ver in De Duitsche troepen sterken hun posities Noorwegen berichten Koning Haakon en zijn regeering besluiten den strijd tegen Duitsch land voort te zetten No. 17541 van de Noorsche regeering Skagerrak duurt voort Zeegevecht in het Een procla matie Donderdag Tl April. '1940 BELANGRIJKSTE NIEUWS BUITENLAND het van De Duitsche opmarsch in Denemarken Prinses Martha naar Zweden Mededeeling Duitsche opperbevel Oproep aan het Noorsche volk den strijd voor de vrijheid voort te zetten De Noren organiseeren overal den tegenweer Bergen door de Noren heroverd PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit VIJF bladen EERSTE BLAD. BUITENLAND Eerste blad, pag. 2. zou Koning Haakon Minister-president Nygaardsvold in de lucht worden de gevechten voortgezet. Derde blad, pag. 1. eraan toegevoegd, Noorsche Lands Noorsche regeering naar Nybergsund Kroonprinses Martha van Noorwegen is met haar drie kinderen bij Salnes de Zweedsche grens gepasseerd. voor Noorwegen onderhandelt niet met Duitschland Russisch-Duitsche wrijving in verband met den inval Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad /3.75. Buitenland /9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Een van de eerste opnamen van Duitsche soldaten op Deensch grondgebied. Bergen heroverd. De Noren organiseeren overal in het land hun verweer tegen de invallers. Eerste blad, pag. Boven de Schotsche kust zijn ver scheidene Duitsche vliegtuigen neerge schoten. Eerste blad, pag. 3. Noorwegen heeft besloten zijn on afhankelijkheid te verdedigen. Ko ning Haakon heeft een proclama tie van de regeering daaromtrent goedgekeurd. Eerste blad, pag. L Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tót 10 regels 40 ct., daarna Iedere regel meer 50 ct Reclames 90 ct per regel. Bewijsnummers 5 ct, fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 et Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Duitschers teruggeworpen. Aan het front van Elverum heersch- te gisteravond kalmte, nadat de Duit schers °p alle punten waren terugge worpen. De Noorsche autoriteiten heb ben alle bruggen achter de Duitschers en ten Zuiden van Hamar in de lucht laten vliegen. De Duitsche troepen zijn thans geïsoleerd, zonder verbindingen, behalve door de lucht. Verklaring van koning Haakon De proclamatie wordt gevolgd door de volgende verklaring van den koning „Ik onderschrijf ten volle den door de regeering gepubliceerden oproep en ik ben ervan overtuigd, dat het geheele volk zich in de genomen besluiten aan mijn zijde bevindt.” De Russen hebben het gebied van Petsamo in Noord-Finland ontruimd. Eerste blad, pag. 3. In de Oslofjord werd de Duitsche kruiser Emden” (5200 ton) tot zinken gebracht De toekomst van Noorwegen ziet er voor het oogenblik misschien somber uit en de invallers kunnen stellig groote verwoestingen aanrichten, doch de regeering is ervan overtuigd, dat voor het land een nieuwe en vrije toe komst zal dagen. Verklaring van Koht MinisterKoht heeft gisteravond te genover het blad „Dagens Nyheter” verklaard „De strijd is begonnen. Wij zullen er alles op zetten om onze tij delijke verliezen in te halen. Het ge heele Noorsche volk staat achter de re geering” Ten Noorden van Oslo worden ver woede gevechten geleverd tusschen Duitsche en Noorsche troepen. Hamar zou door de Noren heroverd zijn. Het vliegveld van Oslo is gebombardeerd. Eerste blad, pag. 2. Duitschland heeft tegenover Noor wegen een gewelddaad gepleegd, zooals de geschiedenis er maar al te veel kent. De Duitschers hebben het land overweldigd met bommen en andere vernietigingsmiddelen en zij hebben de rechten van een klein volk, dat in vrede wenscht te leven, ernstig geschonden. De Noor sche regeering is ervan overtuigd, dat de geheele beschaafde wereld deze gewelddaad veroordeelt en bovenal, dat het Noorsche volk be reid is al zijn pogingen te richten op herstel van de vrijheid en onaf hankelijkheid, welke door een vreemde mogendheid onderdrukt zijn. door de Noren zijn Eerste blad, pag. 1. