Kopenhagen en vier Noorsche havensteden bezet No. 17539 en bescherming af aan naar Noorwegen wijst Duitsche militaire De geallieerden willen Noorwegen bijstaan Duitsch legerbericht over operaties in Denemarken Britsch expeditie leger onderweg Noorwegen Engeland Frankrijk bie den Noorwegen steun Dinsdag 9 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND 1940. Havensteden bezet Officieele Britsche Algemeene mobilisatie in Noorwegen mededeeling DE DUITSCHE MILITAIRE OPERATIES Noorsche regeering verlaat de hoofdstad Officieele Engelsche verklaring Kopenhagen genomen Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. verrassing Weer twee neutrale staten in den oorlog betrokken Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 BINNENLAND Duitsche invasie in Dene marken en Noorwegen kwam als een volkomen Bombardement door Duitsche vliegtuigen BUITENLAND HAAGSCHE COURANT 1 PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: en Eerste blad, pag. 3. hebben mijnen Vijfde blad, pag. 1. Derde blad, pag. L Luchtaanvallen op Oslo van Vijfde blad, pag. 2. De Noorsche regeering heeft Oslo verlaten om zich te Hamar te instal- leeren. De autoriteiten van de luchtver dediging sporen de bevolking aan de stad te verlaten. De zender van American Columbia Broadcast deelt mede, dat te New York berichten zijn ontvangen, vol gens welke een Britsch expeditie- vertoon leger op weg is naar Noorwegen. thans over Apenrade en Esbjerg naar het Noorden op. Op Oslo zijn luchtaanvallen onder nomen. Ondanks dat vliegtuigen boven de stad vlogen, bleef het radiostation van Oslo vanmorgen uitzenden. Het departement van buitenland sche zaken te Londen deelt mede „De Britsche en de Fransche re gieringen hebben besloten terstond haar vollen bijstand te verleenen aan Noorwegen en zij hebben te havens in Duitsche vasten voorgesteld, zijn optreden. Fort in Oslo-fjord bood verzet Een officieele mededeeling over de geallieerde hulpverleening aan Noor wegen .gelijk aan de in Londen uitge geven mededeeling, is hedenmorgen te Parijs gepubliceerd. Troepentransportschepen in de Kleine Belt. Volgens een bericht uit Kopenhagen rukte vanochtend het Deensche gami- De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de Staat door beta ling van een bedrag van 345.000 voor goed ontheven zal worden van de ver plichting tot nakoming van de voor waarden, waarop het landgoed „Sorgh- vliet” geschonken werd, en derhalve onbeperkt eigenaar daarvan wordt. Derde blad, pag. 1. Noorsche kustbatterijen hebben in de Oslofjord 4 Duitsche oorlogsschepen teruggedreven. Duitschland heeft aan Noorwegen en Denemarken een memorandum overhan digd, waarin uiteengezet wordt, dat het beide landen „onder militaire bescher ming” neemt om te voorkomen, dat het door de geallieerden bezet wordt. Eerste blad, pag. 2. Duitsche vliegtuigen hebben een aan val ondernomen op Scapa Flow. Vol gens Londen werden 3 vliegtuigen door de Engelschen neergeschoten. Eerste blad, pag. 3. De Britsche en Fransche oorlogskabi- netten zijn bijeengekomen. Eerste blad, pag. 3. Een Britsch expeditieleger zou op weg zijn naar Noorwegen. Eerste blad, pag. k steunpunten in Noor- - en Engeland. Duitschland stUjkei Sc-'hepen onder ook de Engelsche de Noorsche regeering naar Hamar vergezeld Men gelooft dat de diplomatieke missies alle documenten, behalve de uiterst be langrijke, hebben vernietigd. Te Sluiskil is een auto te water ge reden tengevolge waarvan vtermoedelijk drie personen om het leven zijn ge komen. In het Skagerrak is gisteren het Duit sche troepentransportschip „Rio de Ja neiro” getorpedeerd. Tweehonderd