in wateren Het mijnenleggen der geallieerden in de Noorsche Duitsche de weermacht Noorwegen oproep aan en de bevolking van LUCHTVAART op en Diplomatieke conferentie te Londen begonnen Onderhandelingen tusschen Berlijn Kopenhagen Het Duitsche leger- bericht Duitsche luchtaanval Scapa Flow Fransche legerberichten mijnen en Duitschland legt in Noorsche Zweedsche wateren Zweden mobiliseert De oo rlog ter zee Verklaring in het Storting Kabinetsbijeenkomst te Londen en PAGINA 3. Grieksch schip op Drie vliegtuigen neergeschoten Een Duitsch schip, prijsgemaakt Ook FRANKRIJK. Kardinaal Ver dier overleden ENGELAND. CHINA. EEN ZEER SNELLE DAME ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN Scherpe Amerikaansche afkeuring S De Scandinavische landen bezaten geen volledige onafhankelijkheid meer Deensche autoriteiten zeggen hun volledige medewerking toe een groote tankboot getorpedeerd Duitsche schepen verhinderd uit te varen JAPANSCHE TROEPEN TE NANKING TERUGGETROKKEN. een mijn geloopen RUSLAND. ROEMENIE. Noorsche vuurtorens gedoofd HAAGSCHE COURANT VAN DINSDAG 9 APRIL 1940. EERSTE BLAD, Besprekingen over een versterking van de blokkade Aanval op Scapa Flow Noor- het kabinet en weer f als ijlings naar Was- Het D.N.B. meldde hedenochtend uit Berlijn: De Duitsche bevelhebber, gene raal von Falkenhorst, heeft een oproep tot de weermacht en de bevolking van Noorwegen gericht. De Deensche radio zendt zijn gewone programma uit. De Kopenhaagsche dag bladen verschijnen. De stad is volkomen rustig. Het aspect van de stad is in niets veranderd. Als antwoord op deze onderhande- lingen hebben de Deensche autori teiten hun meest volledige loyauteit toegezegd. Jacqueline Cochrane vestigt nieuw wereldrecord. regelen, welke in Duitsche optreden nomen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Noorsche gezant, toen hij gistermiddag een bezoek aan minister Halifax bracht geen protest heeft ingediend. Fransche ministers van de fensie bijeen. drie ministers van landsverdedi- Daladier, Campinchi en Laurent Noorsche gezant te Londen heeft niet geprotesteerd. De Duitsche lezing. Uit Berlijn wordt gemeld over den aanval, dat verscheidene groote sche pen zijn getroffen. Kardinaal Verdier, sinds 1929 aarts bisschop van Parijs, is hedenmorgen op 76-jarigen leeftijd overleden. Het Fransche legerbericht van gis teravond luidt: „Een dag zonder belangrijke gebeur tenissen aan het front. Gedurende den ochtend bedrijvigheid der luchtmacht aan beide zijden”. aan vele stappen, door den geallieerden oorlogsraad goedgekeurd en ten doel hebbende de blokkade van Duitschland nauwer aan te halen en den Duitschen uitvoer te verminderen. In hoofdzaak zullen economische en handelsvraagstukken besproken wor den. De geallieerden zullen zich bereid toonen het voor uitvoer beschikbare overschot van de producten der Balkan- landen in ruime mate op te koopen. Men zal er, aldus Reuter, den nadruk op leg gen, dat de handel met Duitschland kunstmatig en onbevredigend is. Zweden zal alle aanvallen op haar neutraliteit en territoriale integriteit afslaan, onverschillig door welke oor logvoerende partij dit zou geschieden, meldt United Press uit Stockholm. denken, dat zij door zoo te doen, den oorlog gemakkelijker kunnen winnen. Nadat nog president Hambno het woord had gevoerd, heeft het Storting met algemeene stemmen zijn goedkeu ring aan de verklaring gehecht. Duitschers van Italiaansch schip gehaald. Geallieerde autoriteiten zouden bij Gibraltar vijfendertig Duitsche zeelie den hebben gehaald van het Italiaan- sche schip „Fella”.. De Duitschers wa ren afkomstig van de tot zinken ge brachte „Columbus”. Buiten het eiland Rauer aan de monding van de Oslofjord, is voorts het groote Duitsche tankschip „Po- sedonia” (12.000 ton) getorpedeerd, zoo wordt uit Sandefjord gemeld. Koht zeide, dat de Westersche gendheden den oorlog naar grondgebied overbrengen. Met