BERICHT in en I Het slagkruiserplan den Volksraad Haagsche Courant Wereld-Atlas Haagsche Courant van Dinsdag9 April 1940 Het landgoed „Sorghvliet” de schenkingsvoorwaarden Overeenstemming met de schenkers van Afkoopsom f 345.000 De buitengewone zitting heden geopend De Afleveringen 9 en 10 BINNENLAND de afdeelingen Architect J. F. Staal overleden Het onderzoek in Sociale verzekering voor kleine zelfstandigen Geen representatief gebouw v Adviescommissie ingesteld Voor sommige troepen langs kust en grens Gedeeltelijk geen nieuwe periodieke verloven '1 van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS zullen voor de abonné’s beschikbaar worden gesteld DONDERDAG 11 APRIL A.S., van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor Wagenstraat 35—37, tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den BON, welke zal worden afgedrukt in ons nummer van MORGEN, WOENSDAG 10 APRIL. Wanneer Nederland in den oorlog wordt betrokken DERDE BLAD, PAGINA 1. Heffing van een Winstbelasting Weerkundige Waarnemingen De Staat ontheven van de t verplichting tot nakoming t van de schenkings- voorwaarden Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 12500, onder vermelding „Voor Deel 9 en 10 Wereldatlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden „Wereldatlas". Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. Beëediging van zee-officieren te den Helder NGEDIEND is een ontwerp van wet, houdende machti ging tot het aangaan van een overeenkomst, w’aarbij de Staat wordt ontheven van de verplich ting tot nakoming van voor waarden en bepalingen, welke het eigendomsrecht van het land goed „Sorghvliet” beperken. 12 uur: Ingediende amendementen. bij het De Staatsrechterlijke organisatie. Italiaansch koloniaal ons vervatte -- 3e. Daar de schenkers van meening waren, dat met de uitvoering van het ontworpen plan niet aan de schenkings- voorwaarden voldaan werd, overwogen zij het aangaan van een proces. Hoewel de Regeering, mede gezien het advies van den landsadvocaat, aan den uitslag daarvan niét twijfelde, wilde zij toch na de destijds gedane milde schenking zulk een proces liefst vermijden. riniers commandant van de maritieme middelen te Rotterdam, kolonel H. F. J. M. A. von Freytag Drabbe, beëedigd tot tweede luitenant der mariniers. 10 April v.m. 4.40 u.; nam. 5 u. Morgen geen schietoefeningen op het strand. Toespraak schout-bij-nacht Jolles Gistermiddag zijn in het Anker- park te den Helder de nieuw be noemde officieren der Koninklijke Marine beëedigd. Van hen zijn 34 voor den Zeedienst en 15" voor den Marine Stoomvaartdienst bestemd. van koloniën Het 'Z-> o m.m., resp. Het Algemeen Hoofdkwartier deelt mede Gedurende de eerstvolgende dagen zullen geen nieuwe periodieke verloven worden verleend aan som mige troepen, opgesteld in de kust en grensgebieden. De voorzitter wees er verder op, dat de eigenaardigheden van de thans gekozen procedure en de verschillen met de vroegere procedures ons herin neren aan de nog immer staatsrechte lijk onvoltooide en staatkundig onvol ledige organisatie van het Koninkrijk. Hij vestigde daarop de aandacht geens zins om daarover een gedachtenwisse ling te openen, doch integendeel in de hoop om die te voorkomen, door in overweging te geven het bij dit onder werp bij deze probleemstelling te laten, waaraan de verklaring ware toe te voegen, dat de Volksraad t.g.t. daar op wil terugkomen. Barometerstand van hedenmiddag 12 uur. Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. Bij Koninklijk Besluit van 1 April j.L, is ingesteld een commissie met de opdracht advies uit te spreken omtrent: De wenschelijkheid om ten behoeve van de kleine zelfstandigen waar onder zijn te verstaan degenen, die voor eigen rekening en risico een tak van bedrijf of een vak uitoefenen, en daaruit geldelijke inkomsten hebben, welke een zeker bedrag per jaar niet te boven plegen te gaan voorzienin gen te treffen, welke een soortgelijk doel beoogen als de voor de loonarbei ders bij de Ongevallenwet, de Ziekte wet, de Invaliditeitswet en de Kinder bijslagwet getroffen voorzieningen. De overwegingen van principieelen aard, welke zich met betrekking tot de toepassing van den verzekeringsplicht Officiers beëediging corps mariniers. Gistermiddag zijn op het Schutters veld te Rotterdam de adelborsten A. F. van Velsen, E. H. J. Menger en F. was door de en Koloniën Bevredigende oplossing. Een en ander heeft er de Regeering toe geleid, naar een bevredigende oplos sing te zoeken. Het is haar aangenaam te kunnen mededeelen, dat zij daarin is geslaagd. Weinig mogelijkheden. lieden loop van den tijd bleek, dat de aan het geschonkene te geven na tionale bestemming, tot uiting komende in de stichting van een representatief gebouw, slechts weinig mogelijkheden liet. Na ampele overwegingen werd ge meend, dat aan de schenkingsvoor- waarden zou voldoen een naar de eischen des tijds ingericht gebouw, be stemd voor het houden van recepties, congressen, conferenties en plechtige bijeenkomsten. De totale kosten hier van werden geraamd op 1.650.000. Op de begrooting van Financiën voor het hetwelk op 18 April a.s. in de residen tie zal worden gehouden. De wenschelijkheid werd uitgespro ken, om alleen aan een beperkt aantal afgevaardigden der organisaties het woord te verleenen. De aan dit congres voor te leggen motie vond algeheele goedkeuring. Personeelraad der Spoorwegen bijeen Maandag kwamen op uitnoodiging van den personeelraad der Nederland- sche Spoorwegen te Utrecht de hoofd besturen der aangesloten organisaties bijeen, ter bespreking van den stand van de duurteactie en .in verband daarmede door den personeelraad ge- wenscht geachte maatregelen. Algemeen werd instemming betuigd met het terzake door den personeelraad gevoerde beleid in het bijzonder met of wederom de speciale Voorzienigheid, waarmede wij sedert jaren gemeen zaam, te gemeenzaam, omgaan, ons bij de hand zal voeren langs den afgrond. Spreker antwoordde hierop, dat die Voorzienigheid ons wellicht zal blij ven leiden, indien wij ons Haar waar- daartoe thans De Nederlandsche bouwkunst verliest in hem een harer meest prominente figuren. Zooals gisteren gemeld, is te Amster dam op 61-jarigen leeftijd overleden de bekende architect de heer J. F. Staal. De thans ontslapene werd in 1879 te A’dam geboren als zoon van den in die dagen in Amsterdam bekenden aanne mer en bouwondernemer Staal. Hij be zocht de H.B.S. en bekwaamde zich practisch als architect door als leerling bij andere architecten te gaan werken. Hij had het geluk, tijdens den bouw van de nieuwe Beurs te Amsterdam onder leiding van den grooten bouwmeester zelf te mogen medewerken, en toen hij later begon met zelfstandig werk toonde dit zoowel naar geest als vormgeving nog duidelijk den invloed van dr. H. P. Berlage. In diens geest, maar toch reeds met een geheel eigen stijl, bouwde hij verschillende villa’s, doch later ontwik kelde hij zich steeds weer in de richting der modernste bouwers, wier stijl hij niet navolgde, doch bij wier geest hij zich telkens aanpaste om in dien nieu wen geest met geheel eigen scheppingen voor den dag te komen. In 1925 ontwierp hij het Nederlandsch paviljoen op de tentoonstelling te Parijs en de bouwing van de Jan Evertsen- straat te Amsterdam-West, in 1927 een veilinggebouw en een kerk te Aalsmeer. In 1930 ontwierp hij samen met ir. G. J. Langhout het nieuwe gebouw van het dagblad de „Telegraaf”, waarvan vooral de gevel het werk van Staal was. In 1931 bouwde hij aan het Daniel Willink- plein te Amsterdam den z.g. „wolken krabber” en het aansluitende woning