HAAGSCHE COURANT BERICHT Haagsche Courant Wereld-Atlas dat H De Afleveringen 9 en 10 EFFECTEN VAN HAAGSCHE INBRAAK BUITENLAND ACHTERHAALD en BINNENLAND STADSNIEUWS Amerikaansche vlieg tuigen voor Noorwegen Zweden Woensdag 10 April 1940. BEGRAFENIS R. J. J. HIEMSTRA VIERDE BLAD., Afgifte door de courantenbezorgers is UITGESLOTEN. Politie is helersbende op het spoor Zeer groote order geplaatst LAAT UW GOED NIET BEDERVEN DOOR SCHERPE ZEEP! COMMISSIONNAIR TE EIND HOVEN VOOR ƒ1100 GEDUPEERD VACATURES IN DEN HOOGEN RAAD van den HAAGSCHE COURANT WERELDATLAS abonné’s beschikbaar worden gesteld MORGEN, ■H ADnia* j - n De betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland zullen voor de DONDERDAG 11 APRIL* van des morgens 9 uur af, aan ons Hoofdkantoor, Wagen straat 35—37, tegen betaling van ƒ0.20 en overlegging van den BON, welke is afgedrukt in ONS NUMMER VAN HEDEN, op pagina 2 van het 4e blad. Toezending per post kan geschieden na ontvangst van den ingevulden Bon en een bedrag van 40 cents aan postzegels, per postwissel of door storting op onze girorekening No. 1250Ó, onder vermelding „Voor Deel 9 en 10 Wereldatlas”. Met deze toezending is eenige tijd gemoeid. Op de enveloppe vermelden „Wereldatlas”. Deze enveloppe moet met de eerste post in ons bezit zijn. Naam en adres duidelijk schrijven. De zoon van den avorledeaa, de lieer Th. J. Hiemstra (vierde van links) bedankt voor de vele bowajaea van vricndóclin^ zijn-vader bewomu Zeer groote belangstelling op Oud Eik en Duinen “Zo^bO- dat H Wb Wüuö HET MAAKT UW WAS - GOED OP VEILIGE WIJZE PRACHTIG HELDER. J Pn, ZMjzZl jrio, dat llux fyoed dcuv Zuudt GEBRUIK SUNLIGHT ZEEP F EN NOOIT ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST. BOOTTREINEN M. S. „CHRISTIAAN HUYGENS* KENNISGEVINGEN Gevonden voorwerpen SIHHMH (Van onzen correspondent.) 3 Hoe de inbraak geschiedde. H. W. Mauser overleden en ris rafl ude ge” No. 17540 Weliswaar is men er nog niet in geslaagd in deze zaak arrestaties te verrichten, maar de politie heeft zeer belangrijke aanwijzingen tegen een he lersbende, die zich hoofdzakelijk bezig zou houden met het verzilveren van gestolen effecten. DE GEHEIMZINNIGE HEER „SMITS”. nr: twee Nederland treinen op ele de, ind er- 'au het ax ee' hü" go en iet an - t*e jtto n i. ic in e- r- is d. ai os ift el :n, -n, en ■en ien ar- ,nd us- Ien Zonderling bezoeker. Maanden verstreken en de zaak scheen dood te zullen loopen, tot op een dag in November bij den sigaren winkelierSchröder teEind hoven een heer verscheen, die zich uit gaf voor „Smits", Volkomen normaal. Men telefoneerde ons vanmiddag uit Berlijn: Het is gebleken, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Duitschland normaal zijn. Duitschland verwacht echter, dat Nederland en de andere neutralen na het gebeurde in Denemar ken en Noorwegen extra zullen oplet ten, dat Engeland hun neutraliteit niet schendt Huygens” Genua rijden. Vanochtend om 11 uur Is de 54-jarige mevr. J. P. M., toen zij bezig was op de eerste étage aan de achter zijde van haar woning aan de Herman Costerstraat de ruiten te zeemen, ge vallen, doordat zij te ver naar buiten leunde. Zij kwam in den tuin terecht en bekwam een verwonding aan het voorhoofd. Per auto van den geneesk, dienst werd zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zij kon, na verbonden te zijn, op eigen gelegenheid weer naar huis terugkeeren. iza» Vanochtend is te Delft op 71-jarigen leeftijd overleden de heer H. W. Mau ser, tot 1930 directeur van de Delftsche aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles” en sedert dien commissaris der naam- looze vennootschap. De overledene, die baanbrekend werk heeft verricht op het gebied van de Ne- derlandsche ceramische industrie, was gedurende eenige jaren voorzitter van fco> de Kamer van Koophandel voor Delft 'en Omstreken. Hij was ridder in de orde van Oranje Nassau. lig« re> im* rste Naar wij vernemen, is de Centrale Opsporingsdienst van de Haagsche politie er in geslaagd de effecten te achterhalen, welke werden buit gemaakt bij de inbraak, in den nacht van Zondag op Maandag 3 Juli 1939, m den sigarenwinkel „Conrad” van den heer A. Schrö der, op den hoek van de Conrad- kade en de Weimarstraat, waarbij voor een bedrag van 2500 gulden aan geld en effecten werd buitge maakt. Oslo, Aprfl. Noorwegen en Zweden hebben in de Vereenigde Staten een order geplaatst voor de levering van 600 vliegtuigen en er wordt verder nog onderhandeld over een bestelling van 400 machines. Naar uit Amerikaansche bron wordt vernomen, is de reden voor deze order bij de Zweden gelegen in het feit, dat zij van het Duitsche materiaal willen overstappen op het Amerikaansche, aangezien het moeilijk is reservemate riaal uit Duitschland te bekomen. De order betreft in hoofdzaak jacht vliegtuigen, welke zijn besteld bij de Republic Aircraft Corporation en deze toestellen zouden een topsnelheid van 512 k.m. per uur kunnen behalen, pat wil zeggen, dat zij een 80 tot 120 k.m. per uur sneller zijn, dan de toestellen, waaruit de Russische luchtvloot voor namelijk is opgebouwd. De opvatting heerscht verder, dat de Amerikaansche machines in kwaliteit zeker kunnen wedijveren met de beste Duitsche toe stellen. De Amerikaansche jachtvliegtuigen zijn bewapend met 4 machinegeweren, hun actieradius moet 1760 k.m. bedra gen en het hoogtebereik 9300 meter. Zij zijn voorzien van een Pratt en Whitney „Wasp” motor van 1050 p.k. en van een driebladige Hamiltonschroef met ver stelbaren spoed. Uit Amerikaansche bron wordt voorts vernomen, dat op het oogenblik 1500 man werken aan de uitvoering van de NoorschZweedsche opdracht en dat reeds 100 toestellen in de fabrie ken te Farmingdale voor verscheping gereed staan. Wanneer deze machines zullen aan komen, zullen dit niet de eerste Ame rikaansche toestellen in Scandinavië zijn, want Noorwegen beschikt reeds over eenige Curtiss jagers en een deel van een vroegere Zweedsche bestelling is ook reeds geleverd deze bestond uit Seversky-jagers, Vultee-bommen- werpers en North American gevechts vliegtuigen. De order is door de rege®- ringen van Zweden en Noorwegen ge zamenlijk geplaatst De man, die er welgedaan uitzag, deed eenige inkoopen en vertelde ter loops, dat hij zich binnenkort te Eind hoven ging vestigen. Hij moest echter nog één en ander regelen, maar in af wachting van zijn vestiging zou hij graag zoolang eencorrespondentie adres te Eindhoven willen hebben. Hij verzocht daarom of hij brieven bij den sigarenwinkelier mocht laten komen, wanneer hij dan in de stad was, kwam hij ze wel halen. De winkelier had daartegen geen bezwaar. tevens eerste rustplaats van onzen broeder zouden staan? In je leven heb je je nimmer rust gegund en toen op zeer jeugdigen leeftijd onze ouders ons werden ontnomen en de toekomst voor ons donker scheen, heb jij door je ster ken wil een werkkring gevonden, welke je ideaal was. Hard zijn je jeugdjaren geweest, maar in je arbeid legde je volle liefde. In volle wapenrusting ben je onverwachts ons allen ontvallen, doch je wensch is