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt vandaag mede: Gistermiddag zijn Duitsche troepen zonder incidenten op het eiland Born holm geland. Overigens verliep de dag bij de in Denemarken opereerende een heden van de weermacht rustig. In Noorwegen werden in den loop van den tienden April de door de Duit sche troepen bereikte posities stelsel matig uitgebreid. Elverum, 25 kilo meter ten Oosten van Hamar, werd in de ochtenduren van den tienden April bezet. In Oslo is het rustig. Alle posi ties in de Oslofjord zijn in Duitsche handen, evenals de overige versterkin gen aan de Noorsche kust, bezet en van afweergeschut voorzien. De Noorsche militaire autoriteiten te Oslo hebben zich bereid verklaard actief deel te nemen aan de luchtbescherming tegen Engelsche en Fransche vliegers. In Narvik hebben, zooals gemeld, Engel sche vlootstrijdkrachten gepoogd de haven binnen te dringen. Bij den succes vollen tegenstand werden drie vijande lijke torpedojagers vernield en werd een torpedojager zwaar beschadigd. De versterking van de Duitsche troepen in Noorwegen geschiedde volgens de be raamde plannen. In tegenstelling tot de onjuiste Engel- koning. zoo wordt blijft te Elverum. In het Skagerrak is het tot een treffen gekomen tusschen Duitsche en Britsche zeestrijdkrachten. Gemeld wordt, dat 12 Duitsche troepenschepen zijn vernietigd. De gevechten zouden voortduren. Eerste blad, pag. 2. beradenheid en kracht ten uitvoer ge legd. Zijn aanval verraste de Duit schers, die zelfs niet den tijd hadden het vuur te openen voor zij werden Volgens „Dagens Nyheter” is de Noorsche regeering uit Elverum naar het op 24 k.m. van de Zweedsche grens gelegen Nybergsund vertrokken. De Noorwegen heeft besloten zich te verzetten tegen den Duitschen inval. Deze be langrijke beslissing werd gisteren genomen, nadat de Duitsche gezant Braur door koning Haakon te Elverum was ontvangen. De gezant zette, volgens bet Noorsche telegraafagentschap, de meening van Duitschland uiteen ten aanzien van de toe komst van Noorwegen. Hij zeide o.a., dat de Noorsche regeering moest worden gepresideerd door Quisling. De ministerraad vergaderde en spoorde den koning aan te verklaren, dat Quisling niet het vertrouwen van het volk had. Voorts, dat het kabinet van Quisling ongrondwettig is. De koning deelde vervolgens Braur mede, dat hij weigerde een kabinet-Quisling te benoemen en dat hij wenschte, dat het kabinet-Nygaardsvold aan de regeering bleef. Deze koninklijke boodschap werd telefonisch door den minister van buitenlandsche zaken, Koht, overgebracht De commissie van drie, welke belast is met eventueele onderhandelingen, heeft verklaard het met den koning eens te zijn, evenals alle leden van het Storting Men heeft vastgesteld, dat het verzoek van den Duitschen gezant niet overeen komstig de grondwet is en dat dientengevolge geen basis voor onderhandelingen bestaat. De Noorsche regeering zou bevel hebben gegeven den leider van de te Oslo opgetreden „regeering” van Quisling te arresteeren. De verwachte hulp van de geallieerden is thans aan den gang. Aanzienlijke Brit sche strijdkrachten zijn in het Skagerrak en de Oslofjord op het tooneel ver schenen. Er zijn ernstige zeegevechten met de Duitsche vloot geleverd en de strijd duurt op dit oogenblik nog voort. Zoowel ter zee als op het land en Naar verluidt, duurt de slag bij het Skagerrak nog steeds voort, terwijl het Noor sche oppercommando troepen concentreert ten Noorden van Oslo, waar men met succes wist stand te houden. Proclamatie van Nygaardsvold Het Noorsche telegraafagentschap meldt uit Elverum Minister-president Nygaardsvold heeft tot het Noorsche volk de volgende proclamatie gericht De Duitsche regeering heeft aan den koning verzocht een Noorsche regeering te benoemen, die het vertrouwen van Duitschland geniet en door den Führer is aangewezen. De koning heeft geen gevolg gegeven aan dit verzoek, waar van de aanvaarding Noorwegen tot een vazalstaat van Duitschland zou hebben gemaakt. In Noorwegen moet geen an dere regeering aan de macht zijn dan de regeering, die het vertrouwen van het Noorsche volk geniet. De regeering- Nygaardsvold, die sedeTt 5 jaar in samenwerking met het Storting het land bestuurt, is nog steeds de wettige regeering, zij heeft bij den Duitschen inval in Noorwegen haar ontslag aan geboden, doch het Storting was een stemmig van oordeel, dat het kabinet aan het bewind moest blijven. Zij richt zich thans tot het geheele Noorsche volk en