complex. Verscheidene andere huizen in Amsterdam-Zuid werden door hem ge bouwd, evenals in 1937 het nieuwe ge bouw van de „Joodsche Invalide” aan het Weesperplein te Amsterdam terwijl hij reeds vele jaren eerder het ontwerp voltooide van de nieuwe Koopmans beurs te Rotterdam, welker inwijding in de komende maanden hij helaas niet mag beleven. Een der groote ontwerpen van Staal, die niet tot uitvoering mochten komen, was o.a. een project voor den schouw burg op het Museumplein te Amster dam, en hetzelfde gold voor het ont werp, dat hij samen met zijn zoon Arthur Staal maakte ter gelegenheid van de Amsterdamsche stadhuis-prijs- vraag. Vele publicaties op het gebied van architectuur en stadsontwikkeling zijn van Staal’s hand verschenen. In hem verliest de Nederlandsche bouwkunst een harer meest prominente figuren. Na breede onderhandelingen is met de schenkers overeenstemming ver kregen, op dezen voet, dat de Staat, door betaling van een bedrag van ƒ345.000 voor goed ontheven zal worden van de verplichting tot na koming van de betreffende voor waarden en derhalve onbeperkt eigenaar zal worden van bet land goed. Het behoeft wel nauwelijks gezegd te worden, dat dit bedrag ligt ver beneden de waarde van het land goed. Er is hier dan ook niet sprake van een koopsom van het goed, maar van een afkoopsom van de voorwaarden. Onder commando van den kapitein- luitenant ter zee W. H. Tetenburg, commandant van het Vliegkamp de Kooy, aan wien als adjudant was toe gevoegd de kapitein der Mariniers, P. J. van der Ende, stonden aangetreden een compagnie Adelborsten met het vaandel van het'korps en voorts drie compagnieën matrozen resp. van de „Schorpioen”, de „Van Speyk” en den Onderzeedienst. De stafmuziek, o.l.v. kapelmeester L. H. F. Leistikow, luisterde de plechtigheid op. De commandant der Marine, de schout-bij-nacht H. Jolles, in wiens ge volg zich bevonden de chef van den staf der Marine, kapitein ter zee J. G. van den Berg, kapitein van den Gene- ralen Staf I. L. Uyterschout en luite nant ter zee le klasse B. J. Velder- man, adjudant, werd met de eerste ma ten van het „Wien Neerlands bloed” verwelkomd. De schout-bij-nacht droeg bij zijn ridderordes ook het grootkruis van de Leopolds-orde met het paarse lint, welke onderscheiding hem het vo rig jaar door den koning der Belgen, bij gelegenheid van diens bezoek aan Amsterdam verleend werd. (Bij informatie verneemt het A.N.P., dat onder het begrip „periodieke ver loven” niet worden gerekend weer- machtsr-industrieverioven* bijzondere verloven en zakenverloven). De voorzitter van den Volksraad opende vanmorgen de derde buitenge wone zitting van dit college, aldus seint Aneta ons heden uit Batavia. De belangstelling van de zijde van het publiek was gering zij was be perkt tot een vijftal personen op de publieke tribune, zoo gezien gepen- sionneerden, wellicht oud-strijders. De gereserveerde tribunes waren geheel onbezet Van de leden van den Volksraad wa ren er 49 aanwezig, waaronder alle fractie-leiders. Tot de 12 niet-aanwe- zige leden behooren mevrouw Razoex Schultz, mr. Janssen, de heeren de Villeneuve en Sandkuyl, die met ver lof in Europa vertoeven, terwijl de heeren Mahnoed en Rehatta bericht hadden gezonden van verhindering. Voorts waren niet aanwezig de heeren C. C. van Helsdingen (die intusschen als fractie-leider van de C.S.P. wordt vervangen door den heer Moelia), Mansfelt, Lapian, Wiwoho, White en Soeroso, die waarschijnlijk nog wel zullen komen, met uitzondering van den te Tomohon woonachtigen heer Lapian, voor wien de afstand te groot is om hier tijdig aanwezig te zijn. Het is thans een overheerschende noodzaak om de verdediging van het Koninkrijk (en van het Indische grondgebied in het bijzonder) zoo spoedig mogelijk te versterken, op dat onze zelfstandigheidspolitiek