handigde. Een correspondent uit Finland schrijft ons: Het is een koele lentedag, de zon schijnt zoo droef en mat, alsof zij, evenals velen in dit land nauwelijks de kracht meer vindt om op te staan en haar taak te be ginnen, nu een zoo groot leed over allen is gekomen. En toch willen wij aan zulke gevoelens niet toegeven. De Finnen wek ken elkaar weer op tot den arbeid. Wij zullen nu een van de groote zonen van dit land bezoeken, wiens naam ver buiten de grenzen vermaard werd. Wij gaan met de tram naar Kulosaari, de voorstad van Helsinki. Het doel van onze reis is het atelier van Finland’s grootsten beeldhouwer Wainö Aaltonen. De autobussen rijden nog steeds niet in Helsinki en het aantal taxi’s is heel klein. Alle vrachtwagens zijn gerequi- reerd door het leger en door de evacuatie- autoriteiten. Wij rijden juist langs de techriische hoogeschool. Zij ligt geheel in puin. Ver scheidene bekende geleerden, onder wie professor Sihvonen hebben hier op hun arbeidsveld bij hun wetenschappelijk werk den dood gevonden. Ook de aangrenzende straat Lonnrotinkatu heeft sterk van een bomaanval geleden. Een twaalftal huizen zijn óf vernield óf verbrand. Naast mij in de tram zit een klein meisje van ongeveer zeven jaar Zij drukt een groote, in licht blauwe zijde gekleede pop tegen zich aan. Het meisje zelf heeft een zwarten mantel aan en een zwarten hoed op. „Wat heb jij een mooie pop”, zeggen wij tegen haar. „Ja zij is heel mooi. De goede oude dame, die haar aan mij gegeven heeft zei, dat zij van een Hollandsch meisje was, die haar naar Finland heeft gezonden. En hierin” het meisje toonde ons een doos, welke naast haar staat „zijn veel papa de pop toch maar zien. Het zou hem zeker pleizier doen”. Het meisje zucht even en gaat dan verder: „Maar papa zal nooit terugkomen. Hij is gesneuveld. Moeder zegt dat hij zeer dapper was. Maar nadat die brief is gekomen waarin stond, dat vader dood is, heeft moeder niet meer gelachen. Een paar weken later kreeg ik een klein broertje. Hij is veel kleiner dan deze pop. Ik zal de pop een Hollandschen naam geven. Nu moet ik uitstappen. Dag mevrouw”. De tram gaat verder. Na twintig minu ten bereiken wij het doel; het atelier van Wainö Aaltonen, dat een van de mooiste van de geheele wereld is. En tegelijk zoo eenvoudig, vrij van alle overdrijving Wainö Aaltonen’s kunst is zelfstandig hij heeft er nooit voor gevoeld zich bii’ eenige richting of school aan te sluiten Zijn werk ontvouwt zich zoo rijk en veel' zijdig, dat al zijn scheppingen slechts één gemeenschappelijk kenmerk dragen- een souvereine monumentaliteit van lijnen vereenigd met het levendige, diep harmo nische licht- en schaduwspel van vlakkpn Aaltonen’s beeldhouwkunst is no^h een nabootsing, noch een herhaling van de heitd“r’m-Z13r h geen directe ..werkelijk heid maar haar suggestieve werking is. heM 'ïn ™Oirel "atUur en als werkelijk heid in verhoogde kracht en in gepoten- tieerde sterkte gevoelen. De beeldhouwer vereenvoudigt als het ware en hij sty- leert, hij verfijnt het fijne, versterkt het Kracntige en verhoogt daarmede de van ieder motief uitgaande werking. Zijn beelden worden een diepe innerlijke be levenis van den toeschouwer. Hoewel Aal- ee.rst 46 jaar *8, heeft hij meer dan öOU beeldhouwwerken geschapen! Daar- komen nog meer dan 500 schilderijen. Want Aaltonen is niet alleen beeidhou- ■HNRhskr:’.:.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14