daarmede in vervul ling gegaan, je bent ons ontnomen zonder een ziekbed te hebben gekend. De volgende spreker, dr. graaf van Limburg Stirum, voorzitter der Zuid- hollandsche Jachtvereeniging, zeide, dat zoowel hij als het geheele bestuur en de leden diep ontroerd werden bij het vernemen van de tijding, dat Hiemstra zoo plotseling en op tragische wijze uit het volle leven was heengegaan. Droefenis en verslagenheid heerscht alom. Niet slechts in den kring der na bestaanden maar in veel wijderen kring. Zijn heengaan beteekent voor onze vereeniging een groot verlies. Hij was niet slechts de oprichter, doch ja renlang een der trouwe leden onzer vereeniging. Deze is hem dan ook grooten dank verschuldigd. Voor zijn taak was hij een eminent persoon, een man van een hoog en- gaaf karakter. Wij staren hem thans met weemoed na en zullen met groote dankbaarheid hem blijven gedenken. De heer A. W. Sijthoff, voorzitter der Haagsche Carousselclub, wees erop, dat nog jJ, Vrijdagavond als gewoon lijk de heer Hiemstra op zijn post was. Vele jaren is hij niet alleen de bezie lende leider der club, maar ook de raadsman daarvan geweest Hij was bij allen bemind door zijn aangenamen omgang en wees ons zoo noodig op de licate wijze op de fouten die wij tij dens de lessen maakten. Maar naast onze leider was hij ook ons aller vriend, dien wij nooit zullen vergeten. Hierna nam de heer Legue, pikeur bij de ’s-Gravenhaagsche Manége, op hartroerende wijze namens het overige personeel afscheid van den beminden directeur. Wat tot stand kwam is aan zijn arbeid te danken, een arbeid dien wij in zijn geest zullen voortzetten. De volgende spreker, de heer v. cL Wall, wees op de wijze waarop de heer Hiemstra zijn plicht betrachtte. Hij was een ruiter van groote begaafd heid. Spreker schetste den thans ont slapene als directeur der manége met zijn nimmer falende energie, die steeds rekening hield met de verlangens zijner cliëntèle, om vervolgens te belichten wat hij voor de jeugd, die zijn liefde had, is geweest Steeds kwam men onder de bekoring van de zachte wijze, waarop hij zijn leerlingen onderwees; maar bovenal was hij een bijzonder gezinshoofd, die zijn kinderen opvoed de op een wijze waarop zij met recht trotsch mogen zijn. Ook in zijn vriendschap was hij hecht en sterk en wij brengen hem daarvoor dank. Vervolgens richtte spr. zich tot de nabestaanden van hem die op het veld van eer, want dit was het terrein waarop hij overleed, is geval len. Hij kon met een gerust hart op het verleden terugblikken. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door den heer Verwey, een der eerste leerlingen van den overledene uit den Delftschen tijd. 35 Jaar geleden kwam Hiemstra voor het eerst in Delft en zijn debuut daar was schitterend. Hij heeft zich vele vrienden verworven en namens de studenten uit dien tijd bracht spr. een eeresaluut. Nadat het Oude Wilhelmus en de Treurmarsch van Chopin ten gehoore waren gebracht, werd de kist, welke onder de vele bloemstukken schier be dolven was, grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte de zoon voor de belangstelling. Toen de koets met het stoffelijke omhulsel de begraaf plaats opreed, stond een detachement van de Haagsche bereden politie on der leiding van den inspecteur Wilden burg aan weerszijden van den ingang opgesteld I Lijst van aanbeveling, door de Tweede Kamer opgemaakt. I Ter vervulling van de vacature in den Hoogen Raad, ontstaan door het I eervol ontslag van dr. F. Kranenburg, heeft de Tweede Kamer