Duitsch memorandum aan Denemarken Noorwegen en I t I Duitsch troepenschip getorpedeerd r Tweehonderd i ft ft A ft /K i op varenden omgekomen I WEK UW LEVER-GAL OP en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. r U o EERSTE BLAD, PAGDTA 2. HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 APRIL t9M over in geen Denemarken geheel Duitsche handen Denemarken gaf onder protest toe Duitsch legerbericht de operaties l I V I 9 5 Denen bieden geen tegenstand „Blitzkrieg” gelegenheid tot algeheele mobilisatie zinken gebracht A 0 4/ RECLAMES. en Snelle opmarsch over dat de Het Finsch-Russische conflict Het doel der geallieerden VAN BOOTZ gisch belangrijke punten op Noorsch staatsgebied zullen leiden. De Duitsche regeering heeft derhalve vandaag bepaalde militaire operaties ingeleid, die tot bezetting van strate- Op ons kaartje is met pijlen de richting aangegeven van de eerste Duitsche aanvallen in Denemarken en Noorwegen. De bezetting geschiedde in enkele uren. New York verneemt het nieuws. Uit New York werd heden volgens Havas gemeld, dat in den afgeloopen nacht om 12.40 uur de Colombia Broad casting Company het programma on- Mislukking van de Britsche blokkade-politiek. derbrak om mede te deelen, dat Dene marken door de Duitschers bezet was en dat dit bericht was bevestigd door de Deensche legatie te Washington. Later voegde de omroeper hieraan toe, dat de Duitsche autoriteiten in Berlijn verklaarden, dat zij geen kennis droegen van een Duitsche actie tegen Denemarken. Het Duitsche militaire transport schip „Rio de Janeiro” (5261 ton) werd, met 300 man aan boord, in de buurt van Christiansand getor pedeerd. Met het schip verdwenen 200 op varenden in de diepte. De militaire actie ter beveiliging van de bescherming van Denemarken te gen Engeland en Frankrijk is volko men zonder wrijving voltrokken. De Deensche regeering en het Deensche volk hebben rekening gehouden met de bijzondere omstandigheden en rus tig en bezonnen de Duitsche maatre gelen opgenomen. Engeland en Frankrijk zou den de Noordsche staten wil len bezetten. <««««««««««««««««««««5 De Duitsche regeering neemt daar- mede voor den duur van den oorlog de bescherming van het koninkrijk Noor wegen op zich. Zij is vast besloten, van nu af aan met ale machtsmiddelen den vrede in het Noorden tegen iede. ren Britsch-Franschen aanval te ver dedigen te definitief te waarborgen. De Duitsche regeering heeft deze ontwikkeling niet gewild. De verant woordelijkheid daarvoor dragen alleen Engeland en Frankrijk. Beide staten verkondigen wel op huichelachtige wijze de bescherming der kleine lan den. In waarheid echter overweldigen zij deze, in de hoop, daardoor hun tegen Duitschland gerichten, dagelijks openlijker verkondigden vemietigings- wil te kunnen verwezenlijken. De Duitsche troepen betreden den Noor- schen bodem derhalve niet in vijande- lijke gezindheid. Nadat een Lillesand, Ondanks den oprechten wensch van het Duitsche volk en zijn regeering, met het Engelsche en het Fransche volk in vrede en vriendschap te leven en ondanks het ontbreken van iederen redelijken grond tot een wederzijd- schen strijd, hebben de machthebbers in Londen en Parijs het Duitsche volk den oorlog verklaard. Met de ontkete ning van dezen door hen sedert lang voorbereiden, tegen het voortbestaan van het Duitsche Rijk en het bestaan van het Duitsche volk gerichten aan valsoorlog, hebben Engeland en Frank rijk ook tegen de neutralen den zee oorlog geopend. De Duitsche regeering moet derhalve aannemen, dat de Noorsche regeering eenzelfde houding aannemen zal ten aanzien van de acties van Engeland en Frankrijk, die thans in de bedoeling liggen en elk oogenblik ten uitvoer kunnen worden gelegd. Doch zelfs wanneer de Noorsche re geering bereid zou zijn, tegenmaatrege len te nemen, dan is het de Duitsche regeering duidelijk, dat de Noorsche strijdkrachten niet voldoende zouden zijn om aan de Britsch-Fransche acties met succes het hoofd te kunnen bieden. In deze beslissende phase van den strijd om het bestaan, die Engeland en Frankrijk Duitschland hebben opge drongen, kan de Duitsche regeering echter onder geen voorwaarde dulden, dat Scandinavië door de Westelijke mogendheden