HAAGSCHE COURANT DE ZWARTE ORCHIDEE PARAAT Woensdag 10 April 1940. STADSNIEUWS No. 17540 VIJFDE BLAD. DE DUITSCHE FILM „VÜURDOOP5 CONFLICT TUSSCHEN DEN HET HUUR VAN ONDERGROND de dat hierop BIJZONDER ONDERWIJS SCHOOLKINDER VOEDING FEUILLETON. (.Wordt vervolgd.)) MINISTER EN DE NEDERL. VEREEN. VOOR LUCHTBESCHERMING DE ELOUT VAN SOETERWOUDE- SCHOOL UITREIKING GOUDEN MEDAILLE AAN ADJUDANT-ONDEROFFICIER H. F. J. FELTZER. OVERNEMING RIJKSWEG NAAR MONSTER EN VERBREEDING BLAUWBRUG. steeds dreigende gevaren rustig en vertrouwend achter Regeering en weer macht te staan. JOODSCHE VROUWENRAAD IN NEDERLAND uit in kln- het B. en W. stellen den Gemeenteraad voor, aan het bestuur der „Vereeniging tot oprichting en instandhouding van vrije scholen op Gereformeerden grond slag te ’s-Gravenhage” de noodige gel den toe te staan voor aanschaffing van leerboekjes bij het vak „kennis der na tuur” ten behoeve van de onder zijn beheer staande school voor gewoon lager onderwijs, Prinsegracht 182. De bijzondere raad der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo vraagt den Gemeenteraad voor de voeding op de R.K. bijzondere scholen voor L. O., alhier, een subsidie van ƒ60.690 en voor die op de R.K. bijzondere scholen voor V.L.O. een subsidie van 15.172,50. Het bestuur van de ver. „De Elout van Soeterwoudeschool" heeft den Ge meenteraad verzocht om medewerking tot het doen vergrooten van genoemde school met 2 lokalen. De voortdurende stijging van het aantal leerlingen maakt telkens splitsing van klassen noodzake lijk en het is te verwachten, dat deze stijging zal aanhouden. (Nadruk verboden.) De eerlijkheid gebiedt ons, hier niet te zwijgen over één punt, waaromtrent vertrouwen helaas weinig gemotiveerd zou zijn. Wij bedoelen de luchtbescher ming van de bevolking. Het feit, dat regeering en particulier vereenigingsbestuur thans nog bezig zijn met vechten over de 1 e 1 d i n g van deze zeer belangrijke zaak is wél treu rig. Wij hebben op de slappe leiding en de slechte organisatie van onze lucht bescherming al eerder critiek geoefend en er zal wellicht binnenkort aanleiding zijn, om op dit onderwerp terug te komen. Intusschen is het de hoogste tijd, dat aan alle geharrewar krachtig een einde wordt gemaakt en de overheid zélf de leiding geheel in handen neemt en dan in sterke handen! Er Is geen tijd te verliezen. Ook de luchtbescherming moet paraat zijn, zooals de weermacht het gelukkig is. MILITAIREN KEEREN NAAR HUN LEGERPLAATSEN TERUG den gegeven heeft om u te verwonde ren? Hoe bedoelt u dat? In haar houding, in haar manier van doen. Zeg eens, weet zij iets van mij af... dat ik hier komen zou? Ja. En, wat zeide zij? Hoor eens, sprak Carson, is dat allemaal noodzakelijk? U bent toch zeker niet van plan haar in die zaak te mengen? Nu, en of, grinnikte Murcheson. Zij weet een heeleboel interessante dingen omtrent den heer Armstrong, maar die zal zij heusch niet openba ren, wanneer zij daartoe niet gedwon gen wordt. Carson voelde een golf van woede over zich heengaan. Dat die bullebak van een politie-inspecteur haar naam op die manier in het geding bracht, leek hem een soort majesteitsschennis toe. Doe mjj een genoegen en laat juffrouw Dixon er buiten, stiet hij uit. Zij heeft reeds genoeg geleden. U praat, alsof zij in die moordzaak be trokken is hetgeen nogal ongerijmd is. Weest u daar maar niet zoo ze ker van, snauwde Murcheson. Carson kromp bij dit antwoord in een, maar vlak daarop, lachte hij sar castisch. U bent een verbazingwekkend ge nie, inspecteur. U maakt veronder stellingen, waarvan