de voor De inval Noorwegen m Zeegevecht Noorsche kust Zeeslag bij Narvik J Bezetting van Oslo gistermiddag voltooid Ook MAY TIME De tegenregeering te Oslo Duitschland meldt Zware een gevecht in de Oslofjord Engelsche verliezen De Scandinavische scheepvaart Duitsche strijdkrachten Engeland meldt Slechts twee kruisers licht beschadigd Nog gevechten in Noorwegen De bezetting van Narvik Britsche luchtaanval op Duitsche oorlogsschepen 3 I t j EERSTE BLAD, PAGINA 2. ÏTAAGSCHE COURANT VAN WOENSDAG 10 APRIL 1940. van Britsche en Duitsche verliezen De Britsche torpedojager Hunter”, welke voor Narvik tot zinken werd gebracht. Treffen bisschen Britsche en Oslo Zie verder le Twee Noorsche torpedojagers getorpedeerd JEANETTE MAC DONALD NELSON EDDY De bezetting van Duitsche kolenboot getorpedeerd Eén Zwaluw maakt nog geen zomer. Denk om de koele avon den. Bij verkoudheid direct Aspirin nemen. Twee Duitsche schepen bij Trondheim vernietigd? Noorsche regeering met onbekende bestemming vertrokken Zes Noren gedood bij bezetting van Oslo Een kruiser zwaar beschadigd? DE GROOTE ILLUSIE met JEAN GABIN Dl TA PARLO Duitsche oorlogsschepen tot zinken gebracht? Duitsche kruiser getorpedeerd Inbeslagname Deensche schepen 0 geallieerde havens Geen Duitsche mijnen in Zwee wateren Deensch oorlogsschip te blad, P*9' Kabinet van nationale concen- tratie onder leiding Quisling 0 tr*** Vervolg van le blad, pag. 1. Duitschers HEDENAVOND EN MÓRGEN ..Het tPwatci ilei $ieêtc ïepti.se.y.' Uit Moss (een stadje van 9000 inwo ners in Zuid-Noorwegen) wordt gemeld, dat de Duitschers er gisterochtend 200 man hebben ontscheept. Twee Duitsche torpedojagers zijn tot ’s middags in de haven gebleven. Ten Noorden van Moss werden 2000 man ontscheept, die naar Oslo oprukten. Om 5 uur ’s middags hebben verscheidene vliegtuigen, naar men gelooft, ook eenige Engelsche toe stellen. boven Moss gevlogen. Het zou tot een luchtgevecht zijn gekomen. Tweehonderd te Moss. Lord Halifax richt zich tot Noorwegen en Denemarken A BAYER Id Reut*1 zijn met van de Duitsch marine met ijzererts booten deze havens zijn binnengekomen en onverwacht wisten te landen. Op vele plaatsen wierpen zij handgranaten naar de havenautoriteiten en ander personeel, terwijl zij over de railing klommen. Te Parijs wordt officieel medegedeeld, dat de bezetting van sommige Noorsche havens, behalve door Duitsche zeelie den, is geschied door Duitschers, die zich reeds daar bevonden vermond of wel als toeristen. Men gelooft dienten gevolge, dat de troepen welke zich op die punten bevinden niet sterk in aan tal zijn. Slechts een deel van de ministers uit Oslo vertrokken? Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat slechts een gedeelte der regeering Oslo gisteren in de ochtenduren heeft verlaten en zich naar Hamar heeft be geven. Verscheidene ministers zijn in de hoofdstad gebleven om het contact sche soldaten met paarden en mitrail leurs de hoofdstad binnentrok, werd opgemerkt dat vele Duitsche officieren samen met Noorsche officieren in iauto’s reden De „Amasis” is nog steeds zinkende. Het schip was met een lading steen kolen van Stettin op weg naar Oslo. De - „Hunter” was van 1340 ton en De bewapening nen van 12 c.m Uit Lsekil (Zweden) wordt gemeld dat het Duitsche stoomschip „Amasis (9000 ^ton) gistermiddag ter hoogte van de Westkust van Zweden werd ge torpedeerd. De bemanning werd dooi loodskotters uit Lysekil gered. De nieuwe ministers. De leider van de nieuwe regeering, Vidkun Quisling, heeft tegelijkertijd de portefeuille van buitenlandsche zaken op zich genomen. Majoor R. Wosslow is benoemd tot minister van landsverdedi ging; Gulbrand Lunde tot minister van sociale zaken, Jonas Lie tot minister van justitie en professor Ernst Skanske tot minister van arbeid. Vidkun