door eigen militaire machtsmiddelen zooveel doenlijk wordt beveiligd. Dit is een zaak niet alleen van het Nederlandsche volk, tot wie de me morie van toelichting voornamelijk is gericht, doch mede van alle Ne derlandsche onderdanen h.t.l., welis- waar geen nationale eenheid, doch door lotsverbondenheid, saamhoorig- heidsgevoel en gemeenschappelijke belangen onderling en met de andere deelen van het Koninkrijk ver- eenigd. dig toonen. Laten wij een bijdrage leveren. Spreker verzocht hierna den leden zich in de afdeelingen te begeven, waarbij hij er op wees, dat de afdee- lingsvergaderingen, zoo noodig, heden avond zullen worden voortgezet. Aneta verneemt, dat het onderzoek in de afdeelingen van het vloo ton twerp vanmiddag om ongeveer twee uur zal zijn beëindigd. Het afdeelingsverslag van den Volksraad is waarschijnlijk morgenochtend gereed. blad over bezit. De Popolo di Roma meldt uit Am sterdam, dat als Nederland in den oorlog gewikkeld zou worden, het Oost- Indië onder bescherming van een groo te mogendheid zou plaatsen, niet ech ter Engeland of Duitschland. Volgens goed ingelichte kringen te Rome zou deze mogendheid de Vereenigde Staten zijn, welke met uitzondering van Japan het eenige land is, dat machtig genoeg is om Nederlandsch-Oost-Indië te ver dedigen. Er zou echter geen sprake van zijn, dat Japan Nederlandsch-Indië onder zijn hoede zou nemen, aangezien Ne derland sinds langen tijd Japan’s be doelingen in die gebieden gade slaat De Nederlanders zijn er van over tuigd, dat de Japanners de nooit terug zouden geven. Het blad wijst met nadruk op Nederland’s vastbe slotenheid de neutraliteit te handhaven en met al zijn kracht te vechten tegen ieder land, dat zijn grenzen zou schen den. De Popolo di Roma voorspelt, dat het houden van het besturencongres, een mogendheid, welke Nederland wil binnendringen, dit slecht zal bekomen. Tenslotte wijst het blad op Neder land’s neutrale houding met betrekking tot de oorlogvoerenden. De handels- accoorden met deze landen zijn onder ling samenhangend en het eene kan niet veranderd worden zonder dat het andere gewijzigd wordt. Verschillende bezwaren. Niettemin werden de bezwaren tegen de uitvoering steeds ernstiger gevoeld. Zij zijn in het kort aldus te resumeeren. le. Het is thans niet het juiste oogen- blik een begin te maken met de stich ting van een gebouw, waarvan het nut problematiek is en waarvan bovendien de kosten in het huidige tijdsgewricht waarschijnlijk heel wat hooger zouden worden dan de destijds geraamde 1.650.000. 2e. De bedenkingen, die in architec tonisch opzicht tegen het gebouw wa ren gerezen, en die den indruk wekten, dat de stichting daarvan niet een alge- meene bevrediging zou wekken, konden niet nader worden getoetst. voor de kleine zelfstandigen voordoen, en de consequenties, welke daaruit voortvloeien ten aanzien van de ver plichte verzekering voor deze bevol kingsgroep. De regeling en de financiering van zoodanige uitbreiding der verplichte verzekering, mede bezien van uit het gezichtspunt van de geldelijke lasten, welke bij een verzekering, die in algemeen self-supporting moet zijn, aan de betrokken personen zullen moeten worden opgelegd en de uitvoerbaarheid van de opneming van de kleine zelfstandigen in de ver plichte verzekering in technisch-admi- nistratief opzicht. Voor zoover de commissie mocht ko men tot positieve voorstellen, deze nader te leggen in een ontwerp van wet of in ontwerpen van wet. Tot lid en voorzitter is benoemd mr. dr. J. van Bruggen, lid van de Verze keringskamer. Mr. S. Mok, voorzitter van den Raad van Arbeid uit Leiden, is benoemd tot lid-secretaris. Voorts hebben een groot aantal ambtenaren en vertegenwoordigers van verschil lende organisaties in deze commissie zitting. De commissie zal Woensdag 17 April in