een normaal mensch nachtmerries zou kunnen krij gen. Maar om op de zaak terug te ko- Staatsspoorstation. Op het Staatsspoor was vandaag van de drukte in verband met het militaire vervoer al heel weinig te bespeuren. Integendeel. Er liepen vrij wat minder treinen dan anders en het militaire vervoer was over dit station uit den aard der zaak zeer gering. Een reportage van het Duitsche luchtwapen. Maandagavond heeft de Duitsche ge zant in de zaal Excelsior aan de Zee straat voor een groep genoodigden, de groote Duitsche film „Feuertaufe" ver toond, welke een onopgesmukt, realis tisch beeld geeft van de vernietiging van het Poolsche leger, de Poolsche steden en de Poolsche bevolking door het wapen der moderne luchtmacht Onder de aanwezigen bevond zich een aantal Nederlandsche leger- en marine-autoritelten. Van de ministers, die uitgenoodigd waren, was bericht van verhindering ingekomen. De mi nister van Buitenlandsche Zaken had den secretaris-generaal van zijn depar tement als vertegenwoordiger gezon den. In zijn vergadering van 5 September 1939 heeft de Gemeenteraad besloten, tot het in beheer en onderhoud overne men van een gedeelte van den rijksweg naar Monster. In hun daartoe strekkend voorstel hebben B. en W. den Raad reeds mede gedeeld, dat dit wegvak waarschijnlijk ook in eigendom zou kunnen worden verkregen tegen een koopsom van 10, doch dat aan de zijde van het Rijk de beslissing hierover nog niet was geval len. Dit laatste is nu geschied; thans kan ook de eigendom voor f 10 worden verkregen. B. en W. stellen voor, hier toe te besluiten. In het bedoeld voorstel hebben B. en W. eveneens medegedeeld, dat het de bedoeling was de in het over te dragen weggedeelte gelegen Blauwbrug te ver broeden, door aan weerszijden van het bestaande dek een rijwielbrugje aan te brengen en dat het Rijk in de kosten daarvan f 600 zou bijdragen. De kosten van deze voorziening wor den, naar de thans geldende prijzen, ge raamd op 1800, waarvan dus 1200. voor rekening van de Gemeente zal ko men. Dit bedrag zal alsnog beschikbaar moeten worden gesteld. Ook dit stellen B. en W. den Raad voor. VECHTPARTIJTJE. Tusschen twee personen Kwam het gistermiddag te omstreexs 5 uur in de Wagenstraat tot een woordenwisseling, n.l. tusschen een 32-jarigen bewoner van de Vreeswijkschestraat en een 47- jarigen kelner, woonachtig aan het Lage Zand. Op zeker oogenblik sloeg de kelner den ander neer. Het slacht offer bleek een kleine wond aan hef achterhoofd te hebben opgeloopen. Hij werd door den geneeskundigen dienst naar den centralen post vervoerd, van waar hij op eigen gelegenheid huis waarts keerde De kelner werd aange houden en naar het bureau Prinse- straat overgebracht. Hij is later op den avond heengezonden Er is geen aan gifte van mishandeling gedaan. VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN Fa. GUINEE. Dezer dagen vierde de firma Guinee haar 40-jarig bestaan. In de afgeloo- pen 40 jaar heeft de firma Guinee, bekend door „de schoenen voor ge voelige voeten”, zich bekend gemaakt door coulante en prettige bediening. Eén van de stelregels van Guinee is: de juiste schoen voor eiken voet. Dat de cliënten dit wel apprecieeren, moge blijken uit de overgroote belang stelling bij dit feest, welke zich o.m. uitte door tientallen prachtige bloem stukken. AMBTSJUBILEUM TH. J. RAIMOND. Op Vrijdag 12 April zal de heer Th. J. Raimond, bode aan het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, den dag herdenken, waarop hij een kwart eeuw geleden in Rijks- dienst trad. DE KEURING VAN