Quisling heeft na den oorlog als secretaris behoord tot de expeditie van Nansen naar Rusland. In 1932 werd hij minister van landsverdedigingè La ter trad hij evenwel uit de regeering en richtte hij de beweging „Nasjonal Samling” op. Deze „partij der nationale eenheid’’ was gevormd naar het mode! van de Duitsche nationaal-socialistische partij. In het Storting, dat honderdvijf- tig leden telt, was zij niet vertegen woordigd. De Britsche admiraliteit deelt me de, dat vandaag bij het aanbreken van den dag tijdens operaties ter hoogte van Narvik de Britsche tor pedojager „Huroier” gezonken en de Britsche torpedojager „Hardy” aan den grond geloopen is. De verliezen van den vijand zijn nog niet met zekerheid bekend, doch volgens een onbevestigd be richt uit Stockholm is een Duitsche kruiser tot zinken gebracht. Een Britsche duikboot heeft gister avond in de Zuid-Noorsche wate ren een vijandelijken kruiser ge torpedeerd en men gelooft, dat de kruiser is gezonken. De opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Van daag bevinden zich aan het einde van den dag alle militair belangrijke steun punten vast in Duitsche handen. In het bijzonder zijn o.m. Narvik, Trondheim, Bergen, Stavanger, Kristiansand en Oslo door sterke strijdkrachten bezet. Daar waar eenigszins sterke tegenstand werd geboden, zooals te Oslo en Kris tiansand, is hij gebroken. De kustver- sterkingen, welke voor een gedeelte in nauwe samenwerking door oorlogsma- rine en luchtwapen met stoottroepen van het leger werden genomen, zijn ter af weer van vijandelijke aanvallen even- zoo gereed als sterke deelen van het luchtwapen. De Britsche minister van buitenland sche zaken, lord Halifax, heeft in de Noorsche taal een radio-rede gehouden waarin hij het Noorsche volk en de Noorsche regeering zijn warme sym pathie betuigde en een aanmoediging gaf in den strijd, welken zij zoo zonder aarzelen en moedig tegen den Duit- schen aanval hebben opgenomen. Noorwegen is sedert lang een van de leiders van de kunst van vrede en goed regeeren in de wereld geweest. Het Britsche volk heeft met diepe bewon dering gezien, dat Noorwegen zonder vrees de uitdaging heeft aangenomen om voor vrijheid en onafhankelijkheid te strijden. Engeland en Noorwegen zullen zijde aan zijde strijden tot de overwinning zal zijn behaald. geraakt, dat de Noordzee kon- Volgens onbevestigde berichten zijn twee Duitsche schepen nabij Trond heim door de Noorsche kustbatterijen tot zinken gebracht. „23 een torpedojager lïep in 1936 van stapel bestond uit 4 kanon en 8 luchtdoelmitrail- leurs. alsmede 8 torpedo-lanceerbuizen. De bemanning bestond uit 145 koppen Tot Denemarken zeide lord Halifax, dat dit de tweede keer is, dat Dene marken een inval van Duitschland moet ondergaan. Het Britsche volk heeft het nieuws met verontwaardiging gehoord en wenscht het Deensche volk een bewijs van warme sympathie te zenden. Deze gebeurtenis heeft het Britsche besluit om den oorlog voort te zetten tot alle landen van Europa be vrijd zullen zijn van de bedreiging van een aanval, versterkt. De proclamatie, waarin Quisling zich voorstelt als chef van de nieuwe regee ring, verwijst in de eerste plaats naar de schending van de Noorsche neutrali teit door Engeland, welke uit de legging van mijnvelden e. d. heeft bestaan en naar de „nietszeggende protesten” der voormalige Noorsche regeering. Thans heeft een regeering van „na tionale concentratie” het bewind over genomen om de belangen van Noorwe gen op dit oogenblik waar te nemen. De regeering van Nygaardsvold is afge treden en door een nationale regeering vervangen. In de verklaring worden alle Noren aangespoord de handen ineen te slaan om den toestand het hoofd te bie den. Quisling zeide voorts, dat verdere tegenstand gelijk te stellen is met de