tot gevechtsterrein tegen Duitschland gemaakt en het Noorsche volk, zij het direct of indirect, voor den oorlog tegen Duitschland misbruikt wordt. Duitschland is niet bereid, zulk een verwezenlijking der plannen van zijn tegenstanders werkeloos af te wachten of te aanvaarden. De eerste gelegenheid hiertoe bood het Russisch-Finsche conflict. De Brit sche en de Fransche regeeringen heb ben volkomen openlijk te kennen ge geven, dat zij bereid waren, zich met militaire strijdkrachten in het conflict tusschen de sovjet-Unie en Finland te mengen en daarvoor het gebied der Noordsche staten als operatiebasis te gebruiken. Alleen de tegen haar wen- schen en verwachtingen snel tot stand gekomen vrede in het Noorden heeft belet, dat zij destijds reeds aan dit besluit uitvoering gaven. Zoo de Brit sche en Fransche staatslieden later ver klaarden, dat zij het tenuitvoerleggen Van de actie afhankelijk wilden maken van de toestemming der betrokken Noordsche staten, dan is dit een grove onwaarheid. De rijksregeering heeft het documentaire bewijs in handen, dat Engeland en Frankrijk gemeenschappe lijk hebben besloten, de actie via het gebied der Noordsche staten eventueel ook tegen hun wil ten uitvoer te brengen. Het beslissende punt is echter het volgendeUit de houding van de Fran sche en de Engelsche regeering voor en na den Russisch-Finschen vrede en uit de ter beschikking van de Duitsche regeering staande documenten blijkt onomstootelijk, dat het besluit, Finland tegenover Rusland te brengen, daar enboven nog aan verdere plannen dienstbaar moest worden gemaakt. Hierdoor is de laatste maanden steeds duidelijker de volkomen misluk king van de Britsche blokkade-politiek aan den dag getreden. Deze ontwikke ling, alsmede het ontbreken van kan- De „New York Times” meldde ver der nog, dat de Kopenhaagsche radio in een bericht aan Mackay-Radio te New York heeft medegedeeld, dat het station, daar het „door Duitsche troe pen bezet was”, zijn uitzendingen staakte. De Duitsche regeering heeft aan Noorwegen en Denemarken het volgen de memorandum gezonden Het daarbij door Engeland en Frank rijk in Scandinavië nagestreefde doel is Duitschland door de bezetting van Narvik van zijn Noordelijken erts toevoer af te snijden en door ontsche ping van Britsch-Fransche strijdkrach ten in de Scandinavische landen een nieuw front te vormen om Duitschland van het Noorden uit in de flank te kunnen aanvallen. Hierbij moeten de landen van het Noorden voor de Engelsch-Fransche troenen als gevechtsterrein dienen, ter wijl den Noordschen volken volgens oude Engelsche traditie de rol van Telefonische verbindingen met Londen verbroken De telefonische verbindingen, zoo seint Reuter, tusschen Londen en Scan dinavië zijn thans verbroken. Alle tele foonlijnen van Londen naar de Scan dinavische landen loopen over Kopen hagen. De radio-telefonische dienst LondenKopenhagen wordt onder nor male omstandigheden om 7 uur ’s och tends geopend, doch hedenochtend heeft Kopenhagen op de oproepen niet geantwoord. United Press seinde hedenochtend uit Stockholm De Britsche legatie bevestigde de ge ruchten, dat de Duitschers Denemarken zijn binnengetrokken. De Duitsphe transportschepen brachten troepen aan land in het Noorden van Jutland en kwamen eveneens over land binnen rukken. Denemarken geïsoleerd. Denemarken is geheel geïsoleerd. Hoewel Helsingör in Denemarken .en Helsingborg in Zweden slechts 20 mi nuten van elkaar verwijderd liggen, is het onmogelijk Helsingör telefonisch te bereiken. Men probeert echter nog de veerdienst tusschen deze twee plaatsen te onderhouden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde heden mede „De opmarsch der Duitsche troepen in Jutland naar het Noorden en op de eilanden maakt snelle vorderingen. De Deensche regeering heeft aan de Deensche troepen order gegeven geen tegenstand te bieden. De Duitsche en Deensche commando’s hebben zich vanochtend met elkaar in verbinding gesteld. De bezetting door Duitsche troepen van de belangrijkste militaire steun punten in geheel Noorwegen vordert snel. Eenheden van alle drie de deelen der weermacht werken daarbij met succes samen. Op de meeste punten is aan den geringen plaatselijken