ROODE KRUISHONDEN. De „Koninklijke Nederlandsche Poli tiehond Vereeniging” heeft voor de op 20 April a.s. te houden keuring van Roode Kruishonden een „Zilveren Standaard Medaille” beschikbaar ge steld, voor den dresseur, die met zijn hond het beste werk levert ZORGT VOOR EEN HELDER BRANDEND ACHTERLICHT Het toezicht op de rijwielachterlich- ten wordt verscherpt in dier voege, dat in de toekomst ohmiddellljk tot het op maken van proces-verbaal wordt over gegaan indien althans de overtreder ter plaatse van aanhouding en binnen korten tijd er niet in slaagt het achter licht in behoorlijk brandenden toestand te brengen. Dit zal ook geschieden m die gevallen, waarin voorheen de over treder In de gelegenheid werd gesteld de goede werking van het achterlicht binnen de 24 uren te herstellen, na welken termijn eerst, indien herstel niet volgde, verbaliseerend werd opge treden. Zorgt dus voor een helder brandend achterlicht van een goedgekeurde soort, Het bestuur der afdeellng ’s-Graven hage der Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming schrijft: Het conflict tusschen den minister van Blnnenlandsche Zaken en het be stuur der Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming, dus der lande lijke vereeniging, blijkt bij verschillen de Hagenaars aanleiding te geven tot dusdanige misverstanden, dat wij het gewenscht achten het standpunt van de zelfbeschermings-organisatie te ’s-Gra venhage even in een duidelijk daglicht te stellen. Héél kort gezegd, komt neer: Hoe lang deze strijd ook moge duren, wat ook uiteindelijk het resultaat moge zijn, wij zullen onverstoorbaar, ononder broken en naar wij vertrouwen met steeds toenemende energie dóórwerken aan de zelfbescherming der Haagsche burgerij en de gemeentelijke overheids maatregelen blijven steunen. Men begrijpe toch goed, dat w ij geen twist voeren met den minister, dat w ij niet aansprakelijk zijn voor nog-niet- terugbetaling der loten, enz. enz. Men make ons dus in dezen zin verder geen verwijten, onthoude ons op deze gron den geen medewerking en late dit alles geen oorzaak zijn tot moedeloosheid. U heeft nog Zaterdag j.l. kunnen consta- teeren, dat wij werkzaam blijven. Bij deze zelfbeschermingsoefening op groote schaal is gebleken, dat wij nog vele medewerkers en vooral mede werksters te kort komen. In plaats van in bovenaangeduid conflict aanlei ding te vinden uw medewerking aan de zelfbescherming te laten verflauwen, moge het u prikkelen er mede voor te zorgen, dat althans in ’s-Gravenhage op bevredigende wijze deze gemeen- schapsplicht vervuld worde en de vrees niet zal behoeven te bestaan, dat men t.z.t. gedwongen zoude worden tot het verrichten van noodige diensten. Meldt u n u, oogenblikkelijk. aan bij uw sectorbestuur of bij Sweelinckstraai 25. telefoon 392250. Ons doel was en blijft ’s-Gravenhage zoo goed en zoo spoedig mogelijk te voorzien van een behoorlijke hoeveel heid luchtbeschermingsmateriaal en van de duizenden hulpkrachten, die voor een goede functionneering der luchtbe schermingsmaatregelen noodig zijn. De Raad heeft in Februari 1935 be sloten om den ondergrond van de Bontekoestraat opnieuw van de N. V. Hollandsche IJzëren Spoorweg Maat schappij te huren. Deze grond is onge veer 87 m. lang en 8 m. breed en ge legen tusschen den Rijswijkscheweg en den Trekweg. Deze overeenkomst werd aangegaan voor den duur van 1 Febr. 1935 tot en met 31 Januari 1940 en tegen een huurprijs van 750 per jaar. Verlenging van de huur is noodig, daar in dezen grond een hoofdbuis van het Gemeentelijk Gasbedrijf en