verzoekt het haar te steunen in haar pogingen het wettig bestuur te handhaven en de grondwettige rechten, de vrijheid en de onafhankelijkheid van Noorwegen te behouden. BINNENLAND Vandaag is te Breda de door de Ne- derlandsche Maatschappij van Nijver heid en Handel georganiseerde België- dag gehouden, waarop verscheidene sprekers versterking van de economi sche samewerking tusschen beide lan den hebben bepleit. sche berichten bevinden Bergen en Trondheim zich nog stevig in Duitsche handen. Nergens zijn aanvalspogingen ondernomen. Het luchtwapen maakte op den tien den April opnieuw in versterkte mate verkenningen boven de geheele Noord zee en bracht belangrijke berichten binnen over de positie en de bewegin gen van vijandelijke vlootstrijdkrach ten. De verkenners hadden als gevolg van het slechte weder slechts in twee gevallen contact met den vijand. Een Britsche torpedojager werd door bom men van zwaar kaliber getroffen en een batterij luchtdoelgeschut en zoek lichten in het gebied van Scapa Flow werd door bomtreffers buiten gebruik gesteld. Britsche jachtvliegtuigen deden meer dan eens, doch zonder succes, aanval len op Duitsche verkenners. Een Britsch jachtvliegtuig van het typt Hawker-Hurricane werd bij de Shet land-eilanden neergeschoten. Twee va: onze eigen vliegtuigen worden vermist Duitsche jachtvliegtuigen bewake; Noorwegen, alsmede de Westkust vat Denemarken en beveiligen het kust gebied van Noorwegen tegen vijande lijke vliegtuigen. Alleen aan de West kust van Noorwegen zijn vijandelijk vliegtuigen verschenen, waar een vlieg veld nabij Stavanger, dat bezet is door Duitsche vliegers, door eenige Brit sche gevechtstoestellen zonder succes is aangevallen. Een analyse van den stroom oncon troleerbare geruchten, welke Zweden van Noorwegen uit bereiken, toont aan, dat het Noorsche verzet tegen de Duit sche bezetting gedurende de laatste 24 uur zoowel politiek als militair is toegenomen. Zoowel in de kuststreek Zij spoort derhalve het geheele Noorsche volk aan het erfdeel van de vrijheid des lands te bewaren en den strijd voor de vrijheid voort te zetten, getrouw aan de groote denkbeelden, die sedert eeuwen den grondslag hebben gevormd Kroonprinses Martha van Noorwegen is met haar 3 kinderen de Zweedsche grens gepasseerd. Eerste blad, pag. L den vooruitgang van ons land. Leve het vaderland, leve het vrije Noorwegen Volgens een door het blad ,.Nya dag- ligt Allehanda” te Stockholm, ontvan gen telefonisch bericht, uit Bergen, met welke plaats nog steeds getelefoneerd zou kunnen worden, zou de stad van ochtend na een stormaanval door de Noren heroverd zijn. Volgens het blad „Östersundposten” teruggeworpen. Een Noorsche defensie- zou de Noorsche commandant van Bergen over de radio hebben ver klaard, dat de Duitschers teruggedron gen zijn en dat de stad vannacht her overd is. linie is gevestigd bij het station Djup- vik aan de spoorlijn van Narvik, waar majoor Omdahl versterkingen afwacht. Tunnel bij Narvik vernield. De Noren hebben de Duitsche po ging om langs de spoorlijn naar de Zweedsche grens op te trekken defini tief verhinderd door de tunnel bij Hyndalen, 20 k.m. van Narvik, te ver nielen. Op het nauwste gedeelte waar aan de eene zijde de bergen 700 meter omhoog rijzen en aan de andere een afgrond van 400 meter gaapt, hebben zij de lijn vernield en hebben zij een met erts geladen trein van de heuvels doen storten zoodat de lijn voor ge- ruimen tijd geblokkeerd is. Noorsche patrouilles houden stand in de stadjes boven Narvik, een daarvan is slechts 8 k.m. daarvan verwijderd. De Duit schers bezetten in de omgeving van Narvik alleen Oyort aan de Rombac- fjord en Heruanjen aan de Apreands- fjord. De toestand in het Noorden is thans in zoover opgehelderd, dat Noorwegen besloten heeft tegenstand te bieden. De jongste proclamaties van de Noor sche regeering en van koning Haakon maken het duidelijk, dat er geen spra ke is van onderhandelingen met Duitschland. De beslissing om niet voor Duitschland te capituleeren, brengt Noorwegen thans aan de zijde van de geallieerden. Deze zijn reeds met aanzienlijke zee- en luchtstrijd krachten bezig, het door een machti gen tegenstander aangevallen kleine land steun te geven. Deze hulp is niet