en Gisteren en Britsche en zee- strijdkrachten Twee Duitsche kruisers tot zinken gebracht Onderhandelingen Noorwegen en Duitschland? tusschen Een vandaag kwam het tot gevechten tusschen Duitsche No. 17540 1940. nieuwe te den aanval van Opperste oorlogsraad be sprak maatregelen tegen den Duitschen inval Tijdens oen aanval op Noorsche havens Voorbereiding onderhandel!, gen regeering Oslo gevormd Woensdag 10 April. BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND het het van o De bijeenkomst Storting Het verblijf van de Noorsche koninklijke familie De actie ter zee Ute BUITENLAND EERSTE BLAD. De haven van Oslo, met op den achtergrond de oude vesting Akersh’us. BINNENLAND Mededeeling van Duitsche opperbevel Do Duitsche zware kruiser Blücher ging in de Oslofjord ten onder. r Noorwegen in afwachting van geallieerde maatregelen W1 Dit nummer bestaat uit VIJF bladen en het „Letterkundig Bijblad” Roosevelt verklaarde„Een groot aantal Amerikanen zal denken over de mogelijkheid van oorlog” COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: OVERZICHT sund, werden voor de •Ai.-z- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad" en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz nummers 5 et., fr. p post 10 ct De door Engeland voorgenomen be zetting van belangrijke Noorsche steun punten moest onmiddellijk in aanslui ting op het leggen der mijn versper rin- Z wed en heeft op een Duitsch memo randum geantwoord, dat het neutraal wenscht te blijven. Eerste blad, pag. 3. manning bedroeg koppen. Alle bijzonderheden door door Bij de bezetting van Narvik werden twee Noorsche oorlogsschepen getorpe deerd. waarbij ruim 500 opvarenden om het leven kwamen. Eerste blad, pag. 2. De voorzitter van het Storting, Ham- bro, deelde mede, dat de regeering bovendien volmacht verzocht om drie ministers van staat te benoemen om Bij de bezetting van de militair be langrijke steunpunten in Noorwegen werd op verschillende plaatsen door de Noorsche weermacht in het eerst tegen stand geboden, vooral bij Horten, ten Zuiden vap Oso en bij Christansand. Deze tegenstand werd echter overal in voorbeeldige samenwerking tusschen de deelen der weermacht gebroken. De for ten aan de Oslofjord werden in den loop van den dag bedwongen en tot zwijgen De Noorsche koninklijke familie is, gisteren evenals de Noorsche regeering, Het afdeelingsverslag van den Volks raad inzake het slagkruiser-ontwerp. zal waarschijnlijk reeds heden aan de Indische Regeering worden aangeboden. De voorstellen zouden geen principiee- len tegenstand hebben ontmoet. Derde blad. nag. 2. De tot zinken gebrachte Duitsche kruisers Voor den Raad van de Scheepvaart is de stranding van het stoomschip „Alkmaar” behandeld. Tweede blad, pag. 2. De Noorsche koninklijke familie Koning Haakon en de regeering- Nygaardsvold zijn uit Hamar naar een onbekende bestemming vertrokken. Eerste blad, pag. 1. Andersluidende berichten. De Finsche radio heeft, naar Havas uit Helsinki meldt, de geruchten over onderhandelingen tusschen Noorwegen en Duitschland tegengesproken en me degedeeld, dat de wettige Noorsche re geering, bij monde van minister-presi dent Nygaarsvold, in een te Elverum gehouden bijeenkomst van het Stor ting heeft verklaard, dat Noorwegen vastbesloten is, den strijd voor zijn in tegriteit en onafhankelijkheid voort te zetten. Het Storting heeft dit besluit met algemeene stemmen goedgekeurd. Officieele kringen te Londen hebben hedenmorgen geen bevestiging van het bericht, dat Noorwegen voorbereidin gen treft om met Duitschland te on derhandelen en zij adviseeren het met veel voorbehoud op te nemen. Het is niet onmogelijk, dat de Duitschers het bericht verzonnen, en van Oslo uit de wereld ingestuurd hebben. Officieele Noorsche kringen te Lon den weten niets van onderhandelingen tusschen de Noorsche regeering en Duitschland. Het wordt hoogst on waarschijnlijk geacht, dat onderhande- Hngen worden overwogen. (Zie verder le blad, pag. 2.). gebracht Onder andere zijn Narvik Trondheim, Bergen. Stavanger, Eger- Kristiansand, Arendal en Oslo hecht in Duitsche handen j controle tot Groenland. tngaat. dat was volgens t een onafhankelijke natie, welk; niet onder Deensche leiding staat. De Deensche regeering wordt ge reorganiseerd. Eerste blad, pag. 3. De jongste