het departement van Sociale Zaken worden geïnstalleerd. Barometer alhier v.m. 8 u. 766 v.m. 12 u 767 m.m.; thermometer 8 gr. en 10 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag stijgende. Verwachting tot den avond van 10 Aprih Wind: meest matig, uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkte lucht, geen neerslag van bueekenis, weinig ver andering in temperatuur. Wegens het ontbreken van de Noorsche berichten wordt het thans weer moeilij- ker de algemeene drukverdeeling te be- oordeelen en een denkbeeld te krijgen van het toekomstige weer. De belangrijkste wijziging, die zich sinds gisteren heeft voorgedaan, bestaat uit de ontwikkeling van een rug van Imo gen druk over de Britsche eilanden. In verband met de drukstijgingen over de Britsche Eilanden is de wind ten onzent in den afgeloopen nacht toegenomen, zoodat thans weer koude lucht uit het Noorden wordt aangevoerd. De depressie-activiteit over den Oceaan is vrij gering. Z on sopgf n g: 10 April 5.14 u. Zonsondergang: 10 April 6.50 u. Lantarens aan: 10 April tot 4.45 u. v.m.; 10 April 7.18 u nam. Hoogwater te Scheveningen: Spreker haalde uit den laatsten dag order van den Finschen opperbevel hebber Mannerheim aan, „dat het le ger linies moest verdedigen, welke nog niei waren voltooid, in afwachting van steun, die niet kwam opdagen” Hij Wees er op, dat ook uit deze tragische Uitspraak wij van de Finnen kunnen leeren. Tenslotte citeerde spreker ook uit de rede van den voorzitter van de Ver- eeniging van reserve-officieren van het K-N.I.L., waarin deze zich afvroeg De heer Teulings c.s. heeft op het wetsontwerp tot heffing van een Winst belasting een aantal amendementen voorgesteld. Een dezer amendementen strekt om de aftrekbaarheid van de Winstbelas ting zelf bij de berekening van de winst wederom te herstellen. Een volgend amendement heeft ten doel het criterium van den tijdsduur van het bezit van aandeelen in andere vennootschappen, enz., zooals dit in de wet op de Dividend- en Tantième- belasting 1917 is neergelegd, ook in deze wet op de Winstbelasting weder om op te nemen. De strekking van de overige amende menten is om de winst op het over- gangstijdstip, in het lichaam aanwezig, Jonkman door den chef van ’t corpsMa- aanstonds te belasten, zulks volgens de regelen van de thans geldende Divi dend- en Tantièmebelasting. De beta ling van deze heffing geschiedt in tien gelijke jaarlijksche termijnen, ten zij óf eerder wordt uitgekeerd, óf on der discontoverrekening eerder aan den fiscus wordt betaald, dan wel uit stel is verkregen. De heer IJsselmuiden heeft op bovengenoemd wetsontwerp een amen dement voorgesteld inzake progres sieve heffing. Deze progressie heeft als grondslag dat een deel van de belastbare winst, overeenkomende met 3 pCt. van het zuiver vermogen, slechts met 4 pCt. wordt belastdat de progressie, toege past op het surplus, de nominaal klei nere winsten minder zwaar treft dan de grooteredat de vruchtbaarheid van het maatschappelijk kapitaal een verhoogende werking heeft, evenals in omgekeerde richting de steriliteit van een kapitaal. De voorgeschiedenis. De voorzitter begon zijn openings rede met enkele opmerkingen over den vorm, waarin de vlootvoorstellen aan den Volksraad zijn voorgelegd. Blij kens de toegezonden stukken is het de minister van Defensie geweest, die de ze voorstellen volledig ontwierp en in wijziging en verhooging van het acht ste hoofdstuk van de Rijksbegrooting onderbracht. De Nederlandsche bewindsman neemt in zijn toelichting ook de grond slagen voor de defensie van Neder- landsch-Indië in beschouwing en hij oordeelt niet alleen over de verster king van de Staatsmarine en de Indi sche vlootbasis, maar ook over de sterkte van het Kon. Ned. Ind. leger. Met een beroep op artikel 71 van de Indische