een ge- meenteriool zijn gelegen. B. en W. doen hiertoe het voorstel. De huursom is teruggebracht tot 200. Prachtig! Ik dacht wel, dat u mij zoudt getelegrafeerd hebben, wan neer de vogel in dien tusschentijd ge vlogen mocht zyn. Allemachtig, wat heb ik met dien kerel een blunder be gaan! Heeft u een spoor ontdekt? vroeg Monroe. Ik heb den moordenaar ontdekt. Armstrong? Neen. Carson en Monroe keken beiden in de uiterste verbazing op. Het effect was precies, wat Murcheson ervan verwacht had. Hij hield van verras singen en hij rekende, dat hij nog vol doende achter de mouw had om de verbazing van de beide heeren op te voeren. Wat beteekent dat, inspecteur? vroeg Monroe. Als Armstrong het niet gedaan heeft, wie dan wel? Dat moet voor het oogenblik een geheim blijven. Dit is de meest eigen aardige zaak, welke ik ooit meege maakt heb. Als u een poosje wacht, dan zult u wat beleven. Maar, waarom gaat u dan Arm strong arresteeren? O, dat is een interessant perso nage. Ik heb begrepen, dat Tresa Dixon hier bij u is? Hij vertelde niet, hoe hij aan dat nieuwtje gekomen was en Carson deed geen moeite om het te vragen. Hij knikte slechts en vroeg zich af, waar om die vraag gesteld werd. En zij weet, dat Armstrong hier gevangen gehouden wordt? Inderdaad. Ik veronderstel, dat zij u wel re- Op Dinsdagavond 16 April wordt in restaurant ,,L’ Esperance”, Laan van Meerdervoort 2Ö5A, een ver gadering gehouden van de Chr. Hist. Kiesvereeniging ’s-Gravenhage VI, waarin ds. L. D. Terlaak Poot zal spre ken over „Kerk en Staat”. Hij zal toch wel dadelijk een mo torboot kunnen krijgen om de rivier op te varen? Gemakkelijk, als hij zich haast, kan hij tegen de lunch hier zijn. Dat zal hij zeker doen, nu hij denkt, dat hij aan den vooravond van een groote gebeurtenis staat. Het zal wel interessant zijn precies te verne men, wat hij eigenlijk ontdekt heeft. Zijn verandering van gedachten is zeer opmerkelijk. De intrekking van het overgroote deel der militaire verloven, waarvan wij gis teren nog melding hebben kunnen ma ken, zal niemand buitengewoon hebben verrast. Maar niemand ook zal daaruit hebben afgeleid, dat er onmiddellijk dreigend gevaar voor ons land was ont staan. Wij hebben hier te doen met een voorzorgsmaatregel. Een w ij z e voor zorgsmaatregel. Hij is een groote teleur stelling voor tal van gemobiliseerden. die hun verlof plotseling hebben moe ten afbreken, en voor allen, die nu voor- loopig weinig uitzicht op verlof zien. Met een gevoel van dankbaarheid moe ten wij denken aan de offers, welke de gemobiliseerden voor ons moeten bren gen. Moeten brengen, inderdaad. Want, wij schreven het reeds, de in trekking van verloven onder de gege ven omstandigheden is een w ij z e voor zorgsmaatregel. Het tragische lot van Noorwegen en Denemarken, waarmede wij thans in- Mge deelneming gevoelen, bewijst zon neklaar, hoe uiterst hachelijk de posi tie is van kleine neutrale landen in en bij het oorlogsgebied. En ons land en België liggen midden i n dat gebied als een klein eiland van rust en vrede. Het bewijst vooral ook, hoe licht, plot seling en vooral snel de oorlogsbrand kan overslaan naar een neutraal huis, zoodat wij daarmee als het ware elke minuut rekening moeten houden. Het bevestigt bovendien, dat het on verantwoordelijk naïef is, te rekenen op verklaringen van oorlogvoerenden in take de eerbiediging van de neutrali teit, zelfs van de souvereiniteit van kleine landen. Bij een strijd op leven en dood is uitsluitend het levensbelang van de strijdenden richtsnoer voor hun handelingen, niet het