berichten uit Noorwegen zouden er op wijzen, dat men zich er op voorbereid Denemarken’s voorbeeld te volgen en zich te onderwerpen aan de Duitsche bezetting. Of heeft men in het besluit van het Storting om afgevaar digden naar de Duitsche overheid te Oslo te zenden nog een poging tot tijd- winning te zien, in afwachting van de hulp der geallieerden? De snelle over rompeling van Denemarken en van de Noorsche kuststeden heeft de geallieer den voor een voldongen feit gesteld van zoo grooten omvang, dat sommigen reeds spreken van een wending in den oorlog, welke voorloopig nog geheel ten gunste van Duitschland komt. Te Lon den wordt tegengesproken dat Noorwe gen reeds zou hebben berust in de ge volgen van de Duitsche actie. De kwes tie van de geallieerde hulp aan Noor wegen is gisteren in een bijeenkomst van den oppersten oorlogsraad te Lon den behandeld. Na het mijnenleggen in de Noorsche wateren werd van geal lieerde zijde verklaard, dat indien hierop een of andere Duitsche actie zou volgen, de geallieerden bereid wa ren hierop onverwijld te antwoorden. Op dit antwoord wordt thans door de geheele wereld met spanning gewacht. Naar United Press uit Londen meldt, verkeerde men daar hedenmorgen in koortsachtige afwachting van de nade rende onthulling van den aard der te genmaatregelen der geallieerden De Britsche gevoelens van sympathie voor de Scandinavische landen is vermengd met een zekere voldoening, dat thans tenminste een weg om de Siegfriedlinie heen gevonden is en dat de Duitsche legers ergens zijn te voorschijn geko men, waar men hen kan aanvallen Het wordt hier als vanzelfsprekend aange nomen. dat Noorwegen de geallieerde hulp zal aanvaarden en aan een moge lijkheid van een capitulatie van de Noorsche regeering voor het Duit sche geweld wordt hier niet gedacht De te Londen heerschende meening is dat de noodzakelijke vlootoperaties of raties zoowel te land als op zee. daadwerkelijke hulp aan De politieke toestand in Noorwegen is op dit oogenblik zeer onduidelijk. Gister avond werd onder Duitschen drang te Oslo een nieuwe regeering gevormd, nadat de regeering-Nygaardsvold naar Hamar was uitgeweken. Deze heeft thans concur rentie gekregen van een z.g. tegenregeering, onder Vidkun Quisling, den leider van de nationaalsocialistische partij in Noorwegen. De berichten van hedenmorgen wijzen erop, dat het Storting (parlement), dat te Elverum was bijeengekomen, een commissie heeft benoemd om met de Duitsche autoriteiten, die thans Oslo in handen hebben, in bespreking te treden. Uit de besprekingen, in het Storting ge voerd, zou blijken, dat Noorwegen niet het plan heeft zich verder tegen Duitsch land te verzetten. Noorsche officieele kringen te Londen achten het hoogst onwaar schijnlijk, dat de Noorsche regeering onderhandelingen met Duitschland overweegt. Naar uit Londen wordt gemeld, gaan, ondanks het stilzwijgen, dat door marine- kringen wordt bewaard inzake de actie van de geallieerden tot hulp aan Noor wegen, de voorbereidingen verder. Deskundigen beweren, dat de Britsche vloot zal trachten de Duitsche troepentransporten over water te verhinderen, hoewel zulks in het Kattegat natuurlijk niet zonder gevaren zou zijn, in verband met vijandelijke vliegtuigen, onderzeeërs en mijnen. Hedenmorgen kwam van Britsche zijde bericht over een zeegevecht bij Narvik. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In het Westen geen bijzondere gebeur tenissen. De militaire maatregelen ter bescher ming van de neutraliteit van Denemar ken en Noorwegen zijn gisteren door sterke eenheden van het leger de ma rine en het luchtwapen, onder opper bevel van den generaal der infanterie von Falkenhorst, door de zeestrijdkrach- ten onder bevel van generaal admiraal Saalwachter en admiraal Carl en door talrijke groepen van het luchtwapen onder leiding van luitenant-generaal Geissler in de nauwste samenwerking ten uitvoer gelegd. Gemotoriseerde troe pen en pantserstrijdkrachten onder lei ding van den generaal der vliegers Kau- pisch overschreden des morgens de Duitsch-Deensche grens en bezetten ir een snellen opmarsch over Apenrade en Esbjerg systematisch Jutland. Hier en daar kwam het door gebrek kig overbrengen van bevelen aan de Deensche troepen tot korte gevechten Zij werden beëindigd door opheldering van de