op varenden kwamen om het leven. In de zelfde wateren werden nog twee Duit sche schepen tot zinken gebracht Eerste blad, pag. 2. Duitsche berichten in twij fel getrokken. De diplomatieke correspondent van Reuter schrijft De Duitsche beweringen over de be zetting van een aantal havens op de kust van Noorwegen, van Narvik tot Chistansand, worden in Londen niet geloofd. Deze berichten worden toege schreven aan de Duitsche propaganda. Een Fransche militaire woordvoerder heeft heden een waarschuwing doen hooren tegen het met te veel vertrou wen opnemen van Noorsch radio nieuws. Hij zeide, dat het zeer wel mogelijk is, dat de Duitschers werk ten op Noorsche golflengten, zooals zi; dat in andere gevallen ook reeds heb ben gedaan. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et, daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct pfer regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Radio Oslo meldt, dat de Duitschers de havensteden Bergen. Stavanger, Trondheim en Narvik hebben bezet. Een Duitsch oorlogsschip heeft een kleine troepenmacht in Narvik geland. De Noorsche regeering heeft van nacht de algemeene mobilisatie afge- kondigd. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad" f3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland f 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct„ fr. p. post 10 ct. Te Middernacht werd de stad Oslo in duisternis gehuld. De telefoonver binding met Stockholm werd ver broken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor sommige troepen langs kust en grens zullen in de eerstvolgende da gen geen nieuwe periodieke verloven worden verleend. Denemarken worden de er toe brachten De evacuatie. Te Oslo .waren vannacht op de deu ren de roode briefjes geplakt, waarin de bewoners ingelicht werden waar heen en hoe zij moesten vertrekken. De witte briefjes op de deuren zijn voor morgen bestemd. AJle auto’s, bussen, taxi’s, booten en paarden zijn gerequireerd. Bezit ters van auto’s moeten aan de evacua tie meehelpen door de bewoners naar de omliggende dalen te brengen. Radio-Oslo zendt raadgevingen uit voor de bevolking, zoowel betreffende de evacuatie als voor de bescherming tijdens luchtalarm. Alle lichten moeten bij het .aanbreken van den nacht af ge schermd en de verlichting van straten en openbare gelegenheden moet geheel uitgeschakeld worden. De bewoners moeten zich voorzien van een water voorraad en ieder huis moet gedurende den nacht bewaakt worden door een persoon, die tot taak heeft op alarmsignalen en consignes van de autoriteiten te letten. t De autoriteiten wekken de bevolking op kalm te blij ven. De evacuatie gaat normaal voort met alle transportmiddelen en wordt geleid door de radio, welke om het hal ve uur de laatste berichten uitzendt. Naar te Londen verluidt hebben de buitenlandsche legaties te Oslo, waar- In de hedenmorgen door het depar tement van buitenlandsche zaken te Londen uitgegeven mededeeling, aldus Reuter, wordt gezegd „De Duitsche regeering heeft een verklaring uitgegeven, waarin zij zegt te hebben besloten om de bescherming van Denemarken en Noorwegen op zich te nemen. Zij voegt hieraan toe, dat deze actie ondernomen is als ant woord op het leggen van mijnenvelden in de Noorsche territoriale wateren, zooals dit gisteren geschied is van den kant van Groot-Brittannië en Frank rijk. De Engelsche regeering heeft thans inlichtingen ontvangen, inhou dende, dat de Duitsche gezant te Oslo overgave van Noorwegen aan Duitsch land heeft geëischt. In geval van een weigering zal alle tegenstand verplet terd