recht, óók niet het recht van en jegens neutralen, in het bijzonder als deze klein of zwak zijn. Dit is nu eenmaal de ruwe werke lijkheid, zooals wij die nu weer hebben kunnen constateeren, aan de zijde van beide oorlogvoerende partijen. Bovendien leert het drama, dat zich thans plotseling in den Noordhoek van Europa voltrekt, dat kleine neutralen vooral niet te zeer moeten rekenen op tijdige en voldoende krachtige hulp van éér. der oorlogvoerenden als de andere hun grondgebied schendt en hun souve reiniteit en rechten met voeten treedt. Er is maar één conclusie voor een land als het onze en voor België, dat vermoedelijk in het leed onze lotgenoot zou zijn zooals het dat is in het Hef van den tot dusverre bewaard geble ven vrede. Die conclusieis, dat een strikte en eerlijke neutraliteit, die naar beide zijden zoo min mogelijke vat op ons geeft, een eerste eisch is, doch geenszins voldoende. Willen wij de kans, dat ons land vroeger of later het droe vige lot van Noorwegen zal deelen, tot een minimum herleiden, dan moeten wij aan grenzen en kusten tot de tanden ge wapend onafgebroken op wacht staan, gereed tot verweer, onverzwakt waak zaam tegen elke overrompeling. Dit vraagt offers, zware offers zelfs, en niet alleen aan geld. Maar men be denke, welke oneindig veel zwaardere offers, ja welke vreeselijke ramp voor tand en volk, wij hiermee hopen af te wenden, al mogen wij ons de groote gevaren niet ontveinzen. Dag en nacht paraat! moet onze leuze zijn. Handelen wij daarnaar niet, dan hebben wij niet veel te hopen. Gelukkig hebben wij een Regeering en een weer macht, waarop wij vast kunnen vertrou wen. Nederland is paraat! Dat wil zeggen, dat het alles doet, wat in zijn vermo gen is, om de grootste ramp, die ons kan treffen, af te wenden. En wij allen kun nen daarbij krachtig steunen door zonder de oogen te sluiten voor de zaam. Waar hebben jelui dien ke rel? In een loods achter mijn hut, leg de Carson uit. Wilt u hem nu zien? Graag. Ik was van plan hem vanavond mede te nemen, maar ik denk, dat het beter is, dat we tot mor genochtend wachten. Ik kan hem dan naar de boot brengen en direct weg varen. Wilt u mij even naar de plaats geleiden, waar hij opgesloten is? Carson knikte en haalde den sleutel uit zijn zak. Monroe ging niet mede» Toen zij binnenkwamen, sprong Arm strong op en begon te razen, doch bij het zien van Murcheson hield hij plot seling op. Ik ben inspecteur Murcheson van de politie te Singapore en ik ben in het bezit van een bevel tot uwe in hechtenisneming, zei Murcheson. Inhechtenisneming? U kunt mij niet in hechtenis nemen. Dat zult u wel gewaar worden» Ik meen, dat u de heer Joseph Arm» strong is uit Sydney? Dat weet u zelf heel goed. Maai! u kunt mjj niet van Java wegvoeren, zonder pen uitleveringsbewijs. Daar is reeds voor gezorgd. Ik waarschuw u, dat mocht u... Armstrong wuifde verachtelijk met de hand. Hij probeerde kalm en cy nisch te blijven, maar zijn oogen zwierven rusteloos heen en weer, alsof hij bang was voor hetgeen ging gebeu ren. Ik heb zoo’n idee, dat onze vriend Carson u voor gek heeft laten loopen, spotte hij. de redactie van het maandblad „Ha Ischa” werd benoemd in de plaats van mevr. mr. E. MosselBüchenbacker mevr. B. PinkhofAscher. Daarna hield prof. dr. A. Lewkowitz een lezing over „Joodsche opvoeding in dezen tijd”. Spr. wees er op. dat de op voeding van het Joodsche kind in de voornaamste plaats moet geschieden in het gezin, waar het karakter van het kind gevormd moet worden. In deze benarde tijden voor het Joodsche volk zijn vele