Deensche bevelhebbers over het bevel hunner regeering. om geen tegen stand te bieden. Tegelijk met de bezet ting van Jutland landden in samenwer king tusschen leger, marine en luchtwa- per Duitsche troepen in de Kleine Belt bij Middelfahrt, in de Groote Belt bij Korsör en Nyborg en in Gjedser ter be zetting van de eilanden. Kopenhagen werd reeds in de vroege ochtenduren zonder strijd bezet. Het luchtwapen ver richtte den geheelen dag verkennings vluchten boven Denemarken en bevei ligde den opmarsch. Het Noorsche telegraafagentschap meldt, dat Noorwegen zich gereed maakt om met Duitschland te on derhandelen. Het Noorsche parlement is gister avond in het stadje Elverum bij eengekomen. Elverum ligt ten Oos ten van Hamar, waar de regeering thans zetelt. Het parlement keurde het voorstel van de regeering goed om een commissie van 3 personen te benoemen, welke met de Duit sche autoriteiten moet onderhan delen overeenkomstig de door den minister-president opgestelde richt lijnen. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de oud-minister-presi- denten Lykke en Mowinckel, als mede Sundby. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUB E AUX W A GEN STRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Schevenlngen, Keizerstr ?19, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendeel, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V Kantoorboekh. Th. J de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- slastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66. Tel. 721187 de noodzakelijke besluiten te kunnen nemen, tot het weer mogelijk zou zijn het parlement op normale wijze bijeen te roepen. Hij voegde hieraan toe. dat het Storting niet kan worden ontbon den. Het is evenwel noodzakelijk, dat een aantal afgevaardigden wordt aangewezen, dat snel bijeen kan wor den geroepen voor besprekingen met de regeering Het Storting wees ver volgens twee leden van iedere partij aan. Minister-president Nygaarsvold dank te de leden voor het vertrouwen, dat zij in de regeering hebben gesteld en verzocht hun, wanneer zij naar huis terugkeeren, het volk de groeten over te brengen in deze moeilijke, droeve tijden. Hij verklaarde overtuigd te zijn, dat het volk wil', wat de regee ring wil, n.l. dat de ramp, welke het land heeft getroffen, een gelukkig ein de zal hebben. Hambro vereenigde zich met de woorden van den minister-president en verklaarde te hopen, dat het volk de kracht en den wil zal hebben om ’n nog moeilijker periode van overgang te dragen en dat in de toekomst het land voor de kinderen bewaard zal blijven. Hij sloot zijn rede met de woorden „Moge God ons vaderland zegenen”. Deze woorden werden door alle aan wezigen herhaald, waarna het volks lied werd gezongen. De zitting werd vervolgens verdaagd. Van 15 regels 150 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct incasso binnen de stad 5 ct. buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad" 10 ct meer. Het Duitsche opperbevel maakt be nend, dat bij de aanvallen op de Noor sche havens de kruisers „Blücher’ en ..Karlsruhe” verloren zijn gegaan. Eerste blad, pag. 1. Geruchten gaan dat Noorwegen onderhandelingen met Duitschland zou beginnen. Te Oslo is een nieu we Noorsche regeering gevormd. Ten Noorden van Oslo zouden nog gevechten geleverd worden. Eerste blad. pag. 1. Vierde blad, pag. 2. uir Oslo naar Hamar vertrokken. Hamar ligt ten Noorden van Oslo United Press meldde hedenmorgen, dat koning Haakon, zooals ook de re geering, Hamar heeft verlaten. Tijdens den luchtaanval van gisteren om het Keiler vliegveld nabij Lille- ström. welk vliegveld naar verluidt door brandbommen beschadigd werd, moesten ook kroonprins Olaf en kroon prinses Martha zich in de schuüplaats nabij het station van Lilleström be geven. De tot zinken gebrachte ..Blucher" was een zware kruiser van 10,00(1 ton. Het schip, dat in 1937 te water werd geaten, was bewapend met 8 kanonnen van 20.3 c.m., 12 van 10.5 c.m 12 luchtdoelmitrailleurs, 12 torpedolan- ceerbuizen en drie vliegtuigen. De be- waarschijnlijk 700 van de „Blücher” zijn niet bekend, daar het schip bij het uitbreken van den oor log nog niet voltooid was. De „Karlsruhe” was een lichte krui ser van 6000 ton. welke in 1927 van stapel liep. De bewapening bestond uit 9 stukken