tegen stand der Noorsche troepen een einde gekomen. Op de vliegvelden in Jutland en Zuid-Noorwêgen zijn Duitsche lucht strijdkrachten geland.” Na het leggen van de mijnenvel den in de Noorsche wateren, zijn de geallieerde zeestrijdkrachten gisteren jacht gaan maken op Duitsche schepen in de Noorsche wateren, met als resultaat, dat drie groote schepen werden tot zinken gebracht Bij den ondergang van het militaire transportschip „Rio de Janeiro” kwamen 200 personen om het leven. De Duitsche regeering is in het bezit gekomen van onbetwistbare bewijzen, dat Engeland en Frankrijk voornemens waren, reeds binnen enkele dagen bij verrassing bepaalde gebieden der Noordsche staten te bezetten De Noord sche staten hebben van hun kant zich niet alleen niet verzet tegen den over val van Engeland en Frankrijk, doch zelfs de ergste inbreuken op hun sou- vereine rechten zonder dienovereen komstige tegenmaatregelen geduld. De Deensche troepen, die de grens verdedigden, trokken terug toen de Duitschers binnen kwamen. Zij zetten thans den terugtocht voort en bewaren een afstand van ongeveer een k.m. tusschen zich en de Duitschers. Terwijl zij aanvankelijk, met volko men miskenning der eenvoudigste re gels van het volkenrecht trachtten, de hongerblokkade tegen Duitsche vrpu- wen, kinderen en grijsaards in te stel len, onderwerpen zij tegelijkertijd ook de neutrale staten aan him niets ont ziende blokkade-maatregelen. Het onmiddellijke gevolg van deze door Engeland en Frankrijk ingevoer de, in strijd met het volkenrecht zijn de, strijdmethoden, waaraan Duitsch land met zijn afweermaatregelen het hoofd moest bieden, was' de zeer ern stige schade voor de neutrale scheep vaart en den neutralen handel. Daar enboven bracht dit Engelsch optreden het neutraliteitsbegrip zelve een ver nietigenden slag toe. Van zijn kant heeft Duitchland er echter naar gestreefd, de rechten der neutralen te eerbiedigen door den zee oorlog te beperken tot de tusschen Duitschland en zijn tegenstander lig gende zeegebieden. Daarentegen is En geland, met het doel het gevaar van zijn eilanden af te wenden en tegelij kertijd den handel van Duitschland met de neutralen onmogelijk te maken, meer en meer er toe overgegaan den zee-oorlog over te brengen tot de wa teren der neutralen. In overeenstemming met deze echt- Britsche oorlogvoering, heeft Engeland in voortdurend toenemende mate met flagrante schending van het volken recht ook in de territoriale wateren en gebieden van Denemarken en Noorwe gen ter zee en in de lucht oorlogshan delingen gepleegd. Duitschland heeft deze ontwikkeling van den aanvang van den oorlog af voorzien. Het heeft door zijn binnen- en buitenlandsche economische politiek weten te verhin deren, dat de hongerblokkade, welke Engeland tegen het Duitsche volk ten uitvoer heeft willen leggen, en de po gingen, den Duitschen handel met de neutrale staten onmogelijk te maken, geslaagd zijn. De „Rio de Janeiro”, welke van Hamburg kwam, werd door een Brit sche duikboot opgevangen. De duik boot loste een waarschuwingsschot, doch het schip trachtte de kust te be reiken, waarop de Britsche bodem een torpedo af vuurde. De „Rio de Janeiro” werd getroffen en zonk zeer snel. De opvarenden sprongen overboord. Eenige hunner werden door een klein vaartuig uit Christiansand opgepikt. Korten tijd later schoot de duikboot een tweede torpedo af, waarna stukken van het schip in de lucht vlogen. Drie geredde Duitschers werden door de vallende wrakstukken gedood. Andere kleine Noorsche schepen deden al het mogelijke om de rondzwemmende Duitschers te redden. hevige ontploffing te een badplaats in het Dat Engeland en Frankrijk hierbij in de eerste plaats het grondgebied van de kleine Europeesche staten op het oog hebben, spreekt overeenkomstig de Britsche traditie vanzelf. Volkomen openlijk hebben de Britsche en Fran sche staatslieden de laatste maanden de uitbreiding van den oorlog tot deze gebieden tot strategische grondge dachte van hun oorlogvoering geprocla meerd. De Deensche regeering heeft na de onderhandelingen van den Duitschen gezant met den Deenschen minister president en den Deenschen minister raad besloten om, onder protest be treffende de