de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: 1. Prof. dr. P. A. J. Losecaat Vermeer, hoogleeraar aan de gemeentelijke uni- Versiteit en raadsheer-plaatsvervanger jJi in het gerechtshof te Amsterdam; 2. jjs I jhr. dr. A. K. C. de Brauw, advocaat en procureur alhier; 3. prof. dr. R. G. Cleveringa, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden en rechter- Plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank alhier, kwam de heer commissionnair. Onder buitengewoon groote belang stelling werd heden op de begraafplaats Oud Eik en Duinen het stoffelijke om hulsel van den heer R. J. J. Hiemstra, directeur van de ’s-Gravenhaagsche Manége, chevalier de mérite agricole, die Zaterdag j.l. tengevolge van een on geval tijdens een jachtrit overleed, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Van hun belangstelling gaven daarbij op het kerkhof o.m. blijk de heeren dr. graaf van Limburg Stirum kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, voorzitter van de Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging, E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana, R. F. C. baron Ben- tinck, opperstalmeester van H. M. de Ko ningin, jhr. Ch. E. J. M. Verheijen, eerste stalmeester van H. M. de Koningin. Voorts de heeren D. H. Reinders, mr. O. Palte, dr. J. W. Palte te Zoetermeer en mr. Th. O. Palte, jhr. A. W. v. Holthe tot Echten, J. H. Ochtman, luit.-kol. dr. H. J. Weekenstroo, A. W. C. de Greet, in specteur Mij. Groningen, kapitein mr. A. v. Os, G. Lensvelt, A. W. Sijthoff, voor zitter Haagsche Carousselclub, ir. J. Son- neveld, ir. O. J. v. d. Eist, D Modder man, bestuurslid Z.-Holl. Jachtvereeni ging, Louis Gimberg, tooneelspeler, mr. J. v. Duyvendijk, A. M. v. Oss, A. van Ho boken. secretaris Z.-Holl. Jachtvereeni ging, ir. J. F. R. v. d. Wall, dr. M O. Els- bacher. S. J. Schermer, consul van Haïti, E. graaf van Bijlandt, M. Staal, bankier, ir. P. M. Montijn, directeur Haagsche Tramweg Mij., J. Anjema, graaf van Zuy- len van Nijevelt. mr. J. H. v. Schermbeek, 2e voorz. Ruiter Toeristen vereeniging, mr. F. L. Schlingemann, R. E. Verbeek, consul-generaal van Roemenië, mr. J. Lo pez Olivan, griffier Permanente Hof van Internationale Justitie, i. r. W. C. C. v. Romondt Vis, prof. ir. Brender a Brandis, directeur Gemeente Gasfabriek, mr. M. J. H. de Bruyn van Melis en Mariekerke, referendaris Kabinet der Koningin, H. A. Hooft, majoor Moerkerken v. d. Meulen, kapitein de Zwart, namens den comman dant le Legercorps, kapitein H. de Lan gen, dr. Hoelen, geneesh.-dir. St. Jacoba- stichting, R Hutschler, O. A. Verwey, J. Mol van Charante, luit. kol. J. Knel, commandant depót cavalerie en garni zoenscommandant, ir. H. H. van Zeggeren, afd. chef Openbare Werken, jhr. mr. J. D. H. de Beaufort, secretaris Raad van State, mr. J. L. A. van Oudheusden, luit.- kolonel Labouchère, wnd. inspecteur der cavalerie, A. Plesman, directeur Kon. Luchtvaart Mij., luit.-kol. b.d. J. J. de Waal, hoofdbestuurslid Nederl. Roode Kruis, mr. A. A. Reepmaker, C. van Rij- ckevorssel, E. L. graaf van Limburg Sti rum, J. H. W. Pasman, bestuurslid Z. H. Jachtvereeniging, een deputatie der Delft sche Studenten Carousselvereeniging be staande uit de heeren P. A. J. Stoop en M. L. Kasteleijn, mr. G. L. J. Mens Fiers Smeding, H. P. Timmermans, secretaris penningmeester Kon. Nederl. Jachtvereen., Ad. Klebe, directeur Rotterdamsche Ma nege, W. C. van der Kuylen, paardenhan- delaar, L. van Vugt, te Hoek van Hol land, expediteur van paarden, en vele