het oog op de militaire gebeur tenissen is het Fransche oorlogskabi- net vanmorgen om 9.30 uur bijeenge komen. Om 10 uur- vergaderde de mi nisterraad. Vanmorgen heeft Chamberlain ge confereerd met den leider der Labour- oppositie Attlee en den plaatsvervan- genden leider Greenwood. Na Het schip kwam uit Hamburg. Het werd door een Britsche duikboot aan gehouden en stopte na een waarschu wingsschot. Nadat de 56 opvarenden in de booten waren gegaan werd het schip getorpedeerd, waarna het zonk. De Duitschers bereikten in hun boo ten de Noorsche kust. Men weet niet, welke lading de „Posedonia” aan boord had. De kapitein is als gevangene aan boord van de duikboot genomen. Het Duitsche schip „Orea” (2000 ton), is de Theems binnengebracht. Het is voornamelijk geladen met bauxiet. Het schip is in Februari door een Britsch oorlogsschip aangehouden. De Japansche troepen te Nanking en rondom Nanking zijn teruggetrokken tot een punt ten Oosten van Woehoe. De handhaving van orde en veiligheid in het gebied werd toevertrouwd aan de politie onder het nieuwe bewind van Wang tjsing wei. Het legerbericht van hedenmorgen luidt: Bedrijvigheid van de artillerie ten Oosten van de Moezel. Roosevelt hington. President Roosevelt werd kort voor 4 uur te Hydepark gewekt, waarna hij terstond in kennis werd gesteld van de jongste gebeurtenissen in Europa. Spe ciale maatregelen werden getroffen om den president in een extratrein snel naar Washington te brengen. De Amerikaansche legatie te Oslo is gemachtigd, de Britsche belangen in Noorwegen te behartigen voor het ge val de Britsche gezant genoodzaakt zou zijn het land te verlaten. In dezen oproep wordt onder verwij zing naar de bekende Engelsch-Fran- sche plannen jegens Noorwegen en De nemarken verklaard, dat Duitschland besloten heeft den Engelschen aanval voor te zijn en met zijn machtsmiddelen de bescherming der neutraliteit van de Koninkrijken Noorwegen en Denemar ken zelf op zich te nemen en daarmee definitief veilig te stellen voor den duur van den oorlog. Het is niet het voornemen der Duit sche regeering, om zich daardoor een steunpunt voor den strijd tegen Enge land te verschaffen, maar uitsluitend te verhinderen, dat Scandinavië tot het slagveld der Engelsche oorlogsuitbrei- ding wordt. Tot dit doel, aldus de oproep verder hebben hedenmorgen sterke Duitsche strijdkrachten de mili- tair-belangrijke objecten van Noorwe gen en Denemarken in bezit genomen. Over dezen maatregel zijn op het oogen- blik onderhandelingen betreffende over eenkomsten tusschen de Duitsche rijks- regeering en de koninklijke Noorsche regeering gaande. Deze zullen het be staan van het koninkrijk, het behoud van zijn weermacht, de vrijheid van het De Duitsche troepen zijn op bepaalde punten geconcentreerd. Incidenten heb ben zich nergens voorgedaan. Volgens in Kopenhagen ontvangen berichten is ook de bezetting van Jutland zonder eenig incident verloopen. Noorsche volk en de toekomstige onaf hankelijkheid van dit land in vollen om vang respecteeren en veilig stellen. Tot de afsluiting van deze onderhan delingen moet van het inzicht der weer macht, evenals van het verstand en den goeden wil der bevolking en van alle bestuursdiensten verwacht worden, dat zij iederen passieven tegenstand achter wege laten. Het zou volkomen nutteloos zijn en de tegenstand zou slechts met alle machtsmiddelen worden gebroken. Derhalve worden alle militaire en ci viele dienstinstanties opgeroepen onmid dellijk contact te vestigen met de Duit sche militaire bevelhebbers. Laat de bevolking haar gewonen dagelijkschen arbeid verrichten en er zorg voor dra gen, dat orde en rust worden behou den. Voor de beveiliging van het land echter tegen Engelsche aanvallen zal van nu af de Duitsche weermacht zorg dragen. Een soortgelijke oproep heeft generaal Kaupisch bevelhebber van de Duitsche troepen in Denemarken gericht tot de weermacht