omstandigheden en den toestand, de Duitsche bescherming te erkennen en de in de nota opgestelde voorwaarden te aanvaarden. De Duitsche gezant te Kopenhagen heeft, naar het Duitsche nieuwsbureau meldt, hedenmorgen de Deensche re geering de Duitsche nota overhandigd, waarin het standpunt der Duitsche re geering ten aanzien van de Engelsch- Fransche oorlogsuitbreidingsplannen in Scandinavië uiteengezet wordt, en waarin wordt medegedeeld, dat Duitschland de bescherming op zich neemt van de neutraliteit en de veilig heid van Denemarken. hulp- en soldenierstroepen is toege dacht. Toen dit plan door den Russisch- Finschen vrede voorloopig verijdeld was, werd het de Duitsche regeering steeds duidelijker, dat Engeland en Frankrijk bepaalde pogingen onder namen, om hun plannen binnenkort in anderen vorm te verwezenlijken. Voort durend gedreven door den wensch een interventie in het Noorden voor te be reiden, hebben dan ook de Britsche en de Fransche regeering de laatste weken volkomen openlijk de stelling geprocla meerd, dat er in dezen oorlog geen neutraliteit behoeft te zijn en dat het de plicht der kleine landen is, daad werkelijk deel te nemen aan den oorlog tegen Duitschland. Deze stelling werd door de propaganda der Westelijke mogendheden Voorbereid en door steeds krachtiger wordenden druk op de neu tralen gesteund. De concrete berichten over op handen zijnde landingspogin gen der Westelijke mogendheden in Scandinavië hoopten zich den laatsten tijd steeds meer op. Zoo nog de geringste twijfel mocht bestaan omtrent het definitieve besluit der Westelijke mogendheden in het Noorden te intervenieer en. dan is deze de laatste dagen wel definitief wegge nomen. sen op succes van een rechtstreekschen aanval op de puitsche versterkingen in het Westen en de in Engeland en Frankrijk voortdurend toenemende zorgen als gevolg van de geslaagde Duitsche tegen-aanvallen ter zee en in de lucht, hebben den laatsten tijd in toenemende mate er toe geleid, beide landen trachten, met alle mid delen het oorlogstooneel naar het neu trale vasteland in en buiten Europa over te brengen. Een lid der Deensche legatie in Washington heeft verklaardDe in vasie van Denemarken door Duitsch land is een schok voor alle Denen. De invasie is bijna ongelooflijk, want zij is door niets uitgelokt. Nog slechts een jaar geleden heeft Denemarken aan Duitschland verzekerd, dat het niet zou deelnemen aan eenig anti-Duitsch blok en dat het een invasie van zijn grondgebied niet zou toelaten. Duitsch land van zijn kant heeft toen toege zegd, het Deensche grondgebied te zullen eerbiedigen. Denemarken is thans geheel in Duitsche handen. Duitsche strijd krachten hebben practisch alle be langrijke steden en strategische punten bezet. Naar Reuter uit Londen verneemt, waren er slechts omstreeks 10.000 man troepen in Jutland, toen de Duitsche invasie begon. Het totale aantal der in het geheele land beschikbare Deensche troepen lag niet boven de 25.000. Wan neer de Denen tijd gehad hadden tot mobilisatie, zouden zij 100.000 man op de been hebben kunnen brengen. De Duitsche „Blitzkrieg” pchter heeft hun niet de gelegenheid daartoe gegeven. De Deensche legatie heeft’ in groote spanning gewacht op instructies. Het uitblijven van nieuws echter, wekte de vrees, dat de Deensche regeering in Kopenhagen geheel in Duitsche han den was. Dit was de oorzaak, dat de Deensche gezant geen grondslag had voor een demarche bij het departement van buitenlandsche zaken te Londen. Welke plaatsen bezet zijn. Onder de practisch bezette steden in Denemarken bevinden zich Kopenha gen, Esbjerg, Korsor, Nyborg. Ook bezetten de Duitsche de Kleine Belt en de brug daarover. Alle veerbootverbindingen tusschen Dene marken en Zweden zijn verbroken. Het Deensche draadlooze station is door het Duitsche opperbevel overgenomen. Zuiden van Zweden, was gehoord, voer een kleine vloot van vis- schersvaartuigen en andere kleine schepen uit. Toen de redders op de plaats des onheils aankwamen, stegen groote rookwolken op van de brandende olie op zee; het schip zelf was reeds gezonken. Zes-en-negentig opvarenden van het Duitsche schip werden gered, terwijl 27 dooden werden opge- vischt. Naar vernomen wordt, zijn