De Noorsche haven Narvik Haagsche Courant van Woensdag 10 April 1040 v DERDE BLAD, PAGINA 1. 1 1 B BINNENLAND STADSNIEUWS .1 ZOLDER UITGEBRAND il i R.K. Vereeniging van Neder landsche drukkerspatroons Van vitaal belang voor Duitschland De positie van Nederland en België De verbinding met Scandinavië van Zweedsche ijzererts Redmiddel voor den tuinbouw? Overzicht van de haven van Narvik De Nederlanders in Denemarken De België-dag te Breda heeft haar stijgenden omzet uitsluitend te dan- De ministerraad bijeen GEFINGEERDE BESTELLINGEN GEDAAN 15 cent 20 stuks Weerkundige Waarnemingen1 J)e ligging aan een fjord, die nooit bevriest maakt dit stadje tot de natuurlijke uitvoerplaats van het ken aan goede kwaliteit en voordeeligen prijs. Telefoon- en telegraafverkeer met Kopenhagen en Oslo verbroken @0 Duitsch- uun Het drogen van groenten Studiecommissie gevormd. De voorraden millioen ton, welke Naturalisaties luut onmisbaar. De ministerraad is gisteravond te half tien op het departement van Algemeene Zaken bijeengekomen. Op 7 k.m. afstand van de Zweedsche grens De uitvoercijfers tüdens den oorlog Dit is bekend. Maar minder bekend zijn de uitvoercijfers van Narvik sinds het uitbreken van den oorlog. Daaruit blijkt namelijk, dat Engeland in geen geval hierdoor benadeeld is, maar dat het in de eerste zeven oorlogsmaanden van Narvik zelfs meer ijzer kreeg dan Duitschland en wel (tot 20 Maart) 711.000 ton tegen 699.000. Uit Narvik worden de volgende hoeveelheden ijzer verscheept: De zeevisscherij. Gisteren zijn van IJmuiden naar de visscherij vertrokken de stoomtrawlers Norma Maria Um 6, de Gloria IJm 37 en de Dolfijn IJm 103. Verder gingen naar zee de motortrawler KW 114 en de loggers KW 76 en KW 1&4. Bevinden zich in goeden welstand. Van H. Ms. gezantschap te Kopen hagen is via Berlijn bij het ministerie van Buitenlandsche Zaken bericht ont vangen, dat de Nederlanders in Dene marken zich in goeden welstand bevin den. Ingediend is een wetsontwerp tot naturalisatie van Gerda Dammerboer en 19 anderen, o.m. Agnes Budniak, Martha M. Ch. Haase, Ida P. Hein, Luise Lorenscheit, M. Nathansohn en Gabriele W. H. Wirth, allen alhier. Ook is ingediend een wetsontwerp tot naturalisatie van Heinrich Bellaerts en 19 anderen, o.m. L. F. A. Schiller en Elisabeth Weindl, beiden alhier, Barometer alhier v.m. 8 uur 769 m.m., 12 uur 770 m.m.: thermometer resp. 760 overgelakt Signale- handvat- ketting- ongemerkt ton 70.000 16.000 75.000 96.000 281.000 99.000 62.000 Engeland O i o» DE LIBERALEN EN DE RADIO- UITZENDINGEN. In een algemeene ledenvergadering van de afd. ’s-Gravenhage van de Libe rale Staatspartij is met eenparigheid van stemmen aan het bestuur opge dragen, zich tot het hoofdbestuur der partij te wenden met het verzoek, krachtig stelling te nemen tegen het feit, dat de regeering ten aanzien van de levensrichtingen, welke in het Ne- derlandsche volk tot gelding komen, uitgaat van een vier-zuilen-theorie, welke neerkomt op een grove misken ning van de cultureele beteekenis van de liberale beginselen welke misken ning op maatschappelijk terrein reeds practisch is doorgevoerd door een stel selmatige uitsluiting van het liberale volksdeel van regelmatige radio-uitzen- ding, waardoor de liberalen zich ook zelfs niet kunnen verweren tegen de voortdurende aanvallen in de radio op hun beginselen. Bond van politieambtenaren in Neder land tot bescherming van dieren. Het congres van den Bond van poli