misdadige vernietiging van waarden Tenslotte volgde een oproep aan de weermacht de nationale regeering te ge hoorzamen. met het Duitsche gezantschap te kun nen handhaven. Naar verder wordt bericht, hebben zich in den namiddag, nadat reeds we der een vergaande kalmeering was in getreden, twee der naar Hamar ver trokken ministers naar Oslo terug be geven en daar een ontmoeting gehad met de daar achtergebleven leden van het kabinet. Naar men verneemt, hebben de te Oslo vertoevende leden der regeering de politiek van het rompkabinet te Hamar niet goedgekeurd. De te Oslo aanwezige ministers hebben zich bezig van een intusschen, reeds gemeld, onder voorzitter schap van Quisling is gevormd. Nieuwe Duitsche oproep tot de Noorsche regeering. De Duitsche gezant, dr. Brauer, heeft de Noorsche pers ontvangen en haar mededeeling gedaan van een nieuwen oproep, dien hij gisteren tot de Noorsche regeering heeft gericht. De tekst luid de: „Met herhaling van den oproep van vanochtend wil ik er de Noorsche re geering met allen ernst nogmaals op wijzen, dat Noorsche tegenstand tegen de door ons begonnen actie volkomen waardeloos is en slechts tot een aller grootste verergering van den toestand voor Noorwegen kan leiden. Ik herhaal, dat Duitschland niet het oogmerk heeft door zijn maatregelen de territoriale onaantastbaarheid en de politieke onaf hankelijkheid van het koninkrijk Noor wegen thans of in de toekomst aan te tasten”. De gezant verklaarde verder, dat de Duitsche maatregelen in Denemarken zonder gevechten en vlot ten uitvoer werden gelegd. De Deensche regeering heeft op formeele gronden weliswaar geprotesteerd, doch materieel heeft zij de Duitsche eischen aanvaard en met juist begrip haar neutraliteit onder Duitsche bescherming gesteld. De eva- cuatie-maatregelen, aldus de gezant, kunnen weinig bijdragen tot de kal meering van het land. Voor het gebouw van het Duitsche gezantschap te Oslo, zijn Duitsche dub bele posten geplaatst. Te Stockholm verluidt, dat de Noor sche regeering van Nygaarsvold gister avond Hamar met onbekende bestem ming heeft verlaten. Men verwacht, dat Nygaarsvold vandaag van een onbe kende plaats een verklaring aan het Noorsche volk zal afleggen. Te Malmö (Zweden) heeft men geen bevestiging ontvangen van de berich ten over eenigerlei onderhandelingen tusschen de wettige Noorsche regee ring en de Duitschers in Noorwegen. Gistermiddag te 3 uur, 12 uur nadat het bevel tot den opmarsch was gege ven, zijn de Duitsche troepen Oslo bin nengerukt. De Duitsche transportsche pen zetten op twee plaatsen aan de Westkust van de Oslofjord troepen aan land: Vallo werd te 6 uur, Tonsberg te 10 uur bezet. Nog gisteravond werd het geschut van Oscarbord, dat den gehee- len dag in actie is geweest tegen de Duitschers, gehoord. De Duitsche luchtmacht heeft een zeer groot aandeel in de bezetting van Oslo gehad en een groot aantal vlieg tuigen vloog boven de stad, terwijl de afdeelingen infanterie slechts weinig talrijk waren. United Press meldt uit Stockholm: Tijdens het eerste telefonische gesprek dat met Oslo te krijgen was, werd ver nomen, dat de toestand in de Noorsche hoofdstad, die in handen der Duitschers is, thans volkomen rustig is De bevol king heeft geen verzet geboden. Toen een groep van drie a vierhonderd Duit- Bij de bezetting van Oslo zouden volgens een bericht van de Finsche ra dio 6 Noorsche soldaten gedood zijn. De stad Oslo is niet gebombardeerd, doch alleen de vliegvelden Helle en Lillestroem, welke vernield werden. De sterkte der Duitsche troepen, die Oslo hebben bezet, wordt op ongeveer 2000 man geschat. De bezetting van Trondheim. Volgens een Zweedsch blad, is de be zetting van Trondheim gisterochtend om 5 uur begonnen. Zij duurde tot 7 uur. De Duitschers hebben geen enkelen