kinderen van het Joodsche ouderlijke huis verwijderd en zijn vele ouders niet meer in staat hun kinderen zelf op te voeden. De Nederlandsche Joden hebben veel tot stand gebracht inzake het moeilijke probleem der be roepsmogelijkheid voor de Joodsche jeugd. De Joodsche jeugd moet zich energiek toeleggen op den landarbeid of landbouwarbeid. De weg naar Palesti na staat dan voor haar open en kan zij medewerken aan den opbouw van dit land. Spr. wees er voorts op, dat naast het nationaal bewustzijn gedacht moet worden aan de religieuze cultuur. De presidente dankte den spreker voor zijn leerrijk betoog. Jaarlijksche algemeene vergadering. Gisterochtend is in Café Riche, Bui tenhof, onder presidium van mevr. E. CohenHartog. de 12e algemeene vergadering aangevangen van den Joodschen Vrouwenraad in Nederland. Er was zeer veel belangstelling. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de afdeelingen Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen en 't Gooi. In plaats van de presidente, mevr. F. SchwimmerVigeveno, die door ziek te verhinderd was, opende mevr. E. CohenHartog de vergadering. Zij gaf een kort overzicht over de positie der Joden in de wereld, gezien in het licht van de huidige gebeurtenissen en de taak van den Joodschen Vrouwenraad. Onze allereerste plichten, aldus spreek ster, die wij als Nederlandsche vrou wen te vervullen hebben zijn ons aller plichten tegenover 't eigen land. Daar bij hebben wij Joodsche vrouwen, onze specifiek Joodsche plichten te volbren gen. Deze dubbele taak kan met ont plooiing van al onze krachten vol bracht worden, zonder dat ons land daar eenige schade van behoeft te on dervinden. Integendeel, wij gelooven dat door het verrichten van specifiek Joodsch werk wij tevens Nederland een dienst bewijzen. Daarna gaf spreekster een overzicht van hetgeen de Joodsche Vrouwenraad verricht heeft en van hetgeen nog zal geschieden. Zij eindigde haar toege juichte rede met de bede, dat ons land voor de ellende van den oorlog be spaard moge blijven en dat alle volken een rechtvaardigen en duurzamen vrede moge verkrijgen en dat het Joodsche vo”' daarmede uit zijn lijden verlost moge worden. Daarna werd tot presidente der ver gadering benoemd mevr. I. v. Raalte Simons. Door mevr. E. KanGerson werd hierop namens de Haagsche af- deeling een begroetingswoord uitge sproken. Eveneens geschiedde dit door mevr. Westerman namens den Nationa- len Vrouwenraad; door mevr. E. KaufmanSpier namens de vereeni ging voor „Vakopleiding voor Palesti- na-pionniers” en de „Joodsche Vrou- wenvereeniging voor Practisch Pa- lestina-werk en door mevr. Mendesda Costa namens den Nederlandschen Zio nistenbond er> het Joodsch Nationaal Fonds. Van verschillende organisaties en belangstellenden waren telegram men ingekomen. In het jaarverslag, dat door de se cretaresse van het hoofdbestuur, mevr. B. van CreveldMeijer, \yerd uitge bracht, werd er de aandacht op geves tigd. dat het werk ook dit jaar in het teeken van den Joodschen wereldnood heeft gestaan De nieuwe acties, door het H.B. ondernomen, zoowel als de in tensieve inschakeling in den arbeid van het „Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen' en in die van de Palestina- organisaties dragen hier het stempel van. Al het werk, dat reeds ten behoe ve van het Nederlandsche Jodendom is geschied, heeft onverminderd voort gang gevonden. Zoowel het cultuur werk als ook het maatschappelijk werk. Het ledental is constant gebleven. Het hoofdbestuur heeft veel arbeid verricht in verband met het vluchtelin