tieambtenaren in Nederland tot be scherming van dieren, dat op 12 en 13 dezer te Meppel zou worden gehouden, gaat in verband met de tijdsomstandig heden niet door. September October November December Januari Februari Maart (1 t. 20) Zooals men ziet, beschikt niet alleen over het strijdmiddel der blokkade, maar ook over dat der „stra tegische” inkoopen. Van achterbalcon van rijdende tram gevallen. Gisteravond is op de Laan van Nieuw Oost-Indië de 63-jarige H. M. uit de Herzogstraat van het achterbalcon van een rijdenden motorwagen van lijn 6 gevallen; hij hee t een hersenschudding gekregen. Door den geneeskundigen dienst is hij overgebracht naar het zie kenhuis aan den ZuidwaL Viering van het zilveren jubileum. Onder groote belangstelling en op feestelijke wijze herdacht gisteren de R.K. vereeniging van Nederlandsche drukkerspatroons haar 25-jarig bestaan. Des middags vond in hotel des Pays Bas in Utrecht een feestelijke herdenkings- vergadering plaats, welke o.a. werd bij gewoond door den vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken, den secretaris-generaal van het departement, mr. dr. A. A. van Rhijn en Z.H. Exc. mgr. dr. J. de Jong, aarts bisschop van Utrecht In zijn openingsrede wees de voor zitter mr. Th. ten Hagen op het baan brekend werk op sociaal gebied door de vereeniging verricht De aartsbisschop mgr. de Jong wees in zijn toespraak op de groote beteekenis van de uitvinding van de boekdrukkunst in het verleden, waardoor groote in vloed werd uitgeoefend op het geeste lijk leven van de bevolking. De boek drukkunst heeft nog steeds een hooge cultureele waarde behouden. Doch naast de heilzame, kan ook een verderfelijke invloed worden uitgeoefend op het geestelijk leven der menschen. Mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secre taris der vereeniging sprak daarop de feestrede uit, welke tot titel had„Een heid trots verscheidenheid”. Besloten werd aan H.M. de Koningin een telegram met betuigingen van aan hankelijkheid en trouw te zenden. Het bestuurslid de heer van Hooij- donk overhandigde met een korte toe spraak het door den heer Aleven samen gestelde gedenkboek. Namens den minister van Economi sche Zaken sprak vervolgens mr. dr. A. A. van Rhijn. Vervolgens voerden nog het woord de heeren S. S. Korthuis en ir. F. H. E. Gulje, resp. voorzitter van de Neder landsche federatie en den Nederland- schen Bond van boekdrukkers, en van het R.K. Verbond van Werkgevers-vak- vereenigingen, die de gelukwenschen overbrachten van hun organisaties. Na afloop van deze herdenkings bijeenkomst had een druk bezochte receptie plaats. Deze dag werd besloten met een officieelen maaltijd. Barometerstand van hedenmiddag 12 uuix Het dunne pijltje geeft den stand aan van gisteren. Postvervoer tijdens den gewijzigden treinenloop Nu de gewone treinen niet loopen, kan het binnenlandsch postvervoer niet op de normale wijze plaats vinden In de uitgevallen diensten wordt, voor zooveel mogelijk, door het gebruik van postauto’s voorzien: De nachtpost- treinen zullen dezen nach wel loopen. Het brievenvervoer met deze treinen zal normaal plaats vinden. De onderwerpen die behandeld worden. De belangstelling voor den door de beide Noordbrabantsche Departementen van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Breda georganiseerden België-dag blijft nog steeds toenemen. De bijeenkomst van morgen in het ge bouw Concordia belooft een demon stratie te zullen worden van