tegenstand ontmoet Vier Duitsche krui sers liggen ter reede ten anker. Te Trondheid zijn ongeveer 12.000 Duitschers in de hotels en scholen ondergebracht. Zij schijnen voor een verblijf van langen duur te zijn uitge rust. De stad is verduisterd en de schoolkinderen en zieken zijn geëva cueerd. Radio Stockholm verneemt, dat de Duitschers het Britsche consulaat in Trondheim hebben bezet en het geheele personeel gevangen hebben gezet. De Britsche admiraliteit maakt be kend, dat gisteren machines van de luchtmacht Duitsche oorlogsschepen in de Bergen-fjord aangevallen hebben. Ondanks hevig luchtafweer is een kruiser zwaar beschadigd. Alle Britsche töestellb'ri'zijn teruggekeerd. Duitsche tegenspraak. Het Duitsche nieuwsbureau meldt Volgens een mededeeling van het Britsche ministerie van luchtvaart zou de Engelsche luchtmacht in het gebied van de Bergen-fjord bij een reeks aan vallen op Duitsche zeestrijdkrachten successen hebben behaald. De aanvallen zijn inderdaad ondernomen, aldus het D.N.B., maar de bommen vielen in het water en op heidegrond en troffen geen militaire doelen of eenheden. Het Duit sche luchtdoelgeschut heeft versche- dene vliegtuigen zoo zwaar stellig niet alle over - den terugv iegen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Op grond van ontvangen rapporten van verkenners zijn gistermiddag ster ke eenheden van het Duitsche lucht wapen uit Denemarken en Noorwegen opgestegen. In het Noordelijk deel van de Noordzee, voor de Noorsche kust, werden vijandelijke slagschepen, zwa re en licht kruisers, zoomede torpedo jagers gesignaleerd. ERICH VON STROHEIM gehouden met de vorming nieuwe regeering, welke naar De Britsche admiraliteit deelt in een communiqué officieel mede: De Duitsche bewering, dat twee slag schepen en twee zware kruisers zijn getroffen en door bommen ernstig beschadigd, is niet juist. De waarheid is, dat geen slagschip is beschadigd, doch dat twee krui sers zeer lichte schade door scher ven hebben opgeloopen. Door het Engelsche departement van luchtvaart wordt medegedeeld, dat een Duitsche kruiser ernstig is beschadigd. Uit Stockholm wordt gemeld: Het Noorsche luchtafweergeschut van Varnas. 8 k.m. ten Westen van Sto- lien, heeft een Duitsch vliegtuig neer geschoten. De brug bjj Neraker, eenige mijlen ten Oosten van Trondheim ge legen, werd gisteren door de Duitschers bezet en weer door de Noorsche solda- ten heroverd. Noorsch vliegveld verwoest Zes Duitsche vliegtuigen hebben een aanval gedaan op het vliegveld te Kjil- lar, dat, naar gemeld wordt, volkomen verwoest is. De in de nabijheid liggende stad Lilleström heeft echter geen schade geleden. Volgens te Stockholm ontvangen be richten, hebben de Noorsche kustbat terijen te Dröbak gisteren in de Oslo fjord een Duitsch oorlogsschip, waar schijnlijk een torpedoboot jager, tot zinken gebracht. Ten minste zes Duit sche vliegtuigen hebben gisterochtend te acht uur een aanval gedaan op het vliegveld te Kjillar, dat, naar gemeld wordt, volkomen verwoest is. De in de nabijheid liggende stad Lilleström heeft echter geen schade geleden. Radio-Rome meldt, dat volgens een uit Stockholm ontvangen bericht een Duitsche torpedojager ernstig bescha digd Oslo is binnengeloopen. Voorts bericht United Press, dat de Gneisenau, een slagschip, in de Oslo fjord tot zinken is gebracht. De „Gneisenau” meet 26.000 ton en liep in 1936 van stapel. Het schip heeft een bewapening van 9 kanonnen van 28 c.m., 12 van 15 c.m. en 14 van 10.5 c.m., benevens een aantal luchtafweer- kanonnen en vier vliegtuigen. De be manning bestaat uit 1500 koppen. de snelheid van het schip bedroeg 35.5 mijl per uur. De „Hardy” is eveneens een torpedo jager, werd in 1936 tewatergelaten en meet 1505 ton. Het schip is uitgerust met 5 kanonnen van 12 c.m., 8 lucht