genvraagstuk. met den arbeid ten be hoeve der Joodsche kinderen Duitschland. met het cultuurwerk de kampen, met de actie voor de deren uit Niemandsland en met Palestina-opbouwwerk. Het versla werd goedgekeurd dank aan de secretaresse. Eveneens werd goedgekeurd het financieel ver slag van de penningmeesteresse mevr. A. van FurthCohen. De totale inkomsten en uitgaven over het boekjaar 1939 bedroegen 4.275.26. Een voorstel van het hoofdbestuur om het percentage ter afdracht van de geïnde contributies aan de afdeelingen op 75 pCt. te bepalen, werd aangeno men. In de middagvergadering werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen mevr. A. van FurthCohen en tot nieuw lid mevr. H. KalkerKalker. Tot lid van Hij kan toch zeker niets ontdekt heb ben, wat meer zal inslaan dan het manuscript. Daar ben ik nog niet zoo zeker van. Maar zul je hem daaromtrent in lichten? Neen. Voortaan moet hij zijn eigen boontjes maar doppen. De Zaterdag brak aan en het werd twaalf uur, zonder taal of teeken van Murcheson. De gevangene was langza merhand in een toestand gekomen, welke aan waanzin grensde. Carson had het beter geoordeeld om hem on kundig te laten van de op handen zijn de komst van Murcheson. Ook de mid dag verliep en de inspecteur ver scheen maar steeds niet. Vreemd! mompelde Monroe. Er moet iets gebeurd zijn. Hij zou anders niet zooveel tijd verspillen. Misschien kon hij lastig een boot krijgen. Dit bleek inderdaad de juiste reden. Murcheson arriveerde ’s avonds om zeven uur in vol ornaat. De kleine motorboot werd gemeerd en Carson en Monroe ontvingen hem bij de aan legplaats. Murcheson straalde van ge noegen. Over zijn gelaat lag een bree- de glimlach en zijn heele optreden droeg het stempel der overwinning. In de tent aangekomen, ging hij breed uit op ’n stoel zitten en bood den hee ren zijn sigarettenkoker aan. Ik zou hier<al uren geleden zijn aangekomen, ware het niet, dat die vervloekte... Maar nu zijn we eindelijk hier en ge reed voor de slachting. Ik heb een uit- leveringsbevel bij mij. Ik veronder stel, dat hij nog hier is. Carson knikte. men, viel Monroe vlug in. Wat moet er nu eigenlijk gebeuren? Ik zal Armstrong arresteeren en hem naar Singapore overbrengen. Ik geloof niet, dat het noodzakelijk is juffrouw Dixon in hechtenis te nemen. Maar te zijner tijd zal ik haar toch noodig hebben. Ik bezit de middelen om met haar in contact te blijven. U staat weer op het punt om een flater te begaan, zeide Carson. Zij heeft mij daar reeds voor gewaar schuwd en zij schijnt gelijk te heb ben. Murcheson werd purper in het ge laat. Zelfs zijn aanstaande triomf ver mocht zijn toorn niet in toom te hou den. Zoo, zeide zjj dat? Nu, het zal interessant zijn van haar een paar ge beurtenissen uit het verleden te verne men en ook van meneer Armstrong, voor wien zij blijkbaar buitengewoon veel vriendschap koestert. Carson kon zich bij deze woorden, welke een schunnige insinuatie inhiel den, niet langer beheerschen. Hij deed een stap in de richting van den inspec teur en hief zijn arm op. Ned! U moet natuurlijk uw plicht doen, raasde hij, maar uit in mijn tegen woordigheid geen insinuaties, of ik zal u uit mijn kamp doen verwijderen. U begrijpt mij heelemaal ver keerd, excuseerde Murcheson zich. Later zult u alles beter begrijpen. Maar wie is nu eigenlijk de moor denaar? vroeg Monroe. Dat zult u te zijner tijd wel ver nemen, antwoordde Murcheson min- Voor het front van de troepen van het vaartuigendepót Rotterdam is gister morgen op het sportterrein van de Rotterdamsche Droogdok Mij. aan de Heiplaat te Rotterdam de gouden me daille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adj .