worden. Deze eisch werd uiter aard onmiddellijk afgewezen door de Noorsche regeering. Er zijn berichten ontvangen, dat Duitsche troepen Noorsch gebied reeds hebben bezet. De Duitsche verklaring volgens welke de actie van Duitschland een beantwoor ding vormt van de stappen, genomen door de Fransche en Engelsche regee- ringen, zal niemand om den tuin lei den. Een zoo veelomvattende operatie, welke een gelijktijdige landing met zich brengt in een aantal Noorsche ha vens van troepen vergezeld door vloot- strijdkrachten, moet lang van te voren ontworpen zijn. Het baart geen ver rassing. dat de Noorsche regeering be sloten heeft weerstand te bieden aan dit laatste vertoon van Duitsche agressie.” Heden werd te Batavia de buitenge wone zitting van den Volksraad ge opend, waarin het zgn. slagkruiserplan in behandeling wordt genomen. Derde blad, pag. I. bevolking van verlaten en is berg. De gezante in Noorwegen, Het opperbevel der weermacht pu bliceert, aldus het D.N.B. uit Berlijn, de volgende speciale berichten Hedenochtend vroeg hebben Duit sche gemotoriseerde troepen en pantserstrijdkrachten de Duitsch Deensche grens nabij Flensburg en Tondern overschreden en zij rukken Duitsche troepen rukken Noorwegen Denemarken binnen vielen hebben zÜn zij aanOtïaSeS DuitScheN0°rSChe I heel wat Radio-Oslo deelde vanochtend om 8 uur het volgende mede„Duit sche vlootstrijdkrachten zijn van nacht ondanks het verzet van de Noorsche vloot en kustartillerie de Oslo-fjord binnengevaren. Horten werd gebombardeerd en het fort van Bergen alsmede de stad zelf werden na verwoede gevechten door de Duitsche troepen bezet. Trondheim werd eveneens aange vallen. Het fort Cbristi?nsand heeft even eens aan Duitsche aanvallen bloot gestaan. Op de stad is een lucht aanval ondernomen. Te Eggersund zijn Duitsche troepen aan land ge zet. De Duitsche oorlogsschepen, die van nacht de Oslofjord zijn binnengevaren, hebben krachtigen tegenstand ontmoet van het fort, dat den ingang van de fjord beschermt. Alvorens door te varen tot binnen in de fjord, hebben de Duitschers troe pen aan land gezet te Vallö nabij Tönsberg. Van de Noorsche kust werd een kanonschot gelost, waarop de Duit schers evenwel niet antwoordden. De Vallö heeft de plaats uitgeweken naar Töns- Duitschland heeft mijnen gelegd in de Noorsche en Zweedsche territoriale wateren. der Vereenigde Staten mevrouw Harriman, heeft medegedeeld, dat de Noren het vuur geopend hebben op 4 Duitsche oorlogsschepen, die in de Oslo-fjord opstoomden. In de radionieuwsberichten werd medegedeeld, dat Duitsche troepen van nacht om 3 uur geland zijn aan de Zuidkust van Noorwegen. Duitsche vliegtuigen bombardeerden Kristian- sand hedenmorgen vroeg. De stad is geëvacueerd. De kustbatterijen van Oskarsborg hebben Duitsche oorlogs schepen met granaatvuur bestookt, welke poogden te landen. Uit Oslo werd hedenmorgen gemeld, dat de Noorsche strijdkrachten een landingspoging van de Duitschers in de Oslofjord en bij Kristiansand hebben kunnen verhinderen. kennen gegeven, dat zij den oor log in volledig deelgenootschap met dit land zullen voeren. De noodzakelijke militaire en vloot- maatregelen worden dienovereen komstig genomen in samenwerking met de Fransche regeering”. Duitsche troepen hebben Denemar ken en verschillende havensteden van Noorwegen bezet. Alleen de Noren hebben tegenstand geboden. De Noorsche regeering is uit Oslo naar Hamar vertrokken. Koning Christiaan heeft in een pro* clamatie geprotesteerd tegen de be zetting van Denemarken. Eerste blad, pag. 1. Vijfde blad, pag. 2. Naar Reuter verneemt, omvat de hulp