den in wijden kring gekoesterden wensch om te komen tot een nauwere samenwer king op economisch gebied met onze Zuiderburen. Prof. P. de Smet uit Leuven zal spre ken over het onderwerp: „Naar een nieuwen vorm der Nederlandsch-Bel- gische betrekkingen”. Mr. B. J. M. van Spaendonck te Til burg behandelt: „Duurzame samenwer king vereischt evenwicht zoowel in door partijen te brengen offers als door hen te verkrijgen voordeelen”. Mr. L. Delwaide uit Antwerpen zal een rede houden over „Nederlandsch- Belgische economische samenwerking in theorie en in werkelijkheid”. Tenslotte zal prof. dr. ir. Goudriaan, het woord voeren over „Algemeene grondslagen voor internationale samen werking”. Film vatte eensklaps vlam Gisteravond te omstreeks 7 uur is brand uitgebroken in het perceel Bleyenburg 42. De 44-jarige bewoner, H. J. T., van beroep haarwerker, draaide op een zolderkamer eenige films af. Hiertoe had hij twee jongens van respectievelijk 16 en 17 jaar uit- genoodigd. Bij een zeer goed 'beeld besloot hij het toestel even stop te zetten, zonder zich daarbij te realisee- ren wat de gevolgen zouden zijn. Want de film raakte oververhit en vloog eensklaps met een steekvlam in brand. T. trachtte het vuur te dooven met zijn handen, waarbij hij diverse brand wonden aan handen en het gelaat op liep. Hij moest deze poging opgeven. De vonken tastten de op den grond liggende films aan, zoodat aldra de zol derkamer in lichterlaaie stond. Een juist passeerend officier, de 37- jarige A. J. C. V. snelde het perceel binnen en liep naar de zolderkamer, doch raakte aldra bedwelmd door de rookontwikkeling. Met een particuliere auto werd hij naar het militaire hospi taal getransporteerd, vanwaar hij later op eigen gelegenheid huiswaarts keer de. Hij had geen letsel opgeloopen. Inmiddels was de motorspuit van het bureau Prinsestraat gearriveerd, welke het vuur met één straal op de water leiding wist te blusschen. De zolder brandde geheel uit, de le en 2e etage van het perceel liepen waterschade op. T. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, alwaar hij werd op genomen. Tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens overtreding van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, d.w.z. het veroorzaken van brand door schuld. De restanten van het projectie-apparaat zijn in beslag genomen. Wraak van twee loopjongens Gisteravond zijn door de politie twee loopjongens, de 15-jarige P. de B. en de 16-jarige A. M. van L. aangehou- Iden. Zij hadden bij verschillende fir ma’s en ondernemingen bestellingen gedaan met de boodschap deze te half zeven af te leveren aan een opgegeven adres aan de Nassau Odijckstraat. Zoo arriveerden daar op het genoemde tijd stip een knecht van een bloemen magazijn. van een banketbakkerij, van een slager, van een vischwinkel met een hoeveelheid zalm, zoomede eenige taxi’s Men neemt aan hier met een wraak neming te doen te hebben. Het dienst meisje van de bewoonster van het be wuste perceel had zich toen zij uit haar dienst werd ontslagen tegenover een der knapen beklaagd over haar patro nes. Waarschijnlijk heeft deze op de boven omschreven wijze wraak willen nemen. De jongens hadden hun bestellingen gedaan van den Benoordenhoutscheweg af. De politie was hieromtrent op de hoogte gesteld, zoodat zij dadelijk in de val liepen. Buitendien was men nog in de gelegenheid geweest eenige der bestellingen tijdig ongedaan te ma ken. De jongens zijn in den loop