an dere personen uit de kringen der hippische sport, zoomede hun dames. Bij het betreden der rouwkapel bracht de organist, de heer C. D. Lit- tooy, een Prelude van Chopin ten ge hoore, waarna een broeder van den ontslapene het woord nam. Wie onzer had verwacht, aldus spr., dat wij thans in zoo grooten getale om de laatste en 'aJ nut der onteigening van perceelen, noo- dig voor en ten behoeve van het kazer- neterrein in de gemeente Apeldoorn. naS oof* ztll elijl Bezoek aan den com missionnair. Denzelfden dag vervoegde Smits zich bij den commissionnair in effecten R. M. Akkerman, aan de Keizersgracht 10 te Eindhoven. Hij vroeg of de commis- sinonair drie Shell-obligaties voor hem kon verzorgen. Hij herhaalde daar, dat hij zich te Eindhoven ging vestigen en gaf zijn correspondentieadres bij den sigarenwinkelier Schröder op. Hij stortte 200 guld°n. Korten tijd later kwam hij zijn stukjes halen en betaal de toen nog 700 gulden. In dit verband dient te worden op gemerkt, dat bij de inbraak in de resi dentie een Shell-obligatie van 300 gul den was gestolen, alsmede een obli gatie Stad Amsterdam ter waarde van 925 gulden. Na eenige dagen Smits weer bij den Daar hij voor het inrichten van zijn zaken wat contanten noodig had, ver zocht hij den heer Akkerman twee Shell’s voor hem te verkoopen. „Ik heb ook nog een Stad Amsterdam”, zoo voegde hij er aan toe, „hoe staat die genoteerd De commissionnair raad pleegde de koersen en gaf ten ant woord „925 gulden.” „Wilt u die dan ook maar zien te verkoopen” verzocht de heer Smits. „Ik heb het stuk weliswaar niet bij mij, maar ik breng het wei mee.” Eenigen tijd later verscheen Smits weer op het commissionnairs-kantoor en informeerde, of men al een kooper had gevonden. Weliswaar was dat nog niet het geval, maar de heer Akker man deelde mede, dat als de heer Smits geld noodig had, hij wel eenige stuk ken voor hem kon beleenen. damschen makelaar terug, die op zijn beurt gebruik makende van het recht van regres het stuk weer doorzond aan den heer Akkerman. Den Haag in actie. Inmiddels had de Amsterdamsche politie de Haagsche recherche in ken nis gesteld van deze ontdekking, waar op zich eenige politiemannen naar Eindhoven begaven. Bij het onderzoek bleek toen, dat de heer Akkerman be halve het stukje Stad Amsterdam, ook het gestolen Shell-aandeel in zijn bezit had. Beide stukken werden in beslag genomen. Alles is toen in het werk gesteld om den geheimzinnigen heer „Smits” te vinden, totdusver echter zonder resul taat. Deze liet zich natuurlijk niet meer op zijn correspondentie-adres noch bij den commissionnair zien, zoodat er geen twijfel bestaat, dat hij deel uitmaakt van de helersbende, die er haar werk van maakt gestolen effecten te verzil veren. Dat deze heeren over ruime geldmid delen beschikken, blijkt wel uit het feit, dat men de gestolen stukken pas een half jaar later ten verkoop aanbood, na dat men een bedrag van 900 gulden had gestort, om door transacties het vertrou wen van den Eindhovenschen commis sionnair te winnen. Intusschen is deze thans voor 1100 gulden de dupe geworden van de prac- tijken van deze helers. Naarstig speurt de politie thans naar de leden van deze bende. De Stoomvaart Maatschappij Neder land deelt mede, dat in aansluiting op het van Indië komende m.s. „Chris tiaan van len Kazerneterrein te Apeldoorn. Ingediend is een ontwerp van wet Lia hq^dende verklaring van het algemeen P 7 boottreinen naar Nederland zul- Deze treinen zul len, bijzondere omstandigheden voor behouden. op Zondag 