door Noorwegen gevraagd, hoewel zij natuurlijk dankbaar zal worden aan vaard. De Noren, die thans in een ont roerende proclamatie door hun wettige regeering zijn opgeroepen voor den strijd voor vrijheid en onafhankelijk heid, zijn van rweening, dat het aantal Duitschers, dat tot de bezetting in Noorwegen behoort, betrekkelijk klein is. Daar de Noorsche troepen thans ge mobiliseerd worden, zou het niet moei lijk zijn, de invallers te verdrijven, mits voorkomen worde, dat nog meer Duit sche troepen zullen landen. Daarin zit op dit oogenblik de kern van de kwes tie. En de aanwezigheid van de geal lieerde strijdkrachten maakt de taak voor de Duitschers, om zoo snel mo gelijk troepen in Noorwegen te wer pen, uiterst bezwaarlijk. Uit bijzonder heden over de landing van de eerste Duitsche troepen in Noorsche havens blijkt, dat de overrompeling op ver schillende wijze geschiedde. Op slechts enkele plaatsen konden de Duitschers er in slagen troepen te ontschepen, meestal werd de bezetting, o.a. te Ber gen, Trondheim en Narvik, uitgevoerd door bemanningen van Duitsche koop vaarders en door Duitsche burgers, die zich als „toeristen” in Noorwegen bevonden. Op een sein, per radio ge geven, trokken deze hun uniformen aan en geholpen door de van wapens voorziene scheepsbemanningen. vie len zij de Noorsche douane-beambten en soldaten aan. Dit zou verklaren, hoe genoemde steden nagenoeg tegelij kertijd werden bezet. Het betrekkelijk geringe aantal Duitschers, dat de ha vensteden in handen heeft, zou den No ren nog een kans geven op herovering. Het Noorsche militaire commando zou verwachten, dat de Duitschers in Noorwegen zich weldra in een moei lijke positie zullen bevinden. Ten aanzien van de verdere ont wikkeling in het Noorden, is de hou ding van Zweden van belang. De Zweedsche regeering wil niet afwijken van haar neutrale houding. Of zij deze lang zal kunnen volhouden, blijft de vraag. En hoe reageert Rusland op de gebeurtenissen Volgens door de Zweedsche bladen ontvangen berichten zouden Russische leidende kringen ontdaan zijn over de bezetting van Narvik door de Duit schers. Duitschland zou gemeend heb ben Moskou er niet van in kennis te moeten stellen. Moskou evenwel be schouwt het Noorden van Noorwegen als een Russische belangenzóne. Duitsche kringen zouden van mee ning zijn, dat Rusland in Finland vol doende voordeelen heeft verkregen om op dat gebied geen aanspraken meer te hebben. Er wordt op gewezen, dat na den Duitschen inval in Noorwegen, de ambassadeur van Duitschland te Moskou met Molotof een onderhoud van vier uur heeft gehad Naar Zweedsche bladen verder we ten te melden, zouden in Noord-Rus- land. ondanks het besluit der sovjet unie neutraal te blijven, aanzienlijke troepenconcentraties plaats vinden en zou de Russische vloot voor het Pool gebied onder stoom liggen. als in het Zuidelijk deel des wordt de strijd voortgezet. De voorzitter van het Storting, Ham- bro, deelt, na in verbinding te zijn ge weest met de Noorsche regeering, het volgende mede De mobilisatie van de 6e divisie in Noord-Noorwegen is volgens de opge stelde plannen ten uitvoer gelegd. Op de vraag van den commandant, of hij moest samenwerken met de Britsche troepen, heeft de regeering bevesti gend geantwoord en hem instructies gegeven om zonder verwijl een derge lijke samenwerking tot stand te bren gen. De bevelhebber van Narvik, kolo nel Sundlo, een oud vriend van Quis ling, had zonder instructies contact genomen met de Duitsche strijdkracht in Narvik, maar de opperbevelhebber heeft majoor Omdahl bevel gegeven Sundlo te arresteeren en weerstand te bieden aan lederen Duitschen opmarsch langs de spoorlijn van Narvik, met be hulp van het bataljon uit Trondheim, dat ter beschikking stond van majoor Omdahl. Deze heeft dit bevel met vast- S& o w HAAGSCHE COURANT Noorwegen biedt tegenstand OVERZICHT Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 -37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Falzerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor* boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Roekh. J. B. v. Seters Jr„ There- liastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 X

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1