en de bevolking van Dene marken. Te Londen wordt officieel medege- ieeld, dat vijandelijke vliegtuigen gis teravond een aanval hebben gedaan op Scapa Flow. Een aantal brandbommen en sterk explosieve bommen werden omlaag ge worpen. De oorlogsbodems en ander# schepen hebben geen schade opgeloo- pen. Twee Duitsche vliegtuigen zijn om laag geschoten. Een derde werd zoo zwaar beschadigd, dat het een zelfde lot heeft ondergaan. Een aantal bran den van kleinen omvang is op het vaste land ontstaan. Een burger is onder het puin van een huis bedolven. Hij liep evenwel geen lichamelijk letsel op. stand bevond, zeide, dat de Duitschers in zee sprongen, terwijl het schip zware slagzij maakte. „Wij zagen plotseling op zeer korten afstand, aldus vertelden deze visschers, een torpedo onzen kot ter passeeren en de „Rio” treffen. Er volgde een ontzettende ontploffing en wij moesten beschutting zoeken tegen de stukken ijzer, die door de lucht vlo gen. Vreemd genoeg hebben wij de duikboot niet gezien”. Tijdens het reddingswerk liep een kotter schade op. Eenige gewonden kwamen daarbij om het leven. Een der redders zeide, dat het Duitsche schip vier mijl uit de kust is getorpedeerd. Aan de kust bij Lillesand, een dorp fen Oosten van Christiansand, speelden zich onbeschrijfelijke tooneelen af. Mét bloed overdekte en in dekens gewik kelde Duitschers werden aan land ge bracht en in auto’s gedragen. Een kot ter kwam met ernstige averij aan. De kapitein, die aan het gelaat gewond was, droeg gewonden aan wal, terwijl dokters op de kade hun werk verricht ten. Tien lijken zijn te Lillesand aan land gebracht De overlevenden zijn in hotels onderdak gebracht. Men meldt nog, dat twee duikbooten aan den aan val hebben deelgenomen. Tachtig paar den kwamen om het leven. UITWISSELING VAN RUSSISCHE EN FlNSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Morgen zal de uitwisseling van krijgsgevangenen tusschen Finland en de sovjet-Unie een aanvang nemen. Van gezaghebbende zijde te Helsinki wordt vernomen, dat het aantal Russische krijgsgevangenen omstreeks 5000 zou bedragen, dat der Finsche krijgsgevan genen zou lager zijn. DE GERUCHTEN OVER EEN SABO- TAGE-ACTIE OP DEN OONAU. Het Duitsche nieuwsbureau had ge titeld, dat de Roemeensche autoriteiten vijf Engelsche schepen op den Donau hadden opgebracht en honderd zeelieden gearresteerd. Dit bericht, aldus Havas, is niet overeenkomstig de werkelijk heid. Er is slechts een vaartuig opge bracht, omdat zich goederen aan boord bevonden, welke niet op de lijst stonden en omdat bovendien revolvers gevonden werden. De schuldigen moesten terstond het land verlaten. Elf officieren van de „Graf Spee” ontvlucht. Elf officieren van de „Graf Spee” zijn uit Buenos Aires ontsnapt. Men gelooft, dat zij in vermomming op weg zijn naar Chili. mo- Noorsch omdat zij De Noorsche admiraliteit deelt me de. dat tot nader order alle vuurto rens tusschen de Zweedsche grens en Marsteinen bij Bergen gedoofd wor den. Ook de zes radiobakens te Lista, Fei- steinen, Fjoloy, Tevdt, Slotteroy en Marsteinen zullen buiten dienst gesteld worden. NEDERLANDSCHE CHRISTELIJKE ESPERANTO VEREENIGING. Gisteravond hield de Haagsche afdee- ling van de Nederlandsche Christelijke Esperanto Vereeniging haar 8ste jaarver gadering. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer R. van Spronsen, dat de afdeeling, ondanks de moeilijkheden, veroorzaakt door de mobilisatie, haar ar beid heeft kunnen blijven voortzetten. De heer Schilperoord uit Rotterdam wekte op tot bijwoning van het landelijk congres, dat op 25 Mei a.s. te Rotterdam zal worden gehouden. Hierna hield de heer Woudenberg uit Bussum, afgevaardigde van den Internationalen Christelijken Es peranto Bond, een rede over zijn ervarin gen in de internationale christelijke espe- ranto beweging. Vele interessante dingen werden door hem medegedeeld. Uitvoe rig stond hij stil bij de