14 April a.s. van Genua vertrekken en op 15 April in Holland arriveeren. De vermoedelijke aankomst dezer treinen is resp. te Roozendaal 11.13 v.m. en 12.08 nam., te Rotterdam (D.P.) 12.21 nam. en 1 uur 8 nam. en alhier (H.S.) 12.48 nam en 1 uur 33 nam. Aanwezig aan het hoofdbureau van po- I litie, Alexanderplein 20 en aldaar te be- I vragen op alle werkdagen, telefonisch al leen tusschen 10.30 en 12 uur en monde- I ling tusschen 12.30 en 2.30 uur: een Royal Standard” damesrijwiel, een maandkaart van den G. G. en G. D., ten I name van W. J. de Bruin, 2 vrachtbrie ven, een benzinedop, een dop van ben- zine-reservoir, een ongemerkt zwart ge- I lakt heerenrijwiel, een rijwielpomp, een blauwe rozenkrans in étui, een rozen- I krans, een ongemerkt damesrijwiel, een bruine winterjas inh een broodzakje: een paar wollen handschoenen en een looper, 5 pasfoto’s, een wandelstok voor invalide, een rood lederen damesbeursje met ritssi. 5 inh. 22} cent. 2 bioscoopkaartjes, een zwart lederen damestasch, een rep. boek je Vadert geschiedenis ten name van H. Schreiner een gouden zegelring „S.G.”. een nationaliteitsplaat N.L., een brief met Duitsch adres, een portefeuille met post zegels, diverse sleutels, handschoenen, rijwielbelastingmerken en ceintuurs. Bij de navolgende ingezetenen: een zwarte vulpen, Goudenregenstraat 247; een verchroomd damespolshorloge, Broeken, Hooikade 12; een Batavier- rijwiel. Goedman, Tesselscheplein 27; een paar leeren heerenhandschoenen, v. Vliet, Rozenburgstraat 55; een fox-hondje, Plug, Pinkstraat 28, een kaart v. d Zwem inrichting Mauritskade, v. Prooijen, Ba- - rentszstraat 34; een rozenkrans, Berenpol, Hugo de Grootstraat 46; een nationali- teitsbewijs van een motor „Royal En- f field”, Hema, Vlamingstraat; een zwart ge lakt heerenrijwiel, ten Berghe, Monster- schestraat 48; een dubbele bagagedrager- tasch van bruin zeildoek, Jansen, Heems- kerkstraat 20; een huissleutel, Vrijmoed, Spionkopstraat 134; een zwarte kinder- portemonnaie en een zakmes, v, Es, Hob- bemastraat 308; een wandelstok met hoornen knop, Pelt, Viljoenstraat 30; een damesbontjas, Paal, Loosduinscheweg 45; I een ring met 3 sleutels (een groote en II 2 kleine), de Jong, Laakweg 34; een kos- tëloos rijwielbelastingmerk, Pietersen, de Genestetlaan 162; een zwart-witte An- gorrkater, Rossmölder, Calandplein 19; 11 een zwarte damesportemonnaie met rits sluiting en zilver kettinkje met inhoud. Kroon, Alb. Thijmstraat 55; een paar witte wollen kindersokjes, Jansen, v. Egmond- straat 34 (Voorburg); een jonge fox-ter rier m. bruine ooren en rooden halsband, Snoep, v Barbansonstraat 74, te Voor burg; een koperen rijwielslot met sleutel C.H.S., Batenburg, Bilthovenschelaan 39; een zwarte mantelceintuur er. een rood bruine mantelceintuur, Kerkhoven, Mar- kenschestraat 72; een zwarte Suède hand schoen. Jansen, Mauvestraat 36a; een ruigh. fox-terrier met penning No. 8265 (aangereden), Hagebeek, Piet Heinstraat 49; een geslagen metalen broche met gelen steen, v. d. Burgh, Javastraat 159; een jong zwart poesje, Brandsma, Fran kenslag 396; een bril in étui, Verheij, Kerklaan 80; een zwarte hond (verm. Groenendaeler)Radelaar, Pluvierstraat 330; een zwarte rijwieltasch inh. porte- monnaie met 57 cent, vulpen enz., „De Wolbaal”, W de Zwijgerlaan 41; een gou den collier met dito kruis, Mensing, Leu- venschestraat 84; een rijwielbelasting merk, v d. Toorn, Dordtschestraat 3; vijf honden, een cadaver hond en 4 katten, Asyl, Nieuwe Haven 73. Opgevangen honden: Voor