welke de geallieerden naar Noorwegen zenden zoowel vliegtui gen als oorlogsschepen en man schappen. Ingediend is een wijziging van de Arbeidswet 1919, waarbij een arbeids- verbod op Zon- en feestdagen voor broodbakkerijen wordt voorgesteld. Derde blad, pag. 2. Bij het aanbreken van den dag zijn Duitsche troepen ontscheept in de Kleine Belt nabij Mittelfahrt, waar zij de brug over de Belt hebben bezet. Duitsche zeestrijdkrachten zijn de Groote Belt binnengedrongen en heb ben te Korsör en Nyborg troepen ont scheept. Van Warnemunde uit zijn met het veer troepen en een pantsertrein te Gjedser aan land gezet, vanwaar zij den opmarsch naar het Noorden zijn begonnen. Tegelijkertijd is de brug te Vordingborg in het Zuidelijk deel van het eiland Seeland bezet. Duitsche - troepen zijn bij het aan breken van den dag te Kopenhagen ontscheept. De citadel en het radio station werden bezet. Sedert acht uur bevindt de gebeele stad zich in Duitsche handen. Volgens een bericht uit Kopenhagen, zijn de Duitsche troepen over de Slees- wijksche grens getrokken. I Duitsche j tegenpartij I zou, door Werkpn u wil. trekken ”het Noorden definitief uithef. aan de Britsche r’ I Alsd lng Van den oorlog”. I wikkelinpCCtfgevolg van de nieuwe ont- E g staan de geallieerden voor Problemen. Nu Noorsche en le havpnc ihanden voet OVERZICHT De gebeurtenissen in Noord-Europa j hebben zich sedert gisteren met de uiterste snelheid ontwikkeld. Gister- I morgen bij het aanbreken van den dag f werden door de geallieerden mijnen velden gelegd in de Noorsche wateren. Als direct antwoord daarop zijn de Duitschers vannacht begonnen met een militaire actie op groote schaal, welke een bezetting van de voornaamste stra tegische punten van Denemarken en Noorwègen ten doel heeft. De snelheid, waarmee de Duitsche legerleiding op trad, wijst er op, dat de toebereidselen daartoe reeds lang van te voren vol- toeid waren. De Denen hebben zich tegen de bezetting van hun gebied niet I verzet, de Noren hebben echter op enkele punten, o.a. in de Oslofjord, krachtig weerstand weten te bieden. Niettemin zijn belangrijke Noorsche havensteden door Duitsche landings troepen bezet. De Duitschers hebben hun actie ook tot Zweden uitgebreid, I daar zij in gedeelten van de Zweedsche territoriale wateren mijnen hebben gelegd. Op dit oogenblik zou de toestand aldus zijn, dat de Deensche autoriteiten i zich aan de Duitschè bezetting onder- i werpen, terwijl Noorwegen een krach- i tiger houding aanneemt. De Noorsche regeering heeft den Duitschen eisch, dat het land zich onder militaire be- scherming van het Duitsche Rijk zal stellen, afgewezen. In een telegram, dat mrs. Harriman, de Amerikaansche I gezante te Oslo, aan het departement van buitenlandsche zaken te Washing ton zond, werd o.a. gezegd, dat Noor wegen in oorlog is met Duitschland. Zij had dit vernomen van den Noorschen minister Koht. De geallieerden hebben I naar hedenmorgen werd gemeld, aan Noorwegen alle mogelijke hulp toege zegd. Wanneer Oslo deze aanvaardt, dan I zal de oorlog naar Noorsch gebied wor- I den overgebracht. De Noorsche regee- I ring onderhoudt contact met de Brit- I sche regeering en de Noorsche gezant I te Londen heeft hedenmorgen met de Britsche autoriteiten van gedachten over de maatregelen in ver- optreden. wordt het voor- i plannen Britsche I gewisseld I band met het Duitsche Van Duitsche zijde v. I gesteld, dat de geallieerden I hadden om Noorwegen en Denemarken te bezetten. Daarom is Duitschland hen d',n W,S- VO|S'”S Duit- looper van*1?)8’ beschouwen als voor- ^00PebelangrijkeV°°-r8“-°men beZetting