geschut van 15 c.m., 6 van 8.8 c.m., alsmede luchtdoelmitrailleurs, 12 torpedolanceerbuizen en 2 vlieg tuigen. Het schip voerde een equipage van 592 man. De snelheid bedroeg 32 mijl per uur. De marine heeft haar gestelde taak ten uitvoer gelégd. Deze bestond er in de geheele operatie te beveiligen tegen de vele malen sterkere Britsche en Fransche zeestrijdkrachten en de trans porten met alle krachten mogelijk te maken. De landing der Duitsche troe pen is op alle plaatsen van Oslo tot Narvik gelukt, een m de historie van den zee-oorlog tot dusver unieke pres tatie. gen in de Noorsche territoriale wa teren geschieden. De Duitsche actie is deze actie nauwelijks tien uur voor geweest De tot dit doel bestemde en door verkenners .pgespoorde Britsche zeestrijdkrachten en transportschepen zijn gisteren in de late middaguren door het Duitsche lucht wapen aange vallen en vernietigend verslagen Bijna alle vijandelijke oorlogsschepen kregen voltreffers van zwaar kaliber. In het bijzonder werden getroffen Vier slagschepen elk door twee ot drie bommen, twee slagkruisers elk een bom. twee zware kruisers twee. resp. een bom. Een zware krui ser vloog door een inslaande bom in brand, twee transportschepen elk met één bom bestookt. Groepen jachtvliegtuigen beveiligden de operaties doot bewaking van de Westelijke kusten van Denemarken en Noorwegen evenals de binnenzijde van de Duitsche bocht Een Engelsche vlieg- boot van het type Sunderland werd neergehaald De verdere bezetting van Noorwegen gaat snel en volgens het vastgestelde plan verder ope- die Noorwegen zullen verschaffen, veilig aan den eer sten lord van de admiraliteit kunnnen worden overgelaten. Intusschen schrijven de militaire medewerkers der bladen hedenmcrgen dat ieder uur de Duitschers dichter brengt de consolidatie der nieuwe posities in Noorwegen, waardoor de mo gelijkheden der verdediging vergroot worden. Deze medewerkers wijzen er op. dat het aanvankelijke element van verrassing geheel in het voordeel van Duitschland is en dat de geallieerden waarschijnlijk op stevigen weerstand moeten rekenen van de kust af of een strook van de kust zullen moeten aan vallen die weliswaar niet verdedigd wordt, maar die dan ook zoover van de plaats van een actie verwijderd is, dat dit een snellen aanval ten zeerste be moeilijkt. In de houding van Amerika zou door de nieuwe wending van den oorolog geen verandering zijn gekomen. Toch heeft president Roosevelt in een pers conferentie zich opmerkelijk uitgelaten. Op de vraag, of Roosevelt van mee ning was, dat de Duitsche inval in Scan dinavië den oorlog dichter bij de Ver. Staten had gebracht, heeft hij geant woord, dat de gebeurtenissen der laat ste 48 uur er ongetwijfeld toe zullen leiden, dat een groot aantal Amerikanen zal denken over de mogelijkheden van oorlog Hij voegde hieraan toe, dat het voor het Amerikaansche volk een goed ding zou zijn, meer te denken over de mogelijke gevolgen van het Europeesche conflict, dan zij de laatste zes maanden hebben gedaan. Roosevelt zeide nog, dat het dwaas was zich in gissing*^te/^diepen over zaken, zooals een »ogelijke uitbreiding van de Duitsche Wat Ijsland aai den president Bij het binnenloopen in de havens werd door de marine aanvankelijke tegenstand gebroken. Voor Oslo brachten onze scheepskanonnen de zwaarste kustbatterijen tot zwijgen. Bij het bedwingen van een 28 c.m. batterij kreeg de kruiser „Blücher’ zware beschadigingen. Hij liep bij verder opdringen op een door de Noren gelegde versperring en ging door verscheidene ontploffende mijnen verloren. De kruiser „Karls ruhe” werd na het overwinnen van even sterken tegenstand in Kris- tiansand, nadat hij de landing der troepen beveiligd had. zwaar be schadigd en zonk. De bemanningen van beide schepen zijn voor het grootste deel gered en aan land gebracht. De zee-operaties zijn nog aan den gang. Eerst na het einde daarvan zullen ook de door de Duitsche marine aan de Engelsche en Fransche zeestrijdkrachten toe gebrachte verliezen en beschadi gingen in vollen omvang kunnen worden overzien. De Britsche admiraliteit heeft me degedeeld, dat het Britsche oorlogs schip „Hunter” tot zinken gebracht is en het oorlogsschip „Hardy aan den grond is geloopen Eerste blad, pag. 2.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1