-onderofficier administrateur H. F. J. Feltzer, die hier ter stede woonachtig is. Nadat de troep was geïnspecteerd door den commandant van het vaar- tuigendepót te Rotterdam, speldde ma joor L. W Nijland, namens den direc teur van den étappen- en verkeers dienst adjudant Feltzer de medaille op de borst. In een korte toespraak heeft majoor Nijland de goede eigen schappen van adjudant Feltzer in het licht gesteld en hem geprezen om zijn onkreukbare trouw en goede kame raadschap. Nadat de officieren en on derofficieren gelegenheid hadden ge kregen den jubilaris geluk te wenschen werd onder leiding van den luit ter zee 1ste klasse Schnetler voor adjudant Feltzer gedefileerd. Houd je flink Ned. Je moet be denken, dat ook zij niet meer weet, waaraan zij zich moet houden. Mis schien blijkt Murcheson in staat, een nieuw licht op de zaak te werpen. Wat ik maar niet begrijp, is de vrees, welke Tresa voor Armstrong koestert en het paradoxale, dat zij hem vrij pleit en bang voor hem is. Carson knikte mismoedig en ging heen om te trachten tijdelijke vergetel heid te vinden in zijn werk. De dagen verliepen en het tijdstip van Murcheson’s aankomst kwam na derbij. Volgens Monroe, die van de bootdiensten op de hoogte was, zou Murcheson Zaterdagmorgen op Ba tavia kunnen arriveeren. Hij zal toch wel dadelijk Aan het Hollandsche Spoorstation. Veel grooter was vandaag de invloed van het militair verkeer aan het Hol landsche Spoorstation. Niet alleen, dat het aantal militairen, dat vervoerd moest worden aanzienlijk was, maar ook de beperking in het doorgaand treinverkeer RotterdamAmsterdam vice versa deed zich geweldig voelen. Behalve deze beperking was het goe derenvervoer geheel stopgezet. Vandaag reed slechts een tiental treinen op en neer, waaronder nog twee internationale treinen. Geen won der, dat er uitgebreide maatregelen genomen waren om aan het vervoer van reizigers tegemoet te komen. Groote borden vermeldden, dat links van den hoofdingang van het Holland sche spoor regelmatig bussen vertrok ken naar Leiden en Amsterdam, ter wijl rechts van dien ingang een verkeer van bussen op Rotterdam werd onder houden, van 1 uur 15 n m. af, om het kwartier. Van deze bussen werd een druk gebruik gemaakt. Op de lijn Scheveningen-Kurhaus den HaagRotterdam Hofplein werd de normale dienst gereden. Geen overgroote drukte aan de stations De gemobiliseerden, die door verscherping van den internationalen toestand hun verlof plotseling afge broken >zagen, zijn in den loop van Woensdagavond naar hun legerplaat sen teruggekeerd. Het was aan de beide stations alhier, vanwaar de mi litairen vertrokken, niet overweldigend druk. De meeste drukte concentreerde zich op de beide treinen, waarmee eiken avond de gemobiliseerden. die van hun verlof terugkeeren, reizen. Dit waren de trein van 9 uur 21 nam. van het Hollandsche Spoor-station, welke de militairen naar de Zuidelijke provin cies en de trein van 9 uur 56 van het Staatsspoor-statlon, welke hen naar het Oosten van ons land bracht. Eenigen toeloop veroorzaakten ook de gewone reizigers, die kwamen in- formeeren, hoe het in de volgende da gen met den treinenloop zou gaan. In het begin van den avond konden de conducteurs en ambtenaren achter de loketten daarover nog geen inlichtin gen verstrekken, doch later op den avond waren de dienstregelingen ge reed en werden in het stationsgebouw opgehangen. met 30)

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17