van den avond aan hun respectievelijke ouders afgegeven. Verbinding met Stockholm normaal De telefonische verbinding met- Kopenhagen en Oslo is verbro ken. Het is dus niet mogelijk, met Denemarken en Noorwegen te tele- foneeren. De verbinding met Stock holm werkt normaal. Het telefoon verkeer met Zweden vindt dus op de gewone wijze plaatsalleen dient, in verband roet de vele ge- sprek-aanvragen, met vertraging te worden gerekend. Officieele Engelsche verklaring In een gisteravond te Londen uitge geven officieele Engelsche verklaring wordt naar Reuter meldt het vol gende gezegd: „In Duitsche kringen wordt geop perd, dat Groot-Brittannië een inval in Nederland of België overweegt en dat Duitschland gerechtigd zou zijn een dergelijke actie vóór te zijn.” „Na de moedwillige invasie in Dene marken en Noorwegen door land is de directe conclusie, waartoe de meeste menschen geneigd zouden zijn te komen, dat Duitschland, zooals ge woonlijk, den grondslag voorbereidt voor een nieuwen aanval op eenig neu traal land.” „Iedere suggestie, dat Groot-Brittan nië of Frankrijk een aanval op Neder land of België overweegt, is zoo fantas tisch, dat niemand buiten Duitschland er ook maar één oogenblik door zal worden misleid.” n. Engeland n. Duitschland ton 20.000 117.000 59.000 76.000 148.000 131.000 160.000 Hoen ton. In 1938 voerde Duitschland 21.900.000 ton ijzer in. 7.500.000 ton kwam uit de geallieerde landen, 3.700.000 ton van over zee, die dus tegenwoordig wegvallen. De ruim 12 millioen ton, welke Duitschland uit Zweden en Noorwegen invoert, zijn dus voor het rijk tijdens den oorlog abso- Verwachting tot den avond van 11 April: Wind: meest matig, Noordelijk tot Oos- telijk, kans op nachtvorst, overdag iets zachter dan vandaag: gedeeltelijk be wolkte lucht geen neerslag van betee kenis. Da’ar ook de directe telegrafische verbindingen met Denemarken verbro ken zijn, geschiedt verzending van te legrammen hierheen via Duitschland en op risico van den afzender. De te legrafische verbinding met Noorwegen is nog in functie, telegrammen hier heen worden echter ook alleen op ri sico van den afzender verzonden. Het telegrafisch verkeer met Zweden func- tionneert geheel normaal. Jaarvergadering van „Schuttevaer” Te Kampen werd de 90ste algemeene vergadering gehouden van de schip- persvereeniging „Schuttevaer”. Behalve hoofden van verschillende takken van Regeeringsdienst op waterstaatkundig gebied waren aanwezig de minister van Waterstaat ir. Albarda en het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, burge meesters uit omliggende gemeenten en het dagelijksch bestuur van Kampen. De voorzitter der vergadering, mr. W. A C. van Dam, hield een toespraak, waarin hij deed uitkomen, dat „Schut tevaer” niet alleen werkt voor de ver betering van de vaarwegen en wat daarmede verband houdt, maar dat de vereeniging ook op sociaal gebied werk zaam is, waarvan hij vele voorbeelden aanhaalde. Hij deelde mede, dat Prins Bernhard, die aanvankelijk ter verga dering zou komen, daarvan moest af zien. Ook minister Albarda was genood zaakt eerder te vertrekken. Tevoren hield hij een toespraak, waarin hij zei- de, dat hij vroeger een jacht heeft ge had en daarmee veel heeft gevaren en dat hij zoodoende vele schippers en het schippersleven heeft leeren kennen en heeft leeren waardeeren. Gezonde cri- tiek vond spr niet erg. Hij achtte het een voorrecht, dat we in een land mo gen wonen, waarin vrije critiek geoor loofd is. Zooveel mogelijk zal zijn de partement aan de gerechtvaardigde wenschen van „Schuttevaer” tegemoet komen. Des middags bracht de vergadering een bezoek aan het stadhuis, waar het gemeentebestuur recipieerde. In verband met den internationalen toestand gaat de tweede congresdag niet door. Bijzondere regelen met betrekking tot schuldenaren, die in het Konink rijk der Nederlanden geen woonplaats of zetel hebben. Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over het wetsontwerp, hou dende bijzondere regelen met betrek king tot schuldenaren, die in het Ko ninkrijk der Nederlanden geen woon plaats of zetel hebben, ontleenen wij het volgende: Blijkens de memorie van toelichting beoogt het wetsontwerp tegen te gaan, dat in het Koninkrijk geschillen worden beslecht en schulden worden verhaald, welke aan zijn belangensfeer in den ruimsten zin des woord ten eenenmale vreemd zijn. Bij het afdeelingsonderzoek werd nu allereerst opgemerkt, dat de strekking van het ontwerp met'deze woorden in ieder geval te ruim is omschreven. Het heeft immers blijkens zijn inhoud .niet de strekking, tegen te gaan, dat hier te1 lande bepaalde geschillen worden be slecht, doch alleen, dat bepaalde schul den hier zullen worden verhaald, n.l. die schulden, welke geheel buiten onze eigen belangensfeer vallen. Met deze laatste strekking verklaar den verscheidene leden zich in de hui dige omstandigheden wel te kunnen vereenigen, al hadden sommigen hun ner tegen de uitwerking van deze ge dachte in het ontwerp ernstige bezwa ren. Verscheidene andere leden evenwel betreurden de strekking van het ont werp. Het maakt inbreuk op de ge dachte, dat het recht zooveel mogelijk universeel moei zijn, dat de nationale wetgeving ook internationale rechts hulp moet verleenen, o.m. in dezen vorm, dat men wederkeerig het geldend maken van rechtmatige aanspraken van schuldeischers bevordert. Verdra gen als dat van 1925 tusschen Neder land en België beoogden het verhalen van vorderingen ook buiten het eigen grondgebied te vergemakkelijken. Het onderhavige wetsontwerp echter gaat rechtstreeks tegen deze ontwikkeling in. In ieder geval zouden zij gaarne een nadere uiteenzetting ontvangen omtrent de motieven, welke de Regee ring bij het opstellen van dit ontwerp hebben geleid. Van de ruim 14 i uX«den in de laatste vredesjaren jaar- 10 mmlPrOdyCeerd heeft’ werden hier weSXS'X'ÏÏT ‘J“rer,S’ Poolcirkel i U Noorden van den gewoon f t everen het beste, buiten wereld fosforhoudende ijzererts ter w er cm, In Kirnuavaara wordt de hoeveel heid voorkomend erts op 1.05 millioen ton erts geschat. In Gallivare schat men Xïe°n£tVeer 400 milIi0en ton en de overige ertsvoorraad van Lapland is XTv 150 tOt 180 ^Hlioenton Op SeerinT een overeenkomst met de hoeveelheidmdLtse in gewonnen i 0 s ln de voornaamste ton htJ <en n'e* meer dan 9 millioen (de huidige opbloei heeft hold n verh°oging van deze hoeveel- geleid); hierdoor kan men aan- 1 d01’ de ertevoorraden van Lap- an nog lang in staat zullen zijn aan de Lizerertsbehoefte te voldoen. Het grootste gedeelte der in Lapland gewonnen ijzererts is zeer fosforhou- dend en geschikt voor den uitvoer. Af gezien hiervan wordt er ook een kleine hoeveelheid fosforarm ijzererts gewon nen, dat in Zweden zelf gebruikt wordt. Dit sterk fosforhoudend ijzererts is van vitaal belang voor de Duitsche in dustrie, daar Duitschland zelf slechts fosforarm ijzererts bezit, waarvan het jaarlijks 