staatsregeling is aan den Volksraad verzocht (vermoedelijk als uitzondering) op dit ontwerpbegroo- tingswet van raad te dienen. Aldus is een andere procedure ge volgd dan vroeger bij soortgelijke on derwerpen geschiedde. Spreker memoreerde de behandeling van het voor-ontwerp van de toenma lige vlootwet, tezamen met het advies van de Indische defensie-commissie 1921, voorts de behandeling van de grondslagen der Indische defensie 1930, en vervolgens de vlootkostenverdee- ling 1939. Het laatste ontwerp ministers van Defensie gezamenlijk onderteekend. De voordeelen. De voordeelen hiervan voor den Staat zijn, dat niet op een ongunstig oogen- blik behoeft te worden begonnen met de stichting van een gebouw, waarvan het rendement twijfelachtig en het as pect aangevochten is, dat een weinig aantrekkelijk proces vermeden wordt, en last not least dat voor de toe komst volledige vrijheid verkregen wordt. Men kan te zijner tijd op Sorghvliet een nieuw gebouw laten verrijzen, of men kan dit niet doen. Aan het bestaan de Catshuis kan naar eigen zienswijze een nuttige bestemming worden gege ven. Zelfs zou desgewenscht, later kun nen worden overwogen, een deel van het terrein tot villabouw te bestemmen. Dit alles kan thans in het midden wor den gelaten. Hoofdzaak in dit verband is, dat de volkomen vrfje beschikking over Sorghvliet en het zich daarop be vindende historische huis in de toe komst verzekerd zal zijn. Tegen beste ding van een bedrag, dat in verhouding tot de reëele waarde van het goed ge ring ic en waarvan het vijf- of zesvoud binnen enkele jaren had moeten wor den besteed voor de stichting van een gebouw, dat daar vrijwillig niet zou zijn gezet. Een en ander moge voldoende motief geacht worden, om aan de Re- gee®Mg de in het ontwerp machtiging te verleenen. jaar 1940 werd hiervoor uitgetrokken een eerste post van 200.000. Vóór 5 Juni 1940 moest met den bouw begon nen worden. Zooals de minister in de zitting der Tweede Kamer van 1 December 1939 meedeelde, was hij op dat oogenblik in onderhandeling met de schenkers, teneinde uitstel van den termijn te ver krijgen. De bezwaren van architectoni- schen aard, welke tegen het ontworpen plan waren gerezen, konden dan nader worden bezien, terwijl tevens een gun stiger tijdstip voor de stiching van een dusdanig gebouw kon worden afge wacht. Aan het eind van zijn toen maals gehouden rede zei de minister: „Verder beveel ik nu aan de Kamer aan den posT aan te nemen, in de hoop èn van de kamer èn van mijzelf, dat de post het volgend jaar niet zal be hoeven te worden gebruikt.” Sinds dien is gebleken, dat de schen kers van meening waren, tot uitstel van den termijn hun medewerking niet te moeten verleenen. Wilde de Staat zijn recht op het landgoed behouden, dan behoorde nu dus vóór den in het contract gestelden datum met de uitvoering van het ont worpen plan een begin te worden ge maakt. Het opmaken van een nieuw plan kon, reeds wegens gebrek aan tijdruimte, niet worden overwogen. De minister van Financiën schrijft ter toelichting: Bij de wet van 28 Maart 1930 werd de toenmalige minister van Financiën gemachtigd tot het aangaan van een overeenkomst van schenking, waarbij het landgoed „Sorghvliet” te ’s-Gra- venhage in eigendom zou overgaan aan den Staat der Nederlanden. Volgens de daarbij in acht te nemen voorwaarden zou het landgoed moeten worden aangewend voor de verwezen lijking van een nationale bestemming, tot uiting komende in de stichting van een representatief gebouw, terwijl het landgoed integraal aan de schenkers zou terugkomen, indien niet binnen tien jaar tijds met den bouw van een representatief gebouw een begin mocht gemaakt zijn De voormelde overeenkomst van schenking werd geteekend op 5 Juni 1930. F-jlo

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9