inlichtingen, Asyl. Nieuwe Haven 73. Noodlottige transactie. Ongeveer een week na dit onderhoud verscheen Smits tusschen half één en één uur aan de woning van den com missionnair. „Ik moet”, zoo gaf hij voor, „aanstonds met den trein mee. Kunt u die obligatie Amsterdam twee Shells voor mij beleenen De heer Akkerman, die zijn cliënt natuurlijk gaarne van dienst wilde zijn, nam de Shell-obligaties over tegen 300 gulden per stuk en de Stad Am sterdam tegen 800 gulden. Daar het kantoor in de middaguren gesloten was, kon hij den koers niet precies zeggen, maar het resteerende bedrag zou hij den heer Smits den volgenden keer betalen, waarmee deze aanstonds genoegen nam. De heer Akkerman betaalde in goed vertrouwen 1400 gulden, maar beging de voor hem zelve noodlottige licht vaardigheid niet eerst even de lijst van door de politie gezochte effecten na te zien. Daardoor was het Smits mogelijk hem behalve de obligatie Stad Amsterdam en het Shell-stukje, dat hij van Akkerman had gekocht, ook de obligatie Shell, welke in de re sidentie gestolen was, aan den man te brengen. Daar er aan het Amsterdamsche stukje nog een coupon zat betaalde de heer Akkerman ook deze uit, waarna hij de coupon naar een correspondent te Amsterdam zond. Deze borg de cou pon in de safe tot hij haar later met andere stukken doorzond naar de Ne- derlandsche Bank. Daar bleek men nauwkeuriger te werk te gaan. Bij con trole bleek het stuk op de lijst van van misdrijf afkomstige stukken voor te komen, waarop men de Amsterdam sche politie waarschuwde. Om het ri sico te ontgaan, dat het stuk in beslag zou worden genomen en de strop dus voor de Nederlandsche Bank zou zijn, zond men het stuk naar den Amster-j Een busje met 20 halve centen, dat was alles wat de inbrekers na hun bezoek aan den sigarenwinkel hadden achtergelaten. Op grondige wijze hadden zij de wo ning, welke achter den winkel is gele gen, doorzocht. Blijkbaar goed op de hoogte van de gewoonten van de fa milie Schröder, waren de dieven er spoedig achtergekomen, dat de winke lier en zijn vrouw Zondagsavonds vrij regelmatig naar een, op slechts enkele honderden meters, van hun woning gelegen café gingen. Van de afwezigheid der bewoners maakten de inbrekers gebruik om via een leegstaand winkelhuis, aan de achterzijde door een onafgesloten keu kendeur binnen te dringen. Hun werk Werd bovendien begunstigd door de omstandigheid, dat in dien tijd in het stukje Weimarstraat tusschen Konings plein en Conradkade verschillende win kelhuizen leeg stonden, zoodat de kans op ontdekking gering was. Omstreeks half één kwam de familie Schröder thuis. Verwacht kon toen worden, dat de inbraak aanstonds ont dekt werd, maar Ie dieven kregen door een zeldzaam toeval een nog grooteren voorsprong dan gemeenlijk het geval is. Doordat het huis op een hoek is gelegen, ontvangt het veel licht van eenige straatlantaarns, waarvan er één zelfs vlak voor een raam van de slaap kamer staat. De heer Schröder heeft daardoor de gewoonte ’s avonds bij thuiskomst geen licht aan te steken. Daar de dieven de kastdeuren weer hadden gesloten, bleef de inbraak on opgemerkt, tot omstreeks 5 uur in den morgen mevr. Schröder wakker werd en de deur van de linnenkast open zag staan. Eerst toen stelde het echtpaar een onderzoek in en werd de recherche gewaarschuwd. Alhoewel de politie aanstonds ver moedens had in een bepaalde richting, beschikte men toch nog niet over vol doende aanwijzingen, om tot arrestaties over te gaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13