11.140.000 ton produceert (1938). Daarbij komt nog 2.700.000 ton Uit Oostenrijk, tezamen ruim 14 mil- Het uitblijven van exportmogelijk heden dreigt voor den Nederlandschen Tuinbouw een catastrophe te worden. De kwanta geproduceerde groente en fruit zijn veel te groot voor de binnen- landsche markt en moeten gedeeltelijk vernietigd worden wegens gebrek aan buitenlandschen afzet. Ondanks de enorme hoeveelheden „doorgedraaide” tuinbouwproducten blijven groente en fruit voor den Nederlandschen consu ment nog betrekkelijk duur. De Regeering heeft getracht de over productie geheel aan te wenden voor distributie onder de werkloozen en als veevoeder. Voor deze doeleinden werd bijvoorbeeld in 1938 de overproductie met totaal rond 33 millioen k.g. ont last, maar desondanks werd toch nog een kwantum van 34 millioen k.g. ver nietigd. Teneinde aan dezen wantoestand een eind te kunnen maken, zoekt men in tuinbouwkringen naar nieuwe wegen. Vooraanstaande figuren uit de tuin bouworganisaties meenen thans een middel tot redding van den tuinbouw te hebben gevonden in het nieuwe systeem van „drogen van groenten”. Eenige leiders van veilingorganisaties besloten een Studie-commissie te vor men naar aanleiding van deze kwestie. Deze door oud-minister mr. dr. Deckers geïnstalleerde commissie heeft een diepgaand onderzoek ingesteld en una niem vastgesteld, dat het gedehydreer- de tuinbouwproduct volwaardig is. De methode van conserveeren der groenten door dehydratie opent geheel nieuwe aspecten. In het hoogseizoen in den tuinbouw kan de z.g.n. overproduc tie uit de circulatie worden genomen en gedroogd. Dan wordt het mogelijk van de anders zoo aan bederf onderhe vige groenten voorraden aan te leggen voor tijden van nood en schaarschte. Met een minimum aan transport kosten kunnen deze gedehydreerde groenten geëxporteerd worden, naar landen waarheen uitvoer van versche groenten niet mogelijk is, of waar geen versche groenten verkrijgbaar zijn. Uitgebreide exportmogelijkheden doe-1 men op, daar deze gedehydreerde I groenten voor vrijwel onbepaalden tijd I en in elk klimaat kunnen worden opge- I slagen, zoolang zij tegen licht en vocht I gevrijwaard blijven. Bij de nieuwe methode van dehy-1 dreeren, volgens een Nederlandsch pro- I cedé, wordt de versche groente slechts van haar vocht ontdaan, met achter- I lating van het colloid water, terwijl de I versche smaak, de oorspronkelijke kleur en zoogoed als geheele voedings- waarde behouden blijven. Proeven op een Rijkslaboratorium alhier hebben de hooge voedingswaar de van deze gedehydreerde groenten aangetoond. Vastgesteld werd een per centage van 57 voor de vernieti ging van de plantenstructuur bij de- hydreeren, tegenover 40 tot 60 bij gewoon drogen, waarbij voorgekookt werd. De gedehydreerde groenten staan dus vrijwel met het oorspronke- I lijke versche product gelijk. In tuinbouwkringen koestert men hooge verwachtingen van dit dehydree- ren der groente. Hier ter stede hebben gisteren ver tegenwoordigers der drie Centrale Landbouworganisaties en Tuinbouwor ganisaties een gecombineerde vergade- I ring belegd. Hierin is besproken het dehydreeren der groenten, welke thans „doordraaien”. I Algemeen was men van het groote I belang der nieuwe perspectieven t.d.a. 11 overtuigd. De vergadering benoemde uit haar midden een Commissie, waar- aan werd opgedragen deze kwestie op 11 korten termijn nader te onderzoeken. I De kleine Noorsche haven Narvik, Welke