wegen door Frankrijk Juist datgene waartoe P otselmg is overgegaan wordt door de Propaganda als doel van de Duitschland willen be- I te ont- plannen tot kritieke Deenschi en de Duitschers gekregen aan de Noorsche kust veel dichter bij de Britsche Scapa Flow. Van de bases -kust uit kunnen de he onderzeeërs en vliegtuigen sche Wat gemakkelijker en sneller de c(.;.epsr°utes over de Noordzee be- n en ook is het voor de kaper- I aan gemakkelijker te ontsnappen I Scfo e .britsche blokkade. Het is waar- I aa bn'Ük, dat overwegingen van dezen I Dn 2waar hebben gewogen bij het j ‘tsche besluit om de neutralen in j. Oorlog te betrekken, evenals de ging om de ertsroute te beschermen. 6 berichten van de invasie in Noor- v6gen kwamen weer als een groote Passing voor de Britsche regeering I,? het publiek. De hulp, die men aan °°rwegen zou bieden, moet wel zeer geschieden, wil zij niet te laat rOtnen. Zal het expeditie-leger, dat de 41Heerden voor Finland gereed had- I b, thans in actie komen Duitschland is in den afgeloopen nacht overgegaan tot een bezettingsactie op groote schaal in Denemarken en Noorwegen. In Denemarken werd geen tegenstand geboden, de Noren hebben echter op verschillende plaatsen aan de Duitsche troepen weerstand geboden. De Noorsche minister van buitenlandsche zaken, Koht, deelde mede, dat hij vannacht om 5 uur den Duitschen ambassadeur te Oslo had ontvangen, die Noorwegen schriftelijk* en mondeling had uitgenoodigd zich niet tegen de Duitsche bezetting te verzetten. De Duitsche gezant voegde hieraan toe, dat hij het voor Noorwegen van het grootste belang achtte, zich onder militair bestuur van Duitschland te plaatsen. De Noorsche regeering heeft den geheelen nacht vergaderd om dit punt te bespreken. Na afloop der bijeenkomst verklaarde de regeering aan de Duitsche eischen niet te kunnen voldoen, daar zij deze in strijd achtte met de Noorsche souvereiniteit. Minister Koht heeft nog medegedeeld, dat de Duitsche gezant als motief opgaf, dat, als de Duitschers niet tot bezetting overgingen, de geallieerden dit zouden doen. „Wij gelooven niet”, ant woordde Koht, „dat de geallieerden voornemens zijn tot een dergelijken maatregel over te gaan. Wij hopen, dat de tegenwoordige toestand niet te lang zal duren.” In een Duitsch memorandum aan Noorwegen en motieven medegedeeld, welke de Duitsche rijksregeering Noorwegen en Denemarken onder militaire bescherming te nemen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte bekend: Teneinde het hoofd te bieden aan den Britschen aanval op de neutraliteit van Dene marken en Noorwegen, heeft de Duitsche weermacht de gewapende be scherming van deze staten op zich genomen. Daartoe zijn hedenmorgen in beide landen sterke Duitsche strijdkrachten van alle deelen der weermacht opgerukt, resp. aan land gezet. Ter bescherming van deze krijgsverrichtingen zijn uitgebreide mijnversperringen gelegd. Noorsche kringen in Londen hebben een officieele mededeeling uitgegeven van den volgenden inhoud: „De Duitsche gezant in Oslo heeft vandaag om 4.30 uur een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken van Noorwegen en van hem geëischt, dat Noorwegen zich onder Duitsch bestuur zou stellen. Indien deze eisch niet werd ingewilligd, zou alle tegen stand gebroken worden. Deze eisch werd afgewezen en de vijandelijkheden zijn begonnen.” Het departement van buitenlandsche zaken te Washington deelde mede, dat de Amerikaansche gezante te Oslo, mevrouw Hamman, seinde, dat Noor wegen zich met Duitschland in oorlog bevindt.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1