geschiedenis van de vertaling van den Bijbel in het Espe ranto. De belangstelling voor Esperanto in christelijke buitenlandsche kringen is steeds groeiende. Hij sprak de meening uit, dat na den oorlog zeer waarschijnlijk een nieuwe phase zal aanbreken ook voor het Christendom. Op alle gebied zal het zijn een zoeken naar internationaal con tact, waarbij Esperanto opnieuw en juist in christelijke kringen zijn bruikbaarheid zal bevestigen. Na de pauze werden esperanto-films vertoond door den heer Ravestein, welke zeer in den smaak vielen. De vergadering werd opgeluisterd door een muziekensemble onder leiding van dea pianist Joh. Vetter, dat enkele goed ge. slaagde nummers ten gehoore bracht. De uitvoer van ijzererts uit de Noor sche haven Narvik is gistermiddag stopgezet. Naar verluidt, zouden acht Duitsche schepen gevangen zijn in het Britsche blokkade-net. De Engelschen hebben deze schepen nog niet in beslag geno men. Zeven anderen verblijven nog in Narvik, één daarvan was juist geladen en was om vijf uur gistermiddag ver trokken. Het schip heeft echter plot seling zijn ankers laten vallen om ver dere orders af te wachten. Een an der heeft zijn plaats voor den laadwal ingenomen, een teeken, dat de Duit- schers nog niet de poging hebben op gegeven door de blokkade heen te breken. In totaal lagen gisteren 20 schepen in Narvik, w.o. 7 Duitsche. 6 Engelsche, 4 Noorsche en 3 Zweed sche. Twee Noorsche onderzeeërs zijn gis termorgen in de richting van de West- fjord gevaren. Twee oorlogsschepen van de kustwacht bleven echter voor anker liggen, maar liggen onder stoom. Britsche oorlogsschepen bevinden zich diep in de Westfjord, maar waren nog niet doorgedrongen in de fjord, welke zich van Narvik af over een lengte van vijftig mijlen naar zee uitstrekt en die geheel en al tot Noorsch territo riaal gebied behoort. De Britsche koopvaardijschepen, welke in de haven van Narvik liggen, hebben genoeg kanonnen aan boord om de stad te kunnen beheerschen, wanneer de oorlogsschepen ooit zou den uitvaren om de Britsche blokkade- pa trouble te bewaken. De Amerikaansche aviatrice Jacqueline Cochrane heeft het wereldrecord over 2000 k.m. geslagen met een gemiddelde uursnelheid van 521.428 k.m. Het record stond op naam van den Duitscher Ernst Siebert met een gemiddelde irarsnelheid van 500.507 k.m. Jacqueline Cochrane ver richtte haar vlucht tusschen Burbank en Albuquerque in Nieuw Mexico met een eendekker Seversky op een gemiddelde hoogte van 4800 m De ging. Eynac, benevens de drie militaire be velhebbers, generaal Gamelin, gene raal Vuillemin en admiraal Darlan. benevens de secretaris van het oorlogs- kabinet Baudouin, hebben zich, na een conferentie te hebben gehouden, naar hete Elysée begeven, waar het oorlogs- comité, onder voorzitterschap van Al bert Lebrun, bijeen kwam. Oir» 10.20 uur verlieten Gamelin, Vuillemin en Darlan het Elysée. Onmiddellijk daar op kwam de ministerraad bijeen. Het derde Duitsche schip, dat giste ren werd getorpedeerd was de „Kreta” (2359 ton), welke aan den ingang van de Oslofjord bij het lichtschip „Ferder” werd aangevallen door een Britsche duikboot. Toen het schip S.O.S.-signalen uit zond was het nog drijvende. De buitgemaakte „Uhlenfels” Te Londen is men thans bijna gereed gekomen met het lossen der lading van de buitgemaakte „Uhlenfels”. Men ver klaart, dat het schip een ware schat kamer is. De gezagvoerder van de „Uhlenfels” besloot door de Britsche blokkade heen te breken, waartoe hij den naam „Aagtekerk, Rotterdam” liet schilderen over den werkelijken naam van het schip. Geref. Kerken. Benoemd tot hulppred. te Oslt de heer J. Bos, cand. en hulppred. te Schermer horn. Aangenomen naar Oosterbeek (als hulp pred.) de heer W. Kramer, cand. te Velp. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Lisse ds. J. v. d. Berg ta Krabbendijke. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Maassluis (als hulp pred.) de heer J. L. Couvée, cand te Vlaardingen; naar Arum ds. K. H. Sicca- ma, te Brouwershaven; naar Groningen (vac. dr. J. Schoneveld) ds. H. J. Lang- man, te Jutrijp-Hommerts. De Noorsche gezant op het Foreign Office. Vanmorgen heeft de Noorsche gezant op het departement van buitenland sche zaken te Londen, de officieele be richten ter kennis gebracht, welke hij uit Oslo had ontvangen en waar hij van gedachten wisselde over de maat- verband met het kunnen worden ge- De Vereenigde Staten en de actie der geallieerden. In een persconferentie heeft Sumner Welles te Washington in antwoord op een vraag, gezegd, dat het departement van marine en de marine-commissie nauw samen werken met het departe ment van buitenlandsche zaken in het onderzoek naar den stand van zaken, welke is geschapen door het optreden van de geallieerden in de Scandinavi sche wateren. Alle ontvangen inlichtin gen worden voorgelegd aan president Roosevelt, die zal beslissen of de „ge vechtszone” waar geen Amerikaansche schepen mogen komen, moet worden uitgebreid In de omgeving van het departement van buitenlandsche zaken merkt men op, dat indien president Roosevelt zou besluiten het Scandinavisch schier eiland te betrekken in de oorlogszone, de handel van de Vereenigde Staten met Noord-Europa, geheel stil zou lig gen. Alleen de weg naar Gibraltar zou dan nog open liggen. Gisteren is op het departement van buitenlandsche zaken te Londen de con ferentie met de Britsche diplomatieke vertegenwoordigers in Zuid-Oost- Europa begonnen. De conferentie, die door Halifax is bijeengeroepen voor een bestudeering van den politieken toestand in de Bal- kanlanden, wordt bij gewoond door de diplomatieke vertegenwoordigers in Turkije, Boelgarije, Roemenië, Zuid- Slavië, Griekenland, Hongarije, Ilalië en Rusland. De besprekingen zullen de geheele week duren. Wanneer de diplomaten naar hun hoofdsteden terugkeeren, zullen beslui ten zijn genomen, die uitvoering geven De Duitsche radio deelt mede, waarschuwing aan de scheepvaart, dat mijnen gelegd zijn voor alle belangrijke havens aan de Westkust van Noorwe gen, alsmede in het Skagerrak. De mededeeling zegt, dat de mijnen gelegd zijn in het gebied tusschen Lindesnaes, Lodbjerg, Flederoey en Fandneshage. Ook i§. mededeeling gedaan, dat in alle belangrijke Zweedsche havens, als mede in de havens van het Skagerrak, vanmorgen vroeg door Duitschland mijnen zijn gelegd. De Zweedsche legatie in Londen heeft het bericht ontvangen dat het Zweedsche leger, de vloot en de luchtmacht gemobiliseerd zijn. Uit militaire kringen te Stockholm wordt vernomen, dat de Zweden hun verdedigingstroepen speciaal in de Zuidelijke districten Skaane en Smaaland haastig versterken. dit onderhoud is bijeen gekomen. WERKLOOZEN OVERHANDIGEN EEN MEMORANDUM. Een aantal werkloozen hebben van uit de naburige arbeidsbeurs een be zoek gebracht aan het departement voor de voorraden om daar een memoran dum te overhandigen aan minister Burgin. Er stroomde een menigte bijeen om de deputatie te steunen, welke later door een hooggeplaatst ambtenaar werd ontvangen. Het bezoek der werkloozen staat in verband met de Zaterdag door Burgin uitgesproken redevoering, waar in hij zeide, dat er meer vraag dan aan bod van geschoolde arbeidskrachten is. In een speciale editie schrijft de New York Times o.m.: Zonder eenige waarschuwing en zon der een schaduw van rechtvaardiging, behalve die van het brute geweld, is Denemarken wederom een vrije natie in koelen bloede hedenmorgen vermoord. Wederom is een vrije natie, welker eenige misdaad was, dat zij in vrede met haar naburen wenschte te leven, aangeboden als offer aan den machtswellust van één man. De Duitsche naam is daarmede eens te meer verduisterd. De Noorsche minister van buitenland sche zaken, Koht, heeft gisteren in het Storting, gezegd, dat hij eenige docu menten wilde voorleggen over