ver achter den Noordpoolkring ligt, is sinds eenige weken een van de belangrijkste centra van Europa gewor den. Haar nauwelijks 8% duizend in woners hebben dat zeker nooit kunnen droomen, hoewel het havenplaatsje overigens wel bekend was. Narvik is namelijk steeds de voornaamste uit- voerhaven van het Zweedsche ijzererts geweest. Ruim 4 tot 5 millioen ton Zweedsch ijzer werd van hier uit reeds in de jaren voor den bewapeningswed- ijver verscheept, en in de laatste jaren, ja zelfs in de laatste maanden, zijn de uitroerbedragen met sprongen ge stegen. Deze verhoogde interesse in het kleine Noorsche havenstadje wordt ver- i oorzaakt door het feit, dat over Narvik het verreweg grootste gedeelte, en in den winter zelfs al het Zweedsche ijzererts naar Duitschland vervoerd wordt. En dit wordt weer verklaard door de geographische ligging van de haven. Niet alleen ligt Narvik aan een zeer beschutte breede en diepe fjord, de Olot-fjord, welke nooit bevriest en den geheelen winter kan gebruikt worden, het ligt ook dichter bij het centrum der ijzerertswerken dan de Zweedsche havens. Beschouwt men het spoorwegcentrum Kiruna als dit centrum, dan bedraagt de afstand van hier naar Narvik slechts 145 kilometer, terwijl van Kiruna naar Lulea aan de Botnische Golf 500 kilo meter bedraagt. v.m. 6 gr. en 8 gr. Celsius. Barometer na hedenmiddag 12 stijgende. WIE IS DE EIGENAAR? De commissaris van politie van den Justitieelen dienst B verzoekt te wor den bekend gemaakt met de herkomst van een ongemerkt zwart tweewielig transportrijwiel. ment: verroest stuur, zonder ten, defecte kroonbel, zonder kast, en j asbeschermer, bruin lederen zadel, merk voor-buiten- band „Vredesteyn” en achterbuitenr band „Lely Carrier”, doortrapper, ba gagedrager. boven voorwiel en aan het frame twee horizontale buizen. z Genoemd rijwiel werd Zondag j.l. des namiddags te ongeveer 6 uur ontvreemd in de omgeving van de Nieuwe Haven. Het rijwiel is iederen werkdag te be zichtigen aan het hoofdcommissariaat! van politie Alexanderplein 15a, van Q uur v.m. tot 5 uur nm, Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen beslaat nog steeds een groot gebied. Het reikt van de Britsche Eilan den tot aan de Azoren. De stijgingen van den barometer in de randstaten en het ruimen van den wind naar Noord-Oost in ons land doen vermoeden, dat deze hooge druk zich over Zuid-Scandinavië uit- breidt. In onze omgeving bleef de buiïgheid nog aanhouden. Op Ijsland daalt de luchtdruk onder invloed van een depressie. Zonsopgang: 11 April 5.12 u. Zonsondergang: f? April 6.51 u. Lantarens aan: 11 April tot 4.42 u. v.m.; 11 April 7.20 u. nam. Hoogwater te Scheveningem 11 April v.m. 5.20 u.; nam. 5.40 u. Morgen schietoefeningen op het strand van Scheveningen tot Katwijk van 10.30 u. v.m.6 u. nam. Het ijzer wordt bijna uitsluitend door Zweedsche spoorwegen vervoerd en menigeen zal verbaasd zijn te ver nemen, dat Narvik slechts 7 kilometer van de Zweedsche grens verwijderd is! Wat spoorwegen betreft, blijft het dus hetzelfde of het ijzer naar Lulea gaat of naar Narvik; Lulea echter, is den geheelen winter dichtgevroren. Zoo vormt Narvik dus de natuurlijke uitvoerhaven voor het Zweedsche ijzer, hoewel alleen voor het Noord-Zweed- Sche, en niet voor het middel-Zweed- sche, dat in Bergslagen gecentraliseerd is. Lapland echter, komt op de eerste plaats voor de Zweedsche jjzer- productie.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9