misschien 200 man omgekomen. Volgens de Britsche legatie zijn de Engelschen erin geslaagd een groot Duitsch transportschip tot zinken te brengen. Vermoedelijk betreft het hier dé „Rio de Janeiro”. De Amerikaansche radiostations, aldus Havas, verstrekken bijzonder heden over de bezetting van Dene marken. Zij was binnen enkele uren en zonder eenig incident vol tooid, als gevolg van een gister avond door het Deensche kabinet genomen besluit, geen tegenstand te bieden aan het Duitsche ulti matum, waarin de bezetting van Deensch gebied werd geëischt. zoen te Sonderburg in Noordelijke rich ting op. Drie Duitsche kruisers zijn de havens van Mittelfahrt binnenge komen. Zij zetten troepen aan land, die de aangrenzende straten bezetten. In de Kleine Belt bevinden zich drie groote schepen, waarschijnlijk troepen transportschepen Een kilometer afstand tusschen Duitsche en Deensche troepen „De geallieerden trachten het oorlogstooneel naar het neutrale vasteland te brengen Uit Christiansand wordt gemeld, dat de opvarenden van de „Rio de Ja neiro” identiteitsplaatjes met het num mer van bataljon en regiment om den hals droegen. Zij waren allen zeer jong. De meeste gewonden, die in de zie kenhuizen zijn opgenomen, zijn niet zwaar gekwetst. Wel hebben zij veel geleden van het zwemmen in het kou de water. Wat ooggetuigen vertelden* Het Noorsche blad „Aftenposten” pu bliceert een onderhoud met eenige overlevenden, die bevestigden, dat het schip door een Britsche duikboot tot zinken was gebracht. Een opvarende verklaarde, dat de duikboot niet had gewaarschuwd. Er was plotseling eet» granaat op het dek gevallen. De beman ning van een visschersvaartuig, dat zich op slechts een paar honderd meter af- Zie verder le blad, pag. 3 Geen operatiebasis voor den verderen strijd? Het Duitsche opperbevel is niet voor- nemens, de door de Duitsche troepen bezette punten als operatiebasis voor den strijd tegen Engeland te gebrui ken, zoolang het niet door maatrege len van Engeland en Frankrijk hiertoe gedwongen wordt. De Duit sche regeering is er van overtuigd, dat zij met deze actie tegelijkertijd ook de belangen van Noorwegen dient. Want deze beveiliging door de Duit sche weermacht biedt den Scandinavi- schen volken den eenigen waarborg, dat hun landen niet tijdens dezen oor log toch nog tot slagveld en tooneel van wellicht vreesdij ke gevechtshande lingen worden. De Duitsche regeering verwacht der halve, dat de Noorsche regeering en het Noorsche volk begrip zullen toonen voor het Duitsche optreden en zich er niet tegen zullen verzetten. Alle tegen stand moet en zou door de Duitsche strijdkrachten met alle middelen ge broken worden en daarom slechts tot een volkomen nutteloos bloedvergieten leiden. De Noorsche regeering wordt derhalve verzocht met den grootsten spoed alle maatregelen te nemen om te waarborgen, dat het optreden der Duitsche troepen zonder wrijving en moeilijkheden kan geschieden. In den geest van de van oudsher bestaande goede Duitsch-Noorsche betrekkingen verklaart de Duitsche regeering, aan de Noorsche regeering. dat Duitsch land niet voornemens is. door zijn maatregelen de territoriale onschend baarheid en politieke onafhankelijk heid van Noorwegen thans of in de toe komst aan te tasten. Hetzelfde memorandum heeft Deensche regeering ontvangen. OSLO? STOCKHOLM }OP< ZEE r- V TAVANGf/? JL K CHRISTIANSAND V i O o DENEMAM V ^KBODÖ z HAGEN O VERLOVINGSRINGEN ‘TtZ/l Inz. de heer H.F. te A’dam, ontv. ’n fl. Tip I I I I I Ben «orKfoorstige aeemas [int Veere, Droeg ‘s winter? nooit [wollen kleerea. ffcf zei: „Bij die kou Krijg ik TIP van de [vrouw, Dan kunnen geen stormen [mij deeren l l l i l i I l I I I I I l lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in Uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvol doende Is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt ver stopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVER- PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk. plant aardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pilletjes bij apothe kers en drogisten, f. 0.75. TVog twee Duitsche schepen tot -Jy v NOORD .1 .-F

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2