doel mitrailleurs en 8 torpedolanceer- buizen. De bemanning bedraagt 175 koppen. Over het aantal slachtoffers op de schepen zijn nog geen bijzonderheden bekend. De ..Hunter” is tijdens den Spaan- schen burgeroorlog bij Malaga op een mijn geloopen en daarbij ernstig be schadigd. Het schip wist met moeite Gibraltar te bereiken, waar het is her steld. Naar United Press meldt, heeft de Britsche admiraliteit nog medegedeeld, dat de overige Britsche oorlogsschepen zich uit den strijd hebben teruggetrok ken. United Press meldt uit Londen Een Britsche onderzeeër heeft gister avond een Duitschen kruiser bij de Zuidkust van Noorwegen getorpedeerd en naar men gelooft tot zinken ge bracht. Vanmorgen hebben de vloot en bom menwerpers een Duitschen kruiser bij Bergen aangevallen en drie treffers ge boekt. In Denemarken en. Noorwegen heerscht rust De opmarsch van nog meer sterke Duitsche strijdkrachten ge schiedt thans, niet door den vijand ge hinderd, snel volgens het vastgestelde plan. Volgens tot nu toe ontvangen ra dioberichten is als eerste gedeelte lijk resultaat vast te stellen, dat door bommen van zwaar kaliber werden getroffen: twee slagsche pen elk door drie voltreffers, twee zware kruisers, eveneens door zware voltreffers; een schip ligt met zware slagzij, een ander staat in brand. Groote olievlekken bedekken het zee-oppervlak over een uitgestrekt gebied. De Canacjeesche regeering oveuW de Deensche schepen in de Cana sche havens in beslag te nem®n' officieele kringen verneemt evenwel, dat nog geen stappen nomen om het aantal hierbij betrok** Deensche schepen vast te stellel\jeS Gisteren zijn te Newcastle de reeö^ van de Noordoostkust bijeen geta»J Zij hebben besloten alle ne schepen op te houden, die oogenblik laden voor Scandina havens. Havas verneemt te Londen, Zweedsche autoriteiten allen Zw schepen, die naar Scandinavischs vens op weg waren en zich d zouden begeven, hebben bevolen af te breken of in de havens, w thans liggen, te blijven. De commandant der Zweedschc rine spreekt het gerucht, als 70 haVenS: Duitschers bij de Zweedsche geieS4 aan de Westkust mijnen hebben tegen. Uit Helsingborg (Zweden) hjp gemeld, dat het Deensche oor ..Freja’ gistermiddag in de na ..ji Helsingborg is aangekomen. Amerikaanscbe bodems in Noorse Minstens twee logsbodems bevinden zich. v’ vas, in de oorlogszone De ..Flying Fish 1 op en de „Mormacsia” 'is Trondheim aangekomen naar RUIM 500 OPVARENDEN OMGEKOMEN. Over de bezetting van Narvik wordt nader gemeld: Gistermorgen om 4.50 uur, werd Narvik aangevallen door twee Duitsche torpedojagers. Door een sneeuwjacht slaagden zij erin, vrij wel onopgemerkt de haven binnen te loopen. Zij openden het vuur op een Noorsch en een Engelsch schip. Het laatste vaartuig beant woordde het vuur. Twee Noorsche oorlogsschepen werden getorpedeerd. Van de 562 opvarenden werden er slechts 20 gered. Vermoedelijk zijn het de 3645 ton metende kustpantserschepen „Eids- vold” en „Norge”, beide ongeveer 40 jaar oud. Om half zes was Narvik volledig bezet. Slechts een politie inspecteur en een soldaat zijn hierbij om ’t le ven gekomen. In de buitenwijken bevonden zich nog eenige Noorsche troepen. De Duitsche oorlogsbo* dems hebben Narvik weder ver laten. Amerikaanse^ len zich, volge szóoe in Sca houdt drf* icsia' >s z 1> x.»Yj Cl* Philadelphia uitvaren. j Gisteravond heeft, naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, Vidkun Quisling voor den Noorschen omroep de procla matie voorgelezen van een nieuwe Noor sche regeering aan het Noorsche volk. Over de bezetting der havens Narvik, Bergen en Stavanger meldt United Press, dat deze voorts mogelijk ge maakt werd door het feit dat als ge wone zeelieden vermomde matrozen 4 ■y. g t -

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2