de harde neutraliteitsschending, waaraan wegen gisteren is blootgesteld. Het eerste document is de nota, welke de Britsche en Fransche gezanten mij op 5 April hebben overhandigd en welke tegelijkertijd door de beide mogendhe den-aan Zweden zijn overhandigd. Koht zeide, dat de nota verklaarde, dat de ontwikkeling van de laatste drie maanden duidelijk lieten zien, dat de Duitsche regeering zonder acht te slaan op de wenschen van het Noorsche en het Zweedsche volk, .aan de Noorsche en de Zweedsche regeering niet die vrijheid in zaken van buitenlandsche politiek wil laten, waarop zij recht heb ben. De Britsche regeering. aldus de nota, begrijpt de moeilijke positie der beide regeeringen wegens de bedreigin gen en pressie van Duitschland, doch hoewel zij ten volle deze moeilijke po sitie begrijpt, kan zij slechts tot de slotsom komen, dat de Zweedsche en de Noorsche regeeringen onder de hui dige, omstandigheden niet in ieder op zicht als vrije organen kunnen reagee- ren of, zooals de Fransche tekst dat uit drukt: de beide regeeringen bezitten geen volledige onafhankelijkheid. Behal ve dit feit kunnen de geallieerde regee ringen de huidige situatie, welke met zich brengt, dat Duitschland in Noor wegen en Zweden belangrijke voordee- len genoot, niet langer dulden. Daarom zijn zij van meening. dat thans de tijd is gekomen om aan de Noorsche regeering duidelijk te verkla ren, dat de geallieerde regeeringen ze kere vitale eischen zullen handhaven en deze eischen zullen verdédigen op iedere manier, welke zij zelf noodig oordeelen, De beide regeeringen noemen dan deze eischen op. De nota vervolgt met te zeggen, dat de geallieerden evenzeer strijden voor het voordeel der kleine naties als voor hun eigen zaak én dat zij niet kunnen dulden, dat hun vorderingen zullen wórden belemmerd door tegenslagen als gevolg van voordeelen. welke Duitsch land van Noorwegen en Zweden geniet. Ik heb zoowel den Britschen als den Franschen gezant gezegd, dat er geen reden is te kennen te geven, dat de Noorsche regeering niet de overeenkom sten zou eerbiedigen, welke Noorwegen onlangs op het gebied van handel scheepvaart heeft onderteekend. Aleer de antwoorden konden worden verzonden, hebben zich nieuwe gebeur tenissen voorgedaan, welke een volko men nieuwe situatie hebben geschapen. Om vijf uur des ochtends hebben de Britsche en de Fransche gezant het de partement van buitenlandsche zaken opgebeld en gezegd, dat zij een nieuwe nota hadden ontvangen Drie kwartier later kwamen zij op het departement en overhandigden deze nota. waarin werd verklaard, dat hun regeeringen direct en verklaring zouden publicee- ren. hierop neerkomende, dat in zekere gebieden ter hoogte van de Noorsche kust mijnen werden gelegd. Het 4843 ton metende Grieksche vrachtschip „Okeania’" is gezonken. Waarschijnlijk is het op een mijn ge loopen. Negenentwintig opvarenden, onder wie vijf gewonden, zijn in een haven aan de Zuid-Oostkust van Enge land aan wal gebracht. De hoofdmachi nist wordt vermist. Het schip voer in ballast van Rotterdam naar Buenos Aires. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte hedenmorgen be kend Gisteravond hebben Duitsche Hein- kel-gevechtsmachines wederom in Sca pa Flow liggende deelen van de vijan delijke zeestrijdkrachten met groot succes aangevallen. Twee groote een heden waaronder een slagschip werden door treffers zwaar beschadigd. Nog drie zware eenheden werden door in de nabijheid inslaande bommen even eens zwaar beschadigd. In den loop van den dag werden uitgebreide ver kenningsvluchten boven de Noordzee ondernomen, tot aan den 65sten breedtegraad. Ook boven Noord- en Oost-Frankrijk werden verkennings vluchten verricht. Twee Britsche